Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Besim Ndrecaj

 :: politika

Aller en bas

Besim Ndrecaj Empty Besim Ndrecaj

Message  Perparimi Dim 14 Juil - 13:54

Zotri Halil Budakova,kam nje lutje per ju;Ju lutem mos gaboni te xhironi filma sipas epsheve te shpiunave serb.Per rastin e Besim Ndreces jam une, deshmitar,bashk me Avdi Ibrahim 

zagarin e oznes.Pa bere bisede me mua gaboni sa jeni i 
rende,qe ta filloni nje genjeshter te muntume.Deshmor eshte ai njeri qe vritet ne front nga armiku e jo per mos dorezim arme.As 5% e theshethenjeve te Avdi Ibrahimit nuk ka te beje me realitetin.
Pse?
Sepse ata dite kur Besim Ndreca e ka vra ate policin serb ne vendin e tij te punes ne Shiroke;Ka ardhe Avdi Ibrahimi tek taxi im dhe mu ka lute qe nji shok i tij e ka vra nji polic dhe a kam mundesi mi ndihmue me gjete Besimin dhe me qite ne kufi.Per here te pare e kam ndegjue kush eshte Besim Ndrecaj nga Avdi Ibrahimi.Dhe une nga gezimi kur me tha se e ka vra nje polic o nenerisja ndere vedi po i lumt.Ja bana polic ka vra,a e din ke me kerkue?Po.Hyp ne kerr.E ja kam bere,tregom ka mi gra kerrit?Therrja per Shiroke.Me nxitim si rrufeja  e kam kethye kerrin dhe me ka shti ne oborrin e OBIT,aty ishin disa polic dhe Millan Shipken e kam pa dhe ja kam ba he zoti ta marroft ftyren a te vendi ku e ka vra me prure?Thash veq kur tme fusin me automatika,e kam kethye kerrin mbrapa ,i kam then ka me kerkue o Avdi,pse me merr kur nuk din ka me kerkue?
Ma ka ba hec vreshtave  ne drejtim te perendimit,me thonte ndale kerrin e ta therrasim nese eshte meshef  let vjen e ta ikim per kufi.E ndalesha kerrin dhe bertitke O Besim jam Avdiu ku je hajde met ik per kufi.Ashti edhe une sa kam mujt duke bertit,por Besimi kerkund nuk u lajronte.Kemi shkue ne te majt  nje fshat i katolikeve sme bjen ndermend si quhet fashati,do shtepi te ndertuara nga balta e ja nisen do qen me na leh,kemi hyp ne mercedes dhe ja kemi therr neper  lum e kemi dal ne fund te fshatit studenqan dhe jemi kethye per Suhareke,dhe mu lute qe te shkojm per sopi,kur kemi mberri ne sopi ma bani mi hy nje proces me uj dhe ashtu neper uje gjere diku ku ma nuk mujsha mi gra kerrit mbrapa rikverc disa qindra metra menxi kemi dal ne rruge.Pastaj kemi mberri ne Shiroke,mu lute qe te shkojm ne fshati e Besimit ne 
 Lutogllave(Malsi te re),kemi hy neper fshat ka shtepia e Besimit ,jemi sjell,dhe kemi vazhdue per ne Grejkovc,dhe Besimin kerkund nuk mujtem me taku dhe jemi kethye ne Suhareke une e parkova kerrin te taksistat e donte te shkonte ne zyren e vete te Shpetimi"
 ,Ma beni Avdiu mesiguri ka dal tej kufirit.Ja bana une ta plotsova deshiren,pom vjen keq qe nuk mujtem me takue e me qite gjere ne kufi.Avdiu shkoj ne agjencionin e tin ne zyren e tij qe ishte prone e Avdiut,por aty punonte ne nje agjencion te autobusave te Reqanit 
 "Shpetimi" qe kishin autobusat e tyre ,kurse Avdi Ibrahimi punonte atu se çfare pune nuk e di as sot.Por kondukter i shpetimit  nje dajali i migjes tim Rraif Hamzi Kuçi.I cili ka qen dhenderr i nipave te Reqanit.Pas pakes ja vjen te une Avdi Ibrahimi dhe ma bane ah Haxhi e kishin vra Besimin para pakes minutave nga Helikoteri,dhe se kishin lan me levrit fare,as ska pas si mi gjuajte me revole.Po beje pyetje  per krejt popullin?;Kush i lajmronte Avdiut qe Besimi e vrau nji polic ne vendin e punes ne shiroka,qe kur ua kan kerkue me dorezue revolen nuk ua ka dorezue,dhe nga revolta kan fillue me shkembye zjarr dhe policin e len te vdekur ne vendin e punes.?Eshte pyetje interesante?A?Po kush e lajmroi Avdi Ibrahimin qe Besimin e vrajten nga Helikopteri??Diçka nuk pom tingloon mire ne vesh.Pse Avdi idioti u genjen juve dhe popullin ,kinse Haxhi Lata po genjen me keto sjale?Po per çfare arsye po e ban Besimin aq hero te madhe kinse ka luftue me mijera polic e ushtar e helikopera e talsa?Po per ti angazhue aq shume helikoptera e tanksa e avion,Besimi eshte dashur ta kete nje batalon te armatosue ushtaret e tij  me armatim ma te sofstikuar ....Po me pas qen na aq trima e luftar e kishin que betimin ne vend te uçk es.Tri lufta i zhvillluan,cilin betim e quan ne vend?Mosni bre se nuk bahet patriot  para vellaut e para armikut lepur??Pse idioti u thote njerezve se me Haxhi Laten dy here kam pas takime keshtu ne te kaluar?Kurse me kete idiot nata e as dita sna ka ndare.Sherri ketij idiotit,shume ushtar kan dezertue e din kete eprori nga shqiperia Azem Perllaku ,sepse Azemi ka qen shef i Avdi Ibrahimit e Ruzhdi Saramatit.
Per gjere sa e dhe ju i besoni genjeshtrave te qiftave si te Avdi Ibrahimave e Reshat Badallajve kurr drite te lirise nuk ka me gezue shqiptaria.Krejt keto filma fallco,ken me perfundue ne humner.Per mua mundeni me bisedue me Florim Kleqken(Shalen),let me kritikon neqoftese ka pa ndonje te keqe nga une ,apo qe dini diçka qe dikujt i kam ba keq.Avdiun Florimin,e kam bartur me kerr ka kan pas deshire ne lufte e ne paqe pa kurrefare interesi pa lek bane mend a et me kundershtojn ska problem se nuk jan vetem keta qe ma kan kethye berrynin .Betohem dhe mbaj pergjegjesi morale e politike neqoftese e kam shtue diçka,apo qe kam genjye.Zoti ja ketheft Avdi Ibrahimit,shpirtin ma ka kall.Kete le ta lexon i tere kombi shqipetar.Avdiu e din vetem qe e ka vra Besimi policin serbdhe e din qe nga helikopteri Besimin e kan vrare me snajper ne rrugen e Grejkovcit.Avdiu ka dashte me dhunue Rajmonda Malecken ne TMK ne prizren.Pytne a po genjej?Avdiu Rajmonden bashk me baban ja ka bere sherrin dhe permes euleksit i kan denue  me nga nje vit e gjysme ne burgun e idrizoves.E kam edhe fleten e aktakuzes qe ja ka ba Azem Perllaku o Halil Budakova qe kan vra ushtar te tyren dhe qe kan malltretue ushtaret e vete gjere ne alivanosje.Dy here me ka helmue ne oden e vete.Kur e paten rrethue Adem Jasharin kam shkue e kam lute si shok ti shkojm ne ndihme ,ma pat bere shko ti nese tu ka merzit jeta.Kur e vrajten e kishte qite ne mur Ademin si me qen i gjall.E kam peshtye idiotin tpuf zoti ta marroft ftyre,,shuj ma bani let mendojn fqinjet qe e kam pas shok?Pisi pisi pisi.Mbas Vdekjes se Adem Jasharit me ftonte ne protesta ,kur ju afrohesha policeve me berryla me shtynte ne polic qe te me kapin,pse bre idiot po ma ban kete ?Po baj hajgare,ani dil ti kendej e une pot shty ka policia qeshte kur edhe nje here bani mem shtye ka policet kam bertet uçk uçk uçk uçk uçk,pa intervenue i pari Avdiu si lepri ka ik as qe e kam pa ka iku.Kur shkova te taksi ma bani na prishe muzlishtin i poshter?A paske dal per myzlisht bre idiot e zoti ftyren ta dheft qeshte.Kur jan bere masakrat ne Krushe,ka ardhe ne shtepi me ka marr me shkue ne krushe me kqyr motren e vete mos ja kan vra ndonje nip.Neper lufte qenin e kam que,kam rrezikue jeten per te dhe tani shkruan me Reshat Pederofilin kinse une e kam shetit Arkanin.Jo Arkanin por Avdi qenin e kam bartur ka ka pas deshire.Ne Sallagrazhd te motra,te Rame Vata e Riza Vata,kurr pare si kam marr.I patem botue  nga nje veper dhe me kerrin time neper tere shkollat e kosoves i kemi que per mi shite,te tija as dhe nje nuk ja klishin bel edhe pse ai nga dhjete copa i linte e une nga 500copa te mijat ishin shite e te tijat as nje.Ma beni ti ke intervenue tek drejtoret qe librat e mija mos te shiten.Ishte me ne Bajram Kurti,i ndjeri ja bani Avdi Marre te qofte,me pas dashte Haxhiu nuk te kish marr me vete me ti shite libra,çfare interesi ka Haxhiu qe po na shetit pa pare e po na jep buke ne shtepine vete dhe neper qebaptore. I nderuari Halil Budakova veprat e mija atdhetare skan kufi,por te gjitha mi vodhen e i pervetsuan servilate e serbise,e mua me lan jetim.Leje burr qe mi vodhen veprat atdhetare por edhe pom etiketojne genjeshtar e tradhetar,vrases e dhunues te femrave shqiptare,Pse nuk del dikush me than Haxhiu ma dhunoj qiken,gruan,rejen?Pse populli u beson ketyre  njerezve te serbise ?Pse?Po ska ligj dhe drejtesi ne kosove se per keso shpifje keta duhet mu denue me vdekje.Une me emer e mbiemer po ja ceku Avdiut kan e ka dhunue kan e ka vra,ai ska  ku mu kap per mua vetem per qime lete kapet me ate Zhurjan qenin e serbise.Nuk e kam njohur bash mire kete popullintim.Une kam luftue per kete popull e populli ma futi brylin.Ani de ZOTIT po ja la.Nese dikujt i kam hyre ne hak gjate jetes sime kurr drite mos pafsha,ne te kunderten kurr mos pafshin drite ata qe thejne gur e gamur pa fakte ndaj meje.Vuajtjet e mija nuk besoj qe Rambo i ka perjetue.Me genjeshtra jemi ka jetojme qe nga Ramja e mbrtereshes son Teutes.Gjere ku do na stopon njerezia e Perendia ata e dijne ma se miri,se si duhet me i shperblye.Nese deshironi ua dergoj nr e telefonit dhe flasim shtruat per tere aktivitetin tim se çka kam ba per kete popull.Nese jo e di qe nuk keni mundesi me pranue realitetin dhe historine e vertete.Ne fund prap ju pershendes shoqerisht.Haxhi Latif Kuçi France

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut


 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum