Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Histori e shkurter e Haxhi Lates

 :: sport

Aller en bas

Histori e shkurter e Haxhi Lates Empty Histori e shkurter e Haxhi Lates

Message  Perparimi Mar 3 Oct - 10:30

Bajram Shabani,kete dite kisha provim dhe me rrexoi,edhe pse iu pergjigja te trija pyetjeve.Me mua ishte Ramadan Kuqi sot gjygjetar eshte,bile me shenimet e mija ka kalue kete provim,dhe u habiten te gjithe studentat,pse me rrexoi.Isha une dhe e dija se nuk ishte ende kohe me hanger buke,por qe ja kishin nis me dhane dhe u ngjita menzes dhe hyra ne te.Nuk ka pas pritje sepse ende nuk ishte koha e dhenjes.E kam marr pjaten me pire e mish e ne mes siq qitnin edhe tani si gullash me perzi piren,Mu ka afru cimeri Bajrush Ahmeti,dhe ma ban .Auha cimo çka te paskan qite me hanger?çka bre ja bana?Kqyr o qorr çfare qime te kalit.O nanen mos metsha pa ua shkerdhye ketyre qenve.Sa kam mujt u kam mshue per toke pjatave,e menjehere ja kam nis me kape karrika e the trepezarin xhama e tavolina e duke bertit o vellazer keta komunista po dojne me na helmue.Qata çka ishi ne menze ja kan nise me thye ,a me besoni sa mbeshel e qel syte u mbush menza me student dhe secili qe hynte ne menze nuk pritke pos tue thye xhama e karrika.Pastaj kemi dal ne qytet e ma vone kam qen shume i lodhur dhe jam kethye ne konviktin ne kater kati perdheses.ne te djathet e kisha dhomen.Ne mbremje kan ardhe kater student,une isha ne bano qe e kishim perjashta dhomave,ishte me ta Ruzhdi Kuqi me vellaun e vete Sami Kuqin dhe dy student tjere qe as sot e asaj dite nuk i njoh fare,ndoshta keta dyte i njofin.Me thane qe neser duhet mu lajmrue te drejtori i menzes Shefki Stublla ne ora shtat e mengjezit.Kjo ka qen e tera historia ime.Kurse Azem Vllasi e dine per kete qe une i kam nise keto demostrata,Une kurr me buke nuk kam mujt mi ngi familjen time shkaku qe kam qen i leqitur nga kjo shoqeri e Fadil Hoxhes.Po kete vit 1981 ma burgosen vellaun dhe kam shkue ne komitet te perlahem mire.Te porta ka qen nje rezervist polic nga fshati i Lirim Gashi,me emrin Agim,mbiemri nuk me kujtohet,por ndoshta Gashi,u morrem vesh qe ti meshoj grusht,e tja marri automatikun dhe ta thej deren e komitetit dhe tju qi nanen ti vrasi.E kam prek grushte dhe vertete i ra mundi se bana mend kete ja kam kape automatikun dhe kam hyre brenda dhe i kam sjell deres ku ishin duke ba mbledhje ,dera u thye dhe u hape me te shpejte,.Ata qe ishin brenda e kan rrotullue tavolinen qe ishte pran tyre dhe Sokol Basha ka beriti;O Haxhi ta hanksha mutin mos na merr ne qafe.Ishte edhe Fadil Hoxha ma ka ba.O bac çka ke kerko kemi me ta plotsue deshiren veq mos na merr ne qafe se sjemi na fajtor per kurgje.Vllaun ja bana ma burgosi Qerim milici i krushices me tradheti bre nanen ja shke....Nghritnu e nanen tanve.Jan nghrite prape me te mire ma bani Mehmet Lumi;O bac mos na merr neqafe ,na me ty po shkojm ne prizren ne burg dhe banja vellaut me koke ,qe te thote nuk kam ba kurgja,e marrim dhe e bijna ne suhareke.Erdhe Agimi plicin qe e grushtova,Fadil Hoxha qeni,ja bani ku ke qen qe nuk na ban roje?Nuk e di shoku Kryetar,me ka sjell grushte dhe me ka ra mundi qe sa u zgjova.Kemi shkue ne prizren,si kemi hyre ne burg ku i jipshin pasoshat ne ate zyre nr 19 me duket me rrin ende para syve,ja kam ba vellaut,Agim a ke ba naj send,Jo thuj po ja baj isha afer tij.çka a ke ba po ma bane?A kalle kerrin e policise?Jo thuaj prape po ja baj.O vella mos ma bane me isharete kam ba dhe si bije pishmanit e nanen ketyre ja bafsha e ja kethefsha.Njani po ma bane ky eshte bandite duhet me ja ndreq samarin mire.Ta qifte nanen banditi dhe ja kam ngjite per fyti e kam ngrite perjet e mbeshtjetur per muri.Ma ka ngjite Mehmet Lumi e ka bertet o me preve ne bese Haxhi,se ky mundet edhe mua te me merr ne qafe.Kam ndegjue se ka Bashkim Visari.Kemi dal nga dhoma e vellaut dhe jemi kethye per ne suharek pa ba za.Pastaj e kam gjete nje avokat ne pz.afer supit te pz nje gerban Anton Qoqaj nese nuk gaboj ai me ka ndihmue por e kam pague sa ka lyp.Vellaun e kisha 15 vjeqar i mitur,por qeshtu ma denuan e ma izuluan vellaun neper qelia.Kerkush as per burgosjen e vellaut tim nuk ka shkrue gjere me sote.Ne komitet ka qen edhe Hasan Tahiri,shoferi i Fadil Hoxhes,Ymer Gashi dhe dy tjere sja di emrat.Shume te afermit e mi po ma bajn harroi keto gjana se ka tjere qe kan ba ma teper se ti per popullin shqiptar.Mbrj flamurin prej serbeve e rrihi serbet per flamur e ne vend te serbeve qohen shqiptaret te nxjerrin hak pse une ua mbrojta flamurin kuq e zi.Milloshi me paska organizue mi rreh serbet e me rreh edhe Nikolla Lubiqiqin komandantin e forcave te jugosllavise.Dhe komiteti krahinor me Fadil Hoxhen e Ymer Gashin me shpallen person non grata i pa pershtatshem moralo politike.Milloshi me ka shtie me votue populli ne kioskun tim ne referednumin popullor per pavaresine e kosoves.Milloshi me paska shtie mi prue ndihma ne suhareke gjate luftes.Miulloshi me paska nxite mi prue ndihma te kryqit te kuq ne Malisheve ne shtator nese nuk gaboj te vitit 1998,kur gjate udhes ra ne mina mjeku Shpetim Robaj dhe u plagos vajza e shokut time e beces Selajtin .Milloshi me ka nxite me ka dhane leje me hudhe bomben ne fabriken e ballkanit.Milloshi me ka dhane urdher me ja djeg tanket me benzine.Athua Milloshi me mesoj qe ti shti perfaqesuesit e OSC es qe ta bombardojne te NATOS serbine.Kjo eshte nje pjese e historise.Kush nuk fole,apo jane nen kercnime qe vprat e mija nuk guxojn te perfolin.Kurr nuk kam pas deshire ta leshoj atdheun,a nuk e kam ba mend qe do iku prej shqiptareve.A ka ma rend se me te thene te uçk es ta qijm nanen po bane organizove mi mbrojt shqiptaret e pa mbrojtur per serbeve.Cila ushtri çlirimtare ne bote ja bane nje atdhetarit kete shamje?E sto une kam mbete ne meshiren e qiellit.Sa probleme me Fatmir Limen gjate luftes,sherri Avdi Ibrahimit kinse,a si jam largue nga kosova Lima e kishte ba zavendes komandant te policise se uçk es ne zonen e pashtrikut.Pse heshtin ata ushtar qe i ka shti ky qen me dezertue e din edhe perori qe ja ka ushtrue ushtaret e Avdi Ibrahimit dhe te Ruzhdi Saramatit qe sherri ketyre sa ushta kan dezertue shkaku i ketyre,e sa i kan rrah per vdekje.A vriten ushtaret qe kan ardhe vullnetar me çlirue e jo shqiptari ti vrasi ne vend te serbit.Dhe sot bytha e Reshat Badalles e e Avi Ibrahimit te me ngjesin bishtaleca,po dihet puna e ketyre pseodopatriotave serb;Reshat Badallaj vidhe paret e diaspores te tre % e kinse dergo avokatit Hazer Susurit e ha me familje e nda me kriminela.Tjetri deklaron se Reshati bashk me nje tjeter,kinse i ka dergue per ne lufte nje milion marka ,e i ka mshef per vete.Kur e kan pyet kujt ja ke dhane?Mi kan vjedhe ne shqiperi te gjitha peret.Kqyrni se çfare gjugjmigjugji qenka qeni i serbise,a shkruan kinse e ka ndihmue kosoven.Qeni tjeter Avdi Ibrahimi ka ba shoqeri me dhjeta vite dite e nate me mua,sot rren qen thote as dy here sjemi takue me Haxhiun.A ky qen ka dashte me dhunue Rajmonda Malecken ne TMK ne Pz.I ka shti tjeret me ja hudhe bomben Bashkim Hoxhes.Dhe nuk tregon qeni se gjate egzodit duke dale per ne shqiperi me traktor rimorkio,qe e kan percjell policet serb,nuke tregon.Dheta romane mundem mi shkrue per keta dy qej te serbise.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17277
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum