Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Biografia e shkurter e Haxhi Kuçit

 :: politika

Aller en bas

Biografia e shkurter e Haxhi Kuçit Empty Biografia e shkurter e Haxhi Kuçit

Message  Perparimi Mar 2 Juil - 12:30

[ltr]Sadik Elshani pse a mos eshte ma mire gjendja ne Kosove,qasi pisa e kan marr ne dore pushtetin.Lufta su be per kesi shteti,por per bashkim.Tri lufta i zhvilluan,te trijat me dallavere te serbeve.Po ti bilem i njeh disa kusheri tut,qe kan vjedhe me policin serbe dhe u banen çlirimtar.Emrat spo ua permendi se me ua qite you tybet flasin serbisht.Gjate luftes ne stacionin e autobusave u rroken dy grupe shqiptaresh.djali i Danit te Hazirit ,apo Zenelit te Rames,djali Dervish pallkes dhe disa tjere te samadrazhes me do te sllapuzhanit.U bertita duke u thene qe mos te rrihen se po i knaqin serbet qe i kqyrshin.Ma banen po ta q...nanen.Ju bertita qekajte piqka vam mater.Dhe ja nisa shqip me u than ikni se policet serb po vijne,mbi tela desh u banen copa.Shemsedin Gruda nga Peqani ma bani kuku Haxhi ua gjete ilaqin,shqip i lute qe mos te rrihen ta shajten nanen e serbieve ja paskan drohen..Une pastaj i kam pajtue se djalin nga sllapuzhani e banen per spital.I kam pajtue me dhune.Ramadan Hazir Zeneli e ka marr Sejdi Elshanin,Malush Berishen dhe kan shkue pa prezenten time,me marr te rrehurin me ardhe ne suhareke mu pajtue ne oden e motres se Dervish Gashit,ndriklla Lute.Ju ka than ku e keni Haxhi Laten?Nuk ka dasht me ardhe Haxhia.Bani bythen e nanen ua ladrofsha.Kan ik dhe une e kisha musafir Ismet Nazif Kuqin ne shtepine time ,veq kur hyren.Ja nisen mu arsyetue.Ismeti ua bani a qesi burra koket,nuk keni dashte meriten e Haxhiut me alarmue zoti ju vfrafte.Malushi e pranoj gabimin bashk me Danen,dhe hajt thash po shkoj mei marr e ti pajtoj.Kur hyme brenda ne oborr,i Sllapuzhanit ja nisi po qesh u kofshit fal Haxhiut se me juve e kisha dite si ishim nda.Me kerrin tim pa pagesa prizren ne spital e i kam prue ne suhareke dhe sllapuzhan suhareke e anasjelltas.Kemi hyre brenda te shtepia e motres se Dervishit,ishin mbledhe djemt e Veselit te Rames dhe djemt e Zenleit,e te Dervishit dhe ata te samadrazhes .U pajtuan me inciativen time.Lata i Veselit,ua bani hajer befshit jeni tregue burra.Une ja prita jo hajer por i kofshit fale gjendjes se djemt e juaj lypin mi vjerrr ne bandera.Ju kam bertit mos u rrihni se serbet po knaqen duke ju kqyr,ma shajten nanen e kur ju bertita serbisht kersh desh u beren.Per mu rreh mes vedi leht e kemi,por pse nuk rroken me shkije me tregue veten.Djali i Dervishit here u vishte uçk e her lunte serqe ne ledine.Dervishin ne vitin 1989 e kam shpetue nga helekopteri,qe ja paten ngjite per jakne te setre`s dhe nisen me que perpjet ne qiell e me leshue mu ba copa copa.E kam rroke snajperistin ne koke brenda ne helikopter dhe e kan leshue Dervish Pallken.Shko vete Xhemajli Shalen vellaun e drejtorit te fabrikes se ballkanit.Xhemajlia ma ngjiti per gjyksi a helikopteri me ndiqte me snajper,e kam hudhe Xhemen duke i then leshom more pis se pom vrasin.Rasti i masakres se Raqakut me 15 janar 1999,eshte lajrue kjo masaker nga shtepia e ime jo e brahim Rugoves,apo e uçk es.Vendimi eshte marr ne shtepine time per me bombardue serbine.Suharekasit nuk e kam dite qe jan aq naiva dhe bukepermbysesa.Ndihmat e qershorit 1998 .Ka ardhe Malush Berisha te une ,dhe pasi mu ka afrue ma ka ba jo skam ftyre me tu luft se e kemi ba berllog me ty.Fole o Malush çfare halli ke.A e sheh o Haxhi Lata qe suhareka u sterbush me refugjat,e nuk kemi me çka mi ushqye e ti o Haxhi ke mundesi me na ba qaren me na prue ndihma.U krye kjo pune Malush Berisha ja kam ba.Kam shkrue ne shitoren e Aziz Shales ja kam kerkue telefonin qe bile ja kam ba edhe pagesen dhjet marka.E kam ftue shefin e Bislim Elshanit kushertit tuaj Daut Hoxhen dhe bacen Selajtin Fazliun duke u then qush dini neser ne suhareke me na prue ndihma se eshte gjerndje shume e rende kan me vdek njerezit pa buke e pa ilaqe.Me than neser ne mengjez vijne te ti.Kan ardhe ne mengjez,e kam thirre Malushin qe ta gjen nje vende ku mi zbraze.Tha te Zenel Shala posteri.Ndihmat i shperndante biri i udbashit Muharrem Shaban Kuqi,qka,ja kam kerkue nje thes mill,ma bani shko te Milloshi te jep mill.A je ka e sheh udbashi me ma ba shko te milloshi te jep mill a ndihmat e mija.Kam shkue drejtepersedrejti ne shitoren e Isuf Elshanit,kur kam hy brenda jam pi dhe nenerisja me veten po qe e lypa dhe e gjeta.Ne shitore ishte Gafurr Elshani,i cili i kishte shtrue disa paketa e mbi to raki menze dhe nja shtet polic duke pi.O si me dal perjashta , thojsha,E ka kethye koken ka une Gafurri,dhe me ka bertit çka po ta q... nanen ke hy ne shitore.????O Gafurr do mill bre shok me ble.Dil perjashta se shtete nana te q....Kam dal mbrapshta,si kam dal perjashta me shpejtesi ne kerr dhe kam ik drejte ne shtepine time.Marre duhet mi ardhe Malush Berishes,pse nuk e fole as dhe nje fjale per mua?Pse?LDK e suharekes me kan shfrytezue si magarin per interesa te tyre,a per mua as qe ma kan fut dote per si njeriDemostratat e 11 marsit te vitit 1981 ne menzen e studentave une jam ai qe i kam thye pjatat.Te tjeret bluajn bagla,hajdutet,e bashkpuntoret e serbise mi vodhen te gjitha meritat atdhetare.Deshmitar i demostratave e ke Ruzhdi Adem Kuqin bashk me vellaun e tij Sami Adem Kuqin.Keta me kan lajmrue te dy studente qe si njoh dhe me keta dy te panjohur te neserben ne ora shtet e mengjezit me kan marr me vete dhe kemi shkue ne interviste ne zyren e ish drejtorit te menzes se studentave Shefki Stublla..Eshte ende gjall ekonimist si deshmitar qe ma ka pa ne gjellen time qimen.Pse nuk ka guxim as dhe nje njeri shqiptar qe te verteten time ta qesin mbi siperfaqen e tokes.Me keso veprime populli shqiptar ka mepsue shume keq.Si mendon ky popull qe me hajni ,me veprat e mija mi perfitue prestigje?E kam dashte kete popull ma teper se veteveten,por paskna gabue shume.Sadik Elshani,ne vitin 1971 ne sutjeske prej sa ishim shqiptar,serbet na rrethuan dhe na dhan ultimatum qe deri neser kemi afat me hek flamurin,ne te kunderten dot na masakrojne tanve.Ky Muharrem Shaban Kuqka i pari ka thene ,nuk ja vlen me vdek per nje pelen per me fshi prapanicen,ma mire e hekim e shkojna gjall ne suhareke.Nemengjez ja lan me hek flamurin Zoranit te Vllades qe shitke rroba afer shkalleve te Hoxhe Kurtit..Kur jemi que ne mengjez me dal perjashta çka me pa ishim kan te rrethuar nga brigadat serbe dhe ushtria jugosllave ,ushtria ishte sepse ne kete kohe zgjerohej filmi sutjeska.Nder komandantet jugosllave ishte kan edhe Nikolla Lubiqiqi.Zorani i Vllades ja ka nis me zgjidhe penin,kam kecye ne Zoranin e kam grushtue dhe shqelma ne vete dhe eshte shtri per toke dhe shpejte e kam lidhe flamurin dhe kam bertit nanen,Mater vama mi dobrovolni da vaùma gradimo a vi nama pretitet da ne poshtujemo nashu zastavu,dhe me dru e grushte sa kam mujt kam sjell ndere ta siq me ka pas then Simail berisha(Qekiqi),i kisha ra edhe Nikolla Lubiqiqit.Ne mbremje Muharem Shaban kuqka ua ka ba brigades hajde e rrehim Haxhiun e bajna per spital e ta shpetojm prapanicen tone se serbet sonte kan me na masakrue.Po sa jan nis ka une, i kam thye xhamat e dritares dhe kam kecye poshte dhe tere naten kam fjete ne malin e sutjeskes..Une nuk kam punue qe te bahem i njohur,kam pas deshire qe shqiptaret te jetojne si kombet tjera,por krejt veprimtarin time ma vodhen bashkpuntoret e serbise e sot shesin trimeri prej veprave te mija.Une e kam krye normalen me suksese shume te mire,por kurr ditarin sma lan me kape me dore.E din mire punen time ish drejtuesi i drejtorise Muharrem Gashi,si sot me pranoj ne Peqan,ne oren e dyte e ka shti ne klas Ismet Krasniqin kuririn,dhe me tha ne vesh qe pom thirre perjashta Muharremi.Kur dola perjashta ja nisi me qajt si femiu,ma bani,Haxhi une ta kam leshue vendimin,ti ke te drejte mos me leshue oren,por Ruzhdi Berisha me Ymer Gashin mu kan kercnue e me kan than si ke guxue me pranue nji bandit te jugosllavise,ja ti ne pune ja Haxhia.E kam inqizue Muharremin pas luftes tuc e ahmak por ja une nuk deshta qe tja rrezikoja jeten e kam leshue shkollen dhe me koke teposhte erdhe ne shtepi qe skisha jete normale o shok,buke me qep kurr skam mujt me ngope barkun.Kam studjue Juridikun,as me juridik pune e kote ka qen.I kam krye shkollen e larte ne gjakove me sukses mbi tetshe drejtimin Histori Gjeografi",as me kete shkolle Magjun Berishen sa e kam lute,qeshte.Ne vend qe te me merr mua e morri vellaun e Bujar Bukoshit pa diplome vitin e pare pa e krye.Ne lloto jam punsue jo si Haxhi Kuçi,por si Haxhi Syla nga fshati Sllapuzhan.Mesiguri dosja ime gjindet ne llotari nese se kan humbe komunistat e kuq.Ne vitin 1981,kur Qerim dajaku me dredhi ma burgosi vellaun tim,kam shkue ne komitet roje tek porta ishte duke bere Agim Gashi nga Terrna me duket qe bante bageti e rereme kamionin e tij,ka qen polic rezerviste.He Haxhi çka te qiti kendej?O nanen ketyre bre mos metsha pa ua k...Qerim Krushica me dredhi ma morri vellaun dhe ma qoj ne burg ne prizren.Largohu ja bana,Haxhi mshome se une nuk guxoj me te lan me hy se me merr ne qafe.I kam sjell grushta dhe ka ra per dhe duke i ra mundi ja kam marr automatikun dhe e kam thye deren e komitetit.Si kam hy brenda e kan rrotullue tavolinen,dhe Sokol Basha,ka bertet o Haxhi mutin ta hanksha mos na merr ne qafe.Pastaj Fadil Hoxha,ma ka ba,çka ke problem me bacin kemi me ta krye veq mos na vra.Ua tregova rastin dhe u thash dhjete minuta keni kohe qe vellaun me ma prue ketue.Fadil Hoxha ma ka ba,o bac prite veq nja pese minuta,e shkojna ne prizren dhe banja me isharete vellaut kur tja ban pytjen a ke ba ndoj sedn ,banja qe te thote kurgje pa kurgja me kan burgos dhe vellau vjen me ty me neve .Ne keto qaste hyne brenda Agim Gashi polic rezervist ,Fadili ja ban ku ke qen qe e ke lan kete me hy brenda?Se di shoku kryetar me ka sjell dhe e kam humb vetdijen.Nuk ka ba ma teper fjale,vetem mi ka leshue syte dhe i ka hape si gushter i ka ardhe qudi.Prezenc ne zyren e komitetit kan qen;Ymer Gashi,Sokol Basha,Mehmet Lumi,shoferi i Fadil Hoxhes,Ahmet Hasani e tjereve nuk ua di emrat.Kemi shkue ne prizren ,vellau Agimi ishte i burgosur ne dhomen ku i ipshin pasoshat.Me mua ka qen Mehmet Lumi dhe shoferi i Fadilit.Ja kam ba Agim çka ke ba qe te kan burgos,dhe po ja baj thuj asgje.Disa here ja beje keshtu,ne fund me drejtohet;o bac o kam kall 101 e policise ne prizren dhe si bij pishmanit.çka ke ba pre,a mos te kan shti keta zagar mem than keshtu?Nji civil ja ban ti je bandit.Ja kam ngjit per gjyksi dhe e kam mbeshtet per muri ne koridor te shkalleve dhe ja bana ta q.. nanen banditi,po ky eshte i mitur bre qen.Mehmet Lumi ma ban;[/ltr]
[ltr] Haxhi me preve ne bese,a e njeh qe ky eshte ma i nalte se une.More mire ma banet une lypi q.. nanen qe ju besova bre tradhetar,se ju e keni pergadit me kete qen qe vellau me mu pergjigj keshtu dhe me burgos.Kam dal perjashta duke i meshue ftyres pse si vrava tan nekomitet.Pse o Sadik Elshani as dhe nji gazetar apo historian nuk mirren me realitetin tim.Une jam historia e ketij popullit.Ndihma kam prue edhe ne Malisheve gjate luftes,ku ne kete konvoj te ndihmave ra ne mina mjeku Shpetim Robaj dhe nje vajze e shokut tim u pate plagosur.Dhe per perfundim,ne lufte jam lajmrue te Uka Bytyqi,nuk dilte zagari i serbise.Po se kur pata konkurue ne obi sa ishte sekretar i partise komuniste ketu,Uka ne nje leter me ka pas shkrue Haxhi Latif Kuçi si plotson kushtet moralo politike per kete vendin e punes dhe lutja i refuzohet.Ndersa Fatmir Lima ma bante je shoqerue me Avdi Ibrahimin me nje spiun dhe shkaku ketij nuk te besojna.Pasi jam largue diten e neserme pasi e lajmruan masakren e Raqakut une me 16 janar me autobus e kam leshue kosoven.Dhe si eshte e mundur qe Fatmir Lima Avdi Ibrahimin ta bene zavendes k.te policise se uçk es ne zonen e pashtrikut.Lufte me dallavere.Kete histori e din mire Bajram Bekteshi,edhe ky me ka tradhetue e din se çfare bisedash kemi ba ne deberdelan ne prani te Limes.Let del nji shqiptar qe une e kam marr ne qafe apo let deklaron dikush qe kam hanger me serb.Kam pas oferta nga Millan Shipka qe te ma formon nje njesi te uçk es prej 1500 uçk,Kam refuzue dhe ma ka rras gishtin ne goj ku edhe sot buzen e kam te qame dhe faqen e preme me thike.Vete Bashkim Krasniqin çfare grushte i kam dhan amerikanit gjeneralit Fizelit.Dhe per çka????Ka qe dy ore qe ta shkrova kete historik,ka edhe tjera ngjarje edhe ma interesante qe kam ba por paskna gabue qe nuk e paskna njohur mire popullin tim.I kam mbajt me buke bre akademiket ,Te tregon Malushi pse me ka than jo spot lusi,sepse skemi lan ftyre met kerkue ndihme.Lidhur banja per me hape Haxhiu ne shtepine e tij xhelloren popullore te kryqit te kuq.Kete e din edhe Fehmi Agani,edhe ky jo bash i paq.Sepse Fehmiu ma bani nese e hap kete xhelltore per popull,kemi met shkrue neper gazeta qe po bashkpunon me serb.Ja qfare akademika kemi.Te tregon edhe rastin e Rugoves kur me pate ftue ne restoranin e artij Kuçit te gradinave afer Afrim Pajazit Berishes,se me kan Rugoven e pash ulur ne nje tavolin me polic te serbise .Jazn mundue te me shtijne me hanger ne sofren e shkaut,por se kam hanger,Gabim trashanik i imi sepse pa qen tradhetar per shqiptar nuk je i mire.Ma kan thye qafen veprat atdhetare.Une per shqiptar e shqiptaret ne vend te serbeve mu versuleshin,dhe qata sot i ke apeta neper qato vendet kyqe.Per kan paska luftue uçk?Bash ata qe kan dhunue e vra shqiptar e mbrojne luften e uçk es,a mendoni se amerika dhe bota nuk i din keto gjana?Ju konvenojne kriminelat,se vetem kriminelat e bejne te mundur zvoglimin potencial te njerezise.Kush eshte Bektesh i merr vesh keto fjalet e mija,por kriminelave qe po ua zbuloj te zezat nuk u konvenojne fjalet e mijaUne kam thene dhe prape them;Kush deshiron me marr ne qafe vetveten dhe familjen let mirret me qeshtje atdhetare.Une e kam shkatrrue jeten time dhe familjen,sherrin ja kam pa qeshtjes kombetare shqiptare.[/ltr]

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Biografia e shkurter e Haxhi Kuçit Empty Re: Biografia e shkurter e Haxhi Kuçit

Message  Perparimi Mar 2 Juil - 13:05

Kur e ceka qe Millan Shipka me ka qa buzen dhe faqen me thike.
Floket mu paten rrite dhe shkova te Sherifi Samadrazhes mi qeth floket,si ja ka nis me mi pre kan hyre pese polic dhe me karrike me kan marr prej rrojtores se Sherifit,duke then;Per qielli te kemi lyp e te gjetem ne toke.Ashti gjades si pashen,drejte shkalleve te stacionit policor e ne katin e dyte ne zyren e Millan Shipkes.
Millani ma ban ku e ke ushtrine tende?Une ja bana po me pas une ushtrin time,nuk kisha ardhe ne rrojtore,por ushtari im me kishte qethe.Mire mire,çka ke fole me Fatmir Limen?Kurgja ja bana.Pse po me genjen nanen ty.....Jo nuk pot genjeje asgje.
Millani;A i ke thene pranom pash zoti,vetem ti tregoj serbeve se kush jam,dhe te vrasi shpiuna,polic serb dhe magjup?
Jo bre nuk kam fole fare
Ja ban njerit polic,thirre Limen?
Fryma mu ka ndal,thash he a qesi uçk eje paskemi?
Ma ka hudhe revelen prej skait te tavolines se vete e gjere afer meje erdhi revolja dhe ma bani kape dhe shtine ne shok cili e nxjerrim ma se pari e vrasim,dhe nese me vret ta baj hallal.
Ja ka ba lehte e ke kur rrethe meje po sillen qarkore dhjetra polic me automatike drejtue ka une.Dhe ja bera edhe gjyshja ime mundet keshtu me lujt me ty e me çdo kanin.
Mu ka afrue dhe ma ka ba a don me bashkpunue me mua,se tan uçk en e kam ne dore.Une po ta shkruej nje vertetim dhe shko te Fatmir Lima neqoftese nuk te pranon edhe q... femiun qe ma ka fal zoti keto dite ne djep,dhe gruan.Ose nese deshiron ta krijojna nje njesi te uçk es por mos me na tradhetue.
Nuk mujsha me qel gojen mu zun fryma dhe as qe kisha force me qite nje fjale.
Ma ka rras gishtin ne goj dhe ma qau buzen dhe me thike ma faqe,gjaku rridhte sa nga buzet aq edhe nga faqja.Dhe ma bani dil perjashta,nuk dua me te vra duarthate,por kam deshire ty met zan me arme ne dore dhe me ta rep lekuren.Ti nuk po don me bashkpunue me neve ti nuk deshiron me jetue si zoti,ti nuk po e njifke zotin dil tani perjashta dhe kerkush nuk guxon met prek me dore.Kam dal nga dale rruges se Reshatanit ku te vorrat e berisheve e kisha lan kerrin dhe ik per shtepi.
Ramja e Rahovecit
Ate nate kur forcat serbe e morren Rahovencin,populli i kesaj qytezes ikin me traktora kamiona e autobusa,dhe kishin ardhe ne lendinat e Maralise.Ishim ne gjum sepse ende nuk ja kishte dhene ferki mengjezit.Erdhe Hazir Dalipi afer dritares se odes dhe ma ban o daj a je ka nin bertitma?Po bre nipash
Hajde dalim e kqyrim.U vesha dhe kur e hapem deren e oborrit,çka me pa Ish stermbush me popull,bertitshin,kuku ma kan vra baben,tjetri ma kan masakrue familjen thetri mi kan shti familjen per se gjalli ne bunar.
Ju afruam njerit u pershendetem dhe e pyesi çka u ba bre burr?
O vella uçk na bani kete sherr,!
Si bre burr?
Po per bese si kan hy serbet ata kan ik dhe  keta kan myte shqiptar e vra edhe ushtaret e vete mbas shpines.Jo bre ja baj sa e vertete.
Ne keto qaste vjen nje ushtar me automatike rreth qafes dhe nje pale dyrbi,dhe pershendetet me neve duke na thene qeto dyrbi mi fali nji ushtar serb qe mos ta vrasi dhe e fala.
He ja bej,e pastaj çka u ba me ushtarin e lirove per nje pale dyrbi?
Jo dihet e vrava i ra pishmanit menjeherit.Dhe ma bane i kam vra 100 ushtar serb.Ky i Rahovecit qe ishte me mua ja bani;Ti ndoshta 100 por ti ke vra ushtaret e tu mbas shpines.
çka je ka thua o burr ja bana ,nese keshtu zoti e marroft.Dhe as nje fjale se ka fole iku.
Ky po ma bane krejt sherret ky na ka ba,po bashkpunon me serb idioti,dhe plaqkat i ka nda me Millan Shipken.
A bpoe njeh qe je ka me thua keto fjale apo ke ndegjue?
O vella ky eshte komandant Kleqka,ka punue mekanik,dhe tan mekaniket serbia i ka aktivizue si komandanta te uçk es..
Te nesermen vazhdon rrethimi im nga policia e uçk es me maska

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Biografia e shkurter e Haxhi Kuçit Empty Re: Biografia e shkurter e Haxhi Kuçit

Message  Perparimi Sam 28 Sep - 19:17

kush kan nuk jemi ka e marrim vesh çka qen,e çka ka ba.Tradhetari po ia ngjete epitetin atdhetarit tradhetar,Atdhetari po ja ban o tradhetar.Ma te forte kan qellue tradhetaret besa edhe ma azgana kan qellue se kan ba pare nga ne e me paret tona po na ngrehin si mushken.Nuk na ka ndihmue Gjermani mire e ka Baton Haxhiu e nanen atyre qe e shajn per qetu.As amerika kurva sna ka ndihmue,por te gjitha keta shtete i ka nxite me bombardue serbijaqken NANA TURQI,jam deshmitar dhe ska te drejte bir shqiptari qe me then mendjen se nuk jam peder e shpirt shitur.Kjo turqi ua ka ba te pamunduren mu kethye edhe nje here gjalle ne koosove e shqiperi,se plani ka qen tan shqiptaret prej velesit e Tirane me ju dergue ne Qad dhe atje me ju qi nanen me ju masakrue.Po kete egzod e din ma se miri Edi Rama Sali Berisha,Pandelli Majko o krejt e din pse nuk fole injoranti.Shane turqine sa te mundeni se nuk keni faj ju shqiptar pasu ju ka shpetue keni te drejte me shajte ne nanen e per mbi nane.Intervenimi per me bombardue serbine eshte marr ne shtepine time me 15 janar 1999ne oren 23 e disa minuta.Kete dite Perfaqesuesit e turqise qe e kan pas nen vezhgim rajonin e Nerodimes erdhen vone edhe pse vinin ende pa perue dielli,kete mbremje erdhen shume ma vone.Dhe duke dal nga kerri i blinduar po qan Ihasan Aksay.E pysesi çka ke a ju ka ndodhe diçka?Jojo pse po qan?Me zor i dilnin fjalet,,,,,S E R B E T kan masakrue shqiptar civil shume.Hyrem brenda iftarin ua kishim servue qysh disa ore ma pare dhe ushqimi ishte ftohur.U ulen nuk besoj qe kan hanger mbi dy a tri kafshata ,lypen qaj,menjehere ja qitem,Ihasan Aksay ma ban te UçK es nuk po guxojn me luftue keni me humb luften nese keshtu vazhdojne.Po gjuajn nga largesia tri km e po ikin si leprat,e pastaj serbet po shfryhen ne civil.E çka me ba ja bana une?A luftohet me kallashe?Na o Haxhi jemi vezhgues,kan te gjitha armet por tuca shume,po me dhimben civilet bre qe i kan masakrue serbet civil me tesha te shkyme gjynah,dhe ju que per me vjell.Ma ban A ke raki se ment po dojn mem dal.Eu Ramazan po ninojne e po lyp Raki haj haj .Po ja bana kam nga te gjitha llojet a don viske?Ma bjere te lutem se dot vdesi.Ja kam hek kapakun e shishes shkova tja marri gotat e rakis,ska prit e ka mbush goten e qait dhe ekstra e ka que,menjehere e ka mbush tjetren edhe ate e ka que ekstra,kuku thash vetmevete kush e di se çfare tmeri paskan pa.E shnuka nje cope te pules dhe ja shtina ne goje thash pom vdek ne shtepine time ishte edhe shoku tjeter i tij Mehmeti,ja bana foli bre ,çka mi fole as une nuk jam mire,por ky nuk e ka prek rakin veq mendojke dhe qante me lote.Mu ka drejtue ka une ;O Haxhi he ja bana çka ke?A ke deshire me ta plotsue nje deshire?PO pse jo more.A ke deshire me bombardue serbine e me ua hek prej Kosoves?Kam kecye perpjet si pleshti e ja kam ngjite me dy duart sa kam mujt o vella a ke mundesi a po ban hajgare me mua?Haxhi na i kemi radiolidhjet po a kishe mujt me shkue te fqiu yt me ja kerkue telefonin per thirr ma shpejt OSCEN qe serbet kan masakrue shqiptar civil,por duhet me ja mij fishue numrin se per 40 te vrara as qe u han palla nderkombetareve .Jam que e me vrape kan shkue te portat e kujshiut Jashar Avdullah Shala dhe i trokita ne dere ,pas pakes doli si i pergjumur dhe ma ban he kujshi çka ka te re?Jashar serbete ne Raqak kishin masakrue shume civil shqiptar,Keta te OSCES po dojne me lajmrue masakren dhe me shti NATON me bombardue serbine,amani te kofte a ban me ua dhan telefonin me fole me qendren ne amerike?Jo ma bani kujshi as qe pom intereson ky bombardim,telefonin nuk muj me ua dhan as nuk pom intereson ajo masaker.Veq i kam gic buzet thash mos ta qakati ma teper se po mi leshon grejzit e ma kan nanen.Me nje fjale dyshova kuku pse edha me lute .Jam kethye ne shtepi dhe u thash se telefoni per bese nuk po u bajke,me ju thene te verteten qysh mi than nuk po i intereson masakra as me bombardue serbine çka po i bjen kesaj meseles?,Menihere e kishte ndryshue mendimin,dhe çka spo i intereson masakra po ju po lypket vertete me ju masakrue tanve.Ka hi ne koridor dhe ua bani femive qe mos te qelin deren per mes me pengue gjere sa e kryen biseden.E ka marr lidhjen ,dhe ka fole me OSCEN dhe pasi e ka krye biseden e hapi deren dhe po e shiqoj ne sy çka don mem thene?Me ka perqafue me bani ta plotsova deshiren,tani sonte qysh te mundesh duhet me leshue kosoven,se kan met vra ja serbet ja shqiptaret.Per serb e dijsha por per shqiptar me shkonte mendja kur ne Marali sa ishim te strehuar e pata ble nje kallash prej Sami Lushtakut 1600 marka,por pas nje jave u ba thyerja e Rahovecit,sa per sherr dolem perjashta me sternipin e babes Hazir Dalip Ullurin me shique çfare piskame ishte perjashta ,kur dolem ishin mbush vorret e Maralise me njerez,autobusa,kamiona traktore bertasin kajn.Ju afruam njerit e pyetemçka eshte ba bre vella?Serbet e kan sulmue Rahovecin e uçk as qe na ka ndihmue.Ne keto qaste vjen nje i uçk es dhe qafes nje pal dyrbi.U pershendet me neve po ma ban ja keto dyrbi mi fali nje serbe dhe pasi mi dha se vrava e lirova.Nanan ja kemi kajt 100 serb i kam vra.Ky i Rahovecit ja bani po ndoshta i ke vra 100 serb por ti ke vra ushtaret e tu mbrapa ma zi se shkau.Mu kan hap syt çka je ka thua bre vella,po pasha zotin e njoh kete shpiun nere sy ja bani,dhe iku pa fjale.Po ma ban a e njeh kete qe iku?Jo per bese nuk e njoh.Ai ke komandant Kleqka.Pastaj mbas pakes i ka marr ne shtepine e vete Tahir Dalip Ulluri.Por une isha duke fjet ne oden e Hazir Dalip Ullurit.Ende pa lind dielli,po vjen djali i Hazirir,Dalipi po troket ne dere ,Daj po te thirrin do perjashta?Kush eshte ne halle ne kete mengjez kaq heret.U qova i pergjumur,u pershendeta me ta e njani ma ban a jet ti Haxhi Kuçi?PO.Merre automatikun dhe hajde me neve ne komande!Eu pse ne komand dhe si me kercnim!Po per çka me ardhe a ban me dite?E din kur te qojm atje ?Eu mu kujtoheshin fjalet e policise serbe "znaqesh ti kada te vodimo u policiju"( Ke me dite kur te qojme ne stacionin e policise).çka ke me dite kur te qojme ne shtab?Pa me tregue per çka as kamben se kam ndermend me lujt a moret vesh?, ,Pse ti po e keqperdoron armen?çka,po kur e kam keqperdorue armen bre nanen atij qe paska hanger mut?Jo nuk e ke keqperdorue armen,po po folish keq per neve?Qysh more une paskna fole keq per juve kur ju kam anderrue me dekada me ju pa e me ju bashkue juve me luftue shkaun.Po luften kundra serbise e kam enderrue sikurse nje grue qe ska lind kurr e ka deshire me lind nje femi ashtu edhe une kam endrrue me formue ushtrin çlirimtare e po foli keq per ju mazamakeq ,po kush ka than bre nanen e nanes mos metqa pa ja ladrue?Jo ti nuk ke fole kundra neve,po po na vyne arma se sonte dojna mi mshue Rahovecit.A armen as babes tem sja japi pa u çlirue kosova,ate diçlirohet armen vete e dorezoj qe djemt e mi mi sherbye atdheut te vete.Nese e keni ndermend me sulmue Rahovecin vij edhe une me juve pa prites.Jo ti nuk na vyn neve.Nese nuk ju vy juve as arma ime sju vyne dhe nuk ua japi fare.Pastaj;Kush jeti ti me organizue me do tjere me luftue kundra serbise e me mbrojte popullin prej serbeve?çka ja bana çka?Ndegjo ma banen,po bane e luftove kundra serbeve nese vijne ketupari nanen ta shkerdhejm kemi met farue me familje !!!!A jeni ne mend bre po kush jeni ju bre qe nuk guxoj me mbrojte popullin tim nga serbet?Kam bertit sa kam mujt kush jeni ju bre qe po me tranoni mua me femi bre zoti faren ua hupt?A me serb jeni qe mos te luftoj une kundra serbeve.Jan afrue fshataret dhe me pyesin Haxhi çka u ba bre burr qe po bertitni kaq shume?O vellazni keta qe jan vesh me tesha te uçk es po ma bajn nanen ta shkerdhejna me bana juve me ju shpetue prej shkive,keta paskan deshire me ju masakrue juve shqiptaret e jo keta me luftue serbet.A je ka ban hajgare ,a pernjeme qeshtu kan than?O po pasha nje zot o vellazni kuku per juve e per mua.Kan bertit shumica e fashatereve duke u than djemve te tyre o bir shkoni merrni armen se me shka nuk paskemi pune ,dhe ja kan ba a po ikni a e nisem luften me juve?Kam nderhy sikurse me rastin e Fatmir Limes ne Deberdelan qe ma bani mua dhe djalit te Elmi Sali Kuqit ju ka qeue ja Rugova ja serbet me shpiunue.Ja bana Limes a nese edhe ky paska ardhe me shpiunue per keta qe jan krejt te vete a me vend e ke ore koke p..A ne uçk aty i kishte te gjithe te vetet ,kujshit e mi,si Sami Sali Kuqi,Xhelal Kuqi,Remzi Shala "Molla kuqe",i kan repetue armet dhe ja kan fute ne gjyks Limes,por kam kercye shpejte e Limen e kam qite mbrapa meje dhe ua bana mos u ngutni,se ka te drejte mu ba i dyshimt,per hater tem uluni ju lutem.Le te ma kundershtojn kete keta dhe Fatmir Lima,Fatmir Lima eshte gjall skaj meje.Ju nderhyra ketyre fshatareve duke i lute amani ju qofte mos u nguteni se dikush ka hanger mut por me sa e di ky qeni sternipi babes Hazir Dalip Olluri ka hanger mut me nja te osterzubit,Shukri Krasniqi nje shpiune i stervitur per shpifje.Ky Shukriu i Osterzubit, e kishte pas shti nje katundar te Fatmir Limes me nxjerr hak ne nje taksist nga Shiroka AvdullRrahim Buzhalen,qe e kishte pas shkel nje vajze te Banjes se Malisheve vajzen e Bislim Shales,.Vajzen e kishin shti ne kerr,por pa fat pas disa metrave ,kerri ju ndalet,si shkak i skamjes se benzines,dhe ne ndere kohe vjen ky Shukria i Osterzubit e ndalin dhe e lusin qe ta qone gjere ne spitalin e Malisheves.Porsa e qojne ne spital vajza vdes ne duart e mjekeve duke mos pasur fat qe mos ti perballoj goditjes nga kerri.Dhe me pas baba i se ndjeres e merr vajzen e tij dhe e qon ne fshat per ta varrosur .Por çka ban ky Shukri Krasniqi i Osterzubit,shkon ne oden e Bislim Shales ;ja bene Bislim Shales se shoferi qe ta ka shkel vajzen e ka hudhe ne aren me miser dhe e ka lan qeshtu me vdek.Dhe kinse plote gojen e ka pas me milingona ku kinse ky ja ka hjek nga goja Kete ngjarje nuk e kish ndegjue fare.Por me vyti nje pjese e kerrit dhe me tha nje shok shko te Avdul Rrahimi se ka pjese .Kam shkue ja kerkova ate pjesen por nuk e kishte pas,dhe ja bana çka ke qe po rrin keshtu zaif?Eh more Haxhi,me ka ndodh nje ngjarje e rende e kam shkel nje vajze ne Banjen e Malisheves,e baba i saj nuk po ma fal,po sillet kendej kashtepija ime ,dhe po done me ma vra nje djal.U habita e si ka ndodhe kjo ?Ma bani pash zotin a ke kohe me hy brenda me pi nje kafe e te tregoj krejte si me ka ndodhe kjo e keqe?Po bre si jo po pom vijka keq shume bre .Hyrem brenda u pershendetem edhe me bashkshorten e tij dhe duke e pyetur nga eshte e kujna eshte dolem te njoftun .Gruaja E Avdul Rrahim Buzhales vajza e Rrustem Elshanit nga Sllapuzhanit.Po teze te paskna tye bre.Hajte ja bana me trego si ka ndodhe ngjarja Rrahim?Haxhi kam qen duke vozit taksin me udhetar,dhe nuk di bre burr ka dal prej kallamoqit aq shpejte sa qe skam pas kohe as me frenue,por as shpejte skam qen por keri sado me qen ngadale bane mend nje mij kilograme met prek çka te ban.E kemi kape shpejte e kemi shti ne kerr dhe rruges sa per sherr mu sos benzina,dhe kerri mu ndal.Nuk ka shkue shume kohe ka ardhe nji njeri me kerr qe ma vone ja kam mesue emrin ka qen Shukri Krasniqi nga Osterzubi ja kemi qite doren eshte ndal dhe e kemi lute me na ndihmue me que vajzen gjere ne spital te Malisheves.Na ka ndihmue e kemi shti vajzen ne kerr te tije dhe e kemi dergue ne spital te Malisheves,por mjeket nuk arriten qe ta shpetojne vajzen e cila edhe vdiq para syve ton,nuk kish me keq .Pasi e ka marr vajzen e vdekur Bislim Shala,ky Shukri Krasniqi i Osterzubit i kishte shkue ne oden e tij dhe ja kishte ba Bislimit kinse une e kam hudhe ne miser vajzen e tij dhe kinse ja ka nxjerr milingonat ga goja qe nuk ka qen fare keshtu,pos eshte ka e shtine ky spiun me nxite me ma vra nje djal dhe Baba saj po sillet ka shtepija ime me ma vra ndonje djal dhe kemi mbete ngujut nuk po guxoj mi lan femit me dal perjashta.Avdul Rrahimi a ban me mi dhan emrat e qatyre udhetareve kush jan?Po si jo.Mi ka tregue ku banojn dhe jam que e kam dal ne oborr dhe u pershendetem ne fund edhe me bashkshorten e Avdul Rrahimit,e cila ja nisi me qajt me lote,dhe mu drejtue me keso fjale;O Haxhi bre enderr te kam pa tye disa here bash kete ftyren tende duke na pajtue,ti pasha nje Zot,ndoshta ZOTI ju ka dergue te na OZot!Kurr ma terqeth trupit nuk me ka shkue,edhe une ju drejtova ;oj teze nese deshmitaret ma tregojne te verteten une kam mu ba kurbani juaj dhe pa ju pajtue nuk kam me lan,a nese deshmitaret thojne qe burri juaj ka qen fajtor mos mbani ymyt qe ja nisi kesaj punes!Ishalla jeni te drejte kete e kam deshire,diten e mire e befshit.E kam nis kerrin dhe ma se pari i kam shkue njerit duke pyet fqinjet e tij te cilet ma treguan shtepine e tije dhe i trokita ne port me pas doli .Pasi u pershendetem e luta ne Zot qe te me tregon vetem drejte si ka ndodhe aksidenti qe ka vdek ajo vajza? Ja nisa rend me ja ba pyetjet,dhe ai po te njejtat fjale te Avdu Rrahim Buzhales pa dallim.Kam shkue te tjetri deshmitar apo si me then udhetari dyte,ja parashtrova pyetjet si ka ndodh aksidenti por harrova me tregue se per secilin çka me tregonte e shkrujsha ne fletore.Edhe ky pa kurrefare dallimi nga udhetari i pare,dhe perputheshin te gjitha fjale me fjalet e AvdulRrahim Buzhales.Pasi i ndajtem nga ky udhetar i AvdulRrahim Nuzhales hypa ne kerr dhe po i lexoj here te njerit e here te tjetrit te gjitha deshmit perputheshin njera me tjetren.Dhe pasi mendova mire e mire e prura vendimin qe pa tjeter duhat te marri inciative per ti pajtue.Dhe duhet patjeter mi shkue ne shtepine e Bislim Shales ne Banje te Malisheves,mi tregue se ky njeri qe ta ka shkel vajzen e juaj nuk e ka ba kete aksident me qellim por vjaza e pa fate, e cila ka dal me te shpejte nga misri,pa kujdes ka nis me tejkalue rrugen e asfalltuar ,ku ne keto qaste makabe ka qen kerri duke udhetue rruges dhe pa pritur eshte ndesh drejtepersedrejti me kerr dhe kjo ndeshje ka shkaktue vdekjen fatale.U nisa drejte per ne shtepine time.Pasi ngrera buke rash me fjet,me qellimqe neser ti drejtohem Banjes se Malisheves me nje emision humanitar , .Erdhe dita e re dielli kishte leshue rrezet e arta,mendoja o Zot a dot muj mi dal perballi kesaj punes shume delikate,qe mos te rrjedhin pasojat e me tutjeshme te ndonje hakmarjeje por te zbuten zemrat e nxitura nga spiujt e poshter.E piva nje kafe,ja tregova gruas se per çka po dali,dhe u nisa drejte per ne Banjen e Malisheves.Kur arrita ne Duhle,ne te kethyer ne drejtimin per ne Banjen e Malisheves,ja nje udhetar ma qon doren e ndali kerrin ,e pyesi per ku je zotri?Me thot jam per Malisheve.Jo ja beje nuk po shkoj ne Malisheve por gjere ne banje te Malisheves nese deshironi me ardhe urdhero gjere ne Banje?Po per bese ma bani po vije se prej aty vjen naj tjeter kerr dhe ma afer e kam Malisheven.U ule ne karriken e pare dhe e dhezem nga nje cigare,dhe gjate rruges me pyeti te kush po shkon ne Banje?I tregova po qe shkoj me pa njefare Bislim Shalen qe ja ka shkel nje taksist i anes se Suharekes nje vaze.A mu drejtue,po e di kush ja ka shkel vajzen,njefare Avdul Rrahim Buzhala i Shirokes,pisi e ka shkel ky me kerr e ka hudhe ne kallamoq vajzen dhe ka dashte me ik mos me dit kush kush e ka mbyte e une e kam marr e kam que ne spital ne Malisheve.E si e kan gjujte vajzen ne kollomoq?Ti brenda ne Kollomoq shkove e morre vajzen?Nuk fole fare!A mos ta kan qite doren,qe ti mu ndale me kerr qe tju ndihmoni me que ju ne spital vajzen e aksedetuar?Po,doren ma kan qite,e jam ndal me kerr,vajzen e kishin ne dore,apo ne kerr por me luten me que ne spital vajzen.Ja bana ti kush je bre burr a ban me dite?A mos je Shukria nga Osterzubi?Po bash une jam!A nuk donte ai taksisti me que vete me kerr ne spital vajzen qe e kishte shkel ,apo nuk i dhezte kerri?PO ma bani o burr benzini mu ka sos dhe nuk pom dhez kerri a ban kete vajze me na ndihmue me que ne spital?A ka ardhe me ju ky taksisti?Po mire bre ti Shukri Krasniqi e pse mi thene Bislim Shales ai taksist qe ta ka shkel vajzen e ka hudhe ne miser,dhe ka ik e ti kinse ke hy ne miser dhe e ke marr vajzen e cila ishte stermbush me milingona,dhe e ke dergue ne spital te Malisheves?Po ,e mos i shtine njerezit mu vra mes vedi.Per bese e kan hudhe ne kollomoq vajzen dhe kan ik !Pse bre pom genjen sa here qe po folish?A me tregove se taksisti ta ka que doren mu ndal per ti ndihmue ti ,pse shpifish bre idiot e kam ndal kerrin dhe ja kam ba dil perjashta pis.,.Ka dal prej kerrit pa as nje fjale e une isha afer fshatit te Banjes dhe duke pyet se ku gjindet shtepija e Bislim Shales e gjeta dhe ju drejtova drejte portave duke i trokit dhe ja doli djali Bislimit ,u pershendetem i tregova se pom vyn baba juaj.Ishte nje dalosh i qet dhe me afroj qe te hy ne ode.Pasi hyrem ja nisa muhabetit me bisedue rreth aksidentit qe kishte qen fatal per dy palet.Ja tregova tere ndodhin si ka ndodhe rasti por edhe rastin e Shukri shpiunit qe tuj ardhe te ju nuk e di si ma ka qite Zoti ne kerr dhe me marr vesh qe eshte ka ju nxite juve qe mu vra ju mes vedi.Per bese ju o dashamire mire e paske shoshit kete pune se tek e fundit cili shofer ka deshire me mbyte dikanin?Keto gjana mund ti ndodhin çdo kujt.Une;Po nuk e lune topi,shume me vend e ke thene kete fjale te lumt.une nuk besoj qe ka shofer qe ka deshire me shkel njeri per qefi.Ne keto qaste ja hapet dera e odes dhe hun babai i vajzes se ndjer Bislim Shala,dhe pershendetemi siq ja kemi zakon ne shqiptaret dhe ulemi na ato sungjera qe ishin shtruar rreth odes.I nderuari Berat Durmishi,rat ju ja nisa ta shkruaj nje roman te jetes sime.Sidoqofte qe do dali e botoj me nje stil te kethejllet si loti,por vetem me nje realitet pa as dhe nje genjeshter.Mire njohes i jam edhe Musa Sabanit e Naser Islamit.Vazhdon pjesa tjeter,neser

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Biografia e shkurter e Haxhi Kuçit Empty Re: Biografia e shkurter e Haxhi Kuçit

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum