Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun çeta

 :: politika

Aller en bas

Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun çeta Empty Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun çeta

Message  Perparimi Jeu 11 Sep - 6:06

https://www.facebook.com/kujtim.kurti.9


Kujtim Kurti
11 janvier 2013 ·
Vellezerit Jusuf dhe Bardhosh Gervalla nuk jane heronje te kosoves,sepse ata kane punuar vetem per interesat e UDB-se.
Jusufi deri para angazhimit te tij nga UDB-ja ne diaspore ka punuar perkthyes zyrtare shqip-serbisht ne SUP e prishtines dhe shkupit,dhe korrospodent i beogradit ne gazeten Rilindja,dhe ka qene antare i rregult me librez te LKJ-se,dhe paspaorte te kuqe jugosllave.Po ashtu Bardhoshi ka punuar per UDB-ne ne konsullaten jugosllave ne shtutgarte ne sektorin e pasaportave.Jusufi dhe Bardhoshi ishin te angazhuar nga UDB per formimin e grupeve ilegale ne diaspor,futjen e tyre ne kurtha,dhe burgosjen dhe eleminimin e tyre ne kosove nga UDB-ja.Me 17 janar 1982 ata u vran nga sigurimi i Enverit,permes Suzanes e cila ishte agjente e dyfisht,e cila pas vrasjes u shperblye me luks dhe privilegje nga Enveri.Pas zavendesimit te Enverit me Sali berishen,organizimin e grupeve "armiqesore"e mori Donika gervalla e cila nga LKJ e transferuar ne LDK,informoje per organizimet e diaspores tek UDB-ja,ne bashkpunim me Hafiz Gagicen,nga ku pervetsuan edhe miliona DM nga diaspora shqiptare permes 3%,qe u shperlane permes UDB-se dhe sigurimit ne dardania banke,e cila u zhduke me vone per humbjen e gjurmeve,te bashkpunimit e familjes Gervalla me UDB-ne.
Je n’aime plusJe n’aime plus ·  · Partager
Vous, Kujtim Kurti et 9 autres personnes aimez ça.
25 partages

Isak Susuri qka je ka shkrun kshtu o Kujt
11 janvier 2013, 22:51 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Ne vitin 1976 jusufi dhe bardhoshi inqizojne balade jugosllave ne radio-televizionin e beogradit,dhe kete previlegje e kishin vetem bashkpountoret titist te vllazrim-bashkimit jugosllave,https://www.youtube.com/watch?v=e0ObxqmvWN0
Lire la vidéo
Jusuf dhe Bardhosh Gërvalla - Njeri ku je
Njeri ku je - e kënduar nga Jusuf dhe Bardhosh Gërvalla. Nëse dëshironi të njihe...Afficher la suite
11 janvier 2013, 23:02 · J’aime · 1

Flori Besarti Po habitem!A jane te verteta keto apo sypozime?
12 janvier 2013, 00:10 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Te gjitha jane te verteta Flori.
12 janvier 2013, 00:11 · J’aime · 1

Flori Besarti Po Enveri pse nuk i zhduku me heret ata?
12 janvier 2013, 00:14 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Deri sa ishte tito gjale nuk mund ti zhdukte,sepse bashkpunimi me jugosllavin ka vazhduar edhe pas vdekjes se Enverit.
12 janvier 2013, 00:19 · J’aime · 1

Flori Besarti Pra pse do bashkepunonin me Udb-en?
12 janvier 2013, 00:22 · J’aime

Kujtim Kurti Flori,lexoje edhe nje here postimin te lutem,dhe pytjet bej me konkretisht!
12 janvier 2013, 00:26 · J’aime · 2

Flori Besarti Bardhoshi me siguri punonete ne konsullate jugosllave ne Shtutgart?
12 janvier 2013, 00:28 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Ishte puntore i jashtem,pra me marrveshje,athere kur kishte nevoje konsullta per filtrimin e emigranteve.
12 janvier 2013, 00:30 · J’aime · 2

Flori Besarti A te pengon me vazhdue edhe ndonje pyetje ne publik ?
12 janvier 2013, 00:32 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Flori,profili ime eshte publik,per te gjithe perdorusit e fb.
12 janvier 2013, 00:33 · J’aime · 1

Flori Besarti Mire flm Kujtim.A dihet deri kur punoi Bardhoshi per konsullate?
12 janvier 2013, 00:35 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Deri ne vitin 1980
12 janvier 2013, 00:36 · J’aime · 2

Flori Besarti Po si u besonin njerezit?Kur punon ne konsullate jugosllave e pune ilegale kunder tyre???
12 janvier 2013, 00:38 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Ata ishin te specializuar per mashtrim te opinionit,dhe ne ate kohe ne emigracion ishin shteresa e ulte e emigranteve,me te cilet lehte mund te manipuloje.
12 janvier 2013, 00:41 · J’aime · 2

Flori Besarti Ndoshta po besimi nuk jepet vertetohet ne çdo moment...Si per gruen ashtu edhe per pune ilegale....
12 janvier 2013, 00:43 · J’aime · 1

Flori Besarti Po sa vite vepruan atje?
12 janvier 2013, 00:44 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Nuk dihet saktesisht,se ata kan pasur paspaporta jugosllave,dhe askujt nuk i kan dhen llogari,perveq shefave te tyre,ne konsullata.
12 janvier 2013, 00:45 · J’aime · 2

Flori Besarti Po si e zbulove kete pune?Qerimi nuk po reagon fare?
12 janvier 2013, 00:50 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Nuk zbulova asgje,kjo pune dihet.Nuk ja imponoje askujte te komentoje per temen,secili flet per vetveten.
12 janvier 2013, 00:51 · J’aime · 1

Flori Besarti Po e vertete!Po Adem Demaçin pse e quan spiun?
12 janvier 2013, 00:53 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Flori,kjo nuk eshte tema per Adem demaqin.
12 janvier 2013, 00:54 · J’aime · 1

Flori Besarti Mire!Donika si u zhduk dhe kur nuk me kujtohet?
12 janvier 2013, 00:56 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Lexoje me kujdes postimin,Flori.
12 janvier 2013, 01:04 · J’aime · 1

Flori Besarti Flm per pergjigje....Per cilen do pune duhen dyshime!!!Eshte hera e pare qe degjova kete histori.
12 janvier 2013, 01:08 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Nuk ke nevoje aspak per dyshime,ky eshte profesioni ime,www.tourism-prizren.eu
tourism-prizren.eu
tourism-prizren.eu
12 janvier 2013, 01:11 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Me 18 prill 1981,konsulli jugosllave ne shqiperi Branko komatina ,deklaroje keshtu per demostratat:Demostratat janet te organizuara nga irretentistet e jashtem dhe te mbrendeshme,e posaqerisht nga emigracioni ne gjermanin perendimore,dhe eshte i bindur,se shqiperia nuk ka dore ne keto demostrata,pasi qe marrdhenjet tona jane shume te mira.
12 janvier 2013, 01:36 · J’aime

Flori Besarti Por me vone Tirana dhe Beogradi kane shkembye akuza e gjuhe te ashper kunder njeri- tjeterit...
12 janvier 2013, 01:40 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Ato akuza kane qene formale,thjeshte propagand.
12 janvier 2013, 01:43 · J’aime · 1

Flori Besarti Jo ketu e ke gabim!!!Kujtim ketu i kam degjue vet!!!
12 janvier 2013, 01:45 · J’aime · 1

Flori Besarti Vrasja e vell. Gervalla ndodhi gati nje vit pas demostratave te '81...
12 janvier 2013, 01:47 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Bashkpunimi i UDB dhe sigurimit ka vazhduar panderpere ne te dy anete e kufirit,dhe kete e kane ditur vetem ata,ndersa emigaracioni nacionalist nuk ka qene ne dijeni aspake.Dhe vrasja e vllezreve gervalla ndodhi,sepse ju prishen planet Enverit,pasi qe Amerika dhe Rusia u futen ne kete afere te intrigave,dhe per ti humbur gjurmet,ai rralizoje vrasjen,permes Suzanes e cila e pergaditi kurthen,dhe u shperbly nga Enveri.
12 janvier 2013, 01:50 · J’aime · 1

Flori Besarti Cilat ishin planet e Enverit?
12 janvier 2013, 01:53 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Planet e Enverit,ishin nje thik me dy teha,pra ne njeren ane permes emigracionit kosovare te gjente berthamen e perqarjes ne shqiperi tek kundershteret e tije,dhe ne anen tjeter te ruante dominimin e tij tek intelektualet kosovare me orjentim jugosllave.
12 janvier 2013, 01:58 · J’aime

Flori Besarti E vellezerit Gervalla ne cilin dominim ishin jugosllav a enverist?
12 janvier 2013, 02:02 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Flori,te tregova me larte,lexoje komentet me vemendje.
12 janvier 2013, 02:04 · J’aime · 1

Flori Besarti Por as jugosllavet,as Enveri e as V.Gervalla nuk kishin mundesi te kontrollonin Levizjen shqiptare per Shtet ose Bashkangjitje Shqiperise!
12 janvier 2013, 02:08 · J’aime · 1

Flori Besarti Emigracioni shqiptar e ka ditur se percillet nga jugosllavet!
12 janvier 2013, 02:11 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Demostratat ne vitin 1981 i organizoje UDB ne bashkpunim me sigurimin e Enverit,por edhe ketu kishte agjent te filtruar nga sherbimet tjera nderkombetare,pra si per UDB si per sigurimin ishte e veshtir kontrolli i situates.Ndersa emigracioni kosovare ishte vetem nje vegel e interesave te tyre,ata nuk i pyeste askush,vetem zbatonin urdhra,thjeshte ata ishin mish per top.
12 janvier 2013, 02:13 · J’aime · 1

Flori Besarti Po pse Udb- a do organizonte demostrata kunder vete- vetes?Si e argumentoni?Edhe Bakalli kishte thene keshtu!!!
12 janvier 2013, 02:18 · J’aime · 2

Flori Besarti Pse Enveri do i vriste keta?
12 janvier 2013, 02:20 · J’aime

Kujtim Kurti Jugosllavia nuk humbi asgje nga keto demostrata te shqipterve te kosoves te cilat i kishe organizuar vete,ajo vetem perfitoje,duke e rritur urrejtjen jugosllave ndaj shqiptarve te kosoves.
12 janvier 2013, 02:21 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Flori,po i perserit dy here te njejten pyteje.Te tregova me larte pse enveri i vrau keta.
12 janvier 2013, 02:23 · J’aime · 1

Flori Besarti E ke gabim!Urrejtja u rrit por edhe Levizja per Republike u nise me furi!!!
12 janvier 2013, 02:25 · J’aime · 1

Flori Besarti Nese flene kush nuk te jep Republike!
12 janvier 2013, 02:26 · J’aime · 1

Flori Besarti Nuk di nga nxore konkluzion?Por Enveri nuk kishte pse te vras ata???
12 janvier 2013, 02:29 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Po normal,UDB-se i konvenoje kjo situat e gjoja "republikes"nga e cila pesoi enveri,pasi qe filluan edhe ndryshime tek "shoket"jugosllave te enverit ne kosove,mbas bakallit erdhi veli deva,dhe mbas tij Azem vllasi,pra muzika e republikes vazhdoje,se keshtu ishin interesat e jugosllave.Nuk ishin vetem vllezrit gervalla qe punuan per UDB,por kishe edhe qindra te tjere,rrezultatin e kemi sot aktual ne Kosove.
12 janvier 2013, 02:30 · J’aime · 1

Flori Besarti Sipas jush ishte gabim '81?
12 janvier 2013, 02:32 · J’aime

Kujtim Kurti Nese sipas teje Enveri nuk kishte pse ti vras vellzrit gervalla,atehere pse vajza e tij Donika e vazhdoje rrugen e babait te tij ne LKJ alias LDK !?
12 janvier 2013, 02:33 · J’aime · 1

Flori Besarti Per '81 pergjigjuni?
12 janvier 2013, 02:35 · J’aime

Flori Besarti Pastaj pergjigjem
12 janvier 2013, 02:36 · J’aime

Kujtim Kurti Normal qe ishin gabim,sepse deri me sot kosova nuk eshte ber republike,dhe as eshte bashkur me shqiperin,por ka humbur mbi 2 milion shqiptare qe ndodhen rrugeve te botes.
12 janvier 2013, 02:38 · J’aime · 1

Flori Besarti Po nuk pajtohem!Edhe me lufte nuk u arrite Republika e vertete por pa lufte do ishim krahine serbe.'81 ishte shqiptar edhe pse kishte infiltrime!!!Por Kosova njihet nga 100 shtete e do ishte krahine serbe!
12 janvier 2013, 02:42 · J’aime

Kujtim Kurti Flori me premtove pergjegjejen?
12 janvier 2013, 02:43 · J’aime · 1

Flori Besarti Ldk e Lkj nuk ishin njesoj!
12 janvier 2013, 02:44 · J’aime

Kujtim Kurti E si ishin sipas teje??
12 janvier 2013, 02:45 · J’aime

Flori Besarti Ishin me ndryshe...Ldk nuk kishte serbe e nuk shkonte ne Beograd per mbledhje!
12 janvier 2013, 02:46 · J’aime

Kujtim Kurti LDK si dje si sot eshte marijonet,vegel e beogradit.Donika ishte e detyruar te veproje ne LDK sepse ky ishte urdheri i sali berishes,per derigjimin e emigracionit kosovare,ashtu siq e kishte per detyre vellezerit Gervalla,para vdekjes se tyre.Pse donika nuk e kapi pushken me luftu per UCK-ne ?!
12 janvier 2013, 02:51 · J’aime · 1

Flori Besarti Fakt Ldk nuk luftoi me pushke...Por Ldk-ja mashtroi popullin se do te çlirohemi pa lufte!!!Kjo ishte genjeshter!!!Disa veprimtare u moren nga Ldk-ja...Por Ldk- ja ndikoi ne renjen e komunizemit ne Shqiperi!!!
12 janvier 2013, 02:55 · J’aime · 1

Flori Besarti Tani tek ne pos rrezikut serb e kemi edhe ate te brendshem islamik!
12 janvier 2013, 02:56 · J’aime

Kujtim Kurti Pra,tani u binde se vellezrit gervalla kane vepruar sipas interesave te UDB-se.te paguar me rroge dhe privilegje.
12 janvier 2013, 02:59 · J’aime · 1

Flori Besarti Pershendetje e te mira!Me falni po fleje!!!
12 janvier 2013, 02:59 · J’aime · 1

Flori Besarti Jo nuk jam bindur ende!!!
12 janvier 2013, 02:59 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Debati vazhdon....naten:))
12 janvier 2013, 03:00 · J’aime

Flori Besarti Tjeter here!
12 janvier 2013, 03:01 · J’aime

Kujtim Kurti Si te duash.kalo mire:)
12 janvier 2013, 03:01 · J’aime · 1

Arianisa Nisa Sa mire qe eshte shpik fb, inter.. dhe mundemi secilin ta quajme tradhtare, udbash , sigurims etj etj sipas deshirava qe kemi .
12 janvier 2013, 10:59 · J’aime · 4

Kujtim Kurti Keto jane faktet,edhe pse per shumicen eshte e hidhur kjo e vertete.Shpikje eshte kur shkruan me emer anonym.
12 janvier 2013, 12:00 · J’aime · 1

Flori Besarti Ata nuk vepruan kunder Enverit dhe nuk kishte pse t'i vriste???Nese ke nje argument te forte jepe por jo me sypozime???
12 janvier 2013, 14:09 · J’aime

Kujtim Kurti Nuk ja imponoje askujte qe te bindet.Keto jane te gjitha te verteta,te cilat kane ndodhur ne ralitet,ku per shumicen eshte nje ralitet i hidhur.Historia vonon,por ajo kurre nuk harrohet.
12 janvier 2013, 14:15 · J’aime · 1

Flori Besarti Pas atentatit Jusufi mbeti gjalle.Ai i deklaroi gruas"Na vrau UDB-ja jugosllave"!!!
12 janvier 2013, 14:47 · J’aime

Flori Besarti Edhe Mehmet Shehu u vera ne lidhje me Demostratat shqiptaro-liridashese te '81...A ishte per nderhyrje ushtarake a jo ???
12 janvier 2013, 14:49 · J’aime

Kujtim Kurti Kete e ka then Susana,per me i humbur gjurmet e vrasjes nga Sigurimi.Enveri i perdori si vegla qorre emigracionin kosovare,per te eleminuar kundershtaret e tij ne shqiperi.Pra te thash ne fillim,qellimi i Enverit ishte thik me dy teha.
12 janvier 2013, 15:07 · J’aime · 2

Flori Besarti Po ata botuan "Zerin e Kosoves"...
12 janvier 2013, 15:11 · J’aime

Flori Besarti Edhe policise gjermane u thote se "Udb-ja n'a verau"
12 janvier 2013, 15:16 · J’aime

Flori Besarti Si shpjegohet qe nuk ishin te armatosur?
12 janvier 2013, 15:17 · J’aime

Kujtim Kurti Flori,debatin e vazhdojme,nese e merr guximin ta tregoshe te kunderten e postimit tim per publikun,pra pik per pik.Pra kete te vertete qe e kam postuar,tregoje te kunderten e saj,nese mendon se ke njohuri per ate qe ka ndodhur ne ralitet?!
12 janvier 2013, 15:17 · J’aime · 1

Flori Besarti As une as ti nuk e dime te verteten!As policia shteterore gjermane nuk gjeti vrasesit!!!Po si erdhe ne keto konkluzione nuk e di???A ke qene bashkepunetor i V. Gervalla?Po Syzana ku vajti me vone historine e saj?
12 janvier 2013, 15:27 · J’aime

Kujtim Kurti Nje here Flori,tregoje te kunderten e postimit tim,pra pik per pik,e pastaj vazhdoje me pyetje e pergjegjeje.Pra ketu jam,urdhro tregoje te kunderten !!
12 janvier 2013, 15:30 · J’aime · 1

Flori Besarti Une nuk mund te besoj deri sa nuk kam prova!!!Kur poston diçka duhet mbrojur e dhene detaje Kujtim!!!
12 janvier 2013, 15:45 · J’aime

Kujtim Kurti Pra nuk mundemi ta vazhdojme debatin me tutje pa e treguar te kunderten e postimit tim pik per pik.Se pari kete,pastaj vijene provat,pytetjet dhe pergjegjejet.Kalo mire !
12 janvier 2013, 15:57 · J’aime

Flori Besarti Ok klm .Po atq u vrane pase '81 qe kuptohet ishte koha "e gjuetise kombetare shqiptare";burgojse,denime e vrasje!!!Jugosllavia vrau shqiptare gjate demostratave publike e pas shpine nuk e kishte problem...Nuk ishte hera e pare qe vriteshin aktivist kombetar ne Perendim...Lista vazhdonete!!!
12 janvier 2013, 16:02 · J’aime

Ruzhdi Shkodra Kujtim Kurti. Juve ju largoj nga lista e miqeve ketu. Pa ndier asnje nevoje per ndonje pyetje apo sqarim te metutjeshem. Poe as pa ndier nevoje marrinat tua me i komentuar apo kundershtuar.
12 janvier 2013, 21:13 · J’aime

Arianisa Nisa Kujtim , une kame lexuar mjaft dhe lexoj akoma , po ne kesi shkrimi ende nuk kam hasur , nga e keni marr kete shkrim apo mos eshte shkrimi i Bahtir Hamzes evgut , qe nuk la njeri pa share , nuk la hero pa share edhe kjo duhet te jete ashtu .
12 janvier 2013, 22:13 · J’aime · 4

Kujtim Kurti Ruzhdi,siq u pa ty nuk te pelqen e verteta,sado qe e hidhur qe eshte.Une nuk munt te quaj ty UDB-she,se kete e din ti me mire se qka je.Suksese Ruzhdi?
13 janvier 2013, 17:14 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Flori,deri me tani nuk mora pergjejejen nga ti,pra kaluan mbi 20 ore.Pra edhe ti si te gjithe te tjeret qe nuk reaguat ne te vereteten qe e postova per te gjithe,tregon se ju e pranuat ralitetin qe e kam paraqitur per vellezrit Gervalla.
13 janvier 2013, 17:18 · J’aime · 1

Kujtim Kurti "arinisa nisa"keto fakte dihen,nuk jane te zbuluara apo te kopjuara.Faktet qe kane ndodhur,por si ti dhe shume shqiptare te tjere nuk ju intereson historia e tyre e verete,pra jane injorante.Nje popull pa histori,eshte nje popull i asimiluar.
13 janvier 2013, 17:19 · J’aime · 2


Dernière édition par Perparimi le Ven 10 Fév - 13:03, édité 1 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun çeta Empty Re: Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun çeta

Message  Perparimi Jeu 11 Sep - 6:33

Kujtim Kurti Ruzhdi,ti me largove dje nga shoqerija e fb,dhe tani vjen dhe komenton ketu,dhe kjo tregon se ti je frifgacak.Pra edhe per ty keto jane faktet,dhe nese je prap ne dyshim,me akuzo per spekulim,kte te drjete po ta jap une vet,ketu para te gjitheve.
14 janvier 2013, 00:44 · J’aime · 2

Ruzhdi Shkodra Ti Kujtim Kurti i thua edhe Adem Demaqit qe per 28 vite qe beri burgje ne jugosllavi i paska sherbyer udb-s. Cili na paska qen motivi i Demaqit qe ta kaloj jeten neper burgje per ti sherbyer udb-s. Ti Kujtim Kurti dhe padronet e tu jeni te vegjel per te shkruar historine e vellezerve Gervalla apo Adem Demaqit. Po meru vesh me Xunin se Bota sot si Gazete Kombetare qe eshte dhe ka qene posedon edhe fakte te tjera. Dhe kuptohet Xuni aty ka bere namin ne karrieren e Gazetarit Kombetar. E mira eshte qe ju te caktoni nje vend takim sekret ketu per fb-s. Xunit i them qe mos te shqetesohet shum per perplasjen e keqe qe mund ti ndodhe kombit. E di kombi mire se kush jane bijt dhe bjat e tije. Dhe nuk del nga balanca mendore per shkak te veprimtarise se cfar do horri te shitur.
14 janvier 2013, 00:44 · J’aime

Kujtim Kurti Ruzhdi,per ademin eshte nje postim i veqant i shkruar nga une,dhe aty ta jap pergjegjejen,ndersa ketu eshte tema vetem per Vellezrit Gervalla.Ruzhdi pse nuk behesh trim,qe ta demantosh te veretetn qe e kam postuar ketu,apo edhe ti je pjese e ndonje sherbimi sekret !
14 janvier 2013, 00:49 · J’aime · 2

Ruzhdi Shkodra Nuk eshte detyre e imja te ju beje kallzim per asgje. Dhe asnje gjykate kudo qoft nuk meret me keto marrina. Vet postimi qe ke bere tregon se ti nuk je i vetedishem te perballohesh me nje akt gjykate. Njerzit me mendje sikur ti po te vrasin dike shkojne ne psikiatri, per gjera tjera jane te liruar nga cfaredo pergjegjesie.
14 janvier 2013, 00:49 · J’aime

Kujtim Kurti Ruzhdi,cila eshte biografia e Jusuf gervalles para vitit 1979 sipas jush !!!
14 janvier 2013, 00:55 · J’aime · 2

Xun Çetta Kujtim, më kupto më pak fjalë dhe as ti e as tjetri të mos me pozicionoj ngase edhe kjo ka qen,është dhe po vazhdon të jetë lojë tepër e rrezikshme që ta pozicionosh tjetrin pa e thënë aj vet fjalën apo pozicionimin e tij. Për hulumtues të mirëfilltë,të pa anshëm dhe idealistë i lidhur për të vërtete nuk ka rëndësi kur ka lindur ai, e them këtë edhe pse jam ithtar në ekstrem që historia mundësisht të shkruhet me ballafaqim të personazheve sa janë gjallë e jo ta praktikojmë fatkeqësinë siç thuhet : ( Dosjet dhe historia bëhen pasi të kenë shkuar gjeneratat për të cilat bëhet fjalë), dhe cinizmi i të tillë mendimtarëve që shkon deri në krim, është kur ,,arsyetohen”më gjoja për hir të mos konflikteve dhe hakmarrjeve për së gjalli, e kjo nuk është gjë tjetër pos lehtësim për të depërtuar krimi politik akoma më thellë dhe kështu të falsifikohet historia pa kundërvënie. Pastaj më drejtohësh më : ( Pse ju dhe shokët tuaj,nuk i keni publikuar këtë te vërtet deri me tani ?! Apo jeni te gjithë frigacak !?).
Në radhë të parë nuk po mbahesh si vërtet hulumtues por akuzues. Sa kam guxim për hulumtim dhe ta them të vërtetën ti nuk din e as nuk me njeh në këtë drejtim, andaj mos nxito se nga ky rast konstatoj gjykimet tua për tjetrin edhe nëse mund të gaboj fajtor mbetesh ti ngase me ke dhen prova që në start të gaboj për ju. Unë vërtet nuk kam thënë gati e gati asgjë edhe pse kum rrah këtë tel qoftë për çfarë po i ndodh popullit tonë në kohë pushtimi madje edhe nga burgu zëri im nuk është ndalur, qoftë për dosjet,hulumtime të vërtetave, sinjalizim të krimit politik, ekonomik, etj që po na ndodhin edhe pas lufte etj në vazhdimësi, por kam bërë këtë punë gati qyshëse kur paske lindur por këto gjera nuk janë punë të lyera në vaj qe ti qosh aq lehtë përpara, këtu duhet sakrificë dhe të paguhet haraçin pa i sjell vendit të këqija akoma më të mëdha. Tani po nxitoj për ti thënë dy fjalë edhe Ruzhdiut i cili me paska përzier pak me një kushëririn si reporter nga Kosharja sa dukët apo e din saksish se edhe unë kam bërë po punë publicistike por jo për mes ,,Bota Sot” ku i kasha Naim Kelmendin dhe Muhamet Çetten autor i tri vëllimeveKosharja-I-II-III-edhe pse çfarë thotë njri vëllim herëpasherë nuk thot tjetri por hulumtimi i ka këto ndryshime, pra më paska përzier me gazeten në fjalë e jo më punën që kamë ber shto faktin se unë jam marr edhe me armatim që në vitin 1990. Pra ndoshta Ruzhdiu me ka përzier me Muhametin por nuk ka gjë të keqe se edhe aty kam punë shumë më Kosharën. Pra Kujtim shpresoj te dëgjohemi pas dite.
14 janvier 2013, 09:40 · J’aime · 1

Kujtim Kurti I nderuari z.Xun Çetta,nuk ju njof personalisht as juve dhe as ruzhdiun,dhe as disa te tjere qe jane gjalle,te cilet me apo pa deshiren e tyre kane qene aktivist,apo thjesht pjesmarres te atyre ngjarjeve te ndodhura ne vitet 80 dhe 90,po kam lexuar,hulumtuar,dhe verefikuar rastet per te cilat po flasim.Thjesht ndoshta mendimi per juve ishte pak i nguteshem,por qellimi nuk ka qene per demaskim,apo shantazh por thjeshte deshire per te kuptuar mungesen dhe vullnetin tuaj dhe te "shokeve" tuaj per zgjedhjen e ketij problemi kombetare,dhe rrezultati qe keni bere deri me tani eshte i njohur per te gjithe,pra ky rrezultat qe eshte publikuar deri me tani,nga te gjithe pjesmarrsit e asaj periudhe.Gjete studimeve ne tirane,kam pasur rastin te takoje familjen Gervalla,kam ngren dhe kam pire me ta,po ashtu dhe me me Lirie berishen,Llukman halilin,Skender zogaj,Hafiz gagicen,Ali aliun,Mehmet krajen etj etj te cilet sapo e publikova kete postim u larguan me vete deshire nga shoqeria ime e fb-ut,pa then te vetemen fjale per publikimin tim,te cilet ne publik jane paraqitur gjithmon se e kan dashur shume Vellezrit Gervalla,kures ne ralitet jane pjese direkte dhe indirekte e krimit.Pra deri me tani nuk "doli ai bir nene"qe te thot dy fjale per postimin qe e publikova per gjithe opinionin shqiptare,por te gjithe ikin nga tema,apo then shqip "ta lyejn kryet me kos"duke i ikur me qellim te vertetes qe ka ndodhur ne ralitet.Qellimi ketu eshte te zbardhet rasti,dhe jo te zhduken faktet dhe autorete e ketij komploti kombetare,dhe askush nuk po na ndalon ta themi te verteten ketu ne fb.Pra z.Xun urdhero !?
14 janvier 2013, 12:02 · J’aime · 2

Xun Çetta Kujtim, tani me ke shtyrë ta pyes veten pa qenë në gjendje të vetë përgjigjem, dhe mbetem më shpresë të ma thuash ti ngase je produkt i pyetjes.
Po me vjen të ju drejtohem më ju, por ja se masha qe paske po me shtyn ta ndryshoj natyrën time. Ti kujtim nder tjera thuan :

(Gjete studimeve ne Tirane,kam pasur rastin te takoje familjen Gervalla,kam ngrënë dhe kam pire me ta,po ashtu dhe me Lirie Berishën,Llukman Halilin,Skender Zogaj,Hafiz Gagicen,Ali Aliun,Mehmet Krajen etj etj te cilët sapo e publikova këtë postim u larguan me vete dëshire nga shoqëria ime e në facebook ,pa thënë te vetmen fjale për publikimin tim,te cilet ne publik janë paraqitur gjithëmonë se i kanë dashur shume Vellezrit Gervalla,kurse ne realitet janë pjese direktë dhe indirekte e krimit. Pra deri me tani nuk "doli ai bir nene"qe te thotë dy fjale për postimin qe e publikova për gjithë opinionin shqiptare,por te gjithë ikin nga tema,apo thënë shqip "ta lyejnë kryet me kos"duke i ikur me qellim te vërtetës qe ka ndodhur)
.
Tani të pyes, a vërtetë pak po te dukët se u merrem më ty dhe linkun tendë ? si dhe më trego a më të marr janë ata emra që ju paskan braktisur edhe nga Facebook-u, apo të marrë jemi ne qe vazhdojmë kaq gjatë me këtë link ?
Unë gjithsesi jam që gjerave të kësaj natyre tu jepet rrugë dhe dalim nga vrasjet morale njeri më tjetrin . Nuk tolerohet kaq gjatë kjo situatë jo ky,jo ai e jo ky tjetri paskan qenë në shërbim të Titos apo Enverit. Njerzit kanë shkuar aq larg dhe aq keq sa mendojnë se pa tjetër njeriu duhet të ketë qenë Enverist apo Titist, a harrojnë se kishim një të tretë e cila shumë sherrin ja u ka parë edhe Titos edhe Enverit pa i krahasuar për asnjë moment ata, pra kishim Shqipërinë e cila edhe sot vazhdon më pasojat e politikave të tilla.

Kujtim, nuk është fakt se ky apo aj paska qenë UDB-ist vetëm pse në atë kohë paska punuar në atë institucion apo këtë shtëpi mediale, paska qenë përkthyes këtu apo atje në Beograd ! . Jo Kujtim, për mua ka rëndësi kush çfarë ka bërë aty ku ka punuar e jo vetëm ku ka punuar. Për mua ka rëndësi ta di cili komunist çfarë i bëri vendit tonë në llogari të Serbisë. Për mua Kujtim më i rrezikshëm ka qenë një spiun i lidhur drejtpërdrejt më shërbimin Serb se sa një ish UDB-ist zyrtarisht i futur në atë baltë shërbimesh në Kosovë. E them ngase spiuni i këtij llum karakteri ka detyruar UDB-istin zyrtar në Kosovë që ta kryen punën e ndjekjes dhe torturimit, pa dashur ta rehabilitoj asnjërin si të tillë prej tyre edhe pse janë të ndryshëm . E them unë këtë gjë nga përvojat, ngase kurrë nuk me ka ardhur turp ta them realitetin se jam torturuar për 5-6 muaj rresht nga i njëjti UDB-istë derisa kishte të tjerë që bënin lojën sikur ata janë krejt ndryshe nga xhelati im Sllamniku, bile Kllokoqi më thoshte për kolegun e vet se ky është shtazë, nuk është njeri, por ja e paske pas fat dhe kujdes si po sillesh më të nese mund ti shpetesh pa të mbytur se shtazë është aj. Pak para se te ngrihet akuza jonë prej 21 studentëve, Asllanin e transferuan për shef të UDB-së në Pejë dhe kurrë nuk harroj, pata pushuar tri ditë nga torturat derisa një ditë Ibushi më thotë, tani është supa e fundit, Asllanin nuk e ke këtu, tani ke punë më mua, u gëzova shumë. Kur ma sjelli për ballafaqim një kolegun tonë nga grupi e këtij 21 studentëve dhe prapë edhe atë e refuzova ta pranoj për gjitha çfarë më thoshte, po ky Ibushi ,,i mirë”me ka dal më i rënd se Asllani... I shtrirë mbi tavolinë dhe i përgjakur i thosha : o shoku inspektor sillma Asllanin bre se jam mësuar më të, për ditë tortura por jo përgjakje. Arsyetimi i Ibush Kllokoqit ishte : Edhe ne u kemi frikë spiunëve, më mirë ta kryej punën se sa të spiunohem se po luaj me ty, pra spiunet janë këta më thoshte Ibush Kllokoqi.

Kujtim, këto punë janë më thellë se sa ti i mendon apo të thonë të tjerët, por si hulumtues qe mund të bëhesh nesër , mbaje mend edhe një gjë të cilën shumë vonë e kam marr vesh dhe kuptuar unë vet. Jo pak nga viktimat politike i dëgjon të thonë: Mua për vete, nuk me kanë rrahur, as edhe një shuplakë nuk e kam marr prej tyre. Të tillë janë dy kategori viktimash, janë ata të cilët janë rrah dru po si edhe unë, por më vonë kanë mësuar se viktimat politike të ish Jugosllavisë nuk bën të bëhen figura politike pa dallim ndryshimeve dhe sistemesh politike që ndrrohën( Marveshje) , nëse publikisht pasqyrohet se janë torturuar në ato përmasa në kohën sa ishte bisha e egër Jugosllavi e prezantuar si e butë para bote dhe tani të tillë të dalin pretendent të majave të pushtetit ku nuk bënë të ulet prestigji i tyre, kjo nuk bënë kan vendim ata që edhe sot na mbajnë peng në emer të çlirimit !!! Mashtrim i shokëve tonë ky. Kategoria tjetër janë sigurisht krejt pakicë të cilët kanë hyrë e dal nga burgi në burg sa për tu fut në mesin e ish burgosurve politik, po edhe këta të përpunuar për pushtet i dëgjon të thonë se nuk janë torturuar qoftë më një shuplakë fytyrës.
Kujtim, mos ta zgjati shumë, siç te kam thënë edhe dje, ne mund të takohemi dhe fare në qetësi ta shohim se çfarë janë faktet edhe pse vërtetë jo të publikuara por sapo ta kuptosh arsyen pse jo publike, do bindesh edhe vet se këto punë nuk shkojnë ashtu. Sa i përket faktit se ke ndej në Tiranë me gjithë ata emra dhe më familjen Gervalla , unë nuk po ju mohoj këtë, por mos harra faktin se me katërfishin e emrave sa lakon ti qe kanë quar peshë në Tiranë përfshirë gjithë ata qe i përmende edhe ti pa përjashtuar as njërin nga ta, edhe unë kam pas fatin e diku,diku edhe fatkeqësinë të rrimë e debatojmë temat nga më të ndryshmet, por pallati ku ishte vendosur familja Gervalla dhe rrëfimet krejt çfarë kam akumuluar aty dhe nga fqinjët për rreth për gjithë ato vite nuk me rezulton se familja Gervalla kishte qenë aq e priveligjuar, jo Kujtim djali, nuk e paske hulumtuar realitetin deri në fund. Dhe kjo e fundit për ta përmbyllur. Pas gjitha çfarë thua ti atëherë duhesh sjell argumente jo vetëm se vëllëzrit Gervalla paskan qenë UDB-istë e qe nuk ke sjellur as edhe një fakt, por tani duhesh sjellur faktet se ata i paska vrarë shërbimi i Enver Hoxhës... Krejt ajo që thoni ju, nuk ka si të mos kërkoj edhe këto të dhëna. Unë di se si familja Gervalla ka kaluar në Slloveni, di edhe pak për arratisjen e Hysenit etj, por nuk me rezultojnë bash çfarë thoni ju.

14 janvier 2013, 15:45 · J’aime · 2

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun çeta Empty Re: Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun çeta

Message  Perparimi Jeu 11 Sep - 6:41

Kujtim Kurti Deri me tani z.Xun e shikuan kete postim 6122 lexues,dhe nese une jam gabim ne faktet e mija,atehere tregoje z.Xun biografin e jusuf gervalles para vitit 1979,cilat gazata punoje,me cilin punoje,te kalueren e familjes se tij,udhtimet e tij,vepromtarit kulturore,kenget e tij te vllazrim-bashkimit,pra te gjitha rreth jusufit para vitit 1979.Suksese Xun !!!
14 janvier 2013, 18:37 · J’aime · 1

Xun Çetta Unë,thash se nuk ke sjell fakte të besueshme e aq më pak të argumentuara, e nëse nuk i dinë si janë ato eja ti tregoj si dukën dhe si dëshmohen faktet, këtë nuk ta ofron askush pos ai i cili punon në këtë drejtim të zbardhjes së realiteteve sado të hidhura të jenë ato o z. Kurti.
Edhe një sqarim tjetër:Unë nuk ju kam fol për kalimin e Jusufit në kufi të cilin realitet e di por për rastin e të Hysenit në Koper të Sllovenisë, pra kujdes mos ma mbush mendjen se nuk je për hulumtime.
14 janvier 2013, 21:14 · J’aime · 1

Ruzhdi Shkodra Zoteri Xun çetta, kerkoj falje se vertete ju kam ngaterruar me Muhamet çetten. dhe faji nuk eshte i imi por i juve qe jeni apo mereni dy çetta me gazetari.
14 janvier 2013, 21:49 · J’aime

Kujtim Kurti Po ju thash edhe me heret z.Xuni,nese jeni kunder ketij hulimtimi 100% te sigurte,atehere demantoje pik per pik,pra ashtu siq e kam paraqitur une te verteten,thuaje ti te kunderten e saj,pra ate "realen"sipas teje.Urdhero z.Xun,bindem mua dhe opinionin ?!?...
14 janvier 2013, 22:09 · J’aime · 1

Ruzhdi Shkodra Kujtim pavaresisht se sa veta e kane pare postimin tende, numri ne kete rast nuk tregon asgje. Dhe deri tani vetem Zoteri Xun çetta ka treguar interes te bisedoj per predendimin tend. Dmth 99.99 % as qe marin mundin te thone nje fjale te vetme. Ti thua se te tjeret jane frikacak:-)) Ti nuk ke sjellur ne postimin tend asnje argument. Ashtu si te ka thene shum bukur Zoti çetta ti thjesht ke bere nje akuze, me mendjelehtesi apo qellimisht i shtyre nga njerez te caktuar qe kane probleme me te kaluaren e tyre. Pyetjet e tua, se ku e kaluar Jusufi kufirin, ku ka punuar, ne cilen gazete, jo kete kenge e jo at kenge qe kerkon me ti sqaruar te tjeret, tregojne se ti je teper i paditur mendjelehte. Ti as nuk e di se çka eshte fakti as, argumenti, nuk ke haber se neper çfare laboratoresh duhet te kalojne ato derisa vertete te behen te tilla.
14 janvier 2013, 22:32 · J’aime

Xun Çetta I nderuar Ruzhdi nuk ka ndonjë të keqe, bile me bind se po i percjell rrjedhat, ke mund ta lexosh po ashtu aktivitetin tim në Tropojë dhe buzë kufiri gjatë luftës, ke lexuar reportazhet e Muhamet Çettes dhe Nauim Kelmendit nga vijat e frontit, kryesisht në Koshare, ke mund ta lexosh se si kam liruar një ushtar nga aj aksion për shkaqe psikologjike dhe shëndetësore të ushtarit etj. Pra edhe pse ishim dhe jemi krejt të ndryshëm më Muhametin por jo kundërshtar mes veti si kushëri, ne kemi pas raporte të rregullta mes veti kuptohet aj në variantin dhe qëllimin e vete e unë timin. E ardhmja del pasqyre e pastër e gjitha veprimtarive tona. Mirë do ishte që të gjitha të zbardhën sa jemi gjallë.

I nderuar Kujtim, mos ma zgjat këtë punë në publike dhe eja te tregoj se nuk je as afër konkretizimit të akuzave. Më trego ti se me cilin person, më emër e mbiemër ka bashkëpunuar Jusofi apo Bardhoshi. Më thuaj se cila ka qenë natyra e spiunimit dhe ku janë viktimat e para të tyre. Ndoshta as unë nuk jam në rrjedha se si kanë shkuar këto punë, por kur aludoj në dikë, unë kam faktet tepër të argumentuara dhe prapë nuk i bëj publike për faktin se nuk kemi drejtësi e as vullnet politik për ti zbardhur këto punë...
Pra mos e zgjatë këtë punë se unë edhe pse nuk njihem me ju dhe akoma nuk di a jemi të shoqëruar në facebook, më besoi me shtynë të mos përgjigjëm, kuptohet pa vullnetin tim. Urdhëro në rrugë tjera dhe ta lëmë qytetarin te qetë edhe ashtu krejt në mjegull politike falë të tilla gjerave pa bazë.
14 janvier 2013, 22:49 · J’aime

Kujtim Kurti Deri me tani,asnjeri nga 6419 lexues te postimit tim,nuk mori guximin ta demantoje postimin tim,te paraqutur per publikun mbi te verteten per vellezerit dhe familjen Gervalla.Kete guxim nuk e moren as ata qe i kam permendur ne shkrimin tim,edhe pse ju ofrova mjafte fakte per te verteten,duke ju krijuar liri te fjales pa presion te askujte.Vlen te ceket se deri me tani tek,edhe mbas 30 viteve,as nga qeveria e kosoves dhe as ajo e shqiperis nuk ka ardhur asnje kerkese tek organet gjermane te policis federale dhe te zbulimit,per zbardhjen e vrasjes te vllezerve Gervalla,kete kerkese nuk e ka bere as familja gervalla,dhe as shoket apo pjesmarrsit e asaj periudhe,edhe pse organet gjermane i kan pasur dhe i kan te gjitha informacionet me fakte dhe deshmi qe nga fillimi e deri me sot per familjen gervalla.Mbi te gjitha organet gjermane te zbulimit nuk duan te futen ne problemet e tyre te mbrendeshme politike,kur dihet se donika gervalla eshte e martuar me politikanin e rangut te larte Stefan schwarz-CDU,e cila kete rast te voliteshem e ka shfrytezuar per ti humbur gjurmet e aktorve te vrasjes,nga vete familja Gervalla,dhe keshtu kjo qeshte eshte e mbyllur perfundimisht per organet gjermane te drejtesis.Me kete rast i falimnderoj te gjithe ata qe komentuan deri me tani,rrethe enigmes Gervalla.
15 janvier 2013, 01:24 · J’aime

Pal Ndrecaj Vellezerit Gervalla kane punuar per organizimin e rezistences antijugosllave dhe per lirine e popullit te tyre. Kjo eshte e verteta dhe kete e dine te gjithe, sikurse e dine se u vra nga sherbetoret e regjimit jugosllav, pa perjashtuar, ndoshta, edhe perzierjen e regjimit te Hoxhes. Mirepo, Gervallajt jane dhe mbesin heronjte tane, te cilet mund t`i perbaltin vetem njerez qe perfaqesojne interesa te njejta me ato te sherbimeve qe para 30 vitesh i vrane pabesisht te dy vellezerit!
15 janvier 2013, 01:39 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Pal,ma trego atehere biografin politike te jusuf dhe bardhosh gervalles para viti 1979.
15 janvier 2013, 01:41 · J’aime · 1

Pal Ndrecaj Me shume se cdo gja tjeter, tash, jam ,kurreshtar me dite biografine tande!...
15 janvier 2013, 01:46 · J’aime

Pal Ndrecaj E di se ne Kosove eshte veshtire me siguru buken, por, besoj se mund te sigurohet nje kafshate me nder, pa shkallu ne keso shkalle tehuajesimi...
15 janvier 2013, 01:48 · J’aime

Kujtim Kurti Nuk eshte ne pyetje e ketu biografia ime apo e jotja,por e Jusuf dhe bardhosh gervalles,para vitit 1979.Nese je i interesuar te debatosh per temen urdhro,ndryshe nuk kam kohe te humbi me ty.pakeqkuptime !
15 janvier 2013, 01:49 · J’aime · 1

Pal Ndrecaj Jo, nuk kam as une kohe, sepse ky nuk eshte debat, eshte fushate shpifjesh, ne te cilen nuk marr pjese. Me beri dhembja te reagoj. Kaq!
15 janvier 2013, 01:52 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Eshte e drejta jote te mendosh qfare te duash,por faktet i ke para syve,nese te intereson sado pak e kaluara e hidhur e historis tone.Perndryshe "dhimbja"shprehet,dhe nuk mbahet mbrenda.
15 janvier 2013, 01:55 · J’aime · 1

Ruzhdi Shkodra Kujtim Kurti, ti je perralle krejt. Ti nuk ke afruar kurrfar faktesh, ti thjeshte pergojon nje Figure teper te madhe per vogelsine tende. Ti nuk mundesh te debatosh me askend per nje figure dhe problematike te ketij rangu, pa e bere te njohur separi biografine tende. Thenjet e tua se ke ndejtur me kete e me ate ne Tirane, pa specifikuar asgje per nivelin e gjerave ku mundohesh te kapesh jane qesharake. Ti vetem nje gje e ke ditur se akuza e jote per Jusuf Gervallen per çdo shqiptar normal eshte nje fyerje. Ose kete e kane ditur ata qe qendrojne prapa teje, qofshin serb turq apo njerez qe ju sherbejne atyre. Nuk eshte hera e pare ne keto vite qe njerez me motive nga me te ndryshmet sulmojne personalitet me te shquara shqiptare. Sulmohet Skenderbeu, Nena Tereze, sulmohen njerez te kultures, me njefjale sulmohen te gjitha pikat e references morale te shqiptareve. Dhe ne kete aspekt ju ndjeheni shum komod ne kete aspekt Shqiptaret kurr nuk kane qen me pak te mbrojtur. Kurse ju keni serbet e qarqe turke prapa vetes qe ju financojne, dhe ju sherbeni me devotshmeri. Ju keni edhe nje aversion kunder Donika Gervalles. Nje urrejtje malicioze, dhe ligesie karakteristike e njerezve me karakter te ndyte, tinezar, e te pabese.
15 janvier 2013, 06:12 · J’aime · 1

Ruzhdi Shkodra Kundrejt Donikes ke nje gjelozi dhe urrejtje patologjike, te pengon statusi i saj civil dhe shoqeror, ndoshta ke nevoje te hakmerresh per ndonje injorim nga ajo koha kur ke dashur te jesh pjese e asaj shoqerie, por niveli yt i ulet nuk te ka lejuar, dhe ke mbetur perjetesisht i fyer. Per kete eshte me mire te shkosh te ndonje psikolog apo neuropsychiater ata mund te ndihmojne te gjesh paqen me semundjen tende. Se sa te pergojosh keshtu. Sado qe shqiptaret duken ne moment te pambrojtur mos mendo se kane pesuar nje zvetnim te tille, sa ti dhe co ti ja caktoni masen e vlerave. Ky popull eshte megjithate shum me i fort se sa qe e pandehni ju, dhe kete e dijne padronet tuaj. Turpi per ty nuk egziston. Megjithate turp te kesh per rrugaqerine qe bene.
15 janvier 2013, 06:43 · J’aime

Kujtim Kurti Donika gervalla,u angazhua ne UDB permes dashnorit te saj Hafiz gagices,duke i sherbyer kosoves neper hotelet e tiranes,shtutgartit,bruxsellit,me parat e 3%.Keto fakte i ka edhe policia gjermane e zbulimit,beni kerkese me shkrim,dhe do ti merr keto fakte te familjes gervalla ne sherbim te UDB-se.qe jane ne dispozicion te organeve te drejtesis gjermane.
15 janvier 2013, 10:53 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Jane 36 milion DM te fondit te 3%qe jane zhdukur nga Donika dhe dashnori i saj Hafiz gagica,permes Dardania bank ne tirane,me ndihmen e sigurimit dhe UDB,per kete arsye kjo banke u zhduk,dhe humben gjurmet e bashkpunimit te familjes gervalla me UDB,dhe ketu as qeveria e kosoves dhe as ajo e shqiperis nuk jane te interesuar per te publikuar ralitetin e 36 milionve te fondit te 3% te zhdukura nga Donika dhe Hafiz gagica.
15 janvier 2013, 11:08 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Oltjan Dajti,kete pyetje duhet ta kerkosh tek Suzana gervalla,e cila e ka prgaditur vrasjen e Jusufit,bashke me dashnorin e saj.Dosja e Suzanes ndodhet ne arkivin e dosjeve te sigurimit ne Shqiperi.
15 janvier 2013, 12:20 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Suzana eshte agjente e dyfisht,dosja e saj ndodhet ne Tirane.
15 janvier 2013, 12:53 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Vellezerit Jusuf dhe Bardhosh Gervalla nuk jane heronje te kosoves,sepse ata kane punuar vetem per interesat e UDB-se.

Jusufi deri para angazhimit te tij nga UDB-ja ne diaspore ka punuar perkthyes zyrtare shqip-serbisht ne SUP e prishtines dhe shkupit,dhe korrospodent i beogradit ne gazeten Rilindja,dhe ka qene antare i rregult me librez te LKJ-se,dhe paspaorte te kuqe jugosllave.Po ashtu Bardhoshi ka punuar per UDB-ne ne konsullaten jugosllave ne shtutgarte ne sektorin e pasaportave.Jusufi dhe Bardhoshi ishin te angazhuar nga UDB per formimin e grupeve ilegale ne diaspor,futjen e tyre ne kurtha,dhe burgosjen dhe eleminimin e tyre ne kosove nga UDB-ja.Me 17 janar 1982 ata u vran nga sigurimi i Enverit,permes Suzanes e cila ishte agjente e dyfisht,e cila pas vrasjes u shperblye me luks dhe privilegje nga Enveri.Pas zavendesimit te Enverit me Sali berishen,organizimin e grupeve "armiqesore"e mori Donika gervalla e cila nga LKJ e transferuar ne LDK,informoje per organizimet e diaspores tek UDB-ja,ne bashkpunim me Hafiz Gagicen,nga ku pervetsuan edhe miliona DM nga diaspora shqiptare permes 3%,qe u shperlane permes UDB-se dhe sigurimit ne dardania banke,e cila u zhduke me vone per humbjen e gjurmeve,te bashkpunimit e familjes Gervalla me UDB-ne.
15 janvier 2013, 12:58 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Oltjan Dajti,kete pyetje duhet ta kerkosh tek Suzana gervalla,e cila e ka prgaditur vrasjen e Jusufit,bashke me dashnorin e saj.Dosja e Suzanes ndodhet ne arkivin e dosjeve te sigurimit ne Shqiperi.

para 41 minutash · Pëlqejë
15 janvier 2013, 13:02 · J’aime · 1

Xun Çetta Unë tashmë kam vetëm një pyetje pa u befasuar më asgjë çfarë thoni z, Kurti, ngase kjo është ajo që nuk donë ti hapin dosjet dhe nuk donë të ballafaqohen njerëzit e përfolur, ashtu siç kam kërkuar tash sa vite më radhë për të mos rënë në këto situata që të flet kush çfarë donë dhe të mos përgjigjët askush.
Pyetja ime për ju z. Kurti është :
A mund ta dish dosjen time se për kënd paskam spiunuar për kaq dekada pa u ndal së vepruari në këto punë ? Ju pyes ngase nuk e ke idenë si më kanë luftuar gjitha këto pushtete deri më ditët e sotme kur po debatojmë, pa dallim dje komunist, më vonë të quajtur demokrat,pastaj të quajtur të luftës etj . Unë di për veten time dhe çdo gjë e kam të skanuar po si aparati i mjekësisë sot, por vërtet diçka nuk po funksionon. Ma hap dosjen nga kutia e juaj e pandorës ju lutëm.
Ju lexova shumë më herët se si vlerësoni ngjarjet e vitit 1981 dhe konstatova se ju jeni edhe analist ku mund ta arsyetoni veten ngase analiza është më shumë fleksibilitet, mund të ja qëlloni dhe mund të jeni krejt gabim, por ja se tek ne, as analistet nuk ndëshkohen me largim nga publiku si të dështuar.
Unë vuaj pse nuk pasqyrohet drejt viti 1981, kuptohet edhe më ato elemente ku mund te lind dyshimi mbi implikimin e UDB-istëve në këto ngjarje.
Unë jam personash i atyre ngjarjeve dhe garantoj se nuk ka njeri i cili ka detalet dhe sekretet qe nuk po donë ti nxjerrin mbi ato ngjarje, por fatmirësisht unë i kam tepër të detajuara ato. Flas ekskluzivisht për vetën time, qëndrimet e mia dhe krejt çfarë kam bërë në atë vit dhe shkruar institucioneve më të larta të shtetit për aq vite sa kam qenë në burg. Pra me ndihmo ta njoh veten tek kutia juaj e pandores.
15 janvier 2013, 23:43 · J’aime · 2

Kujtim Kurti Xun Çetta,do ta shikoje dosjen tende,dhe nese gjej rastesisht diqka shqetsuase,do ta beje publike per opinionin.Pyetje tjeter a ke !?
16 janvier 2013, 01:50 · J’aime · 2

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun çeta Empty Re: Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun çeta

Message  Perparimi Jeu 11 Sep - 6:49

15 janvier 2013, 13:02 · J’aime · 1

Xun Çetta Unë tashmë kam vetëm një pyetje pa u befasuar më asgjë çfarë thoni z, Kurti, ngase kjo është ajo që nuk donë ti hapin dosjet dhe nuk donë të ballafaqohen njerëzit e përfolur, ashtu siç kam kërkuar tash sa vite më radhë për të mos rënë në këto situata që të flet kush çfarë donë dhe të mos përgjigjët askush.
Pyetja ime për ju z. Kurti është :
A mund ta dish dosjen time se për kënd paskam spiunuar për kaq dekada pa u ndal së vepruari në këto punë ? Ju pyes ngase nuk e ke idenë si më kanë luftuar gjitha këto pushtete deri më ditët e sotme kur po debatojmë, pa dallim dje komunist, më vonë të quajtur demokrat,pastaj të quajtur të luftës etj . Unë di për veten time dhe çdo gjë e kam të skanuar po si aparati i mjekësisë sot, por vërtet diçka nuk po funksionon. Ma hap dosjen nga kutia e juaj e pandorës ju lutëm.
Ju lexova shumë më herët se si vlerësoni ngjarjet e vitit 1981 dhe konstatova se ju jeni edhe analist ku mund ta arsyetoni veten ngase analiza është më shumë fleksibilitet, mund të ja qëlloni dhe mund të jeni krejt gabim, por ja se tek ne, as analistet nuk ndëshkohen me largim nga publiku si të dështuar.
Unë vuaj pse nuk pasqyrohet drejt viti 1981, kuptohet edhe më ato elemente ku mund te lind dyshimi mbi implikimin e UDB-istëve në këto ngjarje.
Unë jam personash i atyre ngjarjeve dhe garantoj se nuk ka njeri i cili ka detalet dhe sekretet qe nuk po donë ti nxjerrin mbi ato ngjarje, por fatmirësisht unë i kam tepër të detajuara ato. Flas ekskluzivisht për vetën time, qëndrimet e mia dhe krejt çfarë kam bërë në atë vit dhe shkruar institucioneve më të larta të shtetit për aq vite sa kam qenë në burg. Pra me ndihmo ta njoh veten tek kutia juaj e pandores.
15 janvier 2013, 23:43 · J’aime · 2

Kujtim Kurti Xun Çetta,do ta shikoje dosjen tende,dhe nese gjej rastesisht diqka shqetsuase,do ta beje publike per opinionin.Pyetje tjeter a ke !?
16 janvier 2013, 01:50 · J’aime · 2

Xun Çetta Tani po dua tu shkoj punëve më radhë dhe mos të përzihen gjërat ngase ky lëmsh çfarë është pështjell dhe po pështillet është qëllimi i gjithë atyre shërbimeve më të përgjakshme që kanë punuar e vepruar kundër popullit tonë dhe veprimtarëve pa pikë djallëzia në politik.
Pra kryeje punën e parë siç premtova Kujtim,pastaj shohim per pyetjet tjera për ta vazhduar nëse ke gadishmeri për bashkëpunim në këto punë. Nuk lëshohet lehtë me njerëz dhe kur bëhet mjaft, të i lëshohet një propagandë prapa dhe the qafën e merru më popull qe manipulohet më thash e thëna. Jo Kujto,jo nuk shkon tutje kështu por përvili mëngët, ti bashkë më shefat qe ke, vishju punës së hulumtimit ose nëse të paktën nese je në pozitë që mund te ndihmoni ata që hulumtojnë. Pra të paktën ndihmojuni në këtë drejtim ngase këtë ka nevojë vendi.
Mjerë ai që paraqitet si nofkë apo karakter tjeter nga është dhe më pas i del duqi kësaj pune...
16 janvier 2013, 09:16 · J’aime

Kujtim Kurti z.Xun Cetta,deri me tani nuk dhe asnje koment per temen,per te verteten e vellezreve dhe familjes Gervalla,qe po e debatojme ketu ne murin tim.Kjo eshte e verteta origjinale per vllezrit gervalla dhe bashkpunimi i tyre me UDB dhe sigurimin,dhe nese sipas jush prap eshte "spekulim"atehere tregoje versionin tjeter,ate te cilen mendon ti se eshte e vertete.Urdhero shprehu,se askush nuk po ta ndalon mendimin e lire,dhe askush nuk po te ben presion.Ose je guximtare,ose ke vetem fjale !
16 janvier 2013, 09:38 · J’aime · 2

Xun Çetta Kujtim, ndërroje shkallën e seriozitetit në këto punë të lutëm, mos prit që unë apo tjetri ta themi dhe vlerësojmë tjetrin vetëm ashtu si mendon ti, po as mos prit qe ta themi mendimin tonë se sa dhe si e dimë ne të kaluarën e kujtdo çoftë parasë të bimë në valët e njëjta dyshimi e pastaj të përmbëledhen mendimet tona. Mos tento ta bindesh tjetrin edhe atëherë kur nuk është në rend dite si kërkim e aq më pak kur nuk e ha pazari qoftë edhe kur ke të drejtë...Sot shohim filma ku një artist personazhi flet në telefon mobil nga Parisi rrugëve të kryeqytetit më një artist tjetër personash filmi në Njujork, po ashtu rrugëve te qytetit...Kjo nuk ka si të dyshohet se është një realitet, por a do ishte besuar kjo sikur ta kishim par po këtë film para 80 e më shumë vite ? Sigurisht se nuk ishte besuar as si imagjinatë e lere më realitet, por ja tani kjo është gjë normale dhe përjetohet.

Kjo nuk do të thotë se po aprovoj dhe pajtohem me çfarë thua për familjen dhe vëllezërit Gërvalla, por dua të ju them, sa e pa besueshme është kjo për kohën kur nuk ka hulumtime në këtë drejtim aktualisht sa ne jemi të gjallë dhe të mos lëmi gjëra për zbardhje pas vdekjes sonë. Tani guximin lere në një anë, a se sa kam fjalë e jo vepra në këtë fushë, tash e sa here të them eja dhe bindu se si paketohen faktet dhe prapë nuk dilet kaq quditshëm si keni dal ju. Se ku kanë punuar vëllezërit Gërvalla, ku kanë jetuar ata etj janë gjera të pa rëndësishme derisa dihen, ato janë gjërat më elementare për biografinë e njeriut, e vetëm këto po ofron ti dhe asgjë më shumë ! e çfarë të themi ne tani ? Ta aprovojmë dëshirën tuaj se vërtet paskan qenë në shërbim të UDB-s ? Jo more Kujt, kjo raki nuk shkon kaq në të terur pa meze hulumtimi. Rakia e këtij lloji të djeg.
16 janvier 2013, 13:36 · J’aime · 1

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun çeta Empty Re: Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun çeta

Message  Perparimi Jeu 11 Sep - 6:58

Malësia e Gollakut
Vëllezërit e Kadri Zekës Shaip e Taip Zeka pranë kufomave të Jusufit,Kadriut dhe të Bardhoshit (Janar 1982 – Untergrupenbach)
J’aimeJ’aime · · Partager · 1 janvier 2013
Kujtim Kurti et 165 autres personnes aiment ça.
87 partages

Feriz Sllakovci kta janë vra për mos me vdekë kurrë,me mbetë gjallë përjetshëm ......
2 janvier 2013, 20:57 · J’aime

Raif Sylejmani lavdi deshmorve te ren per ket tok dhe per ket liri qe po egezojna sod lavdi
4 janvier 2013, 09:03 · J’aime

Enver Hoxha LAVDI.
4 janvier 2013, 20:50 · J’aime

Ilir Matoshi Lavdi te gjithve .
6 janvier 2013, 14:25 · J’aime

Keti Bunjaku lavdi lavdi
6 janvier 2013, 20:34 · J’aime

Sylejman I. Shkodra Lavdi tribuneve te kombit qe bene historine.
7 janvier 2013, 14:26 · J’aime

Afrim Zarbinca Lavdi herojve te kombit.
9 janvier 2013, 22:23 · J’aime

Musa Robeli LAVDI
12 janvier 2013, 22:26 · J’aime

Xun Çetta Për jetë e mot në kujtim jeta e tyre, lavdi veprës së tyre të cilët sapo bashkuan forcat u ndëshkuan më plumb.
për jetë e mot ideali i tyre për bashkim energjish veprimi të kombit tonë.
16 janvier 2013, 17:59 · J’aime · 2

Qerim Kelmendi Ne anen tjetr,shifet edhe bashkpuntori me i ngushte i Jusufit,Kadriut dhe Bardhoshit,pra Ibrahim Kelemndi.
16 janvier 2013, 19:30 · J’aime · 1

Murat Abazi te pa harruar, respekt
16 janvier 2013, 21:27 · J’aime

Malësia e Gollakut Po inderuari Qerim,ne kemi shumë foto të tjera ku gjenden shumë bashkëpunëtor tjerë të Kadri Zekës e Jusuf e Bardhosh Gervallës dhe qellimi ynë nuk ka qenë që të ndajmë askend a po të ja mohojmë punën atëdhetare të gjithë atyre që kontribuan për qësht...Voir plus
16 janvier 2013, 21:27 · J’aime · 1

Avdurrahim Himaj respekt
16 janvier 2013, 21:37 · J’aime

Kujtim Kurti Vellezerit Jusuf dhe Bardhosh Gervalla nuk jane heronje te kosoves,sepse ata kane punuar vetem per interesat e UDB-se.

Jusufi deri para angazhimit te tij nga UDB-ja ne diaspore ka punuar perkthyes zyrtare shqip-serbisht ne SUP e prishtines dhe shkupit...Voir plus
17 janvier 2013, 02:02 · J’aime

Malësia e Gollakut Nuk do ta shlyej kët shkrim,jo që ka diqka me vlerë ose që i përket faqes Malësia e Gollaku,përveq që është nji koment tendencioz ,nji mendim përsonal i dikuj që asgjë nuk ka të bëj me faqen tonët e as që ja vlenë të lexohet sepse nji konstatim i tillë...Voir plus
17 janvier 2013, 09:25 · J’aime · 3

Kujtim Kurti Hulumtimi ime, e/i nderuar Malesia e Gollakut eshte bazuar ne dosjen Gervalla qe jane ne beograd dhe Tirane.Keto jane fakte qe populli i kosoves duhet ti dije,sado qe e hidhur eshte kjo.Hulumtimi eshte publikuar vetem per vellezrit Gervalla,dhe jo per Kadri Zeken.Pakqekuptime!
17 janvier 2013, 09:32 · J’aime

Kujtim Kurti Ganimet Klaiqi,une ta dergoje ne gazeten KOHA DITORE,aty ku punon ti,sa me garanton ti qe ky hulumtim do te Publikohet !!!
17 janvier 2013, 11:35 · J’aime

Kujtim Kurti Ganimet Klaiqi,me fakte dhe me data ja kam derguar znj.Flaka,para 1 viti,deri me sot nuk kam marre pergjegjeje,dhe me ka bllokuar nga fb.
17 janvier 2013, 11:47 · J’aime

Kujtim Kurti Ja njei prej fakteve.Ne vitin 1976 Jusufi dhe Bardhoshi inqizojne shume keng ne radio-televizionin e beogradit,kur dihet shume mire historikisht se kete previlegje per inqizime e kishin vetem bashkpuntort e UDB-
se.https://www.youtube.com/watch?v=e0ObxqmvWN0
17 janvier 2013, 11:59 · J’aime

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun çeta Empty Re: Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun çeta

Message  Perparimi Jeu 11 Sep - 7:11

· 113 janvier 2013, 23:05 · J’aime · 2

Xun Çetta Kjo është e keqja, vet katastrofa qe na pret edhe në të ardhmen, ngase kjo nuk shkon gjatë dhe vendi do përplaset keq. Unë kamë fakte por nuk ka organe, ju keni fakte por nuk ka organe shteti, tjetri ka po ashtu fakte por nuk paska organe hetuesie etj,e për më keq jo rrallë të gjithë kush më shumë e kush më pak njëri tjetrit jemi të ndryshëm. Kjo na benë të mendojmë vet se në mungesë shteti dhe organeve të drejtësisë së përgjumur, nuk duhet lejuar të na gjeneroj e keqja. Ne duhet ti kemi njerëzit të cilët po kursejnë publikime faktesh ku pikërisht për këtë fat te keq, pa organe dhe tani pa moral në shoqërinë tonë si pasojë e të parës. pra për këtë arsye ju thash ti shohim faktet jashtë medieve dhe ta shohim kush sa dhe në çfarë bazave apo provave ka ato nëse vërtet janë fakte . Ne duhet të mos ndalemi drejt të duhurës për vendin por edhe kujdes që të mos na pjell më e keqja. Këto përvoja do duhet reflektuar se i kemi se si të mos bëhemi e keqja e vendit më apo pa vetëdije ngase njerëzve më dekada në këtë rrugë nuk u falët mëkati pa dallim më apo pa vetëdije. Më në fund as Enver Hoxha nuk ka marr diplomë për ti vlerësuar aq realisht se kush është hero i kombit e kush jo... Pra mos u ngjit atyre kodrave të lutëm se kodrat në këtë kohë, breg pas bregu na lenë në po këtë gjendje.
13 janvier 2013, 23:20 · J’aime · 1

Kujtim Kurti z.Xun Çetta,une kam qene 9 vjeq kur eshte ber vrasja e Vellzerve Gervalla,dhe prap se prap kam arritur deri tek e veretea te cilen do ta mbroje ne qdo gjykate.Pse ju dhe shoket tuaj,nuk i keni publikuar kete te veretet deri me tani ?! Apo jeni te gjithe frigacak !!
13 janvier 2013, 23:30 · J’aime · 2

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun çeta Empty Re: Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun çeta

Message  Perparimi Jeu 11 Sep - 7:44



Afrim Zeqiraj Tani e tutje Kujtim do e mësjmi Historin ala Kujtimiste , sepse deri tani Historia e ngjarjeve tona na qenka servuar krejtsisht gabim nga autor të ndryshem . Pra të " lumt" Kujtim për kët zbulim fenomenal.
18 janvier 2013, 02:14 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Bujar hoxha,qe ishte konsull i Enver Hoxhes ne Turqi,permes UDB-se,e angazhoje me detyre Jusuf Gervallen,qe te mirret me organizimin e emigracionit kosovare ne diaspore,me direktiva te Sabri novoselles qe njehereit ishte edhe agjent i sherbimit turk te spiunazhit.Arsyeja e eleminimit te Jusufit,ndodhi si shkak i futjes se shume sherbimeve nderkombetare ne gjurme te bashkpunimit te sigurimit dhe UDB-se,shkak i te cilave ishte friga e hapjes se qeshtjeve tjera te kufujve ne mes vendeve ballkanike.Enveri nuk mund ta ndalte UDB-ne dhe te prishte marrveshjen,per kete ai vendosi eliminimin e Jusufit,Bardhoshit dhe Kadri zekes.
18 janvier 2013, 02:30 · J’aime · 1



18 janvier 2013, 02:30 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Enver hoxha,e kuptoje mire se UDB-ja permse Jusufit dhe Sabri novoselles kishin arritur te rritnin numrin e demostratave ne diaspore dhe Kosove ne vitin 1981,por kete e kuptoje me mire nga informant nderkombetar qe ishin te infiltruar ne UDB,dhe aty filloje friga se Enverit se UDB-ja,do te organizonte shqipatet qe te bashkoheshin me shqiperin,dhe ky do ishte kapitullimi i Enverit,i cili reagoje shpejte permes suzana gervalles dhe organizoje vrasjen e Jusufit;bardhoshit dhe Kadris nga kurtha e Suzana gervalles dhe dashnorit te saj me 17 janar 1982.Suzana u shperblye me privilegje nga Enveri,dhe me vone u rehabilitua nga Sali berisha.Instruksionet e organizimit te emigracionit kosovare me vone i mori donika gervalla nga Bujar hoxha kur ai e mori detyren e keshilltarit te Sali berishes.Donika u vendos ne LKJ te Ibrahim rugoves ne shtutgart,duke vazhduar rrugen e pambarur te Jusufit nga deriktivat e UDB-se.
18 janvier 2013, 03:05 · J’aime · 2

23 janvier 2013, 23:02 · J’aime · 2

Haxhi Kuçi Ne fund une dua ta them fjalen time;Demostratat e 11 marsit te vitit 1981 une i kam nisur pa kurrefare organizimi ,as nga ana e ilegales siq genjejne sa jane te rende.Pos ka qen ne menyre instikte si shkak i qimes qe me ka qellue ne gjellen time pire.Apo patate te bluara.Te gjithe mi vodhen meritat e mija dhe secili po krekoset jo une jo ai i ka organizue demostratat.Edhe Aziz Morina mu shpif kinse udba me kishte nxite qe ti nisi ato demostrata,pastaj me tha haptas kinse ai paska qen organizator i atyre demostratave bashk me Xun çeten.Por kur i perbeva Xunit se a ka qen e vertete çka po deklaron Aziz Marrina?Me tha se Azizi as qe ka marr pjese ne ate dite.Me te gjithe kikirizat qe po krenohen kinse i kane organizue ato demostrata kam bere biseda,dhe as njerit nuk i perputhen fjalet njesoj.Jo e kemi ndalur dhenjet e ushqimit,duke luadue kinse ska lidhje me qimen qe me ka qellue ne gjelle.Pastaj ne qender i kemi nisur demostratat ,pastaj kemi shkue ne menzen e studentave.Rrena pas rrenave kerkund nje te vertete nuk e dijne.Kam bisedue edhe me Musliun as ai nuk e dine se ne cilen ane te menzes jane nisur demostratat,njeri thote ne jug e tjetrit nuk u kujtohen.....Edhe Feradin Tafallari deklaron ne librin e tij kinse demostratat ne menzen e studentave i kane organizue nga gjermania me Jusuf Gervallen,genjeshtra te poshterta.Ndoshta mbas kesaj date kane organizue,por pa urdherin e serbise nuk e besoje dote....Ani Hydajet Hyseni me autoperlante ne dore ne ate kohe paska pase hordhe me dale ne pranin e poicise serbe................................................................................................................Kush dine me na tregue si quhen ata tre studenta qe diten e nesermen me 12 mars ishin ftue ne bisede informative ne zyren e ish drejtorit te menzes Shefki Stubla?Me nane e Jusuf Gervalles nje here kam ndejte bashk me te ndjerin profesor Bajram Kurtin ne pervjetorin e Jusuf Gervalles ne janar te vitit 1998 dhe e kam que ne banesen e Begzad Baliut.Kete e dine shume mire edhe Afrim Morina Mua me luti ne dark e Bajramin nuk deshironte ta marri ,dhe e pata kundershtue.Te gjithe te pranishmit qe ishin aty nanen Aishe nuk e ftuan,mbeti vetem,.Pastaj mu lute mua profesor Bajrami ta marrim e ta qojna tek Begzad Baliu.Neqoftes Jusufi ka pasur vertyte te nanes Aishe nuk besoje qe ka qen tradhetar.Por sipas dialogut qe e kam shkembye me akademikun Hisni Ismaili,mundem me qite ketu dhe ta lexoni se çka deklaron ky njeri.
À l’instant · Modifié · J’aime · 1

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun çeta Empty Re: Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun çeta

Message  Perparimi Ven 10 Fév - 17:37

Guri Mushtishtit

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun çeta Empty Re: Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun çeta

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum