Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Studiuesi Gjerman zbulon alfabetin shqip

 :: sport

Aller en bas

Studiuesi Gjerman zbulon alfabetin shqip Empty Studiuesi Gjerman zbulon alfabetin shqip

Message  Perparimi Ven 25 Juin - 12:20

Mahnitëse! / Studiuesi Gjerman shokon botën me atë cfarë ka zbuluar për Shqiptarët
June 22, 2021 ADMIN AKTUALITETE 0
Studiuesi Gjerman zbulon alfabetin shqip 20170427090103606600
Shekulli në mes të vitit 1750-1850 ishin vite të një diversiteti ortografik të mrekullueshëm në Shqipëri. Në këtë periudhë, gjuha shqipe po shkruhej në gati dhjetë alfabete, një rekord ky për atë kohë dhe gjuhët evropiane. Dhe këto alfabete ka vendosur që t’i studiojë e t’i sjellë në një libër studiuesi i shqipes, Robert Elsie.Hvp hvpsiren me pvshte per pvmjet esklvive
Edhe një libër tjetër që sapo botova, mbi alfabetet e shqipes. Rreth viteve 1750-1850 gjuha shqipe u shkrua në jo më pak se dhjetë alfabete të ndryshme. Sigurisht një rekord për një gjuhë evropiane! Ja i keni këtu” ka shkruar Elsie derisa ka prezantuar librin 117 faqësh “Albanian Alphabets – Borrowed and Invented”,Hvp hvpsiren me pvshte per pvmjet esklvive


Sipas librit, alfabetet në fjalë janë alfabeti i Gregorit në Durrës, alfabeti i Dhaskal Todhrit, i Jan Vellarës, i Naum Veqilharxhit, dhe më pas alfabetet më të vogla si ai i Papa Totasit, Vezo Bey dhe Konstantinit të Beratit.Hvp hvpsiren me pvshte per pvmjet esklvive

Studiuesi Gjerman zbulon alfabetin shqip ACCDF2B7-8C4A-467C-82AD-2EE060A441D3-547x330-1-80x60PREVIOUS
Ish Ministri Grek me akuza të ashpra ndaj Qeverisë Greke!: Pse po ngjyrosni Historinë! Suliotët ishin Shqiptarë!



Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum