Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Per Mehe Uken marovacin serb

 :: politika

Aller en bas

Per Mehe Uken marovacin serb Empty Per Mehe Uken marovacin serb

Message  Perparimi Jeu 16 Jan - 13:45

[ltr]Agim Barja[/ltr]


O Rexhep Selimi,ate dite qe vdiq,apo qe cofi Mehe Uka'"Marovaci" serb) ,ne kerrin e Mehes ke qen ti dhe Sahit Jashari;Kush e ka vozit kerrin e Mehe Ukes?Kerri i hauzuar ka qen i M.H.




Mos e keni mbyte mbas luftes ?
Agim Barja[/ltr]
GJATE KTHIMIT NGA PREKAZI PER NE MITROVIC OSE E KAN ARRESTUAR NE MITROVICE PO TE ISHTE VRARE GJATE KTHIMIT DO TE VRITEJ EDHE VOZITESI OSE PLAGOSEJ POR KJO NUK NDODHI (vozitesin e njeh Rexhep Selimi). Mehe Uka si Albin Kurtoviqi,zgjidhej kryetar i unionit te pavarur te studenteve te univerzitetit te Prishtines.1991 1992.[/ltr]
Problemi Tjeter Paraqitet Ktu Pse Meh Uka [/ltr]
Nuk Ka Kerkue Takim Me Adem Jasharin Por Me Sahitin.[/ltr]
 Meha me 28 dhjetore 1996 ne mengjez u nis nga Bajgora per ne MITROVICE ate dite kishte kryer detyra qe i kishte planifikuar dhe u pergadit qe te nesermen te shkonte ne PREKAZ ne mbrembje serisht u kthy.Resmijes,bashkeshortes se tij i tregoi se edhe te nesermen duhej te shkoj ne MITROVICE dhe ne PREKAZ se kishte nje detyre shume me rendesi .ME 29-12-1996 ishte ngritur heret ne mengjes dhe neper deboren e madhe dhe acar i ftohet shume kaloi ne kembe 20 km .SABRIJES motres se tij i tregoi se kishte shume qe te kryente dhe se nuk dinte se kur do kthehj nga kjo ndarje e deri te vrasja e tij kane mbetur te panjohura shume rrethana te cilat nuk jan ndricuar edhe ne ditet e sotme .[/ltr]




Meha e huazoi veturen per shkuarje ne MITROVICE tek nje person me emere e mbiemer M-H por nuk eshte bere e ditur se kush ishte vozitesi i tij, sepse Meha nuk ka pase patent shoferi [/ltr]
Meha ishte i njohur ne Udb dhe per te humbur gjurme detyrohet ti nderprej studimet .[/ltr]
Pastaj filloi te jap mesim sie mesues i Fizikes dhe per te levizur ma lehete ishte edhe kryetare i nendeges se LDK ne Bajgore, po ne kete viti 1991 Meha martohet i cili per te gjalle pati tre femije Dardanin, Shoten, Arten, femija ei fundit lindi pas vdekjes se tije i cili e trashigon emrin e tije.[/ltr]


[ltr] gjat kthimit Serbet I dolen ne prite dhe ne mes Broboniqit dhe Lushtes e qelluan per vdekje I cili gjate rrugtimit per ne spital Vdese.Varianti dyte,ne te ketyer Meha nga Prekazi anash e godet kamioni i debores dhe pasi e hypin ne ndihmen e shpejte rruges vdes.Varianti i trete,ne kerrin e Mehes kan qen.Rexhep Selimi Sahite Jashari,dhe shoferi ,Meha vdes Sahiti plagoset çka me ba ciles mi besue?


agim__barja's Avatar


Join Date: 14-10-2008
Location: veriu i shqiperise etnike
Posts: 54
[/ltr]


agim__barja i vlerësuar jo keq
Default Titulli: Kush ishte Mehë Uka


[ltr]edhe diqka perse u shty takimi ne prekaze ate nate kur shkoji MEHE UKA perse nuk dolen te ja thojn ata te cilet u deshte te bisedojn perse doli krejt tjeter kush e i tha MEHE UKESE se nuk ka mundesi takimi te mbahet sot ku ishin ata me te cilet eshte deshte MEHE UKA te kontaktoje refuzimi i takimit ishte te nje dyqan ne prekaz aty kan dal dhe i kane thene se per disa arsye qe MEHESE nuk ja kane then nuk ka mundesi te zhvillohet ky takim perse bashe ne te kthyer MEHA vritet po mos harro se edhe Bajram Rexhepi diqka dine kush ishin ata tre persona ne stom rruge ne lushte me maska qe e priten MEHEN sa ka pasure te shtena e dijn krejt ata qe i kan pas shtepit afer vendengjarejes dhe sot ata diqka dijn te thojne dhe nuk do rrijn te heshtur ketu ka vende per te thene se ju ka be MEHE UKES PUSI NE DIJMI MUNDEMI DHE DO JA DALIM ATA NJE DITE DO E MARRIN CMIMIN E MERITUARE[/ltr]


Pra, ky ka qenë takimi i parë me Mehë Ukën, do të thotë në nëntor të vitit 1996. I kam thënë Mehë Ukës se ne jemi të gatshëm që t’ju presim në Prekaz. Pas një jave ai është kthyer me shumë entuziazëm prapë tek ne dhe na ka thënë që shokët e LKÇK-së kanë kërkuar që takimi të mbahet diku tjetër, por jo në Prekaz. Ne jemi çuditur pse diku tjetër, e pse jo në Prekaz. Dhe pas disa takimeve duke u përpjekur që ta ndërrojnë vendin e takimit, Meha vjen sërish në Prekaz dhe thotë: a mund të takohemi në Mitrovicë. Unë jam habitur dhe kam thënë pse duhet të takohemi në Mitrovicë dhe të kemi shqetësim sigurinë tonë gjatë takimit, kur një takim të tillë mund ta mbajmë në Prekaz. Por, për shkak të rëndësisë së takimit, pas konsultimit me shokë jemi dakorduar, pra kemi thënë po, ndonëse nuk kemi menduar se ka qenë forma më e mirë që takimi të zhvillohet në Mitrovicë përkatësisht në Shipol. LKÇK-ja nuk na tha vendin saktë se ku duhet të takohemi, me siguri për shkak të konspiracionit, por, ata e morrën përsipër sigurinë tonë. Ka qenë shumë rrezik sepse atë kohë unë kam qenë njëri ndër njerëzit më të kërkuar nga Serbia. Ne e planifikuam sigurinë tonë gjatë rrugës. Më 29 dhjetor 1996, në ora 18:00, Mehë Uka vjen te shkolla në Prekaz të Epërm. Ka qenë e paraparë që unë dhe Sahit Jashari të jemi në veturën e Mehë Ukës, kurse një veturë tjetër me shokët tonë të jetë para ose pas nesh, ku ka qenë paraparë të jetë Sylejman Selimi, Mujë Krasniqi dhe Musa Jashari. Ka qenë dimër dhe ka pasur shumë borë. Diku rreth orës 15:00 Sahit Jashari përafërsisht 2-3 kilometra larg shtëpisë së tij plagoset aksidentalisht shumë rëndë nga një shok i tij, i cili tash nuk jeton më. Pra, plagoset në këmbë dhe nga ajo plagë që ka marrë atëherë vuan edhe sot.[/ltr]

]http://www.dardania.de/vb/upload/archive/index.php/t-23564.html[/ltr]

Dilaver[/ltr]

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum