Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

MesazhTitulli: Re: Dritan Dajti?student i respektuar ne lag

 :: sport

Aller en bas

MesazhTitulli: Re: Dritan Dajti?student i respektuar ne lag Empty MesazhTitulli: Re: Dritan Dajti?student i respektuar ne lag

Message  Perparimi Sam 8 Aoû - 4:16

axhiu
Anëtar aktiv

Numri i postimeve: 666
Registration date: 29/06/2008
MesazhTitulli: Dritan Dajti?student i respektuar ne lagjen e tij ? Today at 7:44 am
Kush eshte i shume kerkuari Dritan Dajti?

Abonohuni për lajmet në e-mail:

Shkruani emailin tuaj:

Gjatë 24 orëve, ju do të pranoni vetem një e-mail me 10 lajmet e fundit

Dërgoja një miku

Version i printueshëm
Komento këtë lajm:
Komentuar 0 herë.



Emri Mbiemri:
E-maili:

Më kujto |
Më Harro

CNreadCookie();

07.08.2009

38 vjeçari Dritan Dajti, i lindur në Tiranë më 17 nëntor 1971 rezulton
të ketë qenë njëri nga personat më të kërkuar në Shqipëri. Dajti ishte
një i dënuar me 20 vjet heqje lirie nga Gjykata e Shkallës së Parë
Tiranë për veprën penale të vrasjes.

Në fakt, historia e tij u mediatizua
kur Dritan Dajti u largua në mënyrë spektakolare nga dhoma e izolimit e
Gjykatës së Tiranës, më 17 nëntor 2003, vetëm pak minuta para se të
fillonte seanca kundër tij. Nga hetimet e mëvonshme rezultoi se
gjithçka kishte qenë e planifikuar.

Dajti mori një pistoletë në
tualetin e gjykatës, ku ishin vendosur më parë nga miqtë e tij. Me këtë
pistoletë, ai iu drejtua policëve të togës, që kishin për detyrë ta
ruanin dhe qëlloi disa herë në ajër. Por nuk ngurroi që pistoletën t'ia
drejtonte edhe prokurorit, që në ato moment po bëhej gati për t'u futur
në sallën e gjyqit. Dajti u arratis me pranga në duar, doli nga dera
kryesore e gjykatës u rrëzua një herë, po policia nuk mundi ta
neutralizojë. Ai hipi në një motor, që drejtohej nga një person tjetër,
dhe u largua ndërkohë që një person tjetër ende i paidentifikuar,
qëlloi disa herë me pistoletë në ajër në anën tjetër të rrugës, me
qëllim tërheqjen e vëmendjes së policisë.

Dy vjet më vonë, më 20
mars 2005 mendohet që ai ti ketë shpëtuar përsëri nga duart policisë në
një aksion ku u arrestua një tjetër njeri i njohur i botës së krimit
Emiliano Shullazi, i akuzuar për vrasjen e Vajdin Lamajt, ish-president
i Federatës së Boksit.

Sipas të njohurve të tij, Dritani ishte
një person që studionte shumë dhe kishte një paraqitje shumë të
rregullt, gjë që e ndihmonte atë tëlëvizte. Në kohën kur ai është
arrestuar, 21 prill 2001,studionte në Fakultetin e Drejtësisë. Deri në
këtë kohë, sipas te njohurve, Dritan Dajti ishte një nga djemtë më të
respektuar në lagjen e tij në kryeqytet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv


Numri i postimeve: 666
Profesioni/Hobi: bashkimi me dajak
Registration date: 29/06/2008


MesazhTitulli: Re: Dritan Dajti?student i respektuar ne lagjen e tij ? Today at 7:48 am
qeverit shqiptare ,shqiptarin e menqur e etiketojn me ma te keqijat qe mos te ken kundershtar !Dhe maskaralleqet e tyre qe mos tua qesi e likvidojn e populli mashtrohet ne RTSH duke mendue se vertete ky njeri eshte i rrezikshem per popull ?Jo i rrezikshem per popull por kundra tradhetareve qeveritar!

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

MesazhTitulli: Re: Dritan Dajti?student i respektuar ne lag Empty Re: MesazhTitulli: Re: Dritan Dajti?student i respektuar ne lag

Message  Perparimi Sam 8 Aoû - 4:27


Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

MesazhTitulli: Re: Dritan Dajti?student i respektuar ne lag Empty Re: MesazhTitulli: Re: Dritan Dajti?student i respektuar ne lag

Message  Perparimi Sam 8 Aoû - 4:28


Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

MesazhTitulli: Re: Dritan Dajti?student i respektuar ne lag Empty Re: MesazhTitulli: Re: Dritan Dajti?student i respektuar ne lag

Message  Perparimi Sam 8 Aoû - 4:36

Durrës: I kërkuari, Dritan Dajti vret 4 policë


Durrës: I kërkuari, Dritan Dajti vret 4 policë

Gjashtë persona, mes të cilëve pesë punonjës policie kanë mbetur të vrarë sot pas të shtënave me armë në ndjekje të një të shumëkërkuari nga policia në Durrës.

Autori i vrasjeve më pas është arrestuar nga policia dhe është dërguar i plagosur në spitalin e Durrësit.

Një ngjarje e rëndë kriminale e ka tronditur qytetin bregdetar të Durrësit. Personi më i kërkuar nga policia shqiptare, Dritan Dajti, ka vrarë katër policë, ndërsa në vend ngjarje kanë mbetur të vrarë edhe dy qytetar, gjatë rrethimit nga forcat e policisë, në afërsi të plazhit "Iliria". Ngjarja ka ndodhur rreth orës 14 e 20 minuta, gjatë nje aksioni të policisë për arrestimin e tij. Gjatë shkëmbimit të zjarrit ka mbetur i plagosur rëndë edhe personi që e shoqëronte Dajtin, i cili cilësoheët si njëri ndër miqtë më të ngushtë të tij.

Ecuria e rastit

Efektivat speciale e rrethuan Dajtin dhe tentuan ta kapnin afër mesditës. Shkëmbimi i zjarrit u verifikua në plazhin e Durrësit. Dajti ka qëlluar në drejtim të efektivëve të cilët i janë përgjigjur me zjarr. Nga të shtënat bilanci i konfirmuar i të vdekurve është 5 persona, dhe i plagosur, vetë Dritan Dajti. Aksioni ka qenë blic dhe i kryer pa shumë bujë, për shkak të zonës tejet të populluar me pushues, por në një vështrim të parë, ende nuk është përjashtuar pista e dekonspirimit të informacionit dhe e parapërgatitjes së Dajtit për ekzekutivimin e një masakre. Pas shkëmbimit të zjarrit, Policia e shtetit ka kaluar në gjendje gatishmërie. Identiteti i policëe të mbetur të vdekur ende nuk është shpallur zyrtarisht nga policia, megjithatë, mësohet se midis policëve të vdekur është edhe komandanti i skuadrës policore që ka kryer operacionin, 38-vjeçari Fatos Xhani.

I shumëkërkuari Dritan Dajti, nën shoqërimin e forcave Renea, është transportuar nga spitali i Durrësit drejt Spitalit Ushtarak në Tiranë për shkak të gjendjes së rëndë në të cilën ndodhet, në rrezik për jetën. Dajti ka marrë 3 plagë, një në dorë, një në pjesën e barkut dhe një tjetër në shpinë. Drejtori i Policisë Ahmet Prençi dhe prokurore te Krimeve te Renda ndodhen në vendngjarje.

...

Gjashtë persona, mes të cilëve pesë punonjës policie kanë mbetur të vrarë sot pas të shtënave me armë në ndjekje të një të shumëkërkuari nga policia në Durrës. Ngjarja e rëndë ka ndodhur pak pas mesditës në plazhin e Durrësit. Policia vuri dyshimin se autor i vrasjeve është Dritan Dajti, një person i arratisur nga burgu në kohën e gjykimit pasi akuzohej për vrasjen e një biznesmeni.Më pas mësohet se policët kanë ndërruar jetë, ndërsa policia ka qëlluar në drejtim të Dajtit duke e lënë të plagosur.Ky i fundit u transportua në spitalin e Durrësit ku po mbahet në masa të rrepta sigurie.Sipas policisë policia e Durrësit kishte siguruar informacione për vendndodhjen e Dajtit duke organizuar dhe operacionin për kapjen e tij.

Autori i vrasjeve më pas është arrestuar nga policia dhe është dërguar i plagosur në spitalin e Durrësit. Por sapo kanë bërë të mundur rrethimin për arrestimin e tij, Dajti ka nxjerrë një armë dhe e ka zbrazur në drejtim të policisë.

Rrjedha e ngjarjes

Dritan Dajti akuzohet për vrasjen e biznesmenit Beqir Beqja e ndodhur më 17 shkurt të vitit 1999 te “Zogu i Zi” në Tiranë, ngjarja për të cilën u arrestua.Mirëpo gjatë një seance gjyqësore në Tiranë, Dajti realizoi arratisjen më spektakolare të ndodhur ndonjëherë në Shqipëri.Qysh prej atëherë ai jetonte i lirë ndërsa ndiqej nga policia.Epilogu: 5 të vrarë dhe gjashtë të plagosur.

Dritan Dajti është dorëzuar pasi e ka parë të pamundur largimin nga vendi i krimit dhe arratisjen. Nbi të rëndojnë një mori akuzash për vrasje dhe rrëmbime. Disa vjet më parë, ai ishte arratisur nga Gjykata e Tiranës.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

MesazhTitulli: Re: Dritan Dajti?student i respektuar ne lag Empty Re: MesazhTitulli: Re: Dritan Dajti?student i respektuar ne lag

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum