Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Motra e Ukshin Hotit rrefen rrenqethur,Myrvetja

 :: politika

Aller en bas

Motra e Ukshin Hotit rrefen rrenqethur,Myrvetja Empty Motra e Ukshin Hotit rrefen rrenqethur,Myrvetja

Message  Perparimi Ven 19 Déc - 15:32

tarasi27.05.2006, 17:41:00
KUSH E KISHTE KËRKUAR NË BURGUN E NISHIT UKSHIN HOTIN?

Në bazë të autorizimit që kishin, avokatët nga Shkupi e kishin kërkuar Ukshin Hotin në burg dhe një zyrtare e burgut të Nishit, nga drejtoria u kishte thënë: " Po e njoh atë profesorin e njohur Ukshin Hotin!"
Ishte një eklaratë mjaftë bindëse që ishte marr në burgun e Nishit...", thotë Myrvetja. " Pan një kohe të shkurtë dikush tjetër ma tha se ai më nuk ishte në Nish dhe ishte tërhequr prej aty nga nga personeli i burgut. Pas gjithë këtyre informacioneve kryqi i kuq ndërkombëtar(KKN), kishte marrë përgjegjësinë të komunikonte me avokatët nga Shkupi për rastin Hoti, por bashkëpunimi nuk ka dhënë rezulltate. Ky avokat i ka kthyer përgjigje KKN-ëspor ajo përgjigje nuk na është shënë neve familjarëve të Ukshin Hotit", shpalosi rastin më tutje, motra Myrvetja...

SI U INKORPORUA NË HULUMTIMIN ZYRTARJA E DYTË E KOS-IT SERB NË NDRIÇIMIN E FATIT TË UKSHIN HOTIT?

Në rastin e dytë të ndriçimit të fatit të Ukshin Hotit, motra Myrvetja gjen bashkëpunim me Mira Mitroviqin." Mira, na ka takuar neve me insistimin e saj dhe nuk ka pasur logjikë t'i përgjigjeshim negativisht, meqë unë si motër e çmoja dhe interesohesha për secilin hulumtim që mund të më shpiente drejt informacioneve të reja"!
shton Myrvetja dhe vazhdon:
" Jemi takuar shumë herë me të në Brezovicë, han të Elezit, Merdare, Shkup etj. Ajo vinte edhe në Graçanicë dhe Çagllavicë dhe vazhdimisht na thoshte se Ukshini është gjallë. Nuk kishim si të mos i besonim, deri sa ajo u legjitimua me pasaportë leternjoftim dhe dokumente tjera se ishte nga shërbimi sekret i UDB-ës ushtarake të Jugosllavisë. Ajo e kishte njohur edhe para vitit 1981 Ukshin Hotin, deri sa ai ushtronte funksionin e kryetarit të komitetit Krahinor për marëdhenie nderkombëtare në politikë dhe ekonomi dhe kjo ishte afër logjikës.Mira, megjithatë nuk hoqi dorë nga hulumtimi i rastit dhe në ëtë përpjekje takoi edhe policinë e UNMIKU-t, edhe neve familjarëve, por edhe ish- zëdhenësen e UNMIKUT, Suzan Manuel, me të cilën u takuam për bisedime. ;ira kërkoi 15 mijë DM, të cilat i kanë marrë përmes lidhjes së sigurtë, ku edhe e ka deponuar nënshkrimin personal dhe paratë jane dhënë për ta shfrytëzuar mundesinë e vet hulumtuese rreth gjetjes së Ukshin Hotit. Mira, pas një kohe kerkoi 100 mijë DM gjermane! Mbetej të takoheshim në Kumanovë dhe i gjithë procesi i verifikimit të gjerave konkrete rreth Ukshinit do të zhvillohej në kuptimin e mbajtjes peng me deshirë dhe me marrëveshje të të dy personave: Skender Hoti do të shkonte në Serbi për t'u bindur me sytë e vet për Ukshin Hotin, ndersa Mira Mitroviq, do të mbetej peng yni në Kumanovë. Skënderi do të shkonte më parë në Bujanovc, për t'u takuar me njerëz të caktuar, me të cilët do të vazhdonte për në Serbi dhe ne do ta kishum në dispozicion Mirën si kundëshshkëmbim për Sigurinë e Skenderit. Marrëveshja ishte kështu: pas sinjalit që do ta jepte Skënderi, ne do t'i jepnim paratë Mira Mitroviqit. Por, kjo nuk u realizua për arsye të panjohura. Neve nuk na është thënë kurrë arsyeja se përse nuk është zhvilluar procesi i marrëveshjes, për ç'gjë ishim të gatshum ta bënim.
Në një rast Mira erdhi në stacionin numër të dy të policisë në Prishtinë( pra forumist të njohur po e shihni se si paskan ardhur udbashet serbë fare shlirshum në prishtinë dhe atë nëpër stacione të Policisë - vërejtja ime tarasi) për të dhënë informcione dhe aty mbeti 5 orë me policinë e hulumtimit të krimeve serioze dhe një burim nga policia shqiptare, që me gjasë, ishte në cilësinë e përkthyesit, tha pastaj që ky rastë kishte sjellë shumë burime informacionesh rreth Ukshin Hotit, që kishin një rëndësi shumë të veçANTË për hulumtimin e mëtejmë. Të gjitha këto informacione, i kam paraqitur edhe në KKN, në zyrën e UNMIKUT për persona të zhdukur dhe Mjekësi ligjore, por përfaqesuesit e këtyre zyrave e morën deklaratën me rezervë, me të cilën ne nuk u pajtuam. Ndër informacionet e shumta të Mirës që na u thanë neve, ishte se Ukshin Hoti kishte përfunduar në duart e bandave serbe, të cilat e mbanin atë për qëllime politike, per përfitime materiale dhe për gjëra të tjera që u shërbenin atyre!", shton Myrvetja. Mira Mitroviq është takuar edhe me ish- zëdhensen e UNMIKUT, Suzan manuelin dhe Myrveten. Mira kishte filluar t'ia rrëfente rastin e Ukshin Hotit Suzan Manuel e cila tregonte indiferenc ndaj informacioneve të saj. Më tej, Myrvetja e sqaron pikën e nxehtë të takimit:" Kur Mira i tha Suzan manuelit a do informacione se ku fshihet Ratko Mlladiq dhe Radovan karagjiq, ajo përnjëherë mori lapsin dhe zuri të shenojë. me gjasë, tek atëherë e kuptoi rendesinë e këtij takimi, por informacionet nuk u thanë, meqë ne flisnim për Ukshin Hotin!".



Biseden e bëri Sokol Murturi
Ky shënim është marrë ne gazeten " KOSOVARJA" - muaji marsi i vitit 2006...
Vazhdimin e rrëfimit të motres së Ukshinit Myrvetes me gjithë përpjekjet e mia nuk kam arritur ta gjejë.. !shtë i botuar në " Kosovare" numrin e muajit Prill.. Nëse ndonjeri e ka do të bënte mirë sikur ta sillte vazhdimin e ketij rrëfimi...


http://www.kosova.de/forum/archive/index.php/t-13745.html

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum