Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

vajza shqiptare te dhunuara gjate luftes ne kosove nga forca

 :: politika

Aller en bas

vajza shqiptare te dhunuara gjate luftes ne kosove nga forca Empty vajza shqiptare te dhunuara gjate luftes ne kosove nga forca

Message  Perparimi Mar 6 Juin - 15:57

Ku qene ushqtaret shqiptar?kend e mbrojten?

Ku eshte pavaresia e kosoves?
Pse qe nga Rugova e Hadil Hoxha e deri tek kryeministrat te krymbure
genjejne popillin e roberuar?
Cilat vajza shqiptare u dhunuan?U dhunuan vajzat e atyre qe nuk e pranuan roberin shekullore,kurse vajzat e atyre,qe kene servile te huajve si Rugova,nuk ja kane dhunue e sot djali i rugoves uka neper kafenet e teutes i dhunon te miturat dhe nuk ka ligj qe ta ndeshkoi,!A ka zot ?Jo u them !Kush ju detyron ti besoni ne zot?Keta qe jane ne udheheqesi,dhe neper oda u shesin mende qe jane ka besoin dhe ju te thoni aaaah a po e shihni ky kryetar e njeri intelektual e po beson e kush muti jeni ju qe nuk besoni?Edhe keta qe i perkrahin keta jane te paguare qe tju shtine ne falleke!


Per ma teper,ja nje forum sa vajza ne drenice jane te dhunuara dhe drenicaket shesin heroizem para popullit te tyre


http://www.vajzat.com/libri.html


Jeta në Kastriot
Në emer të Organizatës Jo qeveritare të gruas “ Jeta në Kastriot “
Përshendetje nga Luljeta Selimi
Unë jam Luljeta Selimi, kordinatore e shoqatës joqevritare “ Jeta në
Kastriot” e cila mban nën mbikqyerje 2019 femra të cilat janë të dhunaura
seksualisht nga policia serbe gjatë luftës së fundit dhe tani ato kanë
nevojë për trajtim mjeksor dhe ndihma të tjera. Gjatë luftës fillimisht për
herë të parë me të dhunuarat jam marrë pas masakrës së Rahovecit. Ne nga
krijimi i OJQ „ Jeta në Kastriot „ gjatë viti 1999 por edhe para se të
regjistrohej e deri me sot punojm një ekip prej 15 vetash që të ndihmojm
femrat të cilat kanë qenë viktima të dhunës seksuale, fizike dhe psiqike
të cilat kanë nevojë dhe tash janë në mbështetjen tonë. Ne gjatë punës në
teren kemi identifikur 2019 femra të cilat janë dhunuar, të cilat tash
për tash përveq se 124 prej tyre që kane plagë të dukshme në trup ( kanë
gjinjë të prer, gishtrinj të këputur, 9 me nga një sy të nxjerrur dhe 16 në
fytyrë me plage të hapura ) dhe janë në gjendje të rënd shendetësore,
psiqike ato detyrohen të kujdesën përveq për vetën edhe për fëmijët që në
këtë rastë nga të gjitha të dhunuarat 2019 femra të dhunuara sa ne i
mbajnë nën përkujdesje mjeksore, ato kanë 4327 fëmijë që rriten jetim dhe
vetëm nën përkujdesin e nënës e cila është nën presion e dhunimit, frikës,
skamejs dhe përbuzjes nga rrethi, institucionet ndersa të braktisura nga
burrat janë 116 gra për shkak se kanë qenë të dhunuara. Ne përpiqemi që
përveq ndihmes profesionale të mjekve që janë të të gjithë profesioniste
synojm që së paku për disa kohë t'i finacojm fëmijet e tyre dhe në duam
nëpër mes trajtimit mjeksor t'i largojm nga gjendja e vështir dhe që kohë më
pas ato të mund të gjenden në shoqeri pasi ti kenë kaluar problemet psiqike
dhe fizike të munden të gjenden në shoqeri pa ndihmen tonë.
Natyrisht përfituese do të jenë nënat e dhunuara, ato që janë gra të
traumatizuara dhe që presin ndihmën nga të tjeret sepse mendojn se vetëm
janë të pafuqishme dhe fëmijët e viktimave që kanë nevojë për ndihme dhe
përkrahje.


Per te birin e Rugoves qe shet vajzat e fukarave:



E nderuara Luljeta Selimi,ju e ceket shume mire se si do tu dukei sikurse tu ndodhete nje gje ne ma te dashturat e juaja ne familjen e juai?Po e nderuara Luljeta a e dine se barbaret serb nuk kane pature mundesi te na dhunoin ,grat e motrat dhe vajzat tana pa ndemjetsimin e misiteve shqiptar sidomos te atyre qe e kane udhehequre luften e kosoves!Une Haxhiu nga Suhareka e di shume mire se si e zhvilluan ate lufte te mallkuare,qe mua mu kesnojshin se nese organizoi ndoni mbrojtje te popullates kane me pas pune me mua,tjeter disa fqinje kane ardhe te une dhe kinse i ka que te uçk es dhe me thane se nese ti shtine ne serb kena me te shpallure tradhetar,kam prue ndihma dhe keto ndohma i kane shperndare shpiunat,ku kur shkova te kerkoi pakes mill ,me tha shko merr mill tek Sllobodan Millosheviqi,me kane debuar nga kosova komandantat e ushtaret qe luftuan disa i qiten neper prita,e i likviduan tjeret shetisnin rrugeve dhe te debuar neper europe duke bredhe si qena,kosova po qeveriset nga tradhetaret,mu nga ata qe ua beren punen tu dhunoin serbet,dhe RTK eshte ky qe i mbrone sepse Agim Z. eshte klyshi nr.1qe ka gjak serbi,deh ata qe e neshkruan ne Rambuje,jane komandanta te luftes!!!!


Tu kisha luture tye zonja Luljeta Selimi dhe atyre motrave te dhunuara nga serbet,qe te ngrituni e tja zini dyert e kuvendit,e te TMK e te Policise se kosoves,dhe ti deboni nga puna qe te tane shpiunat e shqiptarise qe ngreren balte me serb,para luftes sa ishte tito,slobodani dhe Rugova,dhe pas Rugoves titistat shqiptar!Ju jeni ato motra tona qe e perjetuat tmerrin e luftes ju e meritoni ta udheheqni kosoven sepse jeni viktima e pavaresise!!!Bashkohunje Albin Kurtit se as nje parti shqiptare ne kosove nuk ka ambicie qe kosova te pavaresohet ,sepse po te pavaresohet tane çane me ik per serbi dhe serbia ka me ngordhe me keta shqiptar.Nuk ka luftue as Bajram Rexhepi,,as Baton Haxhiu,,As Ora,as Fatmir Lima tradhetari as Rugova,as Thaqi,por kane luftue mu pasurue,me u ba basnismena,dhe gangestera,por ju lutna pa rrezikue ju nuk keni shance te permiresimit te jetes se juai dhe vetem me ndihma nuk jetohet!Po u them se nuk eshte puna as tek pavaresia e as liria e shqiptareve,pos statuskoha,dhe nje dite keni mu plakure dhe çka fituat ju mbeti marrja dhe asgje tjetere!Pra bashkohunju Albin Kurtit dhe veq perpara se fitorja eshte ne duarte e juaja dhe per zini tane ata qe po shiten luftetar se ai qe ka luftue nuk eshte ne asnje pozite!!!!!


Dernière édition par Perparimi le Sam 31 Mai - 5:00, édité 2 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17277
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

vajza shqiptare te dhunuara gjate luftes ne kosove nga forca Empty I biri i Ibrahim Rugoves,Uke Rugova,shet vajzat e fukarave,s

Message  Perparimi Mar 6 Juin - 16:02

-------

I biri i IBRAHIM RUGOVES,shet moralin e motrave te veta shqiptare,por nuk i ka motra sepse nuk ka gjak shqiptari,siq e pati baben


-------------------------------------------------------------------------

Shėrbėtoret e mitura nė Caffe-bari “Teuta” nė Vrellė tė Istogut ...E vajzat, punojnė, shėrbejnė aty dhe nuk pengohen nga askush. ... themi heronj se keni pru ushtrin Serbe neper katundet Shqiptare.. p'eja peja bre arkan se ...
www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=60977 - 116k - En cache - Pages similaires


Shërbëtoret e mitura në Caffe-bari “Teuta” në Vrellë të Istogut

--------------------------------------------------------------------------------

SHËRBËTORET E MITURA në Caffe-bari “Teuta”(Rugova) në Vrellë të Istogut !!

Milaim Maraj, pronari i kafe-barit “Teuta”(Rugova) në Vrellë, është arrestuar për shfrytëzim të vajzës së mitur, e cila ka punuar si kameriere në këtë lokal. Në posedim të tij janë gjetur edhe dy armë pa leje. Ai është liruar menjëherë nga prokurori. Milaim Maraj është vëllai i këshilltarit për siguri të Presidencës, Ramë Marajt. Dyshohet se bashkëpronar i kafe-barit “Teuta”(Rugova) është edhe Ukë Rugova i biri i Presidentit të vdekur javë më parë.

Shkruan : Eta Morina

eta.morina@gazetaexpress.com

Istog,Vrellë, 6 shkurt — Një lokal në mes të rrugës. Kushdo që ia mësyn Vrellës, fshatit në komunën e Istogut, mund ta vërejë
atë. Tabela me mbishkrimin 'Teuta', shihet nga secili kalimtar në
këtë rrugë. E brenda, për një kafe apo ndonjë verë, gjenden vajzat të cilat përkujdesen që mysafirët të ndihen sa më mirë. Ato janë të mitura. Dhe punojnë vetëm gjatë natës. Ditën, ky lokal është i braktisur. Vetëm mbishkrimi është i ndriçuar mirë. E vajzat, punojnë, shërbejnë aty dhe nuk pengohen nga askush. Madje, disa prej tyre një gjë të tillë e bëjnë edhe me dijeninë
e prindërve të tyre.
Pronar i këtij lokali është Milaim Maraj, 45 vjeçar, nga po i njëjti
fshat. Vëllai i këshilltarit special për siguri në Presidencë, Ramë
Marajt. Ditë më parë, nga policia rajonale në Pejë, në bashkëpunim me atë të Istogut është bastisur i njëjtin lokal. Pos tri armëve pa leje, në mesin e të cilëve dy kanë qenë të Milaimit, aty kanë gjetur edhe një vajzë të mitur, rreth 16 vjeçare nga
Gjilani, e cila punonte si shërbyese.
Burime të besueshme nga policia rajonale në Pejë, kanë bërë
të ditur se vajza e gjetur nuk është e vetmja që punon në këtë lokal.
"Jam i sigurt që aty mundet me pas edhe vajza të tjera. Pse nuk po merren masa, unë nuk e di", thotë burimi. Ky i fundit, gjithashtu ka treguar se në muajt e fundit të vitit të kaluar ka qenë edhe një rast tjetër me një vajzë e cila dyshohet të jetë nga rajoni i Preshevës.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17277
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum