Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Lufta e uçkes me rrenue rugoven e serbis milloshin

 :: sport

Aller en bas

Lufta e uçkes me rrenue rugoven e serbis milloshin Empty Lufta e uçkes me rrenue rugoven e serbis milloshin

Message  Perparimi Sam 23 Aoû - 15:41

KUSH JANË "ATDHETARËT" SHQIPTARË QË PO E RRJEPIN POPULLIN DHE PO I JAPIN TË HANË VETËM FJALË E PO E VRASIN SHPIRTËRISHT E FIZIKISHT?

Cila është e vërteta rreth fondit "Vendlindja thrret"? Cila është e vërteta rreth UNIKOMB-it, LDSH-së dhe LPK-së?

A është e vërtetë se ish kandidati për kryeministër të Kosovës, Mehmet Hajrizi, ish anëtar i kryesisë së LDK-së, sot sekretar i përgjithshëm i LDSH-së, i ka thënë Kristofer Hillit se nuk është problem Millosheviqi, por Ibrahim Rugova?

Atavizmi i marksistë-leninistëve në drejtim të institucioneve të Kosovës, ka ardhur në shprehje në një takim që Kristofer Hilli ka pasur në kryesinë e LDSH-së me ish kandidatin për kryeministër të Kosovës, shokun Mehmet Hajrizi, i cili është edhe sekretar i përgjithshëm i LDSH-së. Sipas burimeve mirë të informuara nga Prishtina, mësojmë se Mehmet Hajrizi i ka thënë Kristofer Hillit: "Zotëri, duhet ta keni të qartë se problemi ynë nuk është ta rrëzojmë Millosheviqin në Beograd. Ai është problem i partive politike serbe. Problemi ynë është ta rrëzojmë Ibrahim Rugovën në Prishtinë."1) Nëse është e vërtetë kjo, atëherë çdo koment do të ishte i tepërt.


http://209.85.135.104/search?q=cache:UUhCDys6WX0J:shqiperiaetnike.bravehost.com/Libri/P_v_02.htm+a+luftoi+u%C3%A7k-eja&hl=fr&ct=clnk&cd=5&gl=fr


Dernière édition par Perparimi le Dim 24 Aoû - 11:14, édité 1 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Lufta e uçkes me rrenue rugoven e serbis milloshin Empty Re: Lufta e uçkes me rrenue rugoven e serbis milloshin

Message  Perparimi Sam 23 Aoû - 15:43

Dritëro Agolli"

Ja se na e rizbuluan Amerikën autori sarhosh e kodosh dhe poeti i tij poashtu sarhosh e kodosh:

Dritëro Agolli, poeti i antivlerave

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Lufta e uçkes me rrenue rugoven e serbis milloshin Empty Re: Lufta e uçkes me rrenue rugoven e serbis milloshin

Message  Perparimi Sam 23 Aoû - 15:48

Mjekra e Zotit”:



Shumë vjet me perënditë,

Kam jetuar bashk i zbathur

Kemi qenë tok për ditë,

Por as pak nuk jemi dashur.

Dhenët tok kemi kullotur,

Arat tok kemi lëruar,

Kur unë isha i përlotur,

Zoti qështë i harbuar.

Kur më ngordhnin bejkat malit,

Zoti tallej si i marr.

Unë gur merrja zallit

E godisja për ta vrarë.

E ç’të grindur e ç’të therur

Me tërbim e me potere

Mjekrrën zotit s’ia kam krehur,

Mjekrrën zotit ia kam çjerrë.

E pastaj me dru në dorë

E ndjekur e përzënë

Për mbi malet me dëborë,

Asnjë fron nuk i kam lënë.

I kam thënë Hajde, zhduku,

Fundi yt një fund të jetë

Ku të duash shko e struku,

Jam i zoti të rroj vetë.

Krishtit kryqin ia kam hequr,

Pa trokitur në kamban,

Muhametit ia kam djegur,

Çallmen gjyben e kuran

E nga kjo i dëshpëruar

Papa balli i vatikanit

Më ka nëmur e mallkuar,

Mua tercin e Ballkanit.

Shjteri, o rrënjë e vjetër,

Mbaje pak vehshe pas veshtro

Ç’po të flet nga bregu tjetër,

Një apostull Dritëro

S’kam qeder se psalle një Pap

Me karrocë, a po veturë

Po të ngjellet zoti prap

Unë prap do ta xe me gur.

Siç e shohim, këto vargje ia detyrojnë kritikës një maskë kontra gazi, përballë erës së qelbtë të kësaj bombe blasfemike. Me që po merremi me ktë budallallëk, le ta shohim thellësinë e tij.

Në fillim autori na thotë se si shumë vjet me perënditë është ende me to këmbëzbathur, si të kishte jetuar në kohën e adhurimit të shumë perëndive. Në vargjet tjera thotë: “Zoti qeshte i harbuar / Marrëzitë e frymëzimit delirant thotë edhe” fundi yt një fund të jetë. “Krishtit kryqin ia kam hequr, pa trokitur në kambanë, : Cili është kuptimi i trokitjes në kambanë?! Ç’do të thotë: “Mbaje pak vesh e pak veshtro?! A egziston ndonjë tjetër vargëzim kaq i dobët që ky të mund të krahasohet me të?! Nëse autori ka synuar arritjen e një rekordi të pa thyeshëm të antivlerave të gjithanshme, pa dyshim ia ka arritur qëllimit.



(Nga Gjokë Vata te gazeta nr. 3 "Shqipëria Etnike" shkodrane)



Enveristi që duke e mbrojtur Enverin del kundër Enverit!?!

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Lufta e uçkes me rrenue rugoven e serbis milloshin Empty Re: Lufta e uçkes me rrenue rugoven e serbis milloshin

Message  Perparimi Sam 23 Aoû - 15:52

Shqipëria e varfër dhe e shkatërruar nga lufta nuk mund të ecte në këmbët e veta.Duçja nuk ishte më. "Patericat" e para të mbështetjes i ishin afruar nga Jugosllavia që në kohën e luftës, që me krijimin e Partisë Komuniste. Dushan Mugosha, Tempo e të tjerë përbëjnë kapitujt e historsë enigmë mes Titos e E. Hoxhës.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Lufta e uçkes me rrenue rugoven e serbis milloshin Empty Re: Lufta e uçkes me rrenue rugoven e serbis milloshin

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum