Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Kujtim Kurti u shkollue ne Tirone,xun çeta

 :: politika

Aller en bas

Kujtim Kurti u shkollue ne Tirone,xun çeta Empty Kujtim Kurti u shkollue ne Tirone,xun çeta

Message  Perparimi Ven 10 Fév - 17:17

Kujtim Kurti
11 janvier 2013 · 
Vellezerit Jusuf dhe Bardhosh Gervalla nuk jane heronje te kosoves,sepse ata kane punuar vetem per interesat e UDB-se.
Jusufi deri para angazhimit te tij nga UDB-ja ne diaspore ka punuar perkthyes zyrtare shqip-serbisht ne SUP e prishtines dhe shkupit,dhe korrospodent i beogradit ne gazeten Rilindja,dhe ka qene antare i rregult me librez te LKJ-se,dhe paspaorte te kuqe jugosllave.Po ashtu Bardhoshi ka punuar per UDB-ne ne konsullaten jugosllave ne shtutgarte ne sektorin e pasaportave.Jusufi dhe Bardhoshi ishin te angazhuar nga UDB per formimin e grupeve ilegale ne diaspor,futjen e tyre ne kurtha,dhe burgosjen dhe eleminimin e tyre ne kosove nga UDB-ja.Me 17 janar 1982 ata u vran nga sigurimi i Enverit,permes Suzanes e cila ishte agjente e dyfisht,e cila pas vrasjes u shperblye me luks dhe privilegje nga Enveri.Pas zavendesimit te Enverit me Sali berishen,organizimin e grupeve "armiqesore"e mori Donika gervalla e cila nga LKJ e transferuar ne LDK,informoje per organizimet e diaspores tek UDB-ja,ne bashkpunim me Hafiz Gagicen,nga ku pervetsuan edhe miliona DM nga diaspora shqiptare permes 3%,qe u shperlane permes UDB-se dhe sigurimit ne dardania banke,e cila u zhduke me vone per humbjen e gjurmeve,te bashkpunimit e familjes Gervalla me UDB-ne.
Je n’aime plusJe n’aime plus ·  · Partager
Vous, Kujtim Kurti et 9 autres personnes aimez ça.
25 partages
Isak Susuri qka je ka shkrun kshtu o Kujt
11 janvier 2013, 22:51 · J’aime · 1
Kujtim Kurti Ne vitin 1976 jusufi dhe bardhoshi inqizojne balade jugosllave ne radio-televizionin e beogradit,dhe kete previlegje e kishin vetem bashkpountoret titist te vllazrim-bashkimit jugosllave,https://www.youtube.com/watch?v=e0ObxqmvWN0
Lire la vidéo
Jusuf dhe Bardhosh Gërvalla - Njeri ku je
Njeri ku je - e kënduar nga Jusuf dhe Bardhosh Gërvalla. Nëse dëshironi të njihe...Afficher la suite
11 janvier 2013, 23:02 · J’aime · 1
Flori Besarti Po habitem!A jane te verteta keto apo sypozime?
12 janvier 2013, 00:10 · J’aime · 1
Kujtim Kurti Me 18 prill 1981,konsulli jugosllave ne shqiperi Branko komatina ,deklaroje keshtu per demostratat:Demostratat janet te organizuara nga irretentistet e jashtem dhe te mbrendeshme,e posaqerisht nga emigracioni ne gjermanin perendimore,dhe eshte i bindur,se shqiperia nuk ka dore ne keto demostrata,pasi qe marrdhenjet tona jane shume te mira.
12 janvier 2013, 01:36 · J’aime
Flori Besarti Por me vone Tirana dhe Beogradi kane shkembye akuza e gjuhe te ashper kunder njeri- tjeterit...
12 janvier 2013, 01:40 · J’aime · 1
Kujtim Kurti Ato akuza kane qene formale,thjeshte propagand.
12 janvier 2013, 01:43 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Bashkpunimi i UDB dhe sigurimit ka vazhduar panderpere ne te dy anete e kufirit,dhe kete e kane ditur vetem ata,ndersa emigaracioni nacionalist nuk ka qene ne dijeni aspake.Dhe vrasja e vllezreve gervalla ndodhi,sepse ju prishen planet Enverit,pasi qe Amerika dhe Rusia u futen ne kete afere te intrigave,dhe per ti humbur gjurmet,ai rralizoje vrasjen,permes Suzanes e cila e pergaditi kurthen,dhe u shperbly nga Enveri.
12 janvier 2013, 01:50 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Planet e Enverit,ishin nje thik me dy teha,pra ne njeren ane permes emigracionit kosovare te gjente berthamen e perqarjes ne shqiperi tek kundershteret e tije,dhe ne anen tjeter te ruante dominimin e tij tek intelektualet kosovare me orjentim jugosllave.

Kujtim Kurti LDK si dje si sot eshte marijonet,vegel e beogradit.Donika ishte e detyruar te veproje ne LDK sepse ky ishte urdheri i sali berishes,per derigjimin e emigracionit kosovare,ashtu siq e kishte per detyre vellezerit Gervalla,para vdekjes se tyre.Pse donika nuk e kapi pushken me luftu per UCK-ne ?!

Ruzhdi Shkodra;E di kombi mire se kush jane bijt dhe bjat e tije. Dhe nuk del nga balanca mendore per shkak te veprimtarise se cfar do horri te shitur.


Xun Çetta Kujtim, më kupto më pak fjalë dhe as ti e as tjetri të mos me pozicionoj ngase edhe kjo ka qen,është dhe po vazhdon të jetë lojë tepër e rrezikshme që ta pozicionosh tjetrin pa e thënë aj vet fjalën apo pozicionimin e tij. Për hulumtues të mirëfilltë,të pa anshëm dhe idealistë i lidhur për të vërtete nuk ka rëndësi kur ka lindur ai, e them këtë edhe pse jam ithtar në ekstrem që historia mundësisht të shkruhet me ballafaqim të personazheve sa janë gjallë e jo ta praktikojmë fatkeqësinë siç thuhet : ( Dosjet dhe historia bëhen pasi të kenë shkuar gjeneratat për të cilat bëhet fjalë), dhe cinizmi i të tillë mendimtarëve që shkon deri në krim, është kur ,,arsyetohen”më gjoja për hir të mos konflikteve dhe hakmarrjeve për së gjalli, e kjo nuk është gjë tjetër pos lehtësim për të depërtuar krimi politik akoma më thellë dhe kështu të falsifikohet historia pa kundërvënie. Pastaj më drejtohësh më : ( Pse ju dhe shokët tuaj,nuk i keni publikuar këtë te vërtet deri me tani ?! Apo jeni te gjithë frigacak !?).
Në radhë të parë nuk po mbahesh si vërtet hulumtues por akuzues. Sa kam guxim për hulumtim dhe ta them të vërtetën ti nuk din e as nuk me njeh në këtë drejtim, andaj mos nxito se nga ky rast konstatoj gjykimet tua për tjetrin edhe nëse mund të gaboj fajtor mbetesh ti ngase me ke dhen prova që në start të gaboj për ju. Unë vërtet nuk kam thënë gati e gati asgjë edhe pse kum rrah këtë tel qoftë për çfarë po i ndodh popullit tonë në kohë pushtimi madje edhe nga burgu zëri im nuk është ndalur, qoftë për dosjet,hulumtime të vërtetave, sinjalizim të krimit politik, ekonomik, etj që po na ndodhin edhe pas lufte etj në vazhdimësi, por kam bërë këtë punë gati qyshëse kur paske lindur por këto gjera nuk janë punë të lyera në vaj qe ti qosh aq lehtë përpara, këtu duhet sakrificë dhe të paguhet haraçin pa i sjell vendit të këqija akoma më të mëdha. Tani po nxitoj për ti thënë dy fjalë edhe Ruzhdiut i cili me paska përzier pak me një kushëririn si reporter nga Kosharja sa dukët apo e din saksish se edhe unë kam bërë po punë publicistike por jo për mes ,,Bota Sot” ku i kasha Naim Kelmendin dhe Muhamet Çetten autor i tri vëllimeveKosharja-I-II-III-edhe pse çfarë thotë njri vëllim herëpasherë nuk thot tjetri por hulumtimi i ka këto ndryshime, pra më paska përzier me gazeten në fjalë e jo më punën që kamë ber shto faktin se unë jam marr edhe me armatim që në vitin 1990. Pra ndoshta Ruzhdiu me ka përzier me Muhametin por nuk ka gjë të keqe se edhe aty kam punë shumë më Kosharën. Pra Kujtim shpresoj te dëgjohemi pas dite.
14 janvier 2013, 09:40 · J’aime · 1

Kujtim Kurti I nderuari z.Xun Çetta,nuk ju njof personalisht as juve dhe as ruzhdiun,dhe as disa te tjere qe jane gjalle,te cilet me apo pa deshiren e tyre kane qene aktivist,apo thjesht pjesmarres te atyre ngjarjeve te ndodhura ne vitet 80 dhe 90,po kam lexuar,hulumtuar,dhe verefikuar rastet per te cilat po flasim.Thjesht ndoshta mendimi per juve ishte pak i nguteshem,por qellimi nuk ka qene per demaskim,apo shantazh por thjeshte deshire per te kuptuar mungesen dhe vullnetin tuaj dhe te "shokeve" tuaj per zgjedhjen e ketij problemi kombetare,dhe rrezultati qe keni bere deri me tani eshte i njohur per te gjithe,pra ky rrezultat qe eshte publikuar deri me tani,nga te gjithe pjesmarrsit e asaj periudhe.Gjete studimeve ne tirane,kam pasur rastin te takoje familjen Gervalla,kam ngren dhe kam pire me ta,po ashtu dhe me me Lirie berishen,Llukman halilin,Skender zogaj,Hafiz gagicen,Ali aliun,Mehmet krajen etj etj te cilet sapo e publikova kete postim u larguan me vete deshire nga shoqeria ime e fb-ut,pa then te vetemen fjale per publikimin tim,te cilet ne publik jane paraqitur gjithmon se e kan dashur shume Vellezrit Gervalla,kures ne ralitet jane pjese direkte dhe indirekte e krimit.Pra deri me tani nuk "doli ai bir nene"qe te thot dy fjale per postimin qe e publikova per gjithe opinionin shqiptare,por te gjithe ikin nga tema,apo then shqip "ta lyejn kryet me kos"duke i ikur me qellim te vertetes qe ka ndodhur ne ralitet.Qellimi ketu eshte te zbardhet rasti,dhe jo te zhduken faktet dhe autorete e ketij komploti kombetare,dhe askush nuk po na ndalon ta themi te verteten ketu ne fb.Pra z.Xun urdhero !?
14 janvier 2013, 12:02 · J’aime · 2

Xun Çetta Kujtim, tani me ke shtyrë ta pyes veten pa qenë në gjendje të vetë përgjigjem, dhe mbetem më shpresë të ma thuash ti ngase je produkt i pyetjes. 
Po me vjen të ju drejtohem më ju, por ja se masha qe paske po me shtyn ta ndryshoj natyrën time. Ti kujtim nder tjera thuan :

(Gjete studimeve ne Tirane,kam pasur rastin te takoje familjen Gervalla,kam ngrënë dhe kam pire me ta,po ashtu dhe me Lirie Berishën,Llukman Halilin,Skender Zogaj,Hafiz Gagicen,Ali Aliun,Mehmet Krajen etj etj te cilët sapo e publikova këtë postim u larguan me vete dëshire nga shoqëria ime e në facebook ,pa thënë te vetmen fjale për publikimin tim,te cilet ne publik janë paraqitur gjithëmonë se i kanë dashur shume Vellezrit Gervalla,kurse ne realitet janë pjese direktë dhe indirekte e krimit. Pra deri me tani nuk "doli ai bir nene"qe te thotë dy fjale për postimin qe e publikova për gjithë opinionin shqiptare,por te gjithë ikin nga tema,apo thënë shqip "ta lyejnë kryet me kos"duke i ikur me qellim te vërtetës qe ka ndodhur)
.
Tani të pyes, a vërtetë pak po te dukët se u merrem më ty dhe linkun tendë ? si dhe më trego a më të marr janë ata emra që ju paskan braktisur edhe nga Facebook-u, apo të marrë jemi ne qe vazhdojmë kaq gjatë me këtë link ?
Unë gjithsesi jam që gjerave të kësaj natyre tu jepet rrugë dhe dalim nga vrasjet morale njeri më tjetrin . Nuk tolerohet kaq gjatë kjo situatë jo ky,jo ai e jo ky tjetri paskan qenë në shërbim të Titos apo Enverit. Njerzit kanë shkuar aq larg dhe aq keq sa mendojnë se pa tjetër njeriu duhet të ketë qenë Enverist apo Titist, a harrojnë se kishim një të tretë e cila shumë sherrin ja u ka parë edhe Titos edhe Enverit pa i krahasuar për asnjë moment ata, pra kishim Shqipërinë e cila edhe sot vazhdon më pasojat e politikave të tilla.

Kujtim, nuk është fakt se ky apo aj paska qenë UDB-ist vetëm pse në atë kohë paska punuar në atë institucion apo këtë shtëpi mediale, paska qenë përkthyes këtu apo atje në Beograd ! . Jo Kujtim, për mua ka rëndësi kush çfarë ka bërë aty ku ka punuar e jo vetëm ku ka punuar. Për mua ka rëndësi ta di cili komunist çfarë i bëri vendit tonë në llogari të Serbisë. Për mua Kujtim më i rrezikshëm ka qenë një spiun i lidhur drejtpërdrejt më shërbimin Serb se sa një ish UDB-ist zyrtarisht i futur në atë baltë shërbimesh në Kosovë. E them ngase spiuni i këtij llum karakteri ka detyruar UDB-istin zyrtar në Kosovë që ta kryen punën e ndjekjes dhe torturimit, pa dashur ta rehabilitoj asnjërin si të tillë prej tyre edhe pse janë të ndryshëm . E them unë këtë gjë nga përvojat, ngase kurrë nuk me ka ardhur turp ta them realitetin se jam torturuar për 5-6 muaj rresht nga i njëjti UDB-istë derisa kishte të tjerë që bënin lojën sikur ata janë krejt ndryshe nga xhelati im Sllamniku, bile Kllokoqi më thoshte për kolegun e vet se ky është shtazë, nuk është njeri, por ja e paske pas fat dhe kujdes si po sillesh më të nese mund ti shpetesh pa të mbytur se shtazë është aj. Pak para se te ngrihet akuza jonë prej 21 studentëve, Asllanin e transferuan për shef të UDB-së në Pejë dhe kurrë nuk harroj, pata pushuar tri ditë nga torturat derisa një ditë Ibushi më thotë, tani është supa e fundit, Asllanin nuk e ke këtu, tani ke punë më mua, u gëzova shumë. Kur ma sjelli për ballafaqim një kolegun tonë nga grupi e këtij 21 studentëve dhe prapë edhe atë e refuzova ta pranoj për gjitha çfarë më thoshte, po ky Ibushi ,,i mirë”me ka dal më i rënd se Asllani... I shtrirë mbi tavolinë dhe i përgjakur i thosha : o shoku inspektor sillma Asllanin bre se jam mësuar më të, për ditë tortura por jo përgjakje. Arsyetimi i Ibush Kllokoqit ishte : Edhe ne u kemi frikë spiunëve, më mirë ta kryej punën se sa të spiunohem se po luaj me ty, pra spiunet janë këta më thoshte Ibush Kllokoqi.

Kujtim, këto punë janë më thellë se sa ti i mendon apo të thonë të tjerët, por si hulumtues qe mund të bëhesh nesër , mbaje mend edhe një gjë të cilën shumë vonë e kam marr vesh dhe kuptuar unë vet. Jo pak nga viktimat politike i dëgjon të thonë: Mua për vete, nuk me kanë rrahur, as edhe një shuplakë nuk e kam marr prej tyre. Të tillë janë dy kategori viktimash, janë ata të cilët janë rrah dru po si edhe unë, por më vonë kanë mësuar se viktimat politike të ish Jugosllavisë nuk bën të bëhen figura politike pa dallim ndryshimeve dhe sistemesh politike që ndrrohën( Marveshje) , nëse publikisht pasqyrohet se janë torturuar në ato përmasa në kohën sa ishte bisha e egër Jugosllavi e prezantuar si e butë para bote dhe tani të tillë të dalin pretendent të majave të pushtetit ku nuk bënë të ulet prestigji i tyre, kjo nuk bënë kan vendim ata që edhe sot na mbajnë peng në emer të çlirimit !!! Mashtrim i shokëve tonë ky. Kategoria tjetër janë sigurisht krejt pakicë të cilët kanë hyrë e dal nga burgi në burg sa për tu fut në mesin e ish burgosurve politik, po edhe këta të përpunuar për pushtet i dëgjon të thonë se nuk janë torturuar qoftë më një shuplakë fytyrës.
Kujtim, mos ta zgjati shumë, siç te kam thënë edhe dje, ne mund të takohemi dhe fare në qetësi ta shohim se çfarë janë faktet edhe pse vërtetë jo të publikuara por sapo ta kuptosh arsyen pse jo publike, do bindesh edhe vet se këto punë nuk shkojnë ashtu. Sa i përket faktit se ke ndej në Tiranë me gjithë ata emra dhe më familjen Gervalla , unë nuk po ju mohoj këtë, por mos harra faktin se me katërfishin e emrave sa lakon ti qe kanë quar peshë në Tiranë përfshirë gjithë ata qe i përmende edhe ti pa përjashtuar as njërin nga ta, edhe unë kam pas fatin e diku,diku edhe fatkeqësinë të rrimë e debatojmë temat nga më të ndryshmet, por pallati ku ishte vendosur familja Gervalla dhe rrëfimet krejt çfarë kam akumuluar aty dhe nga fqinjët për rreth për gjithë ato vite nuk me rezulton se familja Gervalla kishte qenë aq e priveligjuar, jo Kujtim djali, nuk e paske hulumtuar realitetin deri në fund. Dhe kjo e fundit për ta përmbyllur. Pas gjitha çfarë thua ti atëherë duhesh sjell argumente jo vetëm se vëllëzrit Gervalla paskan qenë UDB-istë e qe nuk ke sjellur as edhe një fakt, por tani duhesh sjellur faktet se ata i paska vrarë shërbimi i Enver Hoxhës... Krejt ajo që thoni ju, nuk ka si të mos kërkoj edhe këto të dhëna. Unë di se si familja Gervalla ka kaluar në Slloveni, di edhe pak për arratisjen e Hysenit etj, por nuk me rezultojnë bash çfarë thoni ju.

14 janvier 2013, 15:45 · J’aime · 2

Kujtim Kurti u shkollue ne Tirone,xun çeta Empty Kujtim Kurti u shkollue ne Tirone,xun çeta Empty
Kujtim Kurti u shkollue ne Tirone,xun çeta Icon_profile_en Kujtim Kurti u shkollue ne Tirone,xun çeta Icon_pm_en Kujtim Kurti u shkollue ne Tirone,xun çeta Icon_email Kujtim Kurti u shkollue ne Tirone,xun çeta Icon_www Kujtim Kurti u shkollue ne Tirone,xun çeta Icon_online_en


Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 13976
Registration date : 29/04/2006

Kujtim Kurti u shkollue ne Tirone,xun çeta Empty
Kujtim Kurti u shkollue ne Tirone,xun çeta EmptyTitulli: Re: Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun çeta   Kujtim Kurti u shkollue ne Tirone,xun çeta Icon_minitimeThu 11 Sep 2014 - 1:41Kujtim Kurti u shkollue ne Tirone,xun çeta I_icon_quote Kujtim Kurti u shkollue ne Tirone,xun çeta I_icon_edit Kujtim Kurti u shkollue ne Tirone,xun çeta Icon_delete Kujtim Kurti u shkollue ne Tirone,xun çeta Icon_ip


Kujtim Kurti Deri me tani z.Xun e shikuan kete postim 6122 lexues,dhe nese une jam gabim ne faktet e mija,atehere tregoje z.Xun biografin e jusuf gervalles para vitit 1979,cilat gazata punoje,me cilin punoje,te kalueren e familjes se tij,udhtimet e tij,vepromtarit kulturore,kenget e tij te vllazrim-bashkimit,pra te gjitha rreth jusufit para vitit 1979.Suksese Xun !!!
14 janvier 2013, 18:37 · J’aime · 1

Xun Çetta Unë,thash se nuk ke sjell fakte të besueshme e aq më pak të argumentuara, e nëse nuk i dinë si janë ato eja ti tregoj si dukën dhe si dëshmohen faktet, këtë nuk ta ofron askush pos ai i cili punon në këtë drejtim të zbardhjes së realiteteve sado të hidhura të jenë ato o z. Kurti.
Edhe një sqarim tjetër:Unë nuk ju kam fol për kalimin e Jusufit në kufi të cilin realitet e di por për rastin e të Hysenit në Koper të Sllovenisë, pra kujdes mos ma mbush mendjen se nuk je për hulumtime.
14 janvier 2013, 21:14 · J’aime · 1

Ruzhdi Shkodra Zoteri Xun çetta, kerkoj falje se vertete ju kam ngaterruar me Muhamet çetten. dhe faji nuk eshte i imi por i juve qe jeni apo mereni dy çetta me gazetari.
14 janvier 2013, 21:49 · J’aime

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum