Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Ja kush e ngriti Flamurin Ne Vlore

 :: politika

Aller en bas

Ja kush e ngriti Flamurin Ne Vlore Empty Ja kush e ngriti Flamurin Ne Vlore

Message  Perparimi Ven 3 Oct - 5:33

Ja kush e ngriti Flamurin Ne Vlore 10473616_1483702728551553_1644414873317520584_n
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-

‎LIDHJA E DYTË E PRIZRENIT
18 h ·
Trimi që ngriti flamurin në vlorë, më 28 nëntor 1912. ISUF BARDHOSH (HAKLAJ) - Rrjedh nga një familje me tradita patriotike nga fshati ISNIQ. U dallua si luftarë gjatë sundimit turk, sidomos gjatë kryengritjeve të vitit 1909 – 1910. Ishte pjesëmarrës në tubimin e vrellave të Llukës. Për një kohë krah i djathtë i ISA BOLETINIT. Isuf BARDHOSHI ishte ndër luftarët e njohur të Rrafshit të Dukagjinit. Me urdhërin e Isa Boletinit e ngriti flamurin në vlorë 28 nëntor 1912. Mes parisë së atyshme filluan grindjet JO e ngrita unë, JO e ngiriti KY. Mirpo Ismail Qemali tha: - Atë që e ngrit flamurin do ta quajmë “ushtari i panjohur”. Në fillim të vitit 1913 vritet Isuf BARDHOSHI, të kufirit në vendin e quajtur Qafa e Padeshit në përleshje me serbomalazeztë. Faktikish u çit në pritë nga atdhe mohuesit shqiptarë. Të gjithë trimat janë vrarë në të njejtën menyrë.
" />


Dernière édition par Perparimi le Lun 27 Juil - 5:37, édité 3 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Ja kush e ngriti Flamurin Ne Vlore Empty Re: Ja kush e ngriti Flamurin Ne Vlore

Message  Perparimi Mer 8 Oct - 0:23

Haxhi Kuçi Ramadan;Pase perfundimit te marveshjes se Ohrit,u be edhe dorzimi armeve pa trysnin nderkombetare...as njeanit nuk ja kane majte pipate me marr persiper kush e ka udhehequr luften se e kane dite qe makedoni ua kepute kokat.E keni dite ju mire se Ali Ahmeti mundet me marr kete detyre se ka lidhje me makedonin ,dhe nuk i bejne kurgja.Nese nuk ka qen keshtu me refuzoni ?!
14 h · J’aime · 1

Gani I. Abazi Haxhi,me sa po e kuptojë nga komenti yt ti je duke fol "kërrk n'hamar", dhe nuk ki asnjë fije haberi në zhvillimin e procoseve politike që janë zhvilluar para,gjatë dhe pas përfundimit të luftës çlirimtare në maqedoni. Të them kështu ngase duke e njohur veprimtarin e z.Ali Ahmeti nga vitet e 70 e deri më sot,e jo ""llafe shterrpë". Mos fol e mos shkruajë kot e pa bazë,sepse ve në dyshimē edhe shumë gjëra tjera,që në radhë t'parë duhet me marrë siten,e me filluar me lustrim qe nga vitet e 50-ta e këndej, e ndoshta nuk del burrë i mirë as ti e me shumë tjerë!!!
11 h · J’aime

Haxhi Kuçi Per mua ska rrote sames qe del e me thote ma ke ba ndonje tradheti.A qe shpifen shpiunat,pune madhe.Nja mundem me thene se çdo shqiptar me ka borgj.Sa per Ali Ahmetin ,nuk e njoh mire,se tek e fundit as fizikishte kurr se kam pare,por permes tjereve.Aliu ka qen mesues ne Maqiteve ne komunen e suharekes.Dhe RDW ne vitin 2001 ne gjuhen maqedonase pate lajmrue se ky ka qen ne kohen e jugosllavise ne organet e larta maqedonase.Sa per shoshe qe thua,me vend e keni,veshtire eshte me dale ndonje i paqe.Kush ja pergadititi luften ne maqedoni?çfare marveshje kishin me.....dhe a ka qen marveshja qe lufta te niset,ta masakrojne popullin,ta plaqkisin ,ta djegin,ta debojne dhe prape me be marveshje qe gjendja e shiptareve te jete ne ate vend,pra ketu ku jane.Lufta e tille,nuk ka dallim nga kjo e kosoves dhe ne luginen e presheves.Me pas punue sa une per qeshtjen e shqiptareve vetem nje perqinde e popullit shqiptar,ndryshe kishte me qen sot gjendja e shqiptareve.
À l’instant · J’aime

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum