Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Xhemili derguar leter F. Limes

 :: shoqeria

Aller en bas

Xhemili  derguar leter F. Limes Empty Xhemili derguar leter F. Limes

Message  Perparimi Sam 25 Nov - 17:40

LETËR PËRSHËNDETËSE VËLLEZËRVE TË IDEALEVE ÇLIRIMTARE KOMANDANTIT TË UÇK-sË, FATMIR LIMAJ DHE USHTARËVE TË DEVOTSHËM HARADIN BALAJ DHE ISAK MUSLIUT.
Përqafime vëllazërore nga Skandinavia!
I nderuar komandant dhe ju të nderuar ushtarë të lirisë Fatmir Limaj, Haradin Balaj dhe Isak Musliu!
Në pa mundësi për të ardhur në katundet tuaja dhe atje në burgun e Shevengenit, prej së largu duam t´jua shtërngojmë duart fort dhe t´i përshendesim dhe familjet tuaja fisnike, familjet që ju rritën, ju edukuan dhe ju shkolluan si bij´të vërtetë të kombit për t´ i dalë zot vetes, familjes dhe kombit, siç u dëshmuat fuqishëm duke u inkuadruar në famëmadhen Ushtri Çlirimtare e Kosovës.
Ty, Fatmir vëllai, u bëre një ndër udhëheqesit e kësaj ushtrie, prandaj aspak nuk gabuan shokët dhe shoqet kur të quajtën gjatë luftës çlirimtare,
komandant "Çeliku".
....................................................................................................
Kush more e ka quajte qelik(stalinin)po a e ke veshtrue se ky ka luftue?
........................................................................................................
Ne, që ishim larg mëmdheut tonë të dashur në ato vite të rënda u solidarizuam me luftën e drejtë të popullit tonë, sepse ju njihnim ju që ishit vu në ballë të kësaj lufte se ishit të vendosur të luftonit për lirinë Kosovës dhe të viseve tjera shqiptare që mbetën padrejtësisht nën qizmet e huaja pushtuese sllave.
..................o skan luftue keta,ata qe kane lufyue e kane hanger nga keta?!kuku!
.........................................................................
Ty o vëlla i dashur, me zgjuarsi dhe largpamësi me aksione konkrete në fushëbeteja i ke dhënë grushte të fuqishme armikut duke e ngritur lart e më lart në piedestalet e historisë sonë të re emrin e madh të UÇK-së së lavdishme që i tmerroi armiqtë dhe tradhtarët e vendit të shqiponjave krenare.
..................O kuku kujte i ka dhene grushte?Luftetareve po a spiunat i ka lene me qeveris kosoven!.............................................................
Gjatë asaj resistence të madhe, para dhe gjatë bombardimeve, Ty dhe shokët tuaj kacafyteshit me bishat sllave në tokë ndërsa nga ajri mbi qindra km
lartësi bombardonin aleatët tanë të NATOS të cilët nuk futeshin dot në luftën tokësore........
...........A dashtet ne te gaqme ha? nga NATO?ju rrini siq ma banet mua!
..........................................................
Pra, ju or trima me fuqinë e hovit luftarak shqiptar dhe me ndihmën e vëllezërve shqiptarë të Shqipërisë së andej Drinit e thyet kufirin tek Kosharja legjendare, atë kufi-zi, që na e kishin vendosur (imponuar me dhunë), miqtë e armiqëve tanë shekullorë në Londrën e mallkuar të vitit të mbrapshtë, 1913 dhe ky mallkim i historisë europiane u rifirmos sërish më 1992, me tendencën reaksionare se: kufiri në mes shqiptarëvet nuk do lejohet të lëvizë dot!
........Vellezerit na ndihmuan bafshin hajer,merr ndihmat per vete?Haha xhemil !
..............................
Por, ju shokët e legjendarit Adem Jashari e quat amanetin e tij deri në fund; duke i bërë gurët e kufirit copa copa!...(((A skan lane ma kufi shqiptaro shqiptar?Opa rrena po shkruan?
Vëlla i dashur, ne mërgimtarët pandalshëm jemi munduar kush më shumë e kush më pak, kemi bërë përpjekëje që ta ndihmojmë popullin nga aspekti politik, ekonomik dhe besa edhe me armë në dorë t´i çasemi atdheut kur qe në rrezik!((Vallahi ne kosove armet nga uçkja i kemi blere?..............................................
Për ato ndihma të sinqerta për të cilat konsiderojmë se ia kemi borxh popullit tonë të shumëvuajtur as jemi penduar as s ´do të pendohemi kurrë!(Kerkoni pare nga mergimtaret?)
Ne, vetëm një brengë e kemi, sepse mendojmë që kemi dhënë pak kontribut për aq sa dëshironim të japim!...
Në kohën e lufës çlirimtare dhe më pastaj kishte dhe ka shqipfolës plan(g)prishës, mjeranë, trutharë dhe tradhtarë që dilnin me zë e vepra kundër çlirimtarëve dhe çlirimtareve, kundër atyre që u betuan në flamurin e Gjergj Kastriotit dhe Ismail Qemailit, kur dihet se bota na njohu botërisht
vetëm me atë flamur!...((Vallai e kane mbrojt pop.nga masakrat,nga dhunimet nga mos djegjet,nga mos debimi i tere kosovareve))Haha.....
Pastaj, tani po shihet mirëfilli që pas përfundimit të luftës, që kur forcat ndërkombëtare u futën në Kosovë dhe filluan padrejtësitë ndaj popullit tonë
...............................P njeri:kush e nenshkroi rez.1244 shoket e Fatmir Limes qe nuk me lejoi me luftue kundra serbise?!!!ska dal i traumatizuar se nuk ka perjetue masakra ne familjen e tij se derzan maqorri
i dalur nga lufta i lodhur dhe i traumatizuar, ne vazhduam aktivitetin politk dhe informativ nga Kopenhaga dhe Malmoja Ne, që nga fillimi i kemi
vërejtur dhe për këtë e kemi ngritur zërin me gojë dhe me shkrime se:
UNMIK-u, do të bëjë provokime të rënda siç qe fillimisht lejimi i fomimimit të enklavave serbe në veri dhe në zemër të Kosovës, çarmatosja e ushtarëve tanë, ndarja dhe copëtimi i ri i trojeve tona shqiptare, siç është rasti i Mitrovicës dhe ato 2500 ha (hektarë katrorë) tokë që Serbia ia dha si Pse u çarmatos uçk?o njeri!me ps vra spiuna sot kosova ishte e LIRE
peshqesh IRJM-së.
Partitë "demokratike", që Serbia i lejoi të formoheshin, de fakto e kishin sabotuar luftën dhe do bëheshin shërbëtore të kolonizatorëve (pushtuesve) të rinj.
Pastaj, u pa qartë se flamurin e lirisë, pra udhëheqëjen e fitores për fillimin e ndërtimit të shtetit të Kosovës, nuk mundën ta marrin dot çlirimtarët por shërbëtorët e huaj...
Kjo, erdhi dhe si pasojë e votimit antidemokratik me lista të mbyllura nga këto parti, që e kurdisën këtë komplot me ndërkombëtarët, shkelësit më cinikë të demokracisë në Kosovë.
Nga të gjitha këto padrejtësi natyrisht si çdo atdhetarë as ne nuk mund të ishim të qetë!...KETE E KE ME VEND.
Pastaj, veprimi tepër antinjerëzorë dhe më antidemokratik i burgosjeve të komandantëve dhe ushtarëve të UÇK-së, të përplasur nga gjykatat e huaja e të akuzuar me ligjet e ish-Jugosllavisë si në Kosovë ashtu edhe në Hagë, na ka shqetësuar së tepërmi; prandaj, ne kemi bërë disa protesta nëpër institucionet daneze, europiane dhe deri në OKB; për lirimin nga burgjet të bijëve më të mirë të Kosovës, që u izoluan në Hagë dhe në Dubravën famëkeqe, ku u derdhë aq shumë gjak shqiptari!...
Ne, me kohë kemi konstatuar se këto ishin komplote të kurdisura politike dhe me kohë kemi deklaruar: në Prishtinë, Dubravë dhe në Hagë, nuk po dënohen krimet, por e drejta e popullit shqiptar të Kosovës!Kush a fajtor?une jo!
Atje, po tentohet të barazohen krimet e kriminelëve okupatorë sllavë, me çlirimimin e çlirimtarëve shqiptarë!kur ndalet lufta,roberia fillon?
Natyrisht, duke e argumentauar me fakte të pamohueshme.
Vëllezër të dashur çlirimtarë!
Në kohën kur ju ishit atje të mbyllur si luanët në hekura; në Kosovë zhvillimet politike morën kahje tjera, pra, aspakt pozitive: padrejtësisht, popullit tonë iu ka imponuar poltika e S. Millosheviqit por, pa praninë e tij fizike.
Në Kosovë u bënë zgjedhje me listat të mbyllura si para luftës.
Në kohën e viteve 92-97, kur S. Millosheviqi u jepte të drejtë partive pacifiste të bëjnë zgjedhje ”të lira” por asesi të kërkojnë dhe të punojnë për zgjidhjen e problemit të Kosovës.
E njëjta gjë po bëhet tani nëpërmjet këtyre akademiku Idriz ajeti me qosjen e dine ma mire? dhe tjerat!
Partitë pacifiste e në veçanti LDK-ja, po ia imponon popullit shqiptar edhe simbolet private siç janë; hymni, flamuri dhe gjuha e re "kosovarqe" siç po tentojnë ta quajnë disa "gjuhëtarë" lokalistë.

Nëse ne veprimtarët e viteve 70-80 ta, e kemi ngritur kërkesën për Kosovën Repuplikë, ajo ka qenë strategji e përkohëshme, sepse atëbotë ashtu do të arrihej më lehtë tek ideja jonë madhore e ribashkimit të Shqipërisë Etnike.Ja bashkim ja shkatrrim edhe i shqiperise?
Ndërsa, tani pas shkatërrimit të ish-Jugosllavisë, ne shqiptarët është krejt e natyrshme të dalim hapur për ribashkimin me Nënën Shqipëri.
Tani, fatkeqësisht rrjedhat politke kanë filluar të marrin rrugë të kundërta, të padëshiruara për çdo atdhetar, kanë marrë rrugën e përçarjes kombëtare!
Vëllezër të dashur idealesh çlirimtare,
Unë, jam nga Tetova dhe ua them sinqerisht se ëndërra jonë ishte të bashkohemi me Kosovën siç ka qenë dikur, para se t´i ndanin me dhunë trojet
tona.
Ne sot, kurrsesi nuk duhet të pranojmë të mbesim nën veladonin e zi të vetëmashtrimit që në emër të çfardo demokracie sërish të na sakatosin fuqitë imperialiste antishqiptare por duhet të kambëgulim fort që kjo padrejtësi të përmirësohet.Ti kembngul,por tjeret a dojn veti?
Për ta bërë këtë me sukses, le të shpresojmë pa dhembje sakrificash të mëdha, ne duhet të përcaktohemi fort që ta kërkojmë të drejtën e kombeve për vetëvendosje, kjo e drejtë ne shqiptarëve na u mohua deri tani nga shtetet ballkanike dhe europiane edhe pse dihet botërisht se kjo e drejtë është e sanksionuar me ligjet ndërkombëtare e cila e lejon të drejtën e shkëputjes nga shtetet e huaja dhe bashkimin me shtetin amë, në rastin konkret pra të drejtën e kombit tonë që ta realizoj parimin madhor: NJË KOMB, NJË SHTET!Kur nuk done populli mu vedisue si bahet bashkimi me vella?
Tani, po debatohet shumë për zgjidhjen e statusit përfundimtar të Kosovës, pra me bisedime; por, çka e bënë të rrezikshme çështjen është fakti se për grupin negociator dëgjohet zëshëm kërkesa absurde e shumë diplomatëve euro-atlantikë, që gjatë këtyre bisedimeve duhet që palët (këtu barazohen) xhelatët me viktimat; duhet të bëjnë kompromise!!!Me dialog po ja kana popullit jo me pune?si jemi dhe mbesim!
Po e përfundojmë këtë letër me mendimin e një filozofi të madh i cili shkruante:
a do të bëjmë kompromise me kusarët?
Dhe, përgjigjej po vet!
Patjetër që do të bëjmë, por kurr që, me pretekstin e këtij kompromisi, të marrim pjesë në krim!
Vëllezër të dashur idealesh çlirimtare,
Urojmë të jeni mirë me shëndet, të jeni të pathyeshëm si kurdoherë përballë rreziqeve dhe komploteve që po i përgaditen Kosovës dhe viseve tjera shqiptare!
Gëzuar për lirimin tuaj nga burgu famëkeq i Hagës!
Ushtarit të devotshëm, Haradin Balaj i urojmë QËNDRESË dhe dalje të shpejtë nga burgu, konsiderojmë se atje mbahet padrejtësisht!Edhe ky Fatmiri yt ja nisi me dialogje me sebin,a ta plotesoi deshiren e moqme?

Vëlla i dashur Fatmir,
Gjatë gjykimit dhe lirimit tuaj nga burgu i Hagës; në personalitetin tuaj e shihinim personalitetin e të madhit atdhetar, Avni Rustemi kur gjykohej në Paris, për vrasjen e tradhtarit me damkë Esat Toptanit, pastaj lirimi i tij, kur u vërtetua pafajësia.

Ndërsa, në personalitetin e Haradin Balajt e shihnim titanikun, çlirimtarin shqiptar i cili për më tepër se një shekull po dënohet padrejtësisht nga shtetet sllave të Ballkanit të egër dhe nga Europa cinike dhe aleate besnike e tyre...

Ndërsa, në personalitetin e pathyeshëm të ushtarit Isak Musliu e shihnim intelektualin luftëtar shqiptar i cili qëndron i patundur përballë rreziqeve që ia solli koha-luftë!...

Kësaj letre të sinqertë si një vesë shkëlqyese që buron nga zemrat tona, më së miri i shkon urimi:Me pas vra spiuna ky,kurr nga burgu skishte dal?!
Gëzuar për lirimin tuaj!
Qëndresë për vëllaun tonë të idealeve!...
Kopenhagë-Malmë, 6-7 dhjetor 2005
Xhemil Zeqiri dhe Fadil Shyti

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Xhemili  derguar leter F. Limes Empty Re: Xhemili derguar leter F. Limes

Message  Perparimi Mar 28 Nov - 16:11

I nderuar Xhemil
Une jam ngapur me festat e 28 e 29 nentorit.Feste eshte per shpiuna, sepse ata po e shejoin lirin dhe pavarsin bashk me shkije.Une jam historjan dhe jurist etj,etj dhe poet, kur e kam ngritur flamurin e shqipkareve ne prani te 20 brigadave serbe,cili shqiptar kish pasur hordhe me ba nje gje te tille ?

Ismail Qemajli ne Vlore e ka ngritur na ate kohe kur dhe ka qen kryetar i parlamentit te turqise.
Edhe gjyshja ime keshtue kete gjest e kishte bere.
Si sot ne Prishtine Jakup Krasniqi ta bene nje gje te tille.

Une kur kam kerkuar republike,shiptaret i zevendesojshin serbet ,dhe donin te ma nxjerrnin shpirtin.Kur kam shkrue poezi per republiken e kosoves me 1972 shume shqiptar as qe kan guzue enderr me pare.Dhe jo serbet,por shqiptaret me kan shpalle tradhetar jugosllave,dhe ku sme kan lene vend duke me pergjuar!Kush?Po keta qe sot si dje na paten qie nanen.Per vedi e kam fjalen e tjeret i dijne punet e veta!!!Dhe gjere sa su nis lufta kinse per çlirimin e kosoves isha i papreshtatshem per shqiptar qe te i,kuadrohem ne profesionet e mija,a te burgosurit e tu politike zinin vende te majme neper komuna?,e institucione te ndryshme?????

PO e harroni tere mundin tim le te shkoje ne rrote te sames,por si more vella qe te luftoi kundra serbise nuk me lejoi Fatmir Lima,Uke Bytyqit,ne Shkoze,shoku i Limes,Bajram Bekteshit, e Ylfet Fanda!!!!????Dhe disa nga keta ishin kinse shok te mi dhe iknin nga une dhe ne vend qe te flasin si shok me mua,disa nga keta i qitnin tjeret te flasin se ata jan te nxen me ushtar!Fatmirin qe e lavdrove kur doli nga burgu,a e njohe pakes bile,apo ke ndegjuar kinse ka luftue hajte edhe une po ja futi!Peles si tjeret!Dikush me propozue dike per deputet apo me thene se eshte patriote te gjithe e marrin pernjeme se eshte patriote.Edhe ti more dilingji nuk ke dallim nga shtazet e malit.
Ky Fatmir ka bashkpunue me nje djal te miqeve te mi i cili para luftes ka bashkpunue me shkije dhe ka pergadit me komandirin e policise Millan Shipken per mem likvidue,dhe ky Fatmirit i ka prue arme dhe per kete qellim nuk me ka marr se eshte tute qe mos po e vraj mikun ???????Ky Shipka vetem ne Rahovec ka vrare 4800 civil ne bashkpunim me komandant KLEQKEN ku ky apo me Fatmirin te nesermen mbas masakres se Rahovecit mi kan que disa te policise se uçkes dhe mu kercnuan se kinse une po baje propagande kunder uçkes??A ska qen fare e vertete.Ndere kohe mu kercnuan te ma marrin armen por nuk arriten dote te gjoret.Pastaj nderkohe mu kercnuan se nese baje e gjuaje ne (ushtar e polic) serb. Pasi une dua ti mbroje civilet e grumbulluar shqiptar,une çenkam spiun serb,dhe kan per te me shpallur tradhetar dhe likvidue.A po ta rroke koka ,apo bytha e kokes?

!Apapapa shpiunat i thojne atije njeriut qe ka punue per popull shpiun,zot shih?E per çka qenkan vesh te uçk es??A me vrare serb,apo mi vrare njerezit qe kan qen te etur per liri?
Pse nuk shkruan nje here bile se kush jane ata qe ne rambuje e nenshkruan rezuluten1244?Kerkush nga shqiptaret si hyne kendej,kan po e mbrone zotni?Per keta qena shkruan vetem nje forum serb,dhe duke i lavderuar si te burgosur politik??????Apo nuk po ta kana mi permend komandantat e uçkes,sepse ata e nisen luften dhe a luftuan,per kane dhe kundra kujte?A i din rregullat e luftes dhe te se drejtes nderkombetare?Kete fjale ia kam pas ba pyetje edhe Fatmirit ku bante shaka me mua!!!!!!
Edhe nje here po kerkoj nga ju i nderuar sqarim lidhur me lavderimin e uçkes,sidomos per Fatmirin Limen,Thaqin ,Rexhep Qosjen,Xhavit Halitin ,Idriz Ajetin,Jakup Krasniqin,Mark Krasniqin qe per se dyti qeni e ban gabimin dhe se pranone,Ibrahim Pjeter Rugova,Blerim Shala,i cili me Veton Sorren kan qen edhe para luftes ne keto biseda te felliqeta,Hidajet Hyseni patriot hajn i poshter,Edita Tahiri kurva e Rugoves,Bujar Bukoshi ,qe i voli ne diaspore,,Mehmet Hajrizi,Azem Syla,Rame Buja,Bajram Kosumi rrenci dhe ne negociata u kyq edhe Fatmir LIma,mos eshte rrene e imja?
Te lutna mu pergjigje sepse ,nuk eshte here e pare as e treta pore shume here dhe ikish nga pergjigjet qe kerkoi nga nje njeri te vendosur?Apo te pamoralshem siq jeni ne keto qaste.

Ketu lexo per Nikolla Uajt ,me Dacin çka propozoin per Albin Kurtin?
https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net/viewtopic.forum?t=189

Me nde
rime Haxhi Kuçi

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: shoqeria

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum