Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Reshat Sahitaj

 :: kulture

Aller en bas

Reshat Sahitaj Empty Reshat Sahitaj

Message  Perparimi Lun 17 Juil - 16:42

http://forum.kosova.de/forum/viewtopic.php?topic=10569&forum=1&start=20&39

Përgjigje ndaj një pjese të këtijë shkrimi:

Shqiptarët të sharë, dhe të vrarë

Shkruan: Reshat SAHITAJ

Shpërthimet masovike në territorin e Kosovës,jo vetëm që ishin temë diskutimi në OKB, por ato zgjuan interesim të veçantë në tërë mediat ndërkombëtare.

Origjina e protestave masovike të javës së shkuar, rrënjët i ka në disa faktorë: injorimi deri në paskajshmëri të luftëtarëve të lirisë, burgosjet e njëpasnjëshme të gjeneralëve dhe komandantëve të cilët sakrifikuan çdo gjë për një Kosovë të lirë,denimët drakoniane të ish-gjeneralëve dhe komandantëve me ligje ende të Serbisë, shetitja e lirë e kriminelëve serbë në teritorin e Kosovës, punësimi i ish –bashkëpunëtorëve të sistemit të kaluar në shumicën e vendeve kyçe në Institucione të Kosovës dhe UNMIK-ut, injorimi total i invalidëve të luftës si nga Qeveria poashtu edhe nga UNMIk-u,krijimi i hapësirës për biznese mafioze të disa pushtetarëve dhe ish kolaboracionistëve,statusi i pezulluar i Kosovës…

Lënia e popullit nën mëshirën e stihisë së kohës nga pushtetarët aktual, ku lulëzon krimi i organizuar dhe bandat mafioze të bashkëpunëtorëve serbë e kanë futur Kosovën në një rrugë pa shpresë por, gjithnjë duke i hedhur pluhur syve për ditë më të mira.

Prej pas luftës është serviruar një demagogji, sa e keqe aq edhe e dëmshme, që në bllok të injorohën frytët e luftës së luftëtarëve të lirisë.Pushteti aktual në vend se të kujdesët për familjët e luftëtarëve,që ende rrijnë nën tenda,kujdesët që të ngritë dhe krijon heronjë prej individëve që deri dje ishin bashkëpunëtorë të Arkanit dhe u denuan për drogë.Pushtetarët aktual në vend se të ndërmarrin hapa për mosburgosjën dhe lirimin e bijëve që luftuan për Kosovën ata me fanatizëm ruajnë kolltuqët e tyre dhe rreth tyre kanë instaluar shërbëtorët e djeshëm të armikut dhe analfabet total në poltikë.

Ç’bënë Presidenca dhe Qeveria e Kosovës për të zbardhë realitetin?!

Rasti i vdekjës së fëmijëve në lumin Ibër,ishte vetëm një pretekst i revoltës popullore në mënyrë spontane e asësi një revoltë e organizuar për spastrim etnik siç përpiqët ta paraqesi Sërbia në arenën ndërkombëtare.Në shumicën e mediave botërore të shtetëve të zhvilluara Sërbia ka arritur që protestatë në Kosovë t’i paraqesi si të organizuara nga grupe ekstremiste dhe të planifikuara qysh me parë.Makineria propagandistike dhe diplomatike sërbe ka arritur që imazhin e Kosovës ta kthen katër vite më vonë.

E Presidenca dhe Qeveria e Kosovës ç’bënë për të zbardhur realitetin?!

Çdo njëri ngutët që sa më parë të mirrët me denimin e protestave.Çdo asocion qeveritar dhe jo qeveritar pa shikuar dëmin që ia bëjnë popullit dhe imazhit të Kosovës ngutën të denojnë popullin.Bëjnë gara në pronocime, pa logjikuar se në atë mënyrë rrëpinshëm biejnë nën politikën nënshtruese të armikut.Asnjëri prej tyre nuk kujdesët që të bëjnë një analizë të situatës e pastaj të mirrën me denime.Asnjëri prej tyre nuk e krijon një staf që të kujdesët se kush plagosi ushtarët e KFOR-it dhe policinë e UNMIK-ut ? Kush i shtyri fëmijët të mbytën në valët e lumit? Kush vrau shqiptarët e pa armatosur? Sa serbë u vranë? Nuk ka të drejtë askush ta denon një popull që pësoi vrasje,plagosje.Mund të denohët vetëm pjesa ekstremiste që u mor me djegëje të kishave ortodokse por asesi të denohën pse spontanisht manifestuan kundër dhunës dhe vrasjeve makabër të fëmijëve në Çabër. Si Qeveria poashtu edhe Presidenca vetëm për të gëzuar postët e tyre fiktive denojnë minifestuesit një lloji si në vitin 1981 ,kur disa pushtetar denonin demonstruesit dhe u thonin se “Birja e minit njëqind grosh”.

Absurditeti i gënjeshtrës sërbe dhe mosangazhimit të institucioneve tona

Eshtë krejtësisht absurde dhe e pakuptueshme se si zyra e Kryeministrit dhe ajo e Presidentit nuk dolën me një komunikatë që t’i drejtohëshin po atë mbrëmje OKB dhe Unionit Evropian për rastin makabër të fëmijëve në Çabër?! Ndoshta nuk është për t’u habitur sepse në kabinetët e tyre kanë futur njërëzë që deri dje kanë bashkëpunuar me Arkanin në biznese të ndryshme.Nuk është aburde sepse cigareshitësit e Arkanit tani nën hijën e kabinetit të Kryeministrit shesin Atdheun!

Në të njejtën kohë kur dy Institucionët tona denojnë demonstruesit dhe deklarojnë se Kosova nuk ndahët, Zyra e Qeverisë serbe njofton Unionin Evropian dhe Vashingtonin se shqiptarët në mënyrë të organizuar po vrasin serbë me qëllime të spastrimit etnik.Në të njejtën kohë kur shefat e kabinetëve të Ministrive tona përziejnë çajin e rusit,Qeveria serbe shumfishon kontaktët me diplomacinë e huaj që t’i paraqet shqiptarët vrasës dhe shkaktrrimtar të kultëve religjioze.Në të njejtën kohë, Qeveria serbe arriti që fajin e tyre t’ua hudhë shqiptarëve të pafajshëm. Dhe,kudo në botë flitët për arrogancën shqiptare,për grupët e organizuara ekstremiste shqiptare,për “viktimat” sërbe, e në asnjë shtet nuk thuhët realiteti.Nuk ka si të tregohët realiteti sepse Presidenca dhe Qeveria mendojnë se e kanë krye punën e tyre me një deklaratë të përbashkët në faqe të shtypit tonë dhe në radio “Evropa e lirë”.

Në asnjë lajm ndërkombëtar dhe në asnjë deklaratë të diplomacisë botërore nuk mund të hasim se fëmijët qenë viktimë e kriminelëve serbë.Jo! Kudo flitët se vdekja e fëmijëve në valët e tmerrshme të Ibrit është vetëm një sypozim por jo edhe fakt sepse për këtë nuk bëri asgjë Qeveria e Kosovës të cilët mendojnë se deklaratatë e tyre në gazeta shqiptare kanë përfunduar detyrën e tyre kombëtare./FOKUSI


[ Ky afishim u ndryshua nga: Jezerci më 2004-04-29 08:32 ]


E more Reshat ti i permende qe ti denojne ata qe djegen kisha e shtepija serbe,a tu ka kale shpirti tye,mos valle done me thene pralla?Kur tye te masakrohen antaret e familjes,jo kisha e gjamija,por edhe zotin ki me kalle,mos mshtjello gjerat,sepse kritikon,disi me pyka,edhe Kadaren e shtjen nere lekuren e djallit,por ti vete je lekura e djallit,sepse e dine mire se kush e vrau shokun tend ne Belgjike,e dine mire kur te dashuren .......dhe tani me RTK e kosoves apo te serbise na shet beleg...

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17277
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: kulture

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum