Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi

 :: politika

Aller en bas

Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi Empty Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi

Message  Perparimi Mer 11 Mar - 9:48

39 vite pas demonstratave të 11 Marsit 1981 – bisedë me Haxhi Kuçin nga Theranda, studentin që i nisi ato në Mensën e Studentëve në Prishtinë, por që të tjerë studentë gënjyen e shpifën se i kishin nisur ata!



Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi Haxhi_kuci
 admin
 -
11 Mars 2020


Për Haxhi Kuçin nga komuna e Therandës (Suharekës), opinioni publik nuk ka dëgjuar shumë, ose ka dëgjuar fare pak në raport me veprën e tij. Nëse mund të thuhet për dikend prej nesh se ka pasur një jetë të vëshirë, të munduar e të ndjekur deri në përgjakje në çdo hap, atëhere Jeta e Haxhi Kuçit është e tillë, një jetë tejet dramatike dhe e hidhur. Jeta në miniaturë e këtij Njeriu, ka qenë, në realitet, jeta e vërtetë, e ndjekur, e Shqiptarit nga pushtimi Serbo-Jugosllav. Haxhi Kuçi është ndër ata njerëz në këtë botë që lindin të drejtë e parimor, të cilët peshoren e jetës e kanë të thjeshtë në gjykime: Drejtësi e Padrejtësi, pa asgjë në mes!


Për Haxhi Kuçin nën ish-Jugosllavi ne ishim të pushtuar dhe ai nuk ka “analizuar” më shumë, as në periudhën e autonomisë së Kosovës, as pas saj. Haxhi Kuçi ka qenë gjithnjë në luftë të vazhdueshme dhe “fyt-em-fyt me t’bijt e Kralit”; atë e kanë rrahur shumë e gjithë kohën, por edhe Haxhiu nuk ua ka lënë mangut. Përderisa e intervistoja këtë burrë trim e të ndjekur, nuk jam ndier aspak mirë për shkak se me rrëfimet e tij të zymta e krenare njëherit, ai më ktheu në një kohë që ishte e paluar thellë në ndërdijen time, në një kohë që s’kisha dëshirë me e kujtuar më.

Haxhi Kuçi është Ai që Sot 39 vjet më parë, më 11 Mars 1981, i ka nisur protestat dhe demonstratat e mëdha popullore që su ndalen kurrë deri në çlirimin e vendit. Shkak i fillimit të protestave nuk ka qenë ndonjë pjesëmarrje e tij në organizatë “ilegale” siç thuhej në atë kohë, por ishin Spontane e krejt të rastësishme, por që u shfrytëzuan nga rinia studentore dhe mbarë populli si një shkëndijë e zjarrit që nuk ndalet pastaj.

Megjithëse një atdhetar me veprime të “çmendura”, që si ka ikur sherrit por është rrahur me serbë qysh në vitin 1971 për Flamurin Kuq e Zi në Sutjeskë të ish-Jugosllavisë, pasojat e së cilës i ka vuajtur gjithë jetën në vijim, pasi ska guxuar askush ta punësonte dhe kishte vështirësi edhe në studime si “i papërshtatshëm”, ai ndjihet tepër i zhgënjyer dhe pikëlluar që shumë rrahagjoks nga studentët e organizuar të asaj kohe, janë munduar të paraqiten si nismëtar të protestave. Shkurt e Shqip kjo nuk është e vërtetë e përsëritë edhe pas 39 vitesh Haxhi Kuçi. Protestat Spontane i kam nisur une duke thyer pjata në Mensën e Studentëve shkaku i një “qimeje në gjellë” dhe ato i ka përqafuar dhe shpënë më tej lëvisja kryengritëse studentore. Disa nga studentët e asaj kohe kanë shkruar edhe libra duke u paraqitur si nismëtar të atyre protestave. Kjo është gënjeshtër e madhe dhe tentim i lig për t’ia marrë veprën tjetrit.

Është interesant të theksohet se për protestat e 11 Marsit 1981, të nisura si revoltë sociale, ka rrëfime të ndryshme. Një ndër ato rrëfime për të cilat dihej botërisht në vend, ishte se i pari që ka filluar me thyerjen e pjatave ka qenë studenti Abdullah Tahiri nga Malisheva e Gjilanit, fatkeqësisht i vrarë në Burgun e Dubravës në pranverën e vitit 1999 nga ushtrie e policia e Serbisë.  Rrëfimet Haxhi Kuçit le të jenë ndër rrëfimet e tjera, përderisa nuk vërtetohen apo mohohen nga të tjerët.   

Nuk ka më rëndë në jetë se me ta marrë veprën tënde!”, më tha disa herë gjatë intervistimit Haxhi Kuçi!

I besoja plotësisht sidomos rrëfimeve të tij për vuajtjet e pësimet nëpër të cilat ka kaluar, pasi edhe vet kam kaluar atyre rrugëve si gazetar, rrugë që nuk ishin aq të vrazhdëta si të Haxhiut, por gjithsesi tepër të vështira për të kaluar nëpër to. Edhe mua si gazetar e njëjta mendësi UDB-eske jo vetëm që mi mori të gjitha meritat e angazhdimit për profesion e AtMëmëdhe, por edhe pështy e ma paraqiti krejt të kotë angazhimin tim. Si të ishin serbomëdhenj. Serbomëdhenj pas lirisë së Kosovës?!


  • Revista Drini pret prej të gjithë atyre që duan, që të shprehen për atë që kanë për të thënë, ndonjë mendim ndryshe nga i intervistuari për ngjarjet tashmë historike të 11 Marsit 1981.


Intervistoj për Revista Drini e Fjala e Lirë: Gjergj – Bajram Kabashi, Oslo

Revista DriniRreth protesateve të 11 marsit të vitit 1981 kemi shumë shpjegime dhe rreth tyre janë thurur histori e rrëfime të ndryshme. Ngjarjet janë shënuar edhe në libra të autorëve që pretendojnë se ishin organizatorët e tyre. Njerëzit që rrëfyen se ishin organizatorë të tyre, tregojnë në vazhdimësi se ata i nisën ato, ndërsa ti Haxhi Kuçi e thua krejt të kundërtën qe sa e sa vite. Ti sikur je në një kryengritje të vazhdueshme për të vërtetën e njëmendt, duke u përpjekur tu tregosh të tjerëve, Kosovës dhe mbarë opinionit shqiptar përgjithësisht, se Ishe Ti dhe jo Ata që u bënë shkas të fillimit të atyre protestave, tashmë historike. 39 vite pas atyre ngjarjeve studentore aq të bujshme në vazhdim, çka e shef të arsyeshme për të rirrëfyer Haxhi Kuçi?

Haxhi Kuçi: I nderuar Bajram Kabashi, vërtetë është për tu habitur me këtë popullin tonë se si kan guxim me ia vjedhë meritat e tjerëve dhe t’i përvetsojnë ato sikur vertetë ata i kan bërë ato, pa i bërë fare!Të gjithë ata që kan shkrue romane e tregime se kinse ata i kan organizuar demostratat e 11 Marsit 1981, kan gënjyer, ato janë gënjeshtra të kulluara, sepse demostrata e 11 marsit në Mensën e Studentëve në Prishtinë, nuk ka të bëjë fare me ndonjë organizim të tillë, por si shkak kryesor ka qenë “Qimja e gjetur në gjellën time …” Por, është e vërtetë se pasi ia nisa une të thyeja pjata, mbas meje kan thye pjata edhe të tjerët, kan thyer karrige, ndërsa une pata bërtitë: “O vellazen, këta komunista po dojnë me na helmue…” mandej ma nuk kan pasur të ndalur protestat e demostratat. Sa i përket asaj që deklarojnë disa se para meje i ka mëshue dikush pjatave, ajo është gënjeshtër e kulluar. Janë shpifje e trillime.

Ju betohem se nuk e kam bërë këtë edhe pa paramendim që do të jehoj në mbarë Kosovën, siç e kam mbrojtë rastësisht edhe flamurin nga mijëra serbë në Sutjeskë, në vitin 1971, dhe që e kam e bartur Flamurin Kuq e Zi nëpër qendrën e Therandës (Suharekës) në vititn 1968 mbas Osman Geges, që ia këndon këngën Dervish Shaqa. Këtë veprim timin e din Osman Gega. Kurrë nuk jam shtinjur kinse jam dikushi, pasi kam veprue për kombin shqiptar… Pse i bera keto vepra atdhetare?Ishte pikerisht amaneti i Babës më nxitë ta dua kombin tim, por kot kishte qenë veprimtaria ime për kombin tim.?! …

Revista DriniA mund të sqarosh se si u bë që tu desht “ta mbroje flamurin në Sutjeskë”, si ndodhi të ishe aty? Ishe ushtar i ish-APJ-së, apo?

Haxhi Kuçi: Ishte muaj mars 1971 kur erdhi djali migjës tim Shaban Kuçi dhe me luti që të shkonim në një aksion vullnetar të rinisë, duke më thënë se atje marrim diploma dhe mundemi me u punësue ma lehtë kur të kthehemi nga aksioni vullnetar. Pasi u regjistruam me 21 mars u nisëm mbi 50 të rinj në aksionin e quajtur “Sutjeska 1971”. Me të arritur në Sutjeskë, ne u vendosëm në një barakë dhe të nesërmen vazhduam të punojmë në një Stadium të ri të Futbollit Sutjeska. Mbas dy ditësh kan ardhë disa serbë dhe i kan dhënë ultimatum komandantit tonë Reshit Bytyqit që ta largojmë Flamurin Kuq e Zi nga aty, në të kundërten brigadat serbe kishin vendosë me na masakrue! Po i përmendi edhe brigadistë, disa që vazhdoj ti kujtoj, si Avdyl Kryeziu me vellain e tij Rexhep Kryeziun, Smail Berisha, Jetullah Berisha, Heqerem Kuçi, Kadri Kuçi, Brahim Kuçi, Sami Adem Kuçi, Sakip Sulaj,Sadik Sulaj, vellazër, Durak Rasim Shala, spiuni Muharrem Shaban Kuçi, Halit Shala, Zllatki, Zorani, njëri nga këta ka qen serb rom, Zllatki i mëhallës së Sarait, kurse Zorani, djali i Vllades që shiste tesha. Ka pasur nga Papazi, Budakova, një dhëndërr i Xhavit Mustafës, Kolgec, emri i të cilit nuk po më kujtohet, ishte nga Vraniqi, kishte edhe nga Nishori, por nuk po më kujtohen emrat e tyre. Të gjithëve na mblodhën Reshit Bytyqi me Muharrem Shaban Kuçin dhe ky Muharem Kuçi na thotë: “Ma mirë me e hequr flamurin, se sa me na dërgue të futur në arkivole tek shpijat tona pasi nuk kemi ardhë këtu për me na masakruar. Dhe më tutje na tha që për një “pelenë” me të cilën mund ta fshijmë bythën nuk ia vlenë ta japim jetën. Kështu foli edhe Zorani i Vllades, që frikësohej se edhe atë kanë me e masakruar “edhe pse jam serb, se ata mendojnë se tanë ne jemi kosovarë, prandaj nuk dua që edhe mua të më mbysin serbët. Dhe të gjithë brigadistët vendosen me ia lënë Zoranit të Vllades që ta hiqte flamurin shqiptar prej shtyllës të nesërmen në mëngjes. Kaloj ajo natë dhe të nesërmen në mëngjes dolëm me u rreshtuar që të këndonim hymnin jugosllav, që pastaj t’ia fillonim punës ndërtimore në Stadiumin Futbollistik Sutjeska. Kur kemi daur përjashta na kishin rrethuar të gjitha brigadat, ajo serbe, kroata, boshnjake dhe shumë ushtarë, në krye me gjeneralin Nikolla Lubiqiq. U rreshtuam si delet, asnjëri zë nuk bënte, thjeshtë ishin bërë si qingjat shokët e mij. Ne keto çaste Zorani i Vllades u nis drejtë shtyllës së flamurit tonë dhe ia nisi me e zgidhur litarin. Ia nisi të më ushtonte koka e fillova të flisja me vetë se ne punojmë falas e këta të na e heqin flamurin, paj më mirë të vdes se nuk dua të lejoj të ma poshtërojnë flamurin e babait tim. Kam dalur nga rreshti dhe iu gjuajta Zoranit te Vllades me shqelma në mes këmbësh e me disa grushta turinjve. Pa një pa dy, ra për toke dhe ia kapa litarin nga dora dhe e kam lidhë Flamurin Kuq e Zi për shtylle dhe bërtita: “Mater vam jebem vama srbima…”, ne me ardhë vullnetarë me ju punue e ju me na “zajebat”! Kurrë kush nuk guxon me ma prekur flamurin dhe t’ju kam hyre brigadave dhe ushtarëve jugosllavë, që atë vit gjirohej edhe Filmi Sutjeska, veq kur kan nisë me ikë në të gjitha drejtimet e me kan tregue se mu gjenerali i “APJ”-së Nikolla Lubiqiqi ka bërtitur “Pustite njega, on je polludeo za jednu zastavu!”, që në shqip i bije “Lëshone këtë se qenka tranue për një flamur!”. Në mbrëmje pasi kemi ra me fjetë, Muharrem Shaban Kuçi me Reshit Bytyqin i kam ndegjue duke fole me brigadistët, që të me rrahin e të më dërgojnë në spital vetëm pse une e mbrojta Flamurin Kuq e Zi. Posa janë nisë në drejtim të krevetit tim, e kam kapur një karrig dhe ua kam hudhë ftyrave, e kam thye xhamin e dritares dhe kam kërcye poshtë dhe gjithë natën në të ftoftë kam fjetur në Malin e Sutjeskës gjer në mëngjes. Pra paniku tashmë nuk më kishte përfshi nga serbët, por nga shokët e mij shqiptarë! Kam shkuar tek komandanti i brigadave dhe e kam lutur që t’ju thoshte brigadistëve që mos të më prekin vetëm pse e pata mbrojtë flamurin tim dhe te tyrin. Nuk kishte ma zi që nga armiku me kërkuar ndihmë pse e kam mbrojtë flamurin shqiptar, e nga shqiptarët me u mbrojtë. Eh more djalosh, je i pari shqiptar që e mbronë flamurin shqiptar dhe a e sheh që shqiptarët nuk kan ndjenja për flamur e as për atdhe dhe ty nuk ka me guxuar kush me të prekë me dorë. Ka ardhur me me mua te shokët dhe të gjithëve ua bënë, e prekni me dorë, keni me pasë punë me mua. Me të ardhur në Suharekë pas përfundimit të aksionit vullnetar rinor, na dërguan në Hotel Kristal dhe në vend që të më perkrahnin, Ymer Gashi ma beri: “Ti bandit, a nuk tu ndejt mos me u rrokë me serbë për flamur? Mbas disa ditëve edhe Fadil Hoxha po të njëjtat fjalë mi kishte thënë, por edhe diçka ma ë keqe më ka thënë: “Derisa ne të jemi në pushtet, ti as shkollë nuk ke me krye, e as në punë kurrë ti nuk ke me u punësue. Ke me qenë i distancuar nga shoqëria dhe vërtetë edhe sot e asaj dite dritën e jetës kurrë nuk e kam shijue.

Revista DriniKush është Haxhi Kuçi që mbeti kaq “anonim” për pothuaj 40 vite, përderisa të tjerët thonë se vuajtën, u burgosën e ndërtuan karriera politike pastaj në emër të asaj lavdie që ti ua rikujton se nuk ishte vepër e tyre, por vepra yte…

Çka ndodhi me ty pas asaj ngjarjeje studentore?

Haxhi Kuçi: Siç dihet çdo dite kam marrë pjesë nëpër demostrata, kam pasur kërcënime me vdekje…, është dëshmitari që më ka tregue që policia e ish-Jugosllavisë, e në veçanti njoftimet nga policët shqiptarë se donin të më likuidonin. Një shok i ish-shok i shkollës fillore, polic, më pati lutur duke më thënë që të largohesha nga vendi se ekziston urdhëri për me më likuidue.

Isha në Gjermani dhe kah korriku kishim planifikuar për ta fejuar vajzën time, kur erdhën miqët e ndër ta Haki Gashi nga Bradashi i Podujevës, i veshur me këmishë të kuqe, me shqiponjën e zezë. Duke bisedue, ma bëri: “Une jam organizator i demostratave në Prishtinë! U habita…, dhe më besoni kurrë nuk i kam thënë dikujt që une jam ai student që i kam nisë demostratat në Mensën e Studentëve….O mik, e çka je ka thue bre? Si i ke nisë demostratat në Mensën e Studentëve? Demonstratat në Mensën e Studentëve i kam nisë une, pa qenë organizator fare, pos si shkak i një qimeje që më ka qëlluar në gjellë. Jo, ma bani, në Prishtinë jo, por në Podujevë. Aaa, për në Podujevë nuk kam lidhje se kush i ka organizue, nëse je ti hajrin ua pafsh, vetë se ata që kan organizue pa marrë leje nga policia e me u paisur me shirita të kuq, diçka jo mire, po nejse …

Revista DriniTë gjithë thonë se protestat e 11 marsit 1981 Ishin të Organizuara, ndërsa vetëm ti thua vazhdon të këmbëngulësh se ato ishin krejtësisht Spontane, por që u shndërruan në një lëvizje politike për cështjen Shqiptare në ish-Jugosllavi pastaj. A mund ta përshkruash e sqarosh ndodhinë e tillë, si protagonisti kryesor që i nxiti protestat e 11 marsit 1981?

Haxhi Kuçi: Jo, jo, i nderuar gazetar, ato fare nuk kan të bëjnë me ndonjë organizim, ata që deklarojnë këso gjërash mund të kenë organizue mbas kësaj date, sepse kam bisedue me të gjithë ata që po gënjejnë se kinse i kan organizue ngjarjet e 11 Marsit 1981. E ceka edhe më lartë se ata që kan organizue demostrata ma së pari kan marrë leje nga policia, e pastaj kan organizue demostrata, por duke e rregullue rendin dhe cakun deri ku me demonstrue. Ditën e 11 Marsit 1981, në mbrëmje, prapë une kam bërtitë duke bërë thirrje që edhe të nesërmen me dalë në protesta, duke thëne se kush nuk del nuk është shqiptar. Pastaj, a ka pasë studentë që se ka përdorue këtë sllogan?

Revista DriniA të burgosën menjëherë pas atyre ngjarjeve dhe nëse po, ku e ke kaluar periudhën e arrestimit, atë pas dënimit etj?

Haxhi Kuçi: Pyetja se a kam qenë i burgosur, është një pyetje shumë e qëlluar. Nuk kan pasë fakte që të më dënojnë, sepse “dëshmitar e kisha Qimen!” Dhe mu për këtë nuk kan pasur mundësi si të më burgosnin, apo ishin edhe gjëra të tjetra në pyetje. Serbët më kan propozuar që të punësohem në Komitet, por nuk kam pranue sipas marrëveshjes ne fjalë. Ndërsa policia serbe më kan thënë: “Pa na e dhanë besën që ti nuk ke me luftue kundra nesh, ne nuk e kemi ndermend me ju burgosë, sepse kur të lirohesh nga burgu ti bëhesh i njohur ndër shqiptarë, pasanik e udhëheqës. Nëse na jep besën qe bëhesh i yni ne për ty organizojmë gjyq të posaçëm si dhe gazetarë për me shkrue e me folë në RTP e tv Jugosllave, që ty me të bërë të njohur, kinse si irredentist e si nacionalist shqiptar. Ma kan thënë edhe këtë: “A e din ti se të gjithë ish-të burgosurit politike jan spiunët tonë? Nuk u kam besue, por që sot po dalin fjalët e serbëve! Ma mirë të më kishin burgosë 40 vjet se sa çdo ditë që më kanë maltretue e rreh si kalin në stacionin policor.

Në vitin 1972 në shkollën Normale për ditën e shkollës, profesori Nezir Rrezja na kërkoj ne nxënësve që kush ka shkrue poezi, mundemi me ja dorëzue për me na i botue në fletushkën javore apo mujore “Fjala Jonë”, nuk me kujtohet saktësisht. Dhe ia pata dorëzue nje poezi me titill “Republika e Kosovës”. Të nesërmen kan ardhur tre policë civil në orën e mësimit të profesor Mehdi Elezi dhe me kan dërgue në sekretariatin e policisë në Prizren. Më kan rrahur policët shqiptarë gjithë kohën, e serbët qeshnin duke më thënë: “Ti për shqiptarë…, e shqiptarët po të rrehin!”.



Revista DriniTi thua: “Serbët më kanë propozuar që të punësohem në “Komitet”, por “nuk kam pranue sipas marrëveshjes në fjalë..” Në cilin “Komitet” duhej të punoje, sipas tyre, dhe në bazë të cilës “marrëveshje…?”. A të kanë rrahur ma shumë policia në Prishtinë, Suharekë apo Prizren? Kush ishin dhe si quheshin UDB-ashët serbë e shqiptarë që të rrihnin apo shikonin derisa të rrihnin?

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi Empty Re: Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi

Message  Perparimi Mer 11 Mar - 9:52

Haxhi Kuçi: Une kam diplomue ne Akademin Pedagogjike në Prizren në vitin 1976. Ne vitin 1976 pata konkurrue si mësues në Suharekë por nuk më pranuan, as nëpër fshatra madje. Në këtë vit jam rexhistrue në Juridik, në vitin e dytë më vdiq Baba, në vitin 1977. Për shkak të kushteve të vështira u detyrova me shkue në shërbimin ushtarak. Edhe në shërbimin ushtarak kam pasur disa herë tentimatentate, por me sherrin e shqiptarëve .Njefar Idriz Idrizi nga Shkupi, që kishte të kryer shkencat politike në Sarajevë ishte shtatlig dhe kur kisha ushtrime e largoja nga rreshti, duke i thënë shko në kantinë e pi diçka. E kam pasur edhe nje ushtar nga Drenasi, Agim Gashin, njëfar Sherifin nga Samadrazha e Suharekës. Ka shkue e u ka thënë eprorëve ushtarak se Haxhi Kuçi po i maltreton maqedonët e serbët, kurse neve shqiptarëve po na mbronë. Ka ardhë nje ushtar maqedon dhe më tha “ruaju sonte se kan organizue atentat ndaj teje”. Pse, ia bëra? Të ka spiunue Idriz Idrizi! Si bre është e mundur kjo, kur atë kurrë se kam maltretue. E kam ndërrue krevatin dhe kam organizue me “qetën”, që kur të bërta: “Uzbuna!” ju të tanë mu que e me sjellë me çka të keni kushdo që na hynë në sallën e fjetjes. Dhe ata epror qe hynë në dhomën e fjetjes, kështu ua bëra, duke i dërgue në spital. Ka pasur raste që Agim Gashin e kan pas lidhë me zingjirë dhe e kam lirue e pastaj ka pasue atentati mbi mua. Duke u rreh me eprorin Trajkovski Dimqen fer, midis pistës. Pastaj, Shefki Baraliun e kam nxjerrë nga burgu duke e rrezikue jetën time, e sot i ndryshon fjalët. Por, e pranon që e kam lirue nga burgu. Tre muaj ma tepër ma ka shtye shërbimin ushtarak ky Trajkovski Dimqe, me qëllim që të më vrasin në ushtri.Dhe po ai maqedonas, tinza me tregon se dosjet e tua jan në një fijokë, për me u lirue nga ushtria. Me tha kur te del ai perjashta, ruje, hyn brenda dhe merri dosjet dhe shko tek komandanti i përgjithshëm. Dhe ashtu ja kam bërë kam shkue tek komandanti, ia bëra pse bre shokë kështu me na ba neve shqiptarëve që tre muaj me mbanë, për ç’fare arsye? Ma ka nënshkrue dhe ma bani, shko për shtëpi! Me armë, me tesha, ia kam dhanë atij maqedonit, i kam veshur teshat civile dhe me vrap në drejtim të stacionit të autobusëve të Strumicës. Më dukej se më ndiqn in pas. Në vitin 1979 pata konkurrue në OBI në Shirokë, ku Ukë Bytyqi ka qen sekretar partije. Në pergjigje ai më ka pas shkrue kështu: “Haxhi Latif Kuçi nuk i plotëson kushtet moralo-politike dhe lutja i refuzohet”. Kam konkurrue në një shkollë në fshatin Peqan të Suharekës, ushtruesi i drejtorisë Muharrem Gashi më pranoi në punë dhe atë ditë që u nisa me dhënë mësim, takohem me kuririn e shkollës Ismet Krasniqi dhe i them se jam pranue me dhanë mësim këtu. Pasi e kam përfundue orën e parë, në orën e dytë po sa ja kam fillue ka hyre brenda Ismet Krasniqi, kuriri, dhe në vesh ma bënë, Haxhi drejtori po të thërret përjashat. E kam ditë që e kan kërcënue, dola përjashta dhe ai ia nisi me qajt duke më thënë, të lutem Haxhi une juve ju kam pranue në punë, ju mundeni mos me lëshue punën por mua më dërgojnë në burg. Nuk e kam ditë biografinë tënde që je i papërshtatshëm moralo-politike (shkaku qe e pata mbrojtë Flamurin Kuq e Zi, në Sutjeskë). Në vitin 1981 jam regjistrue sërish në fakulltet, në vitin e tretë. Por, po them se në secilin provim që hyja në fillim më rrezonin dhe ashtu detyrohesha me komision me e dhënë atë, dhe vazhdimsht shkaku ishte pse e kisha mbrojtë Flamurin Kuq e Zi. Këto ditë kam qen në provim edhe në të drejtën trashëgimore tek Haxhi Vraniqi. Isha në fund të sallës kur profesori më pyeti: “O Haxhi, kush vendos për personat e zhdukur?”. Ju kam përgjigj, “Për ta vendosë gjykata, profesor”, mu drejtua: Eja që ta qes notën? Kam shkue dhe më notoi me notë kaluese. Pastaj i ka ndërprerë provimet, duke kërkue gjysmë ore pushim e mua më tha të shkoja nëzyrën e tij. Kur hymë brenda, e nxori një letër dhe ma lexoj. Në të shkruante: “Haxhi Latif Kuçi nga Suhareka, është person i padëshiruar dhe bandit kundër-jugosllave, andaj kurrsesi nuk bënë ta notoni e as ta punësoni kudoqoftë nëpër vendet e punës. Pas demostratave të 11 marsit 1981 që i nisa me vetë deshirën time, sepse sikur e tërë Jugosllavia ishte mbi supet e mija, pasi i dhash edhe disa provime, një ish shoku im që nuk e kam ditë se punon si polic në Prishtinë, ma bëri: “O Haxhi shoku im, e kemi urdhërin me te likuidue prandaj të lutem ik për disa kohë nga Kosova vëlla të paqa.
Me 15 qershor 1981 jam martue. Mbas disa ditëve jam detyrue për shkak të borxheve për martesë që me një dhëndër timin të shkonim në Split me fitue ndonjë pare që ti paguaja borgjet, por as një ditë nuk deshti fati të punoj kund. Tek pas dy javësh një kroat më mori si krah fizik, që ti mbaroja “mallter” me përzierëse betoni. Por, me mua ishte edhe një serb i cili ia nisi të më provokonte duke më thënë se çka po kërkoni ju shqiptarët Republikë, juve shqiptarëve duhet nanën me ua kajt e me ju masakrue me rend e edhe ty duhet me të mbytë. Por një ditë para kësaj, te ura e quajtur “Albanski Most” erdhi Veli Deva drejtë kah une që isha me dhëndërrin duke pritë ndonjë mushteri për me na marrë në punë. Veli Deva ia nisi po më thotë: “Shqiptarët kan punë edhe në Kosovë, por këtu po fitojnë ma tepër. Une ja bana, nëse ka punë në Kosovë e që ti na e gjen, tanë këta shqiptarë çka jan këtu t’i bëjë gati mi que në Kosove e ti me ua gjetë punën, veq kur iku si mink. Kur e lash me atë serbin në Split, që ishim duke punue me “betonjerken”, po më sillej ka une me lopatë e une po shtirem kinse po e grumbulloj rërën e mbas shpinës me lopatë e godas midis kokës dhe kam ikur drejtë në banesë ku rrinim, jam përshëndetur me dhëndërrin duke i thënë që nëse pyesin për mua, mos gabo me tregue se kam qenë duke fjetë këtu. Drejtë në stacionin e trenit dhe për fat ishte treni ekspres që shkonte direkt për Beograd. Kam hypur dhe jam mbyll ne WC, pa biletë e pa qerek te lekut! Prej Beogradit e në Prizren. Jam detyrue ta shisja arën sherri 3000 markave që i kisha borgj, dhe disa para blerësi i pagoj e të tjerat marka, sot e asaj dite blerësi nuk mu ka përgjigjur e as ma ka paguar arën. Ja kush janë vëllaznit e mij. U hap konkursi për polic të Kosovës. Pata konkurue në grupin ku me mua ishte edhe polici i tanishëm në Suharekë, Ylfet Fondaj.Të gjithë grupit une ua kam plotësue pyetjet për tu pranue në konkurs. Kurse mua mu përgjigjen kinse jam person i papërshtatshëm moralo politike nga Kryeshefi i policisë Jahir Basha dhe komiteti krahinor Fadil Hoxha. Jahir Bashen e kam te incizuar kur e pyesin pse se keni pranue Haxhiun, “Eh Komiteti nuk na ka lanë, e tani ban Haxhia me qenë në Polici. Kasetën e kam edhe me Muharrem Shaban Kuçin, edhe me drejtuesin e drejtorit të shkollës fillore Muharrem Gashin. Në lotari kam konkurue si Haxhi Sulaj nga fshati Sllapauzhan, shkoni në lotari e vertetonie a po gënjej apo është kështu. Kur me kan pranue në punë, daja Shefqet Sulaj, ma bani:”Haxhi, me dajën shko në Prishtinë e merri me drejtor e me krejt e gostiti me pije në ndonjë qebaptore. Kur ta shohësh që i ka rrokë mirë pija, lute sekretarin me shkue me ta shkrue vendimin e punës, e kur të ban me shkrue Sulaj, banja gabim e paskan shkrue se Kuçi jam. Dhe vertetë kështu si me mësoj daja dhe me dolën pikëpërpikë dhe e bani Kuçi. Pasi ma kan dhanë vendimin, drejtori ma ka dhanë dorën tuj më thanë bravo të qoftë se koke rrotë same! Kemi pas kërcënime nga Komiteti Krahinor, por ua kam thanë që pasi qenka “qesi rrot sames”, nuk kam me e largue kurrë prej punës. Para kësaj ngjarjeje, po në vitin 1981, ma burgosën vëllain me dredhira ish-polici nga Krushica Qerim Kabashi.Nana ma bani: “Pse bre bir’ ua lave vellaun me ta marr ne burg?”. E kam marrë me vete revolen dhe një thikë dhe drejtë në Komitetin Komunal. Tek porta e Komitetit ishte nje rezervist, polic nga Leshani i vogël me emrin Agim Gashi, që tregtonte me bagëti nëpër tregjet e Kosovës për bukë goje. He Haxhi, çka te qiti ? O nanen pa ua q.. mi mbyt këta zagartë e Serbisë nuk kam me e lanë. Ma bani, o Haxhi mshom muje pash zotin e merrma automatin, e hynju rend vriti. Nuk besoj qe e kam prek aq shumë, por i ka ra si të fikët ja kam marrë automatikun dhe e kam thye derën e Komitetit dhe për një cast e kan rrotullue tavolinen e madhe dhe janë mbeshtetë mbas saj, duke bërtitë: “O Haxhi, mos na vrit se na nuk kemi në dorë asgjë. Dmth., kan qenë në dijeni për rastin tim. Pese minuta i keni afat me ma prue vellaun këtu, os pa ua q.. nanën me ju masakrue nuk e la! Ka fol Fadil Hoxha: “A ban me bacën me na pritë vetëm pesë minuta dhe kur të shkojmë në burgun e Prizrenit banja vëllaut tënd me shenja se a ke ba diçka? Banja me sy e kokë, si të mundesh, që të thotë nuk kam ba asgjë dhe vëllau vjen me juve në Suhareke, se as na nuk kemi në dorë asgjë. Ne Komitet ishin: Sokol Elshani,Ymer Gashi, Fadil Hoxha, Mehmet Lumi, Shoferi i Fadil Hoxhes me mercedes te zi, Ahmet Hasani nga Mushetishti. Qe njëzet e një vite i kam lutur gazetarët me më marrë në intervistë , por nuk guxojnë. Agim Gashin nga Leshani i vogël, sipas Reshat Sahitajt, me ka thënë se e ka bash dajë. Qe disa muaj e kam lutur që ta bënte me këtë Agim Gashin një dokumentar, tuj e paguar sa të kërkonte. Më ka premtuar që do e bëj për hirë të së vërtetës për tu informue opinioni shqiptar mbi të vërtetën, por më thotë jam i zënë! Refki Reshiten e kam lutur, por më ka thënë se nuk guxon. E kam në arkivë bisedën me Refki Reshitajn.Edhe Lirim Gashi, nip i Suharekës, më pati premtue pastaj me tha se ka vdekë Agim Gashi, kurse Reshat Sahitaj me thotë që është gjall e shëndosh si topi. Jam i lumtur që është në jetë dhje i dëshiroj jetë e lumturi, por me mbetët merak pa e bërë një dokumentar me Agim Gashin dhe me këta emra që disa ende janë gjallë nëpër Kosovë. Pas demonstratave në Prishtinë edhe në Suharekë kam qen aktiv, duke kallur tankse me benzinë, e duke rreh polic të Serbise. E dijne mirë policët e Suharekës. Sa kam punue në lotarin e Kosovës, ka ardhe në kioskun tim kryetari i komitetit Nisa nga Dvorani, dhe me ka thënë: “Haxhi, marre është për neve ti me shkollë me punue në këtë kioske, eja nesër në Komitet në zyrën time dhe ke me punue në fillim në Komitetin e Suharekes, pastaj besen po ta japi qe ti ke me qen edhe kryetar i Kosoves! Por, kur ma bëri se ti nuk je shqiptar, se shqiptaret nuk guxojnë me ba si ti, jam koqit,dhe ja bana a po me leni rahat e me dil përjashta kioskut. Me 1989,kur u bë suspendimit i Krahinës Autonome të Kosovës dhe i Kushtetutes, ne sallën e filmit mua me zgjodhën populli si delegat mi vizitue minatoret,se bashku me Demë Ndrecen, Shaip Gashin, ndërtimtar, tani të ndjerë të dytë, Sali Kapuq Hoxha, dhe Asllan Shala i ndjeri.Te gjithë kan vdekë. Jemi nisë me kamionin e Demës,me miell, pare te grumbulluara për familjet e minatorëve dhe kemi bisedue me minatorët, njeri na tha se nëse nuk japin dorëheqje prej Rrahman Morinës e gjer tek i fundit, na kemi me eksplodue minjerën. Une ua bëra ma tregoni mua ku është eksplozivi e dilni të gjithë përjashta se ata kan me dhanë dorëheqje e serbët kan me kërkue që këta duhet me qenë udhëheqësa dhe juve gishtin në bythë. Ia nisën e po qeshnin duke ma ba se me dhanë dorëheqje nuk guxojnë prej ndërkombëtarëve me lujtur. Oo, ua bëra nuk ua ndin këtyre për ndërkombëtar. Dhe vërtetë, kur dhanë dorëheqje, në sallë ja nisën me duartrokitur e ma bënë: “O Haxhi, qe dolën fjalët tona, jo tuat! Ia mora mikrofonin e u thash, prisni edhe një orë e shifni kujt i dalin fjalët. Ska shkue as ora, kur ka hyrë një në sallë e po bërtet: “O burra, tenkat e Jugosllavisë po ecin gjades, ikni se po gjuajnë!”. Pikë e pesë u banë. Ma ka ngjitë baca Asllan Shala,ah Haxhi, kuku per neve që nuk ta morëm vesh fjalën tënde, dhe ia nisi me qajtë. Mbas luftës e ka pas kancerin, ka qajtë për mua që nuk po ka mundësi të më sheh së fundi. Kur hynë forcat e dhunshme në Kosovë, një nga një na kan marrrë në pyetje pse kemi vizitue minatorët dhe Deme Ndrecen e kishte dërgue te une komandiri i policise së Suharekes Ramadan Ndrecaj, që të largohem se kan mem prish’ në dru. Ishte e marte, isha duke hec rrugës e kan ndalë kerrin dhe si e kan hapur derën e 101, më kan shti “kluk” dhe drejtë në polici. Ishte një trashallak nga Serbia dhe me pyet a e dini pse te kan marr policia? Jo nuk e dij, ia bana? Pse ke shkue mi vizitue minatorët? Po i kam vizitue shok komandir edhe ti me pas qenë në vendin tim i kishe vizitue minatorët serb, dhe me shique se çfarë jete bëjnë. Po ju po na i rrihni serbët në Kosovë. Ia bëra ma gjeni një serb që thotë ky shqiptar më ka rreh,une kam me ba vetvrasje. Të gjithë serbët që jetojnë në Kosovë po ju gënjejnë për ta paraqitur si të pasigurtë jetën e tyre. Pastaj, po çka ke kërkue mi vizitue minatorët, pse po e kërkoni Republikën e Kosoves? Ia bëra, o shok, me ardhe ti me mua mi pa si jetojnë familjet e minatorëve, jo Republikë, por edhe parajsën ua kishe dhurue po të mundje. Me beso, ia bëra që ti me pa se si jetohet këtu, ke me ba vetvrasje. Prezent kan qenë policet shqiptarë dhe Ramadan Ndrecaj. Kur jemi takue me Ramadan Ndrecen më ka përqafue dhe ma bani se e kam ditë që je rrotë sames ama bash që sta ndien palla këtë se kam besue kurrë. Po, këtë vit erdhi Hysen Kajdomqaj në Suharekë, e kryetar i Suharekes ishte Halit Berisha. Kur e mori fjalën me folë në sallen e filmit, tha: Irredentistat dhe seperatistat shqiptarë nuk po na lajnë me përparue, me e ndërtue rendin shoqëror të Jugosllavisë! Ia kam ndalë fjalën duke i thënë “ta q… nanen iredentistat dhe seperatistet shqiptar”. Edhe një herë nëse e flet këtë fjalë, pa ta q… nanen këtu e me t’mbyte skam me lanë. Afër meje ishte një polic nga Ferizai i cili më tha se “kur te dalim perjashta ke me pa çka kam me të ba!”.T’ja kam ngjitë për fyti, mu lut o Haxhi, pash’ zotin më lësho se spata qare pa folë, po ku dreqen qëllova afër teje, ma bani. Këtë e dijnë tërë suharekasit që kan qenë ne sallen e filmit. Ne këto caste kryetari Halit Berisha tha: “O popull edhe magar me qen, lene le ta thotë fjalën e vet. U que pas meje Sadri Bajram Kuqi edhe ai ia ban të vraj, pis, pse i fole këto fjalë dhe mbledhje u prish.
Me 26 shtator te vitit 1991 në Kosove u mbajt referendumi gjithë popullor për pavarësinë e Kosoves. Në kioskun tim kan votue sa kan mujt, dhe për Sllapuzhan e ka pas për detyrë Isuf Dergut Sulaj, i cili fletvotimet mi ipte mua e une ja kam dërgue në mbrëmje në qajtoren e Afrim Pajazit Berishes. Dhe Policia e Kosovës duke menduar se une fletvotimet i kam në kioskë, natën ma kan thye kinse për të mi zëne ato, por kisoku ka qenë i zbrazët. Dhe në mëngjez kisha me i dorëzue do loto qe s’janë shitë, kur hyj brenda e shoh që kiosku është thyer. Në këto caste me vrap vije polici rrugor Gani Krasniqi, gruaja Xhylnaze Gashin me bijën e Tafil Gashit dhe nga cantë e policisë i nxjerr disa fleta të sportit me lujtur në loto. Merre me mend pese ditë përpara. Ia bana, o Gani, ke kohë deri të shtunën me lujt se duhet edhe maqinen me rregullue per ditën e shtunë se heret është me lujt tash. Po kam deshirë sot me lujt pash zotin mi shtypish? Hajt, ia bana, po ti shtypi, duke e rregullue maqinen ma ban Ganiu, o Haxhi a ta paskan thye kioskun? Ja bana dikush me shqelma ma ka thye, por kurgja nuk më mungon e rregulloj vete.J o une kam qen dezhurni e duhet me lajmrue patjetër. O Gani rri rahat se nuk është punë e jotja me lajmërue, për me lajmërue jam une, i dëmtuari, e jo ti. E morri toki – vokin dhe i ftoj patrullen. Kur po vjen menjeherë me 101 Skender Krasniqi me Basriun. Mu drejtue mua kush ta ka thye kioskun? Si me e ditë se kush e ka thye? Eja hyn brenda idiot se ti e din kush ta ka thye kioskun. Ia nisën po më sjellin me pendreka. Ia kam kap dhe Skenderin e kam shty,duke u thënë edhe një herë e provoni të më sillni, e kam për detyrë me u mbrojtë nga ju. Kujdes dhe mos ma shaj nanën se ta q e ta merdhej qen i Serbisë. Kan thirrë përforcime dhe erdhën edhe katër – pesë kerre tjera, duke zbrit si nëpër filma dhe drejtue armët në mua. Duart perpjetë, se te vrasim? Gjuni he nanen tanve mos meqa pa ua ladrue, se s’kam ba asgjë kundra kërkujt.Ganiut ja bana bravo Gani, fitove grada. Ua bana që une hyj vet në kerr dhe nuk keni nevojë me përdorue forcën e mirremi vesh në polici. Kur me kan zbritë e hymë brenda, ia nisi Skender Krasniqi me sha e duke më thënë maj durtë, pis! O Skender, ti këtu mundesh me m’rreh veq duhet të më mbysësh, se nëse dal përjashta ti ma me jetue i gjallë besën po ta japi, kurr jo. Kush ta ka thye kisokun pis, prapë ma bani? Ti qeni Serbise ma ke thye, kërkush tjetër. Kush të ka thanë? Mendoj se më ka thënë Gani Krasniqi, që ky qen ma ka thye kioskun për të mi zënë fletushkat. Polici Ramë Gashi e ka nxjerrur revolen dhe ua ka drejtue tanë policëve, ai qe e provon me e rreh Haxhiun pa ja q.. nanën me vra nuk kam me lanë. Haxhi, shko në shtëpi, he nanen këtyre pisave. Kam dalë përjashta dhe jam nisë rrugës anësore nje polic që quhej Tahir Elshani, duke ecur krah meje ma bani: “Haxhi, mos më shiqo, policia ta kan thye kioskun për me t’i zënë fletushkat, por shyqyr që s’ti kan zënë se e kan pas nijet me të mbytë. Ti qenke ma rrakatel se shteti i Jugosllavisë. Për këtë e keni në video videon e këtij Policit. Mbas një kohe, prap problem me Skender Krasniqin. Djali i Mustaf Kolgecit, kryetarit të Suharekes, e kishte plotësue një loto vet-fallcifikat dhe ia kishte ba babës së vet Haxhiu nuk po mi jep paret. E ka dërgue Skender Krasniqin dhe hyri brenda ne kioske si rasti i Ganiut ,duke mu lute që t’ja shtypi pa rend fletat e lotos. Ishte prap me Basriun, duke ia shtyp, me ban “tye tu kan mbledhë taksiratet”, e ndala maqinën dhe u ktheva nga ai pse çka ke me mua? Pse djalit te kryetarit Mustaf Kolgecit nuk po ia paguan qe ka fitue? O Skender, kush je ti të me kërcnon mua? Eshte qendra e lotarise në Prishtine dhe le të shkon atje nëse diçka kam bërë une dallavere atëhere egziston gjygji. Djali i Mustafes e ka origjinalin në Prishtinë, le të shkon ne Prishtinë, nëse kopja i përputhet me origjinalin, atëhere ka punë me mua e ketij paret s’kan qare pa ia pague. Ti kemi mbledhë të gjitha taksiratet, kemi me të troshitë,grimcue! E kam hapë derën dhe ja kam ngjitë per jakne e hudhë për dere, shkarravitë shkallëve dhe një shqelme bythëve e Basriun e gjatë dy metra, një grusht shpinës. Ne kioske ishte Qerkin Halil Kuçi, nuk guxonte me lujt prej bllokut qe ishte ulur, u que në këmbë e po ma ban, Haxhi, e kam ditë qe je trim ama bash qeshtu jo pasha zotin. E kam takue Mustaf Kolgecin e kam shti ne kiosk dhe ja kam bërë o idiot mos ha mut se trut ti qes në tokë, nese ke punë me mua, mirru vesh si njeri, e jo me dhunë me të dhënë pare pa fitue.Ai polic qe me ka rreh si sot,sja kam lan kur pa e rreh ma se shumti diten e dyte .Me 1993 e mbyllen llotarin e une e pata marr me qira, ku e hapa një pilare, por çdo dite hynin dhe me kontrollonin mos kam marka, si mi zijshin ka pas raste gjere ne 5000 marka mi kan marrur dhe më dërgojshin në polici,jo vetëm që mi mirreshin por edhe më rrihnin.
Kam pas oferta duke me lute që të bëhem shërbëtor i tyre, por kurrë nuk kam pranue dhe jam detyrue me hudhë në rrugë tërë mallin, duke u detyrue me mbyllë shitoren e perimeve. Ne këto caste erdhi Bekim Avdi Kuçi në kiosk dhe ia nisi me qajtë, duke më thënë baci Haxhi policia po më ndjekin, ma me deviza nuk po guxoj me u marrë. Me deviza une e pata mësue të mirrej duke ia dhënë paret e mija, sepse as buk nuk kishin me hangër. Ia bana: Bekim leri devizat e merre kioskun tim se une me fëmi të vegjël nuk po muj mi ruajt devizat, pasi jam duke shitë mallin. Dhe ia ka ngjite emrin e kioskut “BENAF”, pastaj edhe magazinën e kishte në shtëpinë time.
Revista DriniKur pate vendosur ta braktisje Kosovën dhe ku erdhe së pari ? Qe sa vite je i mërguar në Francë?
Haxhi Kuçi: Kosovën e kam braktisur me 16 janar të vitit 1999.
Me 15 janar ishte Masakra e Raçakut. Rajonin e Nerodimes e kishin nën përgjim përfaqësuesit e Turqisë Ihsan Aksay dhe një tjetër me emrin Mehmet (mbiemri nuk më kujtohet). Kur erdhën në orët e vona të mbrëmjes, kah ora 23:00, duke dal nga kerri i blinduar ia nisën me qajtë. I pyeta çka ju ka ndodhë ? Jo neve, asgjë… Po, në shtëpi a i keni të gjithë mirë? Po, ma banën, por serbët kan masakrue në Raçak civil. Ishte muaji i Ramazanit, bukën ua kishim shtrue. Jan ulë, por as tri – katër kafshore si kan shti në gojë, ma bani “këta të UCK-ës nuk po guxojnë me luftue me serbë, vetëm po i provokojnë e po tërhiqen e pastaj serbët po shfryhen në civilë. E po çka me ba lufta han njerëz, nuk zgjedh ushtarë apo civil dhe me kallasha nuk luftohet kundra tanksave…, dhe fshajsha me cigaret që i ndizja njëra mbas tjetrës. Dikuri Ihasani ma tha: “A ke dëshirë me e largue Serbinë nga Kosova? Jam que në këmbë dhe e kam përqafue me dy duar…, “si nuk kam dëshirë me largue, a mundesh?” Ma ka ba shko te fqiu Jashar Avdullah Shala dhe kërkoja telefonin që sa më parë ta lajmëroj masakrën që të ndërmarrin një veprim kundër Serbisë. Me shpejtësi kam dalë përjashta dhe i kam trokitë në portat e mëdhaja dhe dikuri doli e hapi portën dhe ma ban “he kujshi çka ke në këtë vakt?” O Jashar, serbët kan masakrue në Raçak shqiptarë, a ke mundësi me ua dhanë telefonin me i lajmërue në Amerikë që të ndërmarrin ndonjë sulm ndaj serbëve, se e kemi shansën bash në këto çaste. “Kujshi, po m’vjen keq, po telefonin nuk ua japi as që pom intereson a po e bombardojnë Serbinë apo jo?!”. Jam këthye në shtëpi dhe u thash që telefonin ia kishin këputë, nuk u bënte … Ka hy në një korridor të vogël në shtëpinë time dhe e ka sjellur radiolidhjen dhe e ka kapë lidhjen duke ua tregue rastin e masakrës që kishte ndodhë. Dhe kur hyri brenda më ka përqafue duke me thënë se ta plotësova dëshirën. Por, më tha se duhej me e lëshue Kosovën, se ju që keni përfaqësues të OSCE kan me ju masakrue me fëmi… Natën kam shkue me gruan te Aziz Shala, por për fat të keq nuk e kapte lidhjen asnjë agjencion turistik. Kam shkue te Zenel Shala, e kam lutë tuj i tregue si e kam punën dhe ma ka ba se “e di punën tënde Haxhi, duhet vërtetë me lëshue Kosovën sa nuk është bërë vonë”. Ma ka dhanë telefonin dhe me të parën e kam marrë Liman Elshanin, një ish-shofer i autobusëve të Kosovatransit në Prizren dhe jemi marrë vesh me të edhe për pagesën për me më qitë deri në Gjermani. Dhe jemi marr vesh që të nesërmen në mëngjes me e pritë te “Ura e Zhivkut”, siç e quanin suharekasit.
Në këtë egzod e kam parë me sy vdekjen time dhe të fëmive të mi, por edhe të 41 shqiptarëve të tjerë që une ua kam shpëtue jetën, në kamionin-friz!
Revista DriniNga këndvështrimi i gazetarisë hulumtuese, ti ke bërë një investigim të vërtetë, duke arritur t’i merrje në pyetje me një metodë të paramenduar mashtruese, të gjithë ata që thoshin e thojnë se ishin organizatorë të protestave të 11 marsit 1981, në mënyrën që të thuash të gjithëve t’ua nxjerrësh në shesh deklaratën e tyre për ngjarjen, madje edhe duke i konfrontuar me ato që i thonë dhe për njëri-tjetrin. Kur të shkoj mendja se duhej ta perdorje një metodë të tillë dhe a je i kënaqur me një metodë të tillë intervistimi?
Haxhi Kuçi: Hulumtimin e kam bërë shumë lehtë, sepse ajo ditë e 11 Marsit të vitit 1981 ka qenë një ditë teje e veçant për mua që t’i mposhtja të gjithë gënjeshtarët. Pikësëpari ushqimi atë ditë kishte nisë të ndahej shumë kohë para orës 19:00, në të vërtetë kah ora 16 e 50 minuta. Nuk besoj që ka qenë një minut ma vonë. Së dyti, dhënja e ushqimit për çdo ditë është nisur të jipet në anën e jugut, e këtë ditë kishin nisë me shpërnda në pjesën veriore, pra në anën e kundërt të konvikteve. Së treti, në menzë nuk kan qenë ma shumë se 15 apo 17 studentë, pra nuk ka pasur rend fare. Këta që kan shkrue rrëfime të trilluara e shpifje përplot fantazi si në romane, nuk e dijnë as orën kur ka filluar dhënja e ushqimit. Nuk e dijnë se në cilën anë ia kan nisë me shpërndarë darkën. Asgjë. Madje, nuk dijnë as se sa studentë kishte në këto çaste brenda …
Revista DriniÇka studjoje në atë kohë dhe cka të preokuponte më shumë si student, si një djal i ri nga Theranda?
Haxhi Kuçi: Në atë kohë studjoja në Juridik. Këtë ditë kisha provim tek Kurtesh Salihu në lëndën Kushtetuta, kur edhe pse isha i përgatitur mirë, rashë në provim. Kjo pati ndikuar që të grindesha profesorin, por për hirë të shokëve që më lutën të mos ua prishja provimin, dola i mërzitur përjashta dhe u nisa drejtë në konvikt që të pushoja sepse isha i lodhur dhe i uritur duke pritë që nga mëngjezi që të hyja në provim. Kur profesorin Kurtesh Saliun, e pata pyetur: “Pse më notove me pesë-she?”, ai ma ktheu: “Hyn prapë në provim për të tjerët!”. Por, kjo nuk ka qenë e vërtetë, por arsyeja ishte tjetërkund. Ishte arsyeja se kisha mbrojtë Flamurin Kuq e Zi në Sutjeskë nga mijëra serbë si dhe nga Ushtria e ish- Jugosllavisë, që këtë vit inçizonin filmin Sutjeska. E edhe Nikolla Lubiqiqi e ka pas hangër prej meje, une nuk e di këtë, por shokët më kan thën se edhe këtij i kam sjell me dru!
Preokopimi që më ka kaplue ka qen amaneti i Babes tim kur në vogjëli ma la amanet që të përpiqesha për bashkimin kombëtar, por i kotë kishte qen i tërë mundi im. Ja nje ngjarje e vertetë;
Në vitin 1963 na lindi një vëlla dhe pas disa muajve ishte një festë e ish-Jugosllavisë, ku të gjithë fqinjët i kishin qitë flamujt e ish-Jugosllavisë e Serbisë mbi porta dhe mua disa mocanik, më thanë se : “Ju jeni familje fukarash që nuk e qitni flamurin për festa!”. Nuk bëra zë fare, por mërmërisja me vetën pse na mos me pasë një flamur dhe ndërkohë vjen Baba rrugës dhe ia nisa me qajtë para tij, duke e lutur që ta blente një asi flamuri dhe ne ta vendosnim mbi porta, njejt si fqinjët tanë. Pas disa lutjeve qe ia bana Babas, ai më kapi për dore dhe më përqafoj, duke më thënë: “O bir, ky flamur nuk është i joni dhe nuk e qes pasi që ne nuk kemi të drejtë me e qitë edhe tonin. Une, o biri im, të kisha tregue diçka, por paraprakisht ti me ma dhanë besën se nuk i tregon askujt. Oooo, pasha perëndinë, o Babë, kërkujt nuk kam me i tregue çka është në pyetje? O biro, a ke dëshirë me e pa flamurin tonë, ama me ba e me iu tregue shokëve ma Babë nuk ke përjetë, se kan me më mbytë policia. Pasha Zotin, Babë, kërkujt nuk kam me i tregue. I ka marrë shkallët dhe i ka qitë në qati dhe kemi hypë naltë, e atëhere Baba ia nisi mi hek disa çerpiqë dheu e nga brendia e nxjerr një pëlhurë të bardhë, kur e shpaloi e nxori një flamur me ngjyrë të kuqe si buzhuri e në mes shqiponja dy krenare. Iu përkul dhe e puthi duke më thënë: “Ja biri im, ky është flamuri ynë. O biri im, mos më daltë shpirti pa ti pa çizmet e ushtarit shqiptar duke kercitë nëpër qendrën e Suharekës. Bashkimin kombëtar nuk na lejuan ta bënim sorrat që sorrokateshin me serb!
Revista DriniNjë jetë dramatike … Mendon se e ke goditur “dru” edhe Nikolla Lubiqiq-in, më vonë shef i ish “APJ-së”? A kishe pasoja? A të patën arrestuar e burgosur në Sutjeskë, apo?

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi Empty Re: Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi

Message  Perparimi Mer 11 Mar - 9:53

Haxhi Kuçi: Kur iu kam vërsulur tumës që na kishin rrethue, sipas nje shokut Smail Berishes, kishte bërtit Nikolla Lubiqiqi, “Pustite njega, one je poludeo za jednu zastavu!”. Jo, nuk më kan burgosur, por si në shkollë, fakultet dhe në punë nuk kam mundur t’i shijoj profesionet e mija, dhe isha ma keq se i dënuar politik. Ma mirë të më kishin dënue 40 vjet burgim se sa duke jetue si lypës. Ata që kan qenë ish- të burgosur politik pa ju betue serbeve qe nuk kan me veprue kundra Serbise, në burg nuk i kan marrë, sidomos ata që janë emra të njohur, serbët i kan ngritë në pediastar, kinse si iredentista. Një shok i imi më ka pas thënë: Këta ish të burgosur politik, për me shitur patriotizëm para shqiptarëve, ma parë kan marrë leje nga serbët e pastaj kan shitë patriotizëm tralala. Jo vetëm Nikolles qe i kam sjell dru e grushta, por si vetëtima ju sillsha shpinës, e dijnë brigadistët si kam sjellë. Një Haxhi është kacafytur me dhjetëra serbë. Bane mend sa ushtari ka qenë në gjirimin e Filmit Sutjeska? Të gjithë kan qenë të rreshtuar duke na shikue si e hekin shqiptarët tuca flamurin e vet. Ismail Qemaili ne Vlorë e ka ngritë, e une midis sa e sa serbëve jo vetëm që e kam ngritë, por edhe rrahur si të ishin qingja serbët. Cili patriot shqiptar për flamur e ka rreh një armik tonin?
Revista DriniSi je me shëndet dhe a kishe pasoja nga vuajtjet aq të mëdha gjatë gjithë kësaj kohe, për shkak të mospajtimit tënd heroik që mos t’ua lësh të tjerëve me t’i marrë e përvetësuar meritat e angazhimit tënd për fillimin e protestave të vitit 1981?
Haxhi Kuçi: E din vujtjen time shumë mirë komandiri i policisë së Suharekës, Idriz Gega, Ramadan Ndrecaj dhe shumë policë të tjerë, që disa e meritojnë me i quajtë Shqiptarë e disa nuk e meritojnë me jetue në Kosovë, por për fat të zi mu ata që na kan rreh për dy germa KR, sot i ke në qeverisjen e Kosovës! Nga vuajtjet e mëdha dhe helmimet e qëllimshme, katër herë kam pasur sulm në zemër, por duke iu falemnderue imunitetit të fortë të organizmit, vazhdoj me jetue. Sipas asaj që më ka thënë një operues (kirurg) i Serbisë, në fillim sulm në zemër kam pasur për shkak se një ish-shoku im me ka qitë helem dy here ne odën e tij, të cilit ia kam permendur disa herë emrin dhe mbiemrin …
Eshtë tepër rëndë e vështirë i nderuar, që shërbëtorët e Serbisë me t’i vjedhë meritat atdhetare!
Por, besoj shumë që Serbia i ka shti e nxitë këta për t’i paraqitur marrë e paraqitur këto protesta si si të organizuara prej tyre! Një gjë që shifet, nuk do kallauz. Veprat e mija atdhetare nuk do t’ua lejoj kurrë horrave, në mënyrë që ata të arrijnë majen e lavdisë, e mua të më ngulin në maje të tyre. Nuk ka lind njeri që mundet të më frikësoj, sepse as serbëve s’ua kam pasur frikën atëhere kur më kan qitë në pushkatim.
Revista DriniKur dhe ku të kanë qitë për me të pushkatuar serbët? A mund ta përshkruash këtë?
Haxhi Kuçi: Ne vitin 1989 para komunës së Suharekes. Me kan lidhë për tela të bodrumit, jan rreshtue dhjetë policë të Serbise dhe i kan bërë gadi tytat për të më pushkatue. Ua kam bërë: “Pucajte majku vam srpsku, nisam vam duzhan nishta,nemam gde da idem od moje rodne zemlje.” Fati ka ardhe një polic rom i Serbisë me automat mbrapa tyre, e ju ka bërtitë, nëse ju e vrisni këtë, une juve kam me ju vra,çka ju ka ba njeriu qe po hec rrugës së vet? Atyre ditëve isha duke e qitë një kulëm të shtëpisë së Ali Islam Berishes, me vete e kisha sopatën dhe te shtëpija e Aliut me priste një stërnip i Babes, Sadik Gajraku. Bile vëllau i Ali Berishes punon në komunë dhe më ka pa krejt si ka ndodhë puna. Kush e ka provue që ta qesin për ta pushkatuar, ai e din si e ndjen veten në këto caste dramatike.
Revista DriniMe çka merresh tash? Je ende në marrëdhënje pune apo i pensionuar?
Haxhi Kuçi: Disa here ia kam nisë me shkrue autobiografinë time, por pasi ia nisja e rrëfeja deri diku, lodhesha e detyrohesha ta lë në gjysmë. Kam botue edhe një përmbledhje me poezi në vitin 1997, me titull: “Letër Popullit Tim”. Jam në pension. Ma mirë nuk po tregoj se sa është pensini im mujor, por po them se as për katër ditë cigare nuk më del, mirëpo i kam djemtë që punojnë dhe e meritoj të më mbajnë e përkujdesen për mua.
Revista DriniCili është qëllimi dhe porosia kryesore e përpjekjes tënde për ta treguar të vërtetën, që mos t’i lesh të tjerët të shpifin histori të pa qena apo për të mos lejuar që të tjerët të thirren në veprën që s’është e tyre?!
Haxhi Kuçi: Qëllimi im ka qenë dhe mbetët që amanetin e Babës me ia que në vend, me e ba bashkimin kombëtar, por vështirë ish me ba këtë punë, jo për shkak të serbëve e Serbisë, por shkak të tradhëtarëve. Nuk janë serbët që e ndalin bashkimin kombëtar, por janë llaskucat tonë që po na qeverisin e që po na shpifen me lloj-lloj te shpifjeve më të ndyra.
* Jam në gjendje të ballafaqohem me secilin gënjeshtar, për ta mbrojtë aktivitetin tim atdhetar, i nderuari Bajram Kabashi.
Me nderime të sinqerta: Haxhi Latif Kuçi
09.03.2020

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi Empty Re: Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi

Message  Perparimi Mer 11 Mar - 9:54

Në vijim, komunikimi i Haxhi Kuçit me disa persona, që pretendojnë se ata i kanë nisë protestat…

Haxhi Kuçi në bisedë me zotri Hakif Beqiri

Haxhi Kuçi
Pershendetje i nderuari atdhetar zotri Hakif Beqiri.
Ju lutemi kemi ndegjue se ju jeni ndere te paret qe keni qen ne menzen e studentave me daten 11 mars te vitit 1981, kur u nisen demostratat.
A ishin keto demostrata te organizuara ju lutemi?
Apo filluan ne menyren instikte,si shkak i ndonje sendit tjeter?
Ju lutemi ne cilen ane te menzes u nisen demostratat, te kesaj date?
Ne jug, apo ne perendim te menzes?
A ju kujtohen sa student ishin ne ate momente, ne menze?
A mos jeni marr ne biseda informative nga ndonje person shteteror kete dite apo diten e neserme,nga ana e ish policise,apo ndonje persone pergjegjes me detyra te larta?
Ju lutemi a eshte denuar ndonje studente per kete dite,apo per keto demostrata,te kesaj dates?
Ndoshta nuk ju kemi besdisur me keto pyetje,ju lutemi per konsiderate.
Sinqerishte
Haxhiu

—————–
Hakif Beqiri
Pershendetje zotria juaj
Demostratat e 11/marsit te ’81 kane qene te organizuara shumë mire
Me muaj. Ne studentet e qendres konviktore dhe nga jasht
Kemi bere tubime
Ne qender te studentve
Ku kemi kerkuar te drejtst e barabarta
Ne republikst e tjera te ish Jugoslavisë
Nuk filluan rastesisht
E pyetja se a filluan ne jug a ne prendim
Ati filluan ne jsyin e siperm dhe filkuan nga krahu i majt po sa ngjiteshe nga shkallet
Rreshti i dyte
Ka pasë shume student
Pastaj kemi shkusr dhe e kemi hapur drejtorine dge nga aty baraken nr 3 qe ishte gjeja salle leximi
Koo eshte ne pika re shkurta
Kji eshte ne pika te shkurta
Edhe kjo nuk ka ndoi rendedi se kush i filloi
Me rendesi eshte se filkuan
Dhe ja falendeojme zotin dhe gjakun e shume deshmorve
U realizue ajo qe deshtem
Aujourd’hui
Haxhi Kuçi

——————-
Haxhi Kuçi
Shume me vend e thuani se kur te ngjitesh shkalleve ne anen e majte jane nis demostratat i nderuar Hakif Beqiri.Ju lutem ,a ke qen aty ne momentin qe dikush ju meshoj pjatave per dyshemeje ,per toke ?A e dini kush ju meshoje pjatave ,?Mos ishit ju ndoshta ai studenti,apo ndoshta ndonje femer mos ju meshoi pjatave per toke?

Hakif Beqiri
Une kam qene njwriu i pare qe i ka hedhur phatat dhe nese te kujtohet qe at dite para se te fillonin demostratat me qifteli jam dale para barakes nr 2 dhe konviktit nr 1 rreth ores 16h
Kur jam nis per menzë
Jam ardh me nje grup bajagi te madh

Haxhi Kuçi
Ju lutem, Zotri Hakif Beqiri; çka ju shtyni qe t’ju meshoni pjatave per toke?
Kush ju nervozoi ne ato qaste? qe tju meshoni pjatave per toke? [Ju lutemi cilin nga shoket e kisht me vete, kur ja niset me ju meshue pjatave per toke? Nese ju kujtohen ata cimera qe ishit bashk ne menze?

Hakif Beqiri
Po çuditem z. Kuçi. Ai gjest nuk ishte se dikush me nervozoi, por ishte e pregaditur zotria juaj. Me muaj, ne në qendren e studentve kemi shkuar be mbremje dhe kemi paraqitur kerkesat tona studentore, per permirsimin e kudhteve, gjeja…permirsimin e kushteve te puntorve te Ramiz Sadilut. Ku paten ardhur gati te gjithë politikant kosovar te asaj kohe.
Afer meje ka qene Gani Koci. Me te dhe nje grup studentesh pasi e kemi kryer at qe e kemi pasyr nder nend ne mensë kemi shkuar bashk dhe e kemi thyer qendren e drejtorise qe ndodhej siper menzes dhe pastaj e kemi demoluar baraken nr 3 qe ishte si salle leximi… Analize e vogel e Haxhiut,(rrena pare; jo kushtet e studentave por te puntoreve te Ramiz Sadikut. E dyta genjeshter per siper menzes drejtoria e menzes, po genjen shume idioti, drejtorie e drejtorit ka qen mbrapa menzes ne anen e lindjes,e shkputur krejte nga menza), lexone edhe ju te nderuar lexues rrencin e Serbise.

Haxhi Kuçi
Mire ne rregulle, por zyra e drejtorit a e dini se ku ishte? Nalte ne menze apo diku tjeter?Pos Gani Kocit ishte edhe dikush tjeter se me duket se me treguat se keni qen nisur me nje grup te madhe drejte menzes? Kur shkuat ne menze, a ishte tollovi, apo ju e niset tollovin?

Hakif Beqiri
Z. Haxhi desha edhe une me ju pyetur… kush jeni dhe po kjo pune i ka gati 35 vjet. kurr nuk kam rrahur gjoks dhe nuk eshte ne rendedi se kush i filloi por me rendesi qe filluan… (rrene radhes nuk ka randes se kush i ka nis!)… njerzit kane bere shumë… mere shembull familjen Jashari. Pajaziti… e plot te tjera…
Une kurr nuk kam folur dhe keshtu pat dhene zoti qe pata punuar edhe 10 vhet ne arsim…
Kjo nuk ka qene rastesisht, por duhej te behej diçka ose populli e sidomos nje pjese e elites politike pat devijuar keq.

Hakif Beqiri;
Kur kemi hyre ne menze ishte nje tollovi
E madhe bile
Por ende nuk kishte thyerje – ((((( a e shifni lexues si genjen, ishte tollovi por nuk kishte ende thyrje )))))

Haxhi Kuçi
Po çfare tollovie ishte?

Hakif Beqiri
Haxhi
Nese je ky ne foto me dukesh ftyre e njohur………………

Haxhi Kuçi
Po bash ky ne foto jam i nderuar Hakif Beqiri.

Hakif Beqiri
Mu aty ne rreshtin e pare dhe te dyte,
Kishte shtyrje mes studentve… me kujtohen nje vajzë, qe dallogej
O Haxhi djali
Drejtori, apo qendra e studentve, po me duket se po e dike me mire se une ka qene : sa diljr nga menza per te shkuar kah konviktet[/ltr]
analize;
(po genjen se nuk kishte shtyrje te studentave, here tollovi here shtyrje tani si ti besojm genjeshtarit)….
……………

Haxhi Kuçi
Ju lutemi a ju kujtohet edhe dikush tjeter qe ishte bashk me te, pos Gani Kocit?

Hakif Beqiri
Ngjiteshe nja 15-20 metra ne krahun e majte
Une kam qene duke banuar nr baraken nr 2

Haxhi Kuçi
A ju ka marr ne bisede informative drejtori i menzes te nesermen ne ora shtet te mengjezit?
Hakif Beqiri
Pet zotin kam harruar ndoshta por ishte edhe Ahmet Tahiri[/ltr]
Ku po i di ti more keto[/ltr]
Va va va

Haxhi Kuçi
Ju ka ftue ne bisede informative pra te nesermen drejtori i menzes[/ltr]
Hakif Beqiri
Qysh po mi kujto keto gjana ti more
Haxhi Kuçi
ju lutem a keni mundesi me na tregue çka biseduat ne zyren e drejtorit ?

Hakif Beqiri
Jo nuk ka qene te nesermen por
Haxhi Kuçi
Po kur ju ka ftue drejtori ne zyren e tij?pas sa diteve?
Hakif Beqiri
Mos gabofsha diku ne muajn maj
Isha ne praktike at dite te marte analize;
(njehere po te nesermen,tani e paska ftue ne maj hajde rrene hajde)

Haxhi Kuçi
nejse ska derte dita, por vete i sati ke qen i ftuar ne bisede informative?A ju kujtohet dhe cili hyri i pari ne zyren e drejtorit?
Hakif Beqiri
Se mbanim ore ne nje shkolle fillore Dhe kur u ktheva nga ora ne oforrin e konviktit ne 1
Me thierti drejtori dhe brenda ishin edhe dy inspektor
analize
pra ska te beje fare me 11 mars por per muain maj rrene pas rrenes).
Haxhi Kuçi
Po vazhdoni ju lutemi, çka mbani mend?
Hakif Beqiri
Inspektor
Kam qene vetem
Ishte nje inspektor

Haxhi Kuçi
po
Hakif Beqiri
Nuk ia harroi emrin ati qeni Nevruz



Titulli: Re: Demostratat e 1981 komplet me HakifBeqirin Murat Musliun Today at 7:12


Haxhi Kuçi
a je dini emrat e inspektorve ?
Kushi, ja dini mbiemrin?
Hakif Beqiri
Po mbiemri nuk me kujtohet
Per zotin nuk e di
Haxhi Kuçi
Pastaj çka ju banen pyetje?
Hakif Beqiri
Me thirren te shkoja ne polici pas dy dite
Haxhi Kuçi
Te drejtori a ke shkue vete,ne bisede informative,apo edhe me dike tjeter?
Hakif Beqiri
Me paten percjellur deri te dera e policise:
Idriz Selimi.
Fadil Javori
Enver Dobruna
Haxhi Kuçi
Me Ahmet Tahirin jo

Hakif Beqiri
Jo jo
Haxhi Kuçi
çka biseduat me drejtorin? A ju kujtohet?
Hakif Beqiri
Ganiun e di se e paten arrestuar.
Drejtori nuk me ka pyetur asgje por ata ispektoret
Ah se harrova
Tash po ne kujtohet
Ajo dite ka qene e marte.
Analize
Hakifi ska lidhje me 11 marsin fare.
Haxhi Kuçi
po
Hakif Beqiri
Se diten e diele apo te hanen
Nuk me kujtohet saktesisht kishte pas qene policia ne shtepi ne fshst te me kerkoje
Milicia e shkaut

Hakif Beqiri
Ata nuk e zgjaten shume por me thane a je ti filan fisteku
Me thane se jemi qene ne shtepi me te kerkue
Nuk te kemi gjetur
Dhe neser ne oren 12 duhet te vish ne stacion
Policor
Haxhi Kuçi
A keni qen i ftuar ne zyren e drejtorit te menzes ndonje here? Ato dite?
Hakif Beqiri
Jo
Ishte hera e pare dhe e fundit
Haxhi Kuçi
Po ju me treguat se keni qen ne bisede ne zyren e drejtorit te menzes?Mos keni harrue?
Hakif Beqiri
Nuk harrovs o burr

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Haxhi Kuçi
A ju ka thirre drejtori i menzes ne bisede informative te nesermen ne mengjez ne ora shtate fix?
Hakif Beqiri
Ai doli ne oborr pran konviktit dhe me tha hajde se kam me te pyet diçka
Kur hyna brenda ishin ata dy inspektotre
Nuk me ka thierr ngase te nesermen duhej te paraqitesha ne polici
Kurr ma nuk me ka ftue
Haxhi Kuçi
A diten e pare te demostratave te menzes apo diten e dyte ka dale drejtori ne oborrin e konviketeve, dhe ju ka ftue qe te bisedone me juve. A shkove me bisedue?
Hakif Beqiri
Jo jo jo
Ne muajn Maj
Une kurr nuk kam biseduar me te panjohur
Keshtu qe
oti deshti dhe
Deti sot
As nje dite burg. Kurr ky me te panjohur spaska fole he).!
Haxhi Kuçi
A ke qen ne kete muain maj ne zyren e drejtorit,apo vetem ke qen ne polici?
Hakif Beqiri
Vetem qe nje qen Jakup Hoti me pat lodhur duke me percjellur
Haxhi Kuçi
Ne polici a pate shkue ne bisede, apo jo?
Hakif Beqiri
Ne maj kam qene i ftuar nga drejtori dhe brenda ishin inspektorte
Ishin dy djem te ri
Shqip folnin
Po
Dmth se s’ka lidhje me 11 marsin 81
Haxhi Kuçi
ne zyren e drejtorit e keni fjalen per dy qe flitshin shqip?
apo ne polici?
Hakif Beqiri
Isha deri te dera e hyrjes dhe takova nje polic nga podujeva, qe ishte nip i dhendrrit tone. E ka pas Emrin Ilmi Hoxha
Po ashtu
Haxhi Kuçi
Per deren e policise e keni fjalen[
Hakif Beqiri
Po.
Me pyeti ku po shkon[/ltr
I tregova
Me ka thierr nje Nevruz…at kohe ia kam dite mbiemtin por tash per zotin nuk me kujtohet[
Haxhi Kuçi
çka ju tha?
Hakif Beqiri
Edhe kur kane qene helmimet ne Bedjane[/ltr]
Pata qene i helmuar dhe shume detale i kam harruar[
Ai me tha: shko ne shtepi se une flas me at qene bre nane…[/
E pas kesaj
Jakup Hoti m’ u pat leshuar mbrapa
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Hakif Beqiri
O Haxhi
A e fi ti qe
A e din ti
Sa here kemi mbajtur tubime
Ne mbtemje ne qender te studentve
Ku paten atdhur te gjithë politikant kosovar te asaj kohe
Te tregova ma pare
A ke degjue ti qe shkiet
Ne parlament ne Beograd paten thene
Separatistat shqiptar i filluan demodtratat me qifteli
A bene ta di une se Ku ke qene ti ne at kohe
Haxhi Kuçi
o burr i dheut, ju lutemi na tregoni çka ju nxiti qe ti meshoni pjatave per toke?Qe ta beni nje heroizem te pashoq? Keni qen i motivuar ne diçka me siguri?
Hakif Beqiri
Mos e harto biseden
Moss e harro biseden o Haxhi
Haxhi Kuçi
Jo asesi nuk po e hartoj biseden, por po me intereson çka ju nxiti juve personalishte qe tju meshoni pjatave ne mezen e studentave? Pyetje e thjeshte me duket?
Hakif Beqiri
Te thash se shume here i kemi ftuar politikant e Kosoves
Tadh po te tregoje krejt
Kane qene shumë arsye
Haxhi Kuçi
Vetem vazhdoni ju lutemi
Hakif Beqiri
Po me thuaj nga je
Po dua ta se mos po njeh dike nga ana ime
Une jam Shaljan
Nga Shala e Bajgores
I biri i Brahimi Beqir Beqirit
Nip i Lam Bajqinofvit
Tash po te tregoje saktesisht arsyen pse duhej te fillonin demostratat[/lt
A po me percjell a jo
Haxhi Kuçi
Shume mire jam ka ju percjelli i nderuar.
Hakif Beqiri
Kerkesat tona ne qender te studentve para 11 marsit[/ltr]
Permiredimi i kushteve te studentve puntorve[/ltr]
Barazija me republikat e tjera
Analize;
A ju kujtohet lexues te nderuar ne fillim,jo kushte per student por per puntoret e Ramiz Sadikut,haj medet hajt.)
Haxhi Kuçi
Neve po na intereson ma se shumti rasti pse ju meshove pjatave peer toke?çka ju shtyu ?Si ju erdhi puna qe tju meshoni pjatave?
Haxhi Kuçi Pjesa e shtet(7);Hakif Beqiri
Diskriminimi i shqptarve ne Maqedoni e Mal te zi etj[/
Por arsyeja kryesore ka qene kjo:
Haxhi Kuçi
Fole[
Hakif Beqiri
1. Ne ate kohe medjat e shkieve
Me kengetar e artista e filma[
E pat pushtue radio tv te kosoves
Ne makinat e shqiptarve
Muzika e shkaut
Me shkina duke ia leshuar zanin deti ne fund[/ltr]
Politikanet e asaj kohe
Martoheshin me shkina
Analize;
Une e pyesi çka te nxiti qe tju meshoni pjatave ky ja ndegjone si mbeshtjell?
Haxhi Kuçi
Te gjitha keto ju kane nxitur qe tju meshoni pjatave ne menzen e studentave
Hakif Beqiri
Shqiptartë e zi ua qojshin femrat ma te mira shkieve ne Rifar ne Hotel
Shqiptartë e zi ua qojshin femrat ma te mira shkieve ne Rudar ne Hotel
Puntorte e kosoves ne at kohe e kishin rrogen shume me te vogel
Se shkiet ne serrbi
Kroaci
Slloveni
Shtesat e femijve
Ishin ma te ulta se ne republikat e tjera
Une jam marr me sport
Atletike
Pata pasur radtin te shetid çdo pjese te jugoslavise[/ltr]
Autobusat e kosovatransit
Podujeve Prishtinë
Plot
Tu u shty populli
Analize;Une e pyesi çka te shtyri mi meshue pjatave ky del te autobusat e kurvat se spaska mujt mi limue si tjeret!Haj medet.
Ne serrbi e vende te tjet
Nuk mbushej
O Haxhi[/ltr]
Me duhet te ju ls per momentin
Ngase ketu edhe 20 min iftari
Haxhi Kuçi
Pra sipas jush,ne qastin kur e morre ushqimin,ju rikujtuan keto padrejtesit dhe u revoltuat,aq shume dhe ju meshuat pjatave per toke,keshtu ishte rasti i pjatave,apo mos valle ju kishte qellue diçka ne gjellen e juaj e nuk ju kujtohet?
Hakif Beqiri
Me duhet ta pregadis
Jo more
Ne at e patem pregaditur[
Nuk ka qene asgje e rastit[
Haxhi Kuçi ketu eshte thelbi kryesor qe e pyesi rrencin;
A ishit te ftuar ne polici per demostraten e 11 marsit,ne muain maj,apo per tjera demostrata ?
Hakif Beqiri
Dhe nuk rrinja ma me adkend
Po more
E per çka tjeter
Une kam marr pjese edhe be demostratst qe u organixuan ne qender
Kur erdhi Azem Vllasi
Me 1-2 prill
Deri kur na perzune nga konviktet
Tash per cilat nuk e di
Por ma askudh nuk me ka pyetur asgje deti mr 23 mars 1990
Pastaj pjeserisht nga 1990 shkollat u mbyllen kam ounya deti 1992-3[/ltr]
Po tregom diçka per xottin
Se po me dukesh i njohur
Haxhi Kuçi
Po çka ua merr mendja se edhe njefare femre po deklarone se ajo u ka meshue pjatave per toke?Bahrie Kastrati.
Ka qen edhe permes RTK ne nje emision .
Hakif Beqiri
Ta them te vertetën se ne arsim ksm pasur sukses ngase nxenedut e mi me kane degjuar dhe kam bere pune te mire me ta

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi Empty Re: Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi

Message  Perparimi Mer 11 Mar - 9:55

Haxhi
Haxhi Kuçi
Po vazhdoni ju lutemi
Hakif Beqiri
Apsolutisht Nuk eshte e vertetë
Nga se jane dal plot
Qe kane thane
Por e veryeta eshte kjo
Bile ta them te vertetën
Ne shtepine time , perveq babait tim
Askujt nuk i kam treguar[
Deri sa ka dal nga burgu Salih Salihu
Dhe ne hsnar te 1991
Dhe ne hanar te 1991
Haxhi Kuçi
Salih Saliu a ishte bashk me juve kur u meshove pjatave per toke?
Hakif Beqiri
Jam fejuar dhe e ftofa ne fhale nusje
Jo
Salih Salihu
Haxhi Kuçi
Pos Gani Kocit ishte edhe dikush afer juve kur u meshove pjatave per toke?
Hakif Beqiri
O burr
Te betohem
Nuk di
Asgja
Kush ne ka pa e kush jo
Me genjye[/
Burrat njk e kan
Haxhi Kuçi
Ne rregulle burr, por a ke mundesi me na tregue,pse ju meshove pjatave per toke?çka ju nxiti ta beni kete

Haxhi Kuçi
Me kane e keni pergaditur qe ne menze ti meshoni pjatave per toke?
Hakif Beqiri
Ishte ktejt e pregafitur
O burr
Kjo ka qene e pregaditur me muaj

Haxhi Kuçi
Po ju me treguat se na ate qsat keni qen me Gani ocin e tjeret nuk ju kujtohen ??
Kocin[

Hakif Beqiri
Ka qenr edhe Ahmet Tahiti[/ltr]
Por pastaj u ba tollovi
Haxhi Kuçi
si eshte e mundur pa i njohur shoket qe keni organizue ate demostrate ne menze?Kush ju nxiti me i meshue pjatave?
Hakif Beqiri
Por me Ganiun kemi shkuar dhe e kemi thye drejtorine dhe sallen e leximit
Baraken nr 3



Titulli: Re: Demostratat e 1981 komplet me HakifBeqirin Murat Musliun Today at 7:13


Haxhi Kuçi
Sa vete ishit ne pergaditje me ja nise demostraten ne menzen e studentave?
Hakif Beqiri
Qysh nuk u kam njohur shoket more
Ne shkuam mr qellim me e fillua[
Protesten
Haxhi Kuçi
Po ,kush ju shtyri qe ti meshoni pjatave ne menze,me duket pyetje e thjeshte eshte kjo?
Hakif Beqiri
Diqysh duhej me i fillue
Ose me thye pjata
Ose karrika
Haxhi Kuçi
A po thua se ka qen e organizume,?Kush ju mesoi qe tju meshoni pjatave?[
Hakif Beqiri
Diçka dujej te benim
Po me muaj[
Askush[
Haxhi Kuçi
Po kush ju tha qe ne menze te studentave tju meshoni pjatave?Apo ju vete e organizuat thyerjen e pjatave??
Hakif Beqiri
Kjo me i thye pjatat ka qene spontane
Vetja
Askush[
Analize
Nje here i kemi organizue mi nis demostratat,pastaj kemi planifikue me thye pjata apo karrika,tani del skifteri dhe thote se demostratat jan nis spontane hajde rrene pas rrenes.Sherbetor i poshter antikombetar.
Haxhi Kuçi
Kqyr tani po thua kane qen spontane??
Hakif Beqiri
Jo
Jo
O Haxhi
Mos i perziej gjerat
Haxhi Kuçi
Nuk ka nje here kane qen te organizuara e pastaj spontane burri se ke me dy ane.[/ltr]
Jo spo i perzi aspakes gjerat.
Hakif Beqiri
Çka duhej te benim
Duhej te shprehej nje paknaqrsi se gjejs ushqimi i lig
Por ne nje forme duhej te fillonte
Haxhi Kuçi
Ani pra ,na trego si u nisen spontanishte thyerjet e pjatave ?Hajde na tregoni te verteten ?
Haxhi Kuçi
Po mire,a ishte kjo date qe te nisen me u thye pjatat e tavolinat,apo siq the para se spontanishte u nisen thyrejet?
Hakif Beqiri
Padtaj kemi thye karrika e tavolina
Eu
Haxhi Kuçi
Pjata nuk paske thye ?
Tani thua se nuk kane qen spontane?!Po o burr ja thuaj ishin spontane ose siq me tregove ne fillim te organizuara?
Hakif Beqiri
Thyerja e pjatave ishte spontane
Se diçka do te banim
Edhe mos mendo se sikur te mos i fillonja une.kane qene edhe 100 te tjete qe , ne nje forme ose tjetet do i fillonim at nate
Kane qene te organizuara
O shqipe
Analize;
A e shhiqoni idiotin si i nderyshon fjalet here spontanishte here i kemi organizue,pastaj pjatat spontanishte,kuku po pis çenka i madhe?
Haxhi Kuçi
Nese ishin te organizuara me trego kur e organizuat qe ne menze tju meshoni pjatave?kush ishin tjeret organizator te ketyre thyerjeve?Nese ishin spontane,na spjego si u nisen spontanishte?

• Hakif Beqiri
Haxhi
Tani eshte iftari i fundit
Ketoj falje
Po degjohemi ma vone
• Haxhi Kuçi
A je ke i lexoni shkrimet e juaj o burr Hakif Beqiri,tani thuani se thyerjet e pjatave ishin spontane e thyrjet e karrikave ishin te organizuara?
• Hakif Beqiri
Ketu tani eshte iftari
Dita e gjste
Jo jo
Nuk je duke me kuptuar ndoshta
Thash se
• Haxhi Kuçi
Hani iftar e ishalla zoti ua bene kabull agjerimin,e vazhdojm pastaj pa problem se eshte nje ngjarje me randesi.
• Hakif Beqiri
A do ti thyenim pjatat a do i thenim kartikat a tavolinat
Me rendesi ishte qe te fillonin
Je duke i perzie
Gjerat
• xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Haxhi Kuçi
Mos mi perzini fjalet ju lutemi,here thyerjet e pjatave ishin spontane e thyerjet te organizuara.
• Hakif Beqiri
Per ti hedhur pjatat apo kartikat
• Haxhi Kuçi
te karrikave
• Hakif Beqiri
Degjo
Haxhi
Mua ashtu
Me erdh
Po sikur ta theja ndoj karrike
E njejta gje
Do degjohemi me vone
• Haxhi Kuçi
Kush ja nisi mi thye karrikat dhe per ku i hudhete?
• Hakif Beqiri
Ti lexoj ato qe kam shkruar i kupton me mire
Per zotin nuk di se kush ma çka bante se u ba tollovi e madhe
• Haxhi Kuçi
Ju personalishte a keni thye karrika,e xhama?
• Hakif Beqiri
Po i kane thye edhe kartikat e ndoj tavoline
• Haxhi Kuçi
Xhama a ke thye?
• Hakif Beqiri
Kam hedhur ndoj kartikë
• Haxhi Kuçi
ku?
• Hakif Beqiri
Por nuk di se i kam thye
Ne menzë jo
• Haxhi Kuçi
ka i ke hedhur karrikat?
• Hakif Beqiri
Kurse baraken nr 3
Po e kemi ba llam
Tash po te la
Per pak
Kur te vi ne ks
Kysmet
Takohemi
• Haxhi Kuçi
Pushgjere sa te hani iftar e ju befte si ma se miri e vazhdojme pastaj
• Hakif Beqiri
Dhe bisedojme
• Haxhi Kuçi
pushoni
• Hakif Beqiri
Gjetesisht
Ka shume gjera te tjera
Nga je ti
Kush je
Qe po pyet keshtu
A bene ta di
• Haxhi Kuçi
Mesiguri se do ja dalim bisedes mire,Ju tregoj pasi te hani iftarin.
• Hakif Beqiri
Ok]
Klm
• Haxhi Kuçi
se edhe une po duhet me ba iftar.
• Hakif Beqiri
Pse ku je ti
• xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Hakif Beqiri
Ku mbete z. Haxhi djali
Tash ti tregom se kush je
Ku jeton se the : se edhe une po duhet me ba iftar.
• Haxhi Kuçi
Po ja eerdha i nderuar
• Hakif Beqiri
Ok
Tregom pak per ju
Kush je
• Haxhi Kuçi
Une jam vete Haxhi Latif Kuçi nga Suhareka
• Hakif Beqiri
Se edhe u ba vone e keshtu nuk kam kohe ngase neser heret ne duhet te shkoj ne pune
Ku jeton ti
• Haxhi Kuçi
Jetoje ne france qe 16 vite
• Hakif Beqiri
Ku
• Haxhi Kuçi
ne france
• Hakif Beqiri
Afer qenkemi
• Haxhi Kuçi
po afer
• Hakif Beqiri
Franca gjan e gjat
Ku
• Haxhi Kuçi
po ashtu eshte
• Hakif Beqiri
Ne vilin vend se une e njoh mire francen
• Haxhi Kuçi
ne pereferi te parizit
• Hakif Beqiri
Ku
• Haxhi Kuçi
Pariz
• Hakif Beqiri
Si quhet
Bo
Nuk po re kuptoj
A e di se ku eshte : pont d’ Versaj
• Haxhi Kuçi
A bane ju o burr te me bani beje ne kete dten e fundit te Ramazanit qe i keni nise i pari thyerjet e pjatave,ne menzen e studentave?
• Hakif Beqiri
Une aty vi ne maj
Ne fuar d’ Paris
O ti Haxhi djali
• Haxhi Kuçi
Fole he burr.
• Hakif Beqiri
Nuk ka nevoje me hy bejave
Njerzit kane dhane jeten
Me mijera
• Haxhi Kuçi
Atehere a e dini se kush ishte promotori i thyerjeve te pjatave ne menzen e studentave?
• Hakif Beqiri
E nuk e jane ba te madhe
Kane ba te madhe
E di
• Haxhi Kuçi
Sa shqiptar duhet me ja vjedhe meritat e njeiut qe heshti plote 30 vite?
• Hakif Beqiri
Shume mire
Se
Merten e kujt z. Haxhi
• Haxhi Kuçi
A e dini se kush ishte ai student qe i theu pjatat ne menzen e studentave me 11 mars te vitit 1981?
• Hakif Beqiri
Fol

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi Empty Re: Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi

Message  Perparimi Mer 11 Mar - 9:56

Haxhi Kuçi
Juve ua bera pyetjen o burr i dheut?
• Hakif Beqiri
Po ta them nje thenje popullore o z. Haxhi
Burri i burrit
• Haxhi Kuçi
Fole
• Hakif Beqiri
Askush nuk po rrah gjoks
Per bajraktar
• Haxhi Kuçi
Ju rrahet gjokes gjere tani!Ju na treguat se i keni thye pjatat,dhe i keni organizue ato thyerjet e pjatave.Pastaj jo instiktivishte thyerjet e pjatave e thyrjet e karrikave ishin bere me pergaditje.
• Hakif Beqiri
Po deri sot me kkne thane se dolen plot se filloi njeni e filloj tjetri
Jo jo
Je duke i ngatrruar gjerat djal
• Haxhi Kuçi
O burri i dheut,une plote 30 vjete kam heshtur,duke mendue se deshmitaret do i qesin te vertetat.
• Hakif Beqiri
Dihet se demostratat kane qene te organizuara
• Haxhi Kuçi
Une jam ai student qe me ka qellue ne gjellen time qimja sa e kalit,dhe ju kam meshue pjatave per toke.
• Hakif Beqiri
Dhe me diçka do fillonin
• Haxhi Kuçi
Pastaj kam bertit o vellazni keta komunista po dojne me na helmue e nanen ua kajsha dhe kam kape karrika e kam thye sa kam mujt e pastaj edhe xhamat e drejtareve.
• Hakif Beqiri
Ti i fillove kot ashtu a
A e din ti bre djal se une qe nga ora 16 i kam grumbulluar studentet
Deri kur ka ardhur Gani Koci dhe me ka thene Hakif , po shkojme dhe po ia nisim
• Haxhi Kuçi
Ne fillim ne menze nuk ishim mbi 15 studenta sepse ishte heret dhenja e ushqimit,por numri i studentave shtohej ne mas te madhe ku edhe ne jug ja nisen me thye dhe u ba rremuje
Kam biseda te inqizuara edhe me >Gani Kocin e shume te tjere qe kane shkrue libra te rrejshme kinse demostratat ishin te organizuara,Te gjithe hajdut e bashkpuntor te serbise.
• Hakif Beqiri
A e din pra kur jemi ardh , oasi paske qelluar aty nje grup i madh studentash
Ken e ke njohur ti nga ne aty
• Haxhi Kuçi
Me daten 11 mars te vitit 1981 nuk behet kurrefare fjale per organizimin e kesaj demostrata.
• Hakif Beqiri
Jo jo jo
Je gabik
Je gabim
• Haxhi Kuçi
Grupi i madhe ka ardhe ne anen e jugut,te ne shtohej individualishte.
• Hakif Beqiri
Plotedisht
Une ksm qene me Ganiun
Une isha ne Oborr
Me qifteli
O burr
• Haxhi Kuçi
Gazniu tjeter send me tregon,Musliu krejte tjeter sende,çune i krejte tjeter
e di edhe rastin e juaj me qifteli,por ska te beje fare me thyerjen e pjatave
• Hakif Beqiri
2 muaj ma pare ne kemi mbajtur tubime ku kane ardh Gjavit Nimani
Sanie Hyseni
Pajazit Nushi
• Haxhi Kuçi
Mbledhje kane mbajte ne konviktin nr kater,une kam banue ne katin perdhes ne kete konvikt.
• Hakif Beqiri
Mehmet Maliqi
Jo jo jo
Ato ne kovikt nr 3-
Por ne qender te studentve
• Haxhi Kuçi
Thojshin se edhe ne kete konvikt po mbajne mbledhje,me kan ftue por skam shkue
• xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
• Hakif Beqiri
Ti nuk padke qene ne rrjedha hiq
Bre djal
O Haxhi
Mbi 10 mbramje e ma shume…me qeder te studentve ka qene nje salle e madhe
Kemi parashtrue kerkesa
Te gjithe politikanet e asaj kohe
Paten ardhur
• Haxhi Kuçi
Pastaj pas thyerjeve te pjatave dhe thyerjet e karrikave demostrata morri hove dhe kush i organizonte ato tjerat nuk me kane interesue se secili behej patriot..Nuk ja kam ba pyetje se a keni mbajte mbledhje perpara e pas asaj dates,une shkurte ju bera pyetje kush ja ka nise mi thye pjatat ne menzen e studentave
• Hakif Beqiri
Edhe ti je i pari qe thua se demostratat e ’81 nuk ksne qene te organuzuara
• Haxhi Kuçi
Ate mbremje kane ardhe dy kusheri te mi,dhe dy tjere qe me thane se ty te kemi lajmrue qe i keni nise demostratat si shkaku qe te ka qellue qimja ne gjelle,dhe me thane se ishe drejtori i menzes na ka ftue ne biseda informative
• Hakif Beqiri
Pjata e pare ka fluturue nga duart e mia oj shqipe
Po le
• Haxhi Kuçi
Demostratat nuk kane fare te bejne me organizim te kerkujt hiq aspakes.
• Hakif Beqiri
Va va va
Katastrof
Le
Nuk kan çka te them ma
• Haxhi Kuçi
Mos genjeni se nuk eshte mire me ja vjedhe meritat e tjereve.Une jam ai qe me ka qellue qimja ne gjellen time.Me hadutllak nuk fitohet parajsa as shteti,per kete na ka mallkue allahu i qofshim fale.
• Hakif Beqiri
Be oborr para barakes 2 dhe konvikyut 1

• Haxhi Kuçi
çka para barakes?Dhe konviktit nr 1 i ke meshue qiftelise
• Hakif Beqiri
Qe nga ora e pasdites çka kishte
Masi ti pasje qene aty
A ishte nje grup i grumbulluar

• Haxhi Kuçi
Kam qen i pari dhe i pari ja kam nise me thye çka kam pase perpara
• Hakif Beqiri
Kot a
Veq qashtu
Edhe
Ku shkove ti pastaj
Masi ti qenke ne france
Une vi be panaire
• Haxhi Kuçi
Ku ka qen ai grup i grumbulluar?Une e pata ble nje bone per me marr ushqim dhe skishte fare grupe te grumbulluara.Pastaj ndoshta,por ne ato qeste jo.
• Hakif Beqiri
Gjithandej frances
Ti tregoje te gjitha arsyet dhe qellimin e demostratave
• Haxhi Kuçi
A eshte mire me thene se po rrejne se Adem >Jashari nuk ka luftue kundra shkive?Keshtu po i bjen vepra ime.
Po çfare arsye kur une i di ma mire punet e demostratave qe vete jam lokomotiva e vagonave
• Hakif Beqiri
Mos gabo ne ta nie ma kush se nuk ishin te organizuara nga se at nate kane qene te arrestuar plot student e shoke te mi
Waw
O Haxhi
Ti mbaje at merite
• Haxhi Kuçi
Cili eshte denue per 11 mards ma tregoni nje emer e mbiemer,dhe flasi me te
mars
• xxxxxxxxxxxxx

• Hakif Beqiri
• A e di ti qe at nate kemi dal ne qytet
• Haxhi Kuçi
• Per tu denue ,me kishin denue mua ska pas nevoje me denue tjeter kend,sepse une isha ai qe e kalla menzen
• Hakif Beqiri
• Dhe ka pas arrestime
• Haxhi Kuçi
• Po qysh nuk e di
• Hakif Beqiri
• Ti lokomative
• Ku ishe
• Haxhi Kuçi
• Mos po don me thene se ti je?
• Lokomotiva?
• Hakif Beqiri
• Pas 3 dite u arrestue
• Ganiu
• Haxhi Kuçi
• Keto çka kemi bisedue e vertetojne ekspertet dhe shifet kjart se cili i kemi nis demostratat.
• Hakif Beqiri
• Ku ishte ti kur etdh Azem Vllasi
• Haxhi Kuçi
• Ju me thate se kete dite jane arrestue shoket,tani del e thua se Ganiun e kane arrestue pas tri diteve!!
• Hakif Beqiri
• Ka dedhmitar
• Haxhi Kuçi
• Une nuk kampas pune me pushtetar,dhe sjau kam rrras fare,pos i kam qi nanen i kam grushtue.
• Edhe une kam deshmitar,por mos ju kercnoni siq e keni adet.
• Hakif Beqiri
• Ne at nate tu samaforstvkemi qendrue deri rreth ores 1 te nates
• E nje grup tjeter kemi dal neper qytet
• O Haxhi Kuçi
• Nuk je i pari qe thue
• Haxhi Kuçi
• Nuk e di çka keni ba matutje,por mua me kane ftue permes dy individeve qe me kishin lajmrue se une i kam nsi demostratat,dhe qe duhet neser ne ora shtet te lajmrohemi ne zyren e drejtorit te menzes.Me mua kishin pune se e dinin se kush ja ka nise me thye ne menze.
• Hakif Beqiri
• Po le de nuk fillojne gjanat kot se koti
• Haxhi Kuçi
• Po kush pra na qenka ai patriot me bateria qe i paska thye ato pjata e karrika?
• Hakif Beqiri
• Ti banu real
• A e din se kur ka ardh nje grup qe ka fillue me rtotullue gjithçka
• Haxhi Kuçi
• Une gjere me sote kujt nuk ja kam ngjite,ama as te ma njollosi vepren time nuk lejoj se keshtu e kemi nga te paret.
• Hakif Beqiri
• Ti qe e theve at pjat
• A e theve se e gjete nje kime
• Apo deshte me i fillue demostratat
• Haxhi Kuçi
• O burr leji a e din kur ka ardhe nje grup e paska rrotullue çdo gje,pas meje eshte bere rremuj qe as vete nuk e kam bere mend se ka mu shendrrue ne demostrata gjithepopullore.
• Hakif Beqiri
• Qysh po thue
• Ti
• Ishte

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi Empty Re: Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi

Message  Perparimi Mer 11 Mar - 9:57

• Haxhi Kuçi
• Po shkaku qimes ka qen thyerja e pjatave dhe e karrikave dhe xhamave
• Hakif Beqiri
• Rastesisht
• Wa wa wa
• Une pk te them shqip
• O burr
• At dite une jam dal pasdite ne oborr
• Me qifteli
• Haxhi Kuçi
• po e vertete qe rastesishte ka qen ,njesoj sikurse rastesishte e pata mbrojte flamurin nga serbet.Por duke i rreh serbet dhe Nikolla Lubiqiqin gjeneralin e jugosllavise.
• Hakif Beqiri
• Jem tubue
• Ganiu ka ardh dhe ma ka thane se po shkojme
• Oj shqipe
• Mos
• Se je gabim
• Haxhi Kuçi
• Edhe tere qeverine e krahines autonome te kosoves me automatik i kam shti nen tavolina ,bashk me ta edhe Fadil Hoxhen.
• Hakif Beqiri
• Ne kemi punue me muaj
• Haxhi Kuçi
• Ju me muaj por kurgja skeni ba.
• Hakif Beqiri
• Per at dite
• xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Haxhi Kuçi
Nuk ka lidhje ate dite ndonje organizim fare.
Mos ja nxirrni teneqet.A te thash tregoma nje student qe e kan arrestue diten e 11 marsit te vitit 1981?Ju asgje nuk me jepni pergjigje
• Hakif Beqiri
Vallahi une jo
Nuk jam ba ashtu
Se kam njek parinve kosoves me automatik
Veq te them
U ba 24 vjet
6 vet jane arrestue at nate
• Haxhi Kuçi
O burri i dheut ,ti ke vye me thene per ndonje organizim tjeter,pas kesaj dates,e jo me mi vjedhe meritat e mija se nuk bane keshtu,se ka me na mallkue allahu,dhe nema ime po pasha nje allah.
• Hakif Beqiri
Wa wa wa
Mbaj mbaj
Por po e shoh se nuk po fike asgja
Per at dite
• Haxhi Kuçi
Sikurse ti me ndertue nje shtepi e me te thene,mos genje se une e kam ndertue,keshtu i vjen pasha nje zot qe e kam mbi koke.
• Hakif Beqiri
Ken i njeh nga ata organizatiret
• Haxhi Kuçi
O une kerkujt nuk i kam besue fare,sepse perhere secilit qe i kam besue me ka marr ne qafe ,kam qen vete pashe e vete subash,i kam qerue hesapet pa shok si me shpiuna dhe me pushtet por kurr kerkujt si kam thene se une i kam ba.Kam kalle edhe tankse e kamiona e thye xhamat e helikopterit,por kurr nuk kam thene une ja kam ba shkive.
• Hakif Beqiri
Aha
Ne vilin fakultet ke qene
O Haxhi
Çka ke krye
• Haxhi Kuçi
Dy here shoku ma i ngusht me kishte helmue ne oden e tij,tani me tregojne sherbimet sekrete.Nje helmimin e pare kish infrakt,ne te dyten e kam humbur vetedijen,por shkaku i umunitetit i kam perballue helmimit.Sot ai shoku im mu ka shendrrue kundershtari maz i madhe,qe shitet si çlirimtar e qeni nanen ja shkerdhefte
• Haxhi Kuçi
Kam qen ne vitin e trete te fakulltetit juridik
• Hakif Beqiri
Se u ba vone
Edhe nje here po te lus si vella
Burrat nuk shajene
Po te konsidetoj burr tamam
Haxhi
• Haxhi Kuçi
Bilem ate dite me 11 mars me rrexoi nga provimi Kurtesh Saliu,me qellim edhe pse ju pata pergjegj ne trija pyetjet ,ku e pata kape per gjyksi e deshta me hudhe mbi studenta,por mu luten qe mos tjua prishi notimet dhe e leshova.Pastaj drejte ne menze u nisa me hanger buke,dhe ne gjelle me qelli qimja,dhe nga nervoza spontanishte i kam thye pjatat e çka kam gjete perpara.Qimen une nuk e kam pa fare,por cimeri im Bajrudsh Ahmeti mi nguli syte ne gjelle dhe ja nisi me qesh e duke me thene o cimo çka te paskan qite me hanger????çka bre ja bana?Kqyr o qorr se çfare qime?
• Haxhi Kuçi
Jo me te helmue shoku ,mire e ke nuk duhet me shajte,por duhet me ja dhene hakun,Gjere sot kush ska mujt me ma leshue,por shnedosh,ndoshta i vjen rradha edhe kesaj helmimit se edhe sot une vuaj nga infrakti.



• Hakif Beqiri
• O Haxhi
• Sa ora ka qene bre vella
• Se unevktr jam hy brenda ne shoke nje femen ka qebe e nervoxuar.por nuk ka pas trazira
• Haxhi Kuçi
• >Mos mendo qe nuk i di ata qe kane organizue demostratat,ata qe kane organizue demostrata,ma pare kane marr leje nga serbet pastaj e kane bere nje gje te tille.As ne burg nuk me burgosen,sepse kur me thojshin qe tju betohem se nuk kam me punue kundra jugosllavise,pastaj me thojshin ne ty te burgosim.Pra ata te burgosur ma pare betoheshin qe nuk kane me punue kundra serbise,pastaj ua shqiptojshin kinse denimet qe ne popull te shioten si atdhetar.
• Haxhi Kuçi
• i kam kalue te gjitha.
• Po ju po thoni se keni dal me qifteli ka ora 16,atehere i bjen ka ora 15 e 40mm
• se nuk e kam mate kohen sa ka qen ne ato momente.
• Hakif Beqiri
• Degjo
• Burr
• Mos fole ashtu
• Se
• Je gabim
• Haxhi Kuçi
• per çka gabim?
• Hakif Beqiri
• Kush ishte bashkountor
• Njerezit qe jane jalbur neper burgje
• Kalbur
• E ti sa vjet burg ke qene
• Haxhi Kuçi
• ata qe kane organizue demostrata pa lejen e serbeve as qe kishin guxue me shkue ne WC e leji ato fora,se ma trima kane qen bashkpuntoret se atdhetaret e vertete,sepse atdhetari i vertete nuk mirret me organizime ne gojen e ujkut.
• [/ltr]


• Ata qe kane marr pjese ne organizimin e demostratave e nuk i kane dite keto lojra i kane likvidue.
• Hakif Beqiri
• Mos mos
• Je gabim
• Pse pat arrestime
• Ne konvikte
• A eshte e vertet se je afer Parisit

Haxhi Kuçi
• Jo une qe i kam dite keto,por me kane ofrue serbet mua keshtu,Pa na u betue se nuk ke me punue kundra neve serbeve na nuk kemi me ta shqiptue denimin se me te denue kur dalish nga burgu jo qe behesh i pasun,por edhe perkrahje bane ne mesin e shqiptareve.Dhe kam hasur duke u thene shoku shokut,a te kane burgosur me shpiunue,e me ua nxane shoket atyre qe serbet nuk po mujne.Kete shoku im ja ka pas ba Haxhi Subes nga dubrava ish i burgosur politike e shume raste tjera.
• Haxhi Kuçi
• Pastaj ka pas arrestime por jo kete dite se per me burgos eshte dashur mua te me burgosin jo tjeter kanin.
• Fal deshmis qe kisha nuk kishin si te me burgosin,se nuk me kishin lan ne jete per burr te mire.
• Hakif Beqiri
• Aha
• Haxhi
• Haxhi Kuçi
• Fole
• Hakif Beqiri
• A e di kush ka qene Zia Shemsiu
• Haxhi Kuçi
• ja kam ndegjue zanin,por nuk e kam njohur
• Hakif Beqiri
• Çka u ba me at njeri
• Haxhi Kuçi
• Nuk e di
• Hakif Beqiri
• Muat musliun a e ke njohur
• Para 11″marsit
• Haxhi Kuçi
• Jo nuk e kam njohur,por sa kam ba biseda me juve aq edhe me te
• Murat Musliun a e keni fjalen
• Hakif Beqiri
• A ke qene ti me ne ne qender te studentve me i pa se çka kemi ketkue ne…para 11 marsit
• Pi per Murat musliun A ke qene ti me ne ne qender te studentve me i pa se çka kemi kerkue ne…para 11 marsit
• Haxhi Kuçi
• Para 11 marsit kurfare kerkesa nuk kishte pastaj po
• Lirona shoket
• Dojna kushte ma te mira
• edhe na jemi njerez si kombet tjera
• dojna barazi
• xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

• 17/07/2015 00:21
Hakif Beqiri

• 17/07/2015 00:21
Hakif Beqiri
A po i njeh keta burra[

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi Empty Re: Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi

Message  Perparimi Mer 11 Mar - 9:58

• 17/07/2015 00:21
Haxhi Kuçi
Ma vone u shtue edhe kerkesa republike,ja me hater ja me thike.

• 17/07/2015 00:22
Hakif Beqiri
Jo jo jo[
• Gabim je
Ti nuk paske qene ne rrjedha hiq fare[
• 17/07/2015 00:24
Haxhi Kuçi
Jo o burr,se une nuk kam ba gjere me sot dafranga me kerkanin,pos kam mendue qe tjua bije nje dite te bardhe ketij popullit,por paskna qen hajvan qe nuk i paskna ndegjue serbet,siq ishin katilat e tjere.Dhe sot mu ata qe dje punuan tinza me serb sot i ke ne qeveri dhe shiten si çlirimtar.U pa puna e tri lufterave sa i ndihmuan ketij popullit ne vend te çlirimit prape roberin edhe ma te rende.
• 17/07/2015 00:25
Haxhi Kuçi
Me kane ne rrjedha me shpiuna?
Me Gafurr Elshanin qe pinte dite e nate me policin serbe
e tjer e tjere[/ltr]
Te nesermen ne demostrata kur u grumbulluam poshte konviktit,disa bertiten ky qen eshte shpiun me do rroba te zeza ishte i kam meshue me nje shufer te hekurit dhe ja kam thye krahun se kush ka qen as sot e asaj dite nuk e di.
floket e rrume i ka pasur,ne koke[
Murat Musliu nuk ju permend juve fare si pjesmarres ne kete date[/ltr]
Pos Gani Kocin e disa tjere.
Kinse nje dite perpara kane organizue demostrata ne dhomen nr 310 konviktin nr 3[/ltr]
Dhe tregone se nuk behet fjale per thyerjen e pjatave,por ndaljen e ushqimit e pastaj kemi thye karrika
dal ne qender ,pastaj jemi kethye ne konvikt me marr student,por na ndaloi policia ku kemi qendrue gjere ne mengjez.[/ltr]
Ju tregoni se drejtori ka dale para konvikteve e ky dosti yt tregon te kunderten se nuk ka qen fare drejtori i menzes as qe u duke.Kujt ti besoj?
ju na tregoni se demostrata ka fillue kur ngritesh shkalleve perpjet ne te majte
Kurse Murazt Musliu me tregon ne ne anen vberiore jane nise demostratat e 11 marsit.Kujt mi besue juve apo Murat Musliut.?
E permend Naen,nje grua e kusheririt tim ish grua.
naen=Nazen qe na mbushte pjatat me gjelle
• vendredi
• 17/07/2015 19:20
Hakif Beqiri
[ltr]E kam njohur Nazen
• 17/07/2015 19:33
Hakif Beqiri
O i nderuar
Qellimi ishte te fillonin demostratat at dite
E vertera eshte se Muratin at dite nuk e kam takuar fare
Perveq Gani Kocit dhe Shmet Tahirit
Kurse me Muratin jemi njohur me pare
• 17/07/2015 19:42
Hakif Beqiri
Me fat Bajrami.
Si po kalon ne Paris.
A eshte vape e madhe andej kah ju.
O burr le at punë. Mos u ba njeri interesant. Ti thua se nuk kabpas organizime. Sa deshmi i do.Edhe dije se çdo gje ishte e organizuar. Ti thua se e theve nje pjate se e gjete nje kime. Nuk ke qene apsolutisht ne rrjedha.
Nuk je ne temë. Ti ndoshta e ke thye nje pjate ,por ti nuk ke pas as nje fije lidhje me keto gjana, e le o burr se kjo pune ka qenë dhe ka kaluar. A e di ti se kur takohemi me shoke , Muratin.Ahmeti Ganiun as qe e bejme llaf kete pune. Ti mos u mundo me ia lane Kaprollin veti, kur nuk ke lidhje me at pune.
• xxxxxxxxxxxxxxxxx

Hakif Beqiri
Ti ndoshta e theve ndoj pjatë nga mllefi se e ke gjete kimen e jo per ti filluar demostratat.
Se ishe i mllefosur nga provimi qe e rroke per gjoksi profin
• Haxhi Kuçi
Ma se pari ua uroj kete feste te madhe zotri Hakif Beqiri.Pastaj po ti them edhe do fjale si pergjigje;Nuk e kam thye nje pjate por çka kishe ne dore te gjitha,e pastaj kam kapur karrika e thye per tavolina e thye xhama sa kam mujt.Ka mjaftue kaq per rastin qe revolta te perhapet me te madhe si shkak i gjendjes se renduar e studenteve dhe e popullit.Jo kopilin vetes nuk po ja laje,por mundin tim apo vepren time ,nuk ka shqipfoles qe ma vjedhe.Mjafte mi vodhet qe 35 vite dhe u pasuruat pa bere asgje,asgje,asgje.Shko bani pyetje Ismet Saliut,te tregone si ja kam ngjite per fyti Kurtesh Saliut ku Ismet Saliu mu ka lute ne balte qe te ma ngren qe mos ta mbysi.,Vete edhe Arsim Bajramin?Se kan qen prezent.I revoltuar si nuk isha kur per inati me rrexoi edhe pse ne trija pyetjet ju pata pergjigjur.Une kur ja kam nise punes atdhetare ndoshta ju as qe ju ka shkue ndermend me ba nje gjest patriotik per qeshtjen shqiptare.Une ne suhatrek ne vitin 1968 mbas Osman Geges jam i dyti si ndere ma te rinjet shqiptar qe e barta flamurin kuq e zi neper qendren e suharekes,por kerkush nuk e tregone kete gjest patriotike.Edhe nje here po ju them se une isha i pari qe i nisa demostratat e 11 marsit te vitit 1981,dhe fare nuk kishin nje organizim.Pastaj se kush i nxiti keto grupe e dijne ata vete se per çfare arsye?Organizatoret me shirita mos mi permend,qe mbajshin rendin e demostruesve,sepse sheritet vete shume organizator i kam pare duke i marr ne polici qe i mbajshin ne duart e tyre .Bilem dhe u kam ba pyetje hat shpiuna merrni leje mi organizue demostratat se pa serbi nuk keni buke.Murat Musliu
• Haxhi Kuçi
Ja se çka me deklarone Murat Musliu
• Haxhi Kuçi

Murat Musliu
23/06/2014 19:38
Murat Musliu
Ne menze kam qene kur eshte nderprere ushqimi.Une me disa studente te tjere si : Gani Koci, Bedri Deliu, Ramadan Gashi,Januz Januzi,Kadri Kryeziu kemi shku ne shankt dhe e kemi nderprere dhenien e ushqimit.S’ka pas qime por ushqimi eshte nderprere me qellim te caktuar per te dale ne demonstrata stundentet.Pas nisjes tone per ne qytet disa studente kane filluar ti rrezojne tavolinat.Ne kemi defilu neper qytet me nje grup prej rreth 200 studenteve.Pasi kemi dal ne qender te qytetit kur jane bashkangjitur edhe disa qytetare ne sheshin tash ”Nena Tereze” jemi kthyer ne qender te studenteve per t’i marre studentet e tjere , tentimi i dyte per te dale ne qytet jemi bllokuar nga forca te medha policore.Ku kemi qendruar deri ne mengjes ne rruge para menzes se studenteve.Pastaj policia na ka shperndare ne oret e hershme te mengjesit.Kjo eshte e verteta me ate qe ka ndodhur me 11 mars te vitit 1981,sepse kete plan e kemi pergatitur grupi i lartpermendur me disa studente te tjere me 10 mars ne konviktin nr.3 ne dhomen 310 , ku kam banuar edhe une.Kjo eshte e verteta mbi ate se cfare ka ndodhur me datat 10 dhe 11 mars te vitit 1981.
Faleminderit dhe pershendetje!
Haxhi Kuçi
23/06/2014 19:50
Haxhi Kuçi
Faliminderit shume i nderuar Murat Musliu per keto te dhena.A kishit pasur mundesi te na tregoni se ne cilen ane te menzes u nis te demostrohet?Ne jug,apo veri ?Dhe sa student ishin ne fillim kur u nise demostrata? A e dini edhe kete se;Cilet studen ishin te ftuar nga drejtori i menze Shefki Stublla qe neser te paraqiten tek zyra e tij ne menze? Sinqerisht nga Haxhiu
Murat Musliu
23/06/2014 20:40
Murat Musliu
Ate nate nuk u kontaktu drejtori pervec disa shefave qe kane qene ne menze,qe kane kerkuar sqarime pse u nderpre ushqimi,kurse per kete qe po thua ti diku ne janar te 1981 eshte mbajtur nje tubim protestues edhe me drejtorin e menzes edhe me disa profesore te universitetit dhe prorektori me sa me kujtohet Isak Shema,ku eshte bere e ditur se studentet sdo rrin duarkryq dhe se do te protestojne per kushtet e veshtira per studime , si ne menze ashtu edhe ne konvikte si dhe ne ngritjen e cmimeve per qendrim.
Shankti i pare – ana veriore (ana e qytetit) me kujtohet ate nate kane qene duke sherbyer studentet,nga kuzhinierja apo sherbyesja qe i ka mbush pjatat me emrin Naza qe ka qene shume e afer me ne studentet,ku ne i kemi kerkuar per nderprerjen e ushqimit,e cila e aprovoi kerkesen tone.Gjate nderprerjes se ushqimit i kemi perzier te gjitha ushqimet,gje qe eshte bere e pamundur sherbimi i tij.
Te pershendes,ndoshta te mjaftojne keto te dhena.Faleminderi!
• samedi
• Hakif Beqiri
O Haxhi Kuçi o burr i dheut. Kjo çka pi te them eshte shume e vertetë. Une nuk e kam ba at gjest per te perfiyuar asgje. Nuk e kam ba per te rrahur gjoks dhe dhitur trimeti. Trimat kane vdekur ne lufte. Plot student edhe ma pare e edhe me vobe e ndoshta edhe dot thyejne pjata e tavolina.
Ti nuk ke as nje lidhje e as nje arsye me thane se i fillove demostratat at dite. Ato ishin te oranizuara.jo veq ne Prishtine,por ne tere Kosoven. Ajo dite ka qene e caktuar. Une nuk po ta mohoj se ti nuk e ke thye ndoj pjate. Por, dije shume mire dhe me kaq po e perfundoj se eshte turp me u shty per nje gje, qe ka kalusr plot qe 34 vjet. Se me 11 mars nismetar i ketyre demostratave eshte Hakif Beqiri dhe pjatat e para dhe tollovija e madhe ka filluar kur Une me djoke e ne mua ka qene Gani Koci. Bile une isha para barakes nr 2 . Ka ardh dhe ma ja thane ” Hakif,po shkojme…
Eshte apsolutisht apsurde te thuhet se nuk kane qene te organizuara…
As nje nga grupi im dhe ata qe une i kam njohur, nuk kane qene te tille. Jo bre burt .se kane bere me dhjetra vjet burg.
Mos i fut ne nhe thes.
• Hakif Beqiri
Une nuk te njoh ty.por ti pase futur pstine e kosoves mr kallash brenda,pastsj pastaj Nikolla Lubiqiqin e paske rrahur…
Po thua se kane shkruar libra te rrejshme:”
Kam biseda te inqizuara edhe me >Gani Kocin e shume te tjere qe kane shkrue libra te rrejshme kinse demostratat ishin te organizuara,Te gjithe hajdut e bashkpuntor te serbise.”
Une nuk jam i keti rangu me i fyje njerezit

xxxxxxxxxx
• Haxhi Kuçi
• Genjeshter e kulluar eshte kjo qe e thuani se ju ja keni nise me thye pjatat ne menzen e studentave.Po sa rrena mi shtjellove ti o burr i dheut.Se pari me treguat kinse keto demostrata i kemi pergadit para disa muajve.Kurse Murat Musliu me tregone se me 10 mars i kemi pergaditur.Pra ketu as njera deklarate e dyve nuk po perputhet me njeri tjetrin.50 vjet ju ndihmova shqiptareve as njeri gjere me sot nuk me tha as flm.Zoti po bre nipash,por ne vend te mirenjohjes,po ma kethejne me helme.
• Hakif Beqiri
• Mire e paske skenue
• O burr
• Ti njerexit qe u kalben ne burgje
• Po i quab shpiun
• Nherezit qe me vjet punusn per atdhe
• Haxhi Kuçi
• Kush bre u kalb ne burg per 11 marsin e vitit 1981???
• Hakif Beqiri
• Po i quan bashkpuntor
• Nuk e di se çfarë shqiptari i madh qenke
• Haxhi Kuçi
• Cili u burgos per demostraten e 11 marsit ,a ka emer e mbiemer dikush?
• Burgosjet ishin te planifikuara nga serbia dhe servilet e saj
• Hakif Beqiri
• Mozomakeq per ty
• Haxhi Kuçi
• Po qysh bre burr po i thua vetes e nuk genjen,kur thua se ti i ka meshue pjatave i pari,dhe nuk dine se çka ju nxiti me ju meshue pjatave.Pos me tregoni prralla,kinse rrogat ishin ma te vogla se ne republikat e tjera ,jeta ne menze ishte e veshtire,serbeve shpiunat u qojshin femrat ma te bukura shqiptare me ba orgji.Por kjo as qe behet fjale.
• Hakif Beqiri
• Qysh ke guxim nga ndergjegja jote me i thane keto fjale
• Haxhi Kuçi
• Kur nuk je promotor as nuk din me dhene pergjigje se zoti ti merr mendet dhe nuk dine se çka po folish.
• Hakif Beqiri
• Po duket se nuk ke qene ne rrjedha
• Haxhi Kuçi
• Keto mi ke shkrue vete dhe mos u prek nga fjalet e tua.
• Hakif Beqiri
• Pergjigje per çka
• Jo kurr
• Nuk prekem
• Per asgje qe e kam ba e thane
• Haxhi Kuçi
• Une skam pas marveshje me serb,as nuk me burgosen,sepse nuk ua dhashe premtimin serbeve qe te me burgosin e tuj bahem servil i tyre
• Hakif Beqiri
• A mos po mendon se filluan demostratat
• Dhe ne ishim gati qe ti
• Po e then nje pjare
• E ti fillojme ato
• A ka kuptim kjo
• Haxhi Kuçi
• çfare nje pjate more as qe ke qen ne ate moment aty ne menze kur kam thye pjata ,trepezarin,karrika e xhamma.
• Hakif Beqiri
• Dmth ti i fillove kur nuk
• Ke pas lidhje
• Apsolutisht
• Ato jane thye nga ne
• Jo nga ti
• Menza
• Lart se pari
• Kemi shkue ne katin posht
• Prap jemi ardh nalt
• E pastaj
• Jemi dal jasht
• Kemi shkue ne qender
• Ku ka qene drejtoria
• Edhe aty e kemi
• Demolue
• Pastaj
• Baraken 3
• E pastaj jemi dal shkallve re menzes
• E aty kemi qendrue nje kohe e me vone ne qytet
• O Haxhi
• Po i lane keto pollavra
• Le burr
• Sa ka qene ora
• Jo jo jo
• O Haxhi
• Po le se u ba vone
• Bisedojme nje here tjeter
• Te lutem si vlla
• Mos na perziej me sherbetor e shpiun
• Mos vlla se zoti te vret
• Shoket e mi jane bartur me batanije burgjeve
• Nuk kane mundur te shkelin ne kembet e tyre
• Ti u thua tradhtar

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi Empty Re: Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi

Message  Perparimi Mer 11 Mar - 10:45

Titulli: Re: Demostratat e 1981 komplet me HakifBeqirin Murat Musliun Today at 7:17


• Haxhi Kuçi
15 student ishin ne menze ne ate qaste,as nje ma teper,as ne jug skishte fare per ilaq studenta.Por demostrata sa vinte e shtohej numri i studentave.E ti thua se ne ate qaste ishin qindra studente çka nuk ka qen e vertete fare.Ti thua se ka dal drejtori para konviktit e Murat Musliu e thote te kunderten e juaj;Ai thote se drejtori i menzes as qe eshte pare ate dite para studentave.Ti nje here thua se thyerjet e pjatave ishin te organizuara dy muaj perpara qe keshtu te fillohet demostrata,pastaj ndryshon i fjalet e tregoni se thyerja e pjatave ishte instiktivishte e thyerja e karrikave ishte e organizuar.A po e sheh se ka zot o burr dhe drejtesia del ne sheshe..Pastaj ma mbeshtjellish,kur ju bera pyetje;A ke qen i ftuar ne zyren e drejtorit ne bisede informative?Po me the,ne muain maj.Pastaj ndryshoni edhe kete deklarate e me thoni ja tek drejtori i menzes por ne stacionin e policise .Dhe kur ke shkue ne stacionin e policise,e keni takue tek porta e policise nje dhenderr te kujt e dini ju ma se miri,dhe kur ju ka bere pyetje se per çka ju kane ftuar ,ja keni tregue krejte dhe ky polic ua ka bere po tja qi nanen ma lere mua kete pune dhe te kryej.
• Haxhi Kuçi
Lexoi mire se çka te shkruva dhe teholloi mire a jane kete fjalet e tua gjate bisedave qe kemi bere?
kete=keto
• Hakif Beqiri
O Haxhi vellau
O burr shqiptari
Ma oj shqipe
Se ne nje gja qe nuk ke pas lidhje mos u perziej
• Haxhi Kuçi
Nuk po them se nuk jane rreh studentat,por jane rreh ata qe nuk e kane dite lojen e LPK istave.Lexoi a jane bisedat tona keshtu çka te shkrova?Pastaj vazhdojm me biseda gjere neser apo edhe me muaj nese keni deshire.
• Hakif Beqiri
O Haxhi po me duket se ti nuk i paske kexue ato qa te kam thane
Une at dite
Me 11 mars nuk kam pas te baje asgja me drejtorin
Te betohem
Se nuk e kam pa
Drejtori i konviktit, mue me ka thiert gati mas dy muajsh
Drejtori qe erdh i ri.jo i pari…ky kishte pas qene inspektor i UDB-se
• Haxhi Kuçi
O burri dheut ti nuk ke te drejte te ma vjedhish vepren time.Ti ke te drejte ta tregoni ate vepren tende çka ke ba per qeshtjen e kombit shqiptar.Po pastaj me ke tregue se as diten e nesermen nuk ke qen i ftuar per bisede informative tek drejtori i menzes e une po o burri dheut.Se kush me kishte shpiunue kam edhe per kete deshmitar.
• Haxhi Kuçi
A je ka e sheh qe edhe PERENDIA po ti qel fjalet e verteta o burr.Ate dite me treguat se drejtori i menzes ju ka ftue pas dy muajve e tani ndryshuat tregimin dhe po tregoni tjeter mesele.Tani doli qe drejtori i konviktit ju paska ftue.
• Hakif Beqiri
Haxhi.bahu i bindur se ti nuk po don te kuptosh se ngjarja nuk eshte ashtu
Po te kam tregue shume qarte
Une nuk harroj se çka te kam thene
Te kam tregue se
Isha duke ba ore praktike
Ne mbanim me nxenes ore
Po ti po harron o burr
Duke u kthye nga mesimi
U dal e me ka ftue me hy brenda
Kur jam hy kane qene dy inspektor
Me thane kishin pas qene edhe ne shtepine time
Ne fshatin Mirofc Podujeve
Ku kane ba bastisje dhe i kane marr pushk gjermane dhe nje allti
Me pyeten kush je etj
Dhe me thane se, neser te shkoja ne stacionin policor
Prishtinë
Se ti nuk i lexon keto
Une se di
• Haxhi Kuçi
O burr ,a je ish i burgosur politike?
• Hakif Beqiri
Nuk jam kah e ndrtoj as nje presje e jo fjale
Ti ne te gjithve
Po na akuzon
Se ne na ka burgos serbise
• Haxhi Kuçi
A keni qen ishe i brugosur politike dhe flasim hapure.
• Hakif Beqiri
Se ishim bashkpuntorte e tyne
• Haxhi Kuçi
a keni qen i burgosur politike o burr i dheut?
• Hakif Beqiri
Kam qene i perndjekur deri me 23 mars 1990
• Haxhi Kuçi
a ishit ne burg per veper penale kundra ish jugosllavise
• Hakif Beqiri
Une kam qene prof i Agron Rrahmanit
Daja i Komandant Bedri Bajramit
Kusheri i Faruk Beqirit
• Haxhi Kuçi
a keni qen si i burgosur politike,apo nuk keni qen?
• Hakif Beqiri
I Bajram Beqirit
Prof i Fatmir Hysenit
Une me Salih Salihun
Kemi veprue
Nat e dite
Jo
Nuk kam qene as 1 dite ne burg
E ne pyetje 100 here
Te gjitha pamfletat ne Llap kane qene te shtypura nga dora ime
Kurr nuk kam dasht me i thane keto
Po ti
Qenke njeri interesant

• Haxhi Kuçi
po si paskeni shpetue qe nuk ju paskan burgosur serbet pasi i keni nise demostratat e 11 marsit,dhe per arme qe ju paskan nxene ne shtepi???
• Hakif Beqiri
Çka e kam ba e kan ba per popull
Kurr nuk kam kerkuar as poste e as shperblim
Per arme e ka marr per siper vellau im i madhi
Dha ka mbajt burg
Po le kete
Une dhe shoket e mi
Kemi qene te betuar deri ne vdekje
Te thash a e ke njohur Zija Shemsiun
Po me shyn me i thane ca gjera
• Haxhi Kuçi
Po pse nuk tregove se shkaku i qimes i thava pjatet ne menze me 11 mars dhe ndoshta ta kisha pranue se ti je ai student qe te ka qellue qimja ne gjelle.Thuaje kete fjale dhe meriten po ta dhuroje ty.
• Hakif Beqiri
Qe nuk ia kam thene as nje njeriut
Deri sot
Njerezit kane dhane jeten e nuk e kane nxjerr kurr as nje shok
• Haxhi Kuçi
nuk eshte nje prilli ende
• Hakif Beqiri
Zija Shemsiun e kane mbytur ne burg dhe nuk ia kane nxjerr as nje gjale
Nje e dy prilli vjen pas nje date tjeter
• Haxhi Kuçi
Kur vjen nje prilli me shkruani fjale te stilizuara.
• Hakif Beqiri
Kurr kush nuk po te perbuze
O burr
Po nuk po te kuptoj se çka je tu mendue ti
• Haxhi Kuçi
Po si nuk po me perbuzni more burr,kur me thua se une nuk i kam meshue i pari pjatave e thye karrika e xhama.Ti po mi vjedhish veprat e mija.
• Hakif Beqiri
Deri ne sa ora ke qene ti aty ne menz
Pse nuk e pranon se kur erdhem ne nje grup
Ne mesin e te cilve kane qene edhe Gani Koci. Murat Musliu Ahmet Tahiri kane fillue demolumi i menzes
Ne e kemi ba kerrsh lart-posht e prap lart e pastaj kemi dal
• Haxhi Kuçi
Une nuk po ti vjedhi veprat e tua qe keni shkepe pamfleta,une nuk jam manifik apsolutisht dhe mburem me ate qe e keni bere,a te mi vjedhish veprat e mija jo per zotin as ty as tjereve nuk kam me ua lane.Se çka keni veprue pastaj pas asaj demostrates ju tregone e jo me thene se na i kemi organizue.Organizime keni bere te nesermen ne baraken nr kater 310 dhoma.
• Hakif Beqiri
O Haxhi
Degjo bre burr
Une merrem me panaire ne itali e krejt evropen
Une vi edhe ne Paris
Ose nese do
Hajde tek une ne Itali jam
Ta dha adresen
Hajde shlir si te ma i miti vella
Ti tregoje gjanat fill e per pe
Degjo
O burt
Une kam qene ne baraken nr 2
• Haxhi Kuçi
Pas disa minutave ishte e stermbushur salla e mezes o burr,dhe skam verejtur grupe te medha se edhe une isha ne panik se çka bere e çka u ba.Pastaj disa thane dalim ne qytet dhe kemi shkue ne qytet gjer te germija, e pastaj jam kethye se isha i lodhur pa ngrere buke nga mengjezi,dhe me qepe kam ngrere buke,dhe kam shkue ne banjo e kam mbushe nje shishe me uje,dhe si kam dale me shishe ne dore jam takue me dy kusheri te mi dhe dy student tjere ,ku dy kusherit e mi me treguan se keta dy studenta te kane lajmrue qe ty te ka qellue qimja ne gjellen tende dhe duhet neser me shkue ne bisede tek zyra e drejtorit
• Haxhi Kuçi
Me duket se shqip jam ka ta tregoj rastin e qimes.
• Hakif Beqiri
Çelula kryesore ka qene konvikti nr 3 dhoma 310
Nuk mundet aslush me e mohue
• Haxhi Kuçi
Jane disjet o burr se cilit student i ka qellue qimja ne gjelle dhe ja ka nise demostrates.Por keto dosje jane ne duarte e sigurta dhe kane me dale me argumente e pastaj ku ju mbetet morali fisnik.Pastaj deshmitaret qe po folin sot se kush i ka nise vertete ato demostrata.
• Hakif Beqiri
Edhe ma heret ka pas raste,qe nga studentet kane thye pjata
• Haxhi Kuçi
çka ke bertit kur ju meshove pjatave o burr?
Hajde a po mundesh me ja qellue?
• Hakif Beqiri
Po jo se ti i fillove demostratat
Po del shume qesharake kjo pune
Edhe ma keq kur thue se nuk kane qene te organizuara
• Haxhi Kuçi
Kqyre si po i gelltitni fjalet e juaja.Po nxihesh me fjalet e tua ore burr i dheut.Po a me tregove ti vete nje here se thyerjet e pjatave ishin instiktivishte,e thyerjet e karrikave e tavolinave i kishit pasur si te organizuara.A po done me lujt me mua here ashtu e here keshtu?
• Hakif Beqiri
Deshmi te 100%
Te gjutha dhonat tona kabe qene te bastisura nga policia
Pse num po na tregon ti
Ne cilin konvikt ke qene
• Haxhi Kuçi
ne konviktin nr kater o burr qe sa here ja kam tregue
• Hakif Beqiri
Jo jo jo
• Haxhi Kuçi
• jan dosjet e secilit student se ku ka pas banue.Hajgare po bani?
• Hakif Beqiri
Ti po i perzien fjalte
• Haxhi Kuçi
ku po i perzi?
• Hakif Beqiri
Ti insistojshe me pyetje
Kush te shtyni me i thye pjatat
Kush te tha me i thye pjatat
Kur te hysh ne nhe vend me ba diçka
• Haxhi Kuçi
Kane e keni si deshmitar qe ti i ke thye i pari pjatat ne menze me daten e 11 marsit te vitit 1981?Hajde tregoma nje?
• Hakif Beqiri
Ban çka te del perpara
Plot
Plot

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi Empty Re: Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi

Message  Perparimi Mer 11 Mar - 10:46


Haxhi Kuçi
treoi emrat e disave
tregoi
• Hakif Beqiri
Ata qe kabe qene ne mue
• Haxhi Kuçi
po mu per ata e kam fjalen
• Hakif Beqiri
Pyeti vet se te tregojne
• Haxhi Kuçi
cileve me u bere pyetje,na tregoni emrat ju lutemi.
• Hakif Beqiri
Ata qe ti po i quan shpiun. Qe kane ba me dhjetra vjet burg
• Haxhi Kuçi
Jo une kerkanin nuk e permenda me emra e mbiemra,na tregoni ju per cilet behet fjale.
• Hakif Beqiri
Une ende nuk kam biseduar me ara qe ti i padke shoshitur
• Haxhi Kuçi
Une i kam shoshitur me ata qe si ju i kane vjedhe meritat e mija,dhe i kam nxene ne mate pozicion,duke genjye si dhelperat.
• Hakif Beqiri
Pse nuk e pyete Gani Kocin, qe ka ardh nga konvikti nr 3 . Me te ka qene edhe Murati
Jo jo jooooo
Kurr ne bote
Te kam thane se ne at pasdite
• Haxhi Kuçi
E kam pyetur,dhe ja kam tregue rastin tim dhe shokeve te tij dhe vetem laik ma beri pa me dhene pergjigje.Kete ja them para syve se i kam shenimet ne arhive.
• Hakif Beqiri
Ka qene e organixuar dhe e caktuar
Fillimi i demostratave
• Haxhi Kuçi
A bash ne menze i kishit ba mend qe ti nisni demostratat apo ku?
• Hakif Beqiri
Ti e ke degjue shume mire dhe e din se.dikush ka dal para konviktevr
Me qifteli
Po bash ne menze ka qene e planigikuar
Zotri
• Haxhi Kuçi
Kur kerkuam kushte para disa muajve ku ishin kerkue keto te drejta hajde a po ja qelloni????
Ne menze,apo ku?
• Hakif Beqiri
Se ne me dhjetra here kemi kerkuar permiresimin e ushqimi,
Dhe kushteve ne menze
Ku e paten hapur edhe katin posht
Nese te kujtohet
• Haxhi Kuçi
Ku ,ne cilin vend kerkoheshin keto kushte ma te mira?
• Hakif Beqiri
Te pata tregue
• Haxhi Kuçi
Ku?
• Hakif Beqiri
Se ne qender te studentve ku ka qene drejtoria
Ka qene nje salle e madhe
Aty paten ardh
Ren
Mbramjeve
Xhavit Nimani
Pajazit Nushi
• Haxhi Kuçi
E pse ne menze nuk rrokolliset pjata e karrika,por me fjale?Apo ne ate salle pse nuk thyet karrika e xhama?Para Xhavit Nimanit??
• Hakif Beqiri
E mos ti permendi
Le burr se ti po ia nxjerr bishtin
Mos ba hajgare
Banu ma i sinqert
Po e lam kete pune se une nuk jam kah te ptovokoj
Po ti je duke i kerkua ato qe ti kam thane ma heret
• Haxhi Kuçi
Ndoshta nuk me kuptuat,por edhe nje here po ta them;Pse ne ate sallen e madhe para Xhavit Nimanit ,Pajazit Nushit,nuk rrokulliset karrika e me ju ttregue se kush jeni?,?
• Hakif Beqiri
Ne e kemi caktue at dite
Se ka pas shume kerkesa
Edhe u ba vone
• Haxhi Kuçi
Bash 11 marsin e kishit organizue qe ti theni pjatat e karrikat,apo diçka tjeter?
• Hakif Beqiri
Kerkoje falje, une jam ne nje Panair
Neser ne oren 6
Nisma e demostratave
• Haxhi Kuçi
Nuk ka problem,pushoni,se paske pune neser,naten e mire.
• Hakif Beqiri
Mos mendo se ti e paske thye nje pjat e ne i filluam
Edhe herave te tjera pa pas thyerje
• Haxhi Kuçi
A je ne mend apo po doni me mbrojt hajnin e vepres sime me çdo kusht?Keto gjera vetem enveristet i kane bere dhe u ka mbete lezet,mallo morgen.
• Hakif Beqiri
Po po kam pune…jam ne nje panair ne San Lorenzo al Mare
• Haxhi Kuçi
Pas meje çdo studente ka thye pjata,e edhe ju jeni njeri nder ata studenta,dhe ske te beni fare me fillimin e thyerjeve te pjatave apo karrikave.
• Hakif Beqiri
Kurr nuk kam qebe simpatixues i marksizem- leninizmut
Ea kurr mos ia ndjefdha zanin Enverit e enveristave
• Haxhi Kuçi
Mos genjeni se ju i keni thye i pari pjatat e karrikat o burr a ke zot permbi krye?Ruju more perendise e po ti gjen ndojsend femit.
• Hakif Beqiri
O burr
Une jam Nipi i Lam Bajqinofcit
Nuk paske nije asgja per mue
• Haxhi Kuçi
Nuk ju bana pyetje se nipi i kujt jeni,pos ma ka interesue se kush jeni dhe çfare burrnie keni.
• Hakif Beqiri
Jo jo jo
Nuk ham tu hy ne hak
Se nuk jam tu perfitue asgja nga ajo pune
Po e verteta eshte kjo
Naten e mire
• Haxhi Kuçi
Ti nuk je ka perfiton nga kjo genjeshter,por mua ma ke shkatrrue jeten.



Titulli: Re: Demostratat e 1981 komplet me Hakif Beqirin Murat Musliun Today at 7:19


• Haxhi Kuçi
• Jo vetem ti,por edhe Gani Koci,Murat Musliu,X.çuni, Bahrie Kastrati,e shume te tjere qe mi vodhet veprat e mija.Nga kjo vjedhje u beret ministra e deputet ne kete qeverin e poshter te kosoves.Ku ne vend te bashkimit te trojeve permes ketyre hajnive na i coptuat trojet ,veriun ja faet serbise,e iririden,e luginen ja dhuruat prape sllavokarpateve.
• Haxhi Kuçi
• faet =falet
• duke e riroberua prape kete popull.Kaq ishte veprimtaria e shokeve tu.Bravo ju qofte se e keni çlirue popullin shqiptar shume mire.
• Dialog me Hakif Beqirin rrethe demostratave te 1981,origjin 1236315_1382808851950365_656120053_n
• 19/07/2015 02:44
• Haxhi Kuçi
• A ju keni tregue nxensave te juaj se ti i ke fillue demostratat ne menzen e studentave qe ju ke meshue pjatave per dyshemeje?I paske mesue me nje genjeshter o burri dheut e kuku per ata nxensa kur te marrin vesh te verteten tjeter.
• dimanche
• Haxhi Kuçi
• Ndegjo o Hakif Beqiri
• Kur ju bera pyetje disa here ,se çka ju nxiti qe ne ato qaste,qe ju tju meshoni pjatave per toke?
• Ju mua mu pergjigjet keshtu;
• Kerkesat e tilla ishin para 11 marsit te vitit 1981
• 1)Permiresimin e kushteve te studenteve,dhe puntoreve ne kosove.
• 2)Brazia me ish republikat e tjera.
• 3)Funkcioneret tane mertoheshin me shkina.
• 4)Shqiptaret e zi u qojshin femra ma te bukura ne hotelin Rudar,e …
• 5)Diskriminimi i shqiptareve ne maqedoni e mal te zi.
• 6)Ne kosove puntoret kishin rrogat ma te vogla se ne vendet tjera te jugosllavise.
• 7)Ne kosove kishte pakes autobusa ku shtyheshin shqiptaret per te hyre ne te,e ne serbi shlirshem udhetonin serbet me autobusa.
• Ne demostrata kemi qen me Gani Kocin,Ahmet Tahirin.Me Salih Saliun na treguat se keni punue dite e nate,por jo te burgosur politike.Kurse Gani Kocin e paskan burgosur pas tri diteve.Dmth,se nuk paska lidhje me demostrataen e 11 marsit.
• Ju na tregoni se demostratat i keni pergadit disa muaj ma perpara,dhe ne menze i keni zbatue ato organizime me i nise demostratat.
• Pastaj ndegjo mire i dredhak. me 16 korrik ne ora 21 fix ke shkrue se thyerjet e pjatave ishin spontane ,e thyerja e karrikave e organizume.Pastaj prape i bjen pishman dhe nuk e pranoni se thyerja e pjatave ishte instikte,por e organizume.A e sheh se edhe Perendia u shtine me ua marr gojen ?
• Pastaj;
• Kur ju bera pyetje se a ju ka ftue ne bisede info. ishe drejtori i menzes me the se po ne muain maj.Kurse ate dite 11 marsi ka dale ne oborrin e konviktit dhe me ka thene eja se kam diçka me fole me ty.Kurse Murat Musliu me tregone se fare nuk eshte dukur drejtori ate dite.
• Pastaj ti vazhdon me genjye sa je i madhe duke me thene se pasi keni thye ne menze,keni zbrite poshte ne katin e pare,prape keni hype nalte,keni shkue ne zyren e drejtorise,ku keni demolue,pastaj keni shkue ne baraken nr tre,dhe keni thye .Po a mos valle te gjitha keto i pasket bere si nje superman amerikane?!!!!
• Po vete more burr me tregove se o Haxhi a i ndegjove parlamenti ne beograd,ku thane se demostratat ne kosove i nisen me qifteli.
• Po o Hakif Beqiri,ti gjere sa i ke meshue qiftelise,une isha duke thye ne menze çdo send e pastaj ndoshta,edhe ti si tjere studenta keni thye pjata e karrika por besa edhe xhama.
• Pastaj vete thua se demostratat e 1 marsit ishin te organizuara e kur ju pyesi se kush ju ka pare kur keni thye,a me tregove se as nuk e di se kush me ka pare e kush nuk me ka pare !!!!
• A deklarove se askush nuk me ka shtie mi thye pjatat e karrikat,pos vetja.Pra me kete po dele mire e verteta se nuk keni qen te organizuar per kete dite qe ta nisni ndonje demostrate.Pos dikush ju shtiu qe ti pervetsoni,si merita te juaja sepse situata vetvetiu doli nga kontrolli sipas gjendjes se paknaqesise.
• Ma tutje ju çka me keni shkrue nga mendja e juaja;
• Me paten percjelle gjere tek dera e policise keta;Idriz Selimi,Fadil Javori,e Enver Dobruna.Isha vetem tek drejtori,aty ishin nje ,pastaj dy inspektor qe flitshin shqipe.Dhe asgje tjeter!Juve ne shtepine e juaj ua kishin konfiskue nje arme gjermane dhe nje revole,dhe nuk ju paskan denue juve si organizator te 11 marsit e per konfiskim te armeve e paska marr per siper vellau i madhe dhe e paskan denue.
• Ju deklaroni se kurr nuk keni bisedue me njerez te pa njohur,e me cilt paske bisedue kur edhe emrat ua dini?
• Ndersa Jakup Hoti ju paska pas pergjue çdo dite.
• Pastaj kur pasket shkue ne polici e paske taku para portes se policise dhendrrin e nje nipit ,policin Ilmi Hoxhen dhe ja pasket tregue rastin dhe ai ju paska thene po ua qi nanen kete pune ma leni mua e kryje.
• Ma tutje me thoni;O Haxhi une jam Shaljan dhe nuk genjeje se burrat duhet me fole drejte,sepse jam i biri i
• BrahimB.Beqirit.Pastaj vazhdoni duke me thene edhe me rrenqethese fjalet e tua;O Haxhi burri,ato demostrata askush nuk po done mi marr si bajraktar!!!Sipas kesaj ti po del si bajraktar o Hakif Beqiri,qe e paske shpinen e forte nga dikushi qe ju ka shti mi marr per siper,kinse ti ju ke meshue pjatave i pari ne kete date ne menzen e studentave…
• More Hakif Beqiri nuk hidherohem fare ne ju qe i keni pervetsue keto demostrata,sepse nuk jeni i vetmi ju qe i vidhni meritat e mija .Tjere si ju jane;Bahrije Kastrata,Xun çeta,Murat Musliu,Gani Koci,Ali Lakqi, e shume te tjere qe shkruajtet romane nga te cilat perfituat edhe leke nga genjeshtrat e organizuara ne stilin famkeq.
• Hakif Beqiri
• Haxhi. Jam ne pune por e kam nje pyetje per Ty.
• Kah te erdh emri im ty
• Kush ta dha kete emer apo e lexove kund
• 19/07/2015 14:21
• Haxhi Kuçi
• E kam gjete ne internet
• Hakif Beqiri
• Nuk di se e ke degjuar,por po ta tregoje. Ahmet Zogu .mbreti i shqiperise shkon ne Vjene- Austri ne nje konferencë te imperatorëve te europes. Te gjithë ishin te shlire e te gezuar. Te buzeqeshur. E pyet mbreti francez. Çka ke. Pse je i merzitur ju jeni popull i vogel. 1 milion ma. Zogu i thote: o z. Po ju sa jeni. 20 milion thote. Po ju jeni 20 milion e je veq ti mbret.por ne jemi 1 milion popull e 1 milion mbreter.
• Haxhi Kuçi
• Kjo thenje edhe sot po vazhdon ne trojet tona.Me vend i paska thene mbreti Zog.
• Hakif Beqiri
• Ty askush nuk ta ka ba as nje te drejte. Nuk ke pas as nje lidhje me demostrata. Po i mohon organizimet. Nuk di se çka me te thane.
• 19/07/2015 14:33
• Haxhi Kuçi
• O burr i dheut,une e mbroje timen veprimtari,dhe nuk ua la te ma vidhni,une nuk po ua kundershtoj organizimet e juaja,por mos ma vidhni mundin tim e vepra le te mbetet e imja,sepse vete i kam nise demostratat,per kete juve ju djege pse nje individ me qen ma i zoti se ju te gjithe.Por shqiptaret e kane zakone kur dikush e bene nje veper patriotike te gjithe thojne si knosit kur hypin ne maje te plehut thojne secili une i kam ba veprat pa i ba fare.Kesaj i thuhet qyqet e mjera.
• Hakif Beqiri
• Ti ne po na akuzon keq
• Po na quan
• 19/07/2015 14:34
• Haxhi Kuçi
• Po gjere sa ma vidhni vepren time,kam te drejte ma shume se ju.
• Hakif Beqiri
• Enverista
• Çka
• Ke te drejte
• Mos ti i fillove
• 19/07/2015 14:36
• Haxhi Kuçi
• Po kam te drejte tju them hajduta sepse po ma vidhni vepren time dhe emri im ne bishte te peles e ju ministra e bisnisa neper bote.Pasket dite me loz valle.
• Hakif Beqiri
• Apsolutisht nuk ka dite kush gja per at gjestin tuaj, por pjatat qe i kane fillua demostratat kane fillua nga dora ime
• 19/07/2015 14:37
• Haxhi Kuçi
• Rrene e kulluar dhe e poshter sa nuk ka vlere fare.
• Hakif Beqiri
• Une kurr nuk kam pas pozite
• Kurr
• 19/07/2015 14:37
• Haxhi Kuçi
• Neqoftese nuk ke pozita ke bakshishe me ma muhue vepren time.
• Hakif Beqiri
• As qe e kam ba nje gja te tille
• Per perfitime
• 19/07/2015 14:38
• Haxhi Kuçi
• Tuk qe thua se ti i ke nis demostratat ke diçka interes te madhe nga dikushi?
• Hakif Beqiri
• Ti as qe paske haber ,arsyen shkakun pse filluan demostratat e 81
• Jo
• Allahu i madh
• Jo
• Kurr
• 19/07/2015 14:39
• Haxhi Kuçi
• Jo more une çenkam hajvan,e nuk e di per çka i kam nise ato demostrata,i quditshem çenkeni
• Hakif Beqiri
• Edhe kurr nuk jam avancue me kerkue ndoi pozite
• 19/07/2015 14:40
• Haxhi Kuçi
• çfare pune tani punoni ne itali?
• Hakif Beqiri
• Qysh thue se i fillove
• E kha thue nuk kane qene te organizuara
• Nese me te vertetë je ne Paris
• Ke me me pa ne Pont d’ versaj
• Ne nentor
• Edhe te kam tregua
• Se kurr nuk kam marr as 1 cent. Nga shteti
• I kemi 12 te vrare e nje te humbur ne lufte
• Jemi dhane komandant ne lufte

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi Empty Re: Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi

Message  Perparimi Mer 11 Mar - 10:47

• 19/07/2015 14:43
• Haxhi Kuçi
• E kam cekur me qindra here dhe nuk i bije pishmanit,sepse vete jam deshmitar se si jane nise ato demostrata,,fare nuk kane pasur te bejne me ndonje organizim as nga sherbimet serbe,as nga ato te shqiperise as nga grupet ilegale,pos shkak ka qen qimja ne gjellen time,dhe nuk kemi se çka te diskutojme me teutje lidhur me ngjarjet e 11 marsit te vitit 1981.Per tu denue per kete dite isha denue une dhe as kush tjeter nuk ka qen fajtor pos meje.
• Hakif Beqiri
• Kurr nuk kam kerkuar asgja
• Nuk kerkoje asgja
• 19/07/2015 14:44
• Haxhi Kuçi
• Ne lufte edhe mua mu kane vra te afermit e mi,lufta nuk hane kashte por njerez secili ka mujt me hanger plumin.
• Hakif Beqiri
• Qellimi yne , i shokve te mi. Para 11 marsit ’81 betimi ne flamur. Eshte realizuar
• Po nuk kam lyp asgja
• A e di ti se veq komandanta ka pas ne UÇK- ushtar hiq
• 19/07/2015 14:4
• Haxhi Kuçi
• Nuk jane ka me interesojn betimet e kerkujna, por mua me inereson vepra ime,secili le te flasi per te veten veper,e jo me ja vjedhe vepren e tjetrit e veten permes genjeshtrave me ngrite ne maje te plehit.
• Hakif Beqiri
• Ku shkove ti ma vone…sikur te kishe ndoj lidhje me ne,qe krejt kosoven e kemi que ne kembe , me vjet. Deri sa u ba edhe lufta
• Ku ke
• Le bre
• Le
• Haxhi Kuçi
• U pa se çfare lufte beren ?U betuan mi çlirue trojet e pastaj mi bashkue ne nje shtet,por cilin betim e quan ne vende?Asnjerin,pos ja kan qie nanen edhe ma shume shqiptareve.Po shifet.Komandantet po shpallen te vrare e ne tjeter shtet po jetojne si pashallare.
• Me pas ba tane shqiptaret sa nje qime e vepres time,moti ishim te bashkuar.Une kam qen ku ka qen rreziku ma i madhe.
• Hakif Beqiri
• Po ku bre ?!
• Ishe qe ishte rreziku ma i madh
• Haxhi Kuçi
• A te ka thene dikush per keto demostrata ike sa ma pare se e kemi urdherin me te likvidue,a ka emer ai njeri,E une po kam deshmitar sa te duash,por me ua qite emrat rrezikohen.
• Ku sipas tje nuk isha ne çdo moment?
• Hakif Beqiri
• JO.
• Kurr
• Haxhi Kuçi
Psh
• Hakif Beqiri
Nuk me ka thane ik
• Hakif Beqiri
O burr
Ti
Je kah ban hajgare me mue
Te paqa vlla
• 19/07/2015 14:55
Haxhi Kuçi
po çfare plani e pasket pas me ba allahile po me intereson shume?
• Hakif Beqiri
Ato qe i kemi ba
Ti e din
Pasi po thua se ke qene aty
• 19/07/2015 14:57
Haxhi Kuçi
çka keni ba per te miren e ketij popullit?A i liruat nga roberia?Apo ja futet kungjin prape ne roberi?
Une nuk di qe ju i keni organizue demostratat per ate dite,vetem keni dite mi pervetsue siq ja keni zanat herojt secinin me vjedhe e me thene ka qen i yni,pa qen fare.
• Hakif Beqiri
Po ti çka paske ba o Haxhi
• 19/07/2015 14:58
Haxhi Kuçi
Nuk e di pse keshtu bani????!!
Une mundin e ju vjedhe mundin tim.Une mbjell e ju korr kaq.
• Hakif Beqiri
Pse nuk po beson pra
Kur po te them. Me muaj na pare eshte organizue. Jo veq ne Prishtine , ne qeder te studentve. Por neper shkolla . Me puntorte r Ramiz Sadikut. Me tjerrtore. Obiliq. Minatoret e Trepçes
Ne te gjitha qytetet e Kosoves
Çka me te thane tjeter.
E tash keroje fajle se jam ne pune deri ne ora 20h.
• 19/07/2015 15:04
Haxhi Kuçi
Ju keni te drejte te deklaroni per veprimet e juaja,e jo te mi vidhni veprat e mija se kane me ju mallkue pasha kete dite.
Nuk po u pengoj,vazhdoni punen e juaj.
• Hakif Beqiri
Po çfare vepre o burr
Ku nuk ke as nje lidhje me ne
• 19/07/2015 15:05
Haxhi Kuçi
Me qindra here po ua ceku se demostratat e 11 marsit jane veper e imja e askujt tjeterkujt.
• Hakif Beqiri
Nuk eshte e verteta kjo….Sa hera te tjera
Ma para e ma vone. Dikush nga studentet ka thye ndoi pjate.po asgja nuk u ba…
Dmth na pritem qe dikush ta the nje pjate e ne ti fillojme demostratat a. A ka kuptim nje gja e tillë.
• 19/07/2015 15:09
Haxhi Kuçi
Me ju skam pas lidhje kurr,as mos paqa,ju tregoni veprat e juaja pas dates se 11 marsit,se tane shoket e juaj ndryshe flasin dhe skane lidhje me permbajtjen qe e tregoni.Shkruaj dhe mburu me ate vepren qe e ke ba.Nuk po them se mbase meje nuk ke thye pjata e karrika se te gjithe studentet ka thye çka kane gjete,dhe a me thene secili une i nisa demostratat?Jo more,por duhet me cek lokomotiven kush i terhoqi ne demostim studentet(lokomotiva vagonat).
• 19/07/2015 15:10
Haxhi Kuçi
Une nuk theva vetem pjata por karrika ,tavolina e xhama,dhe a ju kujtohet se çfare britme pata bere qe i ngrita studentet qe te me bashkohen ?????
• Hakif Beqiri
Te gjithë kemi bertitur
Degjohemi me vone
Me fal
• 19/07/2015 15:11
Haxhi Kuçi
Joooo,jo une i pari çka bertita leji pas meje çka keni bertit?
• Hakif Beqiri
Jam ne pune
• Haxhi Kuçi
nuk ka problem shkoni e punoni,se pa pune nuk ka kurgja.
• Hakif Beqiri
Ti vazhdimisht .ato çka te thonja e te shkruaja une .e ke ndryshua.
• Hakif Beqiri
Ti x. Haxhi je duke i shtrembetue krejt senet. Je duke u dhane nhe kahje komplet tjeter. Kurr nuk e kam thene ashtu,por ti po i ndryshon. Une te kam thane se : ajo dite ja qene e caktuar ma pare. Ti me pyete pse i hodhe pjatat. Une te thadge se me diçka duhej te niseshin. Ti insistoje: kush te tha. Pse he pjata. Une ato i pata ne dore dhe instiktivisht erdh ,qe duhej ti fillonim. Kjo eshte dredhi,qe po e perdore.
Qr nga fillimi e deri ne fund na ke akuzove. Se ta kemi shkatrrue jeten. Se jemi Enverista.Bashpuntor te huaj.
Dihet o Haxhi se kudh ja qene…
Mos i ndrysho keto çka kemi shkruar…
• 23:55
Haxhi Kuçi

O Hakif Beqiri ndegjo o burri i dheut;Ai njeri qe mundohet ty me ta vjedhe vepren patriotike,nuk mundesh ndryshe me quajt pos njeri i armikut,apo tradhetar e udbash e dreq te mallkuar.Po vetem enveristat kane pasur keso veprime qe patriotave me ja vjedhe vepren e me etiketue shpiune çka ju ka ardhe ne mend.Tani a e sheh o burri i dheut ku vete po deklaroni,se thyerja e pjatave ishte instiktivisht!A e dini çka dallim instiktivja nga spontanja?Jo buka po kulaqi.Mos i perdoroni fjalet e mia qe i kam thene me dekada te tera,se demostratat i kam nise si shkak i qimes qe me ka qellue ne gjellen time.Pra thyerja e pjatave dhe karrikave e xhamave ne menze eshte nisur ne menyren spontane ,apo instiktive.Kqyr tani dole prej zyres se drejtorit,ne konviktin nr 1,kinse pasket qen tek drejtori.Nuk po them se vetem ti ma ke shkatrrue jeten duke mi vjedhe meritat e mija,ka me qindra tjere qe disa edhe ti kam permendur.Shko te ish drejtori i menzes Shefki Stubla e Ismet Jashanica e te tregojne se kush i ka pas nise i pari demostratat ne menzen e studentave ,me 11 mars te vitit 1981???Jane dosjet o burri i dheut.Por vete ti me the diku se kerkujt nuk po ja mbane me bajte bajrakun dhe ju e disa e morret pa qen fare.A jane ma te vlefshem deshitaret e tu qe ju i pasket nise mi thye i pari pjatat e thye karrika apo deshmitaret e mi?Une ,po te them edhe diç,se mu kishte mbeshtell mbiemri e cimerit tim Bajrushit nga gjilani e ju pata lye Bajrush Xhemailit.Sepse si ne za edhe ne ftyre perngjajne shume sikurse me qen vellazni.Por deshmitarin e kam gjete vjet,dhe e keni ne balline qe e pranone qe une jam vertete ai qe e shkunda jugosllavine.Kam edhe disa deshmitar o burri i dheut.Nuk e kam qe te kerkoj diçka nga askushi,por le te njoftohet mire populli se e keni genjye qe ju kinse i keni nise ato demostrata te paret.Ajo dite ka qen darsma e ime dhe ja keni nise me kecye kujt ja ka kajte.
• Haxhi Kuçi
• Hakif, edhe emrin e paske hafije,çenke genjeshtar,dhe si tjeret as ty sopata nuk ju pret ne nje vend,çenkeni si sorra here ne njedege e here ne tjeteren.Ti vete e pranon rrenen tende.Thua se nuk ke thye ne menze asgje por ne baraken nr 3 me Gani Kocin.Ty une te pyesi per daten e 11 marsit a jeni denue ti kalon ne maj 1981 !I quditshem je dhe po mundohesh me mbrojt llomin tend. te nxiiti mi mshue pjatave ?Ti me thua paknaqesia,autobusa ,pakes,rrogat e vogla,se ti ua paske mbajt kontabilitetin.Po ti vete thua se ke qen ne mardhenje pune si mesues apo profesor,e une tan jetes sime kam vuajt per buke,dhe ne mardhenje pune si mesues apo arsimtar kurr nuk ma dha zoti me mbajt ditarin nen sqetulle e juve si organizator ,serbia u paska besue mi mesue nxensat e shqiptareve Une te pyesi çkaUne te beje pyetje sa studenta ishin kur une i kam meshue pjatave ti thua mbi 100 çka nuk eshte e vertete fare,sepse mbremja kete dite eshte dhene ma heret ndermjet ores 16 e 17h,.I njejt je si te tjeret qe jeni mundue me genjye kete popull kinse ju i keni organizue keto demostrata ne menzen e studentave e zoti ju marroft.Ata qe kan organizue demostrata ma pare kan marr leje nga policia e pastaj para mases jeni bere patriota me bateria te serbise.
• Me kaq e perfundova dialogun me tu me nje genjeshtar apo operator te sherbimeve ogurezie.Mua serbia nuk me burgosi sepse nuk ju betova qe nuk do te luftoje kundra serbise qetnike.Asgje nuk ka ndrushue ,kontrolloi edhe ti a mos kam shtue diçka ?!Qiti edhe ti tuat ne nje roman si une, populli te na gjykon.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi Empty Re: Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi

Message  Perparimi Mer 11 Mar - 10:48

BISEDE ME MURAT MUSLIUN

Conversation démarrée dimanche
Haxhi Kuçi
22/06/2014 14:05
Haxhi Kuçi
I nderuari Murat pershendetje.Ju lutemi a ishit ne menzen e studenteve ne diten e demostratave me daten 11 mars te vitit 1981?Dhe a jeni ne dieni se cilit student i kishte qellue qimja ne gjelle ?Sa student ishin prezent ?Dhe ne cilen ane te menzes u nise demostrata ?A njei ne dieni,se cilet student i kishte ftue ne bisede informative ish drejtori i menzes Shefki Stublla ?Sinqerishte Haxhi Kuçi
lundi

Murat Musliu
23/06/2014 19:38
Murat Musliu
Ne menze kam qene kur eshte nderprere ushqimi.Une me disa studente te tjere si : Gani Koci,Bedri Deliu,Ramadan Gashi,Januz Januzi,Kadri Kryeziu kemi shku ne shankt dhe e kemi nderprere dhenien e ushqimit.S’ka pas qime por ushqimi eshte nderprere meqellim te caktuar per te dale ne demonstrata stundentet.Pas nisjes tone per ne qytet disa studente kane filluar ti rrezojne tavolinat.Ne kemi defilu neper qytet me nje grup prej rreth 200 studenteve.Pasi kemi dal ne qender te qytetit kur jane bashkangjitur edhe disa qytetare ne sheshin tash ”Nena Tereze” jemi kthyer ne qender te studenteve per t’i marre studentet e tjere , tentimi i dyte per te dale ne qytet jemi bllokuar nga forca te medha policore.Ku kemi qendruar deri ne mengjes ne rruge para menzes se studenteve.Pastaj policia na ka shperndare ne oret e hershme te mengjesit.Kjo eshte e verteta meate qe ka ndodhur me 11 mars te vitit 1981,sepse kete plan e kemi pergatitur grupi i lartpermendur me disa studente te tjere me 10 mars ne konviktin nr.3 ne dhomen 310 , ku kam banuar edhe une.Kjo eshte e verteta mbi ate se cfare ka ndodhur me datat 10 dhe 11 mars te vitit 1981.
Faleminderit dhe pershendetje!

Haxhi Kuçi
23/06/2014 19:50
Haxhi Kuçi
Faliminderit shume i nderuar Murat Musliu per keto te dhena.A kishit pasur mundesi te na tregoni se ne cilen ane te menzes u nis te demostrohet?Ne jug,apo veri ?Dhe sa student ishin ne fillim kur u nise demostrata? A e dini edhe kete se;Cilet studen ishin te ftuar nga drejtori i menze Shefki Stublla qe neser te paraqiten tek zyra e tij ne menze? Sinqerisht nga Haxhiu

Murat Musliu
23/06/2014 20:40
Murat Musliu
Ate nate nuk u kontaktu drejtori pervec disa shefave qe kane qene ne menze,qe kane kerkuar sqarime pse u nderpre ushqimi,kurse per kete qe po thua ti diku ne janar te 1981 eshte mbajtur nje tubim protestues edhe me drejtorin e menzes edhe me disa profesore te universitetit dhe prorektori me sa me kujtohet Isak Shema,ku eshte bere e ditur se studentet sdo rrin duarkryq dhe se do te protestojne per kushtet e veshtira per studime , si ne menze ashtu edhe ne konvikte si dhe ne ngritjen e cmimeve per qendrim.
Shankti i pare – ana veriore (ana e qytetit) me kujtohet ate nate kane qene duke sherbyer studentet,nga kuzhinierja apo sherbyesja qe i ka mbush pjatat me emrin Naza qe ka qene shume e afer me ne studentet,ku ne i kemi kerkuar per nderprerjen e ushqimit,e cila e aprovoi kerkesen tone.Gjate nderprerjes se ushqimit i kemi perzier te gjitha ushqimet,gje qe eshte bere e pamundur sherbimi i tij.
Te pershendes,ndoshta te mjaftojne keto te dhena.Faleminderi!

Haxhi Kuçi
23/06/2014 20:59
Haxhi Kuçi
E vertete eshte,dhe nuk e luan topi qe demostrata eshte nisur ne anen veriore.Nuk ka lidhje Naza me menzen as nuk behet fjale qe ajo ne ate momente ka sherbye dike.E njohe shume mire ,dhe si eshte punesue ne menzen e studenteve .,pasi jane meshue pjatat per toke,e thye çdo gje,aty ne menze.Pastaj pas pakes minutave demostrata ka fillue edhe ne pjesen jugore.Po kete mbremje jane ftuar tre student qe te paraqiten neser ne zyren e drejtorit Shefki Stublla qe ishte ne ate kohe drejtor i menzes.A i njehe keta tri studenta?Dhe nje here si quhej studenti qe i pate qellue qimja ne gjelle ?sinqerisht Haxhiu

Haxhi Kuçi
23/06/2014 21:09
Haxhi Kuçi
Zotri Murati, kush i mshonte gitares mire, a ju kujtohet ?

Murat Musliu
23/06/2014 22:03
Murat Musliu
Une ato gjera t’i tregova me lart, te tjerat detaje s’me kujtohen. Faleminderit,e naten e mire

Haxhi Kuçi
23/06/2014 22:17
Haxhi Kuçi
I nderuari Murat, ju nuk pasket qen prezent ne fillim te demostrates, kur atij studentit i kishte qellue qimja ne gjelle, pra sipas fjaleve qi i ceket ma larte. Pra as keta emra qi i permende nuk paskan qen ne fillim te demostrates ? JU e tregoni vetem veprimin e juaj me shokeve e tu qe e keni nderpre dhenjen e ushqimit. A eshte keshtu i nderuar Murat.Xhamat e trepezarise a ishin ne vendet e tyre ne menze? E di qe drejtori nuk ka qen prezent ate dite, por tre student kan qen te ftuar per neser qe te shkojne ne zyren e drejtorit. Ju falimenderit shume,nese diçka nuk eshte ne rregulle ma spjegoni edhe nje here ju lutem.Ju pershendet sinqerishte.Haxhiu
aujourd’hui

Murat Musliu
12:15
Murat Musliu
Leni thashethemet sepse njerzit jane denuar per ato gjera me nga 15 vjet burg per keto veprime. Demonstratat nKosove nuk jane bere per nje qime ne gjelle por per ceshtje madhore! Prezent kane qene me mijera studente, por organizatoret e demonstratave dihen me emra e mbiemra dhe jane denuar per ato pune. Nuk kam vepruar ashtu si kam vepruar per tu lavderuar pas 33 vjeteve.Cdo te mire!!! E mbyllim kete teme ketu.

Haxhi Kuçi
Pse me lane? Pse çka dmthe se njerezit jane denue? Jane denua vetem ata qe kane qen servila dhe argatet e serbit, neper burgje kane vuajtur sikurse neper hotele. A mendone se mua nuk me kan propozue te me denojne dhe pastaj te behem udheheqes dhe atdhetar i shqiptareve. Ata qe nuk kan dashur te behen argatet e serbit,ose i kan vrare,ose i kan distancue nga jeta dhe,qiftat e ish te burgosur neper oda duke lancue etiketime kinse mos ti besoin atdhetarit se bashkpunone me shkije.JU shume po qaloni,pse?Ja thuaje se neve na ka qellue qimja,e jo mbasi kishte fillue demostrata kemi ardhe ne menze dhe kemi shkue ne shank dhe e kemi nderpre dhenjen e ushqimit.Kush ju paska shty qe te shkoni ne shank dhe ta nderprisni dhenjen e ushqimit ore zotri?Gani Koci ndryshe me shkruan,dhe methote se ate dite nuk ka lidhje me demostraten e 11 marsit e ju ndrysh.Xunu,ndrushe e kam botue haptas e keni ,ky Xun e tregone te verteten e pastaj i bije pishamnit disi me rrotulla ,pos ska ka ti iku se vertetes.Qe ne fillim e tha.EDhe Aziz Morina deklaronte se ai ishte organizator i ketyre demostratave.Por Xuni,ua ka çprishur keto hajnit ..Edhe Murati,krejte ndryshe nga ju e tregone ngjarjen.Pse mundohesh me mbeshtjell te verteten e zoti te mallkofte me tere familjen tende.A i beson zotit?A ke ne zemer zot?A ke femi more?A mendone qe nje doite ke me dhene shpîrt ?JO ,jo zotra jote une deshmitarin kryesor qe ma kishte pare ne gjellen time nuk me binte ndermend,sepse kurr nuk kam qen i interesuar tua marri shenimet e shokeve .Une qe 33 vite kam mendue mbas luftes ne Bajrush Xhemailin e ky deputet nuk kishte qen,por Bajrush Ahmeti,dhe e pranone qe çka kam shkrue eshte e vertete.çka dmth mbas 33 viteve me paska dalur gjumi?Pse tja humbi patriotizmin vetes sime?Dhe juve ,ju ma kullotet plote 33 vite meradhe.KJo ju djege,qe mos tju dalin genjeshtrat e juaja qe e keni genjye popullin kinse ju jeni ata heronje ne thonjeza.

Haxhi Kuçi
edhe nje here po ta ceku se shkaku qimes jane nisur demostratat,kush ka guxue me ba diçka bre,mos u bane trime ne emer tjereve,dhe pastaj demostrata eshte shendrrue ne kerkesen e kushteve gjere tek kerkesa Republike.Une jam ai qe kam bertitur e shajt komunizmin jugosllave e as ti as kerkushi jo.Une nuk pranova te me burgosin ,,,sepse nuk deshiroja tju behem argat i serbeve.Mos mendoni se hane bari i tere populli,ata qe jane burgosur,kane pasur urdhera nga serbet qysh mi nxen atedhetaret,dhe mi shti ne kurtha.

Murat Musliu
Serbet qyqaret dhe ata qe kane genjyer nuk i burgosin sepse kane qene sherbetore te tyre e ju vazhdoni te shijoni bukurite e perendimit sepse as UCK-ja e as ne organizatoret e demostrates nuk merren meqime tua. Ku ishi ju gjate luftes? Ku ishi ju kur une isha ne vijat e fronitit? Zoti i mallkon ata qe nuk i kane dal zot atdheut ne kohet mete veshtira. E une nuk e mallkoj familjen tende sepse ata nuk kane faj qe te kan ty. Zoti ta truajt familjen tende edhe frymen Rugoviane. Cdo te mire!

Haxhi Kuçi
13:29
Haxhi Kuçi
Po sipas teje qimet e tua i paskan fillue ato demostrata.A flm shume,tani e tregove nje te vertete me pahiri por berllog;Ku thua se serbet qyqaret dhe genjeshtaret nuk i ka burgosur.Sipas teje MuratMusliu,serbet i kane burgosur vetem ata qe u kane dhene informata te dendura.Opa,A bene ti trim me na tregue nje sulm mbi forcat serbe?Apo ndonje kundersulm?A na tregoni,ku keni qene ,ne cien njesi te uçkes?A ke posedue telefone celular dhe sa here u ke lajmrue serbeve me kode ku eshte ai qe eshte kundra shkaut ?Gjate luftes me dhjetra here ju kam lajmrue Fatmir Limes,dhe nuk me pranonte shkaku Avdi Ibrahimit ,sepse ky qen qe une nuk e kisha njohur mire,kishte pas punue ne mbrojtjen popullore ne suhareke prej vitit 1984 gjere ne vitin 1987.Pos me tregoni si qe e mundure qe Avdiut tja besoje serbia kete vend te randesishem,kur ky qen siq thote vete ka qen i denuar ne sherbimin ushtarak ne vitin 1981 si iredentiste?Jam Lajmrue edhe ne Peqan tek Ylfet Fondaj,me thoshte se e kemi urdherin qe ty mos me te marr se je i tremt dhe na shtine me dhune ne lufte.Jam lajmrue edhe tek Uke Bytyqi,por edhe ky qesi fjale.A mos e keni harrue betimin e uçkes ?A luftuat per kesi Kosove me dhire ne ta?Ku i thuani shtate kesaj Kosoves?Pse e niset luften ne Iliride dhe i shtinet nen sllave prape shqiptaret pisa? Pse e niset luften ne lugine dhe i shtinet nen serb shqiptaret ?Kesaj i thuhet tradheti ore koke laker. Jo zoti qe do i mallkoje tradhetaret qe sot po na shiten si çlirimtar,por juve duhet amerika me ua shkerdhye rroten e sames.Une sa kam kontribue per qeshtjen e atedheut,ju qiftat si ti mi vodhet meritat e kurr drite mos pafshit.Une jam ai qe e nxita NATON tjua bombardoi shkinin ,sa per luften e juaj sot Kosova ishte e banuar me serb dhe ata qe e leshuan Kosoven si destinacion e kane pasur Qadin dhe mi masakrue,qe ky egzod ka qen i pergaditur me nje qmim prej 45 miliarde dollar.Ne lufte nuk jane pranue ata qe kane pasur shpirt me debue serbin nga Kosova,kjo u djege ma se shumti qe mos te njoftohet populli.

Murat Musliu
Ti i paske shit duajt miku im i dashur, me njerez te krisur nuk merrem une. Une jam pergjegjes per fjalet qe them une e jo per ata qe ti kupton. Kam pune me te rendesishme se sa te qaj drrasa me ju.

Haxhi Kuçi
13:35
Haxhi Kuçi
Na tregoni çfare pune te randesishme paskeni ore zotra yte ?

Haxhi Kuçi
Tere jeten ja kam kushtue popullit shqiptar,vetem qe nuk me morri vdekja,ate i falenderohem zotesise dhe zotit,qe i besoj.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi Empty Re: Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi

Message  Perparimi Mer 11 Mar - 10:49

Vllaznim Restelica
Europa apo Serbia i ka vu njerzit e vet neper poste se pa qen i tyre nuk ka shansa me marr poste se e verifikojn tash kreret tane qe punojn per serbi me metoda te ndryshme…dhe çdo inisiativ kombetare eshte e destinacueme me deshtue sepse nuk lan me perparu njerzit qe e kan pru kosoven ne kte gjendje…eshte e dhimbeshme te kuptoj mire ke kujdes nga ta ,dhe kurr mos i beso njeriut se edhe ky ka te njejten strategji dhe kur e postova shkrimin afer 30 min. ka bisedu me mua veq qe sme tha me hesht se sban-hahah
ruaji mire se jan fakte te kam pa edhe ne foto por nuk deshta me te marr koh se me pelqejn njerzit e vertet dhe kombetar

Vllaznim Restelica
kam shum per ti than dhe do dal edhe me inqizime se nje kusheri i imi ka doktorru per stomatolog ne Beograd para ca viteve dhe ka shoqri ende atje dhe i kan premtu qe do ja sjellin inqizimin qe vet e kan organizu
ti mos u brengos pse nuk te flet fare
une do ia publikoj haptazi se nuk mundem me rrejt i thash edhe arbrit keni kujdes nga une dhe me ftoj menihere …ne Prishtin mendon qe mashtrohna kollaj-hahah
por kam deshir edhe me ju te pimi kafe dhe te bisedojm pa problem
Haxhi Kuçi
Ishalla vjen dita e pim ishalla per te mire.
A jeni bash nga podujeva?Apo nga tjeter komune?
Vllaznim Restelica
mua te gjitha partit ma kan inati por para meje paraqitet se te dojmi shum-hahah une i njof mire dallaveret e tyre por nuk po di me ba dallavere si kta
une jam nga Podujeva -has llapjan edhe babgjyshi me ka lind ne Podujeve
kemi ardh nga Toplica 1878

Vllaznim Restelica
Fole me Hakif Beqirin qe ai me ka tregue qe i ka nis demostratat e 11 marsit te vitit 1981
kjo nuk qendron se kush i ka nis demostratat une ta dha emrin e qoja ftesen e aj te tregon ashte ne Itali dhe i ka punet shum mire
qdo patriot i mirefillt qe kryen pune per atdhe aj kurr nuk e bisedon punen qe e kryen sepse e konsideron si obligim ndaj atdheut-e kta shum paraqiten si.
Haxhi Kuçi
Kam bisedue,e kam botue si tu duke biseda mes meje e Hakif Beqirit

Aj ne Itali i ka fillu protestat me student dhe aj ka me ti tregu shum argumente dhe gazeta qe ashte organizator quhet HAKIF BEQIRI ASHTE PA FLOK-QEL
Haxhi Kuçi
A bane te ma dergoni fb e tij dhe te beje dialog?
edhe si duket ashte prishur me grua dhe jan ndar dhe e ka marr nje grua nga Indija-keshtu kam ndegju por sjam i sigur
ka punu si arsimtar dhe iku ne Itali
ky ka mjaft gazeta qe kan shkrua per te ne ate kohe se ka qen organizator dhe ka me ti tregu te gjitha vetem thuaj se je shok me mua pa problem
prit pak nashta di me e kupju, ky ashte

Vllaznim Restelica
Pershendetje si je i nderuar a po lodhesh
Haxhi Kuçi
Mire jemi nje here o miku im. Po juve si ju kam?
Vllaznim Restelica
mire isha pak ne pushime dhe kam mungu ca dite
e qka ti bajsh une gjithmon ja la perendis aj le te mirret me ta-hahahah
Haxhi Kuçi
Me Hakif Beqirin qe nga ajo dite e gjere sot kemi bisedue rrethe demostratatvete 11 marsit te vitit 1981.Kerkund sopata ne nje vend nuk po i priste.Here me thote demostratat i kemi organizue,here une ishe ne oborr me qiftel,here thyerjet e pjatave ishin spontane e thyerjet e karrikave te organizuara,here instiktivishte,.Pastaj i hane fjalet prape nga e para i kemi organizue.Hajdut i poshter bre zoti ja thefte qafen ketij dhe tjereve qe mi vjedhin veprat e mija.

Vllaznim Restelica
NDOSHTA ASHTU ASHTE SI THUA POR UNE I MBAJ MEND DEMOSTRATAT POR NUK KAM QEN ATY KURR DHE NUK MIRREM ME TO SE NUK DI QKA ASHTE BA NE AT KOH -PA KEQKUPTIME
Haxhi Kuçi
O njeri,une jam ai qe i kam thye pjatat e para e thye karrika e xhama ne menze,e pastaj ata i vodhen,se me çfare qellimi dreqi u bjen ne fije dhe kinse i kane organizue pa i organizue fare. Sepse shkak ka qen qimja qe me ka qellue ne gjellen time.
Vllaznim Restelica
Ti duhet ta mbash qendrimin tend por mos e lodh shum koken me askend se ashte e kot kerkush nuk ta din hiq se jan ba hajna te gjith edhe kta luftart e te gjith te tjeret e ti rueje qetsin dhe shendetin e hiqu nga maskarenjet se veq e ban nervoz veten ok.
Vllaznim Restelica
po mos u merr me ta hiq je ma i qet se kerkujt nuk po interesojn kto pun.dhe veq kan me qesh me ju dhe do beheni ma qesharak po hiqu tyre ma mire je ma i qet argumente ke mjaft qe ti e ke fillu i pari dhe mos e qaj koken me njeri
ketu qdo i dyti ashte ba hajn e qka te them ma shum o vlla
per kte arsye une mundohem gjithmon me hik nga ky vend qe e deshta aq shum dhe nuk mundem me e oa te till po te isha ne vendin tend une kurr nuk do merresha me kta i kisha shique vetem punet e mija dhe kisha ba sefa se jeta ashte e shkurt dhe jeten jetoje mire…
kta ta prishin jeten si te merresh me ta sepse ka material te mjaftueshem per ta
Haxhi Kuçi
Fare nuk kam stres, jam i qet o shoku im. Pos i shqetsuar per padrejtesit qe mi bani i im popull. Po ndegjohemi pa problem…

Vllaznim Restelica
Me ne fund kur e pa ky Hakif Beqiri ,qe nuk çenka Hakif Beqiri qe i paska nis demostratat ne menzen e studentave me 11 mars 1981,iku nga shoqeria me mua.A ne fillim me tha se une i mbroj atdhetaret.Qe sa kane burreni shqiptaret e zi.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi Empty Re: Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi

Message  Perparimi Mer 11 Mar - 10:50

Haxhi Kuçi në bisedë me Gani Kocin

Gani Koci
Vous et Gani n’êtes pas connecté(e)s sur Facebook

Enver (Haxhi Kuçi)
Pershendetje i nderuari atdhetar Gani Koci.Se pari ju deshiroj jete te gjate dhe lumturi.Pata deshire me ju pyet lidhur me demostratat e 11 marsit te vitit 1981.Ju lutemi A keni qen ne menze ne ato qaste kur jan hudhur pjatat per toke?Kam bisedue me zotriun Hakif Beqirin une i thoja po ka qen, ky ma beri jo nuk kemi qen por e kemi thye karrike e demobilue gjera ne baraken numer 3 .

Enver (Haxhi Kuçi)
Sinqerisht
Enveri

Gani Koci
Never Hakifi nuk e ka mire
Vous pouvez maintenant vous appeler et voir les informations concernant le statut En ligne et la lecture des messages

Gani Koci
Se une bashk me disa shoke te paret kemi shku ne menz dhe kemi filli veprimin

Enver (Haxhi Kuçi)
A i keni gjete duke demostrue, apo ju i keni fillue me demostrue?
Sa ka qen ora kur kan fillue mu thye gjesendet ne menze
A ka qen me ju Hakifi?

Gani Koci
Me mua jo
Enver
Me paska genjye
ani po ma bante pasha zotin.

Gani Koci
Jo more çfar
Enver
çfare njerez kemi

Gani Koci
Me grupin ton nuk ka qene
As qe ja dit cka ka me ndodj ate dite
Se po te dinte dicka dhe oo te kishte lidhje me ne do ishte bashk me ne ne burg

Enver
Ani ma bante bashk i kemi organizue perpara disa mujve apaaa ja bana pse po ja fut,kur kerkush nuk e ka ba mend qe kan me krise.Pasha zotin a spo me besoni bashk me Gani Kocin i kemi organizue

Gani Koci
Asnje lidhje me ne nuk e ka pas

Enver
Une me thonte u kam meshue pjatave i pari

Gani Koci
Perpos nje showerie
Shume po dalin tash
Ne kemi qen shoke, por I nuo ka qen pjese e organizimit

Enver
A e dini percok kush i ka thye pjatave se mire e ke shume po dalin qe te paret i kan thye pjatat ?
Syle Muja a ban vaki mi thye pjatat ne menze?

Gani Koci
Tem e gjat kjo

Nuk asht mectendesi kush i ka thy i pari por kush i organizi me ndodh ate nate
Ka pas shume intervista te mia edhe ne tv. Hulumto se i gjen

Enver
Si nuk ka randesi,gjarperi pa koke a ka mundesi me qen ne jete.Dikush qendron qe i ka nise.Po Bahrije Kastrati a mundet me qen?

Gani Koci
E thash troq ajo eshte pergatit 2 dite perpare ne dhomen time me nje grup shokesj she kemi vepru bashkerisht me 11 mars, dhe me Baheijen edhe me Kadriun edhe me muratin,

Enver
Apo ndoshta qe po thuani ska me randesi,pom duket ju mesiguri i keni thye i pari pjatat

Po mendoj
Gani Koci
Jo une kam
As detyr tjeter, me i blloku vijat ku merrnim ushqimet
Bashk me shoke te tjere
Kadriun bagjanaken s tij dhe te tjere

Enver
A ju kujtohet sa ka qen ora ku jan nis trazirat e thyrjes se pjatave,ne menze

Gani Koci
Auuuu
Hajgare po ban a

Enver
Jo per bese

Gani Koci
Ata qe kan organizu kam parapa edhe ore
Tregim i gjat asht ky
Naten e mire

Enver(Haxhi Kuçi
a ka qen dhenja e dreken a darkes
per kete ju bera pyetje ka ora sa jan thye pjatat.

Gani Koci
Larg informatave qenke
Ka qen ora 7 e mbramjes
Fils ora 7 e mbramjes

Enver(Haxhi Kuçi
Po ju ne fillim me deklaruat se kerkush si ka parashikue qe dot ndodhin thyerjet e pjatave tani dy dite perpara i kemi organizue diçka bizare.As une se kam pas ba mend qe dot ndidh kjo.
Ne cilen ane te menzes jan nis mu thye pjatat?

Gani Koci
Lexo mir cka thash
Thash nuk asht me randesi se kush i ka thy pjatat por kush dhe si u organizu ajo demonstrat. Kthehu e lexo cka kam than
Te lutem kaq ped imfornacion
Naten e mire

Enver
O atdhetar ja shkrimi juaj

As qe ja dit cka ka me ndodj ate dite
Se po te dinte dicka dhe oo te kishte lidhje me ne do ishte bashk me ne ne burg
pse po prekesh

Gani Koci
E thash per Hakifin qe me pyte

Enver(Haxhi Kuçi
Dmth Hakifi nuk e ka dite qe ka me ndodh thyerja e pjatave

Gani Koci
Ai as qe ka dit se do ndodh dicka ate nat
Prej grupit qe e kemi organizu jo,

Enver(Haxhi Kuçi
Po per çfare arsye u thyen pjatat?

Gani Koci
Naten e mire

Enver(Haxhi Kuçi)
A ban me fole pakes ne telefon

Gani Koci
Ti a hajgare po ban a

Enver(Haxhi Kuçi)
Jo per bese

Gani Koci
Naten e mire

Enver(Haxhi Kuçi)
por ju as oren nuk e dini ne ora sa kan fillue mu thye pjatat
pse po ik

Gani Koci
Tash po ja fut kot
Te thash ne oren 7 te mbramjes

Enver(Haxhi Kuçi)
nga cila ane e menzes jan dhene ate dite ushqimet e darekes

Gani Koci
Kah e djatjta
A ke qen student ne ate kohe
A me te tregubedhe cka kemi pas vesh
Naten e mire

Enver(Haxhi Kuçi)
a e sheh qe ti nuk e dini ne cilen ane u dhan buka o Gani ,as oren pasha kete mbremje!
ate thirri folim vetem dy minuta

Gani Koci
Ti vertet qenka naivi
Merr lexo pak
Jan shkru edhe libra

Enver(Haxhi Kuçi)
Ushqimi eshte dhane ne anen e kundert te thenjes tende,dhe ora ka qen midis prej 16 e 17 jo ne oren 19 krejt jeni ka rreni
dhe as shkakun e qimes nuk jeni ka e dini,Libra te shkruar me hajni haram i keni shkrue

Gani Koci
Ti tash po provokon a?
Nese su besoj librave kerkoj sktgjykimet
Dhe mos privoko, se nuk i dihet e takohemi[
[ltr]Harroje emrin tim provokator
Kam me te kerku

Enveri(Haxhi Kuçi)
A qe te zuna duke genjye, po don me m’kercnue bre zoti qafen ua theft tanve po te poshter pasket qen bre hedepseza

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi Empty Re: Demostratat e 11 marsit 1981 komplet Bajram Kabashi

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum