Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Luma Haxhiu,ska lidhje me Hashim Thaqin

 :: sport

Aller en bas

Luma Haxhiu,ska lidhje me Hashim Thaqin Empty Luma Haxhiu,ska lidhje me Hashim Thaqin

Message  Perparimi Ven 25 Juin - 12:58

Diplomati amerikan, Hollbruk e Hajdini, Junik, 1998. “1998, Junik: Hajdin Abazi i njohur si “Lum Haxhiu” oficer i UCK-së”  me Hollbrukun.
Luma Haxhiu,ska lidhje me Hashim Thaqin Sinan-kastrati-1
Sinan Kastrati, Suedi
Vazhdon nga numri i kaluar ”Azemi, Bislimi, Hajdini dhe Hashimi”!, Drini.us, 25 Maj 2021  
”Ju nuk jeni ushtri e organizuar kazerme, por një popull që kërkon lirinë dhe pamvarsinë e tij” (Hollbruk) 
Për personalitetet e mëdha, çofshin këta edhe në art, letërsi, muzikë e kulturë, masa e gjërë më së pakut i njeh të (pa) bâmat e tyre, duke menduar se e njohin sa e si duhet.
Kjo po ndodh edhe tash me dy nga heronjët e shkrimeve të mia, Hashim Thaçin e Hajdin Abazin, i pari ish drejtor politik i ish UÇK-së, ish kryeministër dhe ish president i Kosovës, tash i akuzuar për krime lufte kundër njerëzimit, në Hagë.
Edhe për Hajdin Abazin, ambasador i shkarkuar, një ish azilant në Suedi, më vonë, ish gazetar lufte e nuk dihet se çfarë ”detyra” tjera kreu gjatë ”luftës”, më 1998 e 1999 në Kosovë, fotografia e Hajdinit, ose siq e quajti ai vehten ”Lum Haxhia”, me Richard Hollbrukun (Richard Holbrooke, Richard Charles Albert Holbrooke, diplomat amerikan, April 24, 1941 – December 13, 2010) dhe Kristofer Hillin (Christopher Robert, diplomat american, August 10, 1952) në Junik, më 24 qershor 1998, u bë hit, më tepër se sa prapanicat e modeleve në showbizet ndërkombëtare.
E vërteta e takimit, bisedat me pjesëmarrësit si dhe fotografia e plotë, kurrë nuk u u muar vesh e tha e tëra. Ajo u shtrembërua skajshmërisht nga propaganda lpk-iste e kohës.
Deri më tash janë publikuar pakë të dhëna nga ai takim. Është shkrua edhe një libër nga ish ambasadori amerikan në Shkup, Kritofer Hill, për të cilin e pata lexuar kur doli nga shtypi por me vie keq që dikush ma mori mori e nuk ma këtheu dhe nuk mund ta citoi besnikërisht me shpresë se shumë shpejt do ta gjej librin dhe aty, ambasadori Hill besnikërisht i përshkruan gjithë ngjarjet e asaj kohe, takimet dhe bisedat (telefonike) që kishte ai dhe përfaqësuesit tjeë amerikanë me ”përfaqësuesit” shqiptarë, Adem Demacin por edhe Takimin e Junikut.
“Ju nuk jeni ushtri e organizuar kazerme, por një popull që kërkon lirinë dhe pamvarsinë e tij” u shpreh Ollbruk.
”-Jo i kundërpërgjigjet bashkpuntori i Fatos Klosit…Lum Haxhiu.
-Ne jemi një ushtri e armatosur që veç Kosovës do çlirojmë Maqedoninë dhe Çamërinë.  
Hollbruk buzëqesh hidhur dhe tund kokën …!
-Ju jeni guerilas që kërkoni lirinë e vëndit tuaj” (Pjesë nga biseda e ”Lum Haxhisë me Hollbrukun, marrë nga një shkrim më i gjatë me autor, Major Nazif Ramabajën, me titull: “Abazi apo Lum Haxhiu…Ne do çlirojmë jo vetëm Kosovën por edhe Maqedoninë dhe Çamërinë”, 18 Dhjetor, 2019.
Hollbrut në fillim e pyet Hajdin Abazin:
-“Kush jeni ju zotni ????  
– “Oficer, luftëtar, gazetar????  
-“Gazetar…përgjigjet Lum Haxhiu…” 
-“Ju po thoni se jeni dhe vini nga vija e frontit dhe keni ushtri”, i drejtohet Hollbruk Lum Haxhiut…  
-Ja, mi spjego pak një e nga një atë çka unë do të të pyes???  
-Cili është organizimi i juaj?  
-Cilat janë njësitë tuaja ushtarake të armatosura?  
-Cili është armatumi i juaj i rëndë dhe i lehtë ?  
-Dhe cilat janë objektivat tuaj?  
Lumi përgjigjet…..
-“Ne jemi të organizuar në grupe….ilegale…” 
Jo vetëm kaq, por Lum i bën të qarte Z.Hollbrut se obsioni i jonë nuk është vetëm çlirimi i Kosovës i cili simbas tij, s’ishte më problem, por objektivi i jonë është çlirimi i Maqedonisë dhe Çamërisë.
Z. Hollbruk e ndërpret me fjalët ok, ok, por si fillim më trego cilat janë forcat (ne numur) dhe cili është arsenali i ushtrisë suaj.
Ai pyet???
-Sa është numuri i luftëtarëve, brigadat dhe frontet ku ata luftojnë me paramilitarët sërbë?  
Meqe je zëdhënës i vijës së parë, më trego kordinatat… 
-Ku është vija e parë e frontit?  
Abazi ngeli, ai dhe shefat e Rognerit se kishin menduar se Ollbruk ishte i informuar për situatën dhe dinte gjithshka…
-Sa avionë keni ju si ushtri?  
Abazi… i zënë ngushtë i përgjigjet me zë të mekur….
-S`kemi… 
-Sa tankse keni ju si ushtri???  
Abazi… : -S`kemi…  
-Sa Topa të rëndë dhe të lehtë keni???  
Abazi… : “-Skemi… ` 
-Sa murtaja të rënda dhe granathedhës keni??? 
-Abazi… ngeci. 
“Mbas këtij takimi dhe objektivave të ushtrisë së pretenduar nga Hajdin Abazi … apo ushtaraku i rremë pa bere nje dite shkolle ushtrie, Millosheviç filloj ofensivën në verën e 1998 për të mposhtur një ushtri ” fantazëm” (grupet guerile per clirimin e Kosoves) ku bilanci dhe rezultati dihej, ai ishte shkaterruese per UÇK-ne e sidomos per popullaten civile, gratë dhe fëmijët e masakruar dhe të zhdukur nga paramilitarët sërbë”.
Po këtu gjejmë edhe biseda interesante që ”Lum Haxia” dhe bandat komuniste nuk i treguan kurrë. Është prof. Dr. Fehmi Agani që aty merr pjesë dhe flet, por pengohet përderisa fliste … 
”Profesor Femi Agani që ishte i vetmi pjesë e këtij takimi dhe komunistet e UÇK u munduan me çdo mënyre jo vetëm që ai mos guxonte të fliste, por ti zhduknin dhe fotografinë.
Në kohën kur miku i Fato Klosit, Lum Haxhiu tunde kallashin para të pranishmëve në takim… Profesor Agani me qetësinë dhe mençurinë që e karakterizonte, me dy fjalë i drejtohet z.Hollbruk:
-Unë jam përfaqsues legjitim i popullit të Kosovës, dhe President Rugovës…. Ne jemi jo ushtri e organizuar kazerme me arsenalin e rëndë ushtarak…por një popull i bashkuar që kërkon lirinë e tij të mohuar, një popull që kërkon të drejtat e tij, një popull që po mbron pragun e shtëpisë së tij. Një popull që kërkon pamvarsinë e tij” 
Për Hashimin, ”Gjarpërin”, si duket shumë dëshmi të kohës, që nga viti 1998 e ndoshta edhe më herët e deri në fillim të nëntorit të vitit 2021, janë të mjegulluara dhe ndoshta do të zhduken, bashkë me Hashimin, sikurse që ndodh shpesh me njerëz të dyshimtë që ”të mira” e të këqija, i marrin me vehte në varr.
Luma Haxhiu,ska lidhje me Hashim Thaqin Takiminejunikaganiaanash-e1622101641368-300x233
Nga takimi i Junikut, qershor 1998 shihen edhe … Fehmi Agani që asnjëherë nuk e publikuan bandat e fatosave (Nano-Klosi)
Gjithnjë jam interesuar që të dijë sa më shumë për veprimtarinë (anti)”kombëtare” të Hashim Thaçit që nga dita e parë kur emri i tij u bë i njohur, më saktë, që nga vrasja e gazetarit Ali Uka, një ish shok dhome-cimer me ”Gjarpërin”, në Tiranë.
Është e turpshme dhe tepër cinike kur Hashimi me gojën plotë thotë ia mvesh vrasjen e Ali Ukës, njerëzve të Salih Bersihës dhe e quan: Salih Ramë Berisha”
”Komandant “gjarpri” dhe vrasja e ish-zëdhënësit të UÇK-së, Ali Uka në Tiranë ”, 21:43 | 09/05/2019
https://rd.al/2019/05/09/komandant-gjarpri-dhe-vrasja-e-ali-ukes/
“Abazi apo Lum Haxhiu…Ne do çlirojmë jo vetëm Kosovën por edhe Maqedoninë dhe Çamërinë”
https://alinsweden.blog/2019/12/18/abazi-apo-lum-haxhiu-ne-do-clirojme-jo-vetem-kosoven-por-edhe-maqedonine-dhe-camerine/
https://www.facebook.com/BBC-Ballkan-1000266883431602/videos/1998-junik-hajdin-abazi-i-njohur-si-lum-haxhiu-oficer-i-uck-s%C3%AB/368117487774459/
Luma Haxhiu,ska lidhje me Hashim Thaqin Hajdinieagani-e1622101461998-300x231
Hill, Hollbruk, një ”ushtarak”, së pakut me rroba dhe Fehmi Agani. Hajdin Abazi, zhduket. Junik, 1998
“Takimi në Junik” libri më i ri i Hajdin Abazit”
https://gazetaprojekti.com/takimi-ne-juni-libri-me-i-ri-hajdin-aba/
“Thaci: Gjurmet e vrasjes se gazetarit Ali Uka te cojne tek zyra e Berishes | ABC News Albania”
https://www.youtube.com/watch?v=DXrjCqXR6Oc
“Sali Berisha: Hashim Thaçi u arrestua në Tiranë për Ali Ukën, cimerin e tij që u gjend i vrarë në dhomë”, 24/05/2019
https://presheva.com/sali-berisha-hashim-thaci-u-arrestua-ne-tirane-per-ali-uken-cimerin-e-tij-qe-u-gjend-i-vrare-ne-dhome/
https://gazetasi.al/bomba-e-hashim-thacit-njerezit-e-berishes-vrane-gazetarin-ali-uka/
P. S. Shkrimin të cilin e huazova nga miku im, ushtaraku: Major Nazif Ramabaja, është origjinal me ndonjë ndërhyerje time të vogël, në dialog, pa ia prishur kuptimin e humb origjinalitetin, sipas rregullave drejtshkrimore për dialogun.
Vazhdon 
 Malmö, 27 maj 2021

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut


 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum