Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Azem Bejta,Hasan Prishtina ja vran djalin e sylejman Vokshit

 :: politika

Aller en bas

Azem Bejta,Hasan Prishtina ja vran djalin e sylejman Vokshit Empty Azem Bejta,Hasan Prishtina ja vran djalin e sylejman Vokshit

Message  Perparimi Dim 12 Aoû - 7:51

[ltr]Kur jon vra vllaznit Gervalla ne Gjermoni kerri i Pacollit e shofer ka qen Hajdin Sejdia dhe vrasit kta e din ky bëthlehpirs

Po vllau i ramiz kelmendit prokuror ka qen kalt nanen shqiptarve jav ka sy ky asht Baba i Adriatik Kalmendit Po per ket Rugova nuk e ka afru kurr ne rreth te vetin se vitev 50 i ka shkatrru gazetar e ritmi shpiunu Katechese sot e kan pushtetin edhe informimin ne ktv ne tv21 dh TV rrokum edhe bisnesetedhe gjygjsorin

Katoliket emirdites bashpunue me serbindhe malin e z te rikujtojm kur kan Luftu per plav e gusi kta jon kon pro malit kur ka luftu hasan riza ktu kan luftue per malin e zi edhe gjan ded luli ka luftue per malin e zi edhe prenk cali kish pas marrveshje me dranhängen mihaloviqin mei luftue shqiptart muslimane ne malt zi

Mirdita se edhe bajram curri dhe Hasan prishtinen dhe Azem bejten komunzmi i ka ngrit

Bile te tri figurat jon si hashim muti ramush buza qe kta te huijt Po i ngritin e Po i mbajn ne politik

Nona e baram currit Preji malit zi dhe e kA pru kopil te currajt

Tash edhe azem bejta nuk del kush qe thot jom kusheri si edhe Hasan prishtina nuk kan te aferm se kah kan ardh kta kopila sein kush me tregu

Edhe kuvenin juniku aty asht trdhtia e junikut kur e ka vra djalin e sulejmon vokshit azem bejta me urdhen te Hasan prishtines

Po ashtu asht luijt ne Junik edhe kur erdh hollbrok ne junik me prit lum hagjiu se Kto krejt i organizon serbia

........................................

[ltr]Po e di qe je Nga subarka
[/ltr]


[ltr]Un jom lind ne Botush dhe jom rrit ni katun afer pejes ne Gorazhdec dhe tash qe 30 vjet jetoi ne zvicer
[/ltr]


[ltr]Te pershendes tung[/ltr].............................................

Azem Bejta,Hasan Prishtina ja vran djalin e sylejman Vokshit 38458574_642885532764909_5601264359079673856_n

[ltr]Jo se gorazhdeci asht krejt serb na jem kon veq 6 shpi shqiptare edhe sot asht krejt serb[/ltr]

.......................
Po me mbemra i kan te shqiptarve e sebizum se psh dakaj dakiq gashi gashiq kastratoviq dashiq etj

....................................................
21 AVRIL 19:572018
Azem Bejta,Hasan Prishtina ja vran djalin e sylejman Vokshit 38458574_642885532764909_5601264359079673856_n
[ltr]Ne qe. Msojm kuvndi i ju inutile ty asht trahtia qe ashte bo ne junik
[/ltr]


Azem Bejta,Hasan Prishtina ja vran djalin e sylejman Vokshit 38458574_642885532764909_5601264359079673856_n
[ltr]Se djali sylejmon Vokshit Beqir efendi vokshi ka qen shum i shkollum ne stamoll dhe ne vjen dhe bashk me Bajraktarin. E vranocit kan marr pjes ne at kuvend dhe ai ju ka than qe asht mar vesh me inglizin qe kosova me met koloni angleze por hasani i ka marr paret preji serbis dhe i ka dhan urdher azemit me e vra beqirin dhe azem bejta e ka vra Beqir Vokshin[/ltr]

.................................
Ag botusha Jo te milloshi po te krytari i qeveris se serbi

[ltr]Po se kur hasanit asht emni i babes babgjyshi e ka pas ke emer
[/ltr]


[ltr]Firma ah botusha islam agente ka pas babgjysh
[/ltr]


[ltr]Ag botusha


[/ltr]

Se jom lendu ne pun ne 97 me ni 20 prill
[/ltr]

[ltr]Po mos. Te se kshtu na ka ndodhedhe. Me azem bejta qe i ka pri koste peqancit[/ltr]

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Azem Bejta,Hasan Prishtina ja vran djalin e sylejman Vokshit Empty Re: Azem Bejta,Hasan Prishtina ja vran djalin e sylejman Vokshit

Message  Perparimi Mar 13 Oct - 2:36

[ltr]Mos u merrni me mitologji,por a keni ndonje platforme ne draftet e juaja si ti bashkoni trojet e shkreta qe po na zhduken e asimilohen per çdo dekade.Sllogani i bashkimit te trojeve shqiptare egziston qe nga tradhetia e mbretereshes Teuta e kendej.Dhe ne vend te sloganit jemi veshur me roba çlirimtar me ju çlirue nga roberia po na riroberojne,e ne vend te slloganit pasi do na çlironi do na bashkoni ne nje shtet natyral shqiptar po na coptoni.Keshtu edhe uçk na u betua se jan vesh me na çlirue e ne fund me na bashkue,por krejte e kunderta e tyre,dhe tradhetine po e nxisin popullin me dhune me perkrah si çlirimtar .E si mendoni ju o atdhetar mi çlirue toket e ne fund mi bashkue?UçK na tradhetoi ,tri lufta i zhvilluan te trijat me tradheti,A e çliruan Luginen e >Presheves?A e çliruan tradhetaret iliriden?A e çliruan Kosoven?Cilen nga keto toka te roberuara ja bashkuan nanes shqiperi?Pa u fol racionalja ska bereqet shqiptaria,me tradheti e ne emer te çlirimit e bashkimit mos e mirrni ne qafe kete pakes komb .Edhe kuvenin juniku aty ashte trdhtia e junikut kur e ka vra djalin e Sulejmon Vokshit; Azem Bejta me urdhen te Hasan Prishtines[/ltr]


[ltr]Po ashtu ashte luijt ne Junik edhe kur erdh Hollbrok ne junik me prit Lum Hagjiu se Kto krejt i organizon serbia.[/ltr]


[ltr]
[size=40]Tahir Veliu, nga Drenica, i fisit të  Hasan Prishtinës që do t’i bashkojë  trojet shqiptare pa luftë 

[/ltr][/size]

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Azem Bejta,Hasan Prishtina ja vran djalin e sylejman Vokshit Empty Re: Azem Bejta,Hasan Prishtina ja vran djalin e sylejman Vokshit

Message  Perparimi Mer 27 Avr - 13:07


[size=46]Beqir Vokshi, nipi i Sulejman Vokshit i vrarë pabesisht më 1923

[/size]

Azem Bejta,Hasan Prishtina ja vran djalin e sylejman Vokshit B7FF63CC-F1EF-4EE2-BD1B-27E091D87A10


Shkruan Fatjon Merturi

Kush ishte Beqir Vokshi (1890 – 1923)

Lindi më 1890 në Gjakovë. Ishte nip i Sulejman Vokshit. Pas pushtimit të Gjakovës nga serbët mori pjesë në forcat e armatosura të shtetit shqiptar në Durrës.
Më 1915 u bashkua me Hasan Prishtinën dhe Bajram Currin, duke iu bërë këtyre mjaft ndere. Po ashtu aktivizohet edhe në Komitetin e Mbrojtjes së Kosovës, i cili ishte krijuar më 1 maj 1918. Në vitet 1918 ? 1920 mbeti në Kosovë.
Në vitin 1921, e deri në muajt e parë të vitit 1922, sëmundja e detyroi të shtrohej në një sanatorium të Vjenës. Pasi la Vjenën u kthye në atdhe, e pikërisht në Zonën Neutrale të Junikut, zonë që kishte kohë që vlonte nga trazirat.
Beqir Vokshi i vrarë në Malësinë e Gjakovës, më 1923
Qëllimi i tij mbeti ndalimi i keqpërdorjes së çetave kryengritëse nga Hasan Prishtina kundër shtetit të ri shqiptar dhe gjetja e gjuhës me kryeministrin e atëhershëm shqiptar Ahmet Zogu. Për një dëshirë dhe një qëllim të tillë, Beqir Vokshi vritet më 22 janar 1923 nga forcat që drejtoheheshin nga Hasan Prishtina.

Vrasja e Beqir Vokshit
Nuk do të kalonte shumë kohë dhe një tjetër ngjarje e rëndë do të ndodhte në zonën e Junikut. I cilësuar si njëri nga personat që i kishte prishur punë planeve të Hasan Prishtinës, Beqir Vokshi do të vritej pabesisht teksa udhëtonte nga Juniku për në Krumë.
Sipas dokumentave të Arkivit të Shtetit, prefektura e Kosovës, i kish dërguar një letër rezervat Beqir Vokshit për të ftuar të gjithë krerët e krahinës dhe në Krumë në mënyrë që të ndalohej gjakderdhja e kotë dhe e panevojshme për interesa të caktuara politike. Pas marrjes së kësaj letre, Beqir Vokshi së bashku me Sali Bajraktarin nga Juniku, më 22 janar 1923, nisen për në Krumë. Rrugës për këtu, Beqir Vokshi dhe bashkëudhëtari i tij vriten nga njerëzit që kishte dërguar Hasan Prishtina. Në telegramin që zv/prefekti i Krumës i dërgoi Ministrisë së Punëve të Brendshme më 26 janar 1923, rendit si vrasës të Beqir Vokshit, Azem Galicën, Ram Binakun, etj. Si shkak të vrasjes, zv/prefekti thekson se qëllimi i ardhjes së Beqir Vokshit ka qenë ndalimi i popullit për të marrë pjesë në vëllavrasjen që po shkaktohej për interesat e ulëta politike.
Më 31 janar 1923, në faqen 4 të saj, gazeta Populli” e Bedri Pejanit, njoftonte lexuesin për atë që ajo e quante “vrasjen mizore”, të Beqir Vokshit.
Gazeta e përcjell këtë ngjarje me këto fjalë:
“Nji telegraf i fortë i shkurt prej djelmënisë së Kosovës, thotë se i përmenduni patriot Beqir Vokshi, ra dëshmor nga plumbat e çetës së Hasan Prishtinës. Ky lajm i zi vërtetohet dhe nga telegrafet që kan marrë Ministria e Punëve të Brendshme e ajo e Luftës prej autoriteteve kompetente të prefekturës së Kosovës. Hollësitë e këtij lajmi janë deri më ditë të sodit këto:
Mbase u thyen kryengritësit përpara Krumës, e u futën përsëri në Zonën Neutre, Beqir Vokshi bashkë me parien e katundeve të kësaj zone, duel prej Junikut dhe u nis për në Krumë. Çetat e Hasan Prishtinës kërkuen mos me e lëshue me shkue. Pushka krisi në mes e mba nji sahat luftet mbeti vdek Beqir Vokshi e nji shoku i tij”.
Në shënimin përkatës gazeta thekonte:
“Vrasja ka nji randësi të posaçme e ata që njofin mirë Kosovën kanë për t’u çuditë prej këtij guximi të kobshëm e tradhtar kaq të randë që mujti m’u krye pej dorës së Hasan Prishtinës”.
https://hasanprishtina.eu/beqir-vokshi-nipi-i-sulejman-vokshit-i-vrare-pabesisht-me-1923/

https://m.facebook.com/744641402242578/photos/beqir-vokshi-nipi-i-sulejman-vokshit-i-vrar%C3%AB-pabesisht-m%C3%AB-1923shkruan-fatjon-mer/4034505433256142/

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Azem Bejta,Hasan Prishtina ja vran djalin e sylejman Vokshit Empty Re: Azem Bejta,Hasan Prishtina ja vran djalin e sylejman Vokshit

Message  Perparimi Mer 27 Avr - 13:32

Vrasja e Beqir Vokshit

Nuk do të kalonte shumë kohë dhe një tjetër ngjarje e rëndë do të ndodhte në zonën e Junikut. I cilësuar si njëri nga personat që i kishte prishur punë planeve të Hasan Prishtinës, Beqir Vokshi do të vritej pabesisht teksa udhëtonte nga Juniku për në Krumë.

Sipas dokumentave të Arkivit të Shtetit, prefektura e Kosovës, i kish dërguar një letër rezervat Beqir Vokshit për të ftuar të gjithë krerët e krahinës dhe në Krumë në mënyrë që të ndalohej gjakderdhja e kotë dhe e panevojshme për interesa të caktuara politike. Pas marrjes së kësaj letre, Beqir Vokshi së bashku me Sali Bajraktarin nga Juniku, më 22 janar 1923, nisen për në Krumë. Rrugës për këtu, Beqir Vokshi dhe bashkëudhëtari i tij vriten nga njerëzit që kishte dërguar Hasan Prishtina. Në telegramin që zv/prefekti i Krumës i dërgoi Ministrisë së Punëve të Brendshme më 26 janar 1923, rendit si vrasës të Beqir Vokshit, Azem Galicën, Ram Binakun, etj. Si shkak të vrasjes, zv/prefekti thekson se qëllimi i ardhjes së Beqir Vokshit ka qenë ndalimi i popullit për të marrë pjesë në vëllavrasjen që po shkaktohej për interesat e ulëta politike.

Më 31 janar 1923, në faqen 4 të saj, gazeta Populli" e Bedri Pejanit, njoftonte lexuesin për atë që ajo e quante "vrasjen mizore", të Beqir Vokshit.

Gazeta e përcjell këtë ngjarje me këto fjalë:

"Nji telegraf i fortë i shkurt prej djelmënisë së Kosovës, thotë se i përmenduni patriot Beqir Vokshi, ra dëshmor nga plumbat e çetës së Hasan Prishtinës. Ky lajm i zi vërtetohet dhe nga telegrafet që kan marrë Ministria e Punëve të Brendshme e ajo e Luftës prej autoriteteve kompetente të prefekturës së Kosovës. Hollësitë e këtij lajmi janë deri më ditë të sodit këto:

Mbase u thyen kryengritësit përpara Krumës, e u futën përsëri në Zonën Neutre, Beqir Vokshi bashkë me parien e katundeve të kësaj zone, duel prej Junikut dhe u nis për në Krumë. Çetat e Hasan Prishtinës kërkuen mos me e lëshue me shkue. Pushka krisi në mes e mba nji sahat luftet mbeti vdek Beqir Vokshi e nji shoku i tij".

Në shënimin përkatës gazeta thekonte:

"Vrasja ka nji randësi të posaçme e ata që njofin mirë Kosovën kanë për t'u çuditë prej këtij guximi të kobshëm e tradhtar kaq të randë që mujti m'u krye pej dorës së Hasan Prishtinës".

Kush ishte Beqir Vokshi (1890 ? 1923)

Lindi më 1890 në Gjakovë. Ishte nip i Sulejman Vokshit. Pas pushtimit të Gjakovës nga serbët mori pjesë në forcat e armatosura të shtetit shqiptar në Durrës.

Më 1915 u bashkua me Hasan Prishtinën dhe Bajram Currin, duke iu bërë këtyre mjaft ndere. Po ashtu aktivizohet edhe në Komitetin e Mbrojtjes së Kosovës, i cili ishte krijuar më 1 maj 1918. Në vitet 1918 ? 1920 mbeti në Kosovë.

Në qershor 1920 luftoi kundër lëvizjes esadiste në Tiranë.

Në vitin 1921, e deri në muajt e parë të vitit 1922, sëmundja e detyroi të shtrohej në një sanatorium të Vjenës. Pasi la Vjenën u kthye në atdhe, e pikërisht në Zonën Neutrale të Junikut, zonë që kishte kohë që vlonte nga trazirat.

Qëllimi i tij mbeti ndalimi i keqpërdorjes së çetave kryengritëse nga Hasan Prishtina kundër shtetit të ri shqiptar dhe gjetja e gjuhës me kryeministrin e atëhershëm shqiptar Ahmet Zogu. Për një dëshirë dhe një qëllim të tillë, Beqir Vokshi vritet më 22 janar 1923 nga forcat që drejtoheheshin nga Hasan Prishtina.

Shkrimi që po botojmë është i pari i këtij lloji në shtypin shqiptar.

Përfundim i padëshiruar

Vrasja e Beqir Vokshit, mund të konsiderohet si një vrasje e pastër politike. Ajo pati veçse konsederata dhe dëmtoi rëndë çështjen kombëtare për disa shkaqe. Kjo vrasje përveçse solli një element të ri përçarjeje, ndihmoi së tepërmi në suprimin e Zonës Neutrale të Junikut, zonë e cila nuk filloi të përdorej më për ato qëllime që mund të përdorej në dobi të çështjes kombëtare për të organizuar një lëvizje nacional ? çlirimtare në Kosovë. Në këtë pikë sigurisht që përgjegjësia më e madhe bie mbi Hasan Prishtinën si drejtuesi kryesor i çetave të armatosura dhe si njeriu që i ktheu drejtimin kësaj lëvizjeje, në kahun që i interesonte atij politikisht kundër kundërshtarëve të tij politikë që ishin njëkohësisht edhe drejtuesit e shtetit shqiptar.

Pak pas vrasjes së Vokshit, ngjarjet përvijuan më tej në anën e padëshiruar të tyre.

Më 14 janar 1923, ministri i Luftës Haki Tatzati me anë të një telegrami kumtonte se "...Currat (Hyni dhe Bajram ?shënim) me Hasan Prishtinën janë tue ba përgatitje në Malësi të Gjakovës për nji lëvizje tjetër". Me tej ministri urdhëronte moslejimin e veprimeve të mëtejshme të këtij grupi me çdo mënyrë qoftë.

Me gjithatë për fat të keq sërish në mars 1923, forcat e drejtuara nga Hasan Prishtina, Bajram Curri, Hysni Curri etj, sulmuan përsëri Krumën, pas një fjalimi të zjarrtë të Hasan Prishtinës. I gjithë sulmi i ndërmarrë kundër shtetit shqiptar, bazohej në armiqësinë personale të Hasan Prishtinës me Ahmet Zogun, i cili në atë kohë ishte kryeministër dhe ministër i Punëve të Brendshme i Shqipërisë.

Gjendja gjatë gjithë vitit 1923 nuk pati ndonjë përmirësim të madh.

Kur më 31 maj 1923 në Këshillin Kombëtar, deputeti Ali Këlcyra propozoi që të falen ndër të tjerë edhe Bajram Curri, kryeministri Ahmet Zogu dekraroi se atë ditë forcat e Bajram Currit kishin vrarë dy ushtarë në grykë të Dragobisë (shih "Bisedimet e Këshillit Kombëtar 1923", faqe 955).

Në fund të vitit 1923, grupi në fjalë mbështeti kandidaturën e Avni Rustemit si depetet në Kuvendin Kushtetues të Mbreëtërisë Shqiptare. Ajo që mund të thuhet është se zgjedhjet e kësaj zone lanë shumë për të dëshiruar.

Ngjarjet arritën një zhvillim akoma më negativ kur në maj 1924 filloi rrebelimi i armatosur i mbështetuar nga garnizonet ushtarake të Shkodrës e Përmetit, forcat e Bajram Currit, të Elez Isufit dhe ato të shoqërisë "Bashkimi".

Përfundimi ishte pra më i mbrapshtë nga ç'parashikohej atëherë.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Azem Bejta,Hasan Prishtina ja vran djalin e sylejman Vokshit Empty Re: Azem Bejta,Hasan Prishtina ja vran djalin e sylejman Vokshit

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum