Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Mehe uka ka vdek aksidentalishte ne policin serb

 :: sport

Aller en bas

Mehe uka ka vdek aksidentalishte ne policin serb Empty Mehe uka ka vdek aksidentalishte ne policin serb

Message  Perparimi Dim 10 Aoû - 4:41

Mehë Uka, i Shalës

Nuk e di sa ja vlen per këtë temë me u zgjëru:
Nuk mund të pajtohem , se për Mehë Ukën duhet të flitet negativisht . Ay ka qenë një aktivist qe unë e kam takuar si një bashkëqytetar, biles e kam pasur edhe një bisedë me të, fatkeqsisht qe e shkurtër. Më kujtohet shumë pak nga ajo bisedë qe e bëm tek kafenet e qytetit, pas "Shtëpisë së Mallrave", aty fshihej e strukej "elita" e kohës. Ka qen një djlosh i pashëm, shumë konspirativë, biles për tu bër jo superlativ i mbante sa letra te formatit "A4", që në atë kohë, po ti zinte milicia, do ti rraste në gojë.
M.Uka ka vdekur aksidentalisht me një veturë te milicisë qe më pasë ju dha tretmani i një heroi qytetar. qe për mua akom fuqishëm qëndron fakti se ay nuk bëri diç të madhe. Dokrrat tona për ti bërë, njerzit e mëdhënjë pa e dhezë as një plumb mbi shkaun akoma nifestojnë kulturën tonë. Nëse do të duhej të ngritej një lapidar i tipit te Mehë Ukës, siç i është vënë në qender te qytetit ky hero do te ishte Artim Jashari. i cili vrau dy policë dhe plagosi disa në ditet më të vështira. në ditët kur ky qytet pati shumë lepuj...

me nderime beku

25-03-08, 10:00 #18
qifti_mf

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Mehe uka ka vdek aksidentalishte ne policin serb Empty Re: Mehe uka ka vdek aksidentalishte ne policin serb

Message  Perparimi Lun 11 Aoû - 3:59


Dallimi i genjeshtres se njerit dhe dytit njeri deklaron du ky gazetar kater.

bënte pjesë Artimi. E kam borxh ta ceku se këtë material propaganudues (“ÇLIRIMIN” me materiale të ngjashme sqaruese për masat e gjëra popullore) i kishim marrur prej kolosit tjetër çlirimtar Mehë Ukës.
Vendosmëria dhe karakteri i pathyeshëm i Artim Jasharit u pa edhe më 30 shtator 1997, kur ai vuri në vende publike në Pjesën Veriore të Mitrovicë, lajmërimet për Demostartë të studentëve të UP-së, me ç’rast është arrestuar nga policia serbe për 24 orë, me kusht që mos të dilte të nesërmen në Demostratë. Ai ua tha haptas, ndër sy, policisë së pushtuesit se gjithësesi do të dalë në demostartë të 1 Tetorit, dhe, përnjëmend doli, po aty duke lozur një rol shumë aktiv dhe ku tregoi vendosmëri të pashoqe në rrugën e fitimit të lirisë, edhe përmes kësaj demostarte aq të fuqishme dhe të pandalshme nga okupatori qyqar.
Aksionin e famshëm të 6 majit 1998, apo kryeveprën e tij çlirimtare Artim Jashari e ka bërë me vetëdije të plotë në stacionin e autobusëve në Mitrovicë, me ç’rast vrau 4 policë e plagosi një. Po atë ditë militanti i UÇK-së vdiq me armë në dorë duke mbetur gjithmonë i gjallë në kujtesën e kombit tonë. Aksionin e tillë po e quajmë KRYEVEPËR E ARTIM JASHARIT, sepse jehona e pushkës së tij çlirimtare shqeu fort e fuqishëm terrin e robërisë duke i dhënë krahë dritës së lirisë,


http://www.albaniapress.com/lajme/16322/Jehona-e-pushkes-se--Artim-Jasharit.html

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Mehe uka ka vdek aksidentalishte ne policin serb Empty Re: Mehe uka ka vdek aksidentalishte ne policin serb

Message  Perparimi Lun 11 Aoû - 4:04

E burgosen qe mos te dali ne demonstrata,dhe u paska thene serbeve se pa dal se la.Diçka spo tingellon bash mire,ja kan pergaditur,shkqiptarin keshtu munesh me shti ne kurthe.
I pari deklaron se ka vra dy polic e tjetri kater polic i ka vra .Sidfoqofte paska vra serb kjo eshte me randesi.A ka lapidar ne Mitrovice ky i dyti siq ka Mehe Uka pa e shkrep as dhe nje plume ne gjoksin e policise serbe?

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Mehe uka ka vdek aksidentalishte ne policin serb Empty Re: Mehe uka ka vdek aksidentalishte ne policin serb

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum