Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Baca Adem u kry pavaresia e dyte

 :: sport

Aller en bas

Baca Adem u kry pavaresia e dyte Empty Baca Adem u kry pavaresia e dyte

Message  Perparimi Dim 18 Mai - 22:37

[color=whiteTeksa në qershor ’99 bëhej bilanci i luftimeve të ashpra me paramilitarët serbë kuptohej qartazi gjëma e shkaktuar: 10 000 të vdekur, 20 000 femra të dhunuara, 3 000 persona të zhdukur, më shumë se 1 milion të zhvendosur me dhunë, dhe 70 % e infrastrukturës e shkatërruar; mes dëshmorëve ishte dhe heroi legjendar Adem Jashari, lindur më 28 nëntor ‘55 mbështjellë me flamurin e Skënderbeut dhe vdekur më 6 mars ‘98 duke kënduar himnin shqiptar.

]djaloshi i vetmuar rrugëve të Prekazit të shkretuar ecën kryelartë duke nderuar figurën e Bacës; nga frengjitë e kullave nuk del më tym, por valvitet flamuri kuqezi. Drejt maleve, me mall e kthen sërish vështrimin, kësaj radhe për ti treguar atit dhe Bacës se amaneti i tyre u vu në vend… Bac Adem, u kry!
(Auori eshte Kryeredaktor i Gazetes Start www.gazetastart.com)
..............................Ky djalosh po na qenka genjyer gjere ne fyt,se nese pavaresia e pare nuk eshte kry ashtu siq duhet peshurrne te dyten e te treten siq jeni mesue ju ore ogurezinje duke mashtrue kete popull te mjeruar!!!!
Tjeter Ademi si eshte e mundur te jete komandant e komandanti te vritet pa mbrojtjen e ushtareve hahaaaaha!!!Dhe ne vend qe agjakut te kulles ti del tymi,kinse eshte Ademi aty ,tani ne ogjak te kulles valvit flamuri!!!Haaahaaahaaa!Po une kur para duzet viteve kur e mbrojta kete flamur keta qe e mbrojn ishin kundra flamurit kuq e zi,e tani e mbrojn e dojn aq shume sa qe e fshijn mbrapanicen!!E zoti ate nane o qena o qenefa se 99 perqind te shqiptareve kan bere dafranga me shkjan dhe me e keqja orgji!!!!!!!!!
Kjo qeveri eshte dhe ka qen me shkjan per jete dhe tani e per popull kush ja fute pordhe,po edhe ta masakrojn te terin popullin e vete nuk u hane palla siq po shihet populli pa pavaresi ,pa drite pa buke pa pune edhe ma keq se ne kohen e luftes!!!Apo sa ishim nene sundimin serboqetnik,sepse serbi na plaqkiste por buke ka pasur me bolleke dhe siq thote Limaj serbi nuk na ka hyre brenda me na dhunue .Dhe a e dini se komandantet e uçkes nuk kan pranue me luftue ata shqiptar qe e kan dashure KOSOVEN,per qellime perfituese siq po shihen kjart!!!Sepse po te kishin luftue duarthat keta qe jan masakrue shkan e kishin perzan pertej kufive e moti ishte shpall bashkimi kombetar por pordhavica t i beni metale e tradhetirat heroizma!Sa ishim ner serbi vetem sebija ne shtypte me kete qeveri servile,e tani sa shtete po na shtypin ?Po na dhunoin grat jo me dhune ,por me kafshata te gojes edhe ma keq se ner shkan,dhe ju mashtroin se ua pavarsuam Kosoven!!Po lu hamamin eshte kjo pavaresi kur se pari pa kushtetut te mirefillte!Se dyti pa hymnen kombetar!Pa numer nderkombetar te postets telefonike ku edhe sot po e perdorni ate te serbis:A mos po u genjej ore qorra shqiptar!Dhe a e dini se serbija ne kosove i ka servila tan shqiptaret dhe siq deshiron ashtu dhe perfundon muhabeti!Rroft serbija pra vdekje shqiptaresh,une haptas po flasi te verteten ,sepse nuk e deshironi te verteten pos i doni spiunet dhe tradhetaret[ qe ju masakroin,ju dhunojn ,qe ju deboin qe ua peshurrin flamurin me hymen etjera e e tjera..

Haxhi L.Kuçi(Krasniqi
/color]

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Baca Adem u kry pavaresia e dyte Empty Re: Baca Adem u kry pavaresia e dyte

Message  Perparimi Dim 18 Mai - 22:55


Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Baca Adem u kry pavaresia e dyte Empty Re: Baca Adem u kry pavaresia e dyte

Message  Perparimi Dim 18 Mai - 22:57

Përdorni përmbajtjet tona (FREE) | Vizitorë online: 4
» Portali Mbarëkombëtar Shqiptar
Albeu.comVIDEO (e re) FORUMI Kartolina Toolbar Falas Anketa Partnerët
LajmeVendi Bota e Yjeve Bota Sporti Analiza (Kolumna) Argëtim Internet Moti Nga lexuesit Arkivi Alsat live TV Botërore-live
Gjermania 2006Gjermania 2006 Rezultatet Live score Video Sport
Shërbime tjeraToolbar Falas Lajmet në faqen tuaj Greencard Kartolina Lojëra online Islam Kursi i këmbimeve InfoSystem Reklama Kontaktoni
Albeu.com bashkëpunon me


NJOFTIM
Albeu.com kerkon te punesoje agjent marketingu me pervoje ne Kosove, Shqiperi, Maqedoni, Gjermani dhe Zvicerr. Te interesuarit, luten te dergojne nje CV ne e-mailin tone info@albeu.com!
Ju faleminderit!
Analiza dhe komente, Speciale Bac Adem, "pavarësia e dytë" u kry!
lexuar {views} herë.
nga Xhafer Rakipllari*
Në hyrje të Prekazit, një vocërrak davarisej në rrugën e shkretë, me flokët që i mbulonin fytyrën dhe fshihnin lotët. Bonjak dhe i pashpresë, nga shtëpia kish ikur një ditë më parë, por e ndjente se do të kthehej sërish...
Kur në marsin e ’98 korrespondenti i AFP-së Zhan Pier Kampanjë shkruante për qytete fantazma, të shkatërruar dhe të minuar nga serbët, nga kulla e Jasharëve, shkrumbuar nga paramilitarët serbë, një tym i zi dhe i trashë ngrihej në lartësi drejt malit. Në hyrje të Prekazit, një vocërrak davarisej në rrugën e shkretë, me flokët që i mbulonin fytyrën dhe fshihnin lotët. Bonjak dhe i pashpresë, nga shtëpia kish ikur një ditë më parë, por e ndjente se do të kthehej sërish. Kurse nëna dhe motrat e tij kishin “ikur” përgjithnjë. Djali i vogël, me flokët e gjata si “çikë”, thoshte se banonte atje; dhe bënte me gisht malet nga ku babai i tij kish nxituar me pushkë në dorë dhe qeleshe me flamur të kuq në ballë.

Edhe sot Prekazi dhe Drenica skuqen. Në sheshet, rrugët kryesore të saj, Prishtinës, Prizrenit, Mitrovicës, Pejës dhe gjithë qyteteve në Kosovë valëviten si rrallëherë flamuj kombëtarë. Në anën tjetër, Tirana, Shkupi, Ulqini, Presheva dhe kudo ku jetojnë shqiptarë festojnë ditën historike të pavarësisë së Kosovës. Në një nga rrugët kryesore të kryeqytetit më të ri në hartën e Evropës, Prishtinës, disa të rinj kanë vendosur një foto të madhe të komandantit dhe heroit legjendar, Adem Jashari, ku shkruhet “Bac, u kry!”.

Po, po, pavarësia u kry! Betejat e luftëtarëve shqiptarë në Kosovë për të fituar pavarësinë që nisën qyshse nga ndarja e trojeve etnike shqiptare nuk i sollën Kosovës çlirimin apo bashkimin kombëtar, por amaneti i atyre trimave për të rrokur “pushkët e lirisë”, u përcoll brez pas brezi duke i falur Kosovës së begatë heronj legjendarë si Adem Jashari.

Teksa në qershor ’99 bëhej bilanci i luftimeve të ashpra me paramilitarët serbë kuptohej qartazi gjëma e shkaktuar: 10 000 të vdekur, 20 000 femra të dhunuara, 3 000 persona të zhdukur, më shumë se 1 milion të zhvendosur me dhunë, dhe 70 % e infrastrukturës e shkatërruar; mes dëshmorëve ishte dhe heroi legjendar Adem Jashari, lindur më 28 nëntor ‘55 mbështjellë me flamurin e Skënderbeut dhe vdekur më 6 mars ‘98 duke kënduar himnin shqiptar.

Lindja dhe vdekja e Bacës Adem u shoqërua me krisma e këngë, se shqiptarët edhe vdekjen e bëjnë me krisma e këngë. Prekazi, Drenica dhe Kosova u ndjenë krenare në çdo të shtënë pushke për Bacën, aq sa thirrjet "Prite, prite Azem Galicën o heeejjj", e zëvendësuan me "Prite, prite Adem Jasharin o heeejjj".

Baca Adem e dashuronte Kosovën, trimat e tij ishin të çliruar nga ideologjizmat, veç shqiptarizmës. Kur nisi vala e arrestimeve në fund të vitit ‘91 Baca ishte i pari që mbërtheu fort pas vetes pushkën dhe u përsëristi shokëve: "Armët nuk i kemi marrë që t'ia dorëzojmë armikut, por që të luftojmë deri në fishekun e fundit". Dhe djemtë e shqipes nuk lanë armët, por u përgjigjën duke dhënë jetën si theror për pavarësinë. Gjithë Kosova luftonte me ta në Kullën e Jasharëve. Shkjau kishte vrarë Bacën Adem, por kishte krijuar një legjendë.

Me rënien dëshmor të Bacës, çetës së tij dhe mijëra ushtarëve të UÇK-së , Kosova çeli shtegun e lirisë. Heroizmi i komandantit i dha shtytjen më të fuqishme shqiptarëve atdhetarë në rrokjen në masë të armëve drejt rrugës së pakthim të lirisë.

Në këto çaste të shumëpritura dhe mallëngjyese për mbarë botën shqiptare, Baca Adem, me jetën, veprën dhe lavdinë e tij i jep përmasa akoma më të mëdha Festës tonë të dytë të pavarësisë.

Sot, djaloshi i vetmuar rrugëve të Prekazit të shkretuar ecën kryelartë duke nderuar figurën e Bacës; nga frengjitë e kullave nuk del më tym, por valvitet flamuri kuqezi. Drejt maleve, me mall e kthen sërish vështrimin, kësaj radhe për ti treguar atit dhe Bacës se amaneti i tyre u vu në vend… Bac Adem, u kry!
(Auori eshte Kryeredaktor i Gazetes Start www.gazetastart.com)


< -- kthehu | dërgo shokut | printo | shko lart
printo
by egzona vitija @ 18:28, 10.04.2008
mir i esht kujtuar nga ana e atij personby FLAKA @ 09:21, 26.02.2008
JO BACE NUK U KRY AMANETI YT E GJITHE DESHMORVE PO TE GENJEJN BAC APO NUK E DIN AMANETIN QE LE TI E SHOKET E TU.by besa @ 13:14, 17.02.2008
e tera kjo eshte prekese. ndjehem e gezuar si kurrehere per pavaesine e Kosoves. sot kur dola nga shtepia ime ne tirane dhe pashe flamujt kuqezi mu mbushen syte me lot...Kosova e ka merituar... Ta gezojme pavaresine e dyte

Remember Me | Forget Me

TITUJT E FUNDIT
Bac Adem, "pavarësia e dytë" u kry!
Thaçi: Pavarësia nesër të festohet me dinjitet
Në ditën e Pavarësisë, Prizreni shpalos Flamurin në gjatësi 3 km
Shkupi gati për të festuar pavarësinë
Tirana në përgatitje për festën e pavarësisë

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Baca Adem u kry pavaresia e dyte Empty Re: Baca Adem u kry pavaresia e dyte

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum