Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Beqir Bllakon nuk eshte dashur ta pushkatone Enver Hoxha

 :: sport

Aller en bas

Beqir Bllakon nuk eshte dashur ta pushkatone Enver Hoxha Empty Beqir Bllakon nuk eshte dashur ta pushkatone Enver Hoxha

Message  Perparimi Ven 26 Sep - 13:18

Beqir Ballukun nuk ka qenë dashur ta pushkatojë,shoku në fjalë m'u drejtua: "Po pse thua ashtu,po Salën që e kurseu cfarë i doli?"Mbeta i shtanguar,ngase ashtu edhe ishte.Askush ma me zë të ashpër se Sala nuk tingëllonte: "




Muharrem Kosumi
21 septembre, 22:54 ·
Të nderuar zotërinj dhe zonja të këtij rrjeti social! Sonte nuk do t'shkruaj anekdotë,por do ta shtjelloj një ngjarje reale.Tematika e ngjarjes përcepton karaktere njerëzish,që varësisht nga situatat jetike kanë aftësinë e shndrrimeve.Kalkulimet e tyre sado të afta prapëseprapë ngelin, ngase në Botën tonë, edhepse kalimtare, më shumë ka gjëra reale sesa ireale.Në një qytet tonin takohem me një profesoreshë nga Shqipëria ,e martuar në Kosovë.Biseda e parë që nisi filloi ta kritikojë Enverin.Në fillim nuk reagova ngase mendoja se mos vallë i ka shkaktuar dëme në familje.Mirëpo,dalëngadaë duke lëvizur gurët hetova se nuk ka pësuar familja e saj dhe pastaj paksa si me arrogancë i drejtohem:Zonjë e madhe(hetova se është e krishterë),Xhaxhain e kam dashur,mund të më cortosh,por besomëni se s'kam pasur tjetër kënd ta dua!Ajo:"Fillo akoma ta duash, askush nuk ju pengon!"Do filloj akoma ta dua,por nga ky këndi i ditëve të sotit do t'i thosha: "Xhaxhi,të kam dasht dhe të dua,por këtu paske gabuar..".Dhe unë i përmend asaj rastet konkrete se për ku mendoja se ai ka gabuar.Dhe tani fitova rastin ta hudh në terren të rrëshqitshëm pasi ajo tha se e din se ka akoma më shumë se që dija unë.Unë qëllimisht i them asaj se ajo nuk ka c'të dijë më shumë se unë,kur ajo:"Si or thoni ashtu?Ku mund ju të dini më shumë nga unë kur unë kisha djalin e axhës në kierarkinë më të lartë të shikut?"Pasi ajo u shprallos e tëra si tha edhe vet,iu drejtova:Po si ori zonjë ashtu?Ju vet paskëshit qenë enverista dhe levërdista.Më besoni se edhe në Kosovën tonë më të ashpërit kundrejt ish komunistave janë mu vetë komunistat.Me zonjën i mbaruam bisedimet,por kur i tregova njërit(koleg imi)dhe kur i thash se Beqir Ballukun nuk ka qenë dashur ta pushkatojë,shoku në fjalë m'u drejtua: "Po pse thua ashtu,po Salën që e kurseu cfarë i doli?"Mbeta i shtanguar,ngase ashtu edhe ishte.Askush ma me zë të ashpër se Sala nuk tingëllonte: "Të kuctë-të kuctë!".E shoh të udhës ta përfundoj këtë rastësi me një përmbyllje:Ta qeverisish një shtet nuk është leht.Në të gjitha vendet e tranzicionit(Pos në Rumani ju e dini)se në asnjë vend tjetër kryetari nuk u ekzekutua,kurse në Shqipëri e tërhoqën zvarrë trupëzimin e pashpirt të tij.Do të thotë se kur është në pyetje brenda kombit bëjmë pothuajse cmos,ndërsa kur është në pyetje jashta rrethit kombëtar dijmë të zbutemi.Nuk na sjell dobi(Po flas për Shqipëri)të kthehemi në të kaluarën për qëllime hakmarrëse.Ngas ato pastaj do t'vijnë duke na u përsëritur dhe ripërsëritur.Falmëni për cdo gabim!

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum