Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Humanoidet dhe zvarrniket erdhen ne toke per xehe te bakrit

 :: sport

Aller en bas

Humanoidet dhe zvarrniket erdhen ne toke per xehe te bakrit Empty Humanoidet dhe zvarrniket erdhen ne toke per xehe te bakrit

Message  Perparimi Jeu 31 Mar - 7:19

Bakri është një material shumë i rëndësishëm për speciet e avancuara (madje edhe sot), sepse, së bashku me materiale të tjera të paqëndrueshme, ai lejon prodhimin e materialeve të reja të qëndrueshme, me anë të induksionit të një fushe elektromagnetike të lartë në këndin e duhur me një fushë rrezatimi bërthamor për të prodhuar një tranzicion. ndërmjet dy fushave të luhatshme. Shkrirja e bakrit me elementë të tjerë në një dhomë të tillë të fushës magnetike dhe fushës së rrezatimit mund të prodhojë një fushë force të një natyre të veçantë, shumë e dobishme për detyra të ndryshme teknologjike. (Baza e kësaj është një formulë shumë komplekse të cilën ju nuk jeni në gjendje ta zbuloni për shkak të kufizimit të mendjes suaj të thjeshtuar).

Dosja Lacerta, një intervistë me një zvarranik
(bakër vendas)
Pjesa e tretë
Të dyja racat donin bakrin e Tokës. Për këtë arsye, ata bënë një luftë shumë të gjatë në hapësirë ​​dhe në orbitë. Lloji humanoid në fillim dukej se kishte epërsinë, por në betejën e fundit zvarranikët vendosën të përdornin një armë eksperimentale shumë të fuqishme, një lloj bombë me shkrirje që do të shkatërronte format e jetës në planet, por pa arritur tek mineralet. me vlerë as bakër. Bomba u shkrep nga hapësira dhe shpërtheu në një pikë të planetit tonë që ne tani e quajmë "Amerika Qendrore".
Ndërsa shpërtheu në oqean, ndodhi një shkrirje e paparashikueshme me hidrogjenin dhe efekti i tij ishte shumë më i fortë sesa prisnin reptilianët. Rezultati ishte rrezatimi vdekjeprurës, mbiprodhimi i oksigjenit të zbërthyer, rrjedhjet e elementëve të ndryshëm dhe një "dimër bërthamor" që zgjati gati dyqind vjet. Shumica e humanoidëve u vranë dhe reptilianët humbën interesin për këtë planet pas disa vitesh për arsye të panjohura (madje edhe për ne). Ndoshta për shkak të rrezatimit.Planeti Tokë ishte përsëri vetëm dhe kafshët sipërfaqësore ngordhën. Një nga efektet e bombës së shkrirjes ishte rënia e elementeve dhe materialeve të ndryshme të krijuara nga procesi, duke përfshirë iridiumin. Shkencëtarët tuaj tani e konsiderojnë iridiumin si dëshmi të përplasjes së asteroidit që do të kishte vrarë dinosaurët. Është Gabim. Por si do ta dinit?


Shumica e dinosaurëve vdiqën (jo nga shpërthimi, por nga pasojat që pasuan pas luftës, veçanërisht dimri bërthamor dhe rënia). Brenda njëzet vjetësh, pothuajse të gjithë dinosaurët dhe zvarranikët kishin vdekur. Por disa prej tyre arritën të mbijetojnë edhe dyqind deri në treqind vjet të tjera, pastaj vdiqën sepse klima kishte ndryshuar.LACERTA DOSJE
Në fund të dimrit bërthamor, pas dyqind vjetësh, në Tokë ishte më ftohtë se më parë. Disa lloje kishin mundur të mbijetonin pavarësisht nga kataklizma: peshqit (peshaqenët për shembull), zogjtë, kafshët e vogla zvarritëse (paraardhësit tuaj), zvarranikët dhe krokodilat e ndryshëm... dhe një lloj dinosaurësh të vegjël të avancuar që ishin zhvilluar me zvarranikë të mëdhenj kafshësh si p.sh. si ai që ju e quani Tyrannosaurus. Ky zvarranik ecte në dy këmbë dhe dukej paksa si rindërtimi juaj i iguanodonit (ishte nga e njëjta familje), por ishte më i vogël (rreth 1m50), me tipare humanoide, një strukturë kockore të ndryshuar, trurin dhe kafkën më të gjatë, një dorë me një gisht i madh i aftë për të kapur gjërat, një organizëm dhe tretje të ndryshme, sy të zhvilluar në mes të kokës, si tuajat, dhe më e rëndësishmja, një strukturë e re dhe e përmirësuar e trurit. Ky ishte paraardhësi ynë i drejtpërdrejtë.

Humanoidet dhe zvarrniket erdhen ne toke per xehe te bakrit ZPfBTNanAAAAAElFTkSuQmCC

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17277
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Humanoidet dhe zvarrniket erdhen ne toke per xehe te bakrit Empty Re: Humanoidet dhe zvarrniket erdhen ne toke per xehe te bakrit

Message  Perparimi Jeu 31 Mar - 9:11Teoritë pretendojnë se rrezatimi nga bomba bëri që organizmat e kësaj race të re të ndryshojnë, por kjo nuk është e provuar. Ky dinosaur i vogël humanoid evoluoi gjatë tridhjetë milionë viteve që pasuan për të kaluar nga gjendja e kafshëve në atë të një qenieje pak a shumë që mendon. (Siç thashë më parë, zakonisht merr shumë më shumë kohë nga sa mendoni për evolucionin e një race, nëse ai evolucion nuk nxitet artificialisht si në rastin tuaj).
Këto qenie ishin mjaft inteligjente për të mos vdekur gjatë miliona viteve të ardhshme, pasi mësuan të ndryshonin sjelljen e tyre. Ata jetonin në shpella dhe jo në të ftohtë jashtë dhe mësuan të përdornin gurët dhe degët si veglat e tyre të para. Përdorimi i zjarrit i ndihmoi ata të ngroheshin - veçanërisht, të ngrohnin gjakun e tyre, gjë që është shumë e rëndësishme për mbijetesën.
Në njëzet milionë vitet që pasuan, natyra e ndau këtë specie në njëzet e shtatë nënspecie (...) dhe pati luftëra dominimi midis këtyre specieve. Njëzet e katër prej këtyre specieve u zhdukën në luftërat primitive dhe gjatë evolucionit, sepse organizmi dhe mendja e tyre nuk u zhvilluan mjaftueshëm për të mbijetuar dhe (arsyeja kryesore) ata nuk ishin në gjendje të transformonin sistemin e tyre të temperaturës së gjakut nën ndryshimet klimatike.Pesëdhjetë milionë pas luftës dhe përfundimit të dinosaurëve, në këtë planet mbetën vetëm tre raca të avancuara (dhe teknologjike) të zvarranikëve, përveç kafshëve të tjera. Me anë të kryqëzimeve natyrore dhe artificiale, këto tre raca u bashkuan në një racë të vetme zvarranike. Dhe falë shpikjes së manipulimit gjenetik, ne u bëmë në gjendje të eliminonim gjenet e ndjeshme ndaj ndarjes në strukturën tonë gjenetike.

Sipas historisë sonë dhe besimeve tona, kjo është kur raca jonë përfundimtare - siç më shihni sot - u përfundua nga inxhinieria gjenetike. Ishte dhjetë milionë vjet më parë. Evolucioni ynë pothuajse ndaloi në këtë pikë (përveç disa ndryshimeve të vogla drejt një pamjeje më humanoide dhe gjitare, por pa ndarje të nënspecieve). Pra, ne jemi një racë shumë e vjetër në krahasim me tuajat që në atë kohë ende ngjiteshin në pemë si majmunët, ndërsa ne shpiknim teknologji, kolonizonim planetë të tjerë në këtë sistem, ndërtonim qytete të mëdha në këtë planet (që u zhdukën pa lënë gjurmë) dhe manipulonim gjenet tuaja, ndërsa gjenet tuaja ishin ende ato të një kafshe.Dhjetë milionë vjet më parë, majmunët e vegjël filluan të rriten dhe të zbresin nga pemët (përsëri për shkak të një ndryshimi të klimës, veçanërisht në kontinentin e quajtur "Afrika"). Por evolucioni i tyre ishte shumë i ngadaltë, gjë që është normale për gjitarët. Nëse asgjë e pazakontë nuk do t'i kishte ndodhur species suaj, ne nuk do të rrinim këtu duke folur. Unë do të isha në shtëpinë time të rehatshme moderne dhe ju do të ishit në shpellën tuaj, të veshur me lëkurë kafshësh dhe duke u përpjekur të zbuloni sekretet e zjarrit - ose ndoshta do të ishit në një nga kopshtet tona zoologjike. Por gjërat kanë shkuar ndryshe dhe ju tani mendoni se jeni mbretërit e krijimit, mendoni se ju takon juve të jetoni në një shtëpi moderne ndërsa ne duhet të fshihemi nën tokë dhe në vende të izoluara.Dosja Lacerta, një intervistë me një zvarranik
Pavarësisht pranisë sonë në këtë Tokë, jashtëtokësorët vendosën t'i "ndihmojnë" majmunët të evoluojnë pak më shpejt, për t'i bërë ata në të ardhmen një lloj race skllevërish për luftërat që do të vijnë. Fati i llojit tuaj nuk na interesoi vërtet, por nuk na pëlqeu prania e këtyre "Ilojiim" në planetin tonë. Ata gjithashtu nuk e pëlqyen praninë tonë në "kopshtin zoologjik të tyre galaktik". Kjo është arsyeja pse krijimi juaj i gjashtë dhe i shtatë ishin rasti i një lufte mes tyre dhe nesh. Mund të lexoni, për shembull, në librin që ju e quani "Bibla", një përshkrim shumë i çuditshëm. E vërteta është një histori shumë e gjatë dhe e vështirë. A duhet të vazhdojmë?
P- Jo, jo tani. Kam mbajtur shënime për historinë tuaj dhe tani kam pyetje për të bërë.A- Pyet.

Pyetje- Para së gjithash, ju zotëroni një shkallë shumë të madhe kohore. Ju pretendoni se paraardhësit tuaj primitivë jetuan mes dinosaurëve dhe i mbijetuan një kataklizmi artificial, më pas evoluan për dyzet milionë vjet dhe se evolucioni juaj ka përfunduar për dhjetë milionë vjet. Më duket e pabesueshme. Çfarë tjetër keni për të thënë?
A- E kuptoj që kjo mund t'ju duket e pabesueshme, sepse ju jeni një specie e re dhe e zhvilluar nga gjenetika artificiale. Horizonti juaj është vetëm disa mijëra vjet dhe ju mendoni se kjo është e drejtë. Por nuk është. Eshte e pamundur. Mendja juaj e programuar nuk është në gjendje të përballojë shkallë kaq të mëdha kohore. Koha jonë evolucionare ju duket tepër e gjatë, por në fakt, është standardi origjinal i natyrës.
Lloji juaj gjithashtu u formua në epokën e dinosaurëve, i mbijetoi bombës dhe më pas evoluoi gjatë mijëra viteve duke u ndarë në nënspecie të ndryshme - ky është evolucioni i trupit. Por mendja dhe inteligjenca? Ata ishin thjesht kafshë të thjeshta. Gjitarët kanë evoluar për 150 milionë vjet, por janë bërë inteligjentë vetëm në dy ose tre milionë vitet e fundit. Dhe pikërisht në këtë periudhë të shkurtër të fundit u krijuat. Në mënyrë natyrale? Kjo nuk është e mundur për një evolucion kaq të përshpejtuar. Ti je me injorant se sa do te mendoja une.Evolucioni yne eshte ai qe ka ndjekur rrjedhen normale jo i yti.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17277
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Humanoidet dhe zvarrniket erdhen ne toke per xehe te bakrit Empty Re: Humanoidet dhe zvarrniket erdhen ne toke per xehe te bakrit

Message  Perparimi Jeu 31 Mar - 9:50

P - E kuptoj. Por unë kam një pyetje tjetër. Ju përmendni shumë fakte për këtë luftë 65 milionë vjet më parë. Kjo ndodhi shumë kohë përpara se speciet tuaja të bëheshin inteligjente, nëse ju kuptoj mirë. Si mund të dini kaq shumë për këtë "luftë të parë" dhe për evolucionin tuaj?
A- Njohuritë tona për luftën e parë vijnë nga një objekt i lashtë që u gjet nga arkeologët tanë, gjashtëmbëdhjetë mijë vjet më parë, në kontinentin që ju tani e quani Amerikën e Veriut. Ata gjetën një lloj pllake rrethore rreth 47 centimetra në diametër, e bërë nga një material magnetik i panjohur. Brenda, ishte futur një kristal më i vogël, që përmbante një sasi të madhe informacioni të koduar në strukturën e tij molekulare. Kjo "pllakë kujtese" ishte prodhuar nga të mbijetuarit e racës humanoide të ardhur nga Procyon, të cilët i kishin mbijetuar bombës, gjashtëdhjetë e pesë milionë vjet më parë, dhe ishte plotësisht e paprekur.
Shkencëtarët tanë ishin në gjendje të deshifronin mesazhet dhe kështu dëgjuam për herë të parë për një të kaluar të largët të lidhur me zhdukjen e dinosaurëve. Pllaka përmbante përshkrime të hollësishme të të dy specieve (por shumë më tepër për humanoidet), si dhe armë dhe ngjarje, duke përfshirë bombën e shkrirjes. Ai gjithashtu përmbante një përshkrim të kafshëve dhe saurianëve të Tokës, duke përfshirë speciet tona para-inteligjente. Pjesa tjetër e njohurive tona për evolucionin tonë vjen nga studimi i skeleteve dhe leximi dhe deshifrimi i ADN-së sonë. E shihni, ne e dimë të vërtetën për rrënjët tona për gjashtëmbëdhjetë mijë vjet. Para kësaj, idetë tona për çështjen e origjinës sonë ishin më tepër besime fetare.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17277
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Humanoidet dhe zvarrniket erdhen ne toke per xehe te bakrit Empty Re: Humanoidet dhe zvarrniket erdhen ne toke per xehe te bakrit

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum