Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Albin kurti ne dialoge me shpiuna

 :: kulture

Aller en bas

Albin kurti ne dialoge me shpiuna Empty Albin kurti ne dialoge me shpiuna

Message  Perparimi Ven 9 Juin - 1:12

Baton Haxhiu:Ju albin e hulumtoni se ku po shkoin 168 milione te humbura te bugjetit te kosoves,prej atije bugjetit te varfer dhe orjentoni strategjin e presjonit,atje para se d.m.th.se te luhet me emocjone,atehere une mendoi se ka me pasur ndryshime!Une mendoi se ne kete forme te vetdisimit do ti sqaroim problemet!Serbia,,po ,,me duket se gjithemone eshte fajtore imagjinore edhe kujdestar edhe prei shtate vjetesh.!
Albini:Apsulotishte,por serbia eshte brenda
Hundqja(Udheheqesja e emisionit)::Nepermjet subjekteve politike!
Albini:Politika fiskale i konvenone serbise,rezuluta 1244 i konvenone serbise,ajo a brenda,25 perqinde te teritorit te kosoves e kontrollon serbia!Kroaciap.sh.pavaresin e ka arritur ne virin 1991 e me 1992 eshte pranue nderkombtarishte.Deri me 1995nuk ka munjture me vendosur sovranitetin e vete,per shkake se edhe serbet e shpallen pavaresin.Sot ma shume e ndieje prezenten e shtetit ne zveqan ose ne graqanice se sa ne Prishtine,ma shtete eshte aty se ketu d.m.th.problemi...
Hundeqja:Nuk mbizoteron ligji atje ,aty!
Albini:Aty mbizoteron ligji i serbise,te gjitha ministrit funksionoin aty,Rani Luqi i ka tri fakultete,dy diskoteka te gjitha ministrit.Eshte nje fshat ne animorave d.m.th.jane ministrit e verteta,per dallim ng ministrit ketu ne kosoven qe ne jetoim.
Baton Haxhiu:Ti nganjehere Albin je perge i rezulutes 1244 ,shikoi ne procese problemet!
Albini:Jo une ,por te gjithe jemi penge sipas kesai rezulute!
Batoni:<<<<<<<<<<<<<<<jo nuk jemi te gjithe penge!
Albini:S'ka liri individuale ;pa liri kolektive,kote eshte..
Batoni:Mos frazo tash!
Albini:Debellde i kane humbure 2500hektar s'kena liri kolektive,e kane humbure te drejten mbi pronen qe eshte liri individuale,s'mundesh vetem veq vete,kote e ke(nenerisi,,,,liri individuale d.m.th. per partit e kosoves e per popull kush po ja nguli)
Batoni:Po kjo eshte ne procese vella!
Hundeqja:Edhe kur te vetedisohemi edhe si dore e djathet e Unmikut edhe atehere e kemi klasen e njejete politike!!
Batoni:Albin po dua me ma sqarue kete probleme?
Albini:Presionin si po e definon ti,po tingellone dy qysh,avokim dhe libim,une s'besoi ne ato d.m.th.une besoi se presioni eshte i masave popullore,dhe jemi ne ndertim e siper te saje,edhe nje permbysje revolucionare te sistemit!
Batoni:D.m.th.permbysje revolucionare,o o, po kjo fjale po me duhet!!!!!
Albini :Ne situata te te shtypjes se eger qysh eshte sot,kur na mohohet sistematikishte vetvendosja,ka mundesi per reforma,reformat jane kur e ke sistemin ne perputhje me vullnetin e popullit e done me permiresue pake.
Hundeqja:Kur e rrexon kete klase politike çka done me ba tani,mandej?
Nal ,nal ia nderpret Batoni:Deri tani nuk e permend qet fjale revolucionin!
Albini:Per revolucionin?
Batoni:Per permbysjen revolucionare?
Albini:ç'ai eshte thelbi i levizjes tone.
Batoni:Une e dije ku eshte problemi,por problemi eshte me ndegjue prej teje!!!!!
Hundeqja:çka pas permbytjes(duke qeshure)
Zogiani:Shtet totalitar,komunist,kjo eshte nje çeshtje e ndishme(a qena ju jeni totalitar e komunist dhe po bani shaka me Albinin)kete une e them shkrimtari
Albini:Veq nje pyetje d.m.th.Une mendoi qe nuk eshte e mundure qe mu realizue pavaresia edhe me mbet kjo klase politike.Kjo klase egzistone ne kete statuse kohe qe eshte moqal e ne kete moqal jetoin:Krokodilat,si ju,bretkocat,gjakpiresat siq jeni tane udheheqesat e kosoves,tana partit politike!!!!Po qe se hec ky uje,keta udheheqesa nuk kane me mbeture ketu ne funkcione shpiunash,sepse u njohim mire qe te taneve!!!!
Por kane me ndidhure termete brenda partive politike,por edhe brenda institucioneve,kur ne shkoim drejte rruges se pavaresise.
Hundeqja:D.m.th. do e kemi parti politike(kesai i intereson a munden me shtie piqken brenda sa do pakes)e pastai prape te roberoin sepse jane me pervoja idiotat)
Albini:Pluralizmi politike do te jete kuptimplote atehere,sot pluralizmi politike eshte kote!Parti politike nea ka lejue edhe Milosheviqisi LDK(LKJ) PDK(PDJ)partija e Mark Krasniqit,republikane etj etj,Dhe asnje kryetar i nje partije nuk ka hangere shuplake nga policia e Millosheviqit!
Batoni:Eshte e vertete
Albini:Keto parti vetem e perqanin popullin,dhe keshtu i konvenojke serbise!Pra edhe sot sikur serbia edhe UNMIKU deshirone sa ma shum parti politike ne kosove!!Nje here na vyen shteti si sovranitete e masandei partit politike.
Mimoza Kus--Ari,shtojani vetm germen k dhe keshtu e meriton bushtra ketu po shihen se kush çenkan edhe te Hashim Thaqit-- thote:E Albin si pershkruhet krejte kjo ne zhvillim ekonomik,se jeta e hapet e ka zhvillimin ekonomik?
Albini:Qarte,konkurenca kryesore e prodhuesve vendor eshte serbia,e cila ka konkurence lojale sepse eshte tregu ma rentabil per serbin,eshte kosova duke qen se serbia nuk paguan tatim dogane
Mimoza:A ka mundesi ma jepni fjalen se per Albinin e kam fjalen?Albin sa i perket zhvillimit ekonomik!Ndodhi ndryshimi revolucionar i shtetit,kosova e fitoi pavaresin e saj,Kosova po heci me nje hape shume te sigurte te intregrimeve europjane ose ndini unioni çfaredo,se s'mundesh me jetue si i izoluem,d.m.th.ne konceptin ekonomik dy milionesh eshte treg shum i vogel edhe po hapet si treg,a ta merr mendja se kur te hapet si treg d.m.th. konsildohen se ska rruge tjeter,do't konsildohen raportet me serbine?Si d'ot egzistoi ose çfare menyre se ne unionin europjan sovranitet nuk ka as Gjermania?! mbi teritorin e vet ,nuk ka te drejte gjermania me qit ni plakate p.sh.rekllame per duhane,per arsye se eshte kundra normave ose deriktivave te bes,!Nuuukk do te kemi sovranitet mbi teritorin tone te kosoves,nuk do te kemi mundesi qe te bejme stimulimet ne te cilat ne mendoim qe do ti bejme!Ato duhet te behen tash,duhet ti fitoni tash nje perparesi konkuruese ne treg qe me mujte me konkurue.Ti mundesh mbas nje vjete,mbas dy vjete!Kosova po hecen sigurte,eshte e pavarure,po ecen drejte integrimeve edhe tash prape qysh dush me ndale tregun ti!Ti nuk mundesh mi ndalue mallrat e serbise,nese ti ke nje treg liberal!!!!?????
Albini:Une po them se ma shume ka proteksionizem ekonomijanr.nje ne SHBA se sa ekonomija e fundit ne bote kosova!...
Mimoza e Regjepit: E thaqjaneve e Fatmirajovogiqave:::E po per ate duhet te punohet ne kuader te sistemit tash çka eshte tue u ba po me intereson per vetm kompanjen,çka eshte tue u ba per ne formen e organizimit qe te nderrohet nje politike fiskale,a eshte dorezue ndonje dokumente me analiza te thuketa si ne unmik si ne qeverine kosoves,e cila tregone se nese nderrohet ose zbrete kjo noreme fiskale e cila egzistone ne kosove mbas nje viti jo per shkak qe di te beje stimolime prodhimeve vendore ,ka do te kete te hyra bugjeti i kosoves?
Albini:Nuk ndryshohet politika fiskale me kete rrezulute 1244 sepse ja pranone sovranitetin serbise mbi kosoven.
Batoni:Qe iku rezuluta,qe iken!!
Albini:E atehere mundet te ndryshohet politika fiskale,sepse qarkullimi i mallerave te serbise ne kosove e konsideroim si si qarkullim i mbrenshem serb,qeshte edhe unmiku po e konsiderone.
Zogiani:Atehere ta lame,qe puna po kryhet gjere ne vitin 2006 leji edhe prodhimet vendore gjere qatehere edhe krejte????
AlbiniKosova po decentralizohet.
Zogiani:Ajo eshte problem tjeter tash ma po ama megjitheate,une mendoje se sidoqofte çfardo institucione qe te jene apo vijne,keto qe jane kane me qen bartese te shtetit tone??? te ardheshem???D.m.th. nuk besoi une personalishte ne revolucion,nuk ka ma mundesi per puq,ku e di une ande kendej,sidomos jo puq ne europe.Ndoshta r'afrike e ne ameriken e jugut,por jo ne europe nuk mundet me ndodhe,une mendoje qe dhe ma racionale mundet me qen nje thyerje si ne vitin 1997,por ai nuk quhet revolucoin,sepse prape po ato klasa politike jane ne pushtetin e kosoves(Kjo eshte me se e vertete)Dhe se revolucioni eshte diçka tjeter:Me ane te revolucionit vriten ata qe e shtypen popullin e vete dhe qe e tradhetuan,pra permbytet njera parti dhe debohen nga pushteti.Por pasi nuk besoi qe nje gje e tille do te ndodhe,une mendoje se koalasioni,kishte me qen i mire qe mu racionalizue,mi identifikue fajtoret dhe me ua ba te qarte s'paku mos me pas mundesi qe ata qe ne emer te patriotizmit mi ba qeto deme!Une s'jam i sigurte qe qe kane mi nderrue qeto!
Batoni:Albini ka nje pervoje tash te hyme ne psikologjine veporimit,po sipozoi se po gaboiAlbini e ka nje pervoje,e ka nje liderizem prej vitit1997 e ruan ate karierizem,nuk done me çen pjese e sistemit,nuk done me qen pjese e partise politike,edhe done me perdore nje element te asaj revolucionaritetit te vitit 97
Albini:Per nje sistem tjeter ,e jo qeta?
Batoniçfare sistemi done me na prue me revolucion?
Albini:Qe qysh kish me qene skenari!
Batoni;:Sipas skenarit tende duhet njerezit te vrahemi mese vedi!
AlbiniQe qysh duhet te bahet skenari?
Batoni :ma thuaje?
Albini:Ngritet populli ne kembe dhe i bllokon institucionet e UNMIKUT

Une :O Albin o Albin kush po te nxit,Hadilat,Rugovat,Thaqat,ti vet po thuash se nese e permbysni kete pushtet keta nuk kane buke ketu keta shqiptar me parti,e po kerkone ta mposht UNMIKUN,por a e dine qe si te hiqet UNMIKU keto parti shqiptar kane me ta regjur lekuren ty edhe tane poullit,ti ore Albin je i hutuar dhe nuk po dine kane me hjekur nga skena e pushtimit te tokes tende,

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Albin kurti ne dialoge me shpiuna Empty Re: Albin kurti ne dialoge me shpiuna

Message  Perparimi Dim 18 Juin - 1:00


Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: kulture

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum