Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Avdi Ibrahimit dhe zagarit te serbise Reshat Badallit

 :: sport

Aller en bas

Avdi Ibrahimit dhe zagarit te serbise Reshat Badallit Empty Avdi Ibrahimit dhe zagarit te serbise Reshat Badallit

Message  Perparimi Jeu 27 Déc - 15:27

Avdi rrenci
Vete je rrenc dhe me çdo kusht rrenen tende e meshtjell e tjerr sikurse tishe nxenes i Sokratit,ne shkollen e sofistave.

Avdi ti mos u kap per shkrimet e mija.
Une nuk kapem per shkrimet e tua,sepse nuk me lene pershtypje nisoj sikurse tja lexoje ndonji qetnikut.
Dhe shume mire e dine kur i qojshim per ti shitur veprat e mia dhe tuat neper shkolla te Kosoves. Veprat e tua kerkushi nuk ti lexonte as ti blente .Nga meria mu kapshe mua ,kinse une kam organizue mesuesit qe mos ti blejne veprat e tua.Kete e ka ditur Bajram Kurti i ndjeri dhe njeri ende eshte gjall e njehe shume mire.
Dhe me e keqja qendron tek ti se kur dikush ju kritikon, mendon se une jam.

Avdi

Asgje gjere me sot nuk tu kam shpifur, as dhe nje germe.
Per te gjitha çka kam shkrue ,jam ne gjendje te pergjigjem ,por ne ndonje salle qe populli t'na njehe.Por me nje kusht qe edhe deshmitaret te marrin pjese.A e pranoin apo nuk e pranoin nuk me intereson,pos te jene afer meje dhe teje.Por deshmitari kryesor eshte >Fatmir Lima.Pse nuk me morri ne lufte kundra qetnikve serb ?Me qindra here po ta them se shkaku yt nuk me ka marr ne lufte.Kinse ti Avdi kur ke punue ne mbrojtjen popullore te jugosllavise ne Therande(Suha-Reke).Ku e ke pasur nje telefon extra qe kerkush ne zyren tende nuk ka guxue me hyre e me ta que telefonin.Dhe shkaku tjeter ,ti kinse e ke ditur se ku i ka meshehur do arme Besim Nrecaj ne malin Biraq,sa ka punue ne komune !!!.

Prape po te them se deshmitar aty ka qen Feimi, F.Baraliu,Kuçet i njeh Lima.

Dhe sa per vrasjen e Nuhi Berishes vete ne oden tende me ke thene se e ke nxitur te vritet me serb. Se ai me deshiren e vete nuk ishte kacafytur me policion serbe.

Kur te bera pyetje si e ke nxitur pash zotin ?Me the se ne dim qysh me ja ba kulaqin patrioteve .I kishe thene se ti je spiun . Ai te nesermen eshte vrare tek Kodra e Trimave ne Prishtine, e jo siq e cek shoku yt Reshat zagar Badallaj se e ka vra Kadri Mani ne nje podrum
Avdi nje dite para se te vritet Nuhiu, keni mbajte mbledhje tek Kadri Mani ne Prishtine.
Sipas kesaj po del vertete se ti je vrases i Nuhi Berishes dhe tradhetar i shokeve.

Nje krahasim tendin me Enver Hoxhe
.................................................

Enver Hoxha nuk ka qen i keq,dhe ai vete nuk ka vrare askend si ju pra.
Por Enveri dhe ti i keni pasur servilat e juaj duke i punesuar rrethe vetes dhe kane spiunue per vellazerit e tyre tek ju,kane spiunue nanen e tyre,fqiun e tyre qe te krenohen me punet e tyre qe ua benin,dhe ose i keni burgosur ose i keni pushkatue.
Ti Avdi Ibrahimi bashk me Reshat Zagar Badallen keni nxitur para luftes te rinjet qe te vetvriten me forcat policore serbe.Sidomos duke i etiketue kinse jane me serb,e ata menjeherit jane kacafytur duke u treguar se nuk jemi spiuj si ju dy apo qe keni nje rrjete maramendese.

Enver Hoxha ai nuk ka vrare njeri,por servilat e tij kane pushkatue shoket ma te ngushte te Enverit me derektivat e Enver qenit.Ne shqiperi ate kohe,skamja ka qen ne nivelin me te larte,sa qe mendo per dy kile qumeshte,per nje kg mish,per nje thes mill e ka spiunue vellaun kinse eshte spiun pa qen fare,vetem ta mbushi barkun.
JU sote e keni prue ne kesi gjendje Kosoven.Por skeni si te spiononi shoket ,se po ju dalin shume spiuna si po lajmroni vetem nje.Ju ja bani sikurse dhija deles,edhe ate pa ja pare pallusken,ja mbeshtesnit atdhetarit qe te njulloset sikurse ju,por kote do e keni.

Pse pendohet Bedri Spahiu ,prokuror i gjygjit special,te bere ndaj Koçi Xoxit?

Në një bisedë të bërë midis Koçi Xoxes dhe Enver Hoxës pa praninë e të tretëve, në vitin 1946 aludohet nga Bedri Spahiu se ata të dy po krijonin skemën e zhdukjes së njerëzve të fesë. Bedri Spahiu në kujtime
Koci Xoxe shkoi ne Greqi jo vetem sic thote gazeta, por si shoqerues i Vukmanovic Tempos per tu lidhur me shtabin e partizaneve greke....Roli i tij ka qene me teper si perkthyes i Tempos dhe jo rol diskutanti e propozuesi....Te pakten ne nje reviste te historise ushtarake greke ky ishte opinioni i shkruesit te artikullit.....Tempoja ishte i derguar nga Titoja ( dhe Dimitrovi) qe te bisedonte me greket dhe ti afronte per te krijuar nje shtab te perbashket jugosllavo-greko-bullgaro-shqiptar , si dhe mundesin e krijimit te nje Federate Ballkanike mbas lufte....Greket refuzuan sepse faktikisht Bullgaria gjate LIIB kishte te pushtuar pjese te territorit grek dhe Tempoja insistonte qe pas krijimit te Federatet Ballkanike ky territor ti ngelej Bullgarise...Mosmarreveshje pati dhe per ceshtjen e Maqedonise ( krahines greke me emrin Maqedonia) ku kishte nje shumice sllavesh.....Se cfare iu premtua grekeve si shkembim revista nuk e qartesonte ( ose nuk donte ta qartesonte)....Por nje gje u be e qarte se greket refuzuan propozimet e Tito-Dimitrovit.

http://floripress.blogspot.com/2011/08/pro-et-contra-falsifikoi-enver-hoxha.html


Prokurori i Përgjithshëm Rapi Mino formuloi një akuzë të gjatë për ish-ministrin


Hazbiu u përgjigjet dëshmive farse
Akuzat gatuheshin në zyrën e Enverit dhe lexoheshin nga servilët e tij dëshmitarë falsë dhe të gënjeshtërt.
Akuza për Kadri Hazbiun
Prokurori i Përgjithshëm Rapi Mino formuloi një akuzë të gjatë për ish-ministrin. Thelbi i akuzës ishte gjoja veprimtaria kundërrevolucionare që drejtohej nga “poliagjenti” Mehmet Shehu.
Ky dëshmitar, që siç duket i merrte udhëzimet nga Enver Hoxha,Kadri Hazbiu iu përgjigj kështu Halit Bajramit:
ne të përgatitëm si zbulues dhe të dërguam jashtë shtetit, me pëlqimin tënd, si të arratisur.

Halil Bajrami sot eshte vete Reshat Badall serbi qe leh nga Hanoveri i Gjermanise dhe shpif dhe etiketon atdhetaret kinse jane udbash te serbise.Ky bazohet ne shpifsin qe hane balte nga Kanada ,njefare Bahtir Hamza,bashk me shpifsin tjeter Avdi Ibrahimin nga Prizreni(Mushetishti).......Ku mua me shpifen kinse jam shetitur me kasapin e shqiptareve Arkanin,pa qen e vertete.Dhe kinse kam qen polic ne Suhareke e Podujeve.Allah allah çfare pis popull zot a je ka sheh e ndegjone ?POs une vete kam thene,qe e kam que per ne Mushtisht nje serb Arkanin,por para luftes ka qen e jo ne kohen e luftes siq genjejn keta udbasha. Me qellim se kush po hane mut kundra meje.E me thene ja te gjetem argumente.Tek e fundit edhe po ta kisha shetit taxi kam qen dhe me te filluar lufta firmen e taxit e kam thyer para te gjithe taxistave e dine mire te gjithe taxistat..PO te kishin ndonji fakt te vertete mbi mua,kinse e kam marr ne qaf dike,apo kam punue me serb siq kan punue vete keta zagarenje, ?çka do te shkruanin keta tre ndaj meje ?Ndaj Kadri Manit ,Isuf Gervalles,Begzat Baliut, e tjereve? .

E kishin kalle shtypin dhe duke shkrue romane .

“Dua t´i them këtij njeriu që ka qenë kryetar i Degës për kapjen e bandave reaksionare

Dhe te kam thene se nuk jemi shoqerue dy tri here,por qindra here.I kam cekur me qindra here emrat se ka kemi qen bashk me ty.
A qe me etiketon kinse e paskam shetitur Arkanin me kerr timin,me kete dmth se edhe ti ke qen bashk me ne Avdi Ibrahimi.Rastin ta kam tregue per kete serb,dhe ka qen para luftes e jo ne kohen e luftes Avdi agallori.E din ti a kam dal me taxi ma si ka fillue lufta .Pos kam shkue neper shtabe qe tju bashkangjitem.Rreje Avdi rreje dhe shpifmu mua kinse po fabrikoj rrena ndaj teje.Se çka me kan shkrue per ty vetem nje shkrim te Gafurrit ,dhe te Nexhmi Krasniqit e tjerat ma vone.Une asgje nuk tu kam shpifur diç,dhe mos genje more rezilan,bashk me Reshat zagar Badallen dhe Bahtir Hamzain qe ju jep informata te qelbura nga kanadaja.Dhe ju dy shkruani nga fjalori i ketij Bahtiri Hamzai Kanada
etij majmunit.
Enver Hoxha eliminoi të gjithë ata që ishin kundër bashkimit me Jugosllavinë
............
Njëri prej tyre ishte dhe Koçi Xoxe, i cili u vendos në krye të grupit të Gjyqit Special që do të gjykonin të gjithë ata që ishin kundërshtarë të pushtetit, por do të gjykonte dhe njerëz brenda vetit. Të gjithë ata që u cilësuan kriminelë të Luftës në vitet 1945-1948 u gjykuan nga Koçi Xoxe. Si kryetar i këtij grupi Special, Xoxe ishte mbikëqyrës e gjithë seancave gjyqësore ku bashkë me prokurorin e Përgjithshëm, Bedri Spahiu, dhanë dënime me të vërtet të rënda për shumë persona. Nga shumë dëshmitarë të asaj kohe dënimet që jepeshin nga ky grup ishin të gjitha të paramenduara. Kështu edhe pse marrja e vendimit ishte nga Koçi Xoxe dhe Bedri Spahiu, përsëri ishin porositë e Enver Hoxhës ato që i vinin vulën përfundimisht. Pra, Koçi Xoxe apo dhe Bedri Spahiu ishin si të thuash vegla të një regjimi të egër që po instalohej në Shqipëri me në krye Enver Hoxhën.



Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Avdi Ibrahimit dhe zagarit te serbise Reshat Badallit Empty Re: Avdi Ibrahimit dhe zagarit te serbise Reshat Badallit

Message  Perparimi Mar 1 Jan - 9:02


Maksut Saramati deshimtar i vrasjes se Isuf Gervalles,e kundershton Reshat Udbashi

Keta bajraktar, e zene n´goje edhe emrin e Maksut Saramatit, si deshmitar. Por asnjeri nuk e di tamam, se ku ka lindur dhe si quhet fshati i tij i lindjes. Por, ja futin kot. Ka lind ne Zhur, ne Dobrushë!?. Maksut Saramati,kemi miqesi pesëdhjetevjecare, eshtë djali i Hajdin Rames dhe vellau i Ruzhdi Saramatit,komandant “Shpend Dragobisë”, qe kane tradita te moçme atdhetare,i lindur ne Dobrusht,tani Mirëza. Maksuti, “MAKSI”,eshte burre i fjales e i beses dhe atdhetar i oreve te para dhe argat i BASHKIMIT TE TROJEVE SHQIPETARE
...............



http://tribunashqiptare.net/?p=5940

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Avdi Ibrahimit dhe zagarit te serbise Reshat Badallit Empty Re: Avdi Ibrahimit dhe zagarit te serbise Reshat Badallit

Message  Perparimi Mar 1 Jan - 9:22

Zotërinjtë Riza Salihu dhe Maksut Saramati ishin të parët që më bënë ofertën e bashkëpunimit pasi kishin njohur pikëpamjet e mia. Ata në këtë kohë vepronin në organizatën e tyre GKZK (Grupi Komunist “Zëri i Kosovës”). Propozimi i tyre ishte që të bëhesha anëtar i grupit dhe të bashkëpunoja me ta. Kjo ka ndodhur, nëse nuk gaboj, nga mesi i vitit 1977.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Avdi Ibrahimit dhe zagarit te serbise Reshat Badallit Empty Re: Avdi Ibrahimit dhe zagarit te serbise Reshat Badallit

Message  Perparimi Mar 1 Jan - 9:30



Ibrahim Kelmendi deklaron:Arsyetimet e atëhershme (dhe të tanishme):

1. Në vitin 1978 Riza Salihu, ka formuar “Grupin Komunist Zëri i Kosovës”. Dyshimi im i atëhershëm dhe i tanishëm: Eprorët e UDB-së e kanë urdhëruar të formojë atë grup, për të identifikuar të interesuarit për veprimtari patriotike e çlirimtare në Gjermani dhe në Kosovë. Veten e tij Riza Salihu e ka caktuar për kryetar të atij grupi. Dëshmitarë për themelim të atij grupi është vet Riza Salihu, pastaj anëtarët Hysen Gega (i lindur dhe me banim në Sallagrazhdë, Lumthat), Maksut Saramati (Zhur, tani në Gjermani), e të tjerë........
...............

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Avdi Ibrahimit dhe zagarit te serbise Reshat Badallit Empty Re: Avdi Ibrahimit dhe zagarit te serbise Reshat Badallit

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum