Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Bisede me Shefki Baraliun

 :: politika

Aller en bas

Bisede me Shefki Baraliun Empty Bisede me Shefki Baraliun

Message  Perparimi Ven 29 Nov - 9:10

[ltr]Bisede me Shefki Baraliun 12504_333392000171295_5329210839695031224_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ohc=Q4AR8ISPP0MAQkqiRuX9cHyADvVelsHAC_rps4-j3ajq2Deb346KjX2rQ&_nc_ht=scontent-frt3-1
Shefki Baraliu[/ltr]



[ltr]Bisede me Shefki Baraliun 12504_333392000171295_5329210839695031224_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ohc=Q4AR8ISPP0MAQkqiRuX9cHyADvVelsHAC_rps4-j3ajq2Deb346KjX2rQ&_nc_ht=scontent-frt3-1
[size=16]Shefki Baraliu

Vous êtes amis sur Facebook
[/ltr][/size]

17/08/2014 00:32

[ltr]Haxh
Pershendetje zotri Shefki Baraliu.Fale fb te juaj ju gjeta dhe dua tjua rikujtoje nje ngjarje te vitit 1978 .Gjere sa ishim ushtar ne Strumice.Isha duke pushue ne karaullen e ushtrise se rrojeve,dhe ne ato qaste ndegjoja do zera duke qeshur;A po ta dine Haxhi Kuçi qe kemi burgosur nje zemlak te tijna dot tranohet.Kam kercye ne kembe dhe i kam pyetur;Kane ma kane burgosur?Nje shqiptar me thane e kemi nxen duke kalue telat,dhe ne qanten e tij ja kemi gjete,do libra nga shqiperia,pastaj do raki,nje pule e nje foto aparat.Pa nje e dy kam ardhe ne dhomen tende dhe e kam hapur,dhe tu kam drejtue me keto fjale....Nuk po ua ceku,po ua la juve ti tregoni....Kam hyre mbrenda ne zyren e komandantit dhe i kam thene per çfare arsyesh e keni burgosur kete shqiptar?Apo vetem pse jemi shqiptar dhe po mundeni te na malltretoni keshtu?Komandanti;Kuçi,ai zemlaku yt ka hyre brenda garnizonit neper tela,ja kemi nxene librat nga shqiperia,dhe nje shishe me raki,nje pule dhe nje foto aparat .Ku ky zemlaku yte me kete foto aparat done me fotografue objektet ne garnizone.Une ja presi;Tjeter send a i keni nxene ?Jo me thote.Ju lutemi a bene se pari te me tregoni se çfare libra ja keni nxene,qe çenkan te ndaluara ne jugosllavi?Kur e nxorri,te paren e kam pare romanin"Pse"nje roman i Stereo Spases,te cilen çdo shqiptar e kishte lexue apo e posedonte.ne oden e vete.Dhe i thash,edhe une e kam kete libere ne shtepi dhe shume libra nga shqiperia vijne ne kosove dhe kerkujt nuk i pengojne keto libra.Sa per qe ka hyre neper xhemba,brenda garnizonit;edhe une dhe shume ushtar,hynin keshtu,kur vonohemi.Sa per aparat qe ja keni nxene eja beni bastisje tek une edhe une posedoje aparat ne ormarin time.Dhe gadi çdo ushtar posedon foto aparate te tilla,ateherit duhet te gjitheve te na konfiskoni foto aparatet.Por ju lutemi leshojeni e le te shkone ne ndertesen e vete dhe te pushone si njeri.Jo me tha duhet ta qojm ne gjygj dhe te denohet.Jo jo ja bera nese keni diçka me kete njeri une jam ai qe dot ua kundershtoi te gjitha dhe ska qare pa u leshue nga burgu sonte jo ma lerge.,Nese diçka jeni te dyshimt,me merrni mua te nesermen dhe me dergoni mua ne gjykim.Pastaj pasi ju kam marr edhe juve e ju kam shti ne zyren e tij,me duket se po keto fjale ja kam thene edhe ne prezencen tende.Nese nuk kam harrue,kur pranoi tju leshone nga burgu,e kerkoi rakin dhe pulen qe tja jipni,a ja keni lene apo jo nuk me kujtohet,por rakin me duket se po vete me the vetem te me leshoin nga burgu.Ne fillim kur e kam hapur porten e burgut me duket se te kam thene dil perjashta se po tjua qi nanen e shkive, tani me mua kan pune shkijet.Por ju nuk pranuat gjere sa i binda qe je i pastert si loti..Zotri Shefkiu,ai qe kam qen ateherit,jam edhe tani.Por nuk e kisha ditur qe shume tradhetar kish pasur ky popull i yni dhe nuk me lane hapsire qe ti luftoi qetniket.Zotri Shefki Baraliu,nese nuk ka qen kjo ngjarje e vertete ,ju lutemi ma demaskoni.Sidoqofte me vjen mire qe ju gjeta shendoshe e mire,ishalla ju shkone jete per se mbari.Ju pershendet ish shoku juaj qe ishim ne nje kasarne bashk,ne sherbim ushtarak ne Strumice.Kujtimin mos e harroni.
Ju pershendesi sinqerishte
Haxhi Latif Kuçi
[/ltr]

23/04/2018 12:32


[ltr]Haxhi
YouTube Video Shefki Baraliu
Tananotiv
static.shopify.com
[/ltr]


30 AVR 2019 À 13:57

[ltr]Bisede me Shefki Baraliun 12504_333392000171295_5329210839695031224_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ohc=Q4AR8ISPP0MAQkqiRuX9cHyADvVelsHAC_rps4-j3ajq2Deb346KjX2rQ&_nc_ht=scontent-frt3-1
Shefki a répondu à votre story
Pershendetje skoq. Mos jan kah te mundojn pak si shum punet e kota
Shefki a répondu à votre story
Mos jan kah te mundojn pak si teper punet e kota shoq
[/ltr]

30 AVR 2019 À 21:52

[ltr]Haxhi
pershendetje Shefki,po bane mire qe mu lajmrove.A po i njeh keta,pse te kota?

Haxhi
A je mire me shendet o dosti jem?Ishe prek pom duket qe te kam pas vete a ka qen e vertete qe te kam nxjerr prej burgut,kur une isha ne roje te karaulles ne strumice.A te kam nxjerr prej burgut o Shefki thuaj po ose po genjej.Mos ma humb neren.Vetem se nja ta din si loti,se veten e kam pas shti ne gershaj ja me te nxjerr prej burgut ose ka pas mu ba lamsh ate nate.Si te duash mendo.E din edhe ti si jam kacafyt me komandantin e karaulles.Sidoqofsh,deshiroj te keni jete te lumtur .E kalume ka qen,ndoshta kishe shpetue edhe vete pa nderhyrjen time.
[/ltr]

1 MAI 2019 À 09:20

[ltr]Haxhi
Shefki shoku,nese je prek per Arsim Baraliun,koke prek pa lidhje shoku,a nuk ka punue ne kontrDemaqit ku po shkon?Demaqi me pa qe ka vdek aksidentalisht Arsimi.Nuhiu ja ban a e din qe ka punue te serbet?Mos eshte marre per ty me shkue me pa?Ja ban Demaqi hajte se tan shqiptaret bashkpunojne me serb,spom intereson me kan ka bashkpunue se me baban e ti kemi qen ne burg.Qaty jam kan.Per kete Demaqi u runte prej meje dhe me bllokonte o Shefki.Nese kam hanger mut me serb lirisht me thuaj.Ama jo me ngjite si enver kopilat e titistat epitete ....Poduka mi mbrojt bashkpuntoret.Izetin e njeh ma se miri ti .Nuk e mbroj as vetin as shokun kur deon mem tradhetue,as djalin tim se mbroj kur eshte ne rrugen e shejtanit.
Haxhi
Kan than te moqmit me dhij oj sorre ne qafe se ske faj,qe te shpetova..Shqiptarit shpetoja jeten,automatikisht e ke rrezik jeten nga ai.Nuk je i pari ka me mija qe kam shpetyue e rrezikue jeten,Pa lidhje paskna luftue per llucifera
1 MAI 2019 À 22:40
[/ltr]
[ltr]Haxhi
[/ltr]



Thaçi-Haradinaj para Samiti

17 OCT 2019 À 01:1

[ltr]Haxhi
Ndihmat gjate luftes qe i kam ftue ne Suhareke e ne Malisheve ka fundi shtatorit 1998
[/ltr]


Haxhi Kuçi


[ltr]
Bisede me Shefki Baraliun 12504_333392000171295_5329210839695031224_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ohc=Q4AR8ISPP0MAQkqiRuX9cHyADvVelsHAC_rps4-j3ajq2Deb346KjX2rQ&_nc_ht=scontent-frt3-1Shefki Baraliu
Pershendetje shoq !te luftosh per drejtesi asht e drejt univerzale por ta shtremberon historin asht pa drejtesi.
Edhe pse nuk komunikoim drejte per drejte i percjelli shkrimet dhe komentet e juaja ne shumten e rasteve jan korekte por ne shum te tjera jan shum te vrazhta e tendencioze.
Nuk hy ne grupin e patrioteve matrapaz por jam simpatizant i korektesise.Mora shkas me te shkru kur lexova ko memtin tend per bartjen e flamurit ne vitin gjshte dhjet e tete dhe kur thua se ke bart Flmurin se bashku me OsmN Gegen.
Ta baj nje pytje se nga ku asht nis flamuri dhe ku asht vendos.pytja e dyt asht se ne cilin krah te famurit ki qendru.
Pas letyre pytjeve e vazhdoim biseden shoq.

Haxhi Kuçi
Shefki si paske lexue çka ju kam shkrue ne rregull,ska problem.Por nuk eshte mire me ja humbe nderin dikujt kur te ka shpetue.Une e kam pas shti koken ne theds per ty e une ad qe te kam njohur se kush keni qen.Nuk eshte mire mi than njerezve po edhe Haxhia ka qen qaty kur me ka zan.Jo une skam qen se me pas qen ste kisha lan me hy ne burg,por kam qen dke fjet
Sipas teje une nuk e paskna bart flamurin mbas Osman Geges ne viti 1968.Kush e ka bartur per shkolles fillore e gjere ndermjet ures se Zhivkut e ures se madhe ?Shko ne komune ne arhive i gjeni fotografit.Jo une se di as kush e ka hek flamurin nga shtylla?Se isha ne moshen 13vjeqare.A ua dini emrat atyre qe na barteshin perpjet dhe kush rrinte anash neve?Nuk te paskna njohur mire,qenke hijanet dhe jo mirnjohes.
Zeke e Sef Bazjrakatir ju kam lute qe ta zbresin Osman Gegen qe une ta barti flamurin o Shefki dhe a ju kujtohet Zeke Bajraktari çka ju pat thene mases per mua e per baban time?
Une skam pas lidhje me organizimin e flamurit,por qe e kam bart poooooooooo
vete Osman Gegen ai te tregon ma se miri
Nje here keni qen te une ne suhareke dhe ate diten e marte e une te ju jo.A po mendon se une po genjej dhe nuk jam ai qe e kam bartur flamuri ate dite?Mos ndoshta edhe ti e ke barte flamurin
Shefki nuk te kuptova çka dmth me qato fjale pot mungojne shume punet e kota?Ku e keni fjalen?
Nuk eshte pune e kote se vete Nuhia ka pas thene marre pom vjen qe Astriti ka punue m Mishkin ne kontroll teknik e une nuk e di çka e keni ?Edhe djali jem me pas kan nuk e kisha perkrah fare.Si e kan quajt Arsimin populli?
A ke mundesi ti personalisht me tregue si erdha ne dhomen e burgut une,dhe tregoje te tere ngjarjen mos shto as dhe nje greme.Banu burr se kjo ngjarje eshte ma e fresket se e flamurit e ndoshta e paske harrue si te nxorra prej burgut.Vetem per kete nese ke mundesi me tregue ta kisha dite per ner dosti jem
Shefki Baraliu
[/ltr]
[ltr]Bisede me Shefki Baraliun 12504_333392000171295_5329210839695031224_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ohc=Q4AR8ISPP0MAQkqiRuX9cHyADvVelsHAC_rps4-j3ajq2Deb346KjX2rQ&_nc_ht=scontent-frt3-1
O hagji shoqi ne cilin vit je i lindur?

Po i perzin gjerat .Per kohen e ushtris ti ngjarjen e man ma mir ndermend se sa une e di qe me ke dal ne ndihme dhe un te falenderoi shum por un e ti nuk kemi ndejt gjat sepse ti ke kry nese me kujtohet sherbimin pas nje muaji qe un kam ardhe. Dhe ma nuk e di se jemi taku ma.
Se kush asht ose ishte Hagji kuqi une jam interesu dhe kam pyet njerz pasi qe ti me ke shkru per rastin ne ushtri.
Sa per flanur ata bajraktar qe ti i permend zeka e kush tjeter nuk e kan pas as nji lidhje me flamurin.
Tani un ta tregoi at histori sakt ashtu si ka qen.
Shefki Baraliu
Bisede me Shefki Baraliun 12504_333392000171295_5329210839695031224_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ohc=Q4AR8ISPP0MAQkqiRuX9cHyADvVelsHAC_rps4-j3ajq2Deb346KjX2rQ&_nc_ht=scontent-frt3-1
Un kam qen ne nji klas me Osman Gegen edhe pse Osman Gega me vite asht me i vjeter ne un por per shkaqe te ndryshme Osmani ka vazhdu shkollimin me vones.E marete fillimi i ores se dyte vjen ne oborr te shkolles Hagji Bajraktari dhe me drejtohet : o Shefki baraliu. po dojm me ngrit sot flaurin a guxon me i organizu nxenesit me dal.
Nuk po ta tregoi krejt tekstin integral por ne pika te shkurtera.E kam pranu at kerkes dhe per dy minuta i kum nxkerr nxenesit nga klasa te gjith ne oborr. Dhe tani ka fillu organizimi ku nuk kishin pas flamur fare me veti ku un ju kam then se une kam flamur ne shtepi dhe shkoi e marr dhe qka mas andej se ku asjht marr flamuri nuk me kujtohet.
Ku tani bajrakteret thurin lavde sikurse marigona e kemi qendis e sh tjeter qe hiqnuk jan te verteta.Osman geges ja kwmi dhan flamurin me bart vetem se ka qen ma i madh dhe maentuziast.
Hagji bajraktari me shok te tij ma nuk jan pa fare dei ne ngrotje te flamurit astenji profesor nuk na ka perkrah perpos Begjet Bytyqit qe naka ndejt anash dhe na ka inkuraju prek qytetareve perpos dervishve te Sopis Dhe ye Sudenqanit asteni tjeter nuk na u ka bashkangit as popull por kur kemi mberri ne qemder te dy banderat ateher populli na ka paerkrah dhe ka mbajt heshtje dhe me von na ka duar trikit.Se ku ka qee hagji Kuqi dhe ne far cilesie un nuk e di.
Shefki Baraliu
Bisede me Shefki Baraliun 12504_333392000171295_5329210839695031224_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ohc=Q4AR8ISPP0MAQkqiRuX9cHyADvVelsHAC_rps4-j3ajq2Deb346KjX2rQ&_nc_ht=scontent-frt3-1
Un me qellim te pyte se me colin kreh te flamurit ishe.se nese thu ne krahun e majt aty isha ue.Flamurin e ka hjek puntori i puntoris se shkolles me urdher te policis por me mirkuptimin tone jo ne menyr demonstrative.
Shefki Baraliu
Bisede me Shefki Baraliun 12504_333392000171295_5329210839695031224_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ohc=Q4AR8ISPP0MAQkqiRuX9cHyADvVelsHAC_rps4-j3ajq2Deb346KjX2rQ&_nc_ht=scontent-frt3-1
Sa per pytjen qe nuk e ke kuptu keni hyr ne ujera te turbullta qe fare nuk ju qojn as kurd.
Me ofendime e lloi lloi llafe qe nuk kontrboin per te mire .Historin e mirefillt ishte dasht ta shkruajn historian te mirefillt jo individ te pa autorizuar historia asht ajo qe ka ndodh e jo ajo qe na kem deshire.Keni fillu me sharje e fuerje aj un bera tjetri un bera u bat cop mellafe.

[/ltr]
[ltr]Haxhi
Shefki mbas sa kohe kam perfundue nuk me kujtohet sherbimi ushtarak,por qe e kam shti kryet ne thes per ty e kam rrezikue jeten,se me provokuan serbet ,kinse dojne me mbyte,a une kam qen duke fjet dhe per inati tim me provokojshin dhe jam que si herem dhe ua kam ba cilin zmlak bre ma keni burgos e nanen tanve ua qifsha,edhe shupulla u kam sjell.Ikam marr dhe i kam rpue gjere te derae burgut,i kam shti me hape deren dhe ma tutje se çka ka ndodhe i di une por i dini edhe a e kam rrezikue jeten per juve.Ne rregulle e kalume shyqyr qe je ne jete kjo me knaq..Ti nuk e din rastin tim kater here me kan organizue atentat per mem vra,po zotit dhe gjindshmerise e sidomos shpejtesine qe e kam pas kam arritur mi shpetue atentateve e per mi rreh qi nanen ua kam ne qat kasarne.E din Ylfeti i Gjinovcit qe ka qen drejtor ne fabriken e Ballkanit.
Sa per flamur,une nuk kam organizue se kam cek kerkund,une mases ju kam bashkue kur turma jeni dal prej oborrit te shkolles.Gabim je Sefe Bajraktari e Zeka Bajraktari me kuglaqa ne dore kan qen ne anen e majte Djemt e veli pallkaviqeve kan qen ne dy krihet.Por per Haxhi Bajraktarin as une se perkrahi se ka qe mandje madhe.Osman Gega e ka bart flamurin gjere pasi e ka kalue uren e Zuivkit dmth ndermjet dy urave ka shitorje e Bexhet Qorrit .E kam lute Zeke Bajraktarin o baca Zek a ban bre edhe une me bart pakes?I kujna je ma ka ba?Si nuk pom njeh baca Zek jam Haxhia djali Late Smailit.Atehere ju ka drejtue atyre qe e barteshin Osmanin ,e ju ka than;O burrra zbritne Osmanin e jepnja djalit te Latif Smailit se tan shqiptaria ja kemi borgj,qe flamurin me bajt djali Lates.E kan zbrite Osman Gegen dhe e kam marr une dhe me kan ngrite gjere sa e kemi kalue uren e madhe.PO ti tregoj emocionet e mija;E shtrengojsha q fort se qe mu koqit i tere trupi ,u tusha mos pom bjen ,e kam lute qe ta merr dikush tjeter.Dhe me kan zbrite e kush pastaj e ka marr nuk di gja ,por e di qe nga shtylla e ka hek Ramadan Fondaj kuriri i shkolles nga Peqani.NUk kam lidhje se kush e ka organizue kete dite.As ne sutjeske nuk kam organizue me mbrojte flamurin ne vitin 1971 nga brigadat serbe ,jo vetem qe e kam mbrojte flamurin ,por edhe i kam rreh serbet sa kam mujte.Ke deshmitar e ke sa te duash,por kerkush nuk ka qef qe veprat e mija atdhetare me dal ne shesh.Edhe Demostratat e 11 marsit te vitit 1981 nuk i kam organizue ne menzen e studentave,i kam nis si shkak i qimes e pastaj sa studenta i kan nis me thye ,nuk ka randesi me randesi une i kam nis,por kerkush nuk deshiron qe vepra ime me u shkrue ne histori.As juve kur ju kam nxjerr nga burgu skam organizue me kerkan qe met nxjerr nga burgu,vete kam hy si Ilaz Qorri..Dy here kam prue ndihma ne kosove gjate luftes.E tjera vepra qe ska laps e fletore qe i zen.Dhe sot une me ik prej shqiptareve ,po mire ma kan ba u lumt qe si paskna njohur si sot.Zotit ja kam lan,me shkoj jeta qenqe.A me besoni kur e kam mbrojt ne sutjeske flamurin ne vend te serbeve ,shqiptaret organizuan mem mbyte pse ua mbrova flamurin.Dhe qe nga ky vit edhe sot sherrin jam ka ja shoh ketij mut flamurit.Kurr nuk kam mujt mu punsue .Ku kam qite lutje ma kan refuzue si person i papershtatshem moralo politike.As ne ballkan,as ne arsim,as ne polici,as ne gjygj.Serbet nuk me kan njohur.
Shefki nuk je i vetmi ti qe e kam rrezikue jeten,e kam rrezikue edhe per tan shqiptarine,e kam shpetue nga golgota nga masakra masive,por kerkujt nuk po i intereson.Ende po thojne nuk te pyet atdheu çka po don po ti çka ke ba per atdhe.Me pas dite qe keshtu perfundon jeta ime pa ua qi nanen shqiptareve nuk e kisha lan.Demaqi ja pat ba NUhi Kuqit kur shkoj ne pamje qe vdiq Arsim Baraliu;Kur ja bani Nuhiu Demaqit hej a e dini se dhandrri im ka bashkpunue me Mishkin mos eshte marre me shkue ti ne te pame.Une tha nuk me intereson me kan ka bashkpunue Arsimi,se tan shqiptaret lypin qi nane tan po bashkpunojne me serbi une baban e Arsimit e kam shok dhe due me shkue.
Nese une kam hyre llugave vetem nje sekonde,let fol edhe serbi kundra meje ama me fakte,me shpifje siq ja kan zanat qent e serbise une ketyre marrinave sja fusi pordhe.
[/ltr]

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Bisede me Shefki Baraliun Empty Re: Bisede me Shefki Baraliun

Message  Perparimi Ven 29 Nov - 9:37

Shefki shoqi harrova me te tregue se bash ne anen e majte kam qen ka ana e perendimit.Nuk i paske pa djemt e Veli Gashit ata kan qen andej e ti nuk i ke venerue.Bile ate dite nese e ke njohur Azem Kokollarin u paten rreh me Rexhep Gashin djalin e Tafe krushices si sot e mbaj mend i pata ndare .Se per çka nuk e di.Shefki i kam pas 13 pranvera hiq ma shume.Osman Gega bashk me Veli Kuqin,Aziz Morine e Avdi Ibrahimin pakes para luftes u pata prish me Avdiun e e kishin pas que Aziz Morinen mem pajtue me Avdiun,dhe pas shume lutjeve hajt thash po pajtona.Kemi hyre ne qebaptoren e berisheve ne qendren zejtare,u pershendeta me Osman Gegen,Veli Kuqin e edhe me Avdi Ibrahimin,shoku i Demaqit e Haxhi Zybes.Hala pa u ule ky Aziz Morina ende pa u ule ma bani o Haxhi me ta dhan nje bombe atomike a kishe guxue me ja leshue serbise midis beogradit?Afer nesh ishin tre polic te serbise?Jam mpir thash me paskan thirre me ma ba ndonje kurthe.Ja kam ba o nanen tanve ua qifsha,edhe Osman Geges pa e prijashtue.PO ku ke koqe bytha jote me posedue kete bombe po bjerma se pa ja qie nanen serbeve e edhe juve nuk e laj.A per kete me lute qe te pajtona me Avdiun shkoni ne pidhe te sames bre idiota,dhe kam dal perjashta.Mu kan leshue mbrapa gjere ne brendi te stacionit te autobusave,por edhe policet te cilet u mbeshteten per telat e pompes se benzines.Osman Gega ja nisi e pom ma bene o Haxhi mue Dervish Shaqa pom kendon ne kenge qe e kam ngrite flamurin ne vitin 1968,pse ty nuk te kendon ,hajde kallxona ti çka ke ba per shqiptar qe nuk te kendon kerkush?A po largoheni prej meje o shpiuna .Pasta Veli Kuqi,hajt hajt Haxhi tregona çka ke ba per shqiptar,pastaj Aziz Morina e Avdiu veq kqyrke e nuk bante za.Ja bana a po ma hani karin te gjithe qe çka kam ba une per shqiptar kam rrue sheshin e karit bre muta.Veli Kuqi eshte gjall shko vete,edhe Osman Gega eshte gjalle shko bane nje interviste thuaja keto fjale,por inqizoje e ke nje shperblim çka do qe te deklaron e pranoj edhe nese ju thote se Haxhiu po shpif diç.E ke gjall edhe Avdi Ibrahimin qenin e serbise, eshte shef i krejt uçk es ,apo kryeudbashi i kosoves vete lirisht .çka po deshiron ta paguaj meditjen sa te lypish jo fal o shok.Kombinoji deklaratat e tanve dhe e bjen konkluzen Po mos i harro krejte keto fjale çka ti kam cek.Nuk kam nevoj me rrejt,se kurr ne jeten time se kam genjye as armikun as mikun

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Bisede me Shefki Baraliun Empty Re: Bisede me Shefki Baraliun

Message  Perparimi Ven 29 Nov - 9:46

Shefki Baraliu

En ligne il y a 30 m















[ltr][ltr]

Informations sur la conversation

Bisede me Shefki Baraliun 12504_333392000171295_5329210839695031224_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ohc=Q4AR8ISPP0MAQkqiRuX9cHyADvVelsHAC_rps4-j3ajq2Deb346KjX2rQ&_nc_ht=scontent-frt3-1
Shefki Baraliu
En ligne il y a 30 m


OPTIONS



Rechercher dans la conversation


Modifier les pseudos


Changer la couleur


Changer d’emoji


CONFIDENTIALITÉ ET ASSISTANCE

[/ltr][/ltr]
[ltr]
[ltr]

[size=13]Messages

Bisede me Shefki Baraliun 12504_333392000171295_5329210839695031224_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ohc=Q4AR8ISPP0MAQkqiRuX9cHyADvVelsHAC_rps4-j3ajq2Deb346KjX2rQ&_nc_ht=scontent-frt3-1
Shefki Baraliu
Vous êtes amis sur Facebook
[/ltr][/ltr][/size]

17/08/2014 00:32

[size][ltr][ltr][size]
Haxhi
[ltr]
Pershendetje zotri Shefki Baraliu.Fale fb te juaj ju gjeta dhe dua tjua rikujtoje nje ngjarje te vitit 1978 .Gjere sa ishim ushtar ne Strumice.Isha duke pushue ne karaullen e ushtrise se rrojeve,dhe ne ato qaste ndegjoja do zera duke qeshur;A po ta dine Haxhi Kuçi qe kemi burgosur nje zemlak te tijna dot tranohet.Kam kercye ne kembe dhe i kam pyetur;Kane ma kane burgosur?Nje shqiptar me thane e kemi nxen duke kalue telat,dhe ne qanten e tij ja kemi gjete,do libra nga shqiperia,pastaj do raki,nje pule e nje foto aparat.Pa nje e dy kam ardhe ne dhomen tende dhe e kam hapur,dhe tu kam drejtue me keto fjale....Nuk po ua ceku,po ua la juve ti tregoni....Kam hyre mbrenda ne zyren e komandantit dhe i kam thene per çfare arsyesh e keni burgosur kete shqiptar?Apo vetem pse jemi shqiptar dhe po mundeni te na malltretoni keshtu?Komandanti;Kuçi,ai zemlaku yt ka hyre brenda garnizonit neper tela,ja kemi nxene librat nga shqiperia,dhe nje shishe me raki,nje pule dhe nje foto aparat .Ku ky zemlaku yte me kete foto aparat done me fotografue objektet ne garnizone.Une ja presi;Tjeter send a i keni nxene ?Jo me thote.Ju lutemi a bene se pari te me tregoni se çfare libra ja keni nxene,qe çenkan te ndaluara ne jugosllavi?Kur e nxorri,te paren e kam pare romanin"Pse"nje roman i Stereo Spases,te cilen çdo shqiptar e kishte lexue apo e posedonte.ne oden e vete.Dhe i thash,edhe une e kam kete libere ne shtepi dhe shume libra nga shqiperia vijne ne kosove dhe kerkujt nuk i pengojne keto libra.Sa per qe ka hyre neper xhemba,brenda garnizonit;edhe une dhe shume ushtar,hynin keshtu,kur vonohemi.Sa per aparat qe ja keni nxene eja beni bastisje tek une edhe une posedoje aparat ne ormarin time.Dhe gadi çdo ushtar posedon foto aparate te tilla,ateherit duhet te gjitheve te na konfiskoni foto aparatet.Por ju lutemi leshojeni e le te shkone ne ndertesen e vete dhe te pushone si njeri.Jo me tha duhet ta qojm ne gjygj dhe te denohet.Jo jo ja bera nese keni diçka me kete njeri une jam ai qe dot ua kundershtoi te gjitha dhe ska qare pa u leshue nga burgu sonte jo ma lerge.,Nese diçka jeni te dyshimt,me merrni mua te nesermen dhe me dergoni mua ne gjykim.Pastaj pasi ju kam marr edhe juve e ju kam shti ne zyren e tij,me duket se po keto fjale ja kam thene edhe ne prezencen tende.Nese nuk kam harrue,kur pranoi tju leshone nga burgu,e kerkoi rakin dhe pulen qe tja jipni,a ja keni lene apo jo nuk me kujtohet,por rakin me duket se po vete me the vetem te me leshoin nga burgu.Ne fillim kur e kam hapur porten e burgut me duket se te kam thene dil perjashta se po tjua qi nanen e shkive, tani me mua kan pune shkijet.Por ju nuk pranuat gjere sa i binda qe je i pastert si loti..Zotri Shefkiu,ai qe kam qen ateherit,jam edhe tani.Por nuk e kisha ditur qe shume tradhetar kish pasur ky popull i yni dhe nuk me lane hapsire qe ti luftoi qetniket.Zotri Shefki Baraliu,nese nuk ka qen kjo ngjarje e vertete ,ju lutemi ma demaskoni.Sidoqofte me vjen mire qe ju gjeta shendoshe e mire,ishalla ju shkone jete per se mbari.Ju pershendet ish shoku juaj qe ishim ne nje kasarne bashk,ne sherbim ushtarak ne Strumice.Kujtimin mos e harroni.
Ju pershendesi sinqerishte
Haxhi Latif Kuçi[/ltr]
[/size][/ltr][/ltr][/size]

23/04/2018 12:32

[size][ltr][ltr][size]
Haxhi
[ltr]

YouTube Video Shefki Baraliu
Tananotiv
static.shopify.com

[ltr][/ltr][/ltr]
[/size][/ltr][/ltr][/size]

30 AVR 2019 À 13:57

[size][ltr][ltr][size]
Bisede me Shefki Baraliun 12504_333392000171295_5329210839695031224_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ohc=Q4AR8ISPP0MAQkqiRuX9cHyADvVelsHAC_rps4-j3ajq2Deb346KjX2rQ&_nc_ht=scontent-frt3-1

[ltr]Shefki a répondu à votre story

Pershendetje skoq. Mos jan kah te mundojn pak si shum punet e kota[/ltr]
[ltr]Shefki a répondu à votre story

Mos jan kah te mundojn pak si teper punet e kota shoq[/ltr]
[/size][/ltr][/ltr][/size]

30 AVR 2019 À 21:52

[size][ltr][ltr][size]
Haxhi
[ltr]
pershendetje Shefki,po bane mire qe mu lajmrove.A po i njeh keta,pse te kota?[/ltr]
Haxhi
[ltr]
A je mire me shendet o dosti jem?Ishe prek pom duket qe te kam pas vete a ka qen e vertete qe te kam nxjerr prej burgut,kur une isha ne roje te karaulles ne strumice.A te kam nxjerr prej burgut o Shefki thuaj po ose po genjej.Mos ma humb neren.Vetem se nja ta din si loti,se veten e kam pas shti ne gershaj ja me te nxjerr prej burgut ose ka pas mu ba lamsh ate nate.Si te duash mendo.E din edhe ti si jam kacafyt me komandantin e karaulles.Sidoqofsh,deshiroj te keni jete te lumtur .E kalume ka qen,ndoshta kishe shpetue edhe vete pa nderhyrjen time.[/ltr]
[/size][/ltr][/ltr][/size]

1 MAI 2019 À 09:20

[size][ltr][ltr][size]
Haxhi
[ltr]
Shefki shoku,nese je prek per Arsim Baraliun,koke prek pa lidhje shoku,a nuk ka punue ne kontrDemaqit ku po shkon?Demaqi me pa qe ka vdek aksidentalisht Arsimi.Nuhiu ja ban a e din qe ka punue te serbet?Mos eshte marre per ty me shkue me pa?Ja ban Demaqi hajte se tan shqiptaret bashkpunojne me serb,spom intereson me kan ka bashkpunue se me baban e ti kemi qen ne burg.Qaty jam kan.Per kete Demaqi u runte prej meje dhe me bllokonte o Shefki.Nese kam hanger mut me serb lirisht me thuaj.Ama jo me ngjite si enver kopilat e titistat epitete ....Poduka mi mbrojt bashkpuntoret.Izetin e njeh ma se miri ti .Nuk e mbroj as vetin as shokun kur deon mem tradhetue,as djalin tim se mbroj kur eshte ne rrugen e shejtanit.[/ltr]
Haxhi
[ltr]
Kan than te moqmit me dhij oj sorre ne qafe se ske faj,qe te shpetova..Shqiptarit shpetoja jeten,automatikisht e ke rrezik jeten nga ai.Nuk je i pari ka me mija qe kam shpetyue e rrezikue jeten,Pa lidhje paskna luftue per llucifera[/ltr]
[/size][/ltr][/ltr][/size]

1 MAI 2019 À 22:40

[size][ltr][ltr][size]
Haxhi
[/size][/ltr][/ltr][/size]

[ltr]
Lire



-2:39
Paramètres visuels supplémentaires
Afficher en plein écran


Remettre le son[/ltr]



Koha.net était en direct.

Thaçi-Haradinaj para Samitit

Koha.net
[size][ltr][ltr][size][ltr]
[ltr][/ltr][/ltr]
[/size][/ltr][/ltr][/size]

17 OCT 2019 À 01:10

[size][ltr][ltr][size]
Haxhi
[ltr][ltr][/ltr]
Ndihmat gjate luftes qe i kam ftue ne Suhareke e ne Malisheve ka fundi shtatorit 1998
[/ltr][/size][/ltr][/ltr][/size]

[ltr]
Lire



-4:58
Paramètres visuels supplémentaires
Afficher en plein écran


Remettre le son[/ltr]





Haxhi Kuçi

09:45

[size][ltr][ltr][size]
Bisede me Shefki Baraliun 12504_333392000171295_5329210839695031224_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ohc=Q4AR8ISPP0MAQkqiRuX9cHyADvVelsHAC_rps4-j3ajq2Deb346KjX2rQ&_nc_ht=scontent-frt3-1

[ltr]
Pershendetje shoq !te luftosh per drejtesi asht e drejt univerzale por ta shtremberon historin asht pa drejtesi.
Edhe pse nuk komunikoim drejte per drejte i percjelli shkrimet dhe komentet e juaja ne shumten e rasteve jan korekte por ne shum te tjera jan shum te vrazhta e tendencioze.
Nuk hy ne grupin e patrioteve matrapaz por jam simpatizant i korektesise.Mora shkas me te shkru kur lexova ko memtin tend per bartjen e flamurit ne vitin gjshte dhjet e tete dhe kur thua se ke bart Flmurin se bashku me OsmN Gegen.
Ta baj nje pytje se nga ku asht nis flamuri dhe ku asht vendos.pytja e dyt asht se ne cilin krah te famurit ki qendru.
Pas letyre pytjeve e vazhdoim biseden shoq.[/ltr]
Haxhi
[ltr]
Shefki si paske lexue çka ju kam shkrue ne rregull,ska problem.Por nuk eshte mire me ja humbe nderin dikujt kur te ka shpetue.Une e kam pas shti koken ne theds per ty e une ad qe te kam njohur se kush keni qen.Nuk eshte mire mi than njerezve po edhe Haxhia ka qen qaty kur me ka zan.Jo une skam qen se me pas qen ste kisha lan me hy ne burg,por kam qen dke fjet.[/ltr]
Haxhi
[ltr]
Sipas teje une nuk e paskna bart flamurin mbas Osman Geges ne viti 1968.Kush e ka bartur per shkolles fillore e gjere ndermjet ures se Zhivkut e ures se madhe ?Shko ne komune ne arhive i gjeni fotografit.Jo une se di as kush e ka hek flamurin nga shtylla?Se isha ne moshen 13vjeqare.A ua dini emrat atyre qe na barteshin perpjet dhe kush rrinte anash neve?Nuk te paskna njohur mire,qenke hijanet dhe jo mirnjohes.[/ltr]
Haxhi
[ltr]
Zeke e Sef Bazjrakatir ju kam lute qe ta zbresin Osman Gegen qe une ta barti flamurin o Shefki dhe a ju kujtohet Zeke Bajraktari çka ju pat thene mases per mua e per baban time?[/ltr]
[ltr]
Une skam pas lidhje me organizimin e flamurit,por qe e kam bart poooooooooo[/ltr]
[ltr]
vete Osman Gegen ai te tregon ma se miri[/ltr]
[ltr]
Nje here keni qen te une ne suhareke dhe ate diten e marte e une te ju jo.A po mendon se une po genjej dhe nuk jam ai qe e kam bartur flamuri ate dite?Mos ndoshta edhe ti e ke barte flamurin[/ltr]
[ltr]
Shefki nuk te kuptova çka dmth me qato fjale pot mungojne shume punet e kota?Ku e keni fjalen?[/ltr]
Haxhi
[ltr]
Nuk eshte pune e kote se vete Nuhia ka pas thene marre pom vjen qe Astriti ka punue m Mishkin ne kontroll teknik e une nuk e di çka e keni ?Edhe djali jem me pas kan nuk e kisha perkrah fare.Si e kan quajt Arsimin populli?[/ltr]
Haxhi
[ltr]
A ke mundesi ti personalisht me tregue si erdha ne dhomen e burgut une,dhe tregoje te tere ngjarjen mos shto as dhe nje greme.Banu burr se kjo ngjarje eshte ma e fresket se e flamurit e ndoshta e paske harrue si te nxorra prej burgut.Vetem per kete nese ke mundesi me tregue ta kisha dite per ner dosti jem[/ltr]
[/size][/ltr][/ltr][/size]

12:11

[size][ltr][ltr][size]
Bisede me Shefki Baraliun 12504_333392000171295_5329210839695031224_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ohc=Q4AR8ISPP0MAQkqiRuX9cHyADvVelsHAC_rps4-j3ajq2Deb346KjX2rQ&_nc_ht=scontent-frt3-1

[ltr]
O hagji shoqi ne cilin vit je i lindur?[/ltr]
[ltr]
Po i perzin gjerat .Per kohen e ushtris ti ngjarjen e man ma mir ndermend se sa une e di qe me ke dal ne ndihme dhe un te falenderoi shum por un e ti nuk kemi ndejt gjat sepse ti ke kry nese me kujtohet sherbimin pas nje muaji qe un kam ardhe. Dhe ma nuk e di se jemi taku ma.[/ltr]
[ltr]
Se kush asht ose ishte Hagji kuqi une jam interesu dhe kam pyet njerz pasi qe ti me ke shkru per rastin ne ushtri.[/ltr]
[ltr]
Sa per flanur ata bajraktar qe ti i permend zeka e kush tjeter nuk e kan pas as nji lidhje me flamurin.
Tani un ta tregoi at histori sakt ashtu si ka qen.[/ltr]
Bisede me Shefki Baraliun 12504_333392000171295_5329210839695031224_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ohc=Q4AR8ISPP0MAQkqiRuX9cHyADvVelsHAC_rps4-j3ajq2Deb346KjX2rQ&_nc_ht=scontent-frt3-1

[ltr]
Un kam qen ne nji klas me Osman Gegen edhe pse Osman Gega me vite asht me i vjeter ne un por per shkaqe te ndryshme Osmani ka vazhdu shkollimin me vones.E marete fillimi i ores se dyte vjen ne oborr te shkolles Hagji Bajraktari dhe me drejtohet : o Shefki baraliu. po dojm me ngrit sot flaurin a guxon me i organizu nxenesit me dal.
Nuk po ta tregoi krejt tekstin integral por ne pika te shkurtera.E kam pranu at kerkes dhe per dy minuta i kum nxkerr nxenesit nga klasa te gjith ne oborr. Dhe tani ka fillu organizimi ku nuk kishin pas flamur fare me veti ku un ju kam then se une kam flamur ne shtepi dhe shkoi e marr dhe qka mas andej se ku asjht marr flamuri nuk me kujtohet.
Ku tani bajrakteret thurin lavde sikurse marigona e kemi qendis e sh tjeter qe hiqnuk jan te verteta.Osman geges ja kwmi dhan flamurin me bart vetem se ka qen ma i madh dhe maentuziast.
Hagji bajraktari me shok te tij ma nuk jan pa fare dei ne ngrotje te flamurit astenji profesor nuk na ka perkrah perpos Begjet Bytyqit qe naka ndejt anash dhe na ka inkuraju prek qytetareve perpos dervishve te Sopis Dhe ye Sudenqanit asteni tjeter nuk na u ka bashkangit as popull por kur kemi mberri ne qemder te dy banderat ateher populli na ka paerkrah dhe ka mbajt heshtje dhe me von na ka duar trikit.Se ku ka qee hagji Kuqi dhe ne far cilesie un nuk e di.[/ltr]
Bisede me Shefki Baraliun 12504_333392000171295_5329210839695031224_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ohc=Q4AR8ISPP0MAQkqiRuX9cHyADvVelsHAC_rps4-j3ajq2Deb346KjX2rQ&_nc_ht=scontent-frt3-1

[ltr]
Un me qellim te pyte se me colin kreh te flamurit ishe.se nese thu ne krahun e majt aty isha ue.Flamurin e ka hjek puntori i puntoris se shkolles me urdher te policis por me mirkuptimin tone jo ne menyr demonstrative.[/ltr]
Bisede me Shefki Baraliun 12504_333392000171295_5329210839695031224_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ohc=Q4AR8ISPP0MAQkqiRuX9cHyADvVelsHAC_rps4-j3ajq2Deb346KjX2rQ&_nc_ht=scontent-frt3-1

[ltr]
Sa per pytjen qe nuk e ke kuptu keni hyr ne ujera te turbullta qe fare nuk ju qojn as kurd.
Me ofendime e lloi lloi llafe qe nuk kontrboin per te mire .Historin e mirefillt ishte dasht ta shkruajn historian te mirefillt jo individ te pa autorizuar historia asht ajo qe ka ndodh e jo ajo qe na kem deshire.Keni fillu me sharje e fuerje aj un bera tjetri un bera u bat cop mellafe.[/ltr]
[/size][/ltr][/ltr][/size]

16:27

[size][ltr][ltr][size]
Haxhi
[ltr]
Sh[/ltr][/size][/ltr][/ltr][/size]

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Bisede me Shefki Baraliun Empty Re: Bisede me Shefki Baraliun

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum