Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Buli2005 (Flamur Mustafa vellau i Xh)ushtar u UçK-s,hajdutet

Aller en bas

Buli2005 (Flamur Mustafa vellau i Xh)ushtar u UçK-s,hajdutet Empty Buli2005 (Flamur Mustafa vellau i Xh)ushtar u UçK-s,hajdutet

Message  Perparimi Lun 26 Nov - 0:11

Buli2005  


Switzerland


Intervistë me Flamurin-alias Mustafë Mustafën, ish ushtar i UÇK-së

“Pata fatin e madh të jem ushtar i Brigadës 138 Agim Ramadani"

-------------------------------------------------------------------------------
Flamuri - alias Mustafë Mustafa është nga shqiptarët e shumtë që lanë Zvicrën e qetë dhe të bukur, për t’iu bashkangjitur radhëve të UÇK-së, në kohën kur lufta kishte filluar. Ai nuk mund të priste më tepër radhët e vullnetarëve të lajmëruar në qytetin Lugano, por me vetiniciativë mori rrugën me tren nëpër Itali, për të zbritur i vetëm me trajekt në Durrës...

Flamuri: Kur arrita në Durrës u mora në pyetje nga “doganierët”, të cilët u interesuan se cilit krah i përkas: Thaqit apo Rugovës. I ika pyetjes duke iu thënë se po shkoj ta vizitoj nënën time e cila gjoja ishte e shtrirë në spitalin e Tiranës, por ekziston mundësia që më vonë të kyçem në UÇK.

Flamuri: Unë qëndrova me uniformë gati një muaj e gjysmë pas lufte, mirëpo rrethanat dhe sidomos një pjesë e madhe që erdhi në Kosovë pas ndërhyrjes së NATO-s, të veshur me rroba të reja të UÇK-së, filluan vjedhjet dhe uzurpimet e parreshtura të cilat filluan ta përbuzin luftën e pastër të të gjithë ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të cilët me nderë e heroizëm e kishin luftuar armikun barbarë.

Trepca.net: Cila qe perspektiva e ushtarëve të kësaj Brigade?

Flamuri: Pjesa dërmuese e ushtarëve të Brigadës 138 Agim Ramadani janë kthyer në shtetet pernëndimore, pjesa tjetër janë në Kosovë të papunë. Eshtë fatëkeqësi të dëgjosh disa zëra të sëmurë në Kosovë, se gjoja lufta e Kosharës nuk ka qenë luftë etj. kur dihet se lufta e Koshares njihet edhe ndërkombëtarisht për sukseset e saja.

Flamuri: Tri ditë pas hyrjes së NATO-s në Kosovë, kemi zbritur në Junik ku kemi qëndruar 3-4 ditë. Kjo ishte një kënaqësi e papërshkrueshme, sepse gjithë familjen e kisha në Kosovë. Nga familja e ngushtë kemi qenë katër luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Unë në Koshare, Shemsiu, Arbeni dhe Ragipi në zonën e Llapit.

Baba ishte gjithashtu në malet e Llapit, kurse familja e gjerë ka qenë e shpërndarë, disa në Prishtinë e disa në malet e Llapit.

Vëllau i ndjerë Xhemajli (sqarimi ynë: Xhemajl Mustafa - këshilltar i Presidentit Rugova), me gruan dhe djalin kanë qenë në Prishtinë. Unë e dija se Xhemaili ishte në Prishtinë, por nuk kisha njohuri për fatij e tij dhe të familjes së tij. Mirëpo, për fat të mirë, ai kishte shpëtuar dhe në ditën e parë kur mbërrita në Prishtinë e takova dhe e përqafova me një përmallim të papërshkrueshëm.


intervista e tere eshte ketu

http://www.trepca.net/2002/12/021206-interviste.me.flamurin.htm

ne foto ku shihen ....Sabriu, Flamuri, Nazimi, Bislimi e Besimi e cila flet qarte ne fytyrat e tyre sa e donin Kosoven e lire nga ato largesi marramendese

lexim te kendshem  

profili
 mesazh
Postime: 81   2007-10-20


Dernière édition par Perparimi le Sam 4 Juil - 12:42, édité 3 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Buli2005 (Flamur Mustafa vellau i Xh)ushtar u UçK-s,hajdutet Empty Re: Buli2005 (Flamur Mustafa vellau i Xh)ushtar u UçK-s,hajdutet

Message  Perparimi Lun 26 Nov - 0:13

Euridiika
Kosove

Krela1 :
"Nje ta dini çdo shqiptar:
Nese mendoni te nxirrni mite nga prallat dhe genjeshtrat qe i posedoni ne shpirterat e lige tuajat: "
Tuajat???

si duket ju nuk po i perkisnit kombit tone..por nejse .
Po me duket e paarsyeshme me komentu shkrimin tuaj "Krela1"
veq dua te ju them se fjalia juaj:

"Behuni njehere e pergjithemon njerez,sepse ju kam thene qysh para shume vjetev qe Pavaresi nuk kemi me pas edhe nja qindra shekuj!!!! "????

... do te shihet shume shpejt se kush nga keto qe u thane jane te verteta.....
Pavarsine do ta kemi ,kismet prej Zotit edhe shume shpejt (brenda muajve )

Une nuk po du me komentu ma gjate (se as nuk po e kuptoj krejtesisht ate qka keni dasht me thane )
por nje shprehje po me vje ndermend tani , citoj:

"Do ta bejme Shqiperinë , qoftë edhe per inat te shqiptarëve "

Per Beton dhe Shiu 2007:
Pershendetje te perzemert :Beton ,Shiu2007 ..ka Shqiperia edhe djem si ju (shyqyr prej Zotit ) Smile


profili
mesazh
Postime: 41 2007-10-16

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Buli2005 (Flamur Mustafa vellau i Xh)ushtar u UçK-s,hajdutet Empty Re: Buli2005 (Flamur Mustafa vellau i Xh)ushtar u UçK-s,hajdutet

Message  Perparimi Lun 26 Nov - 0:18

Euridiika

Me trego çfare te liga te shkrova ?A po te djegin te vertetat e mija ?
A e ke lexue Bulin ?Ja nje cope nga lufta e koshares ne forum,dhe me kritiko se ti nuk njeh realitetin!!!

Flamuri: Unë qëndrova me uniformë gati një muaj e gjysmë pas lufte, mirëpo rrethanat dhe sidomos një pjesë e madhe që erdhi në Kosovë pas ndërhyrjes së NATO-s, të veshur me rroba të reja të UÇK-së, filluan vjedhjet dhe uzurpimet e parreshtura të cilat filluan ta përbuzin luftën e pastër të të gjithë ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të cilët me nderë e heroizëm e kishin luftuar armikun barbarë.
........................
Me dy e tri shqiptar nuk

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Buli2005 (Flamur Mustafa vellau i Xh)ushtar u UçK-s,hajdutet Empty Re: Buli2005 (Flamur Mustafa vellau i Xh)ushtar u UçK-s,hajdutet

Message  Perparimi Lun 26 Nov - 1:20

Anaa
Ju jeni nje heroin e pashoq,por gjerat merrni pakes me kjart ju lutna.

Une jam Haxhi Kuçi nga Sufreka(Theranda),per here te pare juve ju hapa haptas sepse kam besim tek ju. Ju ve nuk ua dije emrin ,a bene me ma tregue nese don ?
Pershendetje Anaa nga poeti
Haxhi Kuçi

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Buli2005 (Flamur Mustafa vellau i Xh)ushtar u UçK-s,hajdutet Empty Re: Buli2005 (Flamur Mustafa vellau i Xh)ushtar u UçK-s,hajdutet

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum