Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Kush është Xhemil Zeqiri?

 :: politika

Aller en bas

Kush është  Xhemil Zeqiri? Empty Kush është Xhemil Zeqiri?

Message  Perparimi Ven 4 Jan - 15:43

http://www.diplomacia.dk/intervista/intervista.htm

Kush është  Xhemil Zeqiri?
Nga është, çfarë arsimimi ka të kryer dhe autori i sa librave është?
Cilat ishin motivet, që ju të largoheni nga vendlindja?
Motivet i thash me lart. M´u bë jeta monotone, kur më ndaluan të dilja në rrugë, të bisedoja me ndonjë shok, të shkoja në kafene. M´u dha vetëm e drejta që të shkoja të blija diçka në shitoren e fshatit dhe të mos flas me askënd, bile me shitësin, i cili më pyeste shpesh si jam dhe më thoshte: “Xhemil, ke kujdes se agjentët e sigurimit maqedonas, keq të kanë kap në sy!…- Unë e shikoja dhe bisedoja me të, sepse e nderoja shumë; por sa vinte dikush, ai e ndërpriste bisedën dhe thoshte, se e kam hallin për ty; se mua nuk kanë çfarë t´më bëjnë dhe kështu vazhdonte krejt kjo.  Shkaku kryesor, qe një tragjedi që ndodhi, tek xhamia - kurse unë dhe ti e rrezikuam jetën; dolëm të dëshmojmë në emër të zotit dhe të drejtësisë!Beso, Xhemil, më dhimbsesh si djali im, sepse je i drejtë dhe guximtar!
Unë isha pa punë, isha pa lekë dhe ai më jepte cigare dhe lekët nuk m´ i merrte. Dhe, përsëriste, - “Mua nuk kanë ç’ më bëjnë dhe jam i gatshëm të kacafytem me këto veglat e Komitetit. Ne jemi pak, - por zoti na ndihmon dhe katundarët tanë na nderojnë. Njerëzit për ty flasin shumë mirë, të duan shumë, se je trim dhe i drejtë, vazhdo, - se ky është nder dhe për tërë familjen tënde”!
…Mua më mbusheshin sytë me lot, sepse gjendjen e kishim shumë të rëndë ne shqiptarët, kurse puthadorët - shqipfolësit e Komitetit, na bënin presione dhe kërkonin nga ne, që të silleshim si dele; pra të mos ia prishnim qejfin pushtuesve, por të vepronim si të na thoshin spiunët dhe Komiteti… ne të bënim vetëm amin!
Kjo ishte në pika të shkurta gjendja e asaj kohe!
Prandaj analizoja tërë natën, si të gjeja shtegdalje, pija duhan në dhomë, i vetmuar duke parë RTSH. Atëbotë, në ato çaste, më bëhej zemra mal, sepse meditoja: “pa, çka të bëhet le të bëhet, ne shqiptarët e kemi një shtet, që lulëzon dhe nuk i përulet askujt”!
Prej atëherë, fillova të kuptojë më thellësisht qëllimin e pushtuesve sllavë dhe metodat e tyre djallëzore, që donin të na mbajnë të ndarë e të përçarë vetëm e vetëm që të na sundojnë më lehtë dhe pa vështirësi.
Cilat janë arsyet që ju shtynë të merreni me veprimtari ilegale-kombëtare?
Po, arsyet thjesht ishin dy nga më kryesoret: çlirimi dhe ribashkimi i trojeve shqiptare me shtetin amë, Shqipërinë, dhe hakmarrja ndaj pushtetit të huaj armiqësor, që veproi në fshat në atë mënyrë. Mirëpo duke u thelluar në mendime dhe duke ndjekur lajmet TV-shqiptare, posaçërisht fjalimet e udhëheqësve të atëhershëm të Shqipërisë, më dhanë mundësi të kuptojë hallin e madh të kombit tonë të pushtuar dhe të rraskapitur nga dhuna politike dhe psikike që ushtronin pushtuesit. Pra, këto ishin qëllimet dhe arsyet, që unë doja të hakmerrem dhe të punoj për zgjidhjen drejt të çështjes sonë kombëtare. Në këtë mënyrë, vendosa të dalë në Zvicër; atje kisha disa kontakte në Sangalle me disa djem, pak më të moshuar se unë, por që punonin në ilegalitet, pra ishin anonim. Prandaj për t´ua ruajtur konspiracionin, nuk doja t’i mbaja mend emrat.
Si u njoftuat me shokët e grupit ilegal?
Po. Kur shkova në Danimarkë, në janar të vitit 1981, atje nuk njihja shumë shqiptarë. Dalëngadalë fillova të njihem, por ishte shumë keq, pasi ambasada jugosllave kishte kontroll absolut mbi shqiptarët - më keq se kur isha në katundin tim në Zhelinë. Mundohesha të bisedoja me njerëz, dhe më interesonte të di gjërat, të takoja ndonjë veprimtar. Fillova të njoftohem me danezët dhe këtu pata rastin të njihem me Jonin dhe gruan e tij Marianën Pederssen, me Lotën Madsen, e cila kishte studiuar në Shqipëri Gjuhën Shqipe dhe shqipen ë fliste për mrekulli. Ata ishin organizuar në Shoqatën Shqiptaro-Daneze dhe prej tyre, për herë të parë, mora libra dhe filma shqip, kaseta dhe këngë popullore folklorike, ato i shumëzoja dhe i shpërndaja…
E lusja Lotën, që t´m´i përkthente artikujt në gjuhën daneze dhe pastaj ua dërgoja, mirëpo në atë kohë, shokët danezë nuk më lejonin të dilja hapur me emrin tim, më këshillonin të veproja anonim. Pastaj vendosa të dalë me pseudonimin, ”JIMI”.
Pas disa viteve u takova me veprimtarë të LPK–së, si me Ibrahim Kelmendin, Gafurr Elshanin, Muhamed Kelmendin e shumë të tjerë. Kur erdhën shokët e LPK-së, në Danimarkë, në njëfarë mënyre, terrenin ë gjetën të parapërgatitur në opinionin danez dhe me shokët danezë do krijojmë edhe “Komitetin miqtë e Kosovës”. Menjëherë, krijuam lidhje me LPK-n dhe në këtë mënyrë filloi aktiviteti. Ndërsa, në anën tjetër, pra me shqiptarët nuk mundja të depërtoja lehtë, anipse i përkrahja të gjitha nismat që bënin për bashkim ose aktivitet, si në sport, (futboll, një grup muzikor) etj., u jepja përkrahje morale dhe ekonomike, u jepja lekë, vetëm që t´i nxis të bëjmë diçka…
Më vonë u bëmë një grup dhe krijuam Shoqatën, “Besa”, për të cilën ua dhashë 128. 000 korona daneze (afër 16.000 euro, sot), që me këto mjete e morëm lokalin e Shoqatës dhe aktiviteti filloi, - njerëzit tuboheshin etj. Por agjentët e ambasadës nuk rrinin të qetë, ata punonin të na përçajnë; - për mua thoshin: “të keni kujdes nga Xhemili, se ai është i rrezikshëm”! etj. Dhe shokët filluan të dinë se lekët ishin të miat. Spiunët, në fakt, u demaskuan keq.Pastaj përhapnin thashetheme,se “BESA” është financuar me paratë e Enver Hoxhës, etj. etj.
A ke marr pese ne luften çlirimtare te Ilirides?
Jo sma ka mbajt palla,luftes i frigohem shume,por me shpirt kam marr pjese ne çlirimin e ilirides,kosoves e lugines.Lufta ime ka qen taxi.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Kush është  Xhemil Zeqiri? Empty Re: Kush është Xhemil Zeqiri?

Message  Perparimi Ven 4 Jan - 15:46

Xhemili nuk tregon a e kan rrahur policia makedonase?Pos se paskan lan me dal si tjeret me pi neper kafiqa e per duhan i paska dhan shitesi........Ku paska kerkue me ra ne kontakt me LPK.Dhe bash qenka takue me udbasha siq ishin Ibrahim Kelmendi,Gafurr Elshali e qent tjere te serbise.Enverist e zoti e vfraft jarabi qenin.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum