Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Reshati ne mbledhje me shpiunin,Adem J,jo me rugoven

 :: sport

Aller en bas

Reshati ne mbledhje me shpiunin,Adem J,jo me rugoven Empty Reshati ne mbledhje me shpiunin,Adem J,jo me rugoven

Message  Perparimi Dim 19 Jan - 8:28

ÇKA MË THA FATMIR LIMAJ PËR HASHIM THAÇIN ?
November 25, 2013 Kosova, Opinion, Portret


ShareThis

Nga Reshat Badallaj

*Për ketë burrë kam respekt si komandant shume i madh i UÇK-ës dhe personalisht na beri nder
kur na hyri ne konak per ngushllime, per Tefiden, ushtare, qe na vdiq pas luftes

*Kam shkruar disa herë per Fatmirin kur dergjej burgjeve te Evropes e Kosoves (shih google)

*A thua a duhet tani te veprojmë sipas asaj: “Per inat te nuses me vdekt djali” dhe “Per inat te

vjerres, iku nusja te mullixhiu”

*I shkrova leter te hapur ne publik Hashim Thaçit (google)

Fatmir Limaj, që në historinë shqiptare hyri me nofken komandant “Çeliku”,(ata qe nuk i dijnë,

vellau i tij Demiri ishte kidnapuar nga forcat serbe,dhe Fatmiri morri emrin e tij, që nga

turqishtja fjala Demir do te thotë ne shqipe çelik), kthehej nga Brukseli në Hanover. Atje,

Fatmiri ishte me “Gjarperin”, Hashim Thaçin. Hashim Thaçi, nga Brukseli fluturon per Prishtinë

,nderkaq,sic ishim marrur vesh, Fatmiri me truprojen e tij dhe me keshilltarin, M.Krasniqi ne

Hanover, per te vazhduar me tej ne Berlin. Ne Bruksel, ishin takuar me Havier Solanen dhe disa

funksionar te tjere…

Kosova akoma nuk ishte pranuar nderkombetarisht shtet i Pavarur e sovran. Luftonte lobimi ne

ne tere globin. Ne anen tjeter Serbia bashke me nenen e tyre Rusi, lobonte sidomos ne vendet

arabe qe Kosova te mos pranohet.

Në Hanover, ne e pritem gjatë erdhen me vonesë. I kishim berë pregaditjet e nevojshme.Takimi

ishte ne Freitzeitheim Linden, ne Hanover. Ne Hanover, erdhi edhe Ymer Lladrovci,tani konsul.

Salla ishte e vogel per t´i zenë te gjithë ata bashkeatdhetare qe kishin ardhur edhe nga vendet

tjera per ta percjellur takimin. Komandanti u prit me duaretrokitje frenetike ne koridor e ne

sallë dhe thonin:”Shyqyr qe erdhi me”. Foli gjerë e gjate per takimet dhe situaten politike dhe

shumecka tjeter dhe natyrisht te pranishmit benë shumë pyetje…

Kur perfundoj takimi ne njehere u ndalem ne koridor dhe u pershendetem bile bem edhe fotografi

bashkë, Foton akoma e kam ne celularin e vjeter “Motorola”. Ku je zhurian me pyet komandanti?

Ja i thash:Ku nuk mbillem korrem. Keshilltari i tij,Mevludin Krasniqi, i tha ky eshtë daja i im

Edhe me mirë…

Fatmiri na kishte nderuar shumë, kur na vdiç Tefidja,pas luftes,ishte femra e pare qe kapi

mamzerren e hekurit dhe ja dha malit kunder bandave çetnikoserbe dhe mercenarve rus,ishte

rreshtuar pas komandantit legjendar Adem Jasharit, e jo pas FARKUT, qe udhehiqej nga disa

dhundureve te shkinave kurva, Fatmir Limaj erdhi pikerisht ne oden time per krye shendosh-

ngushllime.Ishte edhe komandant Remi,po jo bashke me Fatmirin. Remi erdhi kur vdic Mirjeti,

vellau i Tefides,poashtu, vdic luftetari i Remit, pas luftes. Per te kuptuar me mire,lexo:

Tre vellezer dhe nje moter, kunder shkaut (google). Fatmirin e kam edhe mik ne F.book…

Pastaj ikem ne nje Restauran aty afer. Me ra hise te ulem afer tij. Porositem sipas deshires

se çka ha e çka pi. Edhe aty isim shumë. Morri fjalen një poet nga nje qytet nga Shqiperia,

kinse per te filozofuar per bashkimin dhe kishte degjuar diku mosmarrveshjet mes LDK-es dhe

UCK-es. Kinse per lidhjet martesore. Emri nuk me kujtohet,por duhet shikuar ne “Motorola”, qe e

kam ne Zhur. Me plasi kaptina dhe i thash:Degjo lum miku?

Une jam njeri nder ta. Kam dy djem dhe një vajze. Dhe ata qe do te pyesnin si prind. kurre nuk

lejoj as per te zenë nuse dhe as per te dhene vajze per keta tradhtarë te kombit. Fatmiri e

preku me bryll kurse niposhi me mbylli syrin. Te pranishmit bertiten po jo me ze te madh:Ashtu

eshtën Reshat. Dhe do le amanet se keta tradhtare, as ne vorrim te mos me vijne. Se sic thoshte

i madhi Sami Frasheri: Edhe varret nuk i durojne TRADHTARET.

Me pas serish e morri fjalen Fatmir Limaj. Perpos qe foli ne pergjithesi dhe publikisht per

Hashim Thaçin, fjalet me miradie. Nuk me tha Reshat,po zhurian. DUHET TE KENI BESIM TE MADH NË

KRYETARIN TONË HASHIM THAÇIN.Une po te them se te KENI BESIM TE MADH TE KRYETARI YNË HASHIM

THAÇI…

Shumë me vonë,ishte shtator. Isha per pushim ne Kosovë.Me lajmruan se ne Prizren, po vjene

Hashim Thaçi,tashme ishte bere kryeminister i Kosoves. Shkova ne hotel “Theranda” aty ishte

takimi. Ra ky mort e u pame. U takova me shume njerze te lamive te ndryshme. Erdhi Hashimi me

Fatmirin, Hajredinin… U ngritem ne kembe per t´i pritur. Fjala ishte per nje mosmarrveshje qe

te shtrihet dora e pajtimit mes prof.dr. Ramadan Mujes e Zafir Berishes,qe per te dy kam

respekt,sepse me te dy njihem qe moti. Zafa,per Ramadan Mujen,foli aq mire qe e ngriti pertej

kupes se qiellit,jo deri ne kupen,po e shpoi edhe kupen. Duhet te perkrahet Dr. Muja…

U pajtuan. Dikush me te vogel fliste gjithecka. Qellimi ishte te mos fitoj damka e zeze e

kombit,tradhtari qe bashkepunoi me Serbine kunder UÇK-es, Eqrem Kryeziu.Ky ESAT PASHË. Mos

harro pa klikuar ne google vetem Reshat Badallaj Eqrem Kryeziu dhe shiko faksimilet origjinale.

Shih per kete, ne ate mbledhje ishte pas shpines sime,udbashi,Bashkim Braha, qe me kishte

marur ne pyetje. A ishte ne anen e Serbise fashiste e une si organizator i Demonstrave te 28

Marsit 1989, ne Zhur. Na i vrane tre kushurinjte e mi;Xhemshitin,Xhylbeharin dhe Hajrim

Badallajn dhe plagosen 52 te tjere. Kerkohej denimi prej dhjete vjet deri me vdekje. Kur

dolem, u ndala me Zafen per te falenderuar per nje pune qe e kishte kryer per nje te afert

timin. Dhe nuk e lash pa e pyetur. A e pe udbashin ishte ulur pas meje. Zafa, u pergjigj: PO

NA VYENE KOKERRA…

Dhe shkrova leter publike me titull:ZOTI KRYEMINISTER,ATY RROTULL KENI UDBASH DHE HAJDUT,

NDERKAQ KENI LARGUAR BASHKELUFTETARET (Lexo google)

Tani kjo po i ngjane asaj:”Per inat te nuses me vdekt djali” dhe “Per inat te vjerres, nusja

shkoi te mullixhiu”. Une personalisht mendoj se nusja nuk ka ikur vetem per nat te vjerres,por,

ka patur deshire dhe e ka kapur sikleti per ta kerkuar “Musë Tahirin”.

Me tere respektin qe kam, per te dy, por, te ikesh nga krahu i luftes dhe te martohesh me nje

tradhtare te kombit, i ngjane jo per te kerkuar dhe shijuar por edhe per te lepire Muse Tahir

Begun. Turp e per faqe te zezë.

Dhe krejt ne fund, nje pergjgjigje per disa hajvan,mjerisht duhet te shprehem keshtu: NUK JAM

ANETAR I ASNJE PARTIE POLITIKE. Por, kjo nuk do te thote se une te mos perkrahi njerzit qe

denbabaden kane luftuar cdo pushtues;Dergutet,krajlet,


cetniket,kasapet e Arkanit…
Une i perkrahi atdhetaret e deshmuar te kombit, PERKRAHI VETEM UCK-EN E ADEM JASHARIT,TE CILET

KANE MBYLLUR DEREN NE DRY PER KETE ATDHE…

Une nuk mund te perkrahi argatet e deridjeshem te Rankovicit,qe ia kane ngulur hanxharin prapa

kurrizit shqiptareve qe ka prekur mish e asht,nuk mund te perkrahi ata qe i kane ra kombaneve

te mortit dhe kane degjuar edhe frymarrjen e atdhetareve…

Nuk kam lejuar ne jeten time,qe ndonje hajvan te drfejtoi timonin e kokes sime. Mik.mik,po

secili ne shtepine e vet. Dhe une kete soj e sorolate,keta tradhetare e harambash te ndyre nuk

do i perkrahi kurre. A jeni ne terezi ju? Sepse nuk dua qe me vone te me kendohet kenga e turpit me lahutë.

I nderuar Fatmir Limaj,

Tani te pyes: A duhet besuar shume kryetarit Tend,Hashim Thaçi,apo!?

Po ja leme lexueseve te nderuar, te japin komentet e tyre dhe tevene ne peshoje,ose sic themi

ne nga anet tona ne krahinen e Lumes: “Ta qesim ne kanar”.

Me mirenjohje dhe pa keqkuptim, RESHAT BADALLAJ


http://tribunashqiptare.net/?p=19346

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut


 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum