Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.

Per çfare i shkruan Donald Trumpfit

 :: sport

Aller en bas

Per çfare i shkruan Donald Trumpfit Empty Per çfare i shkruan Donald Trumpfit

Message  Perparimi Mar 31 Jan - 5:17

Ju tradhtuar mua në mënyrë kulturore!


Farid A. Khavari atu Kullat Rio
5. janar 06:40 ·
Përgjigja ime në letër:
Profesor i Ekonomisë dhe Financave
American Graduate School i Biznesit dhe Ekonomisë
Paris, France
Dear Dr. M ..:
Ndërsa koha ime në trupit e arsimit ishte frymëzues, rëndësia kryesore e qyteteve të projektit kushton Zero është një mësim që njerëzit të cilët punojnë me burime të kufizuara mund të krijojë pasuri ku nuk ka ekzistuar më parë. Ne mund të themi se vlera e kësaj shkolle ndër vite, si sociale dhe ekonomike ka qenë shumë, shumë herë koston e saj.
Projekti zero qytetet kosto është pak më komplekse.
Unë mendoj se Pareto Logic është shumë e dobishme në marrjen e inxhinierisë dhe prodhimit vendime, dhe ata kanë një vend të caktuar në ekonomi, too. Për shembull, dikush mund të marrë në konsideratë ekuilibër optimal midis aktiviteteve për prodhimin e pasurisë dhe pasuria e aktiviteteve që shkatërrojnë në mënyrë. Megjithatë, kur të marrë parasysh ekonominë të bazuar në krijimin e pasurisë, mund të thuhet se duke bërë një person më të mirë në fakt e bën atë të gjithë më mirë.
Unë kërkoj falje nëse termi im "kosto zero" nënkupton në asnjë mënyrë se kam pritur diçka nga asgjë. Megjithatë, unë shpresoj se letra ime e vogël nuk ishte e qartë sa duhet në temën e kostove dhe të faktit se në mënyrë që të zvogëlojë koston e produkteve dhe shërbimeve të gjenerojnë pasuri shumë më neto se sa kushton.
Termat e thjeshtë e specifikuara në punën e tyre mund të aplikohet për familjen apo ekonominë kombëtare. Kostoja e projektit Qytetet Zero pohon se në një shkallë të caktuar, grup i kompanive të bashkëpunuar mund të krijohen, në fakt, një aktivitet të veçantë ekonomike në bazë të pasurisë së prodhimit.
Bashkëpunimi mund të zvogëlojë shpenzimet që nuk shtojnë vlerë për të arritur efikasitet si reduktime të mëtejshme të kostos.
Si një shembull, le të shohim në sektorin bankar bashkëpunues dhe banesave në kuadrin e qyteteve projektit zero kosto.
Shqyrtoni rastin e ndërtimit të njësive të banimit në ciklin e 120-ditore. Supozoni se njësitë do të shesë për $ 140,000 duke përfshirë edhe 10% marzh fitimi është. Kështu që çmimi për një shumë të materialit dhe punës është $ 126,000. Shuma mujore mesatare e kapitalit në fakt nga xhepi në njësinë gjatë një periudhe prej katër muajsh është përafërsisht 37,333 $ duke supozuar mbyllur ditë 120 (thjesht e mjaftueshme kur banka bashkëpunon). Me sa duket pak marzh fitimi prej 10%, kthimi në kapital është rreth 112% në vit.
Pra, $ 100 milion në kryeqytet mund të ndërtojë 2,670 shtëpi në vit, punëson rreth 3000 persona, me kapital për punë për vetëm 37,000 $. Megjithatë, në fund të vitit, i cili fitoi 112 milionë $, dhe ju keni kapitalin tuaj origjinale në dorë. Kështu që ndoshta kjo është një "kosto zero" në fund të fundit.
Le të mos harrojmë për sektorin bankar të projekti të ngjarë të jetë një grup i bankave.
Tani që kompania ka bërë një kthim shumë të bukur në prodhimin e shtëpisë, nuk mund të përballojë për të ofruar një të thjeshtë 2% peng normë fikse për 15 vjet. Për një shtesë prej 5% poshtë, pagesa mujore për të principalit dhe interesit do të jetë $ 856 (më e lirë se të marrë me qera) s personi fiton vetëm $ 42,000 në vit për t'u kualifikuar për peng (punëtorët tanë do të fitoni $ 50,000 +). Bankat janë thjesht mbajnë peng dhe fotografi kabinetit dhe amortizon shumë shpejt. Ndërkohë, interesi mesatar vjetor vetëm 1% si inflacioni minimale të strehimit. Krahasoni këtë me interesin e përllogaritur për financimin e 30 vjet.
Kështu shtëpia po i afrohet "koston zero", pas 15 vjet më parë, aq shumë në mënyrë që shtëpia përfshin pajisjet e energjisë. Por, në qoftë se në 15 vitet e ardhshme "pagesa"  për të investuar (në bankën), e kursimeve të shtoni deri në  shumë se çmimi i shtëpisë.
Sektori bankar mund të kontribuojë më tej në pasurinë e klientëve (dhe ekonomi), duke paguar interesin e mirë në kursimet afatgjata. Kjo mund të financohet me lehtësi nga lëshimin e kartave të kreditit 6%, për shembull, në rast se paguan interes prej 6% mbi depozituesit për të holla një kompani mund të përdorin për të fituar një shumë të kohës për t'u kthyer, duhet të provojë si te kënaqshme.
Për më tepër, për shkak se banka thjesht krijon kreditimin në te holla, deri në pikën që shumë herë kryeqyteti i saj, shuma e kapitalit është me të vërtetë e nevojshme për të ndërtuar këtë shtëpi mund të zëvendësohet me të holla të reja dhe kredi të ndërtimit.
Dhe sistemi bankar i Shteteve të Bashkuara, qe $ 140,000 shitja do të gjenerojë më shumë se $ 1M në depozita bankare brenda një viti (pas figurat e Rezervës Federale). Avantazhet e shtuar vetëm një pasuri të vendeve të punës prodhuese të ekonomisë, janë të njohura, edhe nëse ata janë harruar praktikisht këto ditë.
Përveç punës aktuale e ndërtimit, shumë më shumë vende pune janë krijuar në prodhimin e pjesëve dhe materialeve për shtëpinë, me çdo kualifikime të reja të punës për një blerje në shtëpi. Dhe kështu me radhë.
Ndoshta vizioni im duket disi utopike, por unë mendoj se shumë miliona njerëz të papunë vetëm për të marrë një punë dhe një jetë të mirë do të me të vërtetë duket si parajsë në tokë.

Perparimi
Admin

Numri i postimeve : 17280
Registration date : 30/04/2006

https://diskutime-shqiptare.albanianforum.net

Revenir en haut Aller en bas

Revenir en haut

- Sujets similaires

 :: sport

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum