Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Historia e Haxhi Kuçit(Krasniqit)

 :: sport

Aller en bas

Historia e Haxhi Kuçit(Krasniqit) Empty Historia e Haxhi Kuçit(Krasniqit)

Message  Perparimi Sam 24 Oct - 11:24

Historia e Haxhi Kuçit(Krasniqit) 0


Mesazh

Haxhi Kuçi(Krasniqi)


I lindur ne Sufreke me 18.08.1955

Rrjedh nga nje familje me ndjenja atedhetare e patriotike.
Shkollen fillore e kryen me shume perjetime te mesmen Normalen poashtu pa dallime dhe fakulltetin juridik edhe me ma shume perjetime.Ndersa shkollen e larte ne gjakove e kryen me note mesatare diku me tete drejtimi Histori Gjeografi
Eshte poet i popullit vepren e pare e ka botue me 1097 ne prishtine me titull"Leter Popullit Tim"

Kam shume poezi por nuk kam njeri qe me ndihmon per ti botue si thesar per shqiptar!

Baba Latif Ismajli,jancist
Nena Naxhije Elshani,sllapuzhan


Vete i dyti vella,dhe kater motra


I nderuar Bahtir Hamza
Une jam si te them mire disi por i thyer ne shpirt sa nga shkijet e ma teper i deshpruar nga shqipfolesat qe gjeri dje me etiketuan si bandit e kundershtar te jugosllavise e tani mu ata ,apo klyshet e tyre "kopilat"qe e udhehoqen kinse luften çlirimtare sot me etiketojn si dore e zgjatur e shkive!Zot a je ndojkund ?Apo nuk paska zot pos njerezi te ndyre dhe drejtesi shume pakes!
Jam biri i nje qobanit qe e thirrnin Latif Ismajli nga Jancisti komuna e Malisheves me fis Krasniqe.Por thuhet se jan te ardhur nga Fieri dhe zbresin ne gjakove e disa ne prizren dhe disa ne Jancist dhe Baba im ka qen truproje e bajraktarit te Sufrekes,por dhe nje burr qe e kishte mshef flamurin dy krenar ne qatin e shtepise dhe sa interesant eshte kjo mesele?Isha i vogel dhe per diten e festave fqinjet venojshin flamuret e jugosllavise dhe mua shoket me than se ju jeni fukarenje dhe nuk keni pare me blere nje flamur e me qit mbi porten e oborrit !Dhe kete dite ishte e marte mire me kujtohet dhe posa e pash baban iu luta qe ta blen nje flamur sepse shoket me keshen duke me thene se ju jeni shtepi fukarenjesh!Baba ma priti .O bori me ndegjo mire ;Ky flamur nuk eshte i yni,por i shkive dhe more biri babes me ta tregue tonin ti tranohesh !Iu luta qe te ma tregon,por me tha biro,nese itregon ndoj kujt baben ta marrin gjandaret e serbise me servilat shqiptar dhe ma babe nuk ke me pare perjete!Dhe me tha se nese nuk i tregoi kerkujna shkojna dhe e shpalosim.Po babe i thash te betohem se nuk i tregoi kerkujt.I qiti shkallet e drunjeta dhe hyrem ne qati dhe nga muri i nxorri disa qerpiq nga balta dhe perfundi nje derras dhe e nxorri nje perhure te lemuar te kuqe si gjaku dhe kur e shpalosi ne mes ishte shqiponja dykrenare dhe e mori baba dhe e perqafoi duke i rrjedhur lotet si shi!Iu luta lum baba a e qesim per inati te fqinjeve e tu tregojna se ju jeni shkije e ne per kete nuk e qesim.Baba o biro prite edhe ndonje vit gjere sa te trazohet diçka se kena mu bashkue me shqiperi dhe ti o biro dhasht zoti e te paft baba ushtar me shqiponjen dykrenare!

Sherrin per atdhetarizem me mbolli baba dhe me vdiq sy hapur pa e shejue bashkimin e trojeve shqiptare.

Une;Ne kohen e luftes se dyte boterore baben dhe migjallaret i mori ushtria çlirimtare e jugosllavise me servilat shqiptar si ballista dhe listen e ketyre shqiptareve e krijuan vete shqiptaret e zinje ku ua kam shkrue moti emrat e ketyre,si Hysen Kuçi,ku instiktivisht iu drejtova njefare Shaban Jenuzit se ti e ke perpilue listen per mi pushkatue shqiptaret ?Ky nuk e di a eshte gjalle ende!Dhe ma priti;Pasha zotin Hyseni Rrahmanit e ka perpilue listen dhe une i thojsha mos bre mos i merr ne qafe njerezit ,ky me thonte qijau nanen shqiptareve se tokat lirohen dhe ne i marrim per vete!Baba im ia ka arritur ti iku rruges nga rendi po edhe nje migj e tjetri e perjeton masakren ne tivar por kur te vjen ne shtepi ishte kon smur nga TBC dhe ku kete smundje ja ngjete edhe tre vellazrive te mi dhe brenda muajit vdesin qe te katertit!Per baben e dijn ata qe e njofin dhe kerkushi nuk ja tregon se sa ka kontribue per qeshtjen madhore siq ma mohoin edhe mua tani!

Une u linda ne nje familje te varfer barinjesh e baresha por me zemer shqiptar,u linda ne Sufreke Therande me 18.08 1955
Shkollen fillore e kam kry me shume mundime sepse mesuesit ishin serbofilesh dhe çdo gje qe kacafytesha me serb e sidomos kur u thoja shkoni ne serbi mesoni djemt e juaj shqiptaret mu kundervisheshin si orlat e zi!
Ne vitin 1971 si i ri ne kete vit rinia e suherekes kishte organizue me shkue ne nje akcion vullnetar sutjeska 71 dhe nje djali i migjes me tha hajde shkojna dhe ka mundesi me marr edhe ndonje diplome !Dhe u pajtova dhe kur shkuam atje mbasi u vendosem neper baraka te brigadave para portes kishim nje shtylle ku e ngiteshim flamurin kuq e zi .Por mbas disa diteve na erdhen disa serb dhe na u kercnuan se nese gjere ne mengjez nuk e heqim flamurin shqiptar ne te kunderten do te na masakronin te gjitheve!Dhe te gjithe shqiptaret çka ishim biseduan dhe vendosen qe per nje pelhure mu masakrue eshte budallaki dhe ma mire e hekim!Por edhe nje serb i yni na tha se edhe mua kanper te me masakrue per sherr te juain dhe na tha e di qe juve u vjen rende me hek,por une e marri per siper dhe e terheqi!Dhe keshtu vendosen qe ky le ta heku nga shtylla flamurin tone!
Te nesermen çka me pare ishte rrethuar e tere baraka me brigada serbe dhe ushtarak dhe aty ishte edhe Nikolla Lubiqiqi sepse po kete vit zgjerohej filmi "Lufta e sutjeskes"
Dhe po sa dolem shqiptaret i rroku shkula qe sot mu keta behen patriota dhe çlirimtareeee,dhe pa pritur i thojn Zorane hajte hiqe!Po sa ja ka nis me hek une si nder ma te rinjet qe isha,posa ka fillue ta zgjidhe penin e flamurit e kam prek me shkelma ne vehte dhe me grushta ftyres dhe ja kam kap penin e lidhur dhe nuk e di as vete se ka e kam kapur nje hybje dhe mbi masen serbe silsha si vetetima ku ikshin ne te gjitha anet serbet dhe Nikolla e di nje ze kur tha ;Pustite budallu,poludeo za jednu zastavu!Dhe kjo puna ime me tu kethyer ne shuahreke komiteti me shpalli si tradhetar sidomos komandanti Reshit Bytyqi dhe sekretari komitetit Ymer Gashi bashk me Fadil Hoxhen!

Mbasi u kethyem ne suhareke komiteti dhe shoket me quanin tradhetar te jugosllavise,dhe mbas disa diteve bashk me nje tezak ikem per itali ku kerkuam azil ekonomik!Por tezaku çdo dite qante e merzitej per shtepi.Ne nje dhome flinim ne dyte dhe nje nga shqiperia Gjon Pellumbi,dhe dy shqiptar nga maqedonija dhe nje serb;.Dhe mbas disa diteve serbi ishte rrahur me shqiptaret nga maqedonija dhe me tezakun te cilet i kishte pas rrahur dhe me treguan qe nuk po guxoin me rrahur,dhe me thojn se eshte djali i vellaut te Rankoviqit!çka u thash shkau me ju rrahe e nanen krejtve jau kajsha bre qena!U thash ejani e nanen shkine ja kajsha dhe u thash qe kur tja nisi me grushtue edhe ju mbas meje e mos mi meshue kam me ju meshue juve ne vend te tyre!Kur iu kam afrue dhe e pyesi pse u ke meshur ?Me thyote edhe ty ta qie nanen se migja im Rankoviqi mire ua ka bere shqiptareve qe ju ka masakrue !A ti migje e paske Rankoviqin ?Po çka don me thene ?Nuk kam prite ma teper vetem e kam grushtue mire dhe shpejte siq e kam pasur adet dhe ka ra ne dy gjunjeza dhe que doren duke me thene se po dorezohet!Une mendova se u dorzue por me ka prite grusht qe yjet mu sileshin rrethe kokes,dhe menjeherit e kam kapur per floke dhe me nuk e kam leshue dhe me tjetrin grusht si vetetima pa ja ndalur grushtat gjere sa ja qava buzet ,hunden spirra spirra dhe u kam bertite çka po pritni eh nanen meshonju qenit te Rankoviqit!Ishte shkau i shtrire per dheu dhe keta iu versulen si luejt dhe me shkelma e ma druna e tezaku me kunder ne dore sa tue mundur ftyres ku iu dhyen dhembet te gjithe dhe ishte i mbushur i teri ne gjak ku e kishte vetedijen e humbur me ka krejte!Erdhen karabinjereet na moren ne pyetje dhe fajtor ishte ai ku mbas nje' dite ma shkaun nuk e kam pare ne kampin e firences.
Gjall eshte tezaku dhe ke mundesi ta bene pyetje a eshte e vertete apo jo !Dhe pasi ky tezak u merzitej vendosem te kethehemi per ne shtepi bashk me keta dy shqiptar nga maqedonija dhe ne kufi na nxuren ushtaret e jugosllavise dhe ne burg ne koper nja nje jave mua dhe si i mitur me leshuan nga burgu e tezakun e mbajten edhe tri jave .Une pa para vetem neper trena pa bileta here me zbritshin me polic e here kur nisej treni ju kapsha dhe kur me nxinte kondukteri prape me zbriste dhe keshtu disa dite udhetim gjere sa arrita ne prishtine e nga ketu kembe gjere ne suharek;.

Shkollen fillore ,klasen e shtate dhe te teten e kam kry privat ku me ka ndihmue nje arsimtar Muhamet Kryeziu! edhe pse mesuasit me ngilshin,ky u rrok dhe u tha pse deshiron mos me kalu kur djali din,sidomos nje arsimtar nga sllapuzhani Jashar Basha .
Pas fillores u mundova qe te regjistrohem ne nje shkolle ne suhareke ne shkollen e mesme por drejtoret me thojshin se nuk jam i zgjuar sidomos drejtori atehershem Ramadan Shala,dhe pas shume perpjekve u regjistrova ne prizren ne normale me nje shishe raki rrushi dhe nja njezet qebapa,ndryshe ishte e pa mundure te regjistrohem!

Ne vitin e dyte nese nuk gaboi per diten e shkolles erdhi nje profesor i gjuhes Nezir Rrezja dhe na kerkoi qe nese dikush ka shkrue poezi mundet neser te ja japim per tu botue ne revisten "Jeta e Re"Edhe une kisha disa dhe njeren nga poezit titullohej "Republika e Kosoves"Ku edhe une ja dergova qe te mi botoi.
Te nesermen kishim re historie ku na ipte kete lende profesor Mehdi Elezi,dhe pas pakes qastesh hyren ne klase dy persona dhe ne vesh e pytene se kush eshte Haxhi Kuçi ?Dhe profesori me tha e po te kerkoin ty qe te dalish perjashta kan diçka pe ty pune!Kur dola perjashta me than qe mos te beje za se duhet me ta te shkojna ne supin e prizrenit,dhe me nje fiq me shtinen dhe drejte ne sup ne nje dhome nr 18 dhe nisen te me pyesin se me kan shoqerohem,çka lexoi ?



Titulli: Re: jeta Today at 18:30
Malltretime me ka bere Xhevat Sunduri ne dhomen nr 18 per çdo dite .

EDhe noprmalen e kam kry me mundime duke thirre arsimtaret e arsimtaret qe te me vlersojn se a e meritoja me nota te dobeta dhe gjere ne perfundim e kam perfundue me noten shume mire dhe shkelqyeshem!Por sa here qe kam konkuruar ne kete profesoin ne pergjigje me shkruanin se nuk i plotesoj kushtet moralo politike!

Ne vitin 1977 jam regjistrue ne juridik privatisht dhe ne afatin e pare i dhash disa provime,dhe po kete vit me vdiq baba sa isha ne studime ne prishtine dhe zemra mu nda pergjysme nga jeta qe e kisha perpara.Dhe po kete vit shkova ne sherbimin ushtarak ne Kerqove te maqedonise ku kisha malltretime qnjerezore nga eproret serb ashtu edhe ma shume nga maqedonasit.Pstaj me transferuan ne Sturmice si dhetar dhe ma dhan njesitin e minahedhesave ku njesiti im e nxuri vendin e pare dhe per inati ma nderrruan njesitin dhe me dhan te mortajave e me vone mitrolozeve qe si qellim mos ti pervetsoi keto,por shume shpejte ma kapte ne afat te shkurt.Serbet dhe maqedonet i kam malltretue sa qe ka pasur raste qe kan shkue te paafte neper shtepit e tyre,por ka pasur shqiptar qe me kan lajmrue ne shtab qe kinse une shqiptaret i ledhatoi e serbo maqedonet ua nxjerri shprtin.Ka qen njefare shqiptari nga shkupi Idriz Idrizi me fakulltetin e shkencave politike qe e kishte krye ne bosne,por edhe ketij ja dhash hakun e merituar dhe taneve shqiptareve çka jan kan ne garnizon i pata mbledh e ju thash nanen kam me jav shkerdhyer nese njeri nga ju rrihet nga serbomaqedonaset ,dhe mos me pritni pa ju prish nuk kam me lan,e nese ju thote dikushi kush ju ka nxite keshtu thuani se u ka thene Haxhi Kuçi.Nuk ka guzue njeri i cilit do nacionalitet me mi rreh shqiptaret .A komandantet po sidomos Trajkovski Dimqe i cili shqiptaret i ka lidh per kamioni e terhequr me zingjir mbrapa dhe ne kembe kur me kan tregue nje maqedon e kam lirue dhe ne kete epror jemi rrok ne duel edhe pse e ka pasur sheritin e zi,zi e kam bere si qymyri e dine mire shqiptaret nga Drenasi ,;Agim Krasniqi nese nug gaboi,njefare Ylkia nga gjinoci e suharekes,Sherifi nga Samadrazha e suharekes.Me kan pergaditur edhe atentate disa here por iu kam shmagur me anene e aftesive te mija dhe perendise me te thene!
Mbasi e kam perfundue sherbimin me ditet e plota edhe dy muaj me kan mbajte per inati dhe ate dite kur nje shok maqedonas po ai qe me tregoi qe Aziz Azizi me ka spiunue me tha se letrat i ke gadi qe dy muaj e hyne mbrenda merri dhe shko ne zyren e komandantit te garnizonit!!!Kam hyre mbrenda dhe e kam marr disjen time dhe kur e pash se afati me kishte skadue qe dy muaj me vrap kam hyre ne zyren e komandantit dhe iu luta qe pse ma ka bere kete pa i pasur borgj!Por une ate dy here e kisha grushtue ku ne nje rastin e dyte e pate humbur vetedien ne Krivollak kur me mashtroi qe ti vizitojna ushtaret dhe duke hec bashk me te me urdheroi ne emer te popullit te vrapoi tek ushtaret por duke e nxerr revolen,une e kish automatikun dhe e dinte qe aty secili ushtar ka posedue edhe municion te vertete ,menjhere e kam repetue dhe nje here kam gjuajte perpjet dhe i thash nese vetem pakes levizish kam me te bere shosh!!!E kam urdherue se pari ta hudhi revolen dhe pastaj me kondak te automatikut e kam mrri mire mbas kokes dhe me shqelmma sa kam mundur dhe e kam lene aty e hudhur afer tij revolen duke i thene se nese e kapish gjere sa te largohem me ka krejte kam me zbrazur ne ty automatikun!!Por ai as qe guzonte me kape gjere sa une mbrapa iu largojsha dhe pasi u zhdergja teposhte ja kam nis me ik dhe jam hyre ne nje bari skaj lumit sme kujtohet emri lumit,




Titulli: Re: jeta Today at 19:14
Mbasi i kishin perfundue ushtrimet ndegjohej zeri i tij duke me shajte ne nane ku je Kuçi e nane jav qifsha tanve shqiptareveKishte edhe gjeneral shqiptar e eprora te shumte aty pari,dhe ngadale dale ja kam ngjite dhe nuk e kam pyet se pse me shan ne nanat shqiptare por me grushta pa ju ndal si rrufeja pa ia ndal fare e kam pergjakur por te gjithe eproret kan kercyer dhe na kan ndare,por ju drejtova disave qe ishin aty kur shante,u thash a me shajti mua ne emer dhe nanat shqiptare ?Po ma banen dhe nuk ka zgjate shume Komandanti i korparmates se trete Llambe Mihakllovski ishte aty afer dhe ndegjoi kete incident,ku na ftoi te gjitheve dhe mua!
Dhe na mori ne pyetje se per çfare arsyesh jemi kacafytur ?Ai ja beri se une po i malltretoi serbet dhe maqedonet e shqiptaret po i ruaj !U qova une dhe i u drejtova;Nuk eshte e vertete se çka thote ky,por e kunderta eshte sepse ky shqiptaret i ka lidh me zingjir per kamioni e terhequr zvar ku une duke vrapue mbrapa kamionit i kam lirue,ky shqiptaret i ka thurr ne gardhe dhe bajonetet ua ka shiti anash qe mos te mundin te flejn nese i marr gjumi,ky shqiptaret i ka shtie me shikue ne nje pike ne mur me ore te tera dhe une i kam largue kur kam ndegjue dhe me mua ky perhere eshte rroke fer me grushta e kembe,por kurr nuk ka mundur me force te me mundi!Ky edhe ne prani te te gjithe eproreve shqiptar serb e maqedonas e boshnkak qe para disa minutave me shajti mua dhe ne nanen e tan shqiptareve,iu drejtova disave a eshte e vertete ju lutem ?Pooo nje zerit,aty qenin kinse e denoi ja hoqi graden,por nuk e largoi nga ushtria ku edhe me tej ishte epror i imi dhe gjere sa e perfundova sherbimin e djallit ky dy muaj e ma teper me denoi qe te rri ma gjate.Por vdekjes dita ti shmangem!

Me njeherit pasi ma dha lejen per te shkue ne shtepi kam shkue ne qete dhe shpejte i kam vesh teshat dhe nuk e di ka morren vesh shqiptaret te tanet ishin rreshtue dhe si kam dal ne oborr,çka me pa qanin si femit shqiptaret,dhe secili me shprente nje deshire eh zot shyqyr qe po shkon i gjall ne shtepi,tjetri o Haxhi çka do te bajna pa ty ?Tjetri kan me na masakrue !!O zot mendet kishin rrenje,ua prita mahunu siq jeni majt dhe vdisni siq ju kam mesue,buzet mu dridheshin lotet me rrjidhnin vetvetiu .O zot neneriste zemra e shpirtit shpetomi shqiptaret e mi jetima!!!!!!Me te dalur nga dera e kasarnes perfundoi gjdo gje mire,por mu duke qe me ndjek qeni si ndonje hije e do me hakmirret ne mua!!!Dhe ja kam nisur me vrapue drjte stacionit te autobusave neper rrugicat e qytetit,dhe me tu afrue ne stacion ja nje autobus veq sa donte te shkonte per shkup dhe iu kam lutur qe te me merr se jam leshue nga sherbimi ushtarak.Dhe pasi mberrita ne shtepi sa gezim per familjen time aq edhe hidherim qe me kishte mbajtur dy muaj ma shume dhe shkova ne komune dhe e bera nje ankese ne emer te qenit,dhe pas disa diteve Reshit Bytyqi i kishte thene dejes tim Sylejman Syles qe une e kam paditur Reshitin ku kjo nuk ka qen hiq e vertete ku kerkesen ma ka bere Ajshe Pashiqi mesiguri eshte gjalle!!!

Pas kesaj u regjistrova prape ne jurdik dhe ja nisa mi dhene provimet dhe ne vitin e dyte profesori i se drejtes trashegimore Vraniqi me ftoi ne zyren e tij dhe ma nxorri nje fletore dhe me tha ja çka shkruan per ty Haxhi;Qe ty kursesi mos me te kalue edhe nese je profet dhe me tha se ti edhe me krye fakluutet ne pune e ke kote ?!!!!!!!!

Kete ma ka thene edhe Syria popovci ku ne çdo ^provim me duhej me komision ndryshe as keta nuk donin por disi me notojshin duke u shikue mes vedi!
Arsim Bajrami edhe ky kur me ka pyetur me tha se ty nuk te vyn fakulteti!!!!!

Ne vitin 1981 me 11 mars kish provim tek Kuretesh Saliu dhe pasi perfundova pyetjet pa fjale ma qiti pese dhe te gjithe studentet e dinin se note te mire dhe iu drejtova o idiot çka me bere ?Pse pes ma qite ?Iu drejtova studenteve a eshte korekte qe ky qen te me ngeli ?Te gjithe njezerit jo ke fole shume mire dhe ja kam ngjite e hudhur mbi studenta.

Ateher me tha se i thirri policin !Ia prita ti mi thirr policin ata ty kan me te gjete te vdekur o qen e mua po ne burg!Nuk e ka qel gajen dhe kam dal perjashta ku edhe ky qeni e nderpreu notimin e studenteve dhe une ashtu i revoltuar dhe isha vertete i uritur dhe po sa mberrita afer menzes thash po hy brenda e po e ha buken.

Nuk kishte aq shume studenta,por secilen here shtohej numri i tyre dhe me erdhi rendi edhe mua ta marri ushqimin dhe si student e shikoja se cila pjate ka ma shume ushqim dhe ja ngjita njeres pjate dhe e qita ne servirin bashk me nje supe .Dhe ne ate qast Bajrush Xhemajli mu afrue dhe qesh hahaa Haxhi te paskan qite mir me hanger kime te kalit ?

Kur e kam pare qimen nuk kam bere tjeter gje veq kam bertitur ;O vellazni keta komunista dojn me na helmue bre qeni nanen ketyre.Dhe u kam meshuar per dysheme dhe kam kape karrika e thyer gjamat e frigos se madhe e dritare,çka me pare poshte u dhez secili duke meshue pjatave e thyer çdo gjam e tavoline dhe keshtu kemi dale perjashta e demosture e thyer çdo gje ne çka zatetshim.Ne mbremje;Me te shkue ne konvikt,kan ardhe dy student me nje kusheri Kuçi nga suhareka dhe ky me tha kusho po te kerkojn ty sepse ty te kan lajmrue qe ja ke nis me demosture per shkak te qimes!Dhe ata me thane se neser duhet ne ora shtat te shkojna tek drejtori i menzes se studenteve Shefki Stublla te japim deklarata se per çfare qellimi i ke nis i pari demostraten ?

Ja biseda me Shefki Stubllen

http://images.google.fr/imgres?imgurl=http://ak.static.dailymotion.com/dyn/preview/160x120/10242199.jpg&imgrefurl=http://59.106.71.107/search.php%3Fq%3Dbised&usg=__VtRbllO9pyoRSkYWQMGOR00aIfs=&h=120&w=160&sz=3&hl=fr&start=15&um=1&tbnid=G1FKIfEkkkEzFM:&tbnh=74&tbnw=98&prev=/images%3Fq%3Dhaxhi%2Bku%25C3%25A7i%26hl%3Dfr%26sa%3DN%26um%3D1



Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum