Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Burgosja e shqiptareve nga ana e serbise,i ngriti ne politik

 :: politika

Aller en bas

Burgosja e shqiptareve nga ana e serbise,i ngriti ne politik Empty Burgosja e shqiptareve nga ana e serbise,i ngriti ne politik

Message  Perparimi Mer 12 Fév - 2:15

Gazetarët e mediave prestigjioze vinin dhe nuk shkonin nga Kosova pa e intervistuar një herë Kurtin, për rrjedhat politike të viteve të paraluftës, duke e konsideruar atë si një mendim të ri, të moderuar dhe pragmatik të kosovarëve. Burgu në Serbi i kishte dhënë akoma më shumë popullaritet, duke u shndërruar pothuajse në mit, siç di shoqëria kosovare të ndërtojë mite, i cili, megjithatë, u shkërmoq me daljen e tij në një emision televiziv, kur tregoi se nuk pajtohej me asgjë që po ndodhte në Kosovë. Sot, zyrtarët ndërkombëtarë në Kosovë e konsiderojnë ndryshe. Sidomos pas fillimit me Lëvizjen Vetëvendosje. Edhe pse Kurti i vitit 2006 nuk ka pësuar ndonjë ndryshim të madh nga viti 1997, te disa politikanë konsiderohet edhe si kërcënim për proceset në Kosovë. Shumica e mediave e paraqesin Albin Kurtin me pamje televizive të dhunshme, duke protestuar, duke hedhur vezë mbi zyrtarë serbë.
Por, dhuna më e fundit që mbetet nuk kujtimin e opinionit - është protesta e qershorit, kur u arrestua nga njësiti special i SHPK. Të gjitha këto i bën në emër të kërkesës për vetëvendosje në Kosovë, edhe pse e pranon se pavarësia mund të ndodhë edhe pa këtë klasë politike, duke besuar në shpirtin e qytetarëve. Kur flet, duket se është kundër të gjithëve. Por, ai ka një shpjegim edhe për këtë, të ndryshëm prej të gjithëve.


Expresi;A është burgu institucion patriotik dhe a është pikënisje për
shqiptarët për t‘u marrë me politikë. A i ngrit burgu liderët në Kosovë?

Reshat Badallaj; Pas burgosjeve politike, liritë dhe të drejtat e qytetarëve nuk rriten për shkak se sistemi që të dënon dhe shtyp përmirësohet, por për shkak se ai nuk do që të ballafaqohet me qytetarët dhe as të çahet përbrenda. Kjo ka ndodhur pikërisht edhe me lëvizjet ilegale.


Expresi;Edhe Mehe Uka,bashk me Adem Demaqin qen ne burgje dhe i liruan qe ta marrin komanden e uçkes dhe ti njofin atdhetaret?

Reshat Badallaji;Detyre kyresore e Demaqit dhe Mehes ka qen qe ta pergjojne Adem Jasharin dhe tja dijne shoket e tjere.

Expresi;Po nga kush i kane marr keto detyrime?

Reshat Badallaj;Po ai qe ju ka ne dore dhe te urdherone,nese nuk je i degjueshem,nuk na kishte burgosur!Dhe mu ato burgosjet na pruren ketu ne kete pozite!

Expresi;Po juve iu eshte bashkue edhe LPK,eshte keshtu?

Reshat Badallaj;Po e vertete eshte keshtu,sepse LPK ka obligim qe çdo levizje e re qe krijohet,duhet tja marri kahjen qe ta shtine nen sqetull!

Expresi;A keni qen edhe ju pjese e kesaj levizjes?

Reshat Badallaj;Ne nje apeskt po sepse edhe antaret e kesaj partie kane qen neper burgje dhe na kan mesue se si te manipulojm me masen.

Expresi;Po ish te burgosurit politike a kane qen vertete armiqet e serbise?

Reshat Badallaj;Jo jo nuk kemi qen armiqet e serbise.Por para mases jemi paraqitur si kundershtar te serbise,dhe na burgoseshin kinse jemi nacionalista!

Expresi;Po ata qe organizojshin demostrata,a ishin njerez te serbise?

Reshat Badallaj;Po mesiguri pa te dhene leje dikush me zjarr nuk luhet.Na ipshin edhe sherita te kuq ,me qellim qe neve mos te na vrasin serbet qe nuk na njifeshin.

Expresi;A tehere sipas deklarates se juaj po dilni njerez te serbise ?

Reshat Badallaj;Po ,jo jo si njerez te serbise,kete e kemi mesim dhe urdher qe edhe nese na nxenin me pele per dore gjere ne vdekje nuk duhet ta pranojme.,qe jemi kan servila te serbise.

Expresi;Si ja keni tregue serbise emrat e nacionalistave shqiptar ?

Reshat Badallaj;Kjo pune eshte bere naten ma se shumti ,ose permes personit te trete.

Expresi,Po neper demostrata si i vritshin policia nacionalistet shqiptar?

Reshat Badallaj;Ne qe ishim organizator,e sidomos me shirita te kuq ju afroheshim atyre afer dhe me koke ka ai ja benim ky eshte,dhe me snajpera i likvidojshin.

Expresi;Po ju po paraqiteni si atdhetar?

Reshat Badallaj;Po po ne e kemi per detyre qe me çdo kushte te shitemi atdhetar ne rendin e te pareve.

Expresi;Po ju edhe atdhetaret i shendrroni ne tradhetar e UDBASHA?

Reshat Badallaj;Qellimi jone qendrone ne ate qe ketyre mos tju lem hapsire qe populli tizgjedhi ,ndryshe dot na largojne nga skena.

Pas vitit të autonomisë 1974, Ademi Demaçi dhe shumë të tjerë shkojnë në burg. Të gjitha lëvizjet ilegale ndikojnë në vetëdijesimin e popullit dhe në shprehjen e pakënaqësisë së masës. Çka ndodh atëherë? Sistemi për me iu ik revolucioneve dhe ballafaqimit direkt me masat e pakënaqura fillon të përmirësojë kushtet e qytetarëve. Pas përmirësimit atëherë fillon izolimi i grupeve që janë më atdhetare dhe më patriotike, sikur shembulli i fitimit të autonomisë së brishtë në vitin 1974 dhe fillimi i burgosjeve politike më 1975. Sepse ato grupe e ata veprimtarë tregojnë se si nuk është arritur ende qëllimi. Manipulimi më i madh që bëhet me popull, është kur përmirësimi interpretohet si sukses. Me 1999 u tërhoqën forcat serbe, zbriti NATO-ja, dhe të gjithë thanë se kjo është pavarësia, kjo është liria. Përmirësimi e ka referencën në të kaluarën. Për shembull, mund të thuash se e kam gjendjen më mirë se në vitin "98, dhe kështu e zhvendos referencën në të kaluarën duke mos menduar më në të ardhmen. Nuk mendo-het në pikën që dëshiron me mbërri por në të kaluarën ku ka qenë më keq. Pikërisht qëllimi i VETËVENDOSJE!-s është që të vetëdijesohet populli dhe të mendojë kah e ardhmja, kah suksesi i plotë që e aspirojmë. D.m.th. të pyesim a jemi shtet sovran? Jo nuk jemi, dhe le të mos ndalemi pra. Përderisa nuk ekziston shteti sovran, apo sistemi politik të cilit nuk i mungon përputhja me vullnetin e popullit, gjithmonë do të kemi të burgosur politikë.


Express: Pse hidhërohet Vetëvendosja kur nuk i arreston policia. Ka qenë një rast kur e keni shkruar një komunikatë pas vendimit të policisë që mos t‘ju arrestojnë, se pikërisht qëllimi i policisë është që ta zbusë çështjen e Lëvizjes Vetëvendosje duke mos i arrestuar?

Kurti: Jo, jo nuk është bash qashtu. Kur nuk na kanë arrestu kemi shkruar se në Kosovë u fitua e drejta për të shkruar lirisht parulla.

Express: Po qëllimi i policisë ka qenë ulja e rejtingut politik duke mos u marrë me juve dhe duke mos ju arrestuar?

Kurti : E ajo po. Qëllimi i tyre ka qenë dhe është, por ne nuk varemi prej asaj. Unë po them se më së shumti prej çka mvaret Lëvizja VETËVENDOSJE!, janë tubimet tona nëpër fshatra dhe qytete. Fletushkat dhe traktet që i shpërndajmë është gjëja jonë kryesore. Para disa muajve mu më kanë thirrë pesë policë nga një stacion policor dhe më kanë pyetur: Albin a i deshim teshat dhe i dorëzojmë armët? Unë iu thashë jo. I pyeta a ka edhe tjerë që mendojnë politikisht sikur ju në SHPK? Ata thanë se po dhe thanë se ka gjithkund nëpër stacione jo vetëm të Prishtinës. Unë iu thashë, organizohuni ju, dhe bëjeni një grup të juajin aty, dhe mos i lejoni me iu shkel ashtu qysh po iu shkelin, qysh ua qesin në krye gjithmonë disa njerëz që i përshtatën UNMIK-ut. Nuk ka nevojë me i desh uniformat. Shumë prej atyre që na i përkrahin brenda në polici me 8 qershor ditën e demonstratave janë deklarua të sëmurë, vetëm për të mos shërbyer në polici atë ditë. UNMIK- u e ka kuptuar që ka vlime brenda policisë dhe për mos me leju përçarjen dhe çarjen u kanë thënë se nuk duhet të ketë arrestime atë ditë.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum