Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Poezi kuku per atdhetar

 :: politika

Aller en bas

Poezi kuku per atdhetar Empty Poezi kuku per atdhetar

Message  Perparimi Jeu 15 Juil - 8:55

Kurr nuk dite 
ti frigohesh,
armiku shekullor,
qe kur kur linde,
e u plake,
ne kete moshe
qe kurr nuk e prite.

Tirania kurr s'tu hoq.
Qysh ne rini vuajta si skllever,
pa buke e pa veshje,
ne shkolle ashtu i ç'veshur
pa perkrahje nga askush
nise vet ta merr jeten
ne duart e tua,
si çdo njeri i vuajtur.

Kurr i meri ne kete jete
nuk ndjeu knaqesi
duke luftue per kete popull
qe ta qesi ne drite.

Por çdo gje ishte e kote
te punoi per qeshtjen madhore,
ky per shqiptar grindu me shkjaun,
ne vend te shkaut
mbi supe,
ju flukeshin vellezerit shqiptar,
sepse liria thonin nuk na vyne.


Malltretime nga armiku,
vinin nxitejt  nga shqiptaret
sepse shkjau mua me thonte,
ne ty nuk te njohem
na treguan vete shqiptare,
se ti po kerkon kosoven
mu ndare nga serbia.

Kurr nuk munda ti kuptoja
keta shqiptar vellazerit e mi,
si nuk pata perkrahje
kur une u kerkojsha Republike
pos ma benin duke me then
ta shkerdhefshim 
Republiken e Kosoves,
qe ku e kemi nanen serbi.

A me fole fjalen e vertete
apo me ju genjye o shqiptar,
siq e keni adet,
shkjau nese ma ka dhan nje shuplake
polici shqiptar njiqind dru 
shpinen ma ka bere ma but se barku.

Nuk po me vjen qudi nga shkaju,
qe me rrinte kur shqiptari e nxiste
por kur shqiptari ma bante
ta shkerdheft nanen Republika
nenerisesha me vete a jan shqiptar
apo popull me dreqen.

Mu keta ish polic
edhe ne lufte u beren komandanta,
qe ky shkja  i zi
i kish urdherue me nis 
luften çliridhare !

Plage te rende na kan shtrue
iku shkajau ma mos u ketheft
por kjo lufte e mallkuar
ne vend serbiet
dhjetra shtete na pruri.

Prej roberies ne roberi
ata qe ishin me serbi,
sot po lavderohen kemi luftue
kurse neve ne lufte
qe nuk na morren
tani na bejne duke kercnue ti ku ishe?

Por sa bajsha me ja ngre tyten helikopterit,
me vrape mbrapa armen ,
ne qafe ma venojshin po çliridharet,
ti ne serb ne ty ne koke,
ja o atdhetar te nderuar,
kjo ka qen lufta çliridhare.


Nga armiku kur s'ju tuta,
perhere e pritesha çka me pret,
por nuk e dija çka eshte friga,
se nga shkjau te mira nuk pret.


Plaga e vellaut çenka shume e rende,
kur ta bene nuk guxon me vra shkja,
dhe te thote o tradhetar
pse po deshiron ta mbrojt popullin?

Nuk po mundem mi kuptue
pasha kete dite a pasha Zoti
a jan njerez apo dreqen shqiptaret
vertete nuk po muj mi dallue,
kusheshte tradhetar e kush tradhetar,
qe po na prijne ne çdo mot
te njejtit i kishim si nen serbi
si ne lufte  dhe tani ,
bashkpunoin me nderkombetar.

Per atdhetar nuk paska vend,
ne keto troje shqiptare,
mjeri ai qe po luftojka 
per te miren e ketij popullit.

Me luftue per shqiptar
te therrasin o tradhetar
mos luftove te thoin frigacak
apo shpiun i serbise.

Po beret i shpetuat shqipetaret
ta bajn ke qen njeri i serbeve
po bane ua ladrove mamen 
ta kan frigen te perulen
behen lepura apo pula .

Po bere i ushqeve 
kete popull shqipetar
thoin kqyre kete shpiun
per interes na jep ushqim
pse nuk na len te vdesim 
si qaj neper lendina.

Me shqiptar dreqi nuk mirret vesh
po i shpetove te thoine,
pse me shpeton,
te etiketoin edhe tradhetar.

Mi dhene buke ta shain nanen
edhe buken te thoin ta dhefsha
se çfare populli haj me det
hyp se te vrava 
zbrite se te vrava
me budallen kurr nuk mundesh 
mu marr vesh.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17152
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut


 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum