Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Haxhi Berisha

 :: sport

Aller en bas

Haxhi Berisha Empty Haxhi Berisha

Message  Perparimi Ven 4 Juil - 10:55

http://fr.scribd.com/doc/196138347/Fakte-per-Levizjen-e-Jusuf-Gervalles


3. Haxhi Berisha, 22 vjeçar. Është detyruar ta ndërprej shkollën e mesme pasi ju ka djegur shtëpia dhe është detyruar të vij në Gjermani. I ka ndihmua në fillim Bardhi,  por shumë pak pasi menjëherë është mësuar me mjedisin e këtuhit. Është shumë praktik. U ka gjetë punë në firma gjermane shumicës prej nesh. Sa i përket demonstratave vlejnë të njëjta sikurse për Naimin. Është nip i Jusufit. Ka qenë tri herë në Kosovë me materiale deri në nga 1000 ekzemplarë dhe në të tri rastet ka kaluar me sukses. Duket se e kanë hetuar punën e tij dhe nuk mund të marrë më rrugët që ka bërë më parë. Më 1979 i ka mbajt 3 muaj burg. Këto janë në pika të shkurta disa të dhëna për këta të rinj që kanë bërë punën më të madhe në rrethin e Shtutgartit.
Sa i përket nen temës së dytë, në këtë letër lidhur me çështjen “se a po na largohen masat apo jo” puna qëndron kësi soji. Vrasja e tre shokëve mund të merret me mend se sa ka ndikua. Humbja e një njeriu po duket se mund t’ia ndrysho
j kahjen një shteti 700 milionësh e lere më sa mund ta dëmtojë një shoqëri të ngushtë. Po ju them, e mund ta dini edhe vetë, se Jusufi nuk ka pasur kohë me u marrë me punë organizative, megjithëse në atë drejtim është punua. Njerëzit që kanë qenë pak më larg, gjërat i idealizojnë, sidomos pas ngjarjes i kanë bërë të shenjta. Kjo ka të bëjë pra vetëm me atë  planin sipërfaqësor. Ekzistojnë disa individ që thonë se unë kam qenë afër këtyre punëve gjithmonë e kam qenë me Jusufin bashkë, etj. etj. Në këtë ekstrem është sidomos Nuhiu i cili të
bëhet monoton duke thënë se “u takojshim ata të tre si intelektual dhe më marrshin mua mbas veti si klasë punëtore” pra një njeri tek i cili masat janë të mbështetura. Pra ky
është kampion në mesin e atyre që brohorasin kudo se Jusufi më ka marrë me veti, se disa gjëra vetëm me mua i kanë biseduar etj. etj. Ky njeri është ai i cili ka lëshua fjalët se masat po na largohen. Këto fjalë i ka thënë në konsultim me Halimin. Të tjerët këto vlerësime i kanë kundërshtuar vendosmërisht, ndërsa unë që para të dyve përhapjen e këtyre vlerësimeve e kam quajt punë armiqësore. Diçka më shumë për këtë do të kuptosh nga procesverbali i mbledhjes së KVG e gjithashtu edhe një nga një raport të cilin u angazhua ta dërgoj Halimi lidhur me këtë çështje. Por lidhur me disponimin e masave pyeteni edhe Xh. Shatrin. Ai tha se pata dëshirë ta shohë këtë lëndë me të cilën do të kemi punë dhe ishte i mahnitun. Disa veprime të Halimit: Tre apo katër përfaqësuesit PKMLSHJ thonë se kanë dalë jashtë me i bashkua njerëzit se këta nuk e paskan ditë se duhet dhe është mirë me u  bashkua, se e paskan ditë se bashkimi bënë fuqinë etj. Dhe këto qëndrime bajate i mbajnë dhe llomotisin edhe atëherë kur të tjerët për këtë çështje kanë dhënë jetën. Strategjia e tyre thonë është kjo: Ata ia kanë tërhequr vërejtjen shtetit (Jugosllavisë) me nota zyrtare, se po nuk u ndërmorën masa do të bëhet ajo çka u bë. Pra edhe në këto  punë qëlloi dhe fitoi lotaria. Dhe tani pasi qeveria mori guximin e të çmendurit e nuk ia vuri gishtin kokës para një note të tillë duhet ta dijë më mirë se me kend ka punë dhe kujt ka guxua me ia kthye fjalën. Në të vërtetë sipas fjalëve të Halimit, pas Kongresit të XII të LKJ, puna duhet të ndryshoj plotësisht. Duhet të ndryshohet taktika dhe të kalohet në kërkesë për bashkim kombëtar. Lidhur me këtë kur ishim duke përgatitur gazetën, patë thënë se ndoshta ky do të jetë numri i vetëm që do të bëhet në këtë formë, sepse pas Kongresit të XII ndryshe do të jetë. Pra populli i Kosovës duhet të luftoj për  bashkim por vetëm atëherë kur këtë të ia lejon Partia. Unë e kundërshtova shumë në këto lëkundjet e tyre. Këto si duket ia ka përcjellë përgjegjësit të vetë dhe e ka marrë

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum