Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Torturat mbi Hasan Zenelin

 :: sport

Aller en bas

Torturat  mbi Hasan Zenelin Empty Torturat mbi Hasan Zenelin

Message  Perparimi Jeu 6 Avr - 16:43

Fermer


[ltr]
Torturat  mbi Hasan Zenelin 404296_230862253669249_501789204_n

Zahir Pajaziti

J’aime cette Page · 3 février 2012 · 

Subota, 8. novembar 1997. SUDJENJE DVADESETORICI ALBANACA U PRISTINI Okrivljeni tvrde da su priznanja iznudjena torturom Hasan Zenelji, zemljoradnik iz okoline Pristine, demantovao da je clan OAK, uz tvrdnju da je u istrazi dobio 4.000 do 5.000 udaraca pendrekom. Kao neistinite, optuznice odbacili i Agim Makoli, ugostitelj iz Pristine, i Isak Sabani, knjigovodja iz Pristine. Sudjenje se nastavlja u utorak Pristina. - Saslusavanjem trojice optuzenih juce je u Okruznom sudu u Pristini nastavljen glavni pretres u procesu dvadesetorici Albanaca koje Okruzno javno tuzilastvo tereti da su kao clanovi Oslobodilacke armije Kosova izvrsili ili su planirali vise teroristickiih napada. Tridesettrogodisnji zemljoradnik iz okoline Pristine Hasan Zenelji, uhapsen 30. aprila ove godine, odbacio je kao neistinitu optuzbu po kojoj je, zajedno sa ostalim optuzenim, planirao likvidaciju vise osoba i bombaske napade na vise izbeglickih i policijskih objekata. - Nije istina da sam clan OAK. Nije istina da sam ucestvovao u napadima, niti da sam bio zbog toga u Albaniji. Na pocetku istrage sam odbijao te optuzbe ali svativsi da mi od toga zavisi zivot, jer je tortura bila nevidjena, priznao sam sve sto mi je receno i potpisao sam sve sto je izdiktirano bez obzira sto to nije bila istina. Neljudski su me zlostavljali u policiji na nacin nesvojstven coveku i zbog zena u sudnici o tome ne mogu da pricam. Cudim se kako sam sve to mogao da izdrzim. Prema mojim procenama u istrazi sam dobio od 4.000 i 5.000 udaraca. Da su mi stavili na teret da sam planirao ubistvo Milosevica, priznao bih i to - rekao je Zenelji, obrazlazuci opoziv svojih izjava iz istraznog postupka na osnovu kojih je protiv njega podignuta optuznica. Kao neistinu juce je pred Kirivicnim vecem petorice, kojim presedava sudija Dragoljub Zdravkovic, odbacio i Agim Makoli, tridesetpetogodisnji ugostitelj iz Pristine, kome se na teret stavlja da je planirao likvidaciju vise osoba i napade na vise policijskih i izbeglickih objekata. - Tokom istrage sam svasta priznao zbog fizicke i psihicke torture. Izjave iz istrage nisu moje jer sam ih od muke u policiji morao nauciti da bih mogao da ih ponovim pred istraznim sudijom. Istina je samo ono sto govorim danas - rekao je Makoli. Tridesettrogodisnji knjigovodja iz Pristine Isak Sabani, uhapsen 8. februara ove godine, tek na nagovor advokata pristao je da bude saslusan jer je ocenio da pred ovim sudom nema pravde. I on je opozvao izjave iz pretkrivicnog postupka sa obrazlozenjem da su mu one iznudjene nakon stravicne policijske torture. - Nakon sest dana zlostavljanja u policiji na meni su slomili jedan pendrek. Specijalnost im je bila da me svuku golog pored prozora i polivaju vodom. Sedam meseci su me drzali u celiji - rekao je Sabani. On je takodje rekao da je nakon smrti Besnika Resteljice, Albanca koji je pripadao ovoj grupi i koji je u istraznom zatvoru preminuo pod misterioznim okolnostima, doneo odluku da izvrsi samoubistvo jer je od torture dobijao grceve koji su ga paralizovali. - Nakon Besnikove smrti posetio me je predsednik Okruznog suda u Pristini Vojislav Zivic i kada sam na njegovo pitanje odgovorio da imam dva advokata on je konstatovao da jednog placam ja a drugog Oslobodilacka armija Kosova. Dakle ja sam unapred vec bio osudjen - zakljucio je Sabani. Zakljucno sa Sabanijem, na glavnom pretresu je do danas saslusano 11 optuzenih iz grupe od 20 Albanaca. Za sada jos nije jasno kako ce sud postupiti u momentu kada na red za saslusanje bude dosao Adrijan Krasnici, koji je 16. oktobra, prema policijskom saopstenju, ubijen u oruzanom napadu na policijsku stanicu u Klicini kod Kline. Sudjenje se nastavlja u utorak. I. Hajdari "Pajaziti nameravao da ubije istraznog sudiju Danicu Marinkovic" Isticuci mogucnost da je policija u njegovoj "obradi" koristila i narkotike, Zenelji je na kraju svedocenja izneo da od stvari u vezi sa ovim procesom jedino pouzdano moze tvrditi da mu je Zahir Pajaziti, koga je policija, zajedno sa jos dvojicom Albanaca ubila 31. januara ove godine kod Vucitrna, sa obrazlozenjem da je pruzio otpor tokom hapsenja, jednom rekao da planira ubistvo istraznog sudije u Okruznom sudu u Pristini Danice Marinkovic i osvetu policajcu Radojevicu iz Podujeva, zato sto je ovaj maltretirao Pajazitijevog oca i porodicu.

Perkthimi ne Shqipe 

E shtunë, 8 Nëntor 1997.
[/ltr]

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum