Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

A V D I I B R A H I M I genjeshtar Begzat Baliu me shoqen

 :: politika

Aller en bas

A V D I    I B R A H I M I genjeshtar Begzat Baliu me shoqen Empty A V D I I B R A H I M I genjeshtar Begzat Baliu me shoqen

Message  Perparimi Dim 24 Aoû - 16:23

A V D I    I B R A H I M I genjeshtar Begzat Baliu me shoqen Avdiibrahimi12




A V D I I B R A H I M I

VRASJE NË TRI KOHË

( Kopertina )

Redaktor

Dr.Emin Kabashi

Editor

Shb “Era”,Prishtinë

e-mail: bbaliu@yahoo.com

++377 (o)44 173-596

ERA

Prishtinë

2005

ROMAN
----------------------------

SHËNIME PËR AUTORIN

( Autori )

Avdi BEQIR Ibrahimi u lind më 12. 10.1958 në Mushtisht të Suharekës.Shkollën fillore e kreu në vendlindje,Shkollën e mesme ekonomike në Prizren,Shkollën e Lartë Ekonomike – komerciale në Pejë dhe Fakultetin Ekonomik në Tiranë.Që nga viti 1978 është pjesëmarrës dhe simpatizant i Levizjes Ilegale në Kosovë.Në vitin 1987 është organizuar në Organizatën Ilegale “Komiteti Kombëtar Shqiptar I Bashkimit të Trojeve.”Ky Komitet i fshehtë më vonë themelon,Levizjen Guerile “Shqipet e Lirisë”ku Autori është njëri nga drejtuesit e kësaj Levizjeje.Ka qenë pjesëmarrës i orëve të para në Ushtrin Çlirimtare.Në Brigadën 128 “Lidhja Shqiptare”ka kryer detyrën ushtarake të Zëvëndës Komandantit të Brigadës pranë Zonës Operative të Pashtrikut.Që nga viti 2003 është anëtar i Lidhjes Shkrimtarëve në Kosovë.Pas përfundimit të luftës çlirimtare punon në KEK – Distrikti në Prizren me punë Drejtor Financiar i këtij Distrikti.Me bashkëshortën dhe katër fëmijë jeton në Prizren.

Botoi vazhdimisht poezi që nga viti 1989.Më 1994 botoi librin e pare “Sfidë për Mëmëdhenë”,në vitin 1997 botoi librin e dytë me poezi “Gjëmimi i Dardanisë”,në vitin 2000 botoi librin e tretë novela “Kush e vrau Lajmëtarin”,Romani “Vrasje në tri kohë”,është vëllimi i katërt.


Dernière édition par Perparimi le Dim 24 Aoû - 16:58, édité 1 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

A V D I    I B R A H I M I genjeshtar Begzat Baliu me shoqen Empty Re: A V D I I B R A H I M I genjeshtar Begzat Baliu me shoqen

Message  Perparimi Dim 24 Aoû - 16:42

Leter
Begzat Baliut:
Ti o njeri vete me ke thene se je i dyshimt ne Avdiun ?Edhe Bajram profi si ti ka pasur mendime edhe Riza Vata ne oden e tij si ti me pate thene !
Dhe Fatmir Lima bashk me shoket nga Deberdelani me paten thene se ty Haxhi nuk te pranoim me luftue ne uçke kundra serbit se ti ke ba shoqeri me njefare poeti spiun Avdiun sepse ky sa kishte punue ne MPP kishte pasur nje tel.special dhe askush nuk kishte pasur guxim me ja prekur §!!Dhe kur e ftova Avdin bashk me vellaun e Afrim Morines ne shtepin time ia shtrova Avdis ne prani te Morones dhe e kam te inqizuar mos harro zotri edhe ty.Dhe kur i thash se shkaku yt Avdi nuk me pranoin ne uçke!Ia priti Haziz Morines; Ti ma ke bere sherrin se une ty te kam thene se e kam nje depo te meshefte ne biraq qe e kishte pase meshefur Besim Ndrecaj sa kishte pase punue ne MPP bashk me Avdin une kete gje se kisha ne dieni,dhe Avdiu i tha se une me tye vetem kam pasur deshire te beje shaka a ti u ke tregue dhe vertete me thane se pa e lajmrue se ku gjendet ne as ty as ate skemi me lene kerkund.Ja nisi me shajte dhe me tha se ,uçk nuk i frigohet !Dhe ia prita nese je i sigurte qe nuk je i perlyer eja bashk te trete dhe shkojm ne Deberdelan tek Lima.Por Haziz Morina ma priti se une vije me tye nese nuk priton m'em que dhe ua tregoi punen.Pasi dolem nga shtepija ime Avdin e qova ne shtepin e tije qe banonte ka rruga e Reqanit ;por u duke qe ta qoi neper ara sepse ka policia ishte veshtire dhe rrezik qe te me likuidoin thjesht.Dhe ka nje rruge e ngusht ka berisht nje rruge qe e kishin meremetue hallegjinjet.Ku e qova dhe u kethyem prape disi dhe ja nisem per ne Deberdelan dhe kur arrijtem ne fshatin Reshtane ne fshatin e Hazizit mu lute qe tja nali tek shtepija e tije!Dhe i thash a me premtove qe po shkojm ne Deberdelan dhe ju tregoni si qendron puna e Avdis ?Hiqju atyre vagabandeve,sepse me asi lloi nuk bisedoi dhe vendosa qe te shkoi vete dhe ua tregova te terat por koteesisht,sepse ishte pergaditje e qudirave titistash!Dhe tani ka qe nja shtate vjete e marri ne telefonat Hazizin dhe kur i beja pyetje per keto ndodhi me thote se ka harrue dhe eshte nje kohe e gjate per ti mbajtur ne mend!Edhe me ty per kete pine te kam pas fole i nderuari Begzat por ti tani behesh se nuk je ne rrjedha pse me habite fakti se edhe ti je ne fytyre tri dimensional per vete dhe te shoqen tende Myrveten qe e perdoron per intersa vtiake !!
Nga
Haxhi Latif Kuçi


Dernière édition par Perparimi le Lun 25 Aoû - 13:16, édité 1 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

A V D I    I B R A H I M I genjeshtar Begzat Baliu me shoqen Empty Re: A V D I I B R A H I M I genjeshtar Begzat Baliu me shoqen

Message  Perparimi Dim 24 Aoû - 16:57

.Ka qenë pjesëmarrës i orëve të para në Ushtrin Çlirimtare.Në Brigadën 128 “Lidhja Shqiptare”ka kryer detyrën ushtarake të Zëvëndës Komandantit të Brigadës pranë Zonës Operative të Pashtrikut

O Begzat Baliu
Kam pasur besim shume te madh sikurse ne Rexhep Qosjen por ti me del me dimenzione shume te perziera fytyrash,sepse Avdiun e di qe gjere me janar te vitit 1999 e kam vizitue e kam pare duke shetit shtepi me shtepi dhe sa here e kam ftue ti bashkohemi uçkes me thonte me ton trishtues me le rahat,nese ti don te kyqesh ne uçke shko rruga e mbare te qofte e une e di une a i ngjitem uçks!!Dhe tani bene paska qene pjesemarres i pare i oreve ne brigaden e qerqezave 128 dhe zevendes komandanttit te zones operative te pashtrikut!O genjeshtar o komunista o titsta me shume dimenzonash o insurus o kamelena o kemish nderrusash m engjya.
O Zot runa nga shqiptaret moralin shqiptar

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

A V D I    I B R A H I M I genjeshtar Begzat Baliu me shoqen Empty Re: A V D I I B R A H I M I genjeshtar Begzat Baliu me shoqen

Message  Perparimi Dim 24 Aoû - 17:03


Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

A V D I    I B R A H I M I genjeshtar Begzat Baliu me shoqen Empty Re: A V D I I B R A H I M I genjeshtar Begzat Baliu me shoqen

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum