Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Isa Boletini qetnikin serb ne qeten e tij

 :: politika

Aller en bas

Isa Boletini qetnikin serb ne qeten e tij Empty Isa Boletini qetnikin serb ne qeten e tij

Message  Perparimi Mer 23 Juil - 19:15

Isa Boletini qetnikin serb ne qeten e tij 10419472_10153016482348868_2331358368419719466_n



Shefqet Cakiqi-Llapashtica
S’abonner · 28 juin · Modifié

100 VET NGA ATENTATI I SARAJEVËS 28 . 06 . 1914 - 28. 06. 2014

Njeri nga organizatorët e Atentatit të Sarajevës (Voja Tankosiç) gjat muajve qershor korrik 1912 - ishte i veshur në tesha shqiptare dhe ka marr pjesë në luftën e kryengritësve shqipotar të udhëhequr nga Isa Boletini !

Voja Tankosiç është njeri nga themeluesit e organizatës famkeqe "Crna ruka"... instruktori dhe themeluesi i organizatës "Mlada Bosna" që organizoj Atentatin ndaj Franc Ferdinandit Mbretit Austro-hungarez (28 qershor 1914 )! Më heret ishte edhe njeri nga pjesmarrsit e "puçit mbretror" të vitit 1904 kur e vrasin mbretin Obrenoviç dhe e vendosin Karagjorgjeviçin mbret të Serbisë ! Voja Tankosiç ka qenë i ndjekur si terrorist nga Austro-hungaria, është vrar në vitin 1915 nga ushrtia Austro-hungareza!


Erlet Shaqe Interesante si figure historike, historianet duhet te germojne me teper arkivat
28 juin, 15:00 · J’aime

Fadil Jashari Qysh Mund te jete ISA Boletini ne sherbim te serbeve Kjo eshte vertet e pafalshme ...
28 juin, 23:56 · J’aime

Shefqet Cakiqi-Llapashtica Këto "paragjykime" për Isa Boletinin, shkojn shumë larg ! Ishin tjera rrethana dhe shqiptarët jo vetëm në Kosovë po përgjithsisht në Ballkan ishin "superior" - Sanxhaku e Bosnja ishin "aleate" tanë... është aleanca e shteteve Serbi, Bullgari, Greqi, Mali i Zi ... që na "mundën" dhe heshtja e Europës ! Unë ma heret kam publikue një intervistë të Isa Boletinit të 20 korrikut 1912 ku ka vizione të qarta dhe të menqura. Unë ma heret e kam "paragjykue" me dy alltia në Londër.... por kur kam lexue intervistën në fjalë më ka lënë përshtypjen e udhëheqësit politik e ushtarak shumë të zgjuar ! Mendoj se kjo pjesmarrja e Voja Tankosiç-it në kryengritjen tonjë anti - Osmane, nuk e zbehe Isa Boletinin .... përkundrazi e bënë edhe më kompleks dhe më madh !
https://www.facebook.com/notes/shefqet-cakiqi-llapashtica/exkluzive-intervist%C3%AB-e-isa-boletinit-p%C3%ABr-gazet%C3%ABn-ruse-birzhevijih-vjedomosti-kor/10152479936038442



Rexhep Halimi O Osmam Osmani ndoshta sipas teje èshtè pèrmbajtesor por çfar pèrmbajtje se? A e din ti tè kaluaren i Isès apo vetem po ja futè kot. Ne kemi nevojé per njè qeveri shqiptare e jo jugosllave pèrndryshe skenari i Ukrainés po na pret né derè!


Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum