Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Albin K. e mbrone Thaqin,Kadrin Rexhepin,Jakupin

 :: politika

Aller en bas

Albin K. e mbrone Thaqin,Kadrin Rexhepin,Jakupin Empty Albin K. e mbrone Thaqin,Kadrin Rexhepin,Jakupin

Message  Perparimi Lun 16 Nov - 15:45

[size=38]Albin Kurti iu del në mbrojtje edhe Hashim Thaçit e Kadri Veselit[/size]
NËNTOR 2020 NË ORA: 11:24
...............[size=18]Ish-kryeministri Kurti, ka reflektuar në konferencë ka përmendur ish-presidentin Hashim Thaçi, ish-kryeparlamentarin Kadri Veselin, Jakup Kransiqin e Rexhep Selimin.Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka mbajtur konferencë për media, në të cilën ka folur për Gjykatën Speciale dhe paraqitjen e ish-krerëve të UÇK-së javën që lamë pas para gjykatësve të Speciale [/size]
Këtu Kurti tha se UÇK-ja nuk ka qenë e asnjërit por e të gjithëve dhe “të gjithë duhet ta mbrojmë atë”, tha Kurti ndër të tjera.  
“Kemi folur gjerë e gjatë për Gjykatën Speciale në shtatë vitet e fundit dhe s’ka nevojë të përsëriten këto, Kosova ka pasur vazhdimisht Gjykata Speciale…Kjo Gjykatë është e padrejt dhe e njëanshme në raporton më luftën e UÇK-së”, tha tutje Kurti.
“Ajo çfarë pretendon prokuroria në aktakuzë është se në UÇK ka ekzistuar një grup Kriminal përbrenda, apo siç e quajnë ata ndërmarrje kriminale. Prokuroria e ka gabim s’ka pasur strukturë paralele kriminale, lajmi për njëfarë NPK-je brenda UÇK-së nuk është i vërtetë”, tha më tej ai.
https://www.botasot.info/aktuale-lajme/1427223/albin-kurti-iu-del-ne-mbrojtje-edhe-hashim-thacit-e-kadri-veselit/
[size=38]Rexhep Selimi me “krenari” tha se e shkarkoi Tahir Zemajn: Ja çfarë thoshte kolonel Zemaj dhe komandant Bjeshka (Fadil Hadergjonaj)për takimin me Dhjetëshin dhe Gjarprin.[/size]
Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, për herë të parë foli për shkarkimin e kolonel Tahir Zemajt, nga pozita e komandantit, në takimin e “mistershëm” të mbajtur në shkollën e Prapaqanit.Selimi konfirmoi se në atë takim ishte edhe fotoja e Ibrahim Rugovës, për këtë foto për të cilën thuhet se Hashim Thaçi kishte kërkuar të largohej, por Selimi nuk e konfirmon këtë por vetëm se pranon që fotoja e Rugovës ishte aty.




Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, për herë të parë foli për shkarkimin e kolonel Tahir Zemajt, nga pozita e komandantit, në takimin e “mistershëm” të mbajtur në shkollën e Prapaqanit.
Selimi konfirmoi se në atë takim ishte edhe fotoja e Ibrahim Rugovës, për këtë foto për të cilën thuhet se Hashim Thaçi kishte kërkuar të largohej, por Selimi nuk e konfirmon këtë por vetëm se pranon që fotoja e Rugovës ishte aty.

“E kam nuhatur se diçka nuk është në rregull. Zemaj filloi prezantimin e vet dhe pastaj të stafit të tij. Haradinajn e prezantoi si zëvendëskomandant”, shpjegon Selimi.
“Unë ndoshta kam gabuar pasi që i jam drejtuar Ramushit si komandant. Por i kemi thënë se në atë pozitë ishte caktuar dhe nuk mund të ia delegonte askujt”, ka deklaruar Selimi.Mirëpo, në librin “Kështu foli Tahir Zemaj”, shkruhet se koloneli kishte treguar për takimin me personat që iu prezantuan si “Shtab i Përgjithshëm” i Ushtrisë Çlirimtare, e që në përbërje ishin Hashim Thaçi, Rexhep Selimi, Bislim Zyrapi etj.
Zemaj tregon se nga fundi i gushtit ata personin kishin shprehur dëshirë ta takonin dhe i pranoi në zyrën e tij, që ishte ish zyra e drejtorit të shkollës së Prapaqanit, ku aty ishin të varura në mur fotografitë e Skenderbeut, Presidentit Rugova dhe fotografia e Jusuf Gërvallës.Nga fundi i gushtit, jam informuar nga vendroja, se po afroheshin disa persona që kishin shfaqur dëshirë të më takonin. I pranova dhe m’u prezentuan si “Shtab i përgjithshëm” i Ushtrisë Çlirimtare. Kisha dëgjuar pak për ta por nuk dija se kush ishin të organizuar etj. Në përbërje të tij ka qenë Hashim Thaçi, Rexhep Selimi, Bislim Zyrapi etj”, tregon ai.
Koloneli tregon se sapo kishin hyrë në zyrë, ata i kishin dhënë dy minuta që ta heqin portretin e Rugovës, ndërsa që ai kishte refuzuar dhe kështu ata ishin tërhequr.
“Në zyrën time, ish zyra e drejtorit të shkollës së Prapaqanit, në mur kanë qenë të varura fotografitë e Skenderbeut, Presidentit Rugova dhe fotografia e Jusuf Gërvallës. Sapo kanë hyrë më kanë kërkuar që të hiqja fotografinë e Rugovës. “Ke dy minuta kohë për të hequr portretin e Rugovës!” më thanë, “Jo u thash, ai ka qenë dhe mbetet për mua Komandant Suprem i Forcave të Armatosura të Kosovës dhe President i saj !”. Nejse ata u tërhoqën nga ai qëndrim dhe ne i vazhduam bisedimet diku tjetër, në sallën operative të shtabit. Fillimisht kanë kërkuar se përse në të gjithë dokumentacionin tonë figuronte Republika e Kosovës?” vazhdon rrëfimi i Zemajt në librin “Kështu foli Tahir Zemaj”.Ndërsa, për këtë takim, Fadil Hadergjonaj i njohur si komandant Bjeshka, në një intervistë të realizuar muaj më parë, ka rrëfyer se në atë takim fillimisht ishin shpërndarë vendime në formë të letrës, ku thuhej se Ramush Haradinaj emërohet komandant i zonës operative të Dukagjinit, dhe se Tahir Zemaj si zëvendëskomandant.
Ndërsa, kishte theksuar se të gjithë përfaqesuesit e shtabit të Përgjithshëm në atë takim, ishin prezantuar vetëm me nofkat e tyre të luftës, dhe në asnjë moment me emra.
“Tahir Zemaj në atë takim ka thënë se është i gatshëm t’i zbatojë këta urdhra, vetëm le të shënon në letër se kush është komandanti, që ta dijë se kush është përgjegjësi i atij vendimi. Ndërsa përgjigja e atyre ishte se ai emër nuk do të figurojë-kinse për arsye sigurie”, ka deklaruar Hadergjonaj.


Gani Geci:Ja kush ka te drejt Albin Kurti apo Hashim Thaci,per ...



https://lajmi.net/gani-geci-albin-kurti-ka-qene-me-pdk-ne/


Gani Geci - Albin Kurti Tha më ka thënë Hashim Thaçi ...


www.facebook.com › posts › albin-...


· Traduire cette page

23 juil. 2020 — Albin Kurti Tha  ka thënë Hashim Thaçi, hajde shkojm bashk në Washington edhe e bëjmë një marrëveshje me Serbinë. Sikur  isha unë ...




“Hashim Thaçi: Do të luftoj me ty Tahir Zemaj si me shka”, ja çka thuhet për këtë në aktakuzën e Speciales

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17279
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut


 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum