Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Tregime te verteta te Haxhi L Kuçit

 :: sport

Aller en bas

Tregime te verteta te Haxhi L Kuçit Empty Tregime te verteta te Haxhi L Kuçit

Message  Perparimi Ven 23 Avr - 14:02

1 Perparimi, on 02/08/2006 at 17:21
05.qershor 1998
Duke zbritur nga kerri ,me sa e mbylla deren e kerrit,ja drejtorin e shkolles Magjun Berishen,dhe e pershendesi tungjatjeta shoku drejtor

Drejtori:Duke leshue frymen sikur tue fsha hyyyyy

Une :çka ke drejtor?
Drejtori:Si çka ke,Nezir Berisha ma ka rrahur arsimtaren,ju te dyte po hyni neper klasa dhe nuk po mi lini rrahat arsimtaret

Une:Po mos juve u ka nguce?

Drejtori:Po kush guxon mua,po e ka rrahur kusheriren e vete Merveten,dhe nuk ka bere mire!

Une :Po pse e ka rrahur?

Drejtori:Djalit te tije ja ka lene njish!

Une :A nuk paska mundur me ja qite nje note kaluese?Bile nje dyshe,e me ja plotesue deshiren e prindit,sepse rregullat e shkolles fillore e mundesojne qe nese prindi ka deshire me kalue femiun eshte e drejte e tije qe femiu mos ti perseritet ne klase.


Mirepo ishim duke hypur shkalleve perpjete dhe drejtori nuk bente ze,dhe nderkohe ai vazhdoi rrugen ne zyren e tije e une hyra ne sallen e arsimtareve,aty ishin disa arsimtar dhe pedagogja ,dhe pasi u pershendetem,pedagogja ma priti:

Hidajete Kuçi
Pedagogja

Haxhi,Nezir Berisha na kaz rrahur arsimtaren e gjuhes,bile edhe burrin ka dashure me ja rrahur!

Une:Po pse e ka rrahure?

Pedagogja:Pse nuk ka dashte me ja ndreq noten djalit te tije!

Une :Atehere mire ja paska bere.!

Pedagogja:Si po thuash keshtu auuu,Haxhi kur ti je,mesues, arsimtar ,e pedagog!

Une :Por ajo arsimtare per mua nuk eshte arsimtare,dhe ja nuk i njehe normat pedagogjike te arsimimit fillor,ja i nehe por nuk done mi njohur per inati qe ka gjelozin ne shpirtin e saje!

Pedagogja:Si thuash keshtu kur ajo eshte arsimtare e forte!

Une:Mu kane arsimtare e forte nuk e kishte prue punen qe ai nxenes me qene i dobet dhe me ngel,e sidomos mos me ja plotesue deshiren e prinderit per me kalue ne klasen ma larte,dhe mi njohure rregullate e shkolles fillore ajo nuk e kishte prue veten mi meshue,sidomos edhe nese ajo nuk i njeh rregullat,kur ne male vriten njerezit,e kjo ne kete kohe te zymte i ngel nxenesat,zoti e vrafte,dhe nese e perkrahni diçka edhe me tane juve nuk eshte ne rregulle!E nese ja kishte qite nje dysh a ja kishte marr buken e gojes Mervetes?Dhe une per vete po te them se ne fillore jo qe kam çene i dobet por si kjo arsimtare me kane marr ne qafe,e ne Normale kam qene nje ndere nxenesit ma te mire ne gjeneraten time,dhe ne fakulltet kam qene nje ndere ma te miret,dhe ShNP ne Gjakove e kam krye per nje vite me noten mesatare tetshe!!!Nuk jeni ka dini se ku jeni ka jetoni,sikur me kane nje popull i veqant nga popujte e tjere!

Katarina Krasniqi:Mire e ke Haxhi,per bese edhe nje vajzes se nje kusheririt tim ja qiteshin nje dyshe sa me kalue klasen,dhe per bese sot kjo vajze eshte mjeke,po ta kishin ngel me inati,çka kishim fitue e kishim humbur nje mjeke nga shoqeria!

Une :Kjo arsimtare eshte hakmarrur diçka se ne kete kohe te luftes me bere nje gje te tille,nuk jam ka e kuptoje!
Adem Bukoshi(vella i Bujar Bukoshit):Haxhi,arsimtari nuk hakmirret ne nxenes per inati te prinderit?!Nuk e besoje kete fare!

Une :Adem nuk e die se ti a ke diplomue apo jo,nese ke diplomue a te perkujtohet ne pedagogji,ku thuhet:Sa e demshme eshte hakmarrja ne nxenes per sherre te prinderit,sepse shoqerija jone e humbe nje njeri,jo qe e humbim nje njeri,por e shtojme nje terrorrist ne mesin tone

Haxhi Latif Kuçi(Krasniqi)
2 Perparimi, on 02/08/2006 at 18:08
Pjesa e dyte

Hamez Delija:S'eshte e vertete,qe shkruane ne pedagogji keshtu?


Une:O Hamza ti ja i ke harrue çka shkruan ne pedagogji,osenuk deshiron me ma pranue fjalen,sepse tek e fundit ti ke qendrue disa vjet pa pune dhe mesiguri nuk i ke neper mende!

Hamza:Haxhi me kushte mirremi qe nuk shkruan keshtu ne pedagogji,qe arsimtari
hakmerret ndaje nxenesit per sherre te prinderit!

Pedagogja:Jo ka mundesi


Katarina:Une e tregova nje raste dhe iku.

Une :O Hameza,bani çka te doni,veq ju po e prishni popullin,herojet i shendrroni ne kundershtar,shkencetaret i shenderroni ne sharragjinje,vajzat e shendosha i shenderroni ne prostitutka?!Dhe une o Hamza e di qe ne klasen e vajzes time keshtu duke e ngele ka leshue shkollen dhe bene prostitucion,bile me serb polic,dhe eshte bere nje bashkpuntore,kush ka faje une ,jo ore Hamzaj,ju ja keni prue keshtu punen,ajo quhet Hanife....dhe si te duket po mos te ishe ti mesues,e arsimtaret tja bejne keshtu vajzes tende?


Hamza:Ju Suharekaset,kishit deshire me ju fale nota?!


Une :O Hamza,nuk eshte e vertete se çka thuash,por nese dikush ka prirje ne disa lemi e nese nuk i shkone gjuha me gramatike,apo matematika me formula,e nese i shkone arti,historia,muzika,a ta humbim kete njeri?


Hamza:Le te mundohet e let i mesoi te gjitha lendet!!!


Une O Hamzaj,ja je duke bere shaka me mua,o je gjeloze,por ske faje se une ne vend qe te punesohem per vete e qita kingjin per met marr tye ne pune,e dine drejtori,Magjuni,Malushi,dhe fqiu yt vellau e Malush Berishes,e une o Hamzo edhe une i pa pune por mua nuk me marrin se frigohen mos ua prishi qerdhet e juaja komunistesh,bile une o miko kam disa here ma shume se ti e te gjithe arsimtaret shkolle,por ani une te ndihmova e ti mua me gjuane me fjale!!!


Hamza:Pse ti me punesove?

Une :Pyete drejtorin Magjunin,,Malush Berishen,Xhavit Mustafen,qe e kam pague kingjin per tye met marr ne pune se kur kesh te ti mu lute qe me ta ba disi,sepse veq qe nuk po luane nga mendet tue ndejtur si qyqe ne shtepi,e une per vete duke nejte pa pune(e nenerisja neper trurin tim,edhe per vete e kam lute,por ky bante shaka=bashk me Malush Berishen)a kur kishin nevoje per interesa te tyre me shfrytezojshin si sklever....

'nese nuk eshte Adem,eshte Bashkim)
Adem Bukoshi:Ne te huajte nga fshatrat jemi ma te zotet,dijna me ju marre me te mire,dhe ua nxejme punen,dhe ti Haxhi kurr nuk ke me dite me u punesue?!


Une:Po,po e di qe nuk ,jam i pershtatshem moralo politike per ju sot sepse edhe ne kohen sa ishte tita gjalle bashke me Fadilat, sidomos per shqiptar isha i pa pershtatshem moralopolitike qe te punesohem as si meues as si mesimdhenes,dhe o Adem,mua me kane lut qe tja nxeje vendin Selajdin Bytyqit nga Opterusha qe ja ke nxene ti ,por une nuk kam pasur zemer tende,sepse ti je vella i Bujar Bukoshit komunist shqiptar ,klysha te tites!Dhe ju qe te gjithe thirreni si shqiptar,az shqiptar nuk jeni,dhe po e shohe qe te gjithe nuk çenkeni tue que mire!


Hamza:Haxhi,ulu ketu,se te gjitha keto fjale po mi qete mua:


Une:u habita me kete thenje?Pse Hamzo ti qita tye keto fjale?A mos e ke mizen nere kapuq,apo mos e ka mbas veshit?


Hamza:Tye une po ta mesoi djalin


Une :Ja nisa e po qeshi eu,O Hamezo per bese nuk e kam me tye?


Hamza:Ti mua ma qite?



Une O Hamzo,a ti ja ke qite nishe Hanifes,apo djalit te Nezirit?


Hamza:Jo.,pore djalit tend kur deshta me ta ngele,e une tye te pata thene se djali yt nuk po meson,kur erdhe ne klase,e kur e pyetem djalin tend djali dinte mesimet!!!


Une:O Hamzo a pe shehe qe vete po nxihesh qe ti qenke hakmarr ne djalin tim,pse jo se e mira duhet me mu kethyere me hidherime,dhe ti çenke ai qe djalin e paske marr me te keq qe mos te perparoi perpara djali im e nipi yt ore Hamzaj,i Skenderbeut.

Haxhi Latif Kuçi(Krasniqi)
3 Perparimi, on 02/08/2006 at 18:14
Pjesa e trete

Pasi dola nga shkolla,kisha nevoje te bleje gjera ushqimore ne shitore hde e parkova kerrin dhe ja Nezir Berishen.
Pershendetemi dhe e pyesi se a une e kam shtie me rrahur Merveten?

Une:Pash zotin Nezir a une te kam shtie me rrahur Merveten?

Neziri:Pse ti per çka?

Une jo une qe te kam shtie,por drejtori me tha qe kinse une te kam thene rrije!

Neziri:More edhe burrin e saj jam kane ka e rreji,se ja nisi me ba fjale!

Une :Nuk kisha kohe sepse ne shtepi kisha nevoi me u que gjera ushqimi,dhe u pershendetem.


Dhe hyra ne shitoren e Avdiut ,i bleva çka kisha nevoi,dhe dola ,dhe ja Malush Berishen.

Malushi:O Haxhi ku je,çka po bane,si e ke familjen?

Une :Po mire,e ju si jeni?


Malushi:Haxhi fetyren ma ke marrun!


Une :Si,pse?


Malushi:Arsimtaret me kane thene:se ti dhe Neziri,po hyni neper klasa dhe me dhune po ja ndriqni djemve notat!


Une :Eja e shkojm ne shkolle e i pyesim arsimtaret se cilin e kam shtie me dhune me ja ndreq noten djalit tim,edhe drejtori me tha se une e kam shtie Nezirin me rreh Merveten,por mundesh me vete edhe Nezirin,sepse e ke kusheri.Teke e fundit Malush ti je Pedagog,dhe e dine mire se ne shkollen fillore nuk kane te drejte arsimtaret me ngel nese prindi ka deshire me kalue femiun e tije,dhe qe me thuash se me dhune tregoje nje arsimtar,apo shkojme dhe i pyesim,por tani po te njoha se kush çenke,me paske shfrytezue per budalla ti me Uken dhe tere LDKen!!!


Malushi:Tye dhe Nezirin ju kam lajmrue ne UçK,dhe kane me ju lidh e leshue ne bunar!!!



Une :Edhe une kam me ju lajmrue,dhe kam mu vesh me dhune e kam me ua tregue qefin.



Malushi:Me lajmro ne k....


Une :O Malush,çka po fryheni,ti dhe tane arsimtaret dhe po thoni se ne e kemi majte arsimin pare e pa pare,qe çka po pritni kyqnju uçkes dhe perzine serbin,por ju diten e naten me shkije e popullit i thoni se po punojm per juve!


Malushi:Tye mos ta nine per arsimtar ,e çka bajna mos ta nine,dhe keqyre punen tende



Une :Po,po o Malush qe sa here me ke premtue ti dhe Magjuni qe keni me me marrun ne arsim,dhe vitet po kalojne e une ,ku i keni premtimet,me shfrytezuat ju te LDKes sikur te ishit shkije,dhe tani me thoni se po rrokem me arsimtar,qe jane tane ma te keqinje se serbet,Ti o Malush a je qeky qe ne vitin 1996 qe kur une deshta ta hapi gjelltoren e kryqit te kuq te Gjeneves ,me detyruat qe mos ta hapi,se nese e hapi keni mem shpall shpiun te serbise!Ti bashk me Uken,a me thirre ne mbledhje tek bajraktaret qe tu betohem qe gjelltoren mos ta hapi?JU as nuk me pranoni,as nuk me lini me punue me keta nderkombetaret?


Malushi:çka po te vyen me punue si arsimtar,ti po fiton ma shume me taxi!!


Une :O Malush,disa po munden me punue edhe si drejtor,edhe si taxi,e une nuk paskam shpirt,femit e mi duhet mu bere lutka per juve arsimtaret,haram u kofte mundi im per LDK qe qenket ma te keqinje se shkijet,dhe Hamzen kur e pranut a ju qerrasa nje kingj per Hamzen?

Malushi:Ty ta kemi plotesue deshiren por edhe mos t'na kishe qorrosur ne e kemi pas menden me marr ne pune!!!!Por ti edhe per kane ke deshire me na thene me pranue ne pune e marrim e tye jo se ti po na qete per lendine!!!
4 Perparimi, on 06/08/2006 at 11:26
Kjo dite e shtate marsit,sa ishte nje dite e gezimit,ishte edhe dite e trishtimit,
dhe shoqja i me ishte ne ditet e shtatzanise,dhe ne keto dite ishte gjendje e jashtezakonshme qe nga oret e mbremjes ishte e ndaluar qarkullimi dhe levizja naten.
Mirepo gruaja ime kishte kaluar ne muain e dhjete te shtatezanise,dhe ka mbremja e rroken dhimbjet dhe e dergova ne ambulancen e qytetit,dhe mjeku me udhezoi qe menjehere ta dergoje per ne spitalin e prizrenit!Dhe menjehere pasi ma dha udhezimin u drejtova per ne spitalin e prizrenit,dhe rruges e morra nje burr e grua sepse edhe ata ishin per prizren,dhe deri ne hymje te prizrenit kaluam mire,por te hyre ne qytet policija ndalonte dhe malltretonte njerezit,ku shifeshin rrahjet sepse policet ishin te pire me alkool dhe nuk pyeseshin!Edhe neve na ndalen dhe me pyet njeri nga policet per ku?Ia prita per ne spital se e kemi punen urgjent.Ma priti a bane me dite a mashkull,a femer,gruaja e atije udhetarit edhe pse rruges u paraqiste si patriote,ja nisi me piskat duke thene kuku po dojken me na mbyt,i peskata mbylle gojen,e policit ia prita,mos na treno grat te lutna se e kemi per shpejt,dhe i thash kinse gruaja ime shtatzane po pisket ,nje tjeter i tha leshoi,dhe na leshuan,dhe drejte per spital,.Dhe ata zbriten brenda ne oborrin e spitalit e gruan time e dergova ne ne dhomen per lindje,e une rrija ne korodor duke pritur se kur me lajmroin per lindje dhe ka oret e mengjezit ja merrini edhe nana dhe ja nje infermiere e hape deren dhe me thote te ka linde djal,dhe asaje ja dhash 50marka,erdhi edhe tjetra e disa tjera infermiere dhe atyre ua dhash nga 50marka,dhe ne fund erdhi edhe nje pastruese ma skisha marka ,por ja dhash oren e dores,edhe pse e refuzoi.Nana mu lut :O bir ngjitja emrin Perparim ishalla perparon kosova se maroi ky popull,dhe keshtu mbeti,dhe te nesermen pasi e leshuan e prura ne shtepi gruan me djalin.Por keto dite sa e kisha ndertue nje shtepi,por nje shtepi ku vetem ne katin e dyte i kisha lyere dy dhoma dhe per tu ngrite ne katin e dyte u duheshim me hype me shkalle te drunit te zgjatura ,qe keto shkalle munde ti perdoresh per me hype ne tavane,por çka ke me bere,dhe rrymat e ajrit depertonin ane e mbane shtepise sepse nuk isha mundesi ti qesi dyre te hymjes.
Ditet kalonin sikur neper enderra,dhe populli çdo dite kerkonte LIRI,sepse tani edhe ushtrija dhe policia e gjithe jugosllavise,bante represion mbi popullin e pa mbrojtur,por me e keqja ne krye te ketyre gjelatave qendronte policija shqiptare,e cila edhe ma teper bante gerdi ne popullin e vete,vetem per ti ruajtur prestigjet e veta te punes,kaluan disa jave dhe ka fundi i marsit vorret dhe lendinat ishin mbushur me popull qe i kishte ndjek policia ne qender dhe,disa demostrues hynin neper shtepin time e dilnin neper oborret e fqinjeve per te shpetuer nga ma te keqinjat,dhe nuk vonoi shume arriten edhe helikopteret te cilet pa meshire quanin bomba lotegazi ku lendinat e vorrave u mbuluan me tyme,ku edhe te vdekurit si lenin te qete,dhe pas pake edhe ne oborrin tim ja nisi helikopteri te qunate me sa mundete dhe djali qe i kishte mbush tri jave te jetes,gruaja zbriti dhe me thote se djalit ju kane skuqur syte!Por çka te beje mendet paskan rrenje,kam kapur disa gur dhe ja kam nis e me gjuajte helikopterin dhe e rokesha por ishte pakes large meje dhe kur me diktoi qe cili po e gjuane,u afrue afer meje ,por une me sa kisha fuqi e gjuajsha dhe ate qe hudhete e shante shqip ne nane e rroka ne koke me guri dhe po sa e kishin rrok per jake nje fqinje timin dhe sa ja nisen me terhek me helikopter kete Dervish Gashin e kam rrok prape ate polic dhe gjamin ja krisa ,me ndiqte ,here andeje e here kendeje por ikesha sikur rryma dhe tane u grumbulluan mbas meje dhe njeri nga LDK Xhemajli Avdulla Shala mu lute o Haxhi mutin ta hanksha mos e gjuaje se na morre nae qafe,atehere kam ik ne drejtim tjeter qe ti ndahem mases,por per te qeshur,masa prape me ndiqte edhe pse u britesha mos me ndiqni,por dikur edhe ata u lodhen apo i kisha rroke mire edhe pse disa here me gjuajten por nuk kishin mundesi sepse e dija mire lojen e luftes sepse i kisha mesue ne MPP,dhe ne sherbimin ushtarak.
E ne kohen e luftes kur u vra Naim Berisha,Xhelal Kuçi te cilet shoket e vete ua kishin pergadite une isha ne shtepin e vellaut te Xhemajlise,Jashar Shala,ku aty ishte migja i ketije Avdyl Haxhi Shala,djemt e ketije Xhevati dhe Dela,dhe te gjithe me thane se komandantet e uçkes u kishin thene qe te ma terheqin mendjen se e dina qe je i armatosur,dhe mos gabo e me vra polic e ushtar serb edhe nese vijn ketu pari se nese gjuane e vrane kena met shpalle tradhetar oh lele oh ,E tani ky Jashar Shala i thote vellaut tim:Agimit e tjereve se Haxhi Lata gjate luftes konka dhie nga friga!!!A kur erdhen te OSCES ne shtepin time mu luten qe tja kerkoje telefonin per keta te OSCES,per mi lajmrue OKB,ne çdo raste,per mi ndihmue popullit shqiptar,a jeni ka me kuptoni o popull shqiptar,ky Jashar Shala ma priti:Nuk po me intereson as kosova e as OSCES,dhe kur u thash keto fjale meten shume te habitur,dhe po keta te OSCES,nga shtepia ime kur me 15 janar 1999 u banen masakrat ne Reqak,po keta nga shtepia ime e ftuan OKB,dhe deklaruan per masakrat ne Reqak.
A shqiptar kurr drite mos pafshit,po shume shpiuna kjo toke e kosoves kish pase pasur?!.
5 Perparimi, on 06/08/2006 at 11:33
NEQOFTESE KOSOVA NUK PAVARESOHET
çofte direkte,apo indirekte,neper mjet ndonje marveshjeje te implementuar,dhe te mbikqyer nga OKB,skenari dot mbesi i erret per shqiptar kosovar,dhe pritet nje lufte e RE,pa na pyetur neve e as serbet?!
Dhe çfaredo autonomie,eshte kohe zgjatje e rehabilitetit te pavaresise,apo parashkrimit per pavaresi!!!Qe ti kuptoni fjalet e mija ore popull,keshtu siq po u mundojne,pa pune,pa rryme,pa buke,pa jetese,pa drejtesi,qe nuk funkcionon gjygji,i mire,por drejtesin e ndajne ata komunista shqiptar tradhetar qe jane ma te keqinje se shkijet,dhe ketu qendron puna qe nga monotonija dhe mundimet e shumta ta harroni pavaresin,sepse udheheqesia qe ju e keni zgjedhur nuk eshte ne gjendje me e ruajtur pavaresin ne qeverisje te vendit!
Dhe serbija u kam thene qindra here qe nuk eshte e interesuar qe tu bahet gjandar e tju ruaje per shekuje te tere,por ju popull pse po i votoni shpiunat?A mos jeni edhe ju o popull shpiuna qe po i votoni keta qena,dhe per kete OKB nuk po u merr si qenje e vetedishme!!Heje njeriu nje here vdese,dhe vdesi per me jetue siq jetojne tana shtetet dhe qe femive te vete tja lene lrin,e juve su intereson liria per femit e juaje ,por jeta e juaje qe tu shitni pordha tjereve!!!!
6 Perparimi, on 06/08/2006 at 12:30
E PREMTE .22 MAJ 1998
Une HAXHI L KUçI
CEN DESKU
JAKUP KASTRATI

Ne kete dite pranverore,nje dite qe binte shi sikur leshon dikush me sho e mos e gjeje ndonje she nga qielli,edhe pse punopjsha si taxi per ta nxerr ndonje kafshat te bukes ishin ditet e veshtira sepse mall e kam pasur me bartur ndonje udhetar sepse shoket e mi taxista i nxitnin policet serb qe jo vetem mua por edhe udhetaret mi malltretojshin vetem qe udhetaret mos te udhetojn me mua ne te ardhmen.
Mirepo thash se ,po dali mos e gjeje ndonje njeri ka nuk sillen policet,dhe pasi iu afrova vendit ku rinim taxistat afer qendres zejtare,disa ma bajne me dore eja dhe e ketheje kerin e iu afrohem atyre dhe me thite nje Gashi icili ishte gome ngjites dhe me tha:A done mi que do njerez mer Malisheve?Po u thash i qoje deri ne Dragobil e per Malisheve jo se ka polic ,dhe nuk guxoi.Sa po lypish pra gjere ne Dragobil i thash sa tu kerkojne tjeret une dhjete marka ma lire dhe zbrita nga kerri e u pershendeta me ata.
Gashi:Bjeri ka Nishori,e ka Bellanica e ja therre per Malisheve.
Une:O Gashi nuk eshte koha e fitimit,eshte rrezik me ba e mem nxene ma mire mem vra!
Flok qethuri:Ka edhe taxsa tjere
Une:Po shko e merre
Shkoi dhe i pyeti dhe me tha se po ja kerkojne 50marka e me tha se ne kembe shkoje e si japi 50 marka.
Une :Ore shok une nuk guxoi me ju que ndaqit merrne kerrin e shkoni ne shtepi,e kur keni mundesi ma ketheni kerrin?
Tjetri me zyza:Puna jote eshte nese done me fitue pare?
Une ore shok nuk eshte puna e fitimit,por a nuk po i shehe se si po i rrehin udhetaret neper autobusa,a nuk po ua ndegjon piskamen e njerezve,ja une po u them merrne kerrin e shkoni ne shtepi,çka po done ma teper nga une,cili taxist ju thote keshtu?

Me syza:Jo kerrin e huaje nuk e marri

Une More ju merrne e fale u kofte,dhe po flitet qe ne malet e Dragobilit ka ushtar serb e polic!

Me syza:Ja ne male ska polic e ushtar,a neper Malisheve shetisin policet
Une ;O shok a nuk i degjoni britmat e vellezerve se si po i rrehin njerezit

Me syza:Po,po bile edhe ne para pakes minutave veq sa zbritem qaty te stacioni i policeve dhe na pyeten ku keni qene?E ne u them se kemi qene ne mbledhe ne Prishtine,per qeshtjen e kosoves,dhe na pyeten :A eshte ma mire me dialog,a me lufte?Ne u thame se ma mire me dialog,dhe na leshuan,e na thane se po ma mire me dialog!
Une ;A nuk u rrejten?

Me syza:More po me dukesh si i njohur,po me duket qe kemi ndejte diku me ty?

Une :E vershtrova,per nje kohe por nuk mu kujtohet,dhe e pyeta po si quheni?

Me syza:Une jam Cen Desku!

Une O me fale Cene para nje viti ke qen ma i dobet,e tani disi ma i shendosh,dhe e di qe te pata ftue per nje pajtim tye haxhe Xhevat Kryeziun,e nje hoxhe nga Rugova e prof Bajram Kurtin,dhe u perqafuam!

Cena:Me fale po ti si e pate emrin?

Une :Haxhi

Cena:Po,po poeti,qe e banem ate pajtim ne Banje te Malisheves,dhe ishe shume i vendosur qe sa ma pare ta bane ate pajtim?
Une :Ashtu ka qene Cene,po kush eshte ky shoku yt?

Cena:Ky shoku im eshte Jakup Kastrati kryetar i Malisheves se LDKes.

Jakupi:Hajte mbasi dolet te njohur tani sa po na kerkon per Malisheve?

Une :Ja nisa e po qeshi,e ia prita jo tani nuk ka pazar sepse Cenes ja kam pire kafen.

Cena:Pse tani po e pyet sa po kerkone me na que?

Une :A po me degjoni diqka,sonte bahunu musafire te mi e neser u qoje,dhe dita e re eshte ma e mire.

Cena:Haxhi nuk kemi qare pa shkue ne shtepi se bahen marak.

Une :Ejani pra ma shpejte e mos te humbemi kohe,dhe u thash,se nuk mundem gjere ne Malisheve,por gjere afer rruges per ne Malisheve,por nuk kundershtuan,dhe u futen ne kerr,a harrova nje thenje te Gashit,kur gjate bisedave me tha,heje qoji ma shpejte se ka ti po bajne me dore policet,a ky e ka dite qe me ta kam qene perhere ne halle!


Cena:
7 Perparimi, on 06/08/2006 at 13:24
PJESA E DYTE

Cena:Kem ne Prishtine ne mbledhje,dhe duke zbritur nga autobusi policet na pyeten,beso u tregova te verteten qe kem ne prishtine ne mbledhje.

Une :A ju pyeten tjeter gje?

Cena:Na pyeten se a ke edhe delegacioni serb,dhe a u morret vesh me lufte a me dialoge?

Une :E çka u thave atyre?

Cena:U thashe se me dialog eshte ma mire!Dhe me thane se me dialog eshte ma mire!

Une :Po a!

Cena:Haxhi ta dine se edhe keta po frigohen,sepse e dijne qe jane ne vend te huaje!

Une: PO bre Cene,mu tute nuk i rrehin tanet sikur shtazet,a nuk ja ndegjojshe britmen shqiptareve?

Cena:Haxhi ,ska qare pa u ba mire!

Une :O Cene me ta thene te verteten ma shume jam ka tutna nga shqiptaret sepse ka shume shpiuna,dhe jane mat rrezikshem se shkijet,qe po bashkpunojne met madhe,kundra popullit te vete,dhe nuk skuqen per fytyre fare!

Cena:Haxhi ska qare pa u ba mire!

Une :Po o Cene tashti po bije shi ,dhe mbas shiut ka me nxe dielli,dhe mbas kesa lufte ja ka mu pavaresue kosova,ja ka mu roberue.

Jakupi:More mos na ke ndegjue ne autobus?Se edhe me Cenen i kemi pas keto fjale.

Une:Jo su kam ndegjue por po flasi nga pervoja ime,qe e vllaqita tane jetes sime,dhe a e pate ate Gashin çka donte me thene,ikni se policia po bajne me dore ka ne?

Nuk bejne ze asnjeri as Cena e as Jakupi!
Prape une:Te mite tani ja kane nis si tane shqiptaret me bashkpunue me policin serbe,dhe i kane pague per mem likvidue,kush i ka shtie shpiunat shqiptar,dhe gjate marsit ja kerkova nje garancion motres nga gjermania dhe ma qoje,por une kam ndegjuar qe per mu vesh ne uçk eshte ma lehet me shkue njehere ne perendim dhe nga atje hyne me shok ne kosove me arme,por kur mbase tri diteve ma qoje motra garancionin,dhe kur shkova ne beograd ne ambasaden e gjermanis nuk ma pranuan sepse nuk ja kisha pague porezin qeverise se serbise,kete kurr ne jeten time nuk kam me ja harrue qeverise se gjermanise,a gjermanet jane numer nje armiq te shqi^tareve sepse kjo qeveri e gjermanise qe i ka dergue shqiptaret ne aradhat e uçkes i ka dresue ma pare se çfare lufte me ba ne kosove dhe nuk ka mundur shqiptar luftarak me ardh e me luftue kundra shkive,pa hyre neper procedurat e gjermaneve,qe i kane pas shpiunat e tyre shqiptar!!!???.....
Cena :Keto fjale i patem edhe me Jakupin rruges,per armik po e njeh,por nuk po e dine se çka pot pergaditet nga populli yt,qe mundet met marr ne qafe.

Une:O Cene,çka ta merr mendja per Rugoven:A mos e ka nenshkrue ndonje marveshje me Sllobodanin,qe kosova te mbesi nere serbi,sepse çka po ndegjoi nga disa te LDKes,sa do populli shqiptar me luftue,kosova vetem nje republike apo autonomi,sepse Rugova ne vitin 1990 e ka neshkrue qe kosoves vetem ti kethehet autonomia,ose nje republike bashk me serbin,une po tutna,sepse shume intelektual serb me kane then qe vetem nje here me mujt e mu ndare nga kosova,e pastaje nese mundet dikush me iu ba kosoves gjandar nanen nna kajshi sepse shqiptaret shiuna na kane lodhe hordhet,dhe vete keta shpiuna po i nxisin keta nderkombetaret qe kosova te mbesi nere serbi,dhe i shajne keta udheheqesa shqiptar vete serbet!!

Cena:Rugova eshte njeri shume i matur dhe i vendosur,dhe kurr se bene kete pos pavaresise.

Jakupi:Ne njehere duhet ta fitojna nje republike e pastaje me referendum pas tri vjeteve,dalim ne referendum dhe populli e shprehe mendimin e tije per pavaresi

Une Ja nisi e po qeshi,dhe u them sa referendume duhet mi majte,te drejten per ndarje nga jugosllavija e kemi pasur edhe me amandamentet e vitit 1968,1969,1970 1971 e me kushtetuten e vitit1974 ne amandamentet 19,20 21 qe kosova ka te drejten qe sipas deshires se popullit mundet te ndahet nga jugosllavija,por shpiunat nuk e pranojne sepse duhet me leshue kosoven e me kerkue azil ne serbi!Dhe historija e shqiptareve po perseritet çdo dite e vit e ne shekuj.

Jakupi:More ti me sa me dukesh çenke mbushur edhe ne shpirt?

Cena:Poetet jane te ndijshem shpirterishte!

Une jeta ime me shkoje sikur qen ne vuajtje dhe une per shqiptar e shqiptaret kundra meje,dhe me shpallen bandit te jugosllavise.!


Cena:Sot secili shqiptar mundet me shkrue roman
Jakupi:Po sot mundet çdo kush me shkrue diçka,sepse çdo shqiptar ka perjetue diçka?!

Une :Po secili ka ba diçka,pa ba diçka tha ska çka me shkrue,per me shkrue diçka duhet me tregue perjetime dhe veprat e,tye pot pyesi çka ke ba per kosove,

Jakupi per bese nuk di çka met thene!

Une :veq lufta dhe revolucionet percjellin dy lloje njerezish,nje qe e nisin e te dytet qe i pervetesojne me hajni e banditizem e keta jane shqiptar antikombetar siq ma kane bee mua,per flamur,per demostratat e 11 marsit dhe mi vodhet te LPK si Ali Lajq,si Hidajet Hysen e kinse diaspora i ka organizue nga jashte rrena rrenat e shqiptareve shpiuna e tjera e tjera veprimet e mija dhe kurr serbet nuk me kane malltretue,pos shqiptaret udheheqesat e shqiptareve


Cena:PO ashtu eshte Haxhi.

Une o Cene,une po frigohem qe prape kane me marr keta koloboracionistet shpiunat sepse e kane rrjetin e madhe,keta te nxitin me kenge sidomos me luftue e me hymnin e flamurit e vete sja rrasin karin flamurit a te kercnohen se e mbrojne flamurin ,po u flasi nga pervoja bre nanen ketyre.

Jakupi::çka ta merr mendja per te burgosurit politike?


Une :Keta nuk po dijshin tjeter me thene,pos po thojshin ne dijm me nxene shpiunat,pastaje shokun me shtije ne pa rruge,me ja rrase e mu vra,e me u lavdue se ne e shtinem se ai sish vra,a ka raste kur me kane ftue me pi raki ne kafene a mbrapa policet serb duke me pergjue ,me nje fjale mem provokue e mem qit ne gracke.Ja nje shembull:
Para disa muajve shoku nga Reshtani Haziz Morina i vellau i Afrim Morines.Pasi ishim fjalosur me nje shok poet Avdi Ibrahimin sepse me pat thene se ma i mire eshte magjupi se shqiptari,dhe ma vendosa me kete mos te flasi,por ne stacionin e autobusave rastesishte e pergaditur takohem me Haziz Morinen dhe me lutet qe te shkoje ta pije nje gote raki ne kafene ku ishte edhe Andi Ibrahimi,dhe pasi u ulem ,gjate bisedave qe banim,Hazizi me thote:Haxhi me ta dhene nje bombe atomike ,a kishe guzue me ja qite beogradit?U habita ne kete fjale,ku ma tutje ne largesi nje metreshe ishin te ulur disa polic serb,dhe na pergjonin,i shterngova dhembet dhe i thash po ku mutin ke me gjete ate bombe atomike kur ne skemi arme me luftue me keta?Ma jepe bre ti kete bambe atomike dhe ne bythe te serbise ja qesi,por mos u bene matuf,se ju a mem provokue ne prani te serbeve me pasket ftue?Dhe nuk e zgjata ma teper dhe u ngrita e dola perjashta....


Cena:Me i pyet ata qe veten si e zbulojne qe vete jane shpiuna,sepse kane e kane shtie ne dore ata kane pjelle maqorra dhe kane pranue me bashkpunue me serb,dhe pastaje i kane burgos,per me rrite famen ndere popullkinse jane atedhetar


Jakupi:Po,po ata kane ideologji te persosur marksiste,dhe shirti i tyre nuk ja kana me punue!
8 Perparimi, on 06/08/2006 at 13:33
PJESA E TRETE

Gjate udhetimit hasim ne nje udhetar dhe me luten qe tja bejme nje sherbim dhe e marrim edhe ate.
ne keto qaste arritem ne Dragobil dhe skaje rruges e ndali kerrin dhe zbresin dhe Cena mi hudhe nja 20marka ,une ja hudhi por ai nuk mi merr ku prape mi hudhe dhe largohet duke u betue se kam harghue benzine dhe pasi u pershendetem une u ketheva ne shtepi.
Une kur u strehova ne Marali tek sternipi i babes tek Hazir Dalip Olluri shkova me Hazirin ne Malisheve per me ble nje arme per vetet dhe ne rruge hasi ne Cenen dhe me ftone bashk me djalin ne shtepi per kafe sepse ketyre diteve Malisheva ishte nje qender e çliruar,dhe nderkohe sa ushtar qe i hynin Cenes secili ja linte nga nje arme dhe nje dhome e Cenes ishte e stermbushure me arme dhe iu luta qe tme jepe nje,me pare apo si shoke ,me tha,se per me ma dhene nje arme duhet me ma leshue nje vertetim te posaqem,sikur me qene kosova shtet e jo nje gjendje e luftes,!Kete nga Cena kurr nuk e kisha pritur,dhe me kete fytyre kofte per jete?
9 Perparimi, on 23/08/2006 at 08:06
Ngjarja zhvillohet ne ndertesen e tatim pagueseve te komunes se Sufrekes
..............................................................................................
nese nuk gaboje me 6 ose 7mars 1998
.................................................


Pasi ma heret ndegjoja se per mu inkuadrue ne aradhet e UçK-es,ma lehet eshte me shkue ne perendim e nga atje ke mundesi te inkuadrohesh ,sepse pos familjarizmit dhe pa qene dikush nga farefisi yt ske mundesi ti bashkangjitesh UçK-es. Dhe ju pata jute motres Shefkije qe te ma qone nje garancion,dhe pasi ma qoi garancionin nese nuk,gaboi nje nga agjencioni qe punonte afer agjencionit Malesia Rajsen Muharremi me tha se pa e marr nje vertetim qe e ke pague tatimin sebise,ambasada e gjermanise nuk te pranoine garancionin?
Dhe pse nuk e kisha pague qe tri vite thash ua japi nja 100 marka dhe ma japin.Shkova dhe i thash nje serbit nuk kundershtoi,por nje shqiptar nga lagja ime Nijazi Kuçi qe punonte ary tha se kam shume me pague,dhe serbi e nderpreu,dhe me tha qe shqiptari nuk po me lene me ta leshue vertetimin?Vertete ishte nje shume e madhe per me pague sepse pushteti serb çdo vit e dy,a trefishonte tatimin me qellim qe sa ma pare te behet nje e papriture,dhe thash :Mater mu Sllobodanu(nanen Sllobodanit)ne keto qaste ishin nja tre a kater serb,dhe ky Nijaziu dhe pa nje done me kape telefonin e mi ftue policin dhe ja prita çka po done me ba,Ti na shajte kryetarin dhe duhet me ti thirre policet,?Heje pa veq thirri me kabllon e telefonit ta ngulfasi shpirtin,dhe ja prita ti çenke i poshter bre pis?Nje serb ma priti :Evo Haxhija ti nama msujesh nash presednik,mi ne muqimo gllavu,a u mesto mi,hoce da te prijavi tvoj allbanac.Mi ne cepamo nashu gllavu kada imamo allbance da uradu stvari prlave posllove.(Ja Hxhi ti na shajte kryetarin,e ne nuk pot te lajmrona,po te lajmron shqiptari,e ne nuk e lodhim koken sepse i keli shqiptaret qe na kryejne punet e felliqeta!Dhe tjetri serb ma priti:Da li josh pishesh knige za tvoj narod,evo za koga pishesh?(A po shkruan hala libra per shqiptar,ja per çfare shqiptar po shkruan,hajte se ke me ua pa hajrin)Oh veq qe nuk me dilnin mendet,ua dhash nga nje cigare,sepse prape kisha frige nga ky Nijazi dhe thoja si te dali sa ma shpejte pa i thirre policin,dola perjashta,dhe e kam kape kerrin dhe ika nga aty.
Dhe ashtu mendova qe te shkoje ne beograd ne ambasaden e gjermanise,dhe me 8 mars shkova ne ambasaden e gjermanise ne beograd dhe pasi hyra aty vertete nuk me morren parasysh duke ma kerkue se pse nuk ja kam pague tatimin serbise,kete nuk kane mundesi ta mbrojne apo te arsyetohet qeveria gjermane,sepse edhe ne dere ka qene shpallja se nese nuk e keni pague tatimin serb nuk mirret parasysh kerkesa,e mos te thojne gjermanet se perkethyesit serb kete e kane bere,sa te poshter jane gjermanet,por zori te shtijka edhe ne dere te armikut,dhe u ketheva i deshpruar.......
Replies 1 to 9 on 9 for "Tregime te verteta"
Reply




Tous les sujetsSujets sans reponseSujets populaires
Tregime Dashurie
E doja si i çmendur, por me pas mbaroi gjithçka Ishte vetem 17 vjeçe kur u dashurua me mua. E njoha ne gjimnaz. Une isha viti i katert kurse ajo ishte viti i pare. U mundova shume derisa ja vitova zemeren,
Histori apo tregime mbreselenese
ketu mund te tregoni histori te ndryshme qe keni degjuar apo lexuar dhe qe ju kane pelqyer apo ju kane mbetur ne mendje.
Tregime rrënqethse ?
Të nderuar vlezer dhe motra po e hapi kët tem për tju sjell disa rrëfime dhe besoj se edhe ju keni po keni dëgjuar për kso lloj raste pasta ju kish alutur të sjellni që e mbar Bota ta kuptojse qka ka ndodhur në një Popull dhe arsyje pse kërkojm Bashkim

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum