Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

bima qe ta mban rinin e gjate

 :: politika

Aller en bas

bima qe ta mban rinin e gjate Empty bima qe ta mban rinin e gjate

Message  Perparimi Lun 29 Mar - 11:08

 Et qu'en est-il de la révélation qu'il y a une plante qui «fait vivre les jeunes»; mais il s’agit d’une plante marine, et c’est à Gilgamesh, et à lui seul, il appartient de la cueillir si son cœur ne faiblit pas. M ces mots, les héros imprégnés mesurant deux pieds de haut et descendant aussi du fond de l'eau; il a piloté l'usine de merveille et lui en un mot; vous pouvez utiliser les détails de perçage pour réparer la surface. L'idée qu'il y a une plante

susceptible de prolonger indéfiniment la vie est très répandue à travers le monde, et elle paraît assez naturelle : puisqu’il y a des plantes qui guérissent les maladies courantes, pourquoi n’y en aurait-il pas une – plus rare sans doute que les autres, et d’accès bien plus difficile – pour guérir le plus grand des maux ? Or, cette plante si précieuse, Gilgamesh la tient maintenant dans ses mains. Il a beaucoup souffert, il est vrai, pour l’acquérir, mais, le voici récompensé de ses peines. Il n’a plus qu’à prendre le chemin d’Ourouk ; et, une fois rentré chez lui, il mangera quelques feuilles de l’arbre magique, qui lui rendront tout aussitôt, selon son vœu, la vigueur de sa jeunesse.

Que n’avait-il, hélas ! mangé, quand il était encore au pays de la Bouche des Fleuves ? Il arriva, en effet, et il devait arriver qu’un jour, comme il était au terme de sa course et qu’il faisait très chaud, Gilgamesh descendait vers une source fraîche pour étancher la soif qui le dévorait. Mais, voici que, tandis qu’il buvait, un serpent, attiré par l’odeur de la plante que Gilgamesh avait laissée là un moment, un serpent, qui s’était glissé à travers les pierres, s’empara du rameau et l’emporta. Charles Virolleaud : Légendes de Babylone et de Canaan.
............................................................................................................................................
Dhe çfarë lidhje me zbulimin se ekziston një bimë që "mban të rinjtë"; por është një bimë deti dhe i takon Gilgameshit, dhe vetëm ai do ta këpusë nëse zemra e tij nuk dobësohet. M këto fjalë, heronjtë e mbarsur me përmasa dy metra të larta dhe gjithashtu duke zbritur nga fundi i ujit; ai pilotoi fabrikën e mrekullive dhe atë me pak fjalë; mund të përdorni detajet e shpimit për të riparuar sipërfaqen. Ideja se ekziston një bimë..
e aftë për të zgjatur jetën pafund është shumë e përhapur në të gjithë botën, dhe duket mjaft e natyrshme: meqenëse ka bimë që kurojnë sëmundje të zakonshme, pse të mos ketë një - pa më të rrallë se të tjerët, dhe shumë më e vështirë për t'u arritur - për të kuruar sëmundja më e madhe? Tani, këtë bimë të çmuar, Gilgamesh tani e mban në duar. Ai vuajti shumë, është e vërtetë, për ta fituar, por këtu ai shpërblehet për hidhërimet e tij. Ai thjesht duhet të marrë rrugën për në Uruk; dhe, kur të kthehet në shtëpi, ai do të ha disa gjethe të pemës magjike, të cilat do t'i kthejnë menjëherë, sipas dëshirave të tij, vrullin e rinisë së tij.Çfarë nuk kishte, mjerisht! ngrënë, kur ai ishte ende në vendin e Gojës së Lumenjve? Me të vërtetë ndodhi dhe do të ndodhte që një ditë, ndërsa ishte në fund të vrapimit të tij dhe ishte shumë nxehtë, Gilgamesh po zbriste në një burim të freskët për të shuar etjen që e gllabëroi. Por, vini re, ndërsa ishte duke pirë, një gjarpër i tërhequr nga aroma e bimës që Gilgamesh kishte lënë atje për një moment, një gjarpër, i cili ishte rrëshqitur nëpër gurë, kapi degën dhe e la për ca kohë atje. ' i rrëmbyer Charles Virolleaud: Legjendat e Babilonisë dhe Kanaanit.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

bima qe ta mban rinin e gjate Empty Re: bima qe ta mban rinin e gjate

Message  Perparimi Lun 29 Mar - 11:46

y a une plante qui «fait vivre les jeunes»; mais il s’agit d’une plante marine, et c’est à Gilgamesh,
ekziston një bimë që "mban të rinjtë"; por është një bimë deti dhe i takon Gilgameshit, dhe vetëm ai do ta këpusë................
........................
L'idée de ce qu'est une plante

susceptible de prolonger indéfiniment la vie est très répandue à travers le monde,L'idée de ce qu'est une plante

susceptible de prolonger indéfiniment la vie est très répandue à travers le monde,
.......................................

është një bimë

i aftë për të zgjatur jetën pafund është shumë i përhapur në të gjithë botën, pasi ka bimë që shërojnë sëmundje...................
..................................
l’arbre magique====
gjethe të pemës magjike
.......................

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

bima qe ta mban rinin e gjate Empty Re: bima qe ta mban rinin e gjate

Message  Perparimi Lun 29 Mar - 11:52

Gilgamesh
Eposi i Gilgameshit
Gilgamesh është heroi i një serie rimash legjendare të çerdheve Mesopotamiane, njëra prej të cilave është hartuar çuditërisht si Eposi i Gilgameshit. Ai përmban një nga poezitë, kryeveprën e letërsisë babilonase dhe titullin, varësisht nga interpretimi: ai që zbulon burimin ose ai që i ka parë të gjitha.
Teksti kryesor që kemi nga biblioteka e Ashurbanipal në Nineveh, dhe data e ciklit të shtatë pes Ai përfshin dymbëdhjetë këngë, të mjedisit treqind kundër secilës. Poema është e pavarur nga një datë më shumë, madje
mbi ruajtjen e një fragmenti babilonas i cili rifilloi fillimet e saj të mijëvjeçarit të dytë.

Gilgamesh përshkruhet si mjeshtri brutal dhe i pafuqishëm i citatit Uruk i cili synon të imponojë një zili të ashpër të cilën ai u dërgon perëndive, Enkidu, devijimi përfundimtar i të cilit është për këdo që është i civilizuar. Mblidhni ose lëreni mënjanë për të përfunduar një fermë: hidheni në një mal flijues për të prerë çdo kedër që gjeni. Të ndihmuar nga perëndia e Diellit, Shamash, ata ishin realistë. Ai tërheq vëmendjen te Ishtari i cili kërkon, pa sukses, të josh Gilgameshin. E mërzitur, ajo hedh kundër një kullë të egër. Heronjtë e ndihmuan djalin e tij të rendiste vreshtin. Dhe përveç vdekjes së Enkidut. Papritmas përballë vdekjes, Gilgamesh vdes ndërsa ndahej qoshe nga Fabrika e Pavdekësisë. Gjeni sekretin, por mos bëni fitim, dhe më në fund qiramarrësi shkon në Uruk, për t'u kthyer me kapitalin e vet.
Gilgamesh si zbutës kafshësh (art hitit, fundi i mijëvjeçarit të 3-të para erës sonë).
Disa autorë, të prirur për evhemerizëm, dikush donte të shihte në Gilgamesh një mbret të vendit të Sumerit, i cili do të kishte mbretëruar, gjatë mijëvjeçarit të tretë, në qytetin e Uruk ose Erech, ku ai do të kishte pasuar Mbretin Dumuzi. Sipas këtij interpretimi, ai do të ishte dalluar, midis udhëheqësve të këtyre qyteteve të vogla Sumeriane, nga guximi dhe suksesi i ndërmarrjeve të tij. Legjenda do ta kishte kapur atë dhe dikush do të kishte qëndisur rreth këtij personazhi një seri aventurash të mrekullueshme të cilat saktësisht formojnë materialin e kësaj Epopeje, të cilën tani do ta shqyrtojmë më nga afër.

Eposi i Gilgameshit
Në qytetin antik të Erech me rrethimet, ku është Eanna e Shenjta, vendbanimi tokësor i Anu, mbretëroi një princ i mençur, por despotik, i cili u emërua Gilgamesh. “Dy të tretat e tij ishin një perëndi, e treta tjetër ishte një njeri. Ai hodhi përçarje në familje, duke mos i lënë një vajzë të vogël babait të tij, vajza e një heroi, gruaja e një burri. Banorët e Erechit iu ankuan perëndive; ata u zhvendosën nga ana e tyre dhe i thanë Aruru i Madh:
“Ju formuat Gilgamesh; tani formoni një njeri tjetër në imazhin e tij, në mënyrë që ata të luftojnë së bashku dhe Erech të mund të pushojë. Aruru mori baltë, e preu dhe formoi, si Anu, heroin Enkidu [i njohur gjithashtu si Eabani]. Trupi i tij ishte i mbuluar me flokë; flokët e saj, të ngjashme me ato të një gruaje, u rritën si të korrat ”.Ai u rrit në shkretëtirë midis kafshëve të egra:

Me gazele ha bar;
Me bagëtitë e pijeve që pi;
Me kopetë zemra e tij gëzohet për ujërat.
Për të mbrojtur kafshët, miqtë e tij, ai mbushi gropat e hapura nga gjuetarët, hoqi rrjetat e vendosura prej tyre dhe ndërsa fuqia e tij barazohej me atë të një ushtrie të Anut, askush nuk guxonte të dilte në shkretëtirë. Ata vendosën ta kapnin; por si? Gilgamesh sugjeroi një qëllim:
Shko, gjahtari im! merr me vete një prostitutë, një vajzë gëzimi.
Kur ai (shoqëron) kopenë në vendin e ujitjes,
Ajo, le ta heqë rrobat e saj, dhe ai, le ta marrë kënaqësinë e saj.
Ai do ta shohë dhe do t'i afrohet ...
Kështu u bë; postuar pranë vrimës së ujitjes, gjahtari dhe prostituta panë, pas dy ditësh pritje, Enkidu dhe tufa e tij e njohur arritën. Çupa zbuloi gjoksin e saj dhe hodhi rrobat e saj. E kapërcyer nga epshi, Enkidu bashkohet me të. Kur ai ishte plotësisht i kënaqur, ai donte të kthehej te tufa e tij; por, duke e parë, gazelet ikën.
Bagëtia e shkretëtirës u largua nga trupi i tij;
i privuar nga pafajësia e tij, Enkidu nuk ishte më i denjë të jetonte në familjen e kafshëve. Kot u përpoq të bashkohej me ta: gjunjët e tradhtuan, trupi i tij ishte si i paralizuar. Ai u kthye të ulej i trishtuar në këmbët e prostitutës, e cila mbaroi ta joshte me fjalët e saj lajkatare:

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

bima qe ta mban rinin e gjate Empty Re: bima qe ta mban rinin e gjate

Message  Perparimi Lun 29 Mar - 12:01

Je e bukur, Enkidu, je si perëndia;
Pse vrapon nëpër shkretëtirë me tufat?
Shkojme! Unë do të të çoj brenda Erech në stilolapsa,
Vendi ku Gilgamesh është perfekt në forcë
Dhe, si një ka i egër, u tregua i fortë ndaj njerëzve!
Dhe pa rezistencë, Enkidu lejoi që të drejtohej në Erech.Sidoqoftë Gilgamesh, në pallatin e tij, u shqetësua nga një ëndërr: ai kishte parë në gjumë një njeri me forcë të mrekullueshme, me të cilin ishte përpjekur kot të luftonte. Ai shkoi për të gjetur nënën e tij, Rimat-Bélit, "i cili di gjithçka" dhe ia besoi shqetësimin e tij:

Nëna ime, unë pashë një ëndërr në natën time
Ndërsa kishte yje në qiej.
Ndërsa një ushtri e Anu-së më ka rënë;
Unë e vishja atë dhe ishte më e fortë se unë,
Unë e tërhoqa zemërimin e tij me dhunë dhe nuk mund ta tundja.
... Unë, si mbi një grua, mbi të u derdh vetë,
Unë e hodha te këmbët e tua.
Ti, e bëre të garonte me mua.
Rimat-Bélit, i cili di gjithçka, e siguroi djalin e tij. Thendrra do të thoshte se Enkidu, i cili
e tejkaloi Gilgameshin me forcë, do të bëhej miku i tij. Dhe vërtet, kur Enkidu u shfaq në pallat, Gilgamesh e përshëndeti me mirësi dhe ata u ulën krah për krah, si vëllezër.
Bëhuni shoku i pandashëm i Gilgameshit, Enkidu udhëhoqi një ekzistencë mbretërore, ai ishte i veshur me një rrobë madhështore, ai flinte në një shtrat të përgatitur mirë dhe u ul në të majtë të Gilgameshit në një vend të qetë; mbretërit e tokës i puthën këmbët dhe njerëzit e Erechit ngritën brohoritjet e tij drejt tij. Sidoqoftë, një natë ai pa një ëndërr katastrofike: një qenie misterioze, me fytyrë të errët, në talonat e shqiponjës, e çoi mbi re dhe e bëri të zhytej në shtëpinë e errësirës, ​​shtëpinë e Nergal, "shtëpia nga e cila" hyrëse nuk shuhet. "Kur erdhi dita, Enkidu i tregoi ëndrrën e tij Gilgameshit dhe i përshkroi atij vizionin që ai kishte sjellë përsëri nga bota e nëntokës. Gilgamesh mbushi një kavanoz jet me mjaltë, mbushi një vazo lapis lazuli me gjalpë dhe i ofroi si dhurata Shamash. Zoti i sugjeroi Gilgameshit

për të shkuar dhe për të luftuar Humbaba-në e Fortë (Khumaba), mbretin e malit të Kedarëve.

Sapo mësoi për këtë plan, nëna e Gilgameshit, Ramat-Belit, pasi vuri stolitë e shenjta, u ngjit në tarracën e pallatit dhe i dha Shamash ofertën e temjanit, të cilën ajo e shoqëroi me ankesat e nënave:

"Pse", tha ajo, "i ke dhënë fëmijës tim një zemër që nuk fle?" Dhe tani ju e keni prekur atë dhe ai shkon, në shtigje të largëta, në Humbaba. Ai përballet me një luftë që nuk e njeh; ai ndërmerr një fushatë të cilën nuk e di. "
Kot banorët e Erech u përpoqën të mbanin Gilgameshin duke i kujtuar rreziqet e ndërmarrjes: Humbaba ishte një përbindësh i frikshëm dhe duheshin njëzet mijë orë ecje për të arritur tërheqjen e tij. Më kot vetë Enkidu tregoi kundërshtim për këtë ekspeditë; Gilgamesh, kokëfortë në modelin e tij, mbylli veshin për këshillat e pleqve; ai gjithashtu triumfoi mbi hezitimin e mikut të tij dhe të dy shokët u nisën.Dy aspekte të Humbabës. (Pllaka terrakote; Louvre).

Shumë është thënë për itinerarin e Gilgameshit dhe Enkidut. Për një kohë të gjatë besohej se mali i Kedarëve ishte në Elam, afër Susas, në Persinë jugperëndimore. Por Virolleaud ka treguar që mali misterioz i Kedarëve ishte ndoshta Amanos, një mal i cili kufizon Sirinë në Veri-Perëndim dhe e ndan atë nga Azia e Vogël. Për të përshkruar ekspeditën Gilgamesh, autorët e veprës duket se kanë marrë njohuritë gjeografike të marra nga Mesopotamianët, të cilët, të privuar nga druri dhe guri në vendin e tyre, u ngjitën në luginën e Eufratit, në kërkim të këtyre materialeve që ata u ndeshën përfundimisht në shpatet shkëmbore dhe të pyllëzuara të Amanos.

Por përsëri te heronjtë tanë. Pas një shëtitje të gjatë, ata arritën në malin e gjelbër në të cilin qëndronte pylli i kedrit, domeni i Humbabës. Enlil / Bêl e kishte atë
vendosur atje për të mbajtur kedrat të paprekur; zëri i tij ishte një stuhi, goja e tij ishte si ajo e perëndive, fryma e tij ishte një erë.

Kush zbret te kedrat e tij, një sëmundje e kap atë.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

bima qe ta mban rinin e gjate Empty Re: bima qe ta mban rinin e gjate

Message  Perparimi Lun 29 Mar - 12:18

Edhe një herë, Enkidu donte ta tërhiqte Gilgameshin nga qëllimi i tij.
"Mik," i tha ai, "le të mos zbresim në pyll; duart e mia janë të dobëta dhe anët e mia janë paralizuar. "
Por Gilgamesh e tërhoqi zvarrë.I mbuluar me kedra madhështor dhe aromatik, pylli, shtëpia e perëndive, shenjtërorja e Irnini, shpaloset në sytë e dy heronjve hija e saj e mbushur me kënaqësi dhe rrugët e saj të shënuara mirë. Të dy miqtë u përfshinë dhe shpejt erdhën në një lloj mbylljeje që kufizonte domenin e Humbaba. Gilgamesh i thirri përbindëshit dhe e sfidoi. Por roja i ashpër i pyllit nuk pranoi të përgjigjej. Para se të fillonte luftën, Gilgamesh donte të mblidhte shenjat: ai bëri një ofertë për të vdekurit, këndoi vajtimin për varrim, hapi një gropë ku hodhi fara dhe, pasi u ngjit në majë të malit, ai thirri Shamash:


"O Zot! ai tha, sill një ëndërr Enkidu. "
Dhe ja, në mes të natës, Enkidu papritur u zgjua dhe, duke iu drejtuar Gilgameshit, i cili, i gjunjëzuar, po shikonte pranë tij:
"Shoku im," tha ai, "nuk më thirre? Pse jam zgjuar? A nuk ka kaluar një zot? Pse është therur mishi im? Në një ëndërr, pashë qiejtë që bërtisnin dhe toka gjëmonte. Në errësirë ​​shkëlqente një rrufe, një zjarr i ndezur; vdekja po binte në shi; atëherë zjarri u shua ... "I mbuluar me kedra madhështor dhe aromatik, pylli, shtëpia e perëndive, shenjtërorja e Irnini, shpaloset në sytë e dy heronjve hija e saj e mbushur me kënaqësi dhe rrugët e saj të shënuara mirë. Të dy miqtë u përfshinë dhe shpejt erdhën në një lloj mbylljeje që kufizonte domenin e Humbaba. Gilgamesh i thirri përbindëshit dhe e sfidoi. Por roja i ashpër i pyllit nuk pranoi të përgjigjej. Para se të fillonte luftën, Gilgamesh donte të mblidhte shenjat: ai bëri një ofertë për të vdekurit, këndoi vajtimin për varrim, hapi një gropë ku hodhi fara dhe, pasi u ngjit në majë të malit, ai thirri Shamash:


"O Zot! ai tha, sill një ëndërr Enkidu. "
Dhe ja, në mes të natës, Enkidu papritur u zgjua dhe, duke iu drejtuar Gilgameshit, i cili, i gjunjëzuar, po shikonte pranë tij:
"Shoku im," tha ai, "nuk më thirre? Pse jam zgjuar? A nuk ka kaluar një zot? Pse është therur mishi im? Në një ëndërr, pashë qiejtë që bërtisnin dhe toka gjëmonte. Në errësirë ​​shkëlqente një rrufe, një zjarr i ndezur; vdekja po binte në shi; atëherë zjarri u shua ... "Ndërsa Enkidu është i frikësuar nga kjo ëndërr, Gilgamesh e interpreton atë si një ogur të fitores: ai angazhohet në luftime, duke thirrur ndihmën e perëndive. Ata lëshojnë elementët kundër Humbabës, i cili pranon humbjen dhe vritet nga Gilgamesh.

Ndërsa pas triumfit të tij, Gilgamesh u pastrua nga ndotjet e tij, dhe pasi zgjidhi flokët dhe vuri rroba të pastra, ai vuri kurorën e tij dhe shtrëngoi hudhrën e tij, perëndesha Ishtar pa heroin dhe, duke goditur me bukurinë e tij, ajo
i tha:
Shkojme! Gilgamesh, bëhu i dashuri im!
Qofsh burri im dhe unë gruaja jote!
Unë do të të bëj të mbash një qerre prej lapis lazuli dhe ari,
...
Hyni në shtëpinë tonë, me aromën e kedrit.
Kur të hyni në shtëpinë tonë,
Ata që ulen në fron do të të puthin këmbët,
Ata do të përkulen para jush mbretër, zotër dhe princa ...
Por Gilgamesh e shtyu përafërsisht perëndeshën larg. A nuk e dinte ai se sa e paqëndrueshme ishte ajo dhe çfarë fati të vajtueshëm u rezervoi të dashuruarve të saj, kur ata kishin pushuar së kënaquri?

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

bima qe ta mban rinin e gjate Empty Re: bima qe ta mban rinin e gjate

Message  Perparimi Lun 29 Mar - 12:28

Shkojme! Unë do të zbuloj prostitucionin tënd.
Në Tammuz, dashuruesi i rinisë tuaj,
Vit pas viti, ti ia ngre vajin.
Zogu "kopshtar i vogël", ai shumëngjyrësh, ju pëlqeu,
Dhe ju e goditët atë dhe ia thyen krahun!
Ju e donit luanin, të përsosur në fuqi,
Dhe i hapët shtatë e shtatë gropa.
Ju e donit kalin, krenar në luftë,
Dhe ti i ke dhënë rripin, thumbin, kamxhikun ...
Ju e donit bariun, pastorin,
Çdo ditë ai sakrifikonte fëmijë për ju,
Ju e goditët atë dhe në një leopard e ndryshuat atë ...
...
Dhe mua ju do të më doni dhe si këto do të më transformoni!
Duke dëgjuar këto fjalë të ashpra, Ishtari u ndez nga zemërimi; ajo u ngjit në qiell, shkoi përpara Anu, babait të saj, dhe i tha:
Gilgameshi më mallkoi! Gilgamesh tregoi turpin tim, turpin tim dhe mallkimet e mia ... Për të ndëshkuar pafytyrë, bëj një dem qiellor dhe hidhe kundër tij. Anu e pranoi dëshirën e vajzës së saj. Ai dërgoi një dem të zemëruar kundër Gilgameshit, i cili ishte gati të mposhtte heroin; por Enkidu vrapoi në ndihmë të mikut të tij, e kapi demin nga bishti dhe e bëri copa-copa. Pastaj, duke parë Ishtarin i cili, në murin e Erech, po vajtonte në mes të kurtizanëve të shenjtë, ai gërvishti pjesën e djathtë të përbindëshit qiellor dhe e hodhi me tallje në fytyrën e perëndeshës duke thënë
Dhe edhe ti që të kap! Unë do të bëj të njëjtën gjë me ju ...

Gilgamesh shkëputi brirët e demit, i cili mund të përmbajë të paktën gjashtë gunu vaj dhe i synonte për vajosjen rituale të kultit të Lugal-bandës, për të cilin ai kishte një nderim të veçantë. Pas së cilës të dy miqtë, pasi lanë duart në Eufrat, u kthyen në Erech, midis brohoritjeve të njerëzve që do të përsërisnin:
Gilgamesh është i shkëlqyer mes njerëzve!
Gilgameshi është i fuqishëm midis njerëzve!
Pasi kanë kryer bëmat e tyre të mrekullueshme, heronjtë tanë pushuan. Por Ishtari mizor po planifikonte hakmarrjen e saj. Enkidu u godit nga sëmundja dhe për dymbëdhjetë ditë luftoi kundër sëmundjes së tij. Kështu u përmbush ëndrra funerale e cila e kishte trazuar në fillim të poezisë. Në agimin e ditës së trembëdhjetë, Enkidu skadoi në krahët e mikut të tij; dhe Gilgamesh u ankua:
Enkidu, shoku im, vëllai im i vogël, tigri i shkretë,
Me të cilin kemi zbritur kudo dhe jemi ngjitur në male,
Tani çfarë gjumi të ka kapur?
Ju jeni errësuar dhe nuk më dëgjoni!
Ai preku zemrën e tij dhe zemra e tij pushoi së rrahuri. Papritur duke u kapur nga paniku para këtij kufome, Gilgamesh, duke braktisur pallatin e tij, iku nëpër fshat.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

bima qe ta mban rinin e gjate Empty Re: bima qe ta mban rinin e gjate

Message  Perparimi Lun 29 Mar - 12:47

Gilgamesh duke ujitur një dem nga vazoja e ndezur. (Vulë cilindri).
Ata që e takuan i thanë:

Pse është gllabëruar forca juaj? pse eshte fytyra e ulur
Zemra juaj është në gjendje të keqe, tiparet tuaja janë thyer,
Dhe ka trishtim në zorrët tuaja;
Vajtimi dhe trishtimi ju djegin fytyrën.
Dhe Gilgamesh përgjigjet:
Pse nuk duhet të iki nëpër fshat?
Enkidu, shoku im, vëllai im i vogël, pantera e shkretëtirës,
Miku im që vrau luanët me mua,
Shoku im që me mua u përball me të gjitha vështirësitë,
Fati i tij e kapi;
Gjashtë ditë e gjashtë net mbi të kam qarë;
Pastaj kisha frikë nga vdekja dhe ika nëpër fshat.
Shoku im që e doja është bërë si baltë,
Dhe unë, a do të duhet të shtrihem si ai dhe të mos ngrihem më kurrë?
Pra, është frika e vdekjes që e frikëson Gilgameshin. Por ku mund ta gjejmë sekretin e shpëtimit të kësaj nevoje fatale? Gilgameshi më në fund mendon të shkojë të konsultohet me Utanapishtimin, njeriun e bekuar që, pasi i mbijetoi përmbytjes, mori nga perënditë privilegjin e pavdekësisë. Për të arritur tek ai, rruga është e gjatë dhe e rrezikshme. Pavarësisht, Gilgamesh do të përballet me të gjitha rreziqet:
Nëse shoh luanë dhe më tremben
Unë do të ngre kokën dhe do të kërkoj Sîn;
Ishtarit, kurtizanit të perëndive, do t'i shkojnë lutjet e mia



Ai së pari arrin në malin Mashu (një mal në Liban apo Armeni?); është atje që çdo mbrëmje dielli pushon nga rrjedha e tij; porta e malit ruhet nga njerëzit e akrepave, kokat e të cilëve prekin tarracën e qiejve dhe gjinjtë e të cilëve arrijnë në botën e nëndheshme:
Shkëlqimi i tyre i frikshëm përmbys malet.
Në pamjen e tyre, Gilgamesh ndjeu fytyrën e tij të errësuar nga frika dhe frika; megjithatë, ai erdhi në vete dhe u përkul para tyre. Akrepi njeri, i cili kishte njohur në Gilgamesh mishin e perëndive, tregoi detyrimisht rrugën e tij dhe heroi hyri në trashësinë e malit. Për njëmbëdhjetë dy orë ai eci në errësirë ​​të dendur. Më në fund, në orën e dymbëdhjetë të dyfishtë, drita ndriçoi përsëri dhe Gilgamesh u gjend në një kopsht të mrekullueshëm që shtrihej buzë detit. Para tij qëndronte pema e perëndive, frutat e të cilave, me ngjyra madhështore. Shih, barteshin nga lapis degë lazuli; gurët e çmuar ndotnin tokën. Ky vend kënaqësie ishte vendbanimi i perëndeshës Siduri Sabitu (domethënë tavernistes), "e cila banon në skajet e detit". Në pamjen e heroit, i veshur me një lëkurë kafshe, Siduri u tremb dhe u mbyll në shtëpinë e tij. Por Gilgamesh kërcënoi se do të hapte derën dhe do të thyej bravën. Hyjnesha më pas pranoi ta dëgjonte, por, kur ai i kishte shpjeguar asaj qëllimin e udhëtimit të saj, ajo së pari i tregoi atij pakuptimësinë.
O Gilgamesh! pse po vrapon rrotull
Jetën që kërkoni nuk do ta gjeni.
Kur perënditë krijuan njerëzimin,
Ata vendosën Vdekjen për njerëzimin,
Ata e mbanin jetën në duar.
Le të jetë i kënaqur Gilgamesh me të mirat tokësore:
... mbush barkun,
Dita dhe nata gëzohuni, Çdo ditë festoni!
Rrobat tuaja le të jenë me shkëlqim!
Le të lahet koka! Lani veten me ujë,
Shikoni të voglin që ju kap dorën,
Gëzoftë nusja në gjirin tënd!
Përveç kësaj, ndaj cilit rreziqe nuk do të ekspozohej ai nëse do të vazhdonte në planin e tij:
O Gilgamesh! nuk kishte kurrë një kalim,
Dhe askush, që nga kohërat më të lashta, nuk e ka kaluar detin.
Kalimi është i vështirë, rruga është e dhimbshme,
Dhe të thella janë ujërat e Vdekjes që mbyllin hyrjen në të.
Atëherë, Gilgamesh, ku do ta kapërceni detin?
Kur të arrini në Ujërat e Vdekjes, çfarë do të bëni?
Sidoqoftë, duke mos qenë në gjendje të kapërcejë kokëfortësinë e heroit, Siduri e këshillon atë të shkojë të gjejë Urshanabi, anija e Utanapishtimit, i cili, i vetëm, mund ta udhëzonte në këtë lundrim të vështirë. Urshanabi urdhëron Gilgameshin të presë në pyll njëqind e njëzet shtylla prej gjashtëdhjetë kubitësh secili; pas së cilës ai e fut atë në varkën e tij. Për një muaj e gjysmë, të dy burrat lundruan në oqean; ata më pas arritën në Ujërat e Vdekjes të cilat rrethojnë parajsën e Utanapishtim dhe mbrojnë afrimin e tij. Mjerë ai që i prek! Falë parashikimit të Urshanabi, Gilgamesh shmangu kontaktin e tyre të vdekshëm; ai hodhi prapa secilin shtyllë pasi e përdori atë një herë; në njëqindenjëzetë kalimi u kryqëzua.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

bima qe ta mban rinin e gjate Empty Re: bima qe ta mban rinin e gjate

Message  Perparimi Lun 29 Mar - 13:16

Në prani të Utanapishtimit, Gilgamesh bëri të njohur dëshirën e tij për pavdekësi. Por "ai që gjeti jetën" kundërshtoi domosdoshmërinë e pashmangshme:
A është përgjithmonë që ne të bëjmë një shtëpi?
A po rritet lumi përgjithmonë?
Askush nuk e di fytyrën e vdekjes.
Mammitu, i cili krijon fatin, me Anunnaki rregullon fatet;
Ato përcaktojnë vdekjen dhe jetën;
Ata kurrë nuk i bëjnë të njohura ditët e vdekjes!Nëse ai vetë ishte në gjendje të bëhej i pavdekshëm, pas përmbytjes, ai i detyrohej këtij privilegji për mirësinë e një perëndie. Dhe për t'i provuar Gilgameshit forcën e fatit, ai i ofron atij një përvojë: pasi gjumi është imazhi i vdekjes, që Gilgamesh nuk shkon në shtrat për gjashtë ditë dhe shtatë net. Mjerisht! Ulur mezi, Gilgamesh bie në gjumë dhe Utanapishtim i thotë, me përçmim, gruas së tij:

Shihni të fortin që dëshironte jetën!
Një gjumë, si një uragan, fryn mbi të.
Prandaj Gilgamesh do të kthehet në qytetin e tij, duke mbajtur gjendjen e tij të vdekshme. Sidoqoftë, para nisjes së tij dhe me kërkesë të gruas së tij, Utanapishtim do t'i zbulojë atij një sekret të mrekullueshëm:
xxxxxxxxxxxxxxxxxx
Utanapishtim do t'i zbulojë atij një sekret të mrekullueshëm: ai është në fund të Oqeanit një bimë me gjemba; "Erëza(djegeja) e saj, si ferra, shpon dorën"; por emri i tij është "plaku bëhet i ri", dhe kush e ha atë kthehet në gjendjen e tij rinore.

xxxxxxxxxxxx Gilgamesh lidh menjëherë gurë të rëndë në këmbë, zhytet në oqean, zhyt bimën që i shpon dorën dhe, duke i liruar gurët, ngjitet përsëri në varkën e Urshanabi. Udhëtimi i tij nuk do të jetë tretur kot. Mjerisht! Gjatë kthimit, një ditë kur Gilgamesh po lahej në një burim me ujë të freskët, një gjarpër, i tërhequr nga aroma e bimës, vodhi degën magjike. Kështu Gilgamesh u ul dhe qau:

Me kë u lodhën krahët e mi?
Për kë atëherë është shkatërruar gjaku i zemrës sime?
Unë nuk bëra një punë të bukur për veten time;
Për luanët e tokës bëra një vepër të bukur!

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

bima qe ta mban rinin e gjate Empty Re: bima qe ta mban rinin e gjate

Message  Perparimi Lun 29 Mar - 13:37

Et doublement déçu, Gilgamesh regagna Erech aux enclos. Toujours hanté par la crainte de la mort, il évoqua l'ombre d'Enkidu, pour apprendre de lui « la loi de la terre »; mais Enkidu ne put que décrire à son ami la triste condition de ceux qui, pour toujours, sont enfermés dans le sombre royaume de Nergal; et c'est sur cette vision désolante que s'achèvent les aventures de Gilgamesh. Kështu fillon Përralla e Gilgameshit, heroi i parë i gjeneruar nga njerëzimi në Mesopotami në mijëvjeçarin e III para Krishtit. Nëse Gilgamesh është një lloj super-heroi antik që përballet me monstra dhe perëndi, ai është gjithashtu, dhe mbi të gjitha, një njeri. I shkatërruar nga vdekja e Enkidu,shokut të tij, vëllait të tij, dhe tani i kapluar nga frika mizore e vdekjes, Gilgamesh do të arrijë të pamundurën. Ai dëshiron të gjejë jetë të përjetshme: ai do të arrijë kufijtë e botës së njohur dhe do të kapërcejë "malet binjake" që mbrojnë njerëzit e akrepit. Forshtë për të që të pyesë të mbijetuarit e Përmbytjes: ata do ta dinë ... Dhe Gilgamesh do të kthehet, "plot përdorim dhe arsye". Mund të jesh burrë dhe të mos vdesësh? Shumë kohë para Uliksit, Gilgamesh do të raportojë përgjigjen, një përgjigje mahnitëse. (mbulesë)

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

bima qe ta mban rinin e gjate Empty Re: bima qe ta mban rinin e gjate

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum