Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Ja çka shkruain per Mehe Uken

 :: sport

Aller en bas

Ja çka shkruain per Mehe Uken Empty Ja çka shkruain per Mehe Uken

Message  Perparimi Sam 15 Déc - 23:20

Une Haxhi Kuçi

Reshat Badallas zagrit te serbise(qen,zagar,tradhetar,i pamoralshem,shtise ,shpifes e çdo te keqe ne shpirt posedon.Por a ka gjek shqiptari ky zagar ? kurr jo.

Kurr nuk e kam ndegjuar per Mehe Uken dhe asgje per te nuk kam shkrue.
Ti me turresh si lopa kur kerkon mu dbue ?!
Per Mehen dhendrrin tend ka shkrue Kadri Mani qe ty ne sy te ka thene se Maha ka qen dikuri udbash i serbise,por gjerat iu paten ndryshue.
Dhe mos mi hedhe zagar serbi kinse une keto fjale i kam cekur.
Baki,nje shok i Mehes tregon se Meha eshte mbyte aksidentisht ne veturen e policise e jo siq e cekish ti se e kane vrare policet serb.
Ti thua ndryshe nga tjeret dhe e ngritish aq larte ma teper se Adem Jasharin.E ke dhender dhe ke te drejte ne pruralizem qe edhe shpiunat ti shendrron ne atdhetar te berllogjeve.Dhe ngritnju lapidare gjere sa tju shkon kungulli.
ndersa Agim Barja ndrysh nga ti shkruan,dhe e cek se vrasja e dhendrrit tend eshte enigme,here thote nje eskavator i ka meshue kerrit te tij,here e kane pare njerezit duke e hedhur ne rruge nje njeri dhe e kane shti ne kerrin e ndihmes se shpejte pa mjek,qudi.dhe pa mberri ne spitalin e Prishtes paska dhene shpirt..Ma se miri po ti qesi faktet se ti zagar serbi me shpifesh prape kinse une jam qe po shpifem.

Ti Reshat zagari keto fjale me poshte i ke shkrue,jo Haxhi Kuçi.
Lexo zagari serbise.
ESHTE LEHTE TE AKUZOHESH SIC THOTE KY MATUF:”LIRISHT MUND TE AKUZOHEN RESHAT BADALLAJ E ADEM DEMACI PER VRASJEN E KOLONEL AHMET KRYSNIQIT MIDIS TE TIRANES!!” A e kupton ky se cka do te thote kjo.
.................................

Mehë Uka, i Shalës

Nuk e di sa ja vlen per këtë temë me u zgjëru:
Nuk mund të pajtohem , se për Mehë Ukën duhet të flitet negativisht . Ay ka qenë një aktivist qe unë e kam takuar si një bashkëqytetar, biles e kam pasur edhe një bisedë me të, fatkeqsisht qe e shkurtër. Më kujtohet shumë pak nga ajo bisedë qe e bëm tek kafenet e qytetit, pas "Shtëpisë së Mallrave", aty fshihej e strukej "elita" e kohës. Ka qen një djlosh i pashëm, shumë konspirativë, biles për tu bër jo superlativ i mbante sa letra te formatit "A4", që në atë kohë, po ti zinte milicia, do ti rraste në gojë.
M.Uka ka vdekur aksidentalisht me një veturë te milicisë qe më pasë ju dha tretmani i një heroi qytetar. qe për mua akom fuqishëm qëndron fakti se ay nuk bëri diç të madhe. Dokrrat tona për ti bërë, njerzit e mëdhënjë pa e dhezë as një plumb mbi shkaun akoma nifestojnë kulturën tonë. Nëse do të duhej të ngritej një lapidar i tipit te Mehë Ukës, siç i është vënë në qender te qytetit ky hero do te ishte Artim Jashari. i cili vrau dy policë dhe plagosi disa në ditet më të vështira. në ditët kur ky qytet pati shumë lepuj...

me nderime beku
...........................
http://www.dardania.de/vb/upload/archive/index.php/t-23564.html

tjeter


http://www.zemrashqiptare.net/ajax.php?mod=news_comment&id=25722
[ Wednesday, 04.01.2012, 09:47 AM ]
per R.Batallin
Ore kuqlosh,M.Uka nji koh ka bashkpunue em UDBe kjo esht e sakt,ket e din edh ti or Batall, rrethanat e asaj kohe ndryshun ndryshoj edhe Meha
ndryshoj ter kosova ore ahmak.
Kadri Mani

....................

Reshat Budalla zagari serbise nuk dine se çka shkruan,pos turret si dashi


QENTE SERBIANE ME NDJEKIN FAREN E KASTRIOTIT...
Ehu, burra! Beogradi nuk ka te ndalur! Ndonese para pak kohesh i shkrova: Beograd, ndali qente qe i ke leshuar rrugeve te Europes. Nejse! Me ndjekin se per ate pune paguuan.
Serbianet, qe tridhjete e ca vjet e kane leshuar rrjetin tamam si te marimanges kunder meje. Por, kot! Kane lehur e lehur dhe vetem kane lehur,se te mjeret per ate pune paguan. Kombi yne i varrosi per se gjalli e perse vdekuri TRADHTARE. Populli nuk harron! Ç´ti besh! Per nje kocke u shiten. Gjynah. Mjere familja qe duhet nderruar gjakun ne Dialize,sepse nder deje nuk kane gjakun e KASTRIOTIT. Kane gjak te Jozhes,zhupaneve e vojvodeve, qe vetem ZAGARET DO T´IA PSHURRIN ME LEZET...
RROFTË KOMBI SHQIPETAR!
Poshte TRADHETARET E VENDIT!
R E SH A T B A D A LL A J
RESHAT BADALLAJ

Po çfare mut kastrioti na qenke oj fara e shkines o Reshat zagar Badallaj qe edhe mbiemrin budalle e paske marr.
Me ftyren e zagarit.

Reshat budalla i paska shkrue edhe beligradit qe ti ndali qent ,nese me ndjekin qent per ater paguhen..

Av av e shihni zagarin qe ky vete eshte i paguar nga beogradi,dhe e pranone se bashkpunon me serbin!!Si ?
Shume kjarte eshte ta kuptoni Reshat Zagar Budallen spiunin;I paska shkrue beogradit qe ti ndali qent.çka dmth Reshat Zagari me kete a done komente ?
Qe 30 vjet ja paskan leshue me nxene dhe spaskan mundur me nxene Reshat zagarin e serbise.Edhe ate si marimanga me rrejte,e ky u paska shpetue udbes,si mikrobi bythes.Vete po nxihet spiuni serbise.
Populli thote Reshat serbi tradhetaret i varrosi per se gjalli dhe se vdekuri!!!Tradhetari nuk varroset per se vdekuri more kok prishur.Dhe juve duhet tju denoje populli,por ende sju ka ardhe radha per tju qendisur ore Reshat serbi.
Po qfare Kastioti je more berllogu i serbise ore Reshat zagari qe ndjek atdhetaret.
Ti Reshat zagari kur thua rrofte populli shqiptar,je ka na mashtron se ne shpirt thua vdekje shqiptareve e zagar i poshter i serbise.


Reshat zagari tu kam kunderpergjigj ne shume gazeta por nuk mi botojne,!E as ty se na ke flliq ka mos.Ke mbete bashk me Avdi Ibrahimin duke i mbrojtur tradhetaret,sepse vete jeni te lindur nga flliqesia e shkaut.
Ta pergaditi
Haxhi Latif Kuçi


.......................

agim barja ti thua

Ti e ke nip meh uken dhe bane mirë qe na i dhe do informata per denimin e ti dhe qenka i lindur ne vitin 1968 pra qenka dhjet vjet mbas meje ne vitin 1981 te thash paska qenë afro trembdhjet vjeq
dhe bindu pra se un nuk genjej e fola drejtesin por edhe ti u binde tash s enuk ekam njoft


agim barja,i paska dale gjumi !!!!
20-10-08, 15:08
z:ilirik qka e rroke kjo pjes veriore e shqiperise etnike ketu te lejn pa text ketu sikur te ishte nena e cudirave ketu gjithka eshte e mundur ketu sikur te mos kishin jetuare shqiptaret ketu sikur te jemi te huaj gjitheqka qka te behet dhe qka duhet per tu bere po u deshke ne tiran e ne prishtin e per tjerat qytete sjan aqe te rendesishme.per kete pjesen veriore te shqiperise etnike nuk kane vlere heronjet e kesaj treve e ase deshmoret ase sakrificat e popullit e ase te kerkujt une po e them edhe njeher jo jo o bac keshtu po e citoj qka kame thene nuk mbrohen trojet tona ne prishtin neper kafiteri e neper restorana po ato mbrohen ku jan me te miret e kombit qe askush spo do te ja u ndegjoje zerin ketyre djelmoshave qe kurr njeher zdijten te ja kan friken askujt po nqafe na i moren keta tanet .i kan rroke perpara luxet drekat e llaskuceve lulishtet e europes ka sa e sa bileta aeoroplani ne xhep zdijn cilen me para te nxirrin e ase nuk dijn ku te shkojn me para keta jana ata patriotat e sodit e kujna me i ra ne mende qe eshtrat e herojit tone kombetare veq sillen her andej her kendej te molla asllani i zhabarit perse more vella nuk organizojn 28-nentorin te festohet ne fshatin boletin aty ku edhe eshte deshte moti kjo te ndodhe a ka ma knaqesi se kjo te ndodhe kam shkruajtur neper forume te ndryshme e kame thene qe sivjet te festojmi 28 nentorin ne boletin po me qka me festue ministria e kultures u habit mbase estradave mase muzike te huaja sllave veq ai tex qe eshte shqip edhe ata kush se merr vesh qka thojn edhe thojn po punojn mir po po ne dem te qeshtjes sone kombetare e te kultures qe me shekuje eshte ruajtur e sot per sa qel e meshel syt nje dit do e pyesim vehten kush jena na sjam per lokalizem besoni per nder jo po perse more asnje kulle nuk renovohet nuk lihet si temel i ketyre trojeve more kjo eshte historia jon me e pasure qe e kemi kush more sot po flen e spo e shehe vehten se kur do i dal gjumi po aty nga shtepia e MEHE UKESE sa mir duken bjeshket e albanikut aty ky trim gjithe e kishte shikimin me ato bjeshke edhe bisedonte NJE COPE ARI DO JA MARRIM TREPCES DO VEJMI UNAZE NE ALBANIKE BAJRAKTARI NE BJESHKE TE SHALES KRUSHKU I FUNDIT NE JANINEkjo ishte dasma shqiptare e cila edhe duhet te behet edhe qe e deshten e nuk kursyen ase me te shtrenjeten jete e kujt sot more po i pengojka nje kulle e kadri bistrices ne bistrice perse more vella e harruan per cfare kan luftuare edhe ata dhan jete per mbrojtjen e trojeve shqiptare prej nje ari trualle ne boletin sot kisha ortodokese ka be mbi 50 hektare kjo eshte turp i turpit veq qa ska hi edhe ne mbrendesi te kulles deri tek dera ministria ja ka be rrethojn kishes me gur kjo eshte cmenduri e papare kete duhet sot o neser dikush te jap llogari qysh te ipet kjo toke kishes kush pati guximin te nenshkruaj kete zdi edhe une tash po pyes PS
E?.............

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ja çka shkruain per Mehe Uken Empty Re: Ja çka shkruain per Mehe Uken

Message  Perparimi Dim 16 Déc - 3:54

agi barja me bateria

shoku ime shume i madh nje atdhetare nje strateg qe deshti ta bashkoje mitrovicen dhe ne fund ja pregaditen kurthen dhe e burgosen SALI VESELIN se gjoja e paska vra komandant DRININ dhe u denua me 10 vite burg mbase 5 viteve vuajtje denimi i thojn na fale se gabim edhe gjate kohese se vuajtjes se denimit ne burg per ta thyer e per ta vrare ne shpirt e kan lene ne nje dhome me ate personin qe e kishte dhunuare qiken e vellaut te vet
..............

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ja çka shkruain per Mehe Uken Empty Re: Ja çka shkruain per Mehe Uken

Message  Perparimi Dim 16 Déc - 4:10

PRA EDHE KY ATDHETAR KA MERITA EDHE PSE VRASJA E TI NUK ESHT ZBARDHUR SA DUHET
VLLAUN JA NJOH SI ATDHETAR E DI DHE BABEN JA PASKAN MASAKRU SERBET
MJAFTON KJO TE TJERëT MUND TE ZBARDHIN MA SHUM PER KëT DESHMOR T ë KOMBIT
DHE PER FAMILJEN UKA TE BAJGORES



agim barja
Z:LIRIK nje permisim dua ta beje se ndoshta une e kam ngatruar NUMRAT e lindjes se MEHE UKESE ne vitin 1962 ESHTE I LIMDUR E JO 1968 UNE KAM GABUE PA QE
ELIM...........

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ja çka shkruain per Mehe Uken Empty Re: Ja çka shkruain per Mehe Uken

Message  Perparimi Dim 16 Déc - 4:17

MEHE UKA
Femijeria dhe Shkollimi
fashati bajgore eshte kreshtebardhe iliro-shqiptare e shales. na kete fshat u lind MEHE UKA me 20-12-1962.baba rame u gezua kur i lindi sdhe djali i trete. e mori pushken dhe shtiu tre here qe te lajmeroj shoket e fshatin se ne shtepin e tyre kishte nje gezim. jehona e krisma se pushkes ishte shume e madhe thua se edhe ajo kishte parandjenja se ndodhi nje lindje e madhe.Serbet nuk e paskan ndegjuar kete krisme agim zeza dhe nuk ja paskan marr ? Ajo e theu acarin e madhe qe bente ato dite.shket filluan te vijn ashtu siq ishte zakon dhe moren lajmin se u kishte lindur edhe nje djal.Rama me krenari u thoshte shokeve se na eshte shtuare edhe nje pushke qe do te jete e nevojshme per te ardhemen.Hajdini,gjyshi i tij u gezua shume dhe kerkoi qe te pagzohej me emrin MEHE."Ky do jete MEHA I MADHE''.Te tjeret e pergezuan dhe i deshiruanfemijeri dhe jete te lumtur.
Meha rritej nen perkujdesjen e nenes Gjyle,gjyshjes Zahe dhe motrave qe ishin me te rritura.Erdhi koha qe te shkonte ne shkoll. Mesuesi i par i tij ne BAJGORE ishte Azem Muja. Aty i vazhdoje mesimet deri sa e kreu me sukses te shkelqyeshem edhe klasen e gjashte. Pastaj u detyrua qe te vazhdonedhe dy klaset e tjera ne MITROVECE dhe e kreu shkollen fillore me sukses te shkelqyeshem.Pas kesaj u regjistrua ne gjimnazin e mitrovices, ku kreu klasen e pare. Ne kete kohe fillojme pune gjimnazi matematikor ne prishtin, i cili zgjodhi nxensit me te mire nga teritori i kosoves dhe ne mesin e tyre ishte edhe MEHE UKA.Edhe ne Prishtin MEHA mesonte me zell dhe ishte i shkelqyeshem.Keshtu ishte deri ne perfundim te vitit te katert qe perputhej me kohen e ktheses se madhe ne historin e popullit shqiptare-me demostratat e vitit 1981 kur del ne sken MEHA dhe kurrme nuk largohet prej saj dhe do te mbetet aktor i perhereshem i levizjes per clirimin e kosoves. Ne vitin 1984 u regjidtrua ne fakultetin teknik ne univerzitetin e kosoves, por u burgos dhe kur doli nga burgu perseri i vazhdoi studimet, por u detyrua ti nderpres studimet ne mungese te mjeteve per shkollim.GJate studimeve MEHA ishte nje nga organizatoret me te njohur te veprimtarise kombetare ne univerzitet kjo qe ai beri te zgjidhej kryetar i unionit te pavarur te studenteve te univerzitetit
te Prishtines.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ja çka shkruain per Mehe Uken Empty Re: Ja çka shkruain per Mehe Uken

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum