Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Shefki Baraliu ne ushtrin jugosllave ne vitin 1978 ne Strumi

 :: politika

Aller en bas

Shefki Baraliu ne ushtrin jugosllave ne vitin 1978 ne Strumi Empty Shefki Baraliu ne ushtrin jugosllave ne vitin 1978 ne Strumi

Message  Perparimi Dim 20 Juil - 7:05

rtages

Haxhi Kuçi Pershendetje zotri Shefki Baraliu.Fale fb ju gjeta dhe dua tjua rikujtoje nje ngjarje te vitit 1978 .Gjere sa ishim ushtar ne Strumice.Isha duke pushue ne karaullen e ushtrise se rrojeve,dhe ne ato qaste ndegjoja do zera duke qeshur;A po ta dine Haxhi Kuçi qe kemi burgosur nje zemlak te tijna dot tranohet.Kam kercye ne kembe dhe i kam pyetur;Kane ma kane burgosur?Nje shqiptar me thane e kemi nxen duke kalue telat,dhe ne qanten e tij ja kemi gjete,do libra nga shqiperia,pastaj do raki,nje pule e nje foto aparat.Pa nje e dy kam ardhe ne dhomen tende dhe e kam hapur,dhe tu kam drejtue me keto fjale....Nuk po ua ceku,po ua la juve ti tregoni....Kam hyre mbrenda ne zyren e komandantit dhe i kam thene per çfare arsyesh e keni burgosur kete shqiptar?Apo vetem pse jemi shqiptar dhe po mundeni te na malltretoni keshtu?Komandanti;Kuçi,ai zemlaku yt ka hyre brenda garnizonit neper tela,ja kemi nxene librat nga shqiperia,dhe nje shishe me raki,nje pule dhe nje foto aparat .Ku ky zemlaku yte me kete foto aparat done me fotografue objektet ne garnizone.Une ja presi;Tjeter send a i keni nxene ?Jo me thote.Ju lutemi a bene se pari te me tregoni se çfare libra ja keni nxene,qe çenkan te ndaluara ne jugosllavi?Kur e nxorri,te paren e kam pare romanin"Pse"nje roman i Stereo Spases,te cilen çdo shqiptar e kishte lexue apo e posedonte.ne oden e vete.Dhe i thash,edhe une e kam kete libere ne shtepi dhe shume libra nga shqiperia vijne ne kosove dhe kerkujt nuk i pengojne keto libra.Sa per qe ka hyre neper xhemba,brenda garnizonit;edhe une dhe shume ushtar,hynin keshtu,kur vonohemi.Sa per aparat qe ja keni nxene eja beni bastisje tek une edhe une posedoje aparat ne ormarin time.Dhe gadi çdo ushtar posedon foto aparate te tilla,ateherit duhet te gjitheve te na konfiskoni foto aparatet.Por ju lutemi leshojeni e le te shkone ne ndertesen e vete dhe te pushone si njeri.Jo me tha duhet ta qojm ne gjygj dhe te denohet.Jo jo ja bera nese keni diçka me kete njeri une jam ai qe dot ua kundershtoi te gjitha dhe ska qare pa u leshue nga burgu sonte jo ma lerge.,Nese diçka jeni te dyshimt,me merrni mua te nesermen dhe me dergoni mua ne gjykim.Pastaj pasi ju kam marr edhe juve e ju kam shti ne zyren e tij,me duket se po keto fjale ja kam thene edhe ne prezencen tende.Nese nuk kam harrue,kur pranoi tju leshone nga burgu,e kerkoi rakin dhe pulen qe tja jipni,a ja keni lene apo jo nuk me kujtohet,por rakin me duket se po vete me the vetem te me leshoin nga burgu.Ne fillim kur e kam hapur porten e burgut me duket se te kam thene dil perjashta se po tjua qi nanen e shkive, tani me mua kan pune shkijet.Por ju nuk pranuat gjere sa i binda qe je i pastert si loti..Zotri Shefkiu,ai qe kam qen ateherit,jam edhe tani.Por nuk e kisha ditur qe shume tradhetar kish pasur ky popull i yni dhe nuk me lane hapsire qe ti luftoi qetniket.Zotri Shefki Baraliu,nese nuk ka qen kjo ngjarje e vertete ,ju lutemi ma demaskoni.Sidoqofte me vjen mire qe ju gjeta shendoshe e mire,ishalla ju shkone jete per se mbari.Ju pershendet ish shoku juaj qe ishim ne nje kasarne bashk,ne sherbim ushtarak ne Strumice.Kujtimin mos e harroni.Haxhi Latif Kuçi
J’aime · Répondre · 14 min · Modifié

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut


 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum