Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Kush e solli flamurin ne Vlore

 :: sport

Aller en bas

Kush e solli flamurin ne Vlore Empty Kush e solli flamurin ne Vlore

Message  Perparimi Mar 17 Déc - 3:59

Rasti i flamurit eshte  sikurse rasti im;Une ua mbrojta flamurin kuq e zi  ne sutjeske nga serbet ne mars te vitit 1971,Por  ishin shqiptaret qe mu versulen pse ua mbrojta flamurin kuq e zi, e jo serbet.Dhe mu ata shqiptar sot krenohen kinse keta e mbrojten flamurin e jo Haxhi Latif Kuçi(Krasniqi)...Une jam ai student qe ne menzen e studenteve  me 11 mars te vitit 1981 i nisa demonstratat pa organizimin e as njeres parti as ilegaliste e as legaliste.Dhe tani qe 33 vjet ska mbetur njeri qe nuk thote jo une jo une i kam nisur,e  i kemi organizue ato paqavra.Plote mbase 33 viteve ne keto dite nentori te vitit 2013  e gjeta edhe cimen  qe  ma kishte pare qimen ne gjellen time,ky quhet Bajrush Ahmeti.Por quditem se sa gazetareve u pata lute qe ta shkruajne kete te vertete,por nuk deshirojne ta bejne nje gje te tille.Qellimi qendrone ne ate,sepse genjeshtrat po i dalin tane shqiptarise.......Populli shqiptar eshte luftetar nese e ka mbrapa ndonje armik qe e mbrone duke vrare vellazerit e vete .A me luftue kundra armiqeve nuk ka guxim!!!Kjo eshte argumentue ne lufterat e fundit 1998 gjere ne luften ne Lugines se Presheves e Ilrirides ne Maqedoni ku ne vend te bashkimit i riroberuan shqiptaret,ne vend te bashkimit kombetar...
Haxhi Latif Kuçi(Krasniqi)


Spiridon Ilo (Iliri)(Përfaqësues i komunitetit shqiptar në Bukuresht) e kishte marrë Flamurin nga kryeqyteti rumun dhe gjatë udhëtimit me delegacionin e Ismail Qemalit për në Shqipëri, do ta mbante tërë kohën me vete, në gji. Në këtë kontekst, ndonëse Spiridon Ilo ishte djal i tezes së Marigo Pozios, ai më 27 nëntor 1912, (kur karvani i Ismail Qemalit erdhi në Vlorë), natën do ta kaloi në shtëpinë e saj në Vlorë. Dhe thuhet se, Marigo Pozio brenda natës i ka qëndisur vetëm theket e flamurit (por jo krejt flamurin), që e kishte sjellur z.Ilo nga Bukureshti.

Ndërkaq, Vangjo Ilo (djali i Spiridon Ilos) në kujtimet e tij, thotë, se: flamuri që ka sjellë i ati i tij nga Bukureshti në Vlorë, ishte i stampuar, jo i qëndisur dhe përmasa ka qenë një metër me 80 cm. Ky flamur nuk ishte i qëndisur me fije ari siç është pohuar deri më tani, por ka pasur thekë të verdha, të cilat siç u tha më lartë, i ka qëndisur Marigo Pozio.

Komuniteti shqiptar ne amerike

Shpeshherë në mesin e komunitetit shqiptarë që jetonë në SHBA, është përfolur se, flamuri që u ngrit në Vlorë është qëndisur në Boston të Masacusets. Për këtë çështje madje ka shkruar edhe gazeta „Dielli“ që botohet në Amerik.  
       Në një shkrim të Qerim Panaritit thuhet, si vijon:
       “Ne e dërguam flamurin nga Bostoni në Korfuz një vit më parë se të ngrihej në Vlorë nga z. Ismail Qemali (në vitin 1911). Të gjitha shpenzimet për qëndisjen, paketimin dhe dërgimin e flamurit u bënë nga shoqëria jonë Besa-Besë.“ Në vijim z.Panariti thotë se: “Detyra e mbajtësit të flamurit ju ngarkua z. Naçi Nuçi, ish mësues i gjuhës sonë shqipe në Korçë

Shqipërinë ta ndanin nga Turqia. Flamuri ishte i tëri mëndafsh i kuq rrethuar me thekë ari dhe në mes kishte shqiponjën me dy krerë në ngjyrë të zezë. Shtiza mbajtëse qe prej bambuje dhe i lyer me ar në majën e së cilës gjendej një shqiponjë me dy koka prej fildishi…“  
       Për hollësi të tjera, se si Marigoja e solli flamurin në Vlorë,

Marigo ishte ne korfuze dhe pse ishte veshtire nga turqit e shtini ne gje dhe e solli ne Vlore.

Si e dogjën grekët flamurin historik, më 1914 në Delvinë?!

Eqrem bej Vlora, në kujtimet e tij, thotë se, flamuri që u ngrit më 28 Nëntor 1912 në Vlorë nga Ismail Qemali, ishte një flamur personal, pronë private e tij, që e mbante në shtëpi si kujtim, të dhuruar solemnisht në vitin 1909 në Paris, nga një pinjoll i familjes Kastrioti, don Aladro Kastrioti. Dhe këtë pohim të Eqrem bej Vlorës e vërtetojnë tashmë disa dokumente (letërkëmbime) që janë gjetur, në maj të vitit 2004, në arkivin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Shqipërisë.Po pse ne fillim Enver qeni nuk folte edhe per kete gje?????
1. Në dokumentin e parë thuhet se, në vitin 1930 qeveria shqiptare ka marrë një vendim të rëndësishëm, që flamurin e ngritur në Vlorë (më 28.XI.1912) ta kthente në një material muzeal dhe për këtë qëllim, prefekturës së Vlorës i drejtohet me një letër zyrtare, ku i kërkohej ta  gjejë atë flamur dhe ta sjellin në Tiranë për ta vendosur në Muzeun Kombëtar. Në vitin 1930 pothuaj se të gjithë protagonistët ishin gjallë, përfshirë këtu edhe Marigo Pozion.
   2. Ndërkohë, Prefektura e Vlorës i dërgon një letër zyrtare ministrisë së brendshme të Shqipërisë (ministër i brendshëm ishte Musa Juka) në të cilën sqaron se flamuri, që Ismail Qamali e ka ngritur në Vlorë ishte pronë private e Eqrem bej Vlorës, ashtu siç thotë edhe vet Eqrem bej Vlora në kujtimet e tij. Së këndejmi, kjo prfekturë kërkonë nga ministria, që t´i drejtohet zyrtarisht Eqrem bej Vlorës, i cili asokohe ishte zyrtarë i qeverisë shqiptare (mbretërisë zogiste) në Athinë.

1. Në dokumentin e parë thuhet se, në vitin 1930 qeveria shqiptare ka marrë një vendim të rëndësishëm, që flamurin e ngritur në Vlorë (më 28.XI.1912) ta kthente në një material muzeal dhe për këtë qëllim, prefekturës së Vlorës i drejtohet me një letër zyrtare, ku i kërkohej ta  gjejë atë flamur dhe ta sjellin në Tiranë për ta vendosur në Muzeun Kombëtar. Në vitin 1930 pothuaj se të gjithë protagonistët ishin gjallë, përfshirë këtu edhe Marigo Pozion.
   2. Ndërkohë, Prefektura e Vlorës i dërgon një letër zyrtare ministrisë së brendshme të Shqipërisë (ministër i brendshëm ishte Musa Juka) në të cilën sqaron se flamuri, që Ismail Qamali e ka ngritur në Vlorë ishte pronë private e Eqrem bej Vlorës, ashtu siç thotë edhe vet Eqrem bej Vlora në kujtimet e tij. Së këndejmi, kjo prfekturë kërkonë nga ministria, që t´i drejtohet zyrtarisht Eqrem bej Vlorës, i cili asokohe ishte zyrtarë i qeverisë shqiptare (mbretërisë zogiste) në Athinë.
Në këtë situatë të nderë, kur në itin 1914, hynë në jug të Shqipërisë, forcat greke „vorio - epirote“, të cilat pretendonin bashkimin e kësaj pjese shqiptare me Greqinë, sulmojnë Delvinën dhe meqë familja Delvina ishte në shënjestër për t´u persekutuar, detyrohet të shpërngulet në Korfuz, duke lënë gjithçka kishin në shtëpinë e tyre. Gjatë operacioneve pushtuese, ushtria greke, pasi kishte plaçkitur, djegur e shkretuar pothuajse tërësisht Delvinën, ia vuri flakën edhe shtëpisë së delvinajve, dhe me këtë rast, së bashku me gjësendet e mbetura brenda në shtëpi u dogjë edhe flamuri historik.
Popull ma rrenacak e ma dhelperaka se shqiptaret nuk ka as shtaze qe ua kalon.Me fjale ma trima se shqiptaret nuk ashte as mushka,a me hy ne lufte i bane bytha gjgjgjaaaa.Po ashte luftetar shqiptari kur e ka mbrapa shkaun ,grekun e me vra vellaznit e vete se me tjere pasha zotin jo.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum