Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Hasan Prishtina tradhetar apo heroje

 :: sport

Aller en bas

Hasan Prishtina tradhetar apo heroje Empty Hasan Prishtina tradhetar apo heroje

Message  Perparimi Lun 14 Juil - 1:52

Hasan bej Prishtina berisha nga Polaci i drenices ?!
E shkriu tere pasurin per qeshtjen shqiptare
Ne stamboll kreu shkollen studimet politiko juridike,dhe ishte deputet ne turqi me 1909-1912 mbajti nje mbledhje te msheft ne te miren e kombit ?!
Esat Pashai mori krahinen e mesme,miftiu beu mori e toskeve Ismaili mori rrugen e europes me na perkrah i gjori dhe me mbledhe para per kryengritjen e armatosur ?Siq beri Bujar Bukoshi e u pasurue por qemaili iku ne itali e bukoshi si bukla ndertoi bisnese dhe u jepe hua me kredi shqipovecave!!
Hasani me Currin e isa boletinin moren per siper me organizue kryengritjet e cila krye,gritje u kurorizue me 28 nentor1912Hasan prishtina ka qen dr.i gaz.drita!
Hasan Prishtina,,apo Formoin komitetin Mbrojtja Kombetare e Kosoves me perfaqesuesit e tyre ne Rome dhe ne shtetin eme shqiperi!!Ndersa ne dhjetor 1919 ne konferencen e paqes se parisit kerkoi bashkimin e kosoves me shiperin!!Me 1921 ne dhjetor nga populli zgjidhet kryeminister dhe minister i jashtem,por shpejte jepe dorheqje pas kundershtimeve qe i bente Zogu,dhe per mos mu be gjakderdhja e beri kete largim!!!Por mbetet vetem deputet!!Me vendosjen e mardhenjeve midis shqiperise dhe mbreterise serbo kroate sllovene 1922 qeveria e Zogut ja hoqi te drejten e deputetit bashk me Xhafer Ypit si ky.!!Qeveria e zogut lidhi mardhenje me serbet dhe ja nisi ndjekjen e Hasan Prishtines..Me 1923 Hasani me Bajramin u ngriten kundra zogut,dhe kjo u mund nga zogu ku 3500 ushtar nga kosova u debuan per ne turqi
A eshte tradhetar sipas zogut Hasan Prishtina ?Me 26 shtator1924 krahas Nolit ishin edhe Hasani ,bNajrami,Bedri Pejani,si perfaqesues te kosoves ishte Hasani,e Bajrami.Kundrshtuan per gjenocidin qe bene serbet,por mbas rrezimit te Nolit me dhjetor 1924 dhe ardhjen e zogut ne pushtet me ndihmen e serbise,po nga ndihma e serbeve largohet nga vendi Hasan Prishtina per tu vrare ne selanik me 13 gusht 1933 nga dora e zogut.
Edhe nga Enver Hoxha ishte si tradhetar gjere me 1962 sepse shqiperia diktohej nga qeveria e jugosllavise siq po diktohet dhe sot 2008 Ne fund eshtrat e Hasnit u prunen ne Kukes ne kufirin shqiptaro shqiptar

Hasani pate thene ;Na luftuam dhe nuk po e gezojna lirin ,por femit tan nje dite kan mi gjete diku shenjat tona!!!PO e paska dite qe edhe femit do u zhduken e asimilohen!!!
E pershkroi
Haxhi Latif Kuçi(Krasniqi)

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17277
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum