Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Sokol Murturi(tarasi),per Ukshin Hotin

 :: politika

Aller en bas

Sokol Murturi(tarasi),per Ukshin Hotin Empty Sokol Murturi(tarasi),per Ukshin Hotin

Message  Perparimi Mar 30 Déc - 18:21

tarasi26.05.2006, 19:35:00
Kush Premtoi Lirimin e Uksjin Hotit?
nga Sokol Murturi

Motra Myrvetja e lodhur dhe e molisur nga lloj-lloj informacionesh, ka vendosur t'i bëjë publike disa nga këto detaje të panjohura për opinionin, të cilat janë sjellë në një epiqende¨r të dyshuar motivesh mes parasë dhe realitetit. Ajo ka spikatur se, megjithaë, në ato lakime, përveç kërkesave për para, ka pasur edhe gjëra objektive, të cilat i kaë pohuar ata rreth Ukshin Hotit. Duke folur për këto të dhëna, ja se çfarë thotë Myrvetja:
" Për Ukshin Hotin, pas lufte ka pasur premtime të shumta të njerëzve për ta kthyer në shtëpi. Shumë personalitete publike dhe zyrtare janë marrë me këtë problem dhe ndër këto ëshërasti i avokatëve nga Shkupi( emrat të njohura për autorin Sokol Murturin) të cilët kërkuan autorizim nga motra Myrvetja, për të hulumtuar rastin Hoti në burgjet dhe analet e qarqeve të Serbisë, ku ata shpresonin se mund ta gjenin. Dy avokatët nga Shkupi, në emër të shpenzimeve, kërkuan 1000DM gjermane dhe i morën ato para. Pas një javë Ata kërkuan shumën e dytë të parave, të ciën refuzuam t'ua jepnim pa sjellë argumente të reja për të...." thotë Myrvetja.

Në vahdim:
900 mijë DM që ta sillnin Ukshin Hotin në Shtëpi?!
............................................................................................

tarasi26.05.2006, 19:19:00
I nderuari ABE-a
Ju përgëzoj për hapjen e Temës dhe ngaqë e kam njofur Familjen e Profesorit që nga afër do të mundohem të jap kontributin tim modestë për aq sa di dhe kam mundësi. Aq më parë që këtë gjë ia kam borgjë gjysh Nazifit dhe lokes fatime por edhe nënës Hidajete ( e motra e Ukshinit) ngaqë gjatë viteve të 80-ta më donin si djalin e tyre....
Kjo Temë megjithëse ishte inicuar edhe më herët nuk kisha afishuar ngaqë tek unë zgjonë emocione të thella shpirtërore aq më parë kur ështënë pyetje Uka i ynë i madh, profesori i ynë i nderuar... Megjithatë dua të themë një gjë: Boterisht dihet se cilët ishin ata që u përkujdesen që Uka të përfundojë në burgë dhe të tillët më vonë u krekosen se janë " udhëheqës" të popullit....



DOSJA HOTI

Përveç matrapazëve të shumtë, të cilët kaë përfituar nga familjarët e persobnave të zhdukur, pavarësisht sugjerimeve të qarqeve zyrtare për përkujdes të të zhdukurve, të mos japin para, për rastin e profesorit universitar Mr. Ukshin Hotit kanë lëvizur vendit edhe avokatë të njohur, individë të qarqeve të caktuara të UDB-ës ushtarake të jugosllavisë, " KOS-it" dhe njerëz të tjerë. Por për dallim nga matrapaët anonimë, këta të fundit, të githë i janë paraqitur me iniciativa të veta motrës së Ukshinit Myrvetes, e cila ishte e autorizuara e vëllait ( fat i njejtë me atë të Demaçit)për përkujdes ndaj tij, pas daljes nga burgu më 16 maj të vitit 1999, janë bërë me mjeshtëri të reja, qoftë duke imagjinuar rastin e profesorit, qoftë duke e thënë të vërtetën për të, megithëse nuk kaë dëshmuar asnjëherë konkretisht se diçka të saktë kanë sjellë nëdritë si argument nga ajo që i kanë pohuar së motres së Ukshinit. Bindja e Myrvetes se i vëllai i saj, Ukshini ndodhet i gjalë në burgjet sekrete serbe në Serbi, ende është e fortë ( dhe unë tarasi e di se një bidje e tillë nuk është vetëm te ajo por edhe te familjarët e të zhdukurve të tjerë). Ajo mendon se ai mbahet në burgje të Armatës Jugosllave, në të ciën nuk ka qasje asnjë instancë zyrtare e Kryqit të Kuq Ndërkombëtar, meqë ata kanë asistuar vetëm në burgjet civile. Këto bindje ajo i ka sforcuar nga kontaktet me sa e sa zyrtarë konkretë të qarqeve të larta të Serbisë, të cilët i janë ofruar vetë familjes Hoti për informacione...


Në vazhdim:
Kush premtoi Lirimin e Ukshin Hotit?
.........................................................................................

http://www.kosova.de/forum/archive/index.php/t-13745.html

...............................................................................................
tarasi27.05.2006, 17:41:00
KUSH E KISHTE KËRKUAR NË BURGUN E NISHIT UKSHIN HOTIN?

Në bazë të autorizimit që kishin, avokatët nga Shkupi e kishin kërkuar Ukshin Hotin në burg dhe një zyrtare e burgut të Nishit, nga drejtoria u kishte thënë: " Po e njoh atë profesorin e njohur Ukshin Hotin!"
Ishte një eklaratë mjaftë bindëse që ishte marr në burgun e Nishit...", thotë Myrvetja. " Pan një kohe të shkurtë dikush tjetër ma tha se ai më nuk ishte në Nish dhe ishte tërhequr prej aty nga nga personeli i burgut. Pas gjithë këtyre informacioneve kryqi i kuq ndërkombëtar(KKN), kishte marrë përgjegjësinë të komunikonte me avokatët nga Shkupi për rastin Hoti, por bashkëpunimi nuk ka dhënë rezulltate. Ky avokat i ka kthyer përgjigje KKN-ëspor ajo përgjigje nuk na është shënë neve familjarëve të Ukshin Hotit", shpalosi rastin më tutje, motra Myrvetja...

SI U INKORPORUA NË HULUMTIMIN ZYRTARJA E DYTË E KOS-IT SERB NË NDRIÇIMIN E FATIT TË UKSHIN HOTIT?

Në rastin e dytë të ndriçimit të fatit të Ukshin Hotit, motra Myrvetja gjen bashkëpunim me Mira Mitroviqin." Mira, na ka takuar neve me insistimin e saj dhe nuk ka pasur logjikë t'i përgjigjeshim negativisht, meqë unë si motër e çmoja dhe interesohesha për secilin hulumtim që mund të më shpiente drejt informacioneve të reja"!
shton Myrvetja dhe vazhdon:
" Jemi takuar shumë herë me të në Brezovicë, han të Elezit, Merdare, Shkup etj. Ajo vinte edhe në Graçanicë dhe Çagllavicë dhe vazhdimisht na thoshte se Ukshini është gjallë. Nuk kishim si të mos i besonim, deri sa ajo u legjitimua me pasaportë leternjoftim dhe dokumente tjera se ishte nga shërbimi sekret i UDB-ës ushtarake të Jugosllavisë. Ajo e kishte njohur edhe para vitit 1981 Ukshin Hotin, deri sa ai ushtronte funksionin e kryetarit të komitetit Krahinor për marëdhenie nderkombëtare në politikë dhe ekonomi dhe kjo ishte afër logjikës.Mira, megjithatë nuk hoqi dorë nga hulumtimi i rastit dhe në ëtë përpjekje takoi edhe policinë e UNMIKU-t, edhe neve familjarëve, por edhe ish- zëdhenësen e UNMIKUT, Suzan Manuel, me të cilën u takuam për bisedime. ;ira kërkoi 15 mijë DM, të cilat i kanë marrë përmes lidhjes së sigurtë, ku edhe e ka deponuar nënshkrimin personal dhe paratë jane dhënë për ta shfrytëzuar mundesinë e vet hulumtuese rreth gjetjes së Ukshin Hotit. Mira, pas një kohe kerkoi 100 mijë DM gjermane! Mbetej të takoheshim në Kumanovë dhe i gjithë procesi i verifikimit të gjerave konkrete rreth Ukshinit do të zhvillohej në kuptimin e mbajtjes peng me deshirë dhe me marrëveshje të të dy personave: Skender Hoti do të shkonte në Serbi për t'u bindur me sytë e vet për Ukshin Hotin, ndersa Mira Mitroviq, do të mbetej peng yni në Kumanovë. Skënderi do të shkonte më parë në Bujanovc, për t'u takuar me njerëz të caktuar, me të cilët do të vazhdonte për në Serbi dhe ne do ta kishum në dispozicion Mirën si kundëshshkëmbim për Sigurinë e Skenderit. Marrëveshja ishte kështu: pas sinjalit që do ta jepte Skënderi, ne do t'i jepnim paratë Mira Mitroviqit. Por, kjo nuk u realizua për arsye të panjohura. Neve nuk na është thënë kurrë arsyeja se përse nuk është zhvilluar procesi i marrëveshjes, për ç'gjë ishim të gatshum ta bënim.
Në një rast Mira erdhi në stacionin numër të dy të policisë në Prishtinë( pra forumist të njohur po e shihni se si paskan ardhur udbashet serbë fare shlirshum në prishtinë dhe atë nëpër stacione të Policisë - vërejtja ime tarasi) për të dhënë informcione dhe aty mbeti 5 orë me policinë e hulumtimit të krimeve serioze dhe një burim nga policia shqiptare, që me gjasë, ishte në cilësinë e përkthyesit, tha pastaj që ky rastë kishte sjellë shumë burime informacionesh rreth Ukshin Hotit, që kishin një rëndësi shumë të veçANTË për hulumtimin e mëtejmë. Të gjitha këto informacione, i kam paraqitur edhe në KKN, në zyrën e UNMIKUT për persona të zhdukur dhe Mjekësi ligjore, por përfaqesuesit e këtyre zyrave e morën deklaratën me rezervë, me të cilën ne nuk u pajtuam. Ndër informacionet e shumta të Mirës që na u thanë neve, ishte se Ukshin Hoti kishte përfunduar në duart e bandave serbe, të cilat e mbanin atë për qëllime politike, per përfitime materiale dhe për gjëra të tjera që u shërbenin atyre!", shton Myrvetja. Mira Mitroviq është takuar edhe me ish- zëdhensen e UNMIKUT, Suzan manuelin dhe Myrveten. Mira kishte filluar t'ia rrëfente rastin e Ukshin Hotit Suzan Manuel e cila tregonte indiferenc ndaj informacioneve të saj. Më tej, Myrvetja e sqaron pikën e nxehtë të takimit:" Kur Mira i tha Suzan manuelit a do informacione se ku fshihet Ratko Mlladiq dhe Radovan karagjiq, ajo përnjëherë mori lapsin dhe zuri të shenojë. me gjasë, tek atëherë e kuptoi rendesinë e këtij takimi, por informacionet nuk u thanë, meqë ne flisnim për Ukshin Hotin!".



Biseden e bëri Sokol Murturi
Ky shënim është marrë ne gazeten " KOSOVARJA" - muaji marsi i vitit 2006...
Vazhdimin e rrëfimit të motres së Ukshinit Myrvetes me gjithë përpjekjet e mia nuk kam arritur ta gjejë.. !shtë i botuar në " Kosovare" numrin e muajit Prill.. Nëse ndonjeri e ka do të bënte mirë sikur ta sillte vazhdimin e ketij rrëfimi...
...........................

Kur na transferuan në burgun e Lipjanit (pas masakrës në Dubravë), një i burgosur ordiner shqiptar, i cili pastronte korridorin dhe WC-të e pavionit tonë, një ditë, diku kah 5 qershori 1999 vjen dhe më thotë në fshehtësi prej të tjerëve: "Kam dëgjuar dy gardianë duke i thënë njëri-tjetrit: Ou, atë e ka vrarë ushtria, sapo ka dalur 300 metra larg burgut." Pastaj, ai shton se gardianët nuk e kanë vërejtur ku ky i ka pëgjuar. Andaj nuk mund të merret si provokim ndaj tij.

Videokaseta - përgjasimet dhe hamendjet

Pikërisht rreth 300 metra larg burgut, aty kah muaji shtator 1999 është gjetur një kufomë. Kjo edhe mund të jetë koincidencë. Por, vëllai dhe dhëndrri i Ukshinit, këtë kufomë e kishin incizuar (filmuar) me kamerë. Ata erdhën te unë, në shtëpinë time, që gjatë shikimit të videokasetës, t‘iu thoja diçka se mos mbaja mend ndonjë robë që ka pasur të veshur profesori. Dhe, për çudi, shumëçka përputhej me atë veshmbathje që kishte Ukshin Hoti në burg. Përsëri mund të jetë koincidencë, por këpucët që kam parë në videokasetë ishin të ngjashme, për të mos thënë të njëjta, me të Ukshin Hotit.

Gjithashtu farmerkat kanë mundur të jenë të njëjtat. Ato më kujtonin rastin, që e dija fare mirë, kur një i burgosur ia pat dhuruar profesorit një palë, pak ditë para se të dilte nga burgu. Kufoma që e shihja në videokasetë e kishte një xhemper karakteristik, ashtu siç e kishte dhe siç e mbante veshur edhe profesori. E vetmja rrobë e cila nuk më kujtohet se u ngjante rrobave të tij ishte një sako e lëkurës. Edhe gjatësia e kufomës ishte e përafërt në mos edhe e njëjtë me të profesorit. I vëllai i Ukshin Hotit, Afrimi, më tha se e ka shqetësuar edhe një çështje në lidhje me kufomën: kufoma e të vëllait tjetër Ragipit që tashmë e kishin gjetur më parë, e kishte kokën e masakruar. Kjo koincidencë e kufomës poashtu pa kokë të gjetur e të filmuar 300 metra larg burgut, e shqetësonte pa masë. Vallë mos ishte ky një sinjal e veçantë!!! Megjithkëto supozime, hamendje e koincidenca, që mbyllin shtigjet për të shpresuar, ka edhe zëra në mediumet tona informative që na japin zemër se një ditë profesori do të kthehet në Kosovën që aq shumë e deshi dhe aq shumë bëri për të. Uroj që këto, të cilat thuhen e shkruhen nëpër mediume të ndryshme infomative në favor të kthimit të tij, të bëhen realitet sa më shpejt. Kosovës i duhet Ukshin Hoti. Padyshim, i duhet shumë.

Bajrush Xhemaili
Prishtinë, më 12 maj 2000
...........................................................

Rexhep QOSJA

"Ukshin Hoti po bëhet ajo që ishte dhe është Adem Demaçi sot: simbol i martirizimit për lirinë e Kosovës, e kjo domethënë, simbol i qëndresës shqiptare. Kur është burgosur Ukshin Hoti, para disa vjetësh, gazetat tona e kanë botuar lajmin me disa ditë vonesë. Mbasi që është burgosur Ukshin Hoti, edhe pse kuadër universitar, Universiteti ynë nuk e ka ngritur zërin kundër mbajtjes së tij në burg.

Sot kanë ndryshuar punët. Sot Ukshin Hoti përmendet shpesh në shtypin tonë. Në Rektoratin e Universitetit të Prishtinës është mbajtur promovimi i librit të tij. Për të shkruhet gjithnjë e më shpesh. Diçka ka ndryshuar në shtypin tonë dhe në Universitetin tonë. Diçka po ndryshon në jetën tonë, në politikën tonë. Kemi filluar të vijmë në vete dhe këtë e dëshmon edhe qëndrimi ndaj Ukshin Hotit.

Ne po jetojmë "të lirë" nën pushtimin e Serbisë e Ukshin Hoti po vuan burg! Ne po bëjmë "të lirë" politikë, nën pushtimin e Serbisë e Ukshin Hoti po vuan burg! Ne po stolisemi me stoli pushtetore -"president", "deputet', kryetar partie, e të tjera, nën pushtimin serb, e Ukshin Hoti po bën burg Serbie! Ne për lirinë e Kosovës po "luftojmë", duke marrë rroga, duke u vozitur me vetura luksoze, duke pritur e përcjellë mysafirë me dreka e darka zyrtare - si parardhësit tanë politikë komunistë, e Ukshin Hoti po dënohet me burgje, për shkak të përpjekjeve për lirinë e Kosovës!

Me mbajtjen në burg të Ukshin Hotit dhe të te burgosurve të tjerë politikë, regjimi serb dëshiron ta arrijë sot, atë që synonte ta arrinte me mbajtjen në burg të Adem Demaçit dhe të të burgosurve tjerë politikë!

Mbajtja e Ukshin Hotit dhe e bashkëmendimtarëve të tjerë në burgjet e Serbisë e rëndon shumë ndërgjegjen e njeriut tonë politik sot, dhe i qet hije të rëndë politikës që bëjnë bashkimet tona politike. Deshëm s'deshëm ta pranojmë, Ukshin Hoti - ky sot është simbol i vetëdijes historike, i ndërgjegjes dhe i qëndresës së pamposhtur shqiptare.

Nuk është e çuditshme pse ky është emri më i kuptimshëm, më domethënës, më frymëzues në jetën tonë politike sot. Dhe kjo tregon se populli ynë e çmon ashtu siç duhet njeriun e gatshëm për sakrifica.
Dua të besoj se Ukshin Hoti do të dijë ta mbajë si duhet domethënien gjithëkombëtare që e rrezaton sot emri i tij."

(Shkeputur nga një intervistë e z.Qosja,te zhvilluar ne vitin 1998)

.........................................................

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Sokol Murturi(tarasi),per Ukshin Hotin Empty Re: Sokol Murturi(tarasi),per Ukshin Hotin

Message  Perparimi Sam 1 Aoû - 8:08

/homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/init.php on line 49

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/init.php on line 97

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/init.php on line 101

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/init.php on line 109

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/init.php on line 120

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/init.php on line 124

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/init.php on line 132

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/init.php on line 201

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated  /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/init.php on line 379

/homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/class_core.php on line 2517

in/homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/class_core.php on line 976

/homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/forum/includes/class_core.php on line 977

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum