Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Hydajet Hyseni po genjen Adnan Merovci

 :: politika

Aller en bas

Hydajet Hyseni po genjen Adnan Merovci Empty Hydajet Hyseni po genjen Adnan Merovci

Message  Perparimi Ven 22 Juin - 15:39

Hydajet Hyseni








Début de la conversation
Hydajet Hyseni po genjen Adnan Merovci 18882307_1310587518976950_1975525258502506113_n
Hydajet Hyseni po genjen Adnan Merovci 18882307_1310587518976950_1975525258502506113_n
Hydajet Hyseni po genjen Adnan Merovci 18221764_1310587665643602_7780386800938468103_n
07/07/2017 11:28
[size]
[ltr]Pershendetje zotri Hydajet .Ju lutemi e kemi nje pyetje per juve; A ka qen e vertete rasti ,kur Adnan Merovci i ka thene Hashim Thaqit, gjate shkuarjes ne Rambuje;a e leshuat luften e na u bashkangjite neve paqesoreve.A i ke nxjerr vertete dy bomba nga gjepat e setres e ja ke leshue ne dy duart e tij Sinqerishte dhe te fala.Dhe ju lutemi a i ke dorezue granatat,apo edhe ne seance i ka mbajtur ne gjepa te setres ?Respekt per ju i madhi Hydajet Hyseni
[/ltr]

[/size]
09/07/2017 04:44
[size]
[ltr]fole nje fjale,a mos po frikoheni....
[/ltr]

[/size]
09/07/2017 12:09
[size]
Hydajet Hyseni po genjen Adnan Merovci 18221764_1310587665643602_7780386800938468103_n
[ltr]I nderuar,
Së pari, nuk më pëlqen të merrem me thashetheme. Ndërkaq dy rastet që përmendni nuk më janë të njohura... Edhe mund të ketë pasur ndonjë shaka të tillë rreth luftës dhe pacifizmit, por ajo që përmendni, mua nuk më kujtohet. Një gjë është e sigurtë: edhe gjatë rrugës për Rambuje, edhe gjatë kinferencës, përfaqësuesut e UÇK-së rrespektoheshin veçanërisht dhe me ta nuk bëhej shume shaka... Sa për këtë filmin me bomba, unë e dëgjoj për herë të parë dhe nuk ka të bëjë fare me mua... Ma merr mendja se janë muhabete gjuetarqe të pasdarkes... Nuk kam dëshirë të merrem me to.
Përshëndetje
HH.[/ltr][/size]

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Hydajet Hyseni po genjen Adnan Merovci Empty Re: Hydajet Hyseni po genjen Adnan Merovci

Message  Perparimi Sam 23 Juin - 5:58

te-burgosurit-politike-spiune-te-kgb-se

Megjithatë njëri nga ish-zyrtarët e lartë të Komitetit Krahinor, M. Bakalli, në një intervistë i shante rëndë të burgosurit politikë, duke i quajtur spiunë të KGB-së, përkatësisht të shërbimit të fshehtë bullgar. Akuza paraqitej drejtpërdrejt, pavarësisht se të burgosurit politikë përpiqeshin ta afronin. Bakalli i sulmoi edhe më 1981. Me kualifikimet e tij ata pastaj u dënuan me dhjetë vjet burg.
Kisha pasur fërkime disa herë me Bakallin në gazeta. Ai në pamundësi të më kundërvihej publikisht m’i ndërseu një grup lexuesish anonimë. Ata shpifnin e fshiheshin prapa emrave të rrejshëm, me një shkrim shpifës në “Rilindje”, botimin për Perëndim. Gjëra të tilla nuk më bënin përshtypje, por kur e lexova tekstin për të burgosurit politikë, sesi më zemëroi: i kishte fyer më 1981, derisa i torturonte policia e fshehtë në burg, sërish i fyente dhe askush nuk i përgjigjej.
Rastësisht e takova rrugës Ali Lajçin, ish i burgosur politik, me të cilin shkuam në selinë e LDK-së që të takonim Hidajet Hysenin, liderin e pashpallur të të burgosurve politikë. Me sinqeritetin tim mbështetës i tregova se Bakalli kishte një shkrim fyes kundër tyre, është mirë t’i përgjigjeni, i thashë, sepse mendoja se Bakalli po u hynte në hak. Edhe Lajçi shprehu mllefin për atë shkrim. Por Hidajeti me atë qëndrimin e tij të rrëshqitshëm si peshku më tha: “S’duam përçarje, nuk do t’i përgjigjemi!” Unë me Aliun e shikuam si ta shikonim ndonjë qenie jashtëtokësore. Pastaj, ai nisi kinse të arsyetonte se si edhe ai dikur mendonte t’ia hidhte bombën Bakallit, por tash rrethanat ndryshonin. Më la gojëhapur. Ku mund t’ia ketë zënë bishtin me derë Bakalli atij e të burgosurve të tjerë, derisa nuk guxonin t’i përgjigjeshin. Nuk e kuptoja si nuk do ta përgënjeshtronte një akuzë aq të rëndë, që ia zhvlerësonte burgun, sakrificën, patriotizmin, që e nxirrte në pah si spiun të KGB-së, agjencisë më të urryer antishqiptare. Ai sikur të mos kishte ndodhur asgjë më tha se s’kishte kush që fuste pyka në mes tyre, pra të burgosurve politikë dhe grupit të Bakallit. Lihej të kuptohej se unë isha ajo pyka e jo shkrimi i M. Bakallit.
Dola sepse nuk e duroja dot dyfytyrësinë e H. Hysenit. A. Lajçi na shihte herë mua, herë atë. Kisha krijuar miqësi me të pas daljes nga burgu, megjithëse asnjëherë nuk pajtoheshim në çështjet politike.
http://realiteti.info/te-burgosurit-politike-spiune-te-kgb-se/

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Hydajet Hyseni po genjen Adnan Merovci Empty Re: Hydajet Hyseni po genjen Adnan Merovci

Message  Perparimi Sam 23 Juin - 6:06

 M. Bakalli, në një intervistë i shante rëndë të burgosurit politikë, duke i quajtur spiunë të KGB-së, përkatësisht të shërbimit të fshehtë bullgar. Akuza paraqitej drejtpërdrejt, pavarësisht se të burgosurit politikë përpiqeshin ta afronin. Bakalli i sulmoi edhe më 1981. Te biurgosurit as qe guxonin tju kunder pergjigjen Bakallit.

Kisha pasur fërkime disa herë me Bakallin në gazeta. Ai në pamundësi të më kundërvihej publikisht m’i ndërseu një grup lexuesish anonimë. Ata shpifnin e fshiheshin prapa emrave të rrejshëm, me një shkrim shpifës në “Rilindje”, botimin për Perëndim.

Natyrisht isha kritik edhe ndaj të burgosurve politikë që heshtnin si peshku, në vend se të përgënjeshtronin akuzat e rënda. Prandaj e shtroja pyetjen: janë a s’janë spiunë të KGB-së e të shërbimit të fshehtë bullgar të burgosurit politikë? H. Hyseni në vend se të më mbështeste, sepse unë në mbrojtje të të burgosurve politikë dola, më akuzoi sikur mua më ka paguar armiku që të bëj përçarje në mes të shqiptarëve! Ai nuk e thoshte asnjë fjalë për akuzat e ish-kreut të Komitetit Krahinor.

Të burgosurit politikë dhe Adem Demaçi gjatë gjithë kohës mbanin lidhje me këtë kastë politike, por e luftonin nën rrogoz me egërsi Ibrahim Rugovën e LDK-në.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Hydajet Hyseni po genjen Adnan Merovci Empty Re: Hydajet Hyseni po genjen Adnan Merovci

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum