Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Biografi e Haxhi Kuçit

 :: politika

Aller en bas

Biografi e Haxhi Kuçit Empty Biografi e Haxhi Kuçit

Message  Perparimi Sam 16 Jan - 4:11

=AZW2jg10DzET2D9jVLLaXkcpzM4KekfhW4l4I_9mgMG3r7JN4TQ0_4dCDyAe_6qiVA1j556ulWCwVgxwSL_nl8ucfXTwMO32wHvoec7nB1yaj7J571pebZVkxq6hps-1kNQ&__tn__=R]-R]Haxhi Kuçi

Halil Kuliqima i knasun kisha qen me qen i vdekje se sa kam pas malltretime qysh ne moshen rinire nga komunista dhe bijt e tyre.Ju keni vint ne moshen kur keni qen arsimtar e une ende pa hy ne shkollue fillore.Po ta celui Rastin ne vitin 1961 ne Beograd shkuam musafir te Reshat musafir,kur Nji dite n'a ftuan do fqinje me pi jade por nuk kishin pas me qka me dheze zjarrin dhe po ja ban Nji licanikut Tim shko mbushe nje kese me thengjill ,ju bashkangjitem edhe une ,dhe duke mbush kesen me thenghill n'a znuri rijtari dhe mua le rrahu ma se shumti dhe n'a zbrazi keset.E kisha ne gjep nji qibrite dhe u Uka mbi qymyr dhe si e dhezesha fijen e qibritit ashtu duke u kall ja futsha qymyrit dhe keshtu nja Dhjete vende dhe mbas gjysme ore i ka dal flaka dhe sa e shkymshin njejten pjese flaka i dilte ne pjese tjeter.Thingjilll ka pas me mijera tonelata si mal nga thengjilli.Qibritin e Pata lan afer kaftorit se e Bana mend qe kan me n'a kontrollue.Mbas disa oreve jan ardh policia ai rijtari ua bani po keta kan qen duke vjedh thengjill,une u shtjerra kinse nuk di asgja,n'a kontrolluan neper gjepa e l'an qe skemi asgje une,dhe ja kan sherrin dillit.Ne vitin 1968 une mbas Osman Geges e kam bartur flamurin kuq e zi neper suhareke.Po kete vite dimri u vonova ne shkollue e ma shpejte me shkue hyra neper lum qizme dhe ne qizmet me hyri uji gjere sa hyra ne klase thash do te vdesin nga te lerdhirat qe ishte Nji car i Eger dhe i datha qizmet e Oran kaftorit ne klase nisa ti nxeja kembet,nga mbrapa Nji mesues serb Sllavku me Thierry sa mujne veshve e shpines ja kam kapur thuoren e ti kam hyp shkaut e sa kam mujt e kam rrah.Ka ardhe HaHami Bylykbashi me drejtorin Ruzhdi Berishen me grushta nga mbrapa sa mujshin duke le shell PSE u mbrojta nga shkau edhe le keta d'y u rroka duke u shell grushta dhe kam kercue nga kati i dyte.Te nesermen le prijashtuan nga shkolla.Nga dépression i kam marr si gué dhe têre xhamat e shkolkes ja pata thye ne shenje te hakmmarrjes.Djemt e ketyre ne uqk kan ba kurthat mi vra ata qe kan vra serb sidomos Ismet Jasharin,Naimin e Xhelalin e ke fajet serbeve.Ruzhdi Berisha qe tha n'a salle e filmit ta perkrahim Milloshin per me rrezue KASK dhe suspendimin e Kushtetutes se vitit 1974.Hamzi qeni qe bashk le Refki Reshitajn organizon manifestime per diten e Titos.Shkollen fillore e Pata krye privat ku me ka ndihmue Nji Muhamet Kryeziu ,sépse Jashar Basha mensonge se une i kam mesue do formula permenq dhe nuk donte as dysh te ma jipte e Pata shajt dhe nja d'y shuplaka ja Pata shllapangjesh,n'a ndau Muhamet Kryeziu.Pse pio rriheni?Ja nisa me santé dhe ja bana j'y pis qe d'y vite mi ka hyp vetem ose e njoh mire mathématicien e ok la qet njish pi ma ban po vjedhish.Ja Bana pash zotin eja bre e thuaj qiti detyra nese nuk di mi zgjidhet Ani let la qet njish.Jashar Basha nuk donte me ndegjue.Muhameti ja bani que qare pa hy e le vertete a vertete nuk din.Ma qiti Nji detyre e Bana,ja bani e ka mesue per menq.Qitja Nji tjeter,edhe ate e Bana,po ja ban e ka shkrue ne shuplaka.Ja Bana ka po mundem me dite qfare detyre me qesish?Ja tregova shuplakat skisha asgje te shkruar.Muhameti ja bani nuk e kisha ba mend i Jashar Basha qe je kaq i poshter me ngel nxensin qe din.Menxi ma siti dysh.Ishte ky viti dhjetor 1970.Baba il e lettre Nji penzion sa per me jetue si skllever,u detyrojsha ne 25maj mi zbrazur kamionat me ciment,arlatur pleh artificiel e qka jo ne moshen ma te re.Kur hyrem ne vitin 1971,djali migjes Shabani erdhi te ne dhe ma bani Haxhi ,e kan qit Nji lajmrim kush deshiron mu shkrue me Punue vullnetar ne Nji akcion sutjeska 1971,,dhe atje mujna me marr diploma e mu punsue ma lehte.Me mori mua dhe bashk me te u regjistruam.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Biografi e Haxhi Kuçit Empty Re: Biografi e Haxhi Kuçit

Message  Perparimi Sam 16 Jan - 4:35

Naser Islami

Ooooo...! Pershendetje dhe rrespekte. Oooo HAXHI TRIMI MBI TRIMAT qe vetem juve ma se pari ju takone atdheu dhe flamuri, qe neve na ka ra shorti me e neperkembur edhe atdheun edhe flamurin ma e kemi humbur krejte! Ne Kosove nuk valon dot flamuri kuqe e zi, te cilin i vetmi je qe e ke mbrojtur edhe me kushtim jete! Por tani brengosu per neve, se te taneve na ka hanger dreqi i dreqit, na ka humbur rruga n'oborre! Si duket po na zen haku i kundershtimit te atdhetareve dhe perkrahjes se ttadhetareve! Mose qofshe ne lekuren tone! Po ma t poshter se na nuk ka kunde! Ashtu si jemi, i kemi punet-gjendjen! Shume te fala Zoteri i nderuar dhe rrespekte per te gjithe ata te cilet biles po te rrespektojne!


Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Biografi e Haxhi Kuçit Empty Re: Biografi e Haxhi Kuçit

Message  Perparimi Mar 19 Jan - 3:33

R]Haxhi Kuçi

Ah more Cen me ma kethye kohen edhe nji hère kjo perendi,e kishe pa a te kisha hype ne kerrin Tim.Nuk e kam ba mend qe ka met rrok shkula qe emrin Tim tutesh me permend.Nuk ke nevoj mi perkrah te vdekurit kur AT qe ju ka ndihmue nuk ja rrasish pordhe.Pse jeni kaq Injoranta?A po tutesh mos po ta marri fotelen?Ma burr po del Jakupi se ti.A krejt kunder kisha pas mendue ne ju.Allahile sato armatime qe i kishe ne dhome ne Barake a ua shperndave shqipeve apo ti morren serbet,se tu dhimt nja te ma japish mua.A te kujtohet kur ma bane,me ta dhan Nji armé duhet me ta leshue nji leje te posaqme?Bravo Ceno.Nese po genjej diqka ju lutem ma thuaj.x


Cen Desku
 Shikoje punën tënde! Mos shpif! Mos u merr me mua!
Shkruaje autobiografin tënde reale ose porosite ndonjë autor!
Unë nuk kam kohë me u marr me ty! Përshëndetje!

Kushtrim Desku
Haxhi Kuçi kontakto ndonje psikolog ose psikiater !

Haxhi Kuçi

a ju bijt e Titos dini mi gjet keto sllogane.Ju Vetem kur tju vjen voja te zuza bani lutje per me ju shpetue,si ta kceni reken thuani nanen ta ladrofsha.Veq se mire jo.Une nuk kam Punue per pozite por per humanisme po ndoshta kam nevoj per mjek qe pot ngoj po shkoj.Ti bani te fala Cenes,veq ta dini se edhe mua uqk sherrin Cenes ja Pata pa me20 korrik 1998 ne oden e Hazir Ollurit.Nuk deshta kete me fol por para se te shkoj te mjeku percillja Cenes tregojna meselen Time.Ai qe ju shpeton vertete eshte i smut ne tru

 pash besen pash femit e tu me trego ku shpifa?PSE more burr qenke ba tjeter njeriu?Cena i vertete paska vdek,nuk je ti Cen Desku.

paske harrue kur rruges ma bane nuk eshte interesant me shkrue romane,se secili njeri mundet me shkrue,dhe qe atehere ma ke ba akull mos me shkrue libra.Pse ti ja bise me shkrue?Tani me thua te shkruaj,eh po prape me nxite me ja nis me shkrue.Ruju Zotit,a nuk ju qova ne pamje kur u vra Gani Paqarizi ne Lubizhde?A nuk ju nderova kur une organizira ate pajtim mes Rrahim Buzhales dhe Bislim Shales nga Banja?Ju ne gazeta shkruajtet emrat e juaj emrin Tim ne bishtin e peles.Po genjej edhe ketu o Cen.Si ti si Xhevati,si Fetah Begolli me dhelperaki me banet.A nuk shkuam ne Rugoven me marr Fetahun?A ma banet sa pare te ka pague qe po ngutesh mi pajtue?Po têre shpenzimet kan qen te mijat,une leshin e Hyres e kam fitue.As Anton Qeta ku ka kam krye punen e pajtimit emrin Tim ne bythen e majmunit.Edhe vet kur i kam pajtue ne Suhareke,ldk i qitshin emrat e tyre e timin ma bashjin sta qitem qe mos te rrezikojme Po qfare gjeni keni more burri kesaj tokes.?Nuk ke faj ti ho se kur etdhet nga prishtina as njeri taksist nuk donte tju sonte e mu lutshe si Perendine ti bashk me Jakupin dhe Gashi e tjeret qe tua beje kete te mire.Sa ma i bute ma mut keshtu kan then te paret.Me duket kerkund nuk ju kam mendue e as Qe ju shajta.Te lutem ku ju kam shpifur me thuaj ketu po shpifish dhe lirisht do e pranoj shpifjen.Por betohem se as dhe Nji germé nuk ta kam shpifur.Kur erdhen Nji délégation nga suedia ne takim a ju kujtohet kur ua bane ndihmona?Qka te than?Une e Di ta banen e keni nanen e juaj ajo duhet te ju ndihmon sépse po e quani Nana jon.Shkruani edhe keto ne roman,se ndoshta te kan ikur nga koka.

O Cen,ate pajtim e organizova si shkak i udbashit Shukri Krasniqit nga osterzubi,qe kishte shkue te Bislim Shala ne Banje te Malisheves dhe e kishte stermbush Bislimin kinse AvduRrahim Buzhala e ka shkel vajzen e tij dhe e ka hudhe ne kallamoq per e humbe krimin.Dhe kinse ky zgar e ka pa e ka marr kinse vajzen e ka dergue ne ambullanten e Malisheves dhe ka vdekur kinse ne gojen e se ndjeres i kishin hyre milingonjat.I kam pyetur edhe deshmitaret qe kan qen ne kerrin e Avduhrrahimit edhe vete AvduhRrahimin .Deshmitaret me treguan se pasi e ka shkel vajzen e kan hype ne kerrr por kerri u shkyet dhe vjen ky udbash Shukriu e ndalin duke e lutur qe ta dergojne ne Malisheve,dhe keshtu kishte ndodhur.Ky Shukriu ka shkue ne oden e Bislimit dhe krejte te kunderten ja thote per mu vra mes vediKam shkue vete ne oden e Bislimit dhe ja ka cekur te teren si ka ndodhe rasti.Diten e dyte kur jam nis per tek Bislimi me bisedue ne Duhle nji njeri a qet doren me hype ne kerr e ndali dhe hyp,dhe rruges e pyet per ku ja baj per ne banje e ju per ku ?Ma ban per Malisheve i thash se une deri ne baj e kam nji pune per mipajtue,ja tregova rastin.Ma bani po une jam ai qe e kam marr ate vajzen qe e ai taksisti e ka shkel dhe e ka hudhe ne kallamoq.Pse po genjen i poshter a ti i paske nxe gjakrat per mu vra mes vedi keta?E kam ndal kerrin dhe ja kam ba zbrit bre qen bir qeni se po ti thej brijt e mos ha m....t.Kur kam hyre ne oden e Bislimit pasi nuk mujsha me bind qe krejt ju ka nxite Shkukriu,e kam nxjerr revolen ja kam gjuajte Bislimit ja kam ba me vrit mua dhe e ke krye hakmarrjen se njeriu nuk ta ka shkel me inati vajzen e as qe ta ka hudhe ne kallamoq ,por krejt e kunderta e asaj qe te ka thene shpifesi Shukri Krasniqi.Pastaj per me ju nderue edhe juve,ju kam thirre me lejen e te ndjerit Bajram Kurtit.Bajram Kurti ma bani Haxhi eshte nder mi ftue kryetarin bashk me Cenen.Bajram Kurti diten dilte neper shoqeri e me fjete te une .Bajram Kurti ka qen si antar i familjes sime o
Vetem per kete rastin e pajtimit mundemi me shkrue nje roman.



xxxxxxxxxxxxxxxxxx


Dernière édition par Perparimi le Mar 19 Jan - 4:27, édité 2 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Biografi e Haxhi Kuçit Empty Re: Biografi e Haxhi Kuçit

Message  Perparimi Mar 19 Jan - 4:22

...

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Biografi e Haxhi Kuçit Empty Re: Biografi e Haxhi Kuçit

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum