Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Demostratat e 11 marsit te vitit 1981 ne menzen e studentave

 :: politika

Aller en bas

Demostratat e 11 marsit te vitit 1981 ne menzen e studentave Empty Demostratat e 11 marsit te vitit 1981 ne menzen e studentave

Message  Perparimi Mar 19 Fév - 17:58

Me 11 mars te vitit 1981,kisha provim nga lenda e se Drejtes Kushtetutes,tek profesori Kurtesh Saliu.
Qysh ne mengjez isha ne salle duke prite rendin qe te pytna nga kjo lende.Mirepo rendi me erdhi mbas dite.Ne salle ishte Ramadan Beqir Kuqi,dhe shume student qe pritshin edhe ata per tu notue.Kur me erdhi rendi ,i morra pyetjet, ,pytja e pare  ishte 1)Paraqitja e federalizmit ne bote,Llojet e kushtetutes dhe preambula.
Ju pergjigja ne te trija pyetje ,por pa ndalur ma bante fole fole.??çka me fole ja bera,a nuk me ndegjon fare o profesor?Ma qiti noten,dhe une mendova se ma qiti nje note kaluse.Por thesh me vete ta kqyri noten ,kur çka me pa e shoh peseshe.Pse peseshe o i poshter?Ma beri pse po hyne ne provim per tjeret?Dhe kurr ti mu notue prej meje jo.Ja kam ngjite per fyti,por mu luten studentet qe mos tua prishi rendin sepse  jan ka presin mu notue.Ma beri ti thirri policine,kjo me ngacmoj,dhe ja bana ti sh....policet dhe ty ate nane ku e ke bre qen i serbise.Nuk e zgjata ma teper,si shkak i shokeve dhe dola perjashta .Isha i urituraq shume  sepse prej pramit e gjere ne oret e pasdites  isha pa ngrere buke.Thash po shkoj ne konvikt ,se e kisha do buke ne orman dhe tja prishi pakes.Duke u ngjite shkalleve te menzes ,i shoh duke shite bana per darke,dhe i pyesi,a ja kan nis kaq heret me dhan darken?Po ma beren .E  bleva nje ban dhe  u ngjita ne menze ne anen e veriut.Edhe pse per çdo dite ma pare fillonte  mu dhene ushqimi ne anen e jugut,apo ka ana e konvikteve,por kesaj dite ne anen e kundert.Nuk ka pas rend me prite sepse ishte ora 16 e disa minutave nuk ka qen ora 17,per kete jam ma se i sigurt .E kam marr nje pjate me pire dhe nje cope mish,dhe po kqyri ku mu ule.Ne keto qaste me afrohet cimeri im Bajrush Ahmeti,dhe mi nguli syt ne pjete dhe per nje moment ma bene;O cimo a je qorrue,haha ?A nuk e sheh se çka te paskan qite me hanger?çka bre me kan qite me hanger?Kqyr çfare qime te kalit midis pjates,dhe po qesh.Vertete ishte nje qime e mbeshtjellur ne formen e rrumbullaket,midis pjates.Kam bertit o vellazer keta komunista po dojne me na helmue e nanen mos mbeqa pa ua k....U kam meshue pjatave per toke,dhe ja kam nis mi thye karrikat e tavolinat dhe xhama sa kam mujt .Ne keto qaste nuk besoj qe ka pas mbi 17 student,por nuk ka zgjate mbi disa minute mbas meje ja kan nis edhe tjeret studenta me thye,e ma vone edhe ne pjesen e jugut ja kan nise me thye tjere studenta qe hypshin me pa se çfare po ndodhe ne menze.Dikush ka bertit a dalim neper qytet,?Hajde  ua kam ba dalim se  me keta komunista  nuk kemi jete.Turma veq sa vinte  e u shtonte,edhe nga qytetaret kalimtar.Kemi shkue gjere tek teatri krahinor,une isha tejet i lodhur dhe me disa shok jemi kethye ne konvikt,por duke bertit e duke thene ,qe edhe neser me dal ne demostrata ,ata qe nuk dalin jan tradhetar.Ne orman e kisha do buke e do qep mekrype.E morra nje shishe me mbush me uje ne banjon e konviktit nr kater,sepse ne katin perdhes isha duke banue,ne anen e djathet te koridorit.E mbusha shishen me uje dhe dola ne koridor per me hyre ne dhome.Per nje moment çfaqet drejte meje Sami Adem Kuqi me vellaun e tije Ruzhdi Adem Kuqin dhe dy tjere,a ishin studenta,apo polic civil nuk e di as sot ekesaj dite.U pershendeten me mua te gjithe ,Samiu e Ruzhdiu ma bajn .Kusho keta na veten a e njifni Haxhi Kuqin,qe i ka nis demostratat ne menzen e studentave si shkak i qimes qe te ka qellue ne gjelle.E çka po u intereson ketyre qimja ime ua bera?Keta te kan lajmrue te drejtori i menzes Shefki Stiblla dhe neser ne mengjez ju te tret duhet mu lajmrue ne ora shtate fiks ne zyren e drejtorit te menzes.Po a nuk kan tjeter pune keta por me lajmrue kush çka bane?Ok ne rregulle,por nuk kan vye mu perzie me mua?Ruzhdiu,ma bane o kusho çka pot han palla,ti nuk je fajtor,pse ta kan qite qimen mire ja ke ba,dhe je i drejte mos ta ndin hiq.Jo o kusho nuk po tutna prej kerkujna hajer qofte,oke neser vini me ftoni ne ora shtate dhe shkojm bashk te drejtori i menzes.U pershendetem me naten e mire, ata ne dhomat e tyre e une ne dhomen time;Pas e hangra  do buke me qepe ,e ma teper me uje,duke e mbushur stomakun e zbrazur,dhe rash me fjete.Ne ora shtate trokasin keta  ne dere e dijsha qe ata dy jan,qe as sot e kesaj dites nuk i njoh Ndoshta keta dy suharekasit e mi i njohin,pasi mi pruren qe te njoftohen me mua.E hapa deren une veq isha bere gadi per me shkue tek drejtori,dhe ua bana nisemi.Jemi nise drejte zyres se drejtorit ,aty ne  nje koridor ishin disa karrika,dhe u ulem te trete Ka hyre njeri prej tyre ne zyren e drejtorit,pas pakes ka dale dhe u ule afer meje .Ka hyre edhe ky i dyti,pasi doli,mu drejtue mua,une u qova ne kembe me hy ne zyre,ma priti,jo Haxhi ti ske nevoj me hy brenda keshtu ma beri drejtori,me tha qe ska nevoj Haxhiu me hy brenda me bisedue,se na premtoj qe kushtet kemi me ua rregullue ma te mira,ne ushqime.Diten e trete ne konviktin nr kater ku banojsha edhe une disa studenta kan mbajtur mbledhje me kan ftue edhe mua por e pash qe diçka nuk eshte ne rregulle,dhe nuk doja te perzihem .Mbas dy diteve ka ardhe te une nje shok i shkolles fillore Qemaili,mbiemri nuk pom kujtohet,Motren e ka pas duke punue ne barnatore ne suhareke ish gruaja e Sokol Bashes.Qemaili ishte polic ne prishtine dhe me ka gjete ku po banoja.Me ka ftue perjashta,ma ka thene; Haxhi pash zotin qe nuk rrin ne Prishtine se e kemi urdherin met vra.Pse ja bana ?Qe i ke nis demostratat ne menze te studentave se e ke kalle jugosllavine.Pash nje zot qe nuk rrine ne prishtine ik dika.Dhe eshte ndare prej meje.I kisha edhe disa provime ,i kam dhene  brenda tri a kater diteve njeren pas tjetres dhe kam shkue ne suhareke.Edhe ne suhareke çdo dite kam qen aktiv ne demostrata.E dijne suharekasit ma se miri.Demostratat e 11 marsit te vitit 1981 nuk kan te bejne me ndonje organizim,apo nxitje nga ana e serbise,apo qarqeve sekrete te Enverizmit.Po pas meje ,serbia i ka nxite sherbetoret e vete me organizue demostrata por ne interes te serbise.Pra per tu denue per demostratat e 11 marsit te vitit 1981 eshte dashur une te denohem,e jo tjeter sutdent. Kush nga studentat eshte denue per demostraten e 11 marsit te vitit 1981.Askush nuk eshte denue,pse hajn bagla sherbetoret e serbise?.Te gjithe ata qe kan shkrue romane kinse i kan orhanizue demostratat e 11 marsit,jan dreqnit e serbise jo atdhetar shqiptar.Ma se pari kur u beja pyetje ketyre kinse organizator ,nga cila ane e menzes jan nis demostratat,?Nuk kan Haber genjejne se tepermi.Genjejn,jo i kemi organizue me  Ali Lajqin,Hydajet Hysenin,Murat Musliu,Hakif Beqiri,Xun Qeta,Jo i ka nise mi meshue pjetave Bahrija,jo Naza jo dreqi i mallkum,e tjere e tjere qe te gjithe ishin sherbetoret e serbise.Genjeshtar te poshter,keta ja pane hajrin organizimeve qe i nxiste serbia dhe udba.Serbet nuk te kan burgosur pa ua dhene besen qe nuk ke me luftue kundra serbise e jugosllavise.Une mbeta i pa burgosur,se nuk deshta tju betohem serbeve  si kjo garnitur e poshter. Une ja pash sherrin patriotizmit.Pastaj pos qe kemi kerkue kushte ma te mire,doli edhe parolla tjeter;Kushtetut Republike,ja me hater ja me thike.Lironi shoket,e tjera parolla.Pastaj kur u beje pyetje po çka ju nxiti mi nis demostratat?Kemi kerkue Kushte ma te mira .Po mbas meje keta kan organizue ,ama promotor i kesaj dates jam une Haxhi Kuçi dhe askush tjeter Une jo qe kisha prite kaq shume,kaq viteme deklarue se une jam ai qe i kam nisur demostratat ne menzen e studentave,,por deshmitarin kryesor Bajrush Ahmetit nuk ja dijsha mbiemrin.Bile ju kam pas rrok pa lidhje  Bajrush Xhemailit,duke mendue se ky eshte Bajrushi,ama si ne ftyre edhe ne te folur jan si me qen bineq ,duke i thene pse o cimo nuk e folish te verteten.
Bajrush Ahmetin e kam gjete permes cimes Gani Kukes,dhe Fahri Musliut.Nje here Bajrush Ahmetit ju kam lajmrue me nje emer e mbiemer tjeter,pastaj ju kam paraqitur si Haxhiu,dhe e kam lute qe ta tregoj realitetin si deshmitar kryesor.Kerkush nuk deshirone me marr ne interviste as deshmitarin e as mua.Pse jan shqiptaret kaq naiva?Pse kan deshire me vjedhe patriotizmin e tjereve dhe me pervetsue per vete?


Vepra tjera atdhetare te mijat;
Ne vitin 1968,mbas Osman Geges neper suhareke une e kam bartur flamurin kuq e zi,si ma i riu prej shqiptareve.
Ne vitin 1971 ne sutjeske e kam mbrjte flamurin kuq e zi nga brigadat serbe dhe ushtria jugosllave.Ne ate kohe inqizohej filmi sutjeska ne sutjeske.Dhe nga kjo date ja kam pare sherrin flamurit kuq e zi.Jo prej serbeve por prej shqiptareve.Deshmitar jan mbi 50 shqipetar,disa ende jan gjalle.Sami Kuqi,Brahim Kuqi,Sadik Sylaj,Avdyl Hamez Kryeziu,me vellaun Rexhepin nga suhareka,Ymer Gashi komunisti,Reshit Bytyqi,Muharrem Shaban Kuqka,Dhendrri i Xhavit Mustafes nga Vraniqi,S.Kolgeci,etjere.Ata qe  kan vdek,nuk po ua permendi emrat.
Me 15 janar 1999,nga shtepia ime i kam nxite perfaqesuesit e OSCES me lajmrue masakren e Raqakut.Deshmitar,;Ihasan Aksay,Mehmeti,Jashar Shala,Wollkeri,Solona,dhe familja ime.


Ne vitin 1981 ne komitet te suharekes e kam grushtue ish policin rezervist nga Leshani,apo Terrna  Agim Gashin qe barte rere dhe bageti neper tregjet e kosoves.Ja kam marr automatikun dhe e kam thye deren e komitetit,ne ato qaste e kan rrotullue tavolinen edhe jan mshefur  mbrapa saj.Aty ishin,;Fadil Hoxha,Mehmet Lumi,Sokol Basha,Ahhmet Hasni,shoferi i Fadil Hoxhes,Ymer Gashi.e tjere.Sokol Basha ka bertit ;o Haxhi mutin ta hanksha mos na mirre ne qafe se na skemi asgja ne dore;çka ke problem na trego ta kryjm punen.
Ju kam bertit  tanve ;Ju i keni shti policin qe vellaun me dredhi me ma  burgos ,permes Qerim Krushices,mos luni se tanve e kam ndermend me ju pushkatue.Ua bera Vellau eshte i mitur nuk din çka ka ba.
Fadil Hoxha ma ban;O bir besen e ke  qe kam me ta lirue vellaun ,vetem mos na merr ne qafe.Kur te shkojm ne burg banja me isharete vellaut qe ska ba asgje  dhe e marrim me vete .Me mua ka ardhe Mehmet Lumi dhe shoferi qe sja di emrin.Kemi hyre ne supin e prizrenit ne dhomen ku ipeshin pasaportat.Ja kam ba vellaut a ke ba diçka?Kurse  me koke  ja beja thuaj skam ba asgja dhe eja shkojme ne shtepi.Bac ma kethen;mos ma ban me isharete sepse e kam kalle kerrin e policise e me mujt krejte keta  i kisha kalle.Une ja bera mos te kan shti me than mos ma bane me isharete bre nanen ketyne pisave po mire ma rrasen,me prejten ne bese komunistat.Se si ka perfundue ma tutje eshte mire vellaun me vete,se nuk me besoni se si ja kam ngjite per fyti njerit nga policet civil dhe mbeshtetur per muri,kur ma bani vellau yte eshte bandit.Banditi ta q....nanen ...
Edhe ne vitin 1971/1972 per diten e shkolles se normales,ja pata kushtue nje poezi Republikes se Kosoves,pozein ja pata dhene profesorit Nezir Rrezes.Te nesermen ne oret e mesimit te historise qe na ipte prof Mehdi Elezi,tre civil me kan marr nga ora e mesimit e dergue ne sekretariatin e puneve te brendhshme ne prizren dhe me vite me kan malltretue.Shqiptaret me kan rrahur jo shkijet.Sot mu keta polic i ke ne krye te policise se kosoves.Shume mire jeta e atdhetareve a medet.
I nderuari Reshat Sahitaj,nese ka nevoj me kreh kete çka kam shkrue,ju lutemi krehe,ose nese e sheh qe ska nevoj me krehe  botoje neper gazeta,nese ke ndikim me qite ne drite realitetin e historise se Kosoves .Me daljen ne drite te kesaj vertetes shume gjana kan me ra poshte te tradhetareve.
Jam mundue sa ma shkurte me shkrue qe me kuptue edhe fshatari i thjeshte.Betohem per qe te gjitha keto qe i kam shkrue,qe jan ma se te verteta .Po ti shkruaja  ma ne detaje,nuk besoj qe Rambo ka ba ma teper se une per qeshtjen e shqiptarise.Ne pikpamje fizike jam dorezue,ma te fort dolen tradhetaret,por me menquri kurr fale mos u qifsha.Drejtesi nuk paska tek populli im qe e deshta ma teper se vetveten.Edhe per kete mbeta kerkushi.

 Haxhi Latif Kuçit

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum