Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Bashkim Shehu

 :: sport

Aller en bas

Bashkim Shehu Empty Bashkim Shehu

Message  Perparimi Mar 31 Juil - 4:31



Dernière édition par Perparimi le Mer 1 Aoû - 5:26, édité 1 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Bashkim Shehu Empty Re: Bashkim Shehu

Message  Perparimi Mer 1 Aoû - 5:19

«
Publié le : vendredi 11 février 2011
Mots-clés : international
Commentaires : 3
(dernier : Février 2011 15:52 par lyiz)
Source : balkans.courriers.info


16 votes
Le procès de Sabit Geci et Riza Alijaj, deux anciens commandants de l’UÇK, va s’ouvrir le 28 février.



Samedi, vers 2h30 du matin, ‘X’ est mort. Xhemshit Krasniqi a alors arrêté de nous battre. Deux gardes sont venus nous apporter des couvertures et personne ne nous a plus frappé jusqu’à ce qu’on nous amènent à Prizren », a-t-il poursuivi. Il dit se rappeler des noms de certains commandants qu’il a vu à Kukës, toujours les ancien dirigeants de l’UÇK. « Il y avait Sabit Geci avec des béquilles, Milaim Zeka d’Obri, Kadri Veseli de Likoc, Azem Syla de Kishnareka, Jakup Krasniqi, Fatmir Limaj, Bedri Halimi. Bedri Halimi s’est bien comporté avec moi : il m’a rendu l’argent que m’avait confisqué Agim Çeku et Xhemshit Krasniqi », précise l’homme. Il affirme qu’à l’époque, il avait été interrogé et violenté par Fatmir Limaj, qui se présentait comme membre du SHIK. « Fatmir Limaj m’a questionné une fois. Sabit Geci, Kadri Veseli étaient aussi là et une personne à moustache qui ne faisait qu’écrire. »

« Ils portaient des uniformes de l’UÇK »

C’est sur la base de ce témoignage et ceux d’autres personnes qui prétendent avoir été détenues dans un camp à Kukës et Cahan, dans le Nord de l’Albanie que les deux anciens commandants de l’UÇK sont en détention provisoire pour crime de guerre contre la population civile. Xhemshit Krasniqi, un ancien soldat, est lui toujours recherché.

Un autre témoin, « X », affirme qu’un de ces fils a été tué pendant la guerre et d’autres membres de sa famille auraient été déportés en Albanie. Lui serait venu d’Allemagne apporter de l’argent et des vêtements à sa famille restée au Kosovo, mais il aurait été kidnappé par l’UÇK à Durrës. « Quand ils m’ont emmené à Kukës, ils m’ont mis dans une pièce au 2e étage. Dans la chambre de Xhemshit Krasniqi et Bedri Halimi. Il y avait une cuisine et une salle pour les soldats avec une petite table et où une personne préparait du café pour les
commandants. »

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Bashkim Shehu Empty Re: Bashkim Shehu

Message  Perparimi Mer 1 Aoû - 5:29

Publikuar: e premte, shkurt 11, 2011
Keywords: International
Komentet: 3
(fund: shkurt 2011 15:52 nga lyiz)
Burimi: balkans.courriers.info 16 vota gjyq i Sabit Geci dhe Riza Alijaj, dy ish-komandantë të UÇK-së, do të hapë 28 shkurt. e shtunë, rreth 2:30 am, 'X' ka vdekur. Xhemshit Krasniqi pastaj u ndal për të luftuar. Dy rojet erdhën për të na sjellë batanije dhe askush nuk ka më goditur deri sa kemi sjellë në Prizren, "tha ai. Ai thotë se për të kujtuar emrat e disa komandantëve që ai pa në Kukës, gjithmonë drejtuesit e vjetër të UÇK-së. "Nuk ishte Sabit Geci me patericat, OBRI Milaim Zeka Kadri Veseli e Likoc, Azem Syla nga Kishnareka, Jakup Krasniqi, Limaj, Bedri Halimi. Bedri Halimi bëri edhe me mua: ai e dha para që unë kam qenë konfiskuar dhe Agim Çeku Xhemshit Krasniqi ", thotë burri. Ai thotë se në kohën kur ai ishte në pyetje dhe sulmuar nga Limaj, i cili paraqitur veten si një anëtar i SHIK-ut. "Limaj pyeti një herë. Sabit Geci, Kadri Veseli ishin gjithashtu ka dhe një person me një mustaqe të cilët ishte shkruar. " "Ata kishin veshur uniformat e UÇK-së" Është e bazuar në atë dëshmi dhe ato të të tjerëve të cilët pretendojnë se kanë qenë të burgosur në një kamp në Kukës dhe Cahan, në veri të Shqipërisë që dy ish- komandantët e UÇK-së janë në paraburgim për krime lufte kundër civilëve. Xhemshit Krasniqi, një ish-ushtar, ai është ende donte. Një tjetër dëshmitar, "X", thotë se një nga këto djalit u vra gjatë luftës dhe anëtarët e tjerë të familjes u dëbuan për në Shqipëri. Ai do të vijnë në Gjermani për të sjellë para dhe rroba për të afërmit në Kosovë, por ai u rrëmbye nga UÇK-ja në Durrës. "Kur ata më morën mua në Kukës, ata vënë mua në një dhomë në katin e 2. Në dhomën dhe Bedri Krasniqi Xhemshit Halimi. Nuk ishte një kuzhinë dhe një dhomë për ushtarët me një tavolinë të vogël dhe ku një person ishte duke u përga
titur kafe për


Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Bashkim Shehu Empty Re: Bashkim Shehu

Message  Perparimi Mer 1 Aoû - 5:38

“Për më shumë, i pandehuri Sabit Geci është përgjegjës për shkaktimin e rrahjeve ilegale, torturat dhe trajtimin çnjerëzor të civilëve të caktuar dhe në një rast për vrasjen e një civili në Kukës, të Anton Bisakut që ishte rrahur dhe ishte qëlluar”, thuhet në aktakuzë.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Bashkim Shehu Empty Re: Bashkim Shehu

Message  Perparimi Mer 1 Aoû - 5:39

Akuza e dytë Sabit Gecin dhe Riza Aliajn e ngarkon po ashtu me veprën penale krime lufte kundër popullatës civile në Cahan të Shqipërisë.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Bashkim Shehu Empty Re: Bashkim Shehu

Message  Perparimi Mer 1 Aoû - 5:40

zbatim i masave të frikësimit.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Bashkim Shehu Empty Re: Bashkim Shehu

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum