Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Velte RDW,Ose Brukseli deshiron krijimin e jugosllavise se

 :: kulture

Aller en bas

Velte RDW,Ose Brukseli deshiron krijimin e jugosllavise se  Empty Velte RDW,Ose Brukseli deshiron krijimin e jugosllavise se

Message  Perparimi Mer 12 Juil - 11:53

Velte RDW,Ose Brukseli deshiron krijimin e jugosllavise se  608250_untitled2_f

Gjermani "Die Welt": Serbia do të dominoj në jugoslavine e re!

Shtypi gjerman, ndër të tjera, merret me problemet e Ballkanit - me rastin e samitit të Ballkanit Perëndimor, e cila është duke u zhvilluar në Trieste. Disa autorë ideja e bashkimit ekonomik në këtë fushë është parë si lindjen e Jugosllavisë së re, shkruan "Deutsche Welle".

"Autoritetet drejtuar rrezikun e paqes për të mbuluar dështimet e saj"
"Elitat kombëtare te Ballkanit Perëndimor rrezikojnë paqen e brishtë në mënyrë që të shmangin vëmendjen nga dështimi i qeverisë së tyre", shkruan autori Frankfurter Allgemeine Zeitung Nils Annen, një zëdhënës për Marrëdhënie me Jashtë të grupit parlamentar të SPD në Bundestagut

"Evropa shqetësohejë per ndërgjegjen e brendshme politike me vendet e Ballkanit Perëndimor: provokimet reciproke të Serbisë dhe Kosovës,  retorika e madhe e politikanëve te Kosovës apo ndërhyrje të dhunshme në anëtarët e Parlamentit të qeverisë  në Maqedoni - një pjesë e saj të kujton vitet e nëntëdhjeta të dhunshme .Por kjo paralele historike është e rreme:. Tensione të reja kanë lindur jo për shkak të konfliktit etnik, por për shkak të elitës kombëtare qe deshirojne të konsolidojë pushtetin e tyre dhe të prishin reformat demokratike, "shtoi gazeta gjermane.

Pse Brukseli deshiron krijimine e nje jugosllavies se Re?

Dhe në të përditshmen "Die Welt", gazetari Boris Kalnoki botoi një artikull me titull "Pse Brukseli dëshiron për të krijuar një Jugosllavi të re".

"Që nga komisioneri i zgjerimit të BE-së Johannes Hahn inkurajon formulën: Ndërvarësia e Ballkanit Perëndimor mund të kontribuojë në fërkimet etnike në rajon lehtësuar Kjo në thelb do të jetë Rilindja e Jugosllavisë së vjetër, vetëm në formën e doganave dhe bashkimit të transportit Sigurisht, pa kroate.. dhe Sllovenia, e cila tashmë i përkasin BE-së Por deri me Shqipërinë Serbia, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova, Mali i Zi, Maqedoni -.. kjo do të ishte një bashkim i varfër vendeve-pasardhësit të Jugosllavisë ".Ndersa shqiperiaose duhet ti bashkohet serbise,ose kethimi i Enverizimit ne vend.

"Është e lehtë për të kuptuar pse se Beogradi serbet mund të gëzojën kete lajme. Serbia do të jetë në këtë foto ka qenë në qendër të afërsisë së saj në krahasim me çdo gjë tjetër. Siç deklarojne ;Beogradi duhet dominuar në ish-Jugosllavi, kështu që serbia do jete dominuese në këtë jugoslavine e Re. Kosova duhet medoemos te kethehet nen ridukcionin serb sipas rezulutes 1244.Maqedonia do të duhet të frikësohet për . ekzistencen e saj Së fundi, ajo ishte pjesë e aleance së madhe, në vend të kësaj ajo është në vetvete e rrethuar nga fqinjë armiqësorë: Greqia, Shqipëria, Bullgaria, Serbia, të cilët të gjithë mendojnë se Maqedonia nuk është vendi i duhur dhe se puna i takon në fakt për ta ", përfundon ai," Die Welt ".
Jugosllavinë e vjetër shpërbë për shkak se ajo vuante nga tensionet e brendshme, sidomos në rivalitetin mes serbëve dhe kroatëve. Një i ri Union Ballkanit Perëndimor gjithashtu do të jetë bipolar: Tetë milionë serbë në Serbi dhe Bosnjë, si dhe pesë milion shqiptarë në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni do të dominojnë dhe të konkurrojnë me të dhe kundër njëri.

Në terma praktike, se më shumë se 30 marrëveshje dypalëshe rregullojnë marrëdhëniet tregtare në mes të Ballkanit Perëndimor të ndryshme me evropianët dhe me njëri-tjetrin. për të lidhur ato me një kontratë të vetme dhe një marrëveshje të vetme në mes të një Western Union Doganor të Ballkanit dhe BE-së, që do të jetë një thjeshtësim i madh dhe mund të nxisin rritjen ekonomike. mund të thjeshtuar që si pasojë e integrimit të tillë rajonal ekonomik dhe anëtarësimit në BE dhe të përshpejtuar, që tingëllon logjike. Sidomos në raport me Kosovën, ku frika e tillë një bashkimi ballkanik janë më të mëdha. Por, anëtarësimi në BE për Kosovën vuan nga fakti se kjo nuk është një shtet i pavarur në sytë e Serbisë, por i takon Serbisë. Që nga probleme të ngjashme janë programuar si midis BE dhe Turqisë mbi çështjen e Qipros.

Ju me siguri mund të kuptojnë frikën e Malit të Zi: Vendi është më e përparuar në negociatat e pranimit të saj, dhe në qoftë se një bashkim doganor në Ballkan në fund të fundit në fakt do të bëhet një zëvendësim për anëtarësim të plotë në BE, kishte humbur vendin më. Për Kosovën, por shanset e të cilit janë më të ulët, një bashkim i tillë mund të jetë një mundësi, të paktën një hap të parë për të bërë drejt BE-së. Hapa të tjerë Bashkimi nuk do të jetë gati për momentin.


Dernière édition par Perparimi le Mer 12 Juil - 16:02, édité 2 fois

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Velte RDW,Ose Brukseli deshiron krijimin e jugosllavise se  Empty Re: Velte RDW,Ose Brukseli deshiron krijimin e jugosllavise se

Message  Perparimi Mer 12 Juil - 13:10

Petrit Belliu PO ! MË SHKRUANI EDHE MUA DHE DISA NGA MIQT E MI, (ISH TË DËNUAR POLITIKË). NA MORI MALLI PËR KOMANDANTIN, AUTORIN E DËRMIMIT TË SHQIPËRISË ETNIKE, LIDHJES ME MIQTË PËR KOKË SERBOSLLAVË, RIKTHIMIT FORCËRISHT TË KOSOVËS NËN SERBI, ME BAJONETAT PARTIZANE TË TIRANËS, VRASËSIT TË ELITËS KOMBËTARE ATDHETARE, DORËZUESIT TE TITUA TË AKTIT TË SHPALLJES SË PAVARËSISË KOMBËTARE, VRASËSIT DHE BURGOSËSIT TË MË SHUMË NJERËZVE SE PUSHTUESIT NË LUFTËN E DYTË BOTËRORE, AUTORIT TË DIKTATURËS MË TOTALITARE DHE MË MIZORE TË KONTINENTIT E MË GJERË (PAS ASAJ TË POL POTIT TË KAMBOXHIAS), LARGIMIT NGA PERËNDIMI DEMOKRATIK DHE FUTJA NË LINDJEN KOMUNISTE, IZOLIMIT HERMETIK NGA BOTA (PËR TË MOS PARË TË VËRTETËN E DËSHIRUAR E PËR TË FSHEHUR SKËTERRËN SHQIPTARE), NJERIUT QË E ZHYTI VENDIN NË VARFËRINË MË TË MADHE NË HISTORINË E TIJ (SISTEMI I TRISKËTIMIT DHE TOLLONAVE, I VETMI NË KONTINENT), PRIVIMI NGA LIRITË DEMOKRATIKE, PRONA PRIVATE DHE INISIATIVA E LIRË, AUTORI I NJË MJERIMI TË TILLË, QË EDHE VETË ZAGARËT E RREGJIMIT DHE BIJTË E TYRE ENDE PA U HAPUR VENDI, U DYNDËN TË LAGOHESHIN NGA ME NDER PARAJSA SHQIPTARE, DREJT "SKËTERRËS" KAPITALISTE, ME ÇDO ÇMIM, PËRFSHI ATË TË MBYTJES NË DET, VRASJEVE NË KUFI, RËNIES NGA VAPORRËT E STËRNGARKUAR ETJ..! 
JA PRA, PËR KËTO E GJITHË HYNERET E TJERA ENVERISTE NA MORI MALLI DHE DUAM TË NA RINGJALLET ENVERI DHE ENVERIZMI, A T'KEQEN..! PRANDAJ, O BURRA, ME ENVERISTËT NË KRYE (QË I PAÇIM ME YMËR, O ZOT, SE I KEMI VELI - NIMET OR DEI DHE (B)AJKËN E KOMBT !!!!) DO VETE NË XHAMI DHE DO LUTEM PËR TA DHE PËR NISMËN E KËTYRE KOMISARËVE, SEKRETARËVE TË PARTISË, SIGURIMSAVE TË DASHUR, SPIUNËVE TË NDERÇËM, HETUESËVE MIZORË,POR TË KËNDSHËM, ETJ TË KËSAJ KATEGORIE TË (ME)NDERUAR! DO LUTEM 24 ORË NË 24 : "O ALLAH, NA I BËJ NASIP EDHE NJËHERË ENVERIN DHE ENVERIZMIN, SE NA MORI MALLI, OR AMAN! TYBE VALLAHI SE PO DUROJMË DOT TË JEMI SI TË GJITHË, DOKUDO, NDËRSA ISHIM MBI TË GJITHË..! 
FUNDJA, O ALLAH, SILL DIKË A DISA NGA SERBIA, QË TË BASHKOJË KATËR PARTITË TONA KOMUNISTE, NËN SUPERGRUPIN TONË TË RI, SI DIKUR GRUPET TONA KOMUNISTE, DHE NE SI SHPËRBLIM U PREMTOJMË, - SI DIKUR IDHULLI YNË, ENVER HOXHA -, RIKTHIMIN E KOSOVËS NËN SERBI DHE MADJE EDHE SHQIPËRINË NË NJË FEDERATË SERBOSLLAVE, NËN KOMANDËN E SERBISË..!".

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Velte RDW,Ose Brukseli deshiron krijimin e jugosllavise se  Empty Re: Velte RDW,Ose Brukseli deshiron krijimin e jugosllavise se

Message  Perparimi Mer 12 Juil - 13:17

RIKTHIMIT FORCËRISHT TË KOSOVËS NËN SERBI, ME BAJONETAT PARTIZANE TË TIRANËS,
VRASËSIT DHE BURGOSËSIT TË MË SHUMË NJERËZVE SE PUSHTUESIT NË LUFTËN E DYTË BOTËRORE

LARGIMIT NGA PERËNDIMI DEMOKRATIK DHE FUTJA NË LINDJEN KOMUNISTE, IZOLIMIT HERMETIK NGA BOTA (PËR TË MOS PARË TË VËRTETËN E DËSHIRUAR E PËR TË FSHEHUR SKËTERRËN SHQIPTARE), NJERIUT QË E ZHYTI VENDIN NË VARFËRINË MË TË MADHE NË HISTORINË E TIJ 

ME ÇDO ÇMIM, PËRFSHI ATË TË MBYTJES NË DET, VRASJEVE NË KUFI, RËNIES NGA VAPORRËT E STËRNGARKUAR ETJ..! 
JA PRA, PËR KËTO E GJITHË HYNERET E TJERA ENVERISTE NA MORI MALLI DHE DUAM TË NA RINGJALLET ENVERI

FUNDJA, O ALLAH, SILL DIKË A DISA NGA SERBIA, QË TË BASHKOJË KATËR PARTITË TONA KOMUNISTE, NËN SUPERGRUPIN TONË TË RI, SI DIKUR GRUPET TONA KOMUNISTE, DHE NE SI SHPËRBLIM U PREMTOJMË, - SI DIKUR IDHULLI YNË, ENVER HOXHA -, RIKTHIMIN E KOSOVËS NËN SERBI DHE MADJE EDHE SHQIPËRINË NË NJË FEDERATË SERBOSLLAVE, NËN KOMANDËN E SERBISË..!".

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Velte RDW,Ose Brukseli deshiron krijimin e jugosllavise se  Empty Re: Velte RDW,Ose Brukseli deshiron krijimin e jugosllavise se

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: kulture

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum