Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Vrasja e komandant Drinit,dhe biografija

 :: politika

Aller en bas

Vrasja e komandant Drinit,dhe biografija Empty Vrasja e komandant Drinit,dhe biografija

Message  Perparimi Ven 21 Juil - 16:26

http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=1458


Ekrem REXHA u lind më 14.8.1961 në fshatin Lubizhdë të Prizrenit. Shkollën fillore e kreu në Prizren. Më 1967 regjistrohet në gjimnazin ushtarak në Beograd. Akademinë ushtarake-gjinia këmbësorisë e mbaron më 1984 në Sarajevë. Në akademinë ushtarake ndalet si ligjërues i kadetëve ushtarakë. Më 1988 ka regjistruar studimet e magjistraturës në shkencat politike-drejtimi i marrëdhënieve ndërkombëtare. Në Sarajevë ka vijuar disa kurse për mësimin e gjuhëve të huaja. Ekrem Rexha ka zotëruar mirë 7 gjuhë të huaja, në mesin e tyre anglishten, gjermanishten, frëngjishten, italishten etj. Në vitin 1992 ka marrë urdhër të shkojë në frontet e luftës në Dalmaci.

Në mars të vitit 1993 kthehet në Prizren, çmobilizohet dhe nuk kthehet më në radhët e ish-APJ-së. Në vitin 1995 punësohet në ndërmarrjen private të kontabilitetit “Standardi” në Prizren. Pas fillimit të luftës, në shkurt të vitit 1998, Ekrem Rexha niset për të shkuar në Sarajevë, për t’i rregulluar disa punë private dhe për të rënë në kontakt me oficerët shqiptarë e më pas për të ardhur në luftë në Kosovë. Në Zvirnik arrestohet nga policia serbe, gjoja se ka qenë i akuzuar për armëmbajtje pa leje. Në uzhicë dënohet me dy vjet burgim, por lëshohet të mbrohet në liri. Pas dy-tri javëve kthehet në Prizren. Në muajin maj 1998 bie në kontakt me njësitin e UÇK-së së Kabashit.

Në qershor 1998 emërohet komandant i Shtabit të Vërrinit, në të cilin bashkëpuntor të ngushtë gjatë tërë luftës e ka pasur Selim Krasniqin, kryetar aktual i Asociacionit të Veteranëve të UÇK-së në Prizren. Më 7 shtator 1998 shkon në Shqipëri, ku merr pjesë aktive në riorganizimin dhe stërvitjen e ushtarëve të UÇK-së. Më 14 dhjetor 1998 kthehet në Kosovë dhe me vendim të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së emërohet kmandant i Zonës Operative të Pashtrikut në Kasterc e Noshor të Suharekës. Në mars të vititi 1999, po ashtu me vendim të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, shkarkohet nga detyra e Komandantit të ZOP dhe emërohet drejtor i Shkollës Ushtarake dhe i Doktrinës së UÇK-së deri në çmobilizim.

Sipas bashkëpunëtorëve të tij, Ekrem Rexha – Komandant “Drini” nuk është aktivizuar në TMK, për faktin se nuk është pajtuar me mënyrën e çmilitarizimit të UÇK-së dhe të shëndrrimit të UÇK-së në një organizatë civile.


Dernière édition par le Ven 21 Juil - 16:29, édité 1 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Vrasja e komandant Drinit,dhe biografija Empty Re: Vrasja e komandant Drinit,dhe biografija

Message  Perparimi Ven 21 Juil - 16:28

Anëtarësuar: 17-04-2002
Postime: 301
Kujt i duhen titujt sensacionalë të gazetës "Bota sot"

Prishtinë, 24 janar 2000 (Kosovapress) Para disa ditësh gazeta "Bota sot", e njohur për shkrime tendencioze dhe mungesë të etikës gazetare,botoi intervistën me Ekrem Rexhën ("Drini"), me titull "sensacional", "Prizrenin e kemi çliruar pa urdhër të Shtabit të Përgjithshëm". Pse kjo gazetë "harroi" ta pyes këtë trim dai nën urdhëra të kujt ishte? Qëllimi është i qartë. "Drini" po përpiqet të tregohet si "komandant" i Zonës së Pashtrikut", i cili ka "çliruar" Prizrenin dhe është demobilizuar për "hatër" të faktorit ndërkombëtar. Ekrem Rexha është i "shqetësuar" edhe për shndërrimin e UÇK-së në TMK. Në fund të intervistës ai thotë se "po më akuzojnë shumë për bashkëpunim me bashkësinë ndërkombëtare". Kjo nuk është fare e vërtetë. "Drini" e di mirë si bashkëpunëtor i kujt akuzohet. Kjo, një ditë,do t'i bëhet e njohur edhe opinionit. Në këtë intervistë ai e lavdëroi shumë veten, por e vërteta është se pushka e tij nuk ka krisë asnjëherë kundër armikut. Dihet "heroizmi" i tij gjatë rrethimit të Vrrinit, kur iku në Shqipëri dhe i la të rrethuar bashkëluftëtarët. "Drini" i ka pri edhe një grupi luftëtarësh për të hyrë në Kosovë, 36 prej të cilëve mbetën të vrarë! Ai, që nga 22 marsi i vitit 1999, nuk ka qenë kuadër komandues. Komandant i Zonës së Pashtrikut në atë kohë ishte Tahir Sinani. Prandaj, ai s'kishte si të merrte urdhëra nga Shtabi i Përgjithshëm e le më ta çlironte Prizrenin. Prej 23.03.1999 -14.06.1999, Ekrem Rexha nuk ka marrë pjesë askund në luftime, vetëm është sorollatur nga një njësit në tjetrin, duke ikur nga zjarri i luftës. Nuk është e vërtetë se "Drini" u "demobilizua" me dëshirë. Por, Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së e shkarkoi atë nga të gjitha detyrat ushtarake. Arsyeja e shkarkimit të tij do të mësohet më vonë nga opinioni. Ka çka të thuhet për këtë "trim", por kësaj radhe po e lëmë me kaq. E sugjerojmë të mos flasë në emër të UÇK-së dhe të TMK-së, sepse ato i kishin dhe i kanë përfaqësuesit e tyre. Ndërsa "Bota sot" nuk na habit, sepse ajo edhe Ahmet Krasniqin një ditë e bëri "komandant" të UÇK-së. Zoti qoftë me të! Amen!
Sot në Prizren është vrarë ish-komandanti i UÇK-së Ekrem Rexha - "Drini"
---------------

Prishtinë, 8 maj 2000 (QIK) - Sot në orët e hershme të mëngjesit, në një atentat para shtëpisë së tij në Prizren, është plagosur për vdekje Ekrem Rexha, njëri nga ish-komandantët e ish-UÇK-së, i njohur me preudonimin "Drini", bën të ditur policia e UNMIK-ut.
Ekrem Rexha gjatë luftës ka vepruar në Zonën Operative të Pashtrikut.
Pas luftës ai ka qenë i demobolizuar, por ishte i angazhuar në bordin administrativ të komunës së Prizrenit.
------------------------

Zëdhënësi i KFOR-it jep hollësi për vrasjen e Ekrem Rexhës

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum