Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Rasti Kiqina

 :: politika

Aller en bas

Rasti Kiqina Empty Rasti Kiqina

Message  Perparimi Ven 31 Mar - 16:09


Rasti Kiqina 1463386_179490702257300_769455799_n



Drejtësi per Vellezrit Ramadani DHE Kiqina

J’aime cette Page · 23 mars · 

 



Burim Ramadani e la Gjermanin per tju bashkuar luftes per çlirimin e Kosoves.
Burimi festonte ditelindjen e 21-te me shum shok,por nentoka per ta mbyll nje krim montoj burgun ku po mbahet qe15 vite pa faj. Ne burg.Asnje luftetar nuk kishte menduar kto padrejtesi ne shtetin e Kosoves.
Drejtesia duhet ti liroj te pa fajshmit.

Rasti Kiqina 17457252_621514938054872_308044023078809904_n

Shkruan: Faton Ramadani 
Rasti Ramadani i montuar nga vet vrasesit e familjes Hajra.
Vllezerit Ramadani jan te akuzuar se Skender Halilaj i paguajti Burim Rmadanin per ta vrare familjen Hajra,nderkombtaret arsyjen e japin per nje gjaujtje qe ishte ber H.H gjate luftes,kurse Syleviq kishte dhen edhe nje drejtim tjeter se gjoja Skender Halilaj u hakmerr per familjaret e vrare ne lufte.
Si u lirua i akuzuari kryesor Skender Halilaj ?
Pse te gjithe emrat e ati aksjoni i mbrojten nderkombtraret dhe zevendesuan me vllezerit Ramadani?

Burim Ramadani kishte ditelindjen e 21 ne nate kur eshte vrare familja Hajra ne 23:17,ket koh kishte regjistruar krismat Kfori Norvegjes,Burimi ishte me 16 persona ne ditelindje,e ne lokalin ku festonte ditelindjen kishte edhe polic edhe persona tjer.
Pse hetuesit qe mbuluan kryesit e vertet te krimit nuk nxorren kordinatat e telefonit te Burimit ne ket koh te vrasjes se ku ishte,Burimi kishte thirrje e sms te shumte per urimin e ditelindjes?
Pse nga kjo ditelindje ne burg jan vetum Vllezerit Ramadani e Arben Kiqina?
Ne veturen e familjes Hajra kishte shenja te vrasesve te vertet,pse humben te gjitha provat?

Blerim Kiqina kishte lexu deklaraten e Fadil Syleviqit per ti akuzuar personat e pa fajshum,per ket deklarat Blerimi tregon se ishte ne gjendje te rende shendetsore nga dhuna e Syleviqit per ta then ate qa kishte msuar Syleviq.
Pse humbi dosja shendetesore e Blerimit nga burgu i Dubraves,ku ajo dosje deshmon ket qfar thot Blerimi?

Balistika e vendite te ngjarjes tregon se ajo vetur eshte gjuajtur me dy arme nga ana e perparme,kurse urdheri per ti denuar personat e pa fajshum eshte se kan gjuajtur nga tri anet me tri arme,qe eshte ne kundershtim me vendin e ngjarjes.
Kush kishte ket fuqi te jep kso urdhera per ta mbyll krimin edhe pse eshte ne kundershtim me vendin e ngjarjes?

Te gjith deshmitaret dhe provat tregojn ate qe tregon Blerimi ne gjykat se ai fare nuk ishte me vllezerit Ramadani,por ishte maltrtu nga Syleviq per ta then ate deklarat te rrejshme,ket e deshmon edhe Pranvera Hajra e mbijetuara e ati krimit se Blerimi ishte ne darsum kur ishte nis ajo familje,jo te ura ashtu qysh montoj Syleviq.
Urdheri ishte te denohen te pa fajshmit,vetum te mbulohen kriminelet e vertet.

Si arriten nentoka ti detyroj nderkombtaret ti mbulojn emrat dhe dukumentet sekrete qe tregonin se H.H ishte deshmitar i Hages,por kjo nentok pasi mshefi kryesit e vertet mbuloj krimin me vllezerit Ramadani.
Ky raste eshte pazar i politikes per ti mbyll krimet e atyre qe kishin fuqi nentoksore.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Rasti Kiqina Empty Re: Rasti Kiqina

Message  Perparimi Ven 31 Mar - 18:06

Ku ishin vëllezërit tuaj ditën kur ndodhi vrasja e familjes Hajra?
Faton Ramadani: Vëllau Burim Ramadani kishte ditëlindjen e 21-të, natën kur u vra familja Hajra. Burimi në kohën 23:17, që i kishte regjistruar KFOR-i norvegjez krismat, ishte në lokal në Drenas duke festuar ditëlindjen me 14 persona. Po në atë lokal kishte edhe polic me uniformë. Burimi kishte vazhdimisht thirrje për urime të ditëlindjes, por hetuesit që montuan lëndën, nuk nxorën kordinatat e telefonit se ku ishte ai në kohën e vrasjes. Po në atë ditëlindje kishte njerëz të afërm të SHIK-ut, si Ilir Demaku dhe Petrit Morina, të cilët qëndruan non stop në ditëlindje, por kurrë nuk u akuzuan e as nuk u burgosën.
I njihnit ju më herët Demakun dhe Morinën?
Faton Ramadani: Po, ata njihen me vëllezërit nga koha e luftës, por në atë ditëlindje kishte edhe njerëz të tjerë, por donin që vëllezërit Ramadani të ishin në burg për atë vrasje të ligë.

Keni thënë se familja juaj ka një inçizim në të cilin dëshmitari Shpresim Uka pohon se zëvendësministri i Ambientit Ferat Shala e kishte paguar një person me 70 mijë marka për të vrarë familjën Hamza. A qëndroni ende prapa kësaj deklarate?
Faton Ramadani: Unë kam treguar se Shpresim Uka në atë inçizim thotë, se Ferat Shala ia ka dhënë 70 mijë marka Shaban Sylës, dhe kjo është e vërtetë. Këtë pyetje mund t’ ia bëni edhe EULEX-it. Uka aty ka folur edhe për raste tjera, mirëpo unë dua të nxjerr të vërtetën me gjyq se vëllezërit e mi s’janë vrasës. Po të ishin vrasës fëmijësh vëllezërit e mi, unë nuk do të kërkoja drejtësi. Ata që vranë fëmijë e burgosen persona pa faj, për të mbuluar krimin, duhen burgosur sa më shpejtë, se nga ata kriminelë është në rrezik çdo qytetar.
A keni pas kërcënime dhe presion nga “të fortët” të cilët i keni akuzuar për vrasjen?
Faton Ramadani: Unë çdo herë kam folur vetëm çka ka në lëndë, të cilën kush e lexon e sheh se sa e tmerrshme është. Unë akuza nuk kam bërë, por vetëm kam treguar se çfarë thotë një dëshmitar në një incizim të cilin e ka EULEX-i. Vazhdimisht kam pasur kërcënime dhe shantazhe, por ato vetëm sa më kanë dhënë fuqi të mos ndalem derisa të del e vërteta e krimit që i ka mbuluar vëllezërit e mi.
Faton Ramadani: Blerim Kiqina ishte në dasmën ku ndodhej familja Hajra e jo në ditëlindje. Këtë e dëshmojnë të gjithë dasmorët dhe veët Pranvera Hajra, e mbijetuara e atij krimi. Blerimi kishte dhënë dy deklarata të ndryshme. Atë e kishin futur në burg për 72 orë. Në deklaratën që Fadil Syleviqi kishte marrë urdhëra nga vrasësit për ta mbuluar krimin me vëllezërit Ramadani, kishte humbur të gjitha provat e dëshmitë që tregonin saktë kush ishte kryesi i vërtetë i krimit. Vetëm për ta mbyllur krimin me vëllezërit e mi, ajo deklaratë u nxjerr me dhunë pa prezencën e avokatit, të familjarëve apo të punëtorëve nga Qendra Sociale, për të cilën garantohet me ligj dhe në vetë shkresat e Gjykatës tregohet, se ai ishte i mitur. të dhe e liroi të akuzuarin kryesor Skender Halilajn e 6 të tjerë, ndërsa vëllezërit e mi i dënoi. Dënimi i tyre ishte urdhër i vrasësve për t’i dënuar pa asnjë provë të vetme vetëm për të mbyllur krimin e tyre.
Faton Ramadani: Fadil Syleviqi ishte prej njerëzve më të fuqishëm të Serbisë në Kosovë para luftës. Ai ishte arrestuar për tradhti ndaj vendit në zonën e Llapit, por atij dikush ia shpëtoi jetën.
Faton Ramadani: Mua më vjen keq që Fadil Demaku është dënuar me vëllezërit e mi, por ata janë burgosur sepse janë paguar nga Skender Halilaj për ta vrarë familjen Hajra për shkak të një aksioni që është bërë në luftë nga Fadil Demaku, Skender Halilaj e të tjerët. Në një shkresë të prokurorit ndërkombëtar, thuhet se Hamëz Hajra u vra për shkak të një aksioni në luftë, dhe e kishte vënë në pritë Kimete Krasniqi, e afërme e tij, dhe gjoja se Halilaj na ka paguar neve për të vrarë Hamëz Hajrën për të mos hyrë në burg Fadili, Jahiri e të tjerët. Ndërkombëtarët sipas shkresave e kishin informacionin, se do të vritet dëshmitari i Hagës. Këtë informacion e kishte G2, që kishte zënë disa letra me shkresa të Kimete Krasniqit. Kjo e fundit ishte dënuar me 6 vite burg për tradhtinë që ia kishte bërë shokut të saj Hamëz Hajrës, por ajo burgun nuk e mbajti kurrë, vetëm paraburgimin. Në një takim që kam pasur me të, ajo më ka thënë se shefat e kishin ndihmuar për të mos e mbajtur burgun. Kush i ka ndihmuar asaj, ka gisht në burgosjen e vëllezërve të mi. Prokurori ndërkombëtar me një rast thotë që 6 miliardë njerëz që ka bota, 2 milionë që ka Kosova, Hamëz Hajrën kanë pasur aryse për ta vrarë personat që kanë gjuajt në luftë, me të cilët ne s’kemi asnjë lidhje.

Keni thënë që Kadri Veseli e ka një raport të SHIK-ut, në të cilin flitet për rastin e vëllezërve Ramadani dhe Kiqina, çka përmban ai raport?
Faton Ramadani: Po SHIK-u, ishte shërbim sekret dhe në rastin tonë përfshihen emra të drejtorëve të SHIK-ut si Fadil Demaku e Ferat Shala që ishin shokë të mirë qysh nga lufta. Në ditëlindje ishin edhe Petrit Morina e Ilir Demaku, të cilët nuk u akuzuan kurrë. Unë kam kërkuar që Veseli ta bëjë publik atë raport, për të cilin kam informacione se çfarë flitet në të. SHIK-u për secilin rast në Kosovë ka bërë raporte, por dikush në atë organizatë kishte lidhje përmes ndërmjetësuesit edhe me Syleviqin edhe me ndërkombëtarët. Ai raport po të bëhet publik, ndihmon shumë për të zbuluar të vërtetën.
 Por këtu shumë persona që duhet ngritur zërin, të thonë ki kujdes, të vrajnë, të montojnë burgun, vetëm për të më frikësuar mos u thirr në drejtësi.

A keni shpresë së Gjykata Speciale do të sjellë drejtësi?

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Rasti Kiqina Empty Re: Rasti Kiqina

Message  Perparimi Sam 1 Avr - 21:37


Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Rasti Kiqina Empty Re: Rasti Kiqina

Message  Perparimi Sam 1 Avr - 21:49


Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Rasti Kiqina Empty Re: Rasti Kiqina

Message  Contenu sponsorisé


Contenu sponsorisé


Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: politika

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum